69sle Jaargang LEIDSCH DAGBLAD, Dinsdag 26 Juni 192S Tweede Blad No. 20945 BINNENLAND. GENERAAL NOBILE GERED. De Italia", gekiekt enkele oogenblikken voor de Noordpoolreis. inzettenMiddenNobile, TE DORTMUND werden de atletiekwedstrijden HollandWest- de eindelijk geredde. Links: Amundsen, die zelf zoek ia geraakt bij zijn pogingen om Nobile te vinden. Rechte: Maddalena, Duitschland gehouden. De Holllander Kamstra in actie bij het de Italiaansche vlieger, wien de eer toekomt, Nobile's kamp te hebben ontdekt. hoogspringen. TE WASSENAAR ontstond Zondagmiddag, gelijk gisteren gemeld, brand in de villa Schouwenhoek, gelegen aan den Schouwweg. Het perceel werd een prooi der vlammen. y.L ~V"- m DE HELFT VAN HET NIEUWE DOK VOOR SINGAPORE, dat in Schotland gebouwd werd, bij het verlaten van de River Tyne. Het gevaarte wordt door Hollandsche sleep- booten naar de plaats van bestemming gebracht, daar, naar het oordeel der technici slechts de Hollandsche zeelui in staat zijn, een dergelijke opdracht uit te voeren. SÉ&ft*v:W NEDERLANDSCHE HEIDEMAATSCHAPPIJ Bij het veertigjarig bestaan. De Nederlandsche Heidemaatschappij be staat veertig jaren. Dit feit heeft het be- Btuur aanleiding gegeven om de jaarlijksche algemeene vergadering met meer luister dan naar gewoonte te omringen, zoodat thans leden en genoodigden gedurende een gan- 6che week te Arnhem samenkomen om in vergadering en congres te worden voorge licht over het omvangrijk werk der Maat schappij en door excursies de resultaten van dat groote werk te kunnen bewonderen. Gistermorgen ving om elf uur in de groote zaal van „Musis Sacrum" de algemeene vergadering aan, gevolgd door een alge meene congreszitting. Na de openingsrede van Baron van Na-- geil, uit Barneveld, voerde dr. Lovink in afwijking van de door den voorzitter vqor- gestelde regeling het woord om hulde te brengen aan de nog in leven zijnde oprich ters der Heide Mij., de heeren baron Van Nagel! en Tutein Nolthenius en aan den algemeenen secret-axis deT Mij. den heer A Staring en hun namens de commissarissen de onderscheiding te verleenen van lid van verdienste onder aanbieding van de gouden medaille. Onder applaus der gansche ver gadering reikte spr. den jubilarissen het eeremetaal uit. De voorzitter dankte ook namens de beide andere benoemde leden van ver dienste. De heer A. Nengerman, de Bilt, voerde het woord, om namens den cursus deT Heide Mij. hulde te brengen bij het 40-jarig ju- bilé, dat samenvalt met het zilveren feest van den cursus. Als geschenk werd daarbij aangeboden een som van f. 11.123 voor de stiohting van een cursusfonds. Tot dit fonds, constateerde 6pr. met groote voldoening, hebben ook de leden van het vorstelijk huis bijgedragen. Namens verschillende hoofd af deelingen en ambtenaren werdeD woorden van hulde gesproken en bloemstukken aangeboden De ambtenaren brachten een som bijeen om de muurschildering in de hal van het hoofdgebouw der Mij. te Arnhem te vol tooien, welk geschenk dooi het bestuur dankbaar werd aanvaard. Een telegram van gelukwensch van Z. R H, Prin* Hendrik werd uit Berlijn ontvan gen, terwijl voorts nog vele schriftelijke en telegrafische gelukwenschen werden voor gelezen. Hierna werd ter vaststelling aan de orde gesteld het verslag van den directeur der Heide Mij. Een commissie voor het nazien der reke ning over 1927 werd benoemd, waarna de verkiezing plaats had van commissarissen wegens het overlijden van den heer F. B. Löhnis en wegens periodiek aftreden van de heeren F. B. '9 Jacob, dr. H. J. Lovink, dr. J. Th Oudemans en jhr. L. F. Teixeira de Mattos. Gekozen werd op voordracht van het bestuur in de vacature F. B. Löhnis, mr. W. J M. Westerwoudt te Overveen, terwijl eveneens volgens de voordracht de heeren F. B. 's Jacob te Staverden en dr. H J. Lovink te Alphen a. d. Rijn herkozen werden. Ook werden de statutaire aanbeveling door de afdeelingsgroepen Utrecht, West- Overveluwe, Zeist, Driebergen en Doetin- chem, Lochem, ZutphenZwolle de aftre den commissasrissen dr. J. Th. Oudemans, te Putten, en jhr. L. F. Teixeira de Mattos herkozen. Nadat mededeelingen waren gedaan en gelegenheid was gegeven voor de rondvraag, werd de algemeene vergadering gesloten. In „Musis Sacrum" had een gemeen schappelijke lunch plaats, waarna leden en genoodigden zich opnieuw in de groote zaal vereenigden ter bijwoning van de al gemeene congreszitting. NEDERLANDSCHE REISVEREENIGIN6. De algemeene vergadering te Rotterdam. Te Rotterdam heeft de Nederlandsche Reisvereeniging haar algemeene vergade ring, die 18 Mei j.l. was gehouden, doch welker agenda niet was afgeweekt kunnen worden, voortgezet. De afdeeling Utrecht had voorgesteld dat, meer dan tot nu toe van een leider wordt verlangd, dat hij bereisd is, dat hij tact heeft om als leider van een groep op te treden, dat hij in de te bereizen streek zoo veel mogelijk bekend is, dat hij voldoende talenkennis bezit. De voorzitter mr. M. J. v. d. Flier zei, dat omtrent de leiders informaties worden in gewonnen. Men moet echter bedenken, dat het bij de snelle uitbreiding van de veree- niging heel moeilijk wordt geschikte leiders te vinden. Vandaar dat men soepele bepa lingen moet hebben. Men heeft altijd nog de klachtencommissie, die omtrent de klachten over een leider uitspraak doet De heer Rijnberk (Utrecht) merkte op, dat het klachten regent over de leiders. Hij had een dossier van niet minder dan 28 pagi na's met klachten aan het hoofdbestuur doen toekomen. Dit dossier is, naar hij van den directeur den heer Pieters had verno men, zoek geraakt Verder deed hij mede- deeling van een brief, die hij van een lei der heeft ontvangen en waarin deze hem allerlei dingen vraagt, die een leider be hoort te weten en die aantoont, dat deze leider nog nooit geweest is, naar de streek, waar hij nu het reisgezelschap moet rond leiden. De voorzitter antwoordde, dat deze brief bewijst, dat de schrijver een consciëntieus man is, die zich bij zijn medeleiders van allerlei op de hoogte wil stellen. Dat hij daarom ongeschikt zou zijn, zag hij niet in. ïntusschen zegde hij toe, dat deze zaak zal worden onderzocht. Hij gaf toe, dat eenige dossiers zijn zoekgeraakt, doch dat is nu niet meer mogelijk Er wordt echter met groote gestrengheid onderzocht, en voor het nemen van scherpe maatregelen, wanneer deze noodig zijn, wordt niet teruggedeinsd. Het voorstel werd ingetrokken Breedvoerige discussie ontspon zich over het voorstel Utrecht om op de algemeene vergadering een commissie van 7 leden te benoemen, geen lid van het hoofdbestuur zijnde, die tot taak heeft de begrooting voor het volgend jaar na te gaan en bij accoord- bevinding goed te keuren. Het voorstel is met 309 tegen 56 stemmen verworpen. Een voorstel Utrecht om het voor 6 jaren aangegaan contract inzake de uitgave en expeditie van Reizen en Trekken niet te verlengen of te vernieuwen dan na mach tiging der algemeene vergadering, werd na bestrijding ingetrokken. Een ander voorstel-Utrecht had de bedoe ling imperatief voor te schrijven, dat de zoo genaamde initiatief reizen driemaal in het orgaan moeten worden gepubliceerd, waarbij de heer De Munnik (Amsterdam) een lans brak voor de zeereizen die wel wat in het gedrang gekomen zijn, terwijl toch aan hen de vereeniging haar bloei te danken heeft. De heer v. d. Key (Amsterdam) meende te hebben opgemerkt, dat er bevoorrechting plaate heeft van den eenen leider boven den andeTen. Imperatief voorschrijven van de plaatsing is wel aan te bevelen. Het voor komt ontevredenheid onder het corps leiders. De voorzitter zei, dat de initiatiereizeto niet in het gedrang komen. Dat ze op het oogen- blik niet meer het voornaamste element in de vereeniging vormen, is volkomen logisch en spr. zegt toe dat uit alle macht bevorderd zal worden, dat de reizen, die goedgekeurd zijn, ook zullen slagen. Utrecht trok toen zijn voorstel in. Ook het voorstel-Walcheren om van de nieuwe leden een entree te vragen van f. 1 j inplaats van f. 0.50 werd ingetrokken, i De heer Havers ('s-Gravenhage) diende bij 1 de rondvraag een motie in, waarin de wen- schelijkheid wordt uitgesproken van sta tuten- en reglementsherziening. Uit zijn toelichting bleek dat 's-Gravenhage meent, dat met den groei der vereeniging een wij- I ziging van de statuten noodzakelijk is ge worden. Op de algemeene vergaderingen j komen bij verschillende gelegenheden de meeningen van H. B. en afgevaardigden en j zelfs tusschen de leden van het H. B. onder- I ling in botsing. Zoo b.v. waar hel gaat om het budget-recht en de courant. De voorzitter meent dat de vereeniging nog wonderwel past in de lijst harer organi satie. Het pleit voor de souplesse dezer organisatie, dat zoo vlot is onderhandeld kunnen worden met een lichaam als de Hol land-Amerika Lijn. Ook een sterke ont plooiing der afdeelingen wordt niet in den weg gestaan. Ter gelegenheid van de reis met de Rijndam is in de pers geschreven, dat de democratie in alle deelen der ver eeniging is doorgedrongen Op het innerlijk bestuur is critiek mogelijk, en op den duur is het H. B ook niet van een statutenwijziging afkeerig; maaT de vereeniging moet thans rust hebben. De statuten zijn niet kwellend voor den groei der vereeniging. zoodat er geen urgentie bestaat. Spr. geeft in over weging de motie tot het volgend jaar aan te houden. De heer De Waard (hoofdbestuur) pleitte voor meer openbaarheid. Dat zou ook meer vertrouwen wekken. De heer van Ettinger (hoofdbestuur) meende dat ook de leden van het hoofdbe stuur niet voldoende met de zaken bekend worden. De heer Havers zag in de beide leden van het hoofdbestuur, verdedigers van de motie, waaruit bij de aanvankelijk opgenomen tijdsbepaling, waarbinnen een statutenwijzi ging aan het oordeel der algemeene verga dering moet worden overgelegd, verwijderde. De motie 's-Gravenhage is verworpen met 190 tegen 175 stemmen. NA DE MOORDZAAK TE MAARTENSDIJK. Het optreden van den burgemeester. Op de vragen van den heer Mendels be treffende het optreden van den burge meester van Maartensdijk bij het opspo- I ringsonderzoek in een moordzaak aldaar heeft minister Donner geantwoord dat niet is kunnen blijken dat de burgemeester van Maartensdijk aan vertegenwoordigers van dagbladen uitvoerige mededeelingen zou hebben gedaan van zijn verrichtingen alj hulp-officier van justitie ter zake het opspo ringsonderzoek in de recente moordzaak te Maartensdijk. Wel is vast komen te staan, dat de burge meester den vermoedelijken dader onmid dellijk na diens aanhouding een verhoor heeft afgenomen, dat onafgebroken heeft geduurd van '9 avonds 11 uur tot den vol genden ochtend 5 uur. Een verhoor van een verdachte van zoo- langen duur en in den nacht ligt zeker bui-« ten de grenzen van het normale. In het on derhavig geval betrof het echter een gruwe lijk en buitengewoon ernstig misdrijf, een strafzaak, waarbij de eisch van een tot klaarheid brengen zóó luid sprak, dat een onmiddellijk en zoo nauwkeurig mogelijk verhoor van den verdachte plicht was. Uit stel en laksheid in deze zou met meer recht stof tot critiek hebben gegeven. Strijdigheid van bedoeld verhoor met het bepaalde in art. 29 van het Wetboek van Strafvordering vermag de minister onder de omstandigheden, zooals zij voorliggen, niet te zien. Inderdaad is gebleken, dat de burgemees ter van den verdachte éénmaal een photo vóór het raadhuis heeft doen maken door een beambte der Utrechtsche recherche, be last met de photographie en de dactylos copie. In het gebouw kon dit, naar de burge meester mededeelt, met het oog op de noo- dige belichting, niet geschieden, terwijl het raadhuis geen binnenplaats heeft. Ofschoon wordt medegedeeld, dat voor het maken der photo de verdachte slechts een kort oogen- blik naar buiten is gebracht, kan de minis ter zonder meer moeilijk aannemen, dat gesteld het nemen van een photo was in dit stadium der zaak gewenscht of noodzakelijk zulks niet op andere wijze had kunnen geschieden. Hij betreurt dus. dat Het nemen van een photo op de bedoelde wijze is geschied, evenzeer als het hem onaangenaam heeft getroffen dat door persphotographen ver schillende niet voor publiciteit geschikte photo's zoo van den verdachte al9 anders zins. zijn kunnen gemaakt worden. De mi nister stelt zich voor om hiervan, met alle waardeering overigens van de in dezen be toonde activiteit, den burgemeester-hulp officier van justitie en de betrokken politie beambten te doen blijken, i

Leidsch Dagblad | 1928 | | pagina 5