VAN EWIJK ZOON _J VAN BEELEN's ORGELS VAN BEELEN's AGENDA. COMPLETE WONING-INRICHTING. UIT DE OMSTREKEN. BESPEELDE ORGELS Piano- en Orgelhandel BUITENLAND. Woensdag. Oud Horluszicht: Tuinconcert „Cres cendo" en ..Inter Nos." 8 uur na-n Vrije Evang. Gem.: Samenkomst te - Uur nam. Donderdag. Leidsche Schouwburg. Alg. Vergadering Leidsche Schouwburgvereeniging. 4 u. nam. De avond-, nacht- en Zondagsdienst der apotheken wordt van Maandag 25 Juni tot en met Zondag 1 Juli waargenomen door de apotheken van de heeren G. H. Blanken. Jïnogewoerd 171, telefoon 502. en D. J. van Driesum, Mare 76. telefoon 406. RECLAME. BREESTRAAT 73 2309 BEZOEK ONZE TOONKAMERS! N. V. EXPEDITIE-ONDERNEMING VAN GEND EN LOOS. Een circulaire aan 't personeel. Naar ,.de Telegraaf" verneemt, heeft de directie van de N. V. Expeditie-onderneming Van Gend Loos zich met een aanschrijving ïd.d. 25 Juni, tot het personeel gerichi, waarin zg mededeeling doet van de over dracht van het gelieele bedrijf op 1 Juli a.s. Voorts deelt de directie mee, dat de nieuwe onderneming gevestigd is te Utrecht, directeur R. G. M. A. Heg. maar dat de Inspectie te Arnhem blijft, van waaruit tot nader order alle zaken „van de nieuwe onderneming worden behandeld en waarheen alle correspondentie is te richten". Algemeen procuratie is verleend aan elk van de heeren J. B. F. Kreus, inspecteur en H. Wallien, chef van de afdeeling controle. Voorts heeft de nieuwe directie aan het personeel medegedeeld, dat zij bereid is, lien op 1 Juli a.s. in hun tegenwoordige functie en op het thans genoten loon of salaris in dienst te nemen. Daar de nieuwe maatschappij door de expeditie-onderneming Van Gend Loos, H. Cclignon Cie., echter niet in staat gesteld wordt t. z. t. aan hen, die uit den dienst dier onderneming in haar dienst overgaan, pensioen of ondersteuning over de jaren, in dienst der onderneming door gebracht, toe te kennen, zaf de nieuwe maatschappij daartoe dus niet overgaan. Wel is zij bereid, in overleg met het personeel, een pensioenregeling in het leven te roepen en daartoe ook harerzijds een percentage van het loon of salaris van het personeel bij te dragen. Bovendien zal do I Alg. Expeditie-Onderneming Van Geod I Ivoos, II. Colignon Cie., een bedrag van I f. 130.1)00 beschikbaar stellen. Met behulp van die som zal het, naar zij vertrouwen, mogelgk zijn, ook over de jaren, in dienst dezer expeditie-onderneming door gebracht, door het op te richten pensioen fonds pensioen te doen toekennen. Een schriftelijke verklaring wordt ten slotte gevraagd voor degenen, die in functie willen overgaan. De besturen van de organisaties van kantoorbedienden en transportarbeiders heb- j ben naar aanleiding van deze mededeelin- gen, onverwijld een conferentie met den directeur, R. Heg, aangevraagd, die te Utrecht plaats had. HET RUST- EN VACANTIEHUIS VAN HET CHR. N. V. V. Te Pulten op de Veluwe is gistermiddag jn tegenwoordigheid van tal van genoodig- den het Rust- en Vacantiehuis van het Vacantk'huis van het Chri?l°!ijk Nationaal Vakverbond geopend. Nadat de voorzitter van het Christ. Nat. Vakverbond, de heer Kruithof, de vergade ring met een rede had geopend, heeft de minister van Arbeid, Handel en Nijverheid, prof. dr. J. R. Slolemaker de Bruine het woord gevoerd. HAARLEMMERMEER. Raadsagenda. In de openbare vergadering van den raad dezer gemeente, die op Vrgdag 29 Juni a.s., des namiddags te 2l/i uur, zal worden geluuden, zal o.m. aan de orde worden gesteld; verzoek van den heer A. v. d. lior om eervol ontslag als hoofd van de openbare lagere school no. 1voorstel tot het aankoopen van een in olieverf geschil derd portret van den bekenden dichter en kindervriend dr. Jan Pieter Heijevoorstel tot het aanvragen van voorschotten aan het Rijk krachtens de Landarbeiderswet, en voor stel tot wijziging van de verordening voor verlofslokaiiteiten. PIANO- en ORGELHANDEL Katwijk aan Zee 649 Door directen import uit le klas Buitenlandsche Fabr. zijn wij in staat het BFSTF te leveren ieg°n den LAAGSTF.N PRIJS KATWIJK. Raadsagenda. De eerstvolgende vergadering van den raad dezer gemeente zal gehouden worden op Vrijdag 29 Juni 1928, des namiddags 7.30 uur. De agenda luid li 1. Vaststelling Notulen. 2. Mededeeling van ingekomen stukken. 3. Stemming over het voorstel tot wg- ziging oer Verordening op de Zeebaden en het Strand. 4. Benoeming van een lid der Schattings- conunissie Rgks-Inkomstenbelasting. 5. Benoeming van een lid der Commissie van plaatselijk toezicht op het L. Onderwijs. 6. Benoeming eener Raadscommissie tot het nazien van; a. de Gemeenterekening; b. de Gemeentebedrijven; c. het Grondbedrijf; d. den Vleeschkeuringsdienst. 7. Voorstel tot wijziging van: a. de ver ordening op de hefling eener belasting onder den naam van Leges; b. Verordening op de invoruering dier belasting. 8. Voorstel tot wijziging van: a. de verordening, regelende de samenstelling en den werkkring der Commissie voor de Be drijven, b. de verordening op het beheer der Bedrijven; c. de Instructie voor den Directeur der Bedrijven. 9. Voorstel tot wijziging van de veror dening, regelende de samenstelling van het personeel der Bedrijven. 10. Voorstel tot het bouwen van een bergpiaals bij het Ziekenhuis. 11. Voorstellen tot verkoop en uitgifte in erfpacht van grond. 12. Voorstel tot het aanvaarden eener schenking. 13. Voorstel tot uitbreiding van het kabelnet van het Electr. bedrijf. 14. Vaststelling eener verordening, hou dende regelen met betrekking tot het bouwen langs den weg, loopende ten Noorden van de Trambaan vanaf de Mr. C. Fockstraat tol aan den Tol. 15. Wijziging der Gemeente-Begrooting 1927 en 1928. 16. Vaststel.ing staat oninbare porten. 17. Eehandeiing bezwaarschriften tegen bèiai>ting-aanslagen. 18. Rondvraag. Door de gezamenlijke ambtenaren en daarmede, gelijkgestelden is na meerdere ver gaderingen een request aan de regeering verzonden met verzoek een herclassificatie der gemeente Katwijk te doen plaats hebben. Algemeen is men van gevoe'en, dat Katwgk in de eerste klasse dient gerangschikt te worden. Steeds voorradig een aantal welke onder garantie worden verkocht tegen zeer VOOR DEE LIGEN PRIJS. KATWIJK AAN ZEE. 488 NOORDWUK. Ondanks de medewerking van den voorzitter der Leidsche Vischciub, welke alhier in hotel „Royal" een spreekbeurt wilde vervuLen, kon, in verband met de te weinige animo alhier geen afdeeiing worden opgericht. Enkele personen zouden nu lid worden der Leidsche afdeeiing. H. H., alhier, die zijn rgwiel in een café had geplaatst, kwam tot de ontdekking, dal men zijn rijwielplaatje had -weggenomen. Mej. C. Hofstee, alhier, is te Drachten geslaagd voor het examen L. O. RIJNSBURG. Gemeenteraad Bouwvergunningen Belangrijke grondaankoop. Voorzitter: Burgemeester J. L. Bosschie- ter. Aanwezig alle leden. De voorzitter opent de vergadering met gebed. Besloten wordt de voorlezing der notulen aan te houden tot een volgende vergadering. Onder de ingekomen stukken, door den voorzitter voorgelezen, bevindt zich o.m. de mededeeling van Ged. Staten, dat voor twee leerlingen uit deze gemeente, die in 1028 de Rijks H.B.S. te Leiden bezochten, een vergoeding verschuldigd is van f. 358.50. Machtiging wordt verleend, tot het aan gaan van een procedure, in eerste geding zoowel, als zoo noodig in cassatie, eonxra da Diaconie der Ned.-Herv. Gem., inzake terugbetaling verpleeggelden. Het verzoek van den heer T. de Ivluij- ver, om in afwijking van het uitbreidings plan een graanpakhuis te mogen bouwen aan de Brouwerstraat komt thans weder in behandeling, in de vorige vergadering was op voorstel van dr. Jonker tot aannou- ding besloten, om na te gaan, of door wij ziging in dc bouwplannen, niet zonder at- wijking van dit plan gebouwd kon worden. De voorzitter deelt mede, dat een nader ingesteld onderzoek de meerderheid van B. en W. niet van gedachte heeft doen ver anderen, zoodat thans weder voorgesteld wordt, dc gevraagde vergunning to vcr- leenen. Wethouder S. Schoneveld deelt de resul taten van het nadere onderzoek mede, waaruit blijkt, dat met een gewijzigd bouw. plan het beoogde doel niet te bereiken is Dr. Jonker stelt voor aan de vergunning de voorwaarde te verbinden, dat adressant, teneinde zo*> min mogelijk dc passage te stremmen, voor het naastgelegen woonhuis de voortuin en de daarin staande boomen verwijdert, welk voorstel B. en W. over nemen. Het aldus gewijzigd voorstel van B. «1 W. wordt hierna met algemeene stemmen aangenomen. Door den heer J. v. d. Vijver Czn., is vergunning gevraagd tot het bouwen van vier rozenkassen aan den Katwijkerweg, op grond waarop bouwverbod ligt. B. en W. stellen voor deze vergunning te verleenen, onder voorwaarde dat de kas sen, zoodra deze grond vcor 6traataanleg benoodigd is, door adressant, en Indien deze nalatig is, op zijn kosten van gemeen tewege verwijderd zullen worden. De heer v. d. Vijver dringt er bij B. en W. met klem op aan, 'ra in overleg te tre den met den deskundige, omtrent de vraag of de aldaar geprojecteerde straat niet ver legd kan worden, en daarvan te zijnertijd den Raad mededeeling te doen. Do voorzitter zegt toe de vraag van den heer v. d. Vijver in vergadering van B. en W. ter sprake te zullen brengen. Het voorstel van B. en W. wordt met algemeene stemmen aangenomen. Ingekomen is een verzoek van den heer H. J. K. van Leeuwen, om een pakhuiswiu- kel bij te mogen bouwen aan een gemeen- tcwoning. B. en W. stellen onder nader aangeduid© voorwaarden voor daartoe toestemming te verleenen. O.a. zal van adressant worden geëischt, dat bouw en onderhoud voor zijn rekening zijn, het bijgolHPjvulfc perceel aan de te stell'n eischen zal voldoen en eigen dom der gemeente wordt. Ook dit voorstel wordt met algemeene stemmen aangenomen Alvorens over te gaan tot benoeming van een gemeente-verloskundige, gaat op voor stel van den vorozitter de Raad in geheime zitting. Na heropening van de openbare vergade ring wordt door B. en W. de volgende aan beveling ingediend: 1. J. A P. Mugge te Rotterdam. 2 N. J. Eelsingh te Hillegers berg, 3. Th. A. Leeuwerik te Rotterdam. Met algemeene stemmen wordt door den Raad gekozen No. 1 der voordracht, mei bepaling dat de benoemde in functie zal treden 1 Augustus of zoo mogelijk 15 Juli a.s., terwijl de jaarwedde wordt bepaald op f 000. Het volgende zeer belangrijke punt lokte zeer veel bespreking uit. In verband met de plannen van B. en W. lot het beschikbaar stellen van bouwgrond is door B. en W. prijsopgaaf gevraagd var» grond in den. Woerd, nabij het land dat (I© gemeente aldaar reeds bezit. De gemeente is thans aangeboden dooi wed. v. Klaveren en Parlevliet 1872 M2. f. 3, door G. v. d. Kwaak 0.61.81 H.A. voor f. 12.000 en door de wed. Kromhout 0.61.80 H.A. voor f. 17.500. B. en W .stellen voor ter doortrekking van de straat Buitenweg-Hofje beide eerst genoemde perceelen aan te koopen, doch op het aanbod van de laatste niet in te gaan. De heer v. d. Vijver vraagt naar de ver dere plannen, indien de koop doorgaat. De voorz. antwoordt dat het plan bestaat om de straat door te trekken, maar dat verder nog niet is uitgemaakt, of gTond ter bebouwing zal worden uitgegeven, of dat de gemeente in eigen beheer zal gaan bou wen. Volgens de globale voorloopige bere kening zal de grond bouwklaar op ongeveer f. 3 per M. komen De heer v. d. Vijver is tegen den aan koop, omdat naar zijn m-eening de grond veel te duur is. en hij wenscht pressie op de eigenaren uit te oefenen om een billijker prijs te verkrijgen. Spr. maakt er B. en W. een verwijt van, dat deze geen preciese be rekening can de kosten voor dit voorstel hebben gemaakt en verder is spr. zeer ge schrokken van de mogelijkheid van bouwen door dc cremeente. waarvan spr. een groote afschrik heeft. Spr. verneemt, dat er kans bestaat, dat deze grond in banden van par ticulieren komt ter bebouwing, maar vindt dit een reden te meer, om er de gemeente buiten te houden. De heer Kralt juicht het voorstel zeer toe. Wel is» de prijs hoog, maar toch nos altijd van dien aard. dat gemeente seen risico ne'emt Indien de grond niet direct voor bouwgrond benoodigd is, kan deze worden verhuurd, qn maakt de gemeente toch nog een route van 5 pCt. Dit laatste betwijfelt dr. Jonker omdat er grond voor slraalaanleg af moet. maar overigens is ook spr. voor dit voorstel. Een enkel bezwaar is nog dat de toegangs weg. de Buitenweg absoluut onvoldoende is, maar de voorzitter deelt mede dat ook daar omtrent nadere voorstellen van B. en W. zijn te wachten. Dr. Jonker zegt dat bij de kostprijsbereke ning ook met deze uitgaven rekening moet worden gehouden. Wethouder Schoneveld beantwoordt uit voerig den heer v. d. Vijver. Spr. merkt op. dat onmogelijk thans reeds de prijs per M2 precies is op te geven, maar spr. meent dal een verschil van een kwartje op liet besluit geen invloed zal hebben. Spr is het met den heer v. d Vijver eens. dat de prijs hoog is. maar gezien het groote belang dat de gemeente bij dezen aankoop «heeft, gelooft spr. dat 't verstandig is thans tot aan koop over te gaan. De' prijzen zullen nog wel hooger worden en bij de eigenaren is al het mogelijke geprobeerd om tol dit resultaat te komen. Wat betreft het bouwen in eigen beheer, er is geen grooler tegenstander daarvan dan spr. en indien mogelijk is dit het laatste waartoe spr zal besluiten, maar er kunnen wel eens gevallen voorkomen, dat de raad verplicht is daartoe over te gaan. De heer v. d. Gugten uit zijn voldoening, dat het B en W. gelukt is zoo kort nadat hij dit denkbeeld heeft geopperd, reeds de grond ter beschikking te krijgen. Dooreen genomen vindt spr ook de prijs niet zoo hoog en hij steunt daarom het voorstel van B. en W Nadat hierover nog eenigen tijd gediscus- soerd i9 en de heer v d. Vijver nog nader zijn bezwaren uiteen heeft gezet, wordt het voorstel van B. en W. in stemming gebracht liet voorstel wordt aangenomen, met alleen de stem van den heer v. d. Vijver tegen. Op voorstel van B. en W. wordt z. h. st. besloten aan de personen die belast zijn geweest met het toezicht op de Paarden markt deze'lfde belooning toe te kennen als vorig jaar. Van de Kerkvoogdij der Ned. Herv. Gem. is ingekomen een verzoek om het perceel bouw grond, gelegen Kerkstraat, tusschen het per ceel van de wed. Hogewoning en de Kon. Wilhelminaschool te mogen koopen voor het bouwen eener zaal. B. en W. stellen voor op dit verzoek afwij zend te beschikken, om dezelfde redenen waarom reeds vroegere verzoeken zijn ge weigerd, omdat n.l. de gemeente dezen grond zelf nog wel eens noodig kan hebben. De heer Knijff vraagt of B. en W. daar mede reeds bepaalde plannen hebben. De voorzitter antwoordt, dat dit inderdaad zoo is. Plannen zijn in voorbereiding om al daar voor het electriciteitsbedrijf te bouwen een kantoor, woning voor den administrateur, een etalage-gelegenheid voor de bedrijven, een bergplaats met garage voor de auto en een woning voor den monteur en een berg plaats voor de materialen, waardoor alles bijeen wordt gehouden. De heer v d Vijver vraagt of daarvoor geen andere gelegenheid is en of een zaal van de kerk niet meer ter verfraaiing van de Kerk straat zal dienen. Dr. Jonker deelt mede. dat in de commis sie voor de bedrijven is nagegaan of er een perceel te vinden was, geschikt om voor bo venstaande doeleinden te worden gebruikt, maar er is er geen. Zelfs de gemeenteschuur is er niet geschikt voor te maken en gaan deze plannen door, dan kan deze schuur wel worden verhuurd of verkocht. Nadat de heer v. d. Vijver deze toelichting heeft gehoord en de voorgenomen bouwplan nen heeft bezichtigd, kan hij zich met het voorstel van B en W. vereenigen. Dit voorstel wordt met algemeene stem men aangenomen. Een staat van oninbare posten voor school geld en waterleiding wordt volgens voorstel van B en W z. h. s. goedgekeurd. Alsvoren een voorstel van B en W. tol wijziging van de kabelverordening. Fen door B en W. voorgestelde wijziging door af- en overschrijving van de begroo tingen voor 1927 en 1928 wordt eveneens z. h. st. goedgekeurd. B. en W stollen voor over te gaan tot aan koop van een strookje grond naast de Ko ningin Wilhelminaschool, dat door de ge meente van het schoolbestuur kan worden aangekocht voor f 25. Ook dit voorstel wordt z. h. st. aangc- nomen. Bij de rondvraag deelde de heer v. d. vij ver mede, dat door schippers herhaaldelijk wordt geklaagd over de ondiepte van den Vliet aan den Katwijkerweg. De voorzitter zegt toe, dat tot uitbaggering zal worden overgegaan De heer v. d. Gugten uit klachten over het snoeien der boomen. Speciaal is spr. be zwaar. dat de onderste takken te laag hangen en door de jeugd vernield worden. Verder dringt spr. er op aan, dat de ge meenteschuur. maar vooral ook dc ophaal brug geverfd zal worden, daar dit dringend noodig is. En tenslotte merkt spr. op dat planken van de brug aan de Brouwerstraat los liggen en het brugdek herstelling behoeft. De voorzitter zegt met de gemaakte opmer kingen rekening te zullen houden. De heer v. Delft beklaagt zich over het storten van vuil aan den Vinkeweg. B. en W. deelen mede, dat bekend is, door wien dit is geschied, doch dat nader onderzocht dient te worden, of dit op gemeente- dan wel parti culieren grond is gebeurd. Hierna sluiting. SASSENHEIM. De burgemeester is weder hersteld en heeft zijn werkzaamheden hervat. Met de asfalteering van den Menneweg (eerste gedeelte) is een aanvang gemaakt. Als de weg daar in orde is, zal het een groote verbetering blijken. Trouwen* over wegverbetering behoeven wij niet te klagen. Zoo goed als alle straten zijn nu van trottoirs voorzien en opnieuw bestraat. Er is in deze periode van werkloosheid veel productief werk verricht. WASSENAAR. Op den Rijksstraatweg, ter hoogte van „de Pauw" is Dinsdagmorgen een kleine vrachtauto van een Haagsch meubelmagazijii tengevolge van de gladheid geslipt en om geslagen. De bestuurder, P., uit Den Haag, bekwam daarbij een lichte hersenschudding en moest naar een ziekenhuis worden over gebracht. Van de auto werden enkel de ruiten vernield. Dinsdagmorgen is ten raadhuize de Schoonheidscommissie, bestaande uit do heeren ir. Bremer, H. Roeters van Lennep en H. van der Kloot Megburg, waaraan als secretaris is toegevoegd de heer A. Bontenbal, gen. architect, geïnstalleerd, on middellijk daarna ving de commissie met haar werkzaamheden aan. Dinsdagavond werd ten raadhuize door B. en W. een conferentie gehouden met de schoolbesturen en de hoofden van scholen in deze gemeente, omtrent de stichting van een gymnastieklokaal. De heer Kuiper, uit Schoonhoven, heeft zijn benneming tot machinist bij de water leiding aangenomen. ZOETER W OUPTL Geboren: Martina Jacoba Theodora, d. v. R. J. de Boer en C. van Driest. Jacobus Cornclis, z. v. W. v. d. Drift on A. A. v. d. Ploeg. Cornells Leonardus, z. v. P. J. Blom en N. v. Saaien. Petronella Theodora, d. v. L. v. Haastrecht en C. S. v. d. Swaan. Nicolaas Johannes, z. v. J. Overdevest en M. B. v. d. Geest. Ondertrouwd: Paulus Bruines, 28 j. en Anna Berdina de Jong, 23 j. Getrouwd: Petrus Adrianus Warmerdam en Johanna Margaret ha van Leeuwen. Overleden: Beatrix van der Poel, 78 j., echtgenoote van Q. Onderdehei. BELGIE. De slaking te Antwerpen. De socialistische bootwerkers hebben met oen verpletterende meerderheid het mi- nisterieele voorstel voor de oplossing van het conflict m de haven verworpen. De staking duurt dus voort. Volgens de „Libre Belgique" zullen de reeders zich krachtig te weer ste"jfr0n. De volgende besluiten zouden, naar men verzekert, zijn genomen in overeenstemming met de reeders van andere landen, die schepen naar Antwerpen zenden. De sche pen, die voor Antwerpen bestemd zijn, zul len met alle middelen, waarover men be schikt, naar andeTe havens gedirigeerd worden. De schepen, die zich thans in de haven bevinden, zullen zooveel mogelijk geladen of gelost worden en daarna ver trekken. Zoo zal de haven ledig blijven zoo lang de staking duurt. Indien schepen, te Antweqaen thuis hooren, er willen komen om hun bemanning te ontschepen, zullen zij er geen lading nemen. Bij geruchte verluidt, dat de staking in ternationaal zou worden gemaakt en zich o.a. ook tot Rotterdam zou gaan uitstrek ken, doch dit zijn slechts geruchten. DUITSCHLAND. De crisis nog niet opgelost. Herman Müller is gisteren nog niel kun nen 9lagen in het vormen van een kabinet tengevolge van oneenigheid met het Cen trum. Müller zou Wirlh. den gewezen rijks kanselier de portefeuille van verkeers wezen willen geven, maar Wirth heeft ge weigerd deze te aanvaarden. Hij wil vice- kanselier worden, een posl, die verbon den pleegt te wezen met het rijks- ministerie voor het bezette gebied. Müller wenscht echler geen vice-kanselier in zijn kabinet. Over deze kwestie is gisleren voort durend tusschen Müller eenerzijds en de in aanmerking komende ministers en vertegen woordigers van de Centrumpartij in den Rijksdag anderzijds onderhandeld. Dez^ onderhandelingen voerden echter niet lot overeenstemming, en het schijnt thans dat het Centrum van het vice-kanselierschap van Wirlh een prestige kwestie is gaan maken. Inlusschen verluidt dal de Volkspartij in deze aangelegenheid niet het standpunt van het Centrum maar dat van den kabinets formateur Müller deelt. Loebe, de president van den Rijksdag, rekent echler od een spoedige oplossing, want hij wil den Rijksdag tegen 2 Juli bij eenroepen. Braun is heden 8 jaar minister van arbeid. ENGELAND. Lord Plumer gaat heen Naar bet departement van Koloniën me dedeelt zal Lord Plumer zijn post van com missaris generaal van Palestina en Trans- iordanië dit jaar neerleggen. Hij komt ech ter 1 Juli reeds met 3 maanden verlof naar Engeland en zal niet terugkceren. Als zijn opvolger wordt .genoemd Gilbert, sinds 3 jaar secretaris-generaal in Palestina. OOSTENRIJK. Minister Dinghofer vraagt ont slag. Vonnis tegen Bela Knn. Dinghofer, de minister van justitie, lid der Groot-Duitsche partij, die thans een kuur volgt te Karlsbad, ontving telegrafisch verzoek te Weenen te komen en inlichtin gen te geven waarom hij de uitlevering van Bela Kun aan Hongarije geweigerd heelt. De minister heeft dit geweigerd en nu zijn partij hem indirect haar wantrouwen heeft uitgesproken, zijn ontslag bij bondskanse lier Seipel ingediend. Of deze het zal aanvaarden, is nog de vraag, want hij verklaarde zich volledig solidair met Dinghofer. Inlusschen is het proces tegen Bela Kun teneinde gebracht. Bela Kun verklaarde zijn verblijf te Wee nen door het feit, dat hij van een vriend een brief gekregen had, om hem te waar schuwen dat er een geheim verdrag over wogen werd tusschen Hongarije en Italië. Bela Kun achtte zich verplicht positie te nemen tegen deze toebereidselen voor een nieuwen wereldoorlog, tegen de sovjets ge richt. Indien hij een valschen naam opgaf was dit, omdat er een politieke vervolging tegen hem ingespannen was. Hij was nipt voornemens een internationale actie op touw te zetten maar de Hongaarsche communis tische partij te organiseeren. Op dit oogenblik van het verhoor had den tal van incidenten plaats, zoodat be klaagde weigerde verdere inlichtingen le geven en geen antwoord op de vragen meer gaf Het verhoor van beide medeplichtigen Mayerhofer en Breuer bracht niets nieuws. Tenslotte is Bela Kun veroordeeld, terzake van deelneming aan geheime genootschap pen. valsche aangifte en verboden terug keer lot drie maanden gevangenisstraf met aftrek van 2 maanden preventieve hech tenis. Mayerhofer werd vrijgesproken. Breuer is wegens medeplichtigheid ver oordeeld tot 1 maand hechtenis met aftrek van 1 maand voorloopige hechtenis Hij zal dadelijk over de grens worden gezet. Ook Bella Kun zal na afloop van zijn straftijd over de grens gezet worden. ARGENTINIË. Tegen de anarchisten. De politie heeft een actie ingezet tegen de anarchisten, die beschuldigd worden van de jongste bomaanslagen. Reeds zijn 10 Spanjaarden gearresteerd. JAPAN. Betoogina tegen *t communisme. Maandag heeft voor de Russische Ambas sade te Tokio een incident plaats gebnd, gelijk sedert de oppning der Russisch-Jv pansrhe betrekkingen nog niet voorgeko men is. Een sterke politiemacht omsingelde 2—1

Leidsch Dagblad | 1928 | | pagina 2