69sle JAARGANG VRIJDAG 29 JUNI 1928 O No. 20948 STADSNIEUWS. Z.K.H. Prins Hendrik der Nederlanden bezocht met klein gevolg de Nederlandsche afdeeling op de Pressa te Keulen. GEMENGD NIEUWS. Het voornaamste nieuws van heden. LEIDSCH DAGBLAD DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN. PRIJS DER ADVERTENTIEN 30 Cts. per regel voor advertentien uit Lelden en plaatsen waar agentschappen van ons Blad gevestigd zijn Voor alle andere advertentiSn 35 Cts per regel Kleine Advertentiën uitsluitend bij vooruitbetaling Woensdag» en Zaterdags 50 Cis. bij een maximum aantal woorden van 30. Incasso volgens postrecht Voor eventueele opzending van brieven 10 Cts porto te betalen. Bewijsnummer 5 Cts. Bureau Noordeindsplein Telefoonnummers voor Directie en Administratie 2500 Redactie 1507. Postcheque- en Girodienst No. 57055 - Postbus No. 54 s - PRIJS DEZER COURANT: Voor Leiden per 3 maanden f 2 35. per week ƒ0.13 Buitsn Leiden, waar agenten gevestigd zijn, per week 0 18 Franco per post 2.35 portokosten. Dit nummer bestaat uit VIER Bladen EERSTE BLAD. INSTALLATIE VAN DEN NIEUWEN COMMISSARIS VAN POLITIE. De installatie van den nieuwen Commis saris van Politie, den heer R. J. Meijer uit Utrecht, is bepaald op Maandag a.s. om halftwee precies in de groote wacht van het Hoofdbureau van Politie aan de Zon neveldstraat. De installatie zal in tegenwoordigheid van het geheele Politiekorps geschieden door den Burgemeester, mr. A. van de Sande Bakhuyzen. WETENSCHAPPELIJKE VOORDRACHTEN. Samenwerking. Als gevolg van een rondschrijven, ver zonden door de Commissie voor Weten schappelijke Lezingen aan de Leidsche Universiteit, is gistermiddag in de Senaats kamer een vergadering gehouden, die ge presideerd werd door den Rector-Magni- ficus prof. dr. A. J. Wensinck. De vergadering, die werd gehouden met vertegenwoordigers der verschillende ver- eenigingen en gezelschappen die lezingen organiseeren, had ten doel maatregelen te beramen ten einde door meer overleg bij het bepalen van de data enz., voor de voordrachten, daarvoor meer belangstelling te krijgen. Besloten werd, dat de Acad. Senaat in den vervolge het centrale punt zal zijn, via welke en in overleg waarmede alles zal worden geregeld. AUTOTOCHT MET OUDEN VAN DAGEN. Dinsdag a.s. zullen een groot aantal ouden van dagen in circa vijftig auto's een tochtje maken over Wassenaar, Katwijk en Noord- wijk, waar hun eenige versnaperingen zul len worden aangeboden. Het plan voor dit uitstapje is blijkbaar met sympathie door velen begroet, want niet alleen stelden vele automobilisten hun auto gratis ter beschikking, doch er kwa men ook vele giften voor versnaperingen bij het Comité in. De vlaggetjes om de auto's te versieren worden ten geschenke aangeboden, alsook krentebroodjes om de gasten te Iracleeren. De bejaarde gasten zullen aan hun huis of hun gesticht om halftwee worden afge haald en de afrit van den stoet zal plaats hebben van de Nieuwe Kaasmarkt, 's mid dags om twee uur. Van alle gestichten gaan verpleegden mee. Ook vele hofjesbewoners zullen van de partij zijn. De verpleegden van het Minnehuis aan de Kaarssemakersstraat zullen aan dezen tocht niet deelnemen, om dat de Regenten blijkbaar andere plannen met hen hebben. DE N. Z. H. T. M. EN DE VAKORGANISATIES. In de conferentie lusschen de Directie en de Vakorganisaties op Woensdagmiddag j.i. werden de navolgende meer belangrijke aan gelegenheden besproken. In de eerste plaats kwam ter sprake de inhoud van ontworpen dienstorders omtrent de instelling van dienstcommissies (klein overleg) en de beperking van de verstrek king van werkkleeding. Ten aanzien van het eerste onderwerp was de tijd van voor bereiding voor de vakorganisaties te kort geweest, zoodat te dier zake hetzij schrifte lijk, hetzij mondeling, nader overleg ge pleegd zal worden, terwijl de directeur toe zegde, om te overwegen aan het voor naamste bezwaar, verbonden voor het be trokken personeel aan het tweede onder werp, eenigermate tegemoet te komen. De directeur was in beginsel niet bereid gevolg te geven aan het verzoek om het recht van beroep ook open te stellen voor de lichte straffen (als berisping, geldboete niet hooger dan 1 li dagbezoldiging, enz.), doch zegde toe, deze zaak nog eens nader te bespreken met de afdeelingschefs. die deze straffen, niet vatbaar voor beroep, zelf standig opleggen. Aan de hand van een gemaakt overzicht werd door den directeur aangetoond, dat de percentages van het aantal le klasse am bachtslieden, 2e klasse ambachtslieden en hulpwerklieden, werkzaam in de werkplaat sen der Maatschappij, gunstig afsteken bij die van de werklieden, werkzaam in de fa brieken van andere particuliere werkgevers. Voor elke groep is de getalsterkte per werk plaats nauwkeurig vastgesteld en daaraan moet de hand worden gehouden. Voor de zeer bijzondere werkzaamheden moet uit den aard der zaak het benoodigde aantal le klassers aanwezig zijn, die derhalve niet altijd le klasse-werk verrichten; omge keerd kunnen 2e klasse werklieden, die le klasse-werk kunnen verrichten en dit ook zoo nu en dan doen, niet boven de vastge stelde getalsterkte tot le klasse-werklieden benoemd worden. Geen aanleiding bestond er om te vol doen aan het verzoek van het personeel den diensttijd, bij andere tramwegmaatschap pijen doorgebracht (gedacht wordt aan de Haarlemsche paardetram en aan de Rot- terdamsche paardetram te Leiden), te doen medetellen bij de toekenning van de loons- verhooging wegens 25 lienSljaren, op grond van de omstandigheid, dat deze verhooging geregeld is bij het Reglement Dienstvoor- waarden. Wel wordt met eerstbedoeld en diensttijd geheel of ten deele rekening ge houden t. o. v. de gebruikelijke gratificaties. Indien er geen overwegende administra tieve bezwaren blijken te bestaan, dan is de directeur bereid om eenige gunstige bepa lingen te treffen ten opzichte van de verlof- kaarten, kaarten die geldig zijn op alle lij nen, in exploitatie bij de Maatschappij, ge durende den verloftijd van den betrokkene. In hoofdzaak zullen de event verbeterin gen hierop neerkomen, dat de verlofkaart ook geldig zal zijn op de vrije dagen, die onmiddellijk aansluiten aan de verlofdagen en dat daarvan meer dan eens (thans slechts éénmaal) in een kalenderjaar ge bruik gemaakt kan worden. Aan het bezwaar, dat gaandeweg een zeer groot aantal plaalsbiljelten aan de conduc teurs moet worden verstrekt, zal getracht worden tegemoet te komen door de conduc teurs te voorzien van een drukmachinetje; naar de tegenwoordige bruikbaarheid daar van zal een onderzoek worden ingesteld. 54ste JAARFEESTVIERING „NUT EN VERMAAK". In den afgeloopen nacht om twaalf uur is de populaire Muziek- en Tooneel vereeni ging „Nut en Vermaak" haar vijf en vijf tigste levensjaar ingetreden en zij heeft dit gedaan zooals men doorgaans een ver jaardag in den familiekring pleegt te vieren, op eenigszins feestelijke wijze en wel met een programma, dat in drie doelen was ta splitsen. Allereerst was daar in de Gehoorzaal het optreden van de „Nutlo Vermako Follies" in een aardig cabaretprogramma, dat weliswaar weinig nieuws bevatte, maar toch de talrijke aanwezige leden van den Nut en Vermaak- slam eenige uren aangenaam heeft bezig gehouden. Aan krachten als de heeren Heemann, Fiet Wjjnbeek, Arends en Brons, om nu maar enkele namen te noemen, is dat trou wens wel toevertrouwd. Bijzondere ver melding verdient in dit verband de heer 1. Z. K. H. Prins Hendrik: 2. dr. Adenauer, opperburgemeester van Keuien; 3. graaf Mellernich; f. Grnadt van Roggen, de Nederlandsche rcgeeringscommissaris; 5. Vieweg, voorzitter van de ..Nederlandsche Dagbladpers 6. Henny, voorzitter van het Nederlandsche Pressa-Comité; 7. Evers. adj. dir. van hei Rotlerdamsch ^Nieuwsblad; 8. Van Dolder, vertegen- woordi ger ter Pressa van de Nederlandsche afdeeling. Emile Sluyters, die met fraaie baritonstsra stem een drietal Fransche liedjes voordroeg. Het aanhoudend applaus, dat hem tot het geven van een toegiftje noopte, was het beste bewjjs, dat ook da leden den neer Sluyters gaarne nogmaals in hun raidden zullen zien. Een aardig ballet, uitgevoerd door een zestal leerlingetje3 van den heer Visser en een dolle klucht „Cheffie, de big van het 4de". waarom de zaal heeft gebruld van het lachen, completeerden het eerste deel van het programma. Vervolgens het was reeds na midder nacht had de plechtige viering van den 54sten verjaardag der vereeniging plaats. De voorzitter, de heer W. F. van der Steen, hield een kort toespraakje, waarin hjj alle leden dankte voor de steeds onder vonden medewerking en in het bijzonder een woord van weemoedige hulde wijdde aan de nagedachtenis van wijlen den heer D. Hageman, een der oprichters en grootste steunpilaren der vereeniging. Spr. besloot met een krachtige opwek king tol alle leden om ook in de toskomst de vereeniging te blijven steunen, opdat „Nut en Vermaak" groeie en bloeie tot in lengte van dagen. De heer Brons bood daarna het bestuur ecu door hem gecomponeerde lustrum- roarsch aan, waarvoor de heer Heemann den teksl schreef. Het bestuur werd echter voor de moei lijke taak geplaatst het lied „5 prima vista" te zingen, waardoor het geheel min of meer in het water viel. En daarmede was tevens het tweede offi cieele gedeelte afgeloopen en werd een aanvang gemaakt met het laatste bedrijf, in casu het bal, dat nog geniimen tijd do aanwezigen gezellig bijeen hield. Voor de acte L.O. slaagden alle can- didaten van de le groep leerlingen der Gem. Kweekschool voor OnderwijzcTs(essen) alhier mét name; de dames: L. C. Bokslag, te Kat wijk; A. Bouman, le Leiden; \V. II. van Duuren, te Bodegraven. A. C. Kruis, le Leiden; C. Mol, te Leiden; C. Ouwehand, te Katwijk. Gistermiddag heeft onder voorziller- schap van prof. dr. E. M. Meyers de jaar- lijksche algemeene vergadering van de Leidsche Schouwburgvereeniging plaats ge had. Het jaarverslag van den secretaris, den heer A. Goekoop, alsmede rekening en verantwoording over 1927/28 werden goed gekeurd. Beslolen werd geen dividend uit le keeren. Met hel Hotsladlooneel, Het Schouwtooneel, het Fritz Hirsch Operette gezelschap en met hel gezelschap Le vieux Colombier uit Parijs zijn weder contracten voor het volgende seizoen afgesloten, terwijl nog met andere gezelschappen wordt onder handeld. Op hét Rapenburg 3 in hel kleine maar aardige winkeltje waarin tot voor korten tijd „De Ploeg" gevestigd was. is hedenmid dag een - - „spezialgeschafl" in wol geopend door den heer J, P. Petit. Wol, niets dan wol op knotten en kluwen van een Fransch fabrikaat, in alle mogelijke sonrlen en kleuren ka.n men er vinden. Niet alleen om er kousen en sokken van te breien, maar ook om er bloemvaasjcs en kussens van te maken, lampversieringen en wat al niet meer. Ook het gemaakte product sokken en kousen kan men in deze nieuwe zaak. die alleraardigst en smaakvol ingericht uitziet vinden. Bij de Arbeidsbeurs stonden op 28 Juni 1928 ingeschreven Hf> werkzoekenden; op denzelfden dalum van het jaar 1927 bedroeg het aantal ingeschrevenen 539. EEN VROUW DE NEUS AFGEBETEN. Uit jalouzie. "Woensdagavond kwam de 29-jarige los- werkman F. L. K. op het Oostplein te Rot terdam de 23 jarige vrouw P. V. tegen, van wien hij sinds geruimen tijd gescheiden leeft. De man, die buitengewoon jaloersch is had ongeveer een jaar geleden de vrouw reeds op de Hoogstraat aangevallen en haar een steek met een mes gegeven. Hiervoor werd hij veroordeeld tot vier maanden ge vangenisstraf. Thans zag hij de vrouw op het Oostplein, rende plotseling op haar toe, wisselde eenige woorden en beet haar toen den neus af. Het werd een oploop van je welste, waar bij de politie moeite had om de orde te be waren. Een vriend van K., de 21-jarige A v. M. wilde hem te hulp komen toen de po litie den woesteling in zijn kraag pakte. Deswege werd deze v. M. gearresteerd, doch niet dan na zich hiertegen ernstig le heb ben verzet. De vrouw moest naar het ziekenhuis wor den overgebracht. De dader is in verzekerde bewaring gesteld. Op het leven van de vrouw was wel het een en ander aan te merken. BINNENLAND. Het wegenfonds; de memorie van ant woord aan de Eerste Kamer. (Binnenland, 2e Blad). De voortgezette vergadering van den Aan- nemersbond. (Binnenland 2e Blad). De strafzaak der Veendammer Hypotheek bank. (Rechtzaken, 4e Blad). Benoemd is door den Pans tot Bisschop van Haarlem Mgr. J. D. J. Aengenent. BUITENLAND. Overwinning van Poincaré in de Fransche Kamer. (Buitenland, le Blad). Het Grieksche kabinet is afgetreden. (Tel., le Blad). Eisch in het Russische Sjachty-proces. (Tel., le Blad). Al Smith candidaat der democraten voor het Amerik. presidentschap. (Tel., le Blad), BRUTALE DIEFSTAL TE SCHIEDAM. Hij' moest de pendule repareeren. Woensdagmiddag te ongeveer kwart voor 4, belde een als heer gekleed persoon aan bij de woning van den heer H. S., Willem de Zwijgerlaan 28 to Schiedam. Toen de dienstbode, die opendeed op zijn vragen ant woordde dat de bewoners juist waren uit gegaan, zei de bezoeker, dat hij van den heer S. opdracht had gekregen om de pen dule even na te kijken, waarop de dienst bode hem binnenliet. Na een op den schoorsteen staande pen dule van binnen en van builen bekeken te hebben, verklaarde de vreemde bezoeker, dat hij de klok mee moest nemen, daar hij ze ter plaatse niet kon repareeren. Toen de bewoners thuis kramen, begre pen ze, dat hier diefstal in het spel was. De heer S. had aan niemand een opdracht ge geven. ITALIAANSCH VLIEGTUIG GELAND. Op weg naar de Poolzee? Gisteren is onder Cromvoirt (N.-Br.) een Italiaansch vliegtuig geland, bemand met twee officieren. De beide inzittenden van het vliegtuig hebben hun intrek genomen in Hotel Central. Zy waren gistermorgen met hun Fiat-toestel te Rome opgestegen en zagen zich tot een landing gedwongen doordat de dop van den radiator verloren werd. Het plan was om hedenmorgen 7 uur weer op te stijgen. Omtrent het doel van den tocht wilden de vliegers zich niet uitlaten. Men vermoedt dal zrj zich naar Noorwegen of naar Londen zullen begeven. MET DE HAND TUSSCHEN EEN MACHINE De timmermansbaas J. Roem, EngeLscke- slraat te Bergen op Zoom, had het ongeluk met zijn linkerhand tusschen een in bedrijf zijnde machinale schaafbank van zijn inrich ting terecht te komen, waardoor drie vin gers en de top van den wijsvinger vrijwel geheet werden afgestoken. De onmiddellijk ontboden geneesheeren gelastteu zijn over brenging naar het Algem. Burgergasthuis, waarheen hij per auto werd overgebracht. OP DE KARPERVANGST. Vier Hagenaars, hartstochtelijke liefheb bers van de vischsport, zouden op de kar pervangst gaan, vertelt de „Arnh. Crt." Een van de heeren wist een plekje in de buurt van Utrecht zei hij waar veel karper zat. En ook was er iemand van het viertal, die een zegen ter beschikking stel de voor deze gelegenheid. Het gezelschap ging per auto <>p reis, in derdaad in <£e richting Utrecht. Maar... de meneer, die het mooie plaatsje" wist, zei bij Utrecht: ,,Nog door rijden!" En de auto ging verder. In de richting Arnhem. De vrienden keken wel wat raar, zoo ver, zoo heelemaal naar Arnhem, doch ze waren nu eenmaal op weg en karpers moesten er toch komen. De leider van den tocht wist bescheid, in Arnhem was 't Eldorado van de karpers, waar in den vijver van Sonsbeek deze uitnemende vissehen in grooten ge tale rondzwommen. Het was reeds diep in den nacht en de zegen werd in de wateren Sonsbeeks uitgezet, waarbij een der vis-- schers gekleed te water ging om het visch- tuig zwemmende uit te zetten. Bij den eersten trek werden dertien kar pers wat een ongeluksgetal en een paar forelleD gevangen en toen hadden de liefhebbers er genoeg van Ze vertrouwden het zaakje niet, zeiden tegen hun leider dat ze er de brui aan gaven en met de dertien

Leidsch Dagblad | 1928 | | pagina 1