69ste JAARGANG MAANDAG 2 JULI 1928 No. 20950 0FFICIEELE KENNISGEVING STADSNIEUWS. Het voornaamste nieuws van heden. LEIDSCH DAGBLAD OAQBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN. PRIJS DER ADVERTENTIEN 30 Cts. per regel root advertentiên uit Leiden en plaatsen waar agentschappen Tan ons Blad gevestigd zijn. Voor alle andere advertentiên 35 Cts per regel. Kleine Advertentiên uilsluitend bij vooruitbetaling Woensdags en Zaterdag9 50 Cts. bij een maximum aantal woorden van 30. Incasso volgens postrecht Voor eventueele opzending van brieven 10 Cis. porto te betalen. Bewijsnummer 5 Cts. Bureau Noordeindsplein Telefoonnummers voor Directie en Administratie 2500 Redactie 1507. Postcheque- en Girodienst No. 57055 - Postbus No. 54 PRIJS DEZER COURANTi Voor Leiden per 3 maanden 2.35, per weeï ."TT» 70.18 Buiten Leiden, waar agenten gevestigd zijn, per weet „0.18 Franco per post 2.35 portokosten. Dit nummer bestaat uit DRIE Bladen EERSTE BLAD. HINDERWET. Burgemeester en Wethouders van Leiden brengen ter algemesne kennis, dat door hen de beslissing op bet verzoek van: a. A. A. van der Merj, om vergunning tot het oprichten van een ondergrondsche be waarplaats voor benzine op het perceel Kooge Rijndijk No. 220, kadastraal bekend Gemeente Leiden, Sectie 0. No. 85, met aftapinriebting op den Hoogen Rijndijk vóór dat perceel; b. de firma Le Haen Co., om vergunning tot het oprichten van een inrichting voor het bereiden, verven en drogen van huiden in het perceel Nieuwe Brugsteeg No. 2, kadastraal bekend Ge meente Leiden, Sectie D. No. 1545 ged., is verdaagd. A. VAN DE SANDE BAKHUYZEN, Burgemeester. VAN STRTJEN, Secretaris. Leiden, 2 Juli 1928. 2647 OPENING VAN DE VERSTERKAMER IN DE LAKENHAL. Zaterdagnamiddag is de door de Commis- mie voor het Stedelijk Museum „De Laken hal" de in den Zuid-Westelijken vleugel van het gebouw ingerichte Versterkamer, waar van wij in ons blad van Zaterdag reeds een uitvoerige beschrijving gaven, officieel ge opend. Te drie uur kwamen met de Commissie en de directie van de Lakenhal een aantal geuoodigden, familieleden van den schilder, schenkers van schilderijen, schetsen, teeke- ningen enz. in het knusse, met toewijding aangeklcede zaaltje bijeen, waaronder prof. Albert Yerwey, dr. J. J. de Gelder directeur van het Prentenkabinet alhier, de heer Scherjon uit Utrecht, de Utrechtsche kunst handelaar de heer Huinck. Van de familie en vrienden waren o.a. aanwezig mevrouw M. Kamerlingh OnnesTutein Nothenius, mevrouw Kamerlingh OnnesBosch Reitz, de heer A. Kamerlingh Onnes en mei. Louise Hubrecht. Onze burgemeester, mr. A. van de Sande Bakhuvzen, tevens voorzitter van de Com missie voor de Lakenhal, hield een korte rede, vóór hij voldeed aan het verzoek deze kamer officieel te openen. Er is over Verster's werk reeds zooveel gezegd aldus ving spr. aan dat ik het niet noodig acht daarover hier beschouwin gen te houden en te herhalen. Liever wilde hij doen uitkomen hoe de Lakenhal met het openen van deze Versterkamer het bewijs levert van haar waardeering voor het werk van dezen Leidschen meester en van haar piëteit voor den persoon van den schilder. Diens werk van subtiele, fijne kunst, komt hier, in een klein bestek bijeengebracht, beter uit. dan wanneer het tusschen ander werk in een plaats had gekregen in een groote kunstzaal, en het verheugde spr. te kunnen zeggen dat dit zaaltje geheel is in gericht geworden door hel museumpersoneel zelf. Overigens bracht hij dank aan het Comité van de Jan Steen- en de Verster- tentoonstelling en aan de milde schenkers van hetgeen hier bijeen is gebracht, die het inrichten .der Kamer hebben mogelijk ge maakt. Met den wensch, dat deze verzameling tot in de verre toekomst zal medewerken de herinnering aan dezen Leidschen meester te bewaren, verklaarde spr. de kamer ge opend. De aanwezigen bezichtigden de kleine, maar veelzijdige collectie vervolgens met be langstelling. Ongetwijfeld zal thans het publiek en vooral de ingezetenen, die den schilder heb ben gekend, zich haasten van de verzame ling kennis te nemen. De Lakenhal heeft met de opening der Versterkamer weder in belangrijkheid gewonnen. VEREENIGING OUD-LEIDEN. Op Zaterdag 1.1. maakte een gezelschap dezer Vereeniging een excursie naar Gouda en Haastrecht. Te Gouda werden het Raad huis en de SL Janskerk met naar beroemde kerkglazen bezichtigd. Het bezoek aan Haastrecht gold in hoofdzaak het Museum der Stichting Bisdom van Vliet met zijn vele kunstschatten. Zeer voldaan keerde het gezelschap van 20 personen huiswaarts. AFSCHEID VAN DEN RECHERCHEUR CORN. VAN ES. De mannen van de oude garde gaan bij de politie successievelijk heen. Na Lukassen r.u ook Van Es. Van Es kwam bij de politie in dienst 1 April 1901 en werd na de ran gen van agent 2de klasse en 1ste klasse te hebben doorloopen, op 1 Januari 1919 tot hoofdagent bevorderd. Hij was vele jaren werkzaam bij de recherche en vooral daar werden zijn diensten zeer gewaardeerd, flichtgelrouw en eerlijk, viel op hem te bouwen. Eenvoudig in doen en laten trad hij niet op den voorgrond, doch ging stil** zijns weegs, maar was voor zijn taak bere kend. welke hij steeds ten genoege van zijn superieuren en tot eigen voldoening ver vulde. Niet alleen onder zijn collega's-recher cheurs was hij geacht, ook bij de agenten van andere diensten genoot hij vriendschap en achting. De heer C. van Es. Dit bleek Zaterdagmiddag, toen hij na het bereiken van den pensioengerechtigden leeftijd afscheid van zijn kameraden en van den dienst heeft genomen, op overtuigende wijze. Te twee uur kwamen zijn collega's in en- geren zin, voor zoover de dienst het toeliet, in de rechercheurswacht hijeen om van Van Es afscheid te nemen. De chef der recherche de heer VV. G. Weyers, richtte eenige waardeerende woorden tot hem en wenschte hem, namens deze afdeeling nog vele gelukkige jaren toe. De heer Van Es dankte recht hartelijk, waarna allen ,hem de hand drukten. In de groote wacht werd de scheidende collega door een talrijker gezelschap be groet. Inspecteurs en agenten, die even den tijd konden missen, waren er bijeen en hier was het de waarnemende commissaris, do heer W. Balfoort, die het eerst een af scheidswoord sprak en hem dankte voor het geen hij in de lange dienstjaren had ge daan in het belang eener goede politie, waarna de agent lsle klasse J. Zwart hem kameraadschappelijk, namens het korps toe sprak en tot aandenken een gouden horloge ketting aanbood. Nadat de heer Van Es dank had gezegd voor het hartelijk afscheid, was deze plech tigheid afgeloopen. BEGRAFENIS VAN WIJLEN DEN HEER A. INGENEEGER. Hedenmorgen ongeveer half twaalf had op de begraafplaats Rhijnhof de ter aarde bestelling plaats van het stoffelijk overschot van den heer A. Ingeneeger, oud-amanuen sis aan de gem. II. B. S. hier ter stede. De kist was bedekt met een vijftal kransen, waaronder zich er een bevond van den directeur der H. B. S. Nadat de kist in de groeve was nedergela- ten trad naar voren de heer dr. Schalkwijk, dir. der H. B. S. alhier. Spr. wenschte eenige woorden van af scheid te richten tot den overledene, en hem dank te brengen voor alles, wat hij gedaan heeft met volle toewijding voor de II. B. S. en M. S. G te Leiden. Zijn nagedachtenis zal dan ook steeds in dankbare herinnering blijven voortleven. De zoon van den overledene dankte spr. ook namens zijn moeder en zuster voor deze woorden. Hierna werden levende bloe men in het graf gestrooid, waarmede de droeve plechtigheid was afgeloopen Onder de aanwezigen merkten wij nog op dr. J. G. van Es, lid van den gemeenteraad. POSTJUBILEUM. In den huiselijken kring heeft gisteren de heer H. Riebeek zijn 25-jarig dienstjubileum bij de Posterijen gevierd. Verschillende superieuren en collega's zijn den jubilee renden hesteller komen gelukwenschen. De heer Riebeek had natuurlijk ook eenige ge«- schenken in ontvangst te nemen en bloemen zetten het feest luister bij. Zoo werd de dag van gisteren er voor hem en de zijnen een die zij niet spoedig vergeten zullen. DE CHR. H. B. S. MET 5-JARIGEN CURSUS Bevorderd zjjn tot de 2de klasse: H. B. Arentshorsd, D. de Graaf, A. Hey- mans, G. Jansen van Mantzen, D. de Jong, W. Karsten, Thil. Koning, B. v. d. Meene, L. Meerburg, J. Mulder, T. Munting, D Parlevliet, J. Verloop, D. Bender, G. Betist, J. Bonte, G. Breedjjk, L. Brgnen, L. Budke, J. Corts, Toos Dirkse, J. Heemard, Joha. de Joüg, R. van Leeuwen, Tonny Mulder, Tiiea Ouwehand, Netty PlaDjer, Tjerk Reyenga, A. Sproyt, A. van Tienhoveo, Ditje Wieumer. Afgewezen 9. Bevorderd zijn tot de 3de klasse: A. Bol, P. Budke, L. van Duyvendijk, A. van Gessel, J. W. Jansen Schoonhoven, A. Kromhout, J. Lange, D. Neysingh, W. Ouwefcand, J. van den Vijver, II. Zandbergen, G. van Zwieten, E. J. Doedens, J. van Arkel, Annie Bakker, Henny Blom, E. Bos- scbieter, J. Burgerhout, C. J. H. v. Buuren, P. Fontein, R. Kuipers, W. F. Matthgs, P. Meerburg, Fr. Neysingh, Annie Ouwe- Land, Leuntje Parlevliet, Ada Pet, Leo de Reede, J. Visser. Afgewezen 7. Bevorderd zijn tot de 4de klasse: W. Buys, C. van Cuilenburg, W. Dubbel dam, J. L. Hamel, Soph. Henneman, G. v. d. Mark, Corn. Mieog, E. Munting, J. Pluimgraaff, C. E. Rameau, E. J. Veld- huysen, M. Verkammen, H. van Zuylen, J. van der Valk. Afgewezen 6. Bevorderd zjjn tot de 5de klasse'. J. W. Bakker, C. Boot, T. W. Buurman, G. T Cremers, P. Hegedoorn, J. T. v. d. Horst, P. W. Jansen Schoonhoven. J. P. do Jong, C. Ouwehand, D. Rollema, G. Smelt. Afgewezen 8. 3-OCTOBER-VEREENIGING. Radio. Zooals door het Bestuur in de Mei-verga dering is medegedeeld, was van een oud- Leidenaar een schrijven ingekomen van in houd als volgt: „Door het geheele land heen zitten Lei- „denaren, die op 3 October nog altijd het „oude feest meevieren, door hun middag maaltijd met Hutspot te doen. „Zou dit jaar hun herinnering aan hun „Leidsche jeugdjaren niet wat te verleven digen zijn, door per radio een uitvoering „van de Cantate „Leidens Strijd en Zege praal" te laten uitzenden. „Neemt u het eens in overweging s. v. p. Met gevoelens van Hoogachting, Uw dw. (get.) II. C. SNEL, Huize „Pluk den Dag", Hengelo, O." Het Bestuur heeft ook aan de Oud-I^ide- naren willen denken, vooral ook omdat er toch zoovelen zijn, die jaarl. hun contribu tie bijdragen. De uitwerking van het plan is ter hand genomen en thans kan reeds worden medegedeeld, dat de Cantate op Maandag 1 October zal worden uitgezonden. Het bestuur mocht in den heer P. de Rook, den directeur van de Burgerzangsch'crol, op volger van wijlen den heer C. B Duyster, een warm enthusiast vinden, die met vollen ijver de zaak onmiddellijk heeft aangepakt. Ten einde het knapenkoor sterker te doen worden, is door het bestuur der 3-October- Yer. om medewerking gevraagd aan de jongelui, die voor eenigen tijd hebben mee gezongen in het knapenkoor bij de uitvoe ring van de Mattlu;üs-Passion. Velen meld den zich reeds aan. De achterblijvers zullen hopelijk nog nakomen, en zullen zeer wel kom zijn. De zang zal begeleid worden door een klein orkest van beroepsmusici, terwijl de solo-partijen zullen worden ge zongen óf door een zangeres en zanger van naam óf wel door te vragen eigen krachten. D.'t wordt nog onder oogen gezien. Het kinderkoor zal in aantal ongeveer 150 zijn, de repetities worden gehouden des Woensdagsmiddags in de school van den heer Hibma, bij de Pieterskerk, terwijl ook des Zaterdagsmiddags zal worden gerepe- -teerd in de Graanbeurs, die door den heer Backer bereidwillig werd beschikbaar ge steld. Het bestuur kan dus wel bogen op mede werking van alle kanten. DE PONTSCHOOL TE LEIDEN. Heden is alhier in perceel Breestraat 159 een bijkantoor geopend van de bekende inrichting voor Kantoor- en Handelsoplei ding, die* staat onder leiding van mej. N. van Otten, leerares M. O. Handelswetenschappen een inrichting waarover Leiden zich mag verheugen. Het Centraal Bureau van deze Pontorganisatie', opgericht door den heer M. A. Pont en thans staande onder dir. van den heeren C. II. Boer oud-officier der Inf. en G. W. Goor. en gevestigd te 's-Graven- hage in de Balieslraat. telt. over het land verspreid. 25 scholen en 3 instituten, waar van de laatste vandaag alhier werd geopend. Er wordt in deze scholen onderwijs ge geven in machineschrijven. stenografie (in 4 talen), boekhouden, handelsrecht, rekenen enz., benevens conversatieles en cor- respondenlielessen in Nederlandsch. Fransch Duitsch. Spaansch. Italiaansch en Espe ranto, door terzake-kundige leeraren en leeraressen. De indruk welken wij van de inrichting verkregen was onvoorwaardelijk gunstig. De schrijfmachines in voldoend aantal aan wezig. zijn van het allernieuwste systeem. De onderwijskrachten, aan ons voorgesteld kunnen niet alleen op praclische ervaring bogen, ook theoretisch staan zij blijkens het bezit hunner diploma's op hoog peil. Hoever de leerlingen het in machine- schijjven kunnen brengen blijkt o.a uit proefstukken, die in het vriendelijk lokaal zijn tentoongesteld en op alle werkdagen van 1112, 23 en 78 gratis te bezich tigen. Merken wij nog op. dat de Pontscholen niet concurreeren met of tegen andere inrichtingen van dien aard maar slechts samenwerkend en aanvullend optreden. Het Pont-diploma heeft in Nederland burger recht verworven. BUURTVEREENIGING „NOORDERKWARTIER". Voorafgegaan door het populaire muziek gezelschap „Werkmans Wilskracht" mar cheerden Zaterdagmiddag, precies 3 uur, een paar honderd kinderen van de Buurt- vereeniging „Noorderkwartier", onder de op wekkende toonen van oen marsch, vanaf de Mhmixstraat naar den speeltuin „Oud- Hortuszichi". Aan belangstelling, niet enkel van de zijde der kwartierbewoners-niet-lcden en hun kinderen, maar ook langs den verderen weg „dwars door Leiden", heeft het den kleinen en den iets-grooteren. met hun rood witte vlaggetjes en met de op de borst ge spelde kleurige kaarten, niet ontbroken. Aangekomen in „Oud-Horluszicht", dat zoo langzamerhand een instelling is gewor den, waar Leiden, ter wille van de jeugd, het niet meer buiten kan stellen, wierpen de kinderen zich als een zwerm bijen op de daar aanwezige vermakelijkheden. Als grootste attractie van de Vgreenigings- spelen mag wel genoemd worden het „hoofd van Jut" Hier werd werkelijk, zij 't dan op zeer onschuldige wijze, een hoofd afgeslagen. Koddige tooneeltjes speelden zich hierbij af en brachten de lachspieren óók van de ouders in bewegingI De prijs- winners bevonden zich zoowel onder de kleinere als onder de grootere kinderen. De enkele malen verstrekte versnaperin gen, als limonade, krentenbroodjes en cho colade. vielen bijzonder in den smaak. Als wij nu nog even vertellen, dat de muziek zich vele malen en van haar goede zijde! liet hooren en uitstekend voor afwisseling zorgde; dat het enkele malen verzamelen in goede orde en binnen enkele minuten geschiedde; dal hot schit terende weer, zijnde droog maar niet te warm, in het bijzonder tot het welslagen meewerkte, dan hebben wij wel niet alle bijzonderheden genoemd, maar toch wel de hoofdzaken weergegeven. Of de kinderen genoten hebben? Vraag het ze maar eens! DE SCHOOL- EN WERK TUINEN. Het voorjaar en de voorzomer zijn dit jaar verre van gunstig geweest voor den groei der planten en bloemen in de Schooi en Werktuinen. Toch is er nog heel wat te zien en dat heeft het bestuur aanleiding ge geven een uilnoodiging te richten tot de leden, deze week eens poolshoogte te komen nemen en het terrein der Vereeniging, ge legen aan de Fruinstraat alhier, te bezoeken. Doch niet alleen de leden, maar alle be langstellenden zullen er deze week welkom zijn. Te velen zijn nog weinig op de hoogte van het nuttige werk door deze Vereeniging verricht; men weet nog niet, wat daar achter de II. B S voor Jongens, met be scheiden middelen, in het belang van onze schooljeugd, wordt tot stand gebracht. Laten dus velen van deze gelegenheid ge bruik maken om de tuinen te gaan bezoe ken. men kan er van verzekerd zijn welkom te wezen en gaarne zullen bestuursleden en leidsters of leiders zich beschikbaar stel len om alle gewenschte inlichtingen te geven. Moge het bezoek aan de Schooltuinen deze week op Maansdag, Dinsdag en Vrijdag van 4 tot 6 uur en Zaterdag van 2 tot 4 uur n.m. recht druk zijn. Ds. P. D. Tjalsma, Rem. precL, zal op 9 Sept. a.s. afscheid nemen van zijn gemeente te Gouda en Zondag 16 Sept. d a.v alhier worden bevestigd door Prof. Heering. Geslaagd zijn voor het examen L. O. van de 2de groep der Gemeentelijke Kweek school alhier, de dames: G. M. Saraber, M. A. W. Sermondt. M. H. Singeling te Oegst- geest, L Prevo, W. Waringa, allen Leiden. Afgewezen geen. Geslaagd zijn voor het eindexamen Gymnasium alhier voor diploma A: II. Bin nendijk. Voorschoten; Cath. Blok, Leiden; A. G. Cosman, Leiden; N. le Grand. Sassen- heim; M. Schenkeveld. Koudekerk; Carla Versteeg. Oegstgeest; Ada Vogel, Leiden; Liesje de Witte. Leiden; M J. Zeelenberg, Leiden. Afgewezen geen. Met 3 candidaten wordt het examen voortgezet. Op 5 Juli hoopt onze stadgenoot den heer J. Dekker den dag te vieren waarop hij voor 40 jaar in dienst trad bij de Ko ninklijke Ned. Grofsmederij alhier, afd. Smederij. Op 4 Juli hoopt de heer J. Kruit den dag" te herdenken waarop hij voor 25 jaar als stoker in dienst trad bij Tieleman en Dros alhier. Nadat reeds tweemaal een voorbespre king had plaats gevonden tusschen diverse tooneelvereenigingen alhier, is thans defini- BINNENLAND. De installatie van den nieuwen Commis saris van Politie te Leiden. (Laatste Berich ten, le Blad). Huldiging van mr. D. Fock. (Binnenland. 2e Blad). De bemanning van de vier vliegtuigen, die naar Indifi zullen vliegen. (Binnenland, 2e Blad). Tal van ernstige branden. (Gemengd, 3e Blad). Nederlandsch bankier te Berlijn gear resteerd. (Gemengd, 3e Blad). De pleidooien in de strafzaak der Veen- dammer Hypotheekband. Rechtzaken. 3e Blad). Nederland won den cricketwedstrijd tegen België met vier wickets. (Sport, 2e Blad). Overwinningen van de Leidsche Zwem- club in de waterpolo-competitie. (Sport, 2e Blad). BUITENLAND. Communistisch complot ontdekt in Hon« garije. (Buitenl. le Blad). Ernstige mijnramp in Noord-Frankrijk. —4 (Buitenl. Ie' Blad). Verdere berichten over de reddingspogin gen van de Italia-ezpeditie. (Buitenl. en Tel. le Blad). Generaal Obregon gekozen tot president van Mexico. (Te'l. le Blad). tief opgericht de afd. Leiden van den Ned. Dilettanten Tooneel-Bond. Het voorloopig secretariaat is gevestigd Boommarkt 2. De Vrije Evangelische Gemeenschap heeft een tent geplaatst op het Schutters veld. Daarin zullen gedurende 14 dagen samenkomsten worden gehouden, waarin predikanten, evangelisten van verschillende richtingen het woord zullen voeren. Gisteravond had de openingssamenkomst plaats. Bij het binnenkomen trof ons de prettige indruk, die men ontvangt, door een met bloemen en planten versierd platform. De tent was geheel gevuld met ruim dui zend menscheo. De bekende evangelist Sevensma voerde het woord, terwijl het zangkoor zich op verdienstelijke wijze deed hooren. De pakkende toespraak werd met groote aandacht aangehoord, en het is te voorzien dat de volgende avonden (de heer Sevensma spreekt ook Dinsdag en Woensdag) de tent te klein zal zijn. Het Bestuur der Eerste Leidsche Schoolvereeniging heeft in zijn vergadering van 1 Juni volgend besluit genomen: Met ingang van den cursus 19281929 zal aan de E. L. S. voor het eerst een rege ling der werkzaamheden worden getroffen, waarbij het Hoofd der School, de heer M. van Wamelen, niet meer met het geheele onderwijs in een klasse zal worden belast, doch, voortaan „ambulant", zich zal kun nen en moeten concentreeren op een daad-i werkelijke leiding der school. Een dergelijke regeling was bij de op richting der school reeds als gewenscht erkend, werd toen echter wegens daaraan verbonden voor het oogenblik onoverkomen- lijke financieele bezwaren niet verwerke lijkt. Het is voor het Bestuur een voldoe ning. dat het treffen van zulk een regeling thans wel mogelijk blijkt, nu men zich na een bestaan van zes jaren althans voor de eerstvolgende periode een vrij duidelijke voorstelling van de financieele mogelijk heden kan vormen. Naar wij vernemen, zal de eerstvol gende vergadering van den gemeenteraad plaats hebben Maandag 9 Juli. Ter gelegenheid van de Delftsche Studentenfeesten zal de Ned. Spoorwegen, behalve verschillende extra treinen. Dins dag 3 Juli en Donderdag 5 Juli a s., ook drie nachttreinen laten loopen van Delït naar Rotterdam, Utrecht (C.S.) en naai Den Haag, Leiden, Haarlem en Amsterdam. Vertrek van Delft naar Den Haag 0 44; aankomst Leiden 1.43, Haarlem 2 12 en Amsterdam 2.36. De extra-treinen zullen geen electrische maar stoomtreinen zijn. Het vanouds bekende „Tuinlust", han- delskweekerij en magazijn van tuinartikelen Rijnsburgerweg 128, dat reeds geruimen tijd geleden van de oude eigenares de firma Hakkenberg overgegaan is in handeij van de bekende bloemistenfirma J Buurman en geleid wordt door den tuinarchitect J Buur man. is thans eeheel gemoderniseerd zoo wel wat de afdeeling handelskwceVerr" van bloemen en sierplanten, hecöiera an rrucM-

Leidsch Dagblad | 1928 | | pagina 1