69$le JAARGANG DONDERDAG 5 JULI 1928 No. 20953 OFFICIEELE KENNISGEVING STADSNIEUWS. Het voornaamste nieuws van heden. LEIDSCH DAGBLAD DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN. PRIJS DER ADVERTENTIEN: SO Cts. per regel voor advertentiSn uit Leiden en plaatsen waar agentschappen ran ons Blad gevestigd rijn Voor alle andere advertentiSn 35 Cts. per regel Kleine Advertentiën uitsluitend bij vooruitbetaling Woensdags en Zaterdags 50 Cts. bij een maximum aantal woorden van 30. Incasso volgens postrecht Voor eventueele opzending van brieven 10 Cts. porto te betalen. Bewijsnummer 6 Cts. Bureau Noordeindsplein Telefoonnummers voor Directie en Administratie 2500 Redactie 1507. Postcheque- en Girodienst No. 57055 - Postbus No. 54 PRIJS DEZER COURANT: Voor Leiden per 3 maanden 2.35. per week /0.18 Buiten Leiden, waar agenten gevestigd zijn, per week „0.18 Franco per post 2 35 portokosten. Dit nummer bestaat uit DRIE Bladen EERSTE BLAD. VERGADERING van den GEMEENTERAAD VAN LEIDEN op MAANDAG 9 JULI 1928, des namiddags te twee uur. Te behandelen onderwerpen: lo. Praeadvies op het verzoek van dr. W. II. van Seters, om ontslag als leeraar aan het Gymnasium. (122) 2"o. Praeadvies op het verzoek van mr. F. J. J. Trapman, om ontslag als lid van het bestuur der Vereeniging tot Bevordering van den Bouw van Werkmanswoningen. (123) 3o. Benoeming van een lid van het be stuur der Vereeniging tot Bevordering van den Bouw van Werkmanswoningen. (123) 4o. Benoeming van twee leden van de Plaatselijke Schoolcommissie. (120) 5o. Benoeming van een Regent van het Geref. Minne- of Arme Oude Mannen- en Vrouwenhuis. (124) 6o. Voorstel tot verpachting van het genot van de jacht op de Vroonwateren. (125) 7o. Voorstel inzake den afkoop door de gemeente Stompwijk van de interest van het kapitaal, door de gemeente Leiden ver strekt voor den afkoop van bottingen en riemtalen. (126) 8o. Voorstel tol toekenning van een gra tificatie aan den Hoofdinspecteur van Po litie W. Balfoort, wegens bewezen buiten gewone diensten. (128) 9o. Voorstel: a. tot intrekking van het Raadsbesluit van 25 September 1922, in zake de levering van electrischen stroom in de gemeente Alkemade, voor zoover be treft de buurtschap De Kaag, en aan particulieren en publiekrechtelijke lichamen in die buurtschap; b. tot het aangaan van een overeenkomst met de provincie Noord-Holland, in zake de overneming van het laagspan ningsnet in de buurtschap De Kaag en den inkoop van electrischen stroom ten behoeve van de stroomlevering in De Kaag. (121) lOo Voorstel in zake den aankoop, in het belang van de Volkshuisvesting, van de perceelen teelland, water en schuur, gelegen in den Stadspolder. Sectie K No. 593 en Sectie N Nis 206, 207 en 208 en de vast stelling van de desbetreffende begrootings- staten. (129) llo. Verordening op het maken van Mechanische Muziek. (131) 12o. Verordening, tot wijziging van de verordening op wegen, lanen, straten, enz. en wateringen en sloolen van 6 Juli 1899 (Gem.Blad No. 15). (135) 13o. Verordening, houdende wijziging van de verordening van den 27en Maart 1922 (Gemeenteblad No. 13), op den Keu ringsdienst van Vee en Vleesch. (136) l-k>. Voorstel tot beschikbaarstelling van gelden, ten behoeve van de stichting van van een gymnastieklokaal bij de scholen voor bijzonder lager onderwijs aan de Pasteurstraat. (130), 15o. Voorstel: a. lot beschikbaarstelling van gelden ten behoeve van de verbouwing van de huisjes Prinsenstraat Nis 3, 3a en 5; h. tot wijziging van het Raadsbesluit van 31 October 1921, inzake de verhuring van de huisjes Prinsenstraat 3 en 3a, aan de afd. Leiden van den Nederland- schen Protestantenbond. (131) 16o. Voorstel tot beschikbaarstelling van gelden ten behoeve van den bouw van een nieuwe Raadzaal en de daarmede verband houdende werken. (132) 17o. Praeadvies op het verzoek van de afdeeling Leiden van den R.-K. Bond voor Groote Gezinnen, om bij den bouw van ge meentewoningen in den vervolge een zeker percentage woningen in hei bouwplan op te nemen, die geschikt zijn. voor groote gezinnen. (133) 18o. Praeadvies op de motie van den heer Vallenlgoed, in zake de toekenning van een vacantietoeslag aan het personeel in dienst der gemeente. (127) 19o. Motie van de heeren Van Es. Wil brink en Wilmer, in zake het niet plegen van overleg met den Raad betreffende de be noeming van een Commissaris van Politie. 20o. Interpellatie van den heer Sijtsma, in zake het plaatsen van stoelen op het over dekte terras van koffiehuizen. 2792 RIJKS ETHNOGRAPHISCH MUSEUM. Het bestuur der Eerde-Stichting te Ommen heeft een verzameling ethnographica, die in hoofdzaak van de Braziliaansche leden van de Orde van de Ster afkomstig zijn, aan den Staat der Nederlanden ten geschenke aan geboden, ter plaatsing in het Rijks Ethno- graphisch Museum alhier. De minister van onderwijs, kunsten en wetenschappen heeft deze schenking gaarne aanvaard en aan de Eerde-slichting zijn oprechten dank betuigd. DE ARMENRAAD TE LEIDEN. Gisteravond hield de Armenraad zijn jaarlijksche vergadering ten Stadhuize en wel in de Raadszaal, die bijgewoond werd door vertegenwoordigers van de verschil lende instellingen van weldadigheid hier ter slede. De vergadering werd geleid door den voorzitter, den heer G. A. Smit die een woord van welkom sprak tot de aanwezi gen en zich in het bijzonder richtte tot den secretaris mr. P. A. van Toorenburg die is benoemd in de plaats van Jhr. mr. P. W. C. van der Goes, die voor deze betrekking had bedankt wegens zijn benoeming tot burgemeester der gemeenten Benschop, Polsbroek en Hoenkoop. De voorzitter ver heugde zich er in dat het bestuur reeds zoo prettig heeft kunnen samenwerken met den nieuwen titularis. De notulen der vorige vergadering wer den onveranderd vastgesteld waarna de secretaris het verslag van oen toestand en de werkzaamheden van den Raad over 't jaar 1927 uitbracht, waaruit o.m. bleek dat wegens bedanken als voorzitter van dr. C. de Meijere, predikant bij de Luther- sche gemeente, als zoodanig optrad de heer G. A. Smit, pastoor der Oud-Katholieke gemeente. Als vertegenwoordiger der Wijkverple ging van den Ned. Prot. Bond werd in de plaats van mevr. van der VlugtRauwen- hof, die had bedankt, aangewezen dr. J. A. Schreuder terwijl in de plaats leegge- worden door het overlijden van dr. van der Shiys als afgevaardigde van de Stedelijke Werkinrichting werd benoemd de heer K. Sijtsma. De Raad hield vier vergaderingen in 1927 en talrijke bestuursvergaderingen. Er was o.m. ingekomen een vraag van het College van B. en W. of de Armenraad nog wel reden van bestaan zou hebben in Leiden, welke vraag door het bestuur was beant woord door de veelzijdige werkzaamheden HET BESTUUR VAN HET INTERNATIONAAL ASTRONOMISCH CONGRES VOOR DE STERREWACHT ALHIER. Foto JONKER. 1. Prof dr. W. de Sitter, algemeen voorzitter (Leiden); 2. Prof. F. Schlesinger (Yale Amerika); 3. Prof. A. S. Eddington (Cambridge); 4. Prof. S. Hirayama (Tokio); 5. Luit.-Kol. F. J. M. Stratton (Cambridge) al ge meen-secretaris; Prof. dr. H. A. Deslandres (Parijs). van den Raad te memoreeren; zooals: het instellen van een onderzoek naar personen en inrichtingen voor zoover dit in verband staat met armenzorg en weldadigheid. Het aantal inlichtingen dat het bestuur op aan vrage kon verstrekken bedroeg in 1927 niet minder dan 3261. Een 27-tal hulp zoekenden werden met raad en daad bij gestaan. De totale uitgaven hebben bedragen f. 14.550. Na goedkeuring van het verslag en van de rekening en verantwoording van den penningmeester, werd de begrooting over het jaar 1929 voorloopig vastgesteld in ont vangst op f. 502.54 en in uitgaaf op f. 15.960. Als lid van het bestuur in de plaats van den heer S. de Boer Azn die om gezondheidsredenen had bedankt werd benoemd de heer P. A. van Aggelen, direc teur van de Stedelijke Bank van Leening, die deze benoeming aanvaardde. De voorzitter bracht onder teekenen van instemming der vergadering dank aan uen heer De Boer, voor het vele, dat hjj in het belang der instelling heeft gedaan. Een verzoek was ingekomen van de Alg. Armencoromissie om een circulaire aan de ingezetenen te zenden, waarin zij worden gewaarschuwd om aan bedelaars, die aan de deur komen vragen, hulp te verleunen, zender vooraf een ernstig onderzoek te hebben ingesteld, welk verzoek door het bestuur zal worden overwogen. Bjj de rondvraag kwam o.m. ter sprake het collecteeren met kleine bussen langs de huizen en de vraag werd'overwogen of daar op ook meerder toezicht of controle noodig is. Ook in dezen zeide het bestuur een nader onderzoek toe. Hierna werd eenigen tijd gepauzeerd, waarna de heer P. A van Aggelen een voordracht hield over: „Uit de practijk van Woeker en Woekerbestrijding". Spreker toonde in de eerste plaats aan, dat de woeker in het volkscredietwezen onrustbarende afmetingen heeft aangenomen. Uit de practijk blijkt, dat door vele voor schotbanken met hun nevenbedrijven van verplichte levensverzekering of Spaarbriefv welke vooral door middel van hun agenten werken, evenals door vele geldschieters, fendsboden, volkswinkeliers, en zelfs door vele neringdoenden, die de consumptie- benoodigdheden aan huis brengen, credieten. werden verstrekt op een wijze, die de maat regelen om de levensvoorwaarden der eco nomische en sociaal zwakken te verbeteren en hun maatschappelijke weerstandskracht t6 vergrooten, ondermijnen. Talrijke gezinnen worden moreel en fi nancieel ten gronde gericht, hetgeen spr. met talrijke voorbeelden uit de ervaring in zijn betrekking opgedaan, staafde. Het komt voor dat de meest funeste bepalingen uit het con tract dat dikwijls niet eens wgrdt gelezen, niet in de schoonschijnende tarieven staat, welke vooraf worden verstrekt. Later weet men de goedgeloovige slachtoffers wel het mes op den keel te zetten. Ook tegen de uitwassen van het huurver- koopsysteem richtte spr. zijn waarschuwing. Wat de middelen ter bestrijding aangaat tegen den woeker, wees de heer van A. in de eerste plaats op de verzekeringskamer te Amsterdam. Een ieder die op dit gebied misstanden ontmoet, raadt hij aan die aan deze instelling mee te deelen. Groote werkgevers kunnen den woeker tegengaan door hun personeel te verbieden agent te zijn van een geldschietersbedrijf of daaraan inlichtingen te verstrekken. Spr. beoogt verder de wenschelijkheid om plaatselijke borgstellingsfondsen te vormen. Hierin ligt een taak voor de instellingen van armenzorg en weldadigheid. Met medewer king der Overheid is op dit terrein nog veel tot woekerbestrijding tot stand te brengen. Wat de bestrijding van den woeker door wettelijke maatregelen betreft, daarvan ver wacht spr. alleen dan grondige resultaten, wanneer tevens op afdoende wijze in de be hoefte van volkscrediet wordt voorzien. Ten slotte gaf spr. een overzicht van de wijze waarop door de Gemeentelijke Bank van Leening alhier de woeker wordt tegen gegaan, waar onder anderen behalve voor schotten op panden en pensioenvoorschotten ook geldleeningen worden verstrekt met we- kelijksche en maandelijksche aflossingen en ook op kiesche wijze bemiddeling en voor lichting wordt gegeven. VEREENIGING VOOR VREEMDELINGENVERKEER. Op een der bovenzalen van het café- restaurant „In den Vergulden Turk" is gis teravond de jaarlijksche vergadering gehou den van de Leidsche Vereeniging voor V. V. De voorzitter, de heer A. W. Frentzen, opende de vergadering, die slechts door 3 leden was bezocht, met het uitspreken van zijn leedwezen over de slechte opkomst. Spr. deelde mede, dat de heeren Oppelaar en Van Ginkel, leden van het bestuur, bericht van verhindering hadden gezonden. Wegens uit- stedigheid kon ook de secretaris, de heer Wichers Rollandet, niet aanwezig zijn. Hij werd vervangen door den heer Van der Heide, die de notulen der vorige vergade ring voorlas, welke gearresteerd werden. Vervolgens deed de wnd. secretaris voor lezing van het jaarverslag, waarin wordt gewezen op de aangename wijze waarop eenige malen met de gemeente werd samen gewerkt, o.a. bij de ontvangst van vreemde lingen, De rijwielloodsen worden nog steeds door de vereeniging beheerd en aan het personeel, inzonderheid aan den chef. werd liulde gebracht voor de toewijding, waar mede zij hun arbeid verrichtten Ook het Informatiebureau naast het Station, waar aan mej. Schuyt Best weer met ijver en ambitie haar beste krachten wijdde, bewees weer in een werkelijke behoefte te voorzien. Het verslag getuigt van den dank, die het bestuur mej Schuyt Best brengt voor haar omvangrijk en veelzijdig werk. Aan het bureau vervoegden zich in 1927 niet minder dan 6766 personen, t.w.: 3413 Nederlanders, 2197 Leidenaars, 66 Indone siërs. 541 Duitschers, 354 Engelschen, 132 Amerikanen. 27 Franschen, 17 Zwitsers, 10 Belgen, 3 Afrikanen. 2 Chineezen, 1 Oosten rijker. 1 Pool en 1 Hongaar. In het bestuur kwam eenige wijziging, daar de heeren Ch. van Spall en G. J. de Graaff, die wegens vertrek naar elders af traden. werden vervangen door de heeren C J. van Spall en mr. A. W. J. van Vrij- berghe de Coningh. Uit het financieel verslag, uitgebracht door den heer Den Hollander, blijkt, dat de rekening in ontvangst en uitgaven sluit op f. 11.879,71, terwijl de balans een voordeelig saldo van f.50 aanwijst. Het ledental verminderde met 46 en de vereeniging telde op het slot van 1927: ge wone leden 216, donateurs 18 en 1 lid voor het leven. Namens de kascommissie bracht de heer W. van der Laan den penningmeester dank voor zijn arbeid, die hij thans reeds 26 jaren met zooveel liefde, accuratesse en toewij ding verricht heeft. Spr. bracht den pen ningmeester zijn oprechte hulde voor diens keurig beleid. Tot leden van de nieuwe kascommissie werden bij acclamatie benoemd de heeren mr Romijn, P. J. v. d. Zande en F. G. Burscb. terwijl tot bestuursleden werden herkozen de heeren N. C. F. van Ginkel, J. Oppelaar en P. A. van der Heide. De voorzitter deelde nog mede. (dat zijn plaats binnenkort zal worden ingeno men door den heer Van Ginkel, die zich daartoe in beginsel bereid verklaarde. De heer Den Hollander bracht den heer Frentzen hartelijk dank voor hetgeen hij tijdens zijn voorzitterschap voor de vereeni ging gedaan heeft, (applaus). Besproken werd de mogelijkheid om door meerdere propaganda het ledental der ver eeniging op te voeren. ,,V. V. V." is een orga nisatie, die bedoelt de welvaart van Leiden te bevorderen door het vreemdelingen ver keer hierheen te trekken. Daarom is het zoo noodig, dat de Vereeniging meer steun ont vangt dan tot dusver, en dal velen, die zich thans nog afzijdig van haar houden, lid worden. Door den heer v. d. Zanden werd er terecht gewezen, hoe vooral ook de mid denstand er belang bij heeft dat er veel vreemdelingen hier ter stede komen. Daarom wekken we niet in de laatste plaats ook onze neringdoenden op, als lid tot deze vereeniging toe te treden. De contributie bedraagt slechts f. 1 per jaar. Het is boven dien logisch, dat de duizenden, die van het werk der vereeniging direct of indirect pro- fiteeren (denk §lechts aan de rijwielloods en len inlichtingendienst) ook haar steunen door hun lidmaatschap. Moge dan h?t volgende jaarverslag weer in majeur staan I LEIDSCHE HONDENDRESSEERCLUB. Een geslaagde filmavond. Dat er zoovelen zijn, die van verre of van nabij belangstellen in het werk van de Leidsche hondendresseerclub, is ons op den filmavond, die genoemde club gister avond in Casino gaf, een openbaring ge weest. Van het bestuur der club was het een uitmuntend idee, belangstellenden eens op duidelijke en overtuigende wijze te laten BINNENLAND. Het Astronomisch Congres is heden officieel geopend. (Laatste Berichten, le Blad). Voorstellen van B. en W. van Leiden tot het bonwen van een nieuwe Raadzaal. (Gemeentezaken, 2e Blad). Minister Lgnbooy over het gebrnik van gifgassen als oorlogsmiddelen. (Binnenland, 2e Blad). Een dreigend oonflict in de sigaren- indnstrie. (Binnenland, 2e Blad). Het lawntennistonrnooi te Wimbledon: Tilden door Lacosfe geslagen; de Hollanders uit den strijd. (Sport, 3e Blad). BUITENLAND. De debatten in den Dnitschen Rijksdag. (Buitenl, le Blad). De nienwe Universiteitsbibliotheek te Lenven geopend. (Buitenl, le Blad). Regeeringscrisis in Znid-Slavië. (Buitenl., le Blad). De Rnssische vlieger Baboesjkin weer terecht. (Buitenl. en Tel, le Blad). Hevig noodweer in Duitschland. (Buitenl. en Tel, le Blad). De bekende Belgische bankier Alfred Loewenstein is nit een vliegtuig gevallen en gedood. (Tel, le Blad). zien wat door goede dressuur kan worden verkregen. Niet één plaats was er onbezet, toen de voorzitter, de heer Barthen, de genoodig- den. leden en introducé's welkom beette op dezen propaganda-filmavond, die, naar hij zeide, gegeven werd. vooreerst voor die leden, die de oefeningen met honden bij wonen om reclame te maken voor de dres suur, om le toonen wat daarin kan worden bereikt. Spr. bracht dank aan den directeur van het Casino-theater, den heer v. d. Made, die vóór het te geven programma, nog voor eenige extra-films had willen zorgen, opdat daardoor zij, die niet in de gelegenheid waren tijdig op dezen film-avond aanwezig te zijn ,van de beide dresseerfilms niets zouden missen. Nadat eenige journaals en een één-acter waren voorafgegaan, werd als eerste film vertoond: Lobo. de Wolfshond, een zes- acter, waarin de bekende filmhond Rin-tin- tin de hoofdrol vervulde. Deze film liet hoofdzakelijk zien, hoe de wolfshond Lobo. levend in de wildernis en steeds achtervolgd en opgejaagd, een trouwe kameraad werd voor zijn baas. die hem had opgenomen en met liefde en zorg had verpleegd. Wat Lobo daarna voor zijn baas deed, grensde aan het ongelooflijke. Hij redde hem uit alle gevaren, haalde alleen hulp, daar waar hij wist dat-vrienden waren, die hem steeds vriendelijk hadden bejegend. Van deze film was een spannend ver haal gemaakt, dat speelde in de prairiën van het wilde westen en dat met groote belangstelling werd gevolgd. Onder de pauze zong de heer Sluyler, uit Leiden, die over een goede bariton beschikt, zeer goed een viertal Fransche en Duitsche liederen, die veel applaus oogstten. Na de pauze werd wederom een Rin-lin- tin-film vertoond, getiteld „Bloedhonden". Vóór deze film werd eerst op het doek een afdruk vertoond van 'n Amerikaansch certificaat, getuigend dat deze film zonder eenige wreedheid was vervaardigd. Deze film droeg een nog duidelijker pro pagandistisch karakter, daar Rin-tin-tin, nu Slosker genaamd, onbruikbaar bleek bij twee meesters, die hem achtereenvolgens op De Leidsche Politie Sport-Vereeniging herdenkt dezer dagen haar éénjarig bestaan. Hierboven een foto van de schermafdeeling Voor nadere bijzonderheden zie men onder „Sport".

Leidsch Dagblad | 1928 | | pagina 1