ORGELS VAN BEELEN's UIT DE RIJNSTREEK. UIT DE OMSTREKEN. BESPEELDE ORGELS VAN BEELEN's I Krabbels uit Zwitserland. UIT ONZE STAATSMACHINE ALPHEN. I- Onze plaatsgenoot de heer C. Kwaker- aik slaagde voor de acte L. O. De alhier gehouden bloempjes-verkoop Ijj bale van het T.B.C.-fonds „Santos" heeft ipgebracbt L 267.70. LEIDERDORP. Gistermiddag viel een kind van den Kapper De R. in een diepe moddersloot. P( vader, die van het ongeval getuige was, iii> zijn kind met moeite te redden. Ook het volgende ongeval liep goed voor betrokkenen af. Een tweetal kleine ileu- r; speelde met een kruiwagen aan het iugpad. Op een gegeven oogenblik kwam geheels stel in den Rijn terecht De •acentewerkman S., die hiervan op eenigen iktand ooggetuige was, smaakte het genoa- .-en beide kinderen zonder letsel op het trige te brengen en kwam toen tevens tot al de ontdekking, dat zijn eigen kind er sk bij was. De collecte voor den gewapenden dienst Iiaeft f. 10 opgebrachtvan jaar tot jaar rordt deze collecte minder. WOUBRUGGE. Loop der bevolking. Sedert de vorige opgave hebben de vol- iiue personen zich hier gevestigd: J. van Wielingen, van Alkemade. J. Borst, van Alkemade. J. L. van bozen, van Alkemade. W. M. van der oort, van Wassenaar. G. G. Onder- iter, van Rrjnsbnrg. J. Tb. M. Bakker, beimniden. A. M. Belt van Leimuiden. A. van der Tol, van Reeuwijk. N. den Bosch, van Onder-Amstel. Vertrokken zijn: A. den Ouden, naar jorburg. C. J. Schijf en ecktgenoote, I Alphen a. d. Rijn. A. ran Zwieten, i Alphen a. d. Rijn. J. M. Schijf, x Heemstede. C. C. Berst, naar Alke- Ee. J. M. van den Berg, naar Alke» e. J. G. den Hertog, naar Koude- :rfc. N. Chidshoorn, naar Duisburg. van de Zweerde, naar Havelte. J. H. Mensink, naar Zuidwolde. Door Ged. Staten is de verordening de heffing van rechten voor het gebruik i las- en laadplaats goedgekeurd. Van een vaartuig, metende van 1 tot 5 b. Meter verplaatsing zal worden geheven cent, opklimmend tot en met 60 kub. der 50 cent, daar "boven 60 cent voor ec los- of laaddagen, de dag van aan- mst medegerekend. Langer verblijf is elk jvak van twee dagen opnieuw verschuldigd :or geregeld gebruik kan per jaar worden taald tegen verminderd bedrag. Gisteren werd op den weg alhier een van den landbouwer B. aangereden door auto uit IJmuiden. Bij het passseren )rond de koe plots voor de auto, welke terlqk gehavend werd. De kosten werden sgrcot op f.40; de koe had geen letsel, itrent de schade werd een minnelijke hikking getroffen. HILLEGOM. Mej. M. E. Paling alhier is te Haar lem geslaagd voor bet examen acte L. O. HAARLEMMERMEER. Een herinnering aan dr. J. P. Heije. lie Abbenes in den Haarlemmermeerpol- r, ligt het graf van den bekenden Am- rrdamaehen dichter dr. Jan Pieter Heije. ?geveer tien jaar geleden heeft de ge- fenteraad besloten dit graf in eigendom, 'heer en onderhoud te aanvaarden. NTu heeft onlangs de burgemeester, mr. Slob, een groot, door Koningsveld ge milderd portret van 1^ bij 2 M. van Heije en diens eehtgenoote Maria Mar- l'.retha van Voorst voor een vrij geringen liis kunnen koopen van een van Heije's piomelingen. Het doek is gaaf, maar het I gerestaureerd moeten worden. Het is gelukkig, dat het geheele college B. en W. den burgemeester voelt, het de gemeente wel wat waard mag n, dit goede portret van een der groote nnen uit de beginjaren van de droogge- Meer voor de nakomelingen te kun- bewaren. De gemeenteraad zal de en- '!e honderden guldens, die aankoop en itauratie eischen, dan ook stellig wel wil- offeren. En de raadzaal zal met dit H^ote schilderstuk een belangrijke aan- ^i&st hebben gekregen. In den Haarlemmermeerpolder werden verschillende plaatsen weder stamboek- leringen gehouden voor het warmbloed- lui, type landbouwtuigpaard. een tweetal plaatsen aan den Ring- jh alhier waren geen eandidaten, Te N.- fnnep daarentegen werden er 13 aange- Eerste klas merriën werden hier Ingebracht. Ook enkele van minder kwa- prit, terwijl de lichtere typen die men hier soms niet ongaarne ziet, natuur- D°gal 'gehandicapt waTen door de zwaar echte stamboektypen. Opgenomen wer- er een tiental, meerendeels uit de 'Hen van de bekende fokkers, zooals de ifen Bulk, Tensen, de Kok, Vlieger Hoofddorp bracht elf paarden voor de 7. waarvan acht uit de stallen van den r A. Buurmanzeven paarden werden gnomen, waaronder enkele goede exem- tren. Bij den landbouwer N. E. nabij Hille- alhier, hebben ongenoode gasten zich Dichts toegang tot de woning verschaft, knuist werden een motorjekker, als- een doosje met zilveren lepeltjes, van het étui op het erf werd terugge ven. Ook de jekker vond men later in Babiiheid van de woning terug. De po- e stelt een onderzoek in. De heer J. A, Veneman, commies ter "fetarie van deze gemeente, heeft Dins- f 's-Gravenhage met goed gevolg af- !*R<1 het examen vanwege de Nederl. leniging voor gemeentebelangen voor de l^e van bekwaamheid in de administra- en controle der gemeen tefinanciën en ?afentebelastingen. Steeds voorradig een aantal welke onder garantie worden verkocht tegen zeer VOORDEELIGEN PRIJS. Piano- en Orgelhandel KATWIJK AAN ZEE. 848 KATWIJK AAN ZEE. Verdronken. Het 37a jarig kind van B van D. uit de M. A de Ruijterstraat was gisterenmiddag niet thuisgekomen en daan men meende dat het naar het strand was gegaan is men daar op onderzoek gegaan, doch zonder resultaat. Op zeer vage aanwijzing van een ander kind is men toen gaan zoeken in het Zande rij tje bij het P. II. Kanaal. Dit onderzoek bracht voorloopig geen re sultaat. Ook dreggen met een vischzegen van den heer v. Beelen uit Katwijk aan den Rijn waarmede men langen tijd gezocht heeft, mocht niet haten. Den geheelen nacht door hebben bur gers en politie aldaar gedregd totdat heden morgen half acht het lijkje opgehaald werd door een oom van het kindje. Het lijkje is naar het politie-bureau en vervolgens naar de ouders gebracht. PIANO- en ORGELHANDEL Katwijk aan Zee Door directen import uit le klas Buitenlandsche Fabr. zijn wij in staat het BESTE te lesreren tegen den LAAGSTEN PRIJS NOORDWIJK. Met ingang van 1 Juni a s. is aan den agent van Politie 2e klasse, W. Stork op zijn verzoek eervol ontslag verleend. Gistermiddag sloeg het paard van A. J. v. d. B. alhier, terwijl deze bezig was badkoetsen te verplaatsen, op hol. Het dier holde de N. Boulevard af en de School straat in. Doordat de politie het trachtte te grijpen rende het dier tegen de woning van J. P. op, waardoor het zijn pooten verwond de, vervolgens het erf op waar het door E. S. werd gegrepen. Nadat door de politie de verwonde poo ten waren behandeld werd het dier aan den eigenaar terug gebracht. Het is een wonder te noemen dat er geen persoonlijke onge lukken plaats hadden. RUNSBURG. Gisteren is alhier de jaarlijksche paar denmarkt gehouden. Er waren 69 paarden aan de lijn. De handel was zeer flauw; de grootste levendigheid ontstond door de ge wone attracties: tenten en kramen enz. Vroeg in den namiddag was de markt reeds afgeloopen. SASSENHEIM. De Pioenententoonstelling. Na een poos buiten gebruik te zijn ge weest, heeft het tentoonstellingsgebouw „Bloeralust" weder zijn deuren geopend. Nu voor een expositie van pioenen. Om 10 uur werd de tentoonstelling zon der eenige ceremonieel geopend, en reeds direct na de opening was het bezoek groot. Het gebouw is één bloemenzee. In het midden is een stellage en aan de zijkanten zijn trapsgewijze de bloemen geplaatst. Het zijn alle nieuwe sooften die ingezonden zijn. Er zijn bloemen van het zuiverste en helderste wit, het zachtrose en het don kerste rood; daar tusschen natuurlijk, de noodige nuances. Het geheel maakt een schitterenden indruk en toont hoe de pioen als snijbloem zeker kan voldoen. Enkele inzenders 6telden hun bloemen decoratief op. Aan deze tentoonstelling zijn geen prij zen verbonden. Het doel ie alleen den han del met de nieuwe soorten bekend te ma ken en tevens het publiek te toonen wat er de laatste jaren in pioenen verbeterd is. De tentoonstelling is tot Donderdag avond geopend. Het programma voor het concert door Crescendo" morgenavond in de tent luidt als volgt: De Rijn, marsch, F R. v. d. Glas. Jeanne de Laval, marche trionrvphale, Chr. Foore, concoursnummer 1926. Violetta, ouverture, j Fern. Andrieu, concoursnummer 1927. Fan- tasie van de liederen* Eere zij God en Er ruischt langs de wolken. F J. Schweinsberg. Neiges Eternelles, fantasie. E. Pontot, con- coursnummer 1928 Graziëlla. ouverture, F. Andrieu, concoursnummer 1928. The Gla diators Farewell, marsch, H. L. Blanken burg. VOORHOUT. In de gehouden bestuursvergadering is tot voorzitter der Oranjevereeniging benoemd de heer H. Bakker, alhier. f Vrijdag, 23 dezer, hoopt de heer H. Ellenkamp, blokwachter aan de halte Voor hout, zijn 23-jarig ambtsjubileum te vieren. Op Zaterdag 23 Juni a.s. des n.m. half- zes, zal op het terrein van de Christelijke school alhier, een tentoonstelling worden gehouden van geiten, en geitenlammeren in 1928 geboren, toebehoorende aan leden der afdeeling Voorhout van de R.-K. Geiten- fokver. ,,De Eendracht". De inzending belooft groot te worden, temeer daar tal van prijzen zijn uitgeloofd. WARMOND. Op de lijsten voor het huldeblijk, dat aan Koningin Emma aangeboden zal wor den is door 418 vrouwelijke ingezetenen ge- teekend, terwijl in totaal hiervoor een be drag van f. 195 werd ontvangen. WASSENAAR. Tijdens het onweder van Zondagmor gen is een paard van den "Handbouwer K. in de weide aan den Papeweg door den blik sem getroffen en gedood. Alhier overleed op 71-jarigen leeftijd de heer A. C. Verbrug, die gedurende een 14-tal jaren lid van den Raad en gedurende enkele jaren wethouder in deze gemeente Wat weten zc van ons en wat leeren ze hier van Holland I Deze vraag stelde ik eens aan het hoofd eener openbare school voor lager onderwijs en als antwoord daarop ont ving ik dezer dagen een aantal kaartjes en opstellen over Holland, Belg.e en Dene marken, het proefwerk der leerlingen van de vijfde en zesde klasse, van kinderen dus van twaalf en van dertion jaar. Ik had er me niet veel van voorgesteld en althans wat ons land betreft, het gewone gewauwel verwacht over klompen, kaas, molens en wijde Vwoeken.Hctbleekeoher dat die kinderen een vrij goed begnpjan Nederland bezitten. Zonder een "dz°nd®- ring kenden ze allen Amsterdam, Kot er- dam en Den Haag. Sommmen vermeWden bovendien nog Groningen en Haarlem, een leerlinge zelfs de stad Leiden. Maas eni Rijn die ze tamelijk juist in do Noordzee lieten uitmonden, vertegenwoordigden tooi hen onze rivieren, terwijl zelis op tartje de Lek met name aangeduid was.Ook ren de meesten niet onbekend met het be- ItLn van de Zuiderzee, der Zeeuwseh. eilanden en van de Waddeneilanden, door de kinderen betiteld als de „Inescho eilaa- dAU hoofdbronnen van bestaan n0™de" ze in de eerste plaats veeteelt en zeehandM met de ..Colonie Insuhnde welke de spe- cenjen leverde. Ook ontbrak in geen enkel opstel het een en ander over haringvissche- rij en kaas export. Enkelen verte1k1"1 s over bloemen en noemden m verband daa - mede de stad Haarlem. Sommigen beweer den dat ook veel Hollanders Hun brood ver dienden met glasblazerij, leerlooierij en bet fokken van raspaarden. Van onzen land bouw schenen ze geen groeten d«nk <e Y ben Althans slechts één kind deelde iets mede omtrent verbouw van graan en van tU0Ct natuurlijk niet in elk .opzicht correct, vond ik dat deze Zw-.tsertjcs 1hun leeitijd in aanmerking genomen, kranig ^rk geleverd hadden. Ik zou wel eens willen weten wat de kinderen van een la gere school in ons land er van zouden terecht brengen, wanneer ze onvenvach s in een blinde kaart van Zwitserland de voornaamste steden en rivieren aangeven en een opstel maken over dat land. Ook mijn vriend do het hoofd der school die mij die opstellen en kaartjes gegeven heeft interesseert zich daar sterk voor en zou het °P.Pr,ls J?*11™ als hij ter vergelijking dergelijk werk va Hollandsche kinderen eens te zien kreeg Indien do schooljeugd hier van de auto0 landen van Europa even goed op de hoogte is als van ons land, van Belgie en van De nemarken, gelijk mij uit dit Pjoefwerk gebleken, dan wordt de aardrijkskunde wel als een zeer belangrijk vak beschouwd. En dat ze inderdaad vrij' wat moeten weten van geheel Europa en zeUs van de andeTO werelddeelen, werd mij duidelijk toen ik inzage nam van het boek bevattende een opgave van de. vragen der leerlingen der lagere scholen van dit canton gedurende de laatste jaren bij het eindexamen ge- 6tCVer het geheel he,tin» tier een groote belangstelling voor aardrijkskunde enjveten de kinderen merkwaardig veel speciaal van Zuid Amerika en van Noord-Afnka. Mis schien is dit te verklaren door de omstan digheid, dat een aanzienlijk dee der be volking (meer dan tien procent) genood zaakt is m. den vreemde het brood te ver dienen, waardoor de Zwitser, veel buiten landsche familierelaties hebben. En Egypte en sommige landen van Zuid-Ame- rika nemen er de plaats in van de Indische bezittingen bij ons. Wanneer men, zooals hier, veel m aan rakuig komt met menschen afkomstig uit diverse gedeelten der wereld dan treft het daarom dubbel hoe weinig benul de mees ten van aardrijkskunde en m het bijzonder van ons land bezitten. Bij den Franschman le monsieur poli qui ne sait la géograpme is die onwetendheid spreekwoordelijk, maar ook bij den Brit is het in dit opzicht niet veel beter gesteld. Daarvan ondervindje hier soms merkwaardige staaltjes. Met een Engelschraan. leeraar aan een Zwitsersche inrichting van onderwijs sprekende, vroeg ik hem of hij Holland wel eens had be zocht Ja, luidde het antvoord, ik ben een paar maal in... Antwerpen geweest! Toen ik naar aaDleidiDg van deze ver rassende mededeeling tegen een ander Kn- gelschmau, eveneens een leeraar de opmer. king maakte dat ze in Engeland de aard rijkskunde blijkbaar niet te zwaar opvat- teD, was hu zeer verontwaardigd en be weerde dal dit verhaal beslist niet waar krm zijn terwijl ..elk ontwikkeld Eogelsrhman weet dat Antwerpen in Denemarken ligt. Het onderwijs is het stokpaardje van de Zwitsers, die er alles voor over hebben de volksontwikkeling tot een zoo boog moge lijk peil op te voeren. Tot voor een paar jaar bestonden hier verlichte examens voor de recruten maar wegens de er mede gepaard gaande kosten werden ze afgeschaft. Thans is evenwel door de Kamers besloten, dat voortaan de recrufen wederom aan die examens moeten onderworpen worden, daar gebleken is, dat ze het besle middel zijn om den stand der algemeene ontwikkeling te bepalen, na te gaan wat er is blijven hangen van de op de school verworven kennis, en welke lacu nes dienen te worden aangevuld door her- halingsonderwijs vóór en tijdens den diensttijd. Op het moment wordt in Genève met spanning een beslissing van het Zwitser sche parlement, eveneens het onderwijs rakend, tegemoet gezien. Het Vorige jaar is hier geopend het Instituut universitaire des hautes études internationales. Deze inrich ting werd gesticht met de bedoeling het studie-centrum te worden van alle vraag stukken op internat, gebied. Voor de zuiver juridische zaken was Den Haag, de zetel van het permanente hooge internationale rechtscollege, uit den aard der zaak reeds de aangewezen plaats. Maar voor het in studie nemen van alle overige voor poli tieke, economische en sociale kwesties, het internationale leven rakpnde. is geen plaats ter wereld meer geschikt dan ons oude Genève. Hier vindt men in de bibliotheken van den Volkerenbond en van het Inter nationale Arbeidsbureau twee boekenrijen welke alle boeken, brochures, documenten, kortom alles ontvangen, wat van eenige beteekenis is voor 't internationale leven. En dank zij de edelmoedigheid van een Rockefeller, welke eenige millioenen ter beschikking stelde van de S.D.N., ter op richting eener speciale biblotheek, is die gelegenheid tot bestudeering en documen tatie van alle vraagstukken, welke zich tegenwoordig opdringen, nog belangrijk vergroot. Ook de mogelijkheid, hier in per soonlijk contact le treden met tal van eminente menschen, werkzaam in leidende posities, van nabij den arbeid van de voor genoemde internationale stichtingen te kunnen gadeslaan, maken dat voor dit Inst. univ. d. hautes études geen betere plaats gevonden had kunnen worden dan in deze stad aan het Leman. Voor de instandhou ding van deze „Universiteit van den Vol kerenbond", zooals ze tijdens de inwijding genoemd werd door den Belgischen staats man de Brouckère, zorgt een Amerikaan- sche instelling, een fonds genaamd „L. S. Rockefeller Memorial", onder beding, dal ook Genève een deel der kosten zal dragen. Genève heeft die last aanvaard, maar vraagt terecht, dat ook de Conféderatie een steentje bijdraagt, wijl het hier niet een uilsluitend Geneveesch, maar wel degelijk ook een Zwitsersch belang geldt. Tot aller ontstemming heeft de finan- tiëele commissie van den Conseil National een ongunstig prae-advies uitgebracht over het verzoek Genève hiervoor een jaarlijk sche bijdrage te verleénen van 50.000 frs., onder bewering dat het hier gaat om een subsidie voor de universiteit van Genève dus een uitsluitend locaal belang betreft Het is te hopen en te verwachten, dat de Ka mers deze opvatting niet zullen deelen, maar ekennen. dat het instituut in kwestie geen dependence is der Geneefsche univer siteit. maar eerder een van den Volken bond. Duidelijk zien we bij deze geschiedenis weer eens de nadeelen van bet féderialisme voor den dag treden, de angst door het toe kennen eener subsidie aan één hoogeschool den schijn te verwekken één kanton boven de andere te bevoordeelen. Moge misplaatste onderlinge na-ijver, een factor, die in een statenbond wel eens 'n woordje meespreekt, ditmaal buiten spel blijven. Verwerping van de aangevraagde subsidie zou niet alleen kwaad bloed zetten in Genève, maar ook in het buitenland opgevat kunnen worden op een wijze, die noch den naam. noch het belang van Zwitserland zou ten goede komen. Van groote belangstelling in onze univer siteit en in het hooger onderwijs getuigt ook een schenking van een onzer landgenooten, mevr. H. Reiger. Ter herinnering aan haar echtgenoot, in leven voorzitter van de Ned. Kamer van Koophandel, alhier, heeft zij dezer dagen een belangrijke som ter be schikking gesteld, ten einde daarvoor een nieuw univer&iteitslaboralorium te bouwen, geheel modern ingericht en speciaal be stemd voor onderzoekingen op het gebied der X-sfralen. Een sympathieke daad, die de reputatie, welke Holland hier sinds lang bezit, onge twijfeld nog zal verhoogen. Dr. KLAUS. Genève, Juni 1928. WETSARTIKEL TEGEN DE FLESSCHENTREKKERU. Staatsblad No. 176 bracht dezer dagen de Wet van den 12den Mei 1928 tot aan vulling van het Wetboek van Strafrecht met een bepaling tot bestrijding van de zgn. flesschentrekkerij. Met de uitvaardiging dezer wet wordt nu den autoriteiten een wapen in de hand gegeven om de nog steeds hun praktijken uitoefenende fles- schentrekkers met flinke maatregelen te bestrijden. De nieuwe wet heeft maar één artikel, dat aldus luidt: „Hij die een beroep of een gewoonte maakt van het koopen van goederen met het oogmerk om zonder vol ledige betaling zich of een ander de be schikking over die goederen te verzekeren, wordt gestraft met gevangenisstraf van ten hoogsle drie jaren". Dit artikel wordt als artikel 326a ingelascht na artikel 326 van het Wetboek van Strafrecht. Titel XXV van dit Wetboek gaat tegen het bedrog, ge lijk ook het opschrift zelf luidt Artikel 326 zegt. „Hij. die met het oogmerk om zich of een ander wederrechtelijk te bevoordeelen. hetzij door het aannemen van een valschen naam of van een valsche hoedanigheid, hetzij door listige kunstgrepen, hetzij door een samenweefsel van verdichtsels, iemand beweegt tot de afgifte van eenige goed of tot het aangaan van een schuld, of het te niet doen van een inschuld. wordt, als schuldig aan oplichting, gestraft met een gevangenisstraf van ten hoogste drie jaren". Wat was de oorzaak, dat aan dit artikel nog een nieuw artikel is toegevoegd? Het was in den loop der jaren gebleken en door des middenstand herhaaldelijk betoogd, dat het bewuste artikel 326 niet voldoende waarborg gaf, dat steeds alle flesschentrek kerij gestraft kon worden. Immers dit ar tikel was alleen toepasselijk als iemand met het oogmerk van wederrechtelijke be voordeeling een ander door bepaalde be- driegelijke praktijken tot de afgifte van eenig goed enz. beweegt. De flesschentrek- ker kent echter de beroemde mazen van het net. Hij bepaalt zich tot het doen van bestellingen, hoogstens een paar onwaar heden dehiteerende. Hij speculeert daarbij op het verlangen van den winkelier om zijn cliëntèlc uit le breiden. Zijn hande ling bleek herhaaldelijk niet strafbaar vol gens de weL Immers hij doet zich wel voor als iemand, die betalen wil, maar dit was nog niet het aannemen van een val schen naam of van valsche hoedanighe den, terwijl evenmin listige kunstgrepen of samenweefsels van verdichtingen werden gebezigd. De ervaring leerde, dat de han deldrijvende middenstand veel last van deze lieden had en telkens verschanen dan ook in dagbladen waarschuwingen om met bepaalde personen geen zaken lo doen. Zoo stond vrijwel vast. dat tegen lieden met de wet in de hand moest kunnen op getreden worden, de vraag was echter: hoe? Om een voorbeeld te» geven, hoe uiterst moeilijk een de zaak, waar het om gaat. dekkende verklaring kan worden ge vonden. blijkt wel uit het volgende: men heeft een tijdlang gedacht hrU euvel uit de wereld te kunnen helpen door de vol gende bepaling: „hetzij door het verzwij gen van een waren naam of een ware hoe danigheid, hetzij door het wekken van het vermoeden eener niet bestaande crediet- waardigheid". Een flesschen trekker kan evengoed credieUvaardig wezen als een an der. Hij kan bijvoorbeeld huizen bezitten; vermogen, althans eenig kapitaal hebben, zoodat bij wel de middelen voor de beta ling heeft, maar niet betalen wil. Terwijl aan de andere zijde door de opgeworpen omschrijving der flesschentrekkerij ook an dere minder oneerlijke praktijken daaron der zouden vallen als de handelingen van den koopzieke. Maar nu het artikel er een maal is. kan de flesschentrekkerij met krhchl bestreden worden. De oorspronkelijke tekst van het artikel was eenigszins anders. Door den minister was oorspronkelijk voorgesteld alleen te spreken van: zonder betaling hetgeen in liet vastgestelde artikel geworden is: zon der volledige betaling, terwijl deze woorden ook wan plaats veranderden. De bedoeling van het toegevoegde woord volledige is duidelijk. Wanneer de flesschentrekker immers maar een klein gedeelte van het „gekochte" betaalde zou hij vooruit gegaan zijn en men had het dezen heeren gerust over kunnen laten om door het maasje van het nel heen te zwemmen. In het nieuwe artikel wordt nu duide lijk het metier van den flesschentrekker omschreven: een lid van dit gilde is ie mand, die een beroep of gewoonte maakt van het koopen van goederen met het oog merk om zonder volledige betaling zich of een ander de beschikking over die goede ren te verzekeren. Er is echter nog een ander gilde koopers, welke het ook met de betaling niet zoo nauw nemen: de opzettelijke wanbetalers, de kooper9 op crediet, die weten niet in staat te wezen het verkregen goed te be talen. Zij vallen niet onder deze strafbe dreiging. Dat was ook niet noodig, omdat met de wet in de hand reeds voldoende tegen hen opgetreden kan worden. Natuurlijk kan de flesschentrekker ook niettegenstaande dit artikel zijn praktijken uitoefenen gedurende een bepaalden tijd, doordat gesproken wordt van volledige be taling. Immers, wanneer hij telkens met geruime tus&chenpoozen een klein bedrag betaalt, kan hij toch voorwenden van goe den wille te wezen, maar momenteel niet in staat te zijn om volledige betaling van het geleverde te verschaffen. Te sterker zal hij dan slaan, wanneer de verkooper zich heeft laten overhalen 'n regeling der betaling te treffen in de hoop, dat op die wijze althans iets van het geleverde be drag terecht zal komen. Hoe slechter de tijd voor den winkelstand is, des te meer zullen praktijken als de opgenoemde toe nemen, omdat de verkooper juist dan be- geerig zal wezen zijn cliëntèle uit te brei den en zijn omzet te vergroeien. Dat ook in het laatste geval wettelijk tegen deze „gecamoufleerde" flesschentrekkers opge treden kan worden in rechte is natuurlijk bekend. Een en ander samenvattende komen we tot de slotsom dat de ingelaschte nieuwe bepaling ongetwijfeld goed zal werken, zonder nochtans afdoende te wezen. Losse nummers van ons Blad zijn behalve aan ons bureau ook verkrijgbaar bij de Firma A. HILLEN, Breestraat 154, Firma A. HILLEN, Stationsweg, J. J. RIJSBERGEN. Si warenhandel Heerenstraat 2. Fa. A. SOMERWIL Azn. Hoowew. 24 Firma A. J. H. WIJTENBURG, Haarlemmerstraat 2. A. M. VAN ZWICHT, Kiosk Prinsessekade, en bij JOH. HOGERVORST, Haarl.str. 128 en des Zaterdaws bij A. H. v. d. VOOREN, H. Fijndiik 74. 3—2

Leidsch Dagblad | 1928 | | pagina 7