HET MYSTERIE VAN BELVOIR-MANSIONS. 69sle JAARGANG DONDERDAG 21 JUNI 1928 No. 20941 OFFICIEELE KENNISGEVING STADSNIEUWS. Het voornaamste nieuws van heden. FEUILLETON. LEIDSCH DAGBLAD DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN. PRIJS DER ADVERTENTIEN 30 Cts. per regel voot advertenties uit Leiden en plaatsen waar agentschappen van ons Blad gevestigd zijn. Voor alle andere advertentiSn 35 Cts. per regel. Kleine AdvertentiSn uitsluitend bij vooruitbetaling Woensdags en Zaterdags 50 Cts. bij een maximum aantal woorden van 30. Incasso volgens postrecht Voor eventueele opzending van brieven 10 Cts. porto te betalen. Bewijsnummer 5 Cts. Bureau Noordeindsplein Telefoonnummers voor Directie en Administratie 2500 Redactie 1507. Postcheque- en Girodienst No. 57055 - Postbus No. 54 PRIJS DEZER COURANT: Voor Leiden per 3 maanden f 2 35. per week0 18 Builsn Leiden, waar agenten gevestigd zijn, per week „0 18 Franco per post 2 35 portokosten. Dit nummer bestaat uit TWEE Bladen EERSTE BLAD. HERIJK VAN MATEN EN GEWICHTEN. Burgemeester en Wethouders van Leiden herinneren belanghebbenden er aan. dat de herijk van malen en gewichten in deze gemeente den 26sten Juni aanstaande ein digt. 1962 Zij, die nog geen oproepingsbriefje ont vingen, kunnen dat alsnog bekomen aan het Bureau van Politie, Zonneveldstraat 10/1-4. A. VAN DE SANDE PAKHUYZEN. Burgemeester. VAN STRIJEN. Secretaris. Leiden, 21 Juni 1928. DE LEIDSCHE MIDDENSTANDS-CENTRALE. Door bovenstaand lichaam is aan circa 50 patroons-vereenigingen hier ter stede volgende circulaire verzonden: Uit de werkelijk gevoelde behoefle aan meer samenwerking is door de drie midden standsorganisaties hier ter slede tot de op richting van de Leidsche Middenstands- centrale besloten, op welke statuten bij besluit van 17 December 1927 de Kon. goedkeuring is verkregen. Deze stelt zich ten doel: 1. eendrachtig en in onderlinge samen werking voor te staan en te bevorderen alle belangen, die den handeldrijvenden en in- dustrieelen middenstand raken; 2. actie te voeren door middel van ver zoekschriften aan de Overheid en openbare lichamen en onderlinge besprekingen te houden; 3. gecombineerde middenstandstentoon stellingen te ondernemen en te organiseeren, en in het algemeen die wettige middelen aan te wenden, welke het doel der ver- eeniging, in art 3 omschreven, kunnen dienen. In den korten lijd van haar beslaan is rc-eds duidelijk het nut van het hebben dezer instelling bewezen en is zij aller wegen als zoodanig erkend en aanvaard. Met name ook heeft het Gemeentebestuur haar wel willen beschouwen als het Or gaan, dat den Middenstand hier ter stede ver tegen woorldigt en reeds over meerdere onderwerpen, dien stand betreffende, haar advies of medewerking ingeroepen. Om haar taak echter ten volle te kunnen uitoefenen is het voor haar gewenscht meer contact dan tot nu toe te hebben met de verschillende vakorganisaties en wij mee- nen, dat ook Uwerzijds dit contact voor- deelen zal opleveren en kan leiden tot een hetere en meer intensieve behartiging van de belangen, die het vereenigingsleven U toevertrouwt. Om dit duidelijk te maken, zij het vol doende U hierbij te wijzen op de zeer ge brekkige inwendige organisatie .van den Middenstand, uit een plaatselijk oogpunt beschouwd, tengevolge waarvan de vele vakvereenigingen van middenstandspatroons ieder hun eigen zelfstandig bestaan leven, meestal zonder iets van elkaar af te weten en zonder eenig contact te hebben. Is dit uit een organisatorisch oogpunt al onjuist en niet te verdedigen, dit bezwaar wordt als een groot nadeel gevoeld bij het optreden naar buiten. Wij wijzen hier slechts op bemoeiingen van de overheids lichamen en haar instellingen (Rijk, Pro vincie en Gemeente, de Kamer van Koop handel) het gemeenschappelijk belang tegen over consumenten (wanbetalers, advertee- ren, warenhuizen-winkelweken) en de so ciale vraagstukken Ooonen, zondagsrust, werkstakingen uitsluitingen) bij welke op somming wij meenen te mogen volstaan. Met dit voor oogen lijkt het ons niet noodig nog een lang betoog te gaan houden voer het nut van een centraal punt, vanwaaruit deze kwesties kunnen worden bekeken en behandeld. Het komt ons voor dat de Leidsche Mid denstandscentrale het aangewezen lichaam is. Om dit nader onder de oogen te zien en ook de meening van Uw organisatie daar over te hooren, stellen wij ons voor daartoe een bespreking met de voorzitters en secre tarissen van alle vakorganisaties te houden op nader te bepalen plaats en tijd. Om echter deze bespreking zoo doeltreffend mo gelijk te doen zijn willen wij er ons eerst van overtuigen welke organisaties aan dit overleg mede willen doen en verzoeken wij U daarom wel om een bijgaand formulier ingevuld en onderteekend veer 1 Augustus a.s. te relourneeren. Mochten eventueel 9ommige Besturen, die ook meenen bij den inhoud belang te kunnen hebben, onverhoopt een dergelijke circulaire niet ontvangen hebben, dan ge lieven deze zich te wenden tot het Secre tariaat. Haarlemmerstraat 256 (de heer K. j Wielinga Ezn.) WACHTMEESTER BEVERWIJK VAN HET 6de REG. V. A. ONTVANGT DE MEDAILLE VOOR MENSCHLIEVEND HULPBETOON. Woensdagmorgen had te Legerplaats Oldebroek de plechtige uitreiking plaats van de medaille voor mensc-hlievend hulpbe toon aan den wachtmeester-til. Beverwijk. Men kan zich zeker herinneren, dal bij de 3-Ocloberfeeslcn in 1927. vier paarden van de Arlilerie. bespannen voor een praalwagen waarop zich verscheidene kinderen be vonden op een gegeven oogenblik op hol sloegen, dat genoemde wachtmeester deze met gevaar voor eigen leven tot staan bracht. Hoewel de' redder verscheidene meiers werd meegesleurd, bekwam hij geen letsel. De kinderen kwamen met den schrik vrij. De uitreiking van de medaille had met ecnige plechtigheid plaats. Het gehc-ele 6de regiment was in carré met aangespannen batterijen opgesteld, onder leiding van den Hoofd-Instrucleur Majoor van Andel. Nadat de ban was geopend, de oorkonde was voor gelezen, speldde de regiments-commandant de Overste Kist eigenhandig de medaille op de borst van den jubilaris. Nadat dit ge schiedt was, sprak de Overste het geheele regiment toe. Met korte, kernachtige woor den ze'tte hij uiteen, waarom deze belooning aan den Wr. Beverwijk werd toegewezen, en prees hem voor ziin moed en zelfopoffering, en dat door zijn flink, kordaat optreden een groot ongeluk was voorkomen, vooral ook met al die kinderen, die nu allen met den schrik vrij kwamen. De' Overste stelde den Wachtmr. Beverwijk als voorbeeld voor het regiment en zeide dat het hem genoegen deed zulk een onderofficier bij zijn regiment te hebben. Hierbij werd de ban gesloten, en had het défilé plaats, waarna hiermede de plechtigheid was afgeloopen. PA GAAT MET PENSIOEN. Er is een dag van komen en een dag van gaan. Voor sommigen valt het gaan uit een betrekking of het neerleggen van een ambt, het beëindigen van een dienstverband, maar weinig zwaar. Anderen, die opgingen in hun dageljjksch werk, scheiden dikwijls ncode van hun werk, dat hun lief was en waaraan ze zich ten volle gaven. Zoo zal het waarschijnlijk ook met „Pa Lukassen" gaan als bij straks, op 3 September, na een dienstverband van ruim dertig jaren, de Leidsche politie gaat verlaten om te gemeten van zijn pensioen. Pa, de rechercheur met de groote snor, de nestor der Leidsche agenten en dus ook de oudste rechercheur, zal door allen, die met hem mochten samenwerken aan de dikwijls uiterst moeilijke taak, die der Politie en in het bijzonder der Recherche is, door zijn superieuren zoowel als door zijn collega's worden gemist. Want al zal eertijds een jenge kracht zijn plaats in de rij der re chercheurs innemen, de leemte, die zijn vertrek te weeg brengt, is niet aau te vullen. Zijn onverstoorbaar humeur en aangeboren geestigheid, zijn opgeruimd karakter hebben den rechercheur Lukassen gemaakt tot een sieraad van het korps, dat zich er op beroemt hem onder zijn leden te tellen. Zoowel de persoon als de figuur van Lukassen zal men missen. Maar nog is het oogenblik van scheiden niet daar: Nog ruim twee maanden moeten verstrijken eer de heer Lukassen den koppel aan den kapstok zal hangen, om zich dan, naar wij hopen, in den volmaaksten zin des w'oords in het „genot" van pensioen te zien gesteld. KON. NED. GROFSMEDERIJ. In de 25 Mei gehouden buitengewone algemeene vergadering van aandeelhouders der Kon. Ned. Grofsmederij alhier, werd door tien houders van aandeden tot het bestuur het verzoek gericht tot het weder om beleggen binnen vier weken van een buitengewone algemeene vergadering met de reeds gepubliceerde voorstellen. De voorstellers hebben zich eigener be weging tot het bestuur gewend om ver schillende nadere inlichtingen. Deze zijn hun onmiddellijk verstrekt, waarna zij tot de overtuiging zijn gekomen, dat de aan neming dier voorstellen niet in het belang der vennootschap is. Zij hebben dan ook die voorstellen ge heel en al ingetrokken, zoodat de vergade ring niet plaats behoefde te hebben. Bij deze gelegenheid heeft het bestuur aan de voorstellers ook inzage kunnen geven van de 9 volmachten, waaromtrent zij ter vergadering van 15 Mei de meening hadden geuit, dat deze door de fa. Scheur leer en Zonen builen medeweten van be trokken aandeelhouders waren gebruikt. Zij hebben na inzage onomwonden ver klaard. dat dc bedoelde volmachten vol komen in orde waren en dcor de werke lijke houders van aandeelen waren aange geven. AUTOBUSDIENST TER VERVANGING VAN „HET STADSVERKEER". Zooals wij eorgisteren naar aanleiding van de klacht over de opheffing van den autobusdienst „Het Stadsverkeer" namens eenige' Witte-Singel-bewoners geuit, welke klacht door velen in stilte zal zijn herhaalt reeds schreven: ..Het Stadsverkeer" heeft burgerrecht verkregen. Zaterdag en volgends dagen zal dit eerst recht worden gevoeld en beseft. Maar wat eenmaal burgerrecht verkregen heeft, mag lijdelijk verdwijnen het vraagt en verkrijgt zijn recht weder opnieuw. En zoo zal hij ook met dezen autobusdienst gaan. Na een interregnum, dat in dit geval stellig slechts kort zal duren, omdat de be hoefte naar vervulling roept, wordt de dienst heropend, ongetwijfeld beier inge richt en vollediger dan tot nu toe. Dit kunnen wij al vast verzekeren. Het is ons bekend dat reeds ecnige aanvragen om vergunning lot invoering van den dienst bij het gemeentebestuur zijn ingekomen, waar onder er tenminste een i9. als wij wel ingelicht zijn. die op veel betere, zelfs op uitnemende wijze in den dienst zal kunnen voorzien. Het ligt in het voornemen van B en W. om de aanvragen met bekwamen spoed te behandelen en een keuze te doen. In dit stadium past het niet namen te noemen. Valt echter de keuze uit zooals wij vermoeden, dan wordt den dienst binnen kort weder met uitnemend materiaal en alleszins deskundig personeel op intensiever wijze hervat. Wij hadden het genoegen reeds 'n model rijtuig te zien. geheel ingericht naar de nieuwste eischen. zacht rijdend van buiten en binnen smaakvol, met bekleedde zit plaatsen en rugleuningen en met gemakke lijke in- en uilgangen. Overwogen wordt de invoering van een 20 minuten dienst (tot nu toe reden de rijtuigen om het half uur). Ook wordt er aan gedacht om met handhaving van de beide uitgangspunten: Tuinsladswijk en het Kooipark de route's uit te breiden zoodat eenerzijds ook een deel van den Zoeter- woudschen Singel en aan den anderen kant e'en stuk Zijlsingel met de zijstraten er met succes gebruik van zullen kunnen maken. Voorts zou men met toestemming van het gemeentebestuur van Oegstgeest de proef willen nemen met het Wilhelmina- en Juliana-park in de route le willen opnemen. Voor de vele leerlingen die onderscheidene onderwijsinrichtingen-in onze stad bezoeken en nu van de Oegstgeestertram steeds moeten loopen naar de halte van de Stads tram en dikwijls in regen en wind moeten slaan wachten, zou een goed ingerichte autobus die door kan rijden wellicht de voorkc-nr verlieten, vooral wanneer men abonnementen zou uitgeven Wij weten dat hierover en nog over veel meer, thans woTdt gedacht. TUINCONCERT HARMONIE-ORKEST „T. EN D." Niemand onder onze lezers zal er wel zijn, die wil beweren, dat onze gedachten- gang onlogisch is, wanneer wjj „T. en D." combineeren met de gedachte aan groenten in blik. aan vleesch in blik, aan confi turen of aan limonade. Bij het uitspreken van de letters „T. en D." zal toch wel geen Leidenaar het eerst aan muziek denken, I BINNENLAND. Dr. Rutgers, de nieuwe gouverneur-gene raal van Suriname, heeft zijn ambt aan vaard. (Binnenland, 2e Blad). De Volkenbondsuitzendingen via Kootwijk zijn beëindigd. (Binnenland, 2e Blad). Het wetsontwerp tot wijziging van de Ongevallenwet aangenomen. (Eerste Kamer^ 2e Blad). De strafzaak der Veendammer Hypotheek bank. (Rechtzaken, le Blad). BUITENLAND. Een schietpartij in het Znid-Slavische parlement. Twee dooden, vier gewonden. (Buitenl. en Tel., le Blad). Een Pan-Amerikaansche verzoeningscon ferentie door Kellogg bijeengeroepen. (Tel., le Blad). Majoor Maddalena heeft Nobile gevonden. Hij heeft levensmiddelen omlaag geworpen. Van Amundsen nog geen bericht. (Buitenl., en Tel., le Blad). De Kleine Entente in conferentie bijeen. (Buitenl., le Blad). aan "instrumenten en aan blinkende unifor men met vergulde passementerie.... En toch mag ook de muziek, die de mannen van deze Leidsche fabrieken voort brengen, met eere worden genoemd en is zij waard om het stempel „T. en D." te dragen. In deze afdeeling, onder leiding van den heer J. Noordanus, gaat het waarlijk cres cendo. Wie het orkest in het vorig jaar gehoord heeft, en welke Leidenaar zou dit niet hebben (al was het maar tijdens de jub'leum-week!) zal van het concert van gisteravond zeker gaarne getuigen, dat het tijd wordt, dat „T. en D." van de derde naar de tweede afdeeling verhuist Men zal bemerkt hebben, dat ook deze afdeeling der fabriek een uitbreiding heeft ondergaan, dat het orkest namelijk met eenige goedfe mu zikanten versterkt is en dat de muziek, die ten gehcore werd gebracht, uitstekend was. „T. en D." heeft het seizoen der tuin- emeerten gisteravond in den tuin van „Zomerlust" op waardige wijze ingezet. Het orkest heeft ons en met ons zeker velen, die het concert bijwoonden, nieuwsgierig gemaakt naar de verrichtingen in de con coursen, waaraan het zeker met het succes, dat wij verwachten, zal gaan deelnemen. Bravo: mannen, gaat zoo voorf, het volK van stad en land toonende, dat men te Leiden en in 't bijzonder bij „T. en D." meer kan dan hutspot in blik maken, en dat uw muziek ai evenzeer geprezen kan worden! Bravo! Uit het Engelsch van BEN BOLT. U moet' me een oogenblikje excusee- Ten. Er is iemand dien ik noodzakelijk moet spreken. Kom u mee hierdoor alstublieft. Straks zullen we ons gesprek voortzetten Zijn manier van optreden was zoo dat haar niets overbleef dan te doen wal hij zei. Ze begreeo dat hij waarschijnlijk gewre!d zou februiken ais zij niet deed wat hij wilde, volgde hem dus in een aangrenzend ver tok, waar zij. alleen gelaten, in de grootste °Pwinding op en neer liep, nieuwsgierig Jaar de reden waarom Dick Singleton naar JWant End gekomen was. Ze deed haar test om uit het verwarde gegons van stern en iets op te vangen van hetgeen gespro- werd Dit gelukte haar echter niet cn een poosje sloop zij naar de deur en aaide heel voorzichtig de kruk om. Zooals vvel had vei wacht, was de deur op slot En zij vroeg zich af of Shottelius van plan •as haar gevangen te houden. Opepns kwam een geluid uit den anderen hoek van de wner; ze wendde het hoofd in de richting "-nivaar het kwam Een deur gedeeltelijk ■rborgen door een wandtapijt, ging open er verscheen een man. die nadat hij een "'ken had gegeven dat zij stil moest zijn, v naar toetrad. U is mademoiselle Berrington? vroeg hij fluisterend met een accent dat zijn Fransche afkomst duidelijk verried. Ja, antwoordde zij; de man beviel haar niet; maar ze was nieuwsgierig wat hij van plan was Ikl Ik ken Gérard, en een vriend van Tony, een heel intieme vriend. Hij laat u zeggen dat u als de weerlicht hier vandaan rn^et gaan. O, waar is Tony? fluisterde ze smce- kend, haar tegenzin in den man vergelend. Als u het weet, zeg het me danl Dat kan ik niet, antwoordde de man, I maar ik zal u een beter voorstel doen, mademoiselle Ik wil u bij hem brengen. Als u weggaat, moet u door hel achlerhek I gaan en ik zal buiten op hef land op u wachten. Dan laat u me in den wagen en ik breng u naar Tony Hoezeer de gedachten haar broeder te ont moeten haar ook aanlokte, Nerica was toch niet blind voor het gevaar dat er achter dit aanbod een of ander verraderlijke truc stak, maar, bedenkende dat zij den chauffeur bij zich zou hebben, stemde ze toe. Daarop sloop de man even heimelijk weer weg als hij gekompn was. Nog een poosje liep zij -de kamer op en neer. hoogs» opgewonden bij de gedachte haar broedei te zullen zien, zich telkens af- vragend wip toch die geheimzinnige Gérard I was en in welke betrekking hij tot Shot- telius stond: daarop kwam de gebrilde secretaris binnen die haar mededeelde dat j zijn meester opgehouden pn verhinderd was i haar verdei te woord te staan, doch dat dezp hoopte haar den volgenden dag in de stad te komen bezoeken. Tien minuten later verliet zij Rowant End door hot achterhek. Ze had den chauf feur opgedragen naar den man, dien ze nauwkeurig had beschreven uil te zien. I Een paar minuten later gleed haar wagen Dick Singleton voorbij, dien zij, doordat zij de oogen gesloten had, niet opmerkte. Daar na liet zij den Franschman instappen. Zij vond deze opmerkelijk onmedcdcelzaam. Toen zij hem op den man af iets vroeg, ant- i woordde hij kort: Heb geduld, mademoiselle. Ik breng u I naar Tony, en dat is veel beter dan ver- lellen. Door de stilzwijgendheid van den man raakte zij weer verdiept in haar eigen ge dachten. Zii dacht aan Dick Singleion Wat hij op Rowant End moest doen. kon zij niet gissen, maar zij was er nu zeker van dat de man die haar liefhad in gevaar verkeerde. En als hij den waren aard van Shollelius niet kende was dat gevaar wel heel groot. Zij moest iels doen om hem le waarschu wen. maar wat? Terwijl ze het stadje High Wycombe binnenreden, kreeg ze een in geving. Een tpiegram! HOOFDSTUK XXVIII. Den nacht volgende op Nerica's verdwij ning bracht Dick Singleton door in koorts- achtigen angst over het mpisje dat hij iief- I had. terwijl hij voortdurend zijn kamer op en neer liep Allerlei krankzinnige gedach ten kwamen bij hem op in de siille uren van den nacht Rij wilde op staande voel naar Rowant End Shottelius wekken en hem in zijn eigen huis met het pistool op de borst'dwingen om hem de waarheid te zeggen en Nerica weer vrij le laten. Doch terwijl hij reeds naar de deur wilde gaan. kwam een nieuw plan bij hem op dat hij nu weer voor hpf beste hield Het kon best zijn dat Nerica heelemaal niet op Rowant End was. Misschien was zij vlak bij in Londen, misschien in het huis van Shol- I telius. of in dal huis er naast, waar zij mei J dien donkeren man was heengegaan, dien hij vanavond met zijn wagen had omver gereden. Dan weer dacht hij dat het meisje mis schien ergens zat tusschen Londen en Wat- lington, een afstand van ongeveer veertig mijl. De Londensche kant kwam het eerst in aanmerking, want Charles kon die heele veertig mijl niet hebben gechauffeurd als men hem reeds in het begin van de reis bedwelmd had Maar tegelijkertijd bedacht hij dat op welk punt van den weg de ont voering ook had plaatsgevonden. Nerica op dit oogenblik wel al op reis kon zijn naar het anderp eind van Engpland Het zou doel loos zijn or- cen of twee plaatsen naar het meisje te zoeken! Hij zag zichzelf al. in den blinde zoekende, het h°e!e land door. ter wijl Nerica wegkwijnde omdat niemand haar te hulp kwam. Uren en uren verliepen en hij raakte in een soort verdooving. Doodmoe liet hij zich in een stoel neervallen en uitgeput door de vele -en hevige emoties viel hij in een on- rustigen slaap waaruit hij telkens angstig opschrikte Hij ontwaakte* toen de grauwe morgenschemering door de ramen viel Hij ging naar de badkamer en nadat hij een koud bad genomen had en zich had gescho- j ren. helde hij Jackson en liet zich vlug ee*n j ontbijt brengen Hij dwong zich om iets te i eten. belde de garage op waar zijn wagen stond en zei dat deze dadelijk moest voor- komen Hij wachtte voor het raam tol hij den wagpn zag aankomen doch de teipfoni- 1 sche omroep, waarop hij ongeduldig wacht te bleef nog steeds uit. Inmiddels ging de deur open en trad Tracy binnen. Wat nieuw9, ouwe jongen? vroeg deze, vol deelneming toen hij het afgetobde, moe- delooze gezicht van zijn vriend zag. Neen. nog nietsl Ik ben. De woorden werden afgebroken door het belletje van de telefoon Het was d* butler van Lady Arthwaite, en nu hoorde hij het bericht waarop hij wachtte. Charles is zoo juist tot bewustzijn ge komen, meneer. Hij is misselijk en loom maar heelemaal helder. Als u hem wilt zien, meneer, denk ik Ik ben er in vijf minuten. Dank je wel. Ik kom onmiddellijk Ik ga naar Lady Arthwaite. Aleck zei hij haastig tegen Tracy. De chauffeur is juist bijgekomen. Missch:?n hqor ik nu wal er gebeurd is fk ga mee. zei Tracy dadelijk Tien minuten later stonden ze aan het bed van den chauffeur die er heel slecht uitzag, maar toch in staat was om te spre ken. Van hetgeen gebeurd was kon hij z;ch slechts nog heel vaag het een en ander herinneren. Ik kan u niet zeggen waf er gebeurde, meneer, vertelde hij He' eene oogenblik was ik nog zoo lekker als kip en hel vol gende zag ik iets wits vlak voor mij en ik had een gevoel of ik slikte Het was alsof mijn oogen een minuut lang verblind wer den en ik weet nog dat ze brandden al9 vuur Ik dacht dat ik een soort.toeval kreeg en was bang dat juffrouw Nerica iets zou ovprkómpn als ik doorreed: daarom 'ie: ik den wagen ^topppn. Daarna -^hijn ik een tijdlang huilen wpsten geweest te zijn Waar was je toen? vroeg Single- ton snel. (Wordt vervolgd).

Leidsch Dagblad | 1928 | | pagina 1