Maison BERNSEN BEELDHOUWER MAATSCHAPPIJ TOT NUT VAN T ALGEMEEN KOPERWERK UITZENDING VAN DINERS Burgerlijke Stand v. Leiden. RECHTZAKEN. LAND- EN TUINBOUW. SPAARBANK VAN HET DEPARTEMENT „RIJNZATERWOUDE" c.». Balans per 31 December 1927 Winst- en Verliesrekening over 1927 Oegstgeester Begrafenis-Onderneming GEDREVEN Fa. J. L. Creyghton Limonade Gazeuse (f.0.10 KASPER H1DDINK irbij ernstig beschadigd en is naar de ige v. d. Ameele gesleept. De taxi kon eigen kracht de reis voortzetten. Per- rjke ongelukken kwamen niet voer. De maakte proces-verbaal op. ■*5tie SASSENHEIM. De a.s. Pioenententoonstelling. Zooals reeds gemeld, wordt op 20 en 21 Ijuni in het gebouw „BÏoemlust" een tcn- Ijaonstelling en keuring van afgesneden Ipoeren gehouden. Hier zal nog eens ge- Ifcmonsleerd worden hoe groot de vooruit- lpng in deze edele bloemen is. Als snij bloemen zijn de pioenen ongeëvenaard, on lil is het een heele toer om ieder jaar vol- |na3kte bloemen te snijden. Op de vraag of er werkelijk wat nieuws I -der de pioenen is zal hier antwoord, wor- l&n gegeven en naar we vernemen zal dit ■nlwoord volkomen bevestigend zijn. Kr j:in in Nederland heel wat waardevolle Ifinwinsten gewonnen, die hier geexposeerd |ïorden. Men verzuime dus niet de tentoonstelling |fe bezoeken. - Donderdagavond bij gunstig weer geeft Jhet Fanfarecorps .Crescendo" een concert |m de tent op de „Overplaats". Het bouwen van een dubbel burger- Itoonhuis voor rekening van den heer P de ■Soning is opgedfagen aan den aannemer Ifl Bakker te Voorhout voor de som van 1 9370.—. De collecte voor den gewapendèiv |ü?nst wordt alhier deze week gehouden. VOORSCHOTEN. ri.K. Ziekenhuisverpleging. Alhier vergaderde de vereeniging R.-K. Ifiekenhuisverpleging onder leiding van den nwzitter de heer G. Schrama, die de ver- pdering opende met den Chrislelijken groet m een woord van dank sprak tot de leden rcor het vertrouwen in hem gesteld door njne verkiezing tot bestuurslid der vereeni- |png- De heer Fr. Oorschot, secretaris, las de Isotulen der vorige vergadering en het jaar verslag, waaruit bleek dat er in het afge- >pen jaar 30 zieken zijn verpleegd ee rden in de verschillende ziekenhuizen, is een overeenkomst aangegaan met An- |bniushove (e Voorburg, waardoor het mo- is geworden, dat de leden der vereeni- ig aldaar kunnen worden opgenomen te- f. 3.per dag, alle kosten inbegrepen. Het R.K. Armbestuur heeft zich bereid rklaard f. 0.50 per dag te betalen voor de- nen. die niet bij machte zijn deze zelf te ikostigen, daar de uitkeering per dag 2.50 bedraagt. De voorzitter deelt mede it het misschien mogelijk wordt, wanneer verbouwing klaar is aan het St. Elisa- [teth ziekenhuis te Leiden, aldaar een over- pkomst af te sluiten tegen f. 3.per dag, die kosten inbegrepen, voor de leden. Wat |roorzeker een prachtresultaat zou zijn. De penningmeester, de heer Th. van Dijk, [bracht het financieele verslag uit. De ver eniging telt 350 betalende leden. Het batig [uldo van vorig jaar bedroeg f. 2027.871/». "e inkomsten 1927 hebben bedragen 1970.27*/*- Aldus te zamen f. 3998.15. De rifgaven hebben bedragen f. 2065.861/* zoo- iit het bezit der vereeniging thasn bedraagt 1932.28Vs- )t leden der commissie van onderzoek rekening van den penningmeester wor- n benoemd de hecren H. J. van Uffelen, Meijer en M. Oordmeijer. De contributie Td wederom vastgesteld als vorig jaar f.0.12'/> per week per gezin en f.0.071!» «r alleenstaande personen. Bij de vast- ling van het uitkeeringsbedrag stelde der leden voor om voor kinderen, die frpleegd worden in Antoniushove te Voor- hrg beneden de 4 jaar uit te keeren f. 1.75 dag en f. 2.25 per dag voor kinderen van jaren en niet het vastgestelde be- "i? van f. 2.50 per dag, daar de voorsteller nt, dat met niet behoeft over te houden, r slechts de verpleegkosten dienen be id te worden, met dien verstande dat men recht heeft wanneer een kind langer in Anlhoniushove moet blijven dan 6 we- N, de uitkeering zoolang geschieden mag pjen maximum van f. 105. it voorstel werd door andere leden sterk ■reden, daar dezen zich op het standpunt jen dat het niemand aangaat of de uit gekeerde van het vastgestelde bedrag over houdt of te kort komt. Stelt men het uit keeringsbedrag vast op f. 2.50 per dag, dan is het niet meer dan recht en billijk het- zciide bedrag per dag aan ieder lid uit te keeren. Na een langdurige en soms vinnige dis cussie werd het voorstel om voor kinderen, die in Anthoniushove verpleegd worden, be neden 4 jaar uit te keeren f 1.75 per dag en voor kinderen van 410 jaar f. 2.25 per dag aangenomen met 11 steramen voor en 7 st :o men iege:i Aan de beurt van aftreding als bestuurs lid was mevr. De Kleermaeker.Maas, die bij acclamatie werd herkozen. Voor hen die nog geen lid zijn in deze parochie wordt gelegenheid gegeven zich a.s. lid op te geven en bij ziektegeval onmiddellijk kun nen deelen in de voordeden der leden van de Vereeniging, daar nieuwe leden anders drie maanden lid moeten zijn alvorens te kunnen profileuren van de voordeden. Deze gunstige bepaling zal echter nog voor een bepaalden tijd gelden, n.L voor 4 of 6 we ken. Met den Christelijken groet sloot de voorzitter deze vergadering. Burgerlijke Stand. Geboren: Marianne Pauline Emilie, d. van K. Schmidt en P. Geuyenbach Gerardus Ahtoniüs z. van Af. C. van der Valk en M. H. Mulder Willemijna Maria Constance, d. van C. J. Knappstein en M. T. A. G. Luneman. Gehuwd: C. van Vliet en C. Hooymans. Overleden: T. Edelaar 58 j. Op de onlangs gehouden Kringbe stuursvergadering van den kring Rijnland Zuid en Noord der Burgerwacht werd be sloten dat de kringwedstrijd dit jaar zal plaats hebben op 31 Juli a.s. Er werden reeds zeer vele prijzen beschikbaar gesteld, waaronder groote zilveren wisselbeker aan geboden door The Vitloria Egyptian Ciga rette Cie. te Rotterdam; groote bronzen me daille geschonken door H. M. de Koningin- Móeder; groote bronzen medaille, geschon ken door Z. K. H. den Prins der Nederlan den. WARMOND. Protestanlsch Fonds voor Ziekenhuisverpleging. De Voorzitter, de heer M. de Vries, opent 'de vergadering en heeft de aanwezigen welkom. De nblulen der vorige vergadering worden voorgelezen en onder dankzegging onver anderd goedgekeurd. De heer Langelaar, secretaris, brengt nu verslag uit over het vierde vereenigingsjaar, luidende a. v.: Zooals u uit het verslag van den pen ningmeester gespecificeerd zult vernemen bedroegen de ontvangsten over 1927 f. 751.39, waartegenover als uitgaven ge boekt werd een bedrag van f. 720, zoodat ook dit jaar weder een batig saldo bij de reserve kon worden bijgeschreven, die thans in totaal bedraagt f. 1111.69. Dei uitkeeringen liepen over 6 ziekte-ge vallen, met respectievelijk 50, 99, 10, 10, 45 en 29 verpleegdagen. totaal dus 2f3 dagen, waarvan 39 dagen ons door de Gemeente werden terugbetaald. Het aantal betalende leden bedroog op 31 December 1926 220, wij wonnen dit jaar aan nieuwe leden 47, waarvan 7 van aan gesloten vereenigingen bij de Federatie wer den overgeschreven, totaal 267. Wij verloren 3 leden door overlijden, 34 leden door ver trek naar elders, totaal 37. Het ledental bedroeg dus op 31 December 1927 230. Een vooruitgang dus van 10 leden. In het bestuur ontstond een vacature, door vertrek van den heer W. Oomsen. In de Commissie van Toezicht werd de heer Zek- veld, door den heer J. Dekker vervangen. Op 17 Maart j.l. werd de Jaarvergadering der Federatie voor Ziekenhuisverpleging en Ziekenzorg gehouden, waar ondergeteekende onze vereeniging vertegenwoordigde. In deze vergadering bleek, dat het aantal aan gesloten vereenigingen bij de Federatie, tel lende op 1 Januari 1927 26 vereenigingen in een jaar tijd was verdubbeld en nu reeds mèer dan 200.000 verzekerden omvat. Nu deze vereeniging goed is geconstitueerd, mag men verwachten dat in de toekomst groote steun van haar zal uitgaan en valt het daarom temeer te betreuren, dat nog vela vereenigingen niet bij de Fereratie zijn aan gesloten. Aan het einde van zijn verslag werd de w€'nsch uitgesproken dat in 1928 de vereeni ging weder in bloei moge toenemen en zij nog jaren lang zal mogen bijdragen tot leni ging van den nood der lijdende menschheid. De penningmeester, de heer Bergman, geeft mi een overzicht over zijn gehouden beheer, waarna het rapport der commissie van toezicht, onderteekend doof den heer J. Dekker, wordt voorgelezen. Onder applaus der vergadering worden de respectievelijke functionarissen door den voorzitter bedankt voor het vele werk voor de vereeniging belangloos verricht De heer Bergman meent, dat het op zijn weg ligt den heer Oskamp te bedanken voor den grooten steun van hem ondervonden, waarmede de vergadering met applaus in- dtemt Aan de orde is nu bestuursverkiezing wegens periodieke aftreding en vertrek naar elders van den heer Oomsen. De heer D. P. Ramp stelt voor dat van de bestuurstafel eenige candidateri genoemd worden om zoo doende eindelooze stemmingen te voor komen. In de laatste bestuursvergadering werd de heer Dekker genoemd, waarom dan ook de voorzitter dezen als candidaat namens het bestuur wil aanbevelen. De uitslag der stemming is, dat uitge bracht zijn 17 stemmen, waarvan 1 blanco, 10 op den heer J. Dekker. 3 op den heer C. Brcedijk, 2 op den heer A. Zekveld en 1 op den heer D. P. Ramp. De heer Dekker is dus met volstrekte meerderheid gekozen. De voorzitter zegt, dat de heer Dekker bereid gevonden is een eventueele benoe ming te aanvaarden; hierdoor komt echter zijn zetel in de Commissie van toezicht vacant; daar deze twee functies niet ver- eenigbaar zijn. De beer D. P. Ramp is aan de beurt van aftreding en is ingevolge het bepaalde in art. 10 van het H.-R. niet her kiesbaar, zoodat in afwijking van de agenda in 2 vacaturen moet worden voorzien. Het bestuur stelt candidaat de heeren C. Breedijk en A. Zekveld. Van de tweemaal 17 stemmen zijn er 14 uitgebracht op den heer A. Zekveld. 11 op den heer C. Breedijk, 3 op den heer J. Ouds hoorn. 3 op* den heer D. Uit den Boogaard, 1 op den heer J. Zwaan en 2 blanco. Pe hecren Zekveld en C. Brcedijk zijn dus met volstrekte meerderheid gekozen en aanvaar den hun benoeming. De voorzitter heet beiden welkom in hel College van Toezicht en dankt den heer Bamp voor de aangename samenwerking tijdens zijn zitting in dit college. Bij de mndvraag deelt de voorzitter mede, dat de statuten en huishoudelijk-reglement ter perse ziin, zoodat deze eerstdaags door den bode aan de leden, tegen betaling van den kostprijs, zijnde 15 ets. zullen worden overhandigd. Ieder gezinshoofd is verplicht zich tegen kostprijs een exemplaar aan te schaffen. Van de rondvraag wordt alleen door den heer D. P. Ramp gebruik gemaakt. Spr. stelt voor den heer Bergman een klein sa laris of een gratificatie toe te kennen. Als •lid van de Commissie van Toezicht heeft hij van nabij kunnen constateeren van hoe grooten omvang het werk van den pen ningmeester is. waarom hij dan ook ver trouwt, dat zoowel van de bestuurstafel als uit de vergadering dit voorstel algemeene goedkeuring zal hebben. Uit de nu volgende bespreking blijkt, dat dit voorstel de algemeene goedkeuring weg draagt, waarop de heer Bergman het woord vraagt en zegt, dat hij van betaling niets weten wil. Het werk dat hij doet heeft hij gaarne voor het goede doel van de vereeniging over. De voorzitter antwoordt hierop, dat de vergadering zich naar den wensch van den penningmeester zal hebben te voegen, hel doet hem echter genoegen dat èn uit het voorstel var den heer Ramp èn uit het ap plaus, waarmede dit voorstel door de verga dering werd begroet, de heer Bergman de overtuiging moet hebben, hoe zeer zijn werk wordt gewaardeerd. Niels meer aan de orde zijnde sluit de voorzitter de vergadering. ONDERTROUWD. A. de Boer, j.m.. 27 jaar en M. Feitsma, jdr25 jaar. J. Deveüng, j.m. 25 jr en A. P. Bonte, jdr. 22 jaar. N. Kromhout, j.m. 25 jr. en K. Eradus, jdr., 19 jaar. G Mieremet, j.m., 26 jr. en G. Stikkelorum, jdr.,23 jr. W. F. Ncuteboom, j.m. 26 jr. en J. Fielemnn, jdr., 20 j. H. P. v. d. Lelie, j.m. £6 jaar en J. C. Dreef, jdr.,£3 jr. A. Verbiest, j.m. 32 jr. en .1. v d. Hoed, jdr., 30 jr. M. B. Schroder, j.m., 27jaar en K. C. Robbers, jdr., 22 jr. P. J Stuifzand, j.m 36 jr. en J. v. d Ploeg, jdr., 28 jr. A. F. Veerman, j.m. 26 jaar en G. Hogcrwerf. jdr 26 jr. D. S. P. Visser, j.m. en .1. Mieremet. jdr. A. v. d. Meer, jm. 29 jr. en H. Cuperus, jdr., 29 jaar. KANTONGERECHT TE LEIDEN. A. van U. te Noordwijk was door den Kantonrechter alhier eeni ;cn tijd geleden, bij verstek veroordeeld tot f. 40 boete we gens overtreding van de verordening op de Volkshuisvesting.- Verd. zou n.l. eenige schuurtjes hebben doen optrekken zonder daartoe de vereischte vergunning tijdig te hebben aangevraagd. Mr. Xord Thomson vroeg op grond van verschil'ende, volgers spr. belangrijke omstandigheden vrijspraak. De zaak werd tot het overleggen van eenige stukken 14 dagen aangehouden. Jan V. te Leiden zou verzuimd hebben schriftelijke inlichtingen te verstrekken aan den Raad van Arbeid ondanks het feit dat hem verschillende oproepen waren ver stuurd. Verd verdedigde zich, zeggende dat hij de betreffende inlichtingen mondeling had vorstrekt. Gehoord werden als getui gen de voorzitter en een ambtenaar van den Raad van Arbeid. Het O. M. eischle f.4 of 2 dagen. Uitspraak conform den eisch. A. v. d. M. te Voorschoten zou hebhen verzuimd aangifte te doen van een geval van mond- en klauwzeer bij den Burge meester. Als geluige-deskundige werd ge hoord de Rijksveearls Waal uit Voorscho ten; dr. Commandeur en den heer de B.( d.c allen bezwarende verkl. aflegden. Uitvoe rig poogde verd. zich .te verdedigen. Het 0 M eischte f.60 of 30 dagen. Vonnis over 14 dagen. J. P. D., autobus-chauffeur te Leiden, zou op den rijksstraatweg te Sassenheim oo voortdurend herhaalde signalen ni°t zijn uitgeweken om gelegenheid tot passeeren te geven. Verd. beweerde de signalen van den ach ter hem rijdende auto niet te hebben ge hoord. Als getuigen werden gehoord de heer Speelman en den heer Warnaar, die in de luxe auto hadden gezeten. Mevr. Warnaar verklaarde, dat ze had gezien, dat de chauf feur bij het hooren der signalen, met eenige personen daarom had zitten te lachen, wat verd. hardnekkig ontkende. Nog werden eenige getuigep gehoord, die over snelheid enz. eenige tegenstrijdige ver klaringen aflegden. De ambt. van het O. M. meende dat het overtuigend bewijs niet w^s geleverd en vroeg vrijspraak. Het schriftelijk vonnis werd bepaald op heden over 14 dagen. Verstek werd daarop verleend tegen twee studenten alhier die bij een op verzoek van den Rector Magnificus door de re cherche gehouden controle op de inschrij- vingskaarten. deze niet konden toonen. Ge hoord werd de rechercheur-verbalisant die verklaarde dat de beide studenten wel col legegeld hadden betaald doch niet de ver schuldigde f.50 inschrijfgeld. Het O.M. eischte tegen beide verdachten f. 75 boete subs. 20 dagen hechtenis. Schriftelijk vonnis over 14 dagen. GERECHTSHOF TE LEEUWARDEN. Terzake van pascorruptie is tegen den 43-jaripen Chr. H., directeur der gasfabriek te Wolvega f. 2PO boete of 1 maand hech- tenisstraf geëiseht. Tegen L. H 49 jaar, directeur der gasfa briek te Akkrum, welke voor betzelfde feit terechtstond, werd evenoens f. 200 boete of 1 maand hechtenis geëiseht. De uitspraak is bepaald op 27 dezer. PLUIMVEE. NU DE KUIKENS ER ZIJN. Er zjn gevoelige lieden, die bet hard vinden, wanneer de kloek opgesloten wordt gehouden en dat is een gevoelsargument, waar wat voor te zeggen valt. Maar took moet men dan een concessie doen en wel deze, dat ze gedurende don tijd, dat de kuikens bun voer krijgen, wèl wordt op gesloten. Want het gaat toch niet aan, om do kloek het kuikenvoer te laten op maken, dat, door zijn bijzondere samenstel ling, daar veel te kostbaar voor is. Wat voor de kuikens ook al heel na- deelig is? Natte pootjes. De kon daarvan trekt op en de diertjes gaan verkleumen, wat ze zeer vatbaar voor ingewandsziekten maakt. Blijft dat nat worden niet alleen tot de pontjes beperkt, doch strekt zich dit over het geheele lichaampje uit dan wordt hei gevaar daardoor des te grooter. Daar is zelfs heelemaaJ geen regenbui voor noo- dig of een ongewilde onderdompeling in een sloot of tobbe w3ter, neen, een te vroeg nitialen op een begroeid terrein, wat zoo dikwijls geschiedt, is precies voldoende om de kuikons doornat te maken. Vooral wanneer het gras wat lang is, zijn de kuikens in een oogenblik door en door nat. De zon kan niet direct den bodem bareiken, do grastoppen drogen bet eerst op, het ziet er dus, zoo op hot oojj, mooi droog uit. maar vergis je niet, ae kuikens worden toch nat. Uitkijken en oppassen is dus de boodschap en derhalve er voor zorgen, dat de kuikens alleen din het begroeide terrein op mogen, wanneer dit volkomen droog is en de zon de dauw heeft doen wegtrekken. En regent het, Staat dan in geen geval toe, dat da kuikens daarin verblijven, of onder een heg of struikgewas beschutting zoeken, daar dit toch niet voldoende helpv. Komt er dan nog een regenbui opzetten en welke buiten wonende kippenhouder kent de teekenen van da lucht niet? wees den aanval dan vódr en drijf de diertjes direct naar binnen. Het is beter een uur te vroeg, dan vijf minuten te laat. Is het weer echter gunstig, schijnt de zon, rnikt men het voorjaar en voelt men als het ware den groei in de lucht, geef dhn den kuikens do volle vrijheid. Hoe meer zij zich dan bewegen, hoe bedrjjviger ze dan zijn, des te meer dit hun teo goede komt. Zon, fris- scke lucht, volop beweging, het komt alle maai hun ontwikkeling ten goede. Toe, gij bezitters van een stadstuintja, laat eens even het deurtje van de kuiken- ren los. Laat het jonge goedje er maar eens even uitbreken en geniet van hun uitgelatenheid en dolle capriolen. Een wa kend oogje op hen gehouden, zal uw tuintje wel voor hun al te ver gaande ondeugend heden behoeden. Waakt voor overbevolking. Verlies nimmar uit het oog, dat de kuikens wel groeien, maar dat het kuikenverbljjf precies even groot blijft. Wat vandaag dus nog past, is do volgende week reeds te klein geworden. Een zeer eenvoudige waarheid zult ge zeg gen en daar heeft u dan volkomen gelijl: in. Zoo éénvoudig zelfs, dat een ontstellend groot aantal kippenhouders deze waarheid over het hoofd ziet, dan, op een gegeven cogenblik, een overbevolking krijgt cn de slachtoffers komen te vallen. De knikens verdringen zich, hoopen in de hoeken op een, do temperatuur wordt daar te hoog, zo verbroeien en des ochtends vindt men de ljjkjes. Geen beter middel, dan zooveel mogelijk de haantjes er uit te halen, zoo gauw deze maar even kenbaar zijn. Dat spaart ruimte en bet geeft voor de hen netjes bovendien meer en ook rustiger plaats aan do voerbak. Mag do ruimte, waarin de kuikens zijn ondergebracht, dus niet te wann zijn, ook het omgekeerde daarvan moet vermeden worden. Houdt daarom den thermometer in het oog. Begin met 90—95 graden Fahren heit en zak geleidelijk af naar 65 toe, wat dan op een leeftijd van pl.m. 3 weken is. Ervaren kuikenfokkers doen het wel zonder thermometer. Die zien het aan de kuikens zelf wel aan, of ze het al of niet naar hun zin hebben. En op dit door studie en er varing verkregen kompas varen zij veilig. -8- l'tor direct en vast gevraagd: I-halfwas Adr Sloommeubel- Ptiek MODDERKOLK D1JS [Mdinxveen. 1789 1774 dei: Opgericht 8 Januari 1852 Gironummer 138627 f 2515.84 110631 52 620420.— 93920.— Boerenleenbank 4.18 Loopende rente 30642.57» 82.70 Inventaris J' 955.— 18536 81' Inventaris Gebouw 1812.52» f 869521.16» Inle geri Onkosten Reserve Reserve voor koersverschillen f 869521.15» Onkosten f 5793.Ü9 Interest Inleggers28080.13 Aschrijving inreDt. en gebouw 4915. Winst3035.36 f 418 3.58 Interest Lffectenf 4493 53 Hypotheken 31412 155 Obligaties 4355.825 Boerenleenbank 15 2 7 t 41823.58 1768 Vastgesteld 28 Februari 1928. J KROON, loco voorzitter. C. P. v. d BROEK, secretaris A DE KROES, penningmeester. 9976 Belast zich met de regeling van Begrafenissen, Crematies en Transporten van en naar alle plaatsen. Kantoor: Haarlemmerstraatweg 3, OegstgeesL TELEF. 2231. 9054 L. VAN NIEUWKOOP. PRIMA AFWERKING TOT ZEER LAGE PRIJZEN Mandenmakerssteeg 2. 1741 1 BREESTRAAT 157 - TELEFOON 563 Sport Limonade Frambozen Citroen Champagne Pils i p. OVERHEERLIJK. flesch, hampagne Cider Spnitwater £.0.10 p. L.-flesch Tafelwater f. 0.12 per flesch Sodawater f. 0.10 per flacon BIEREN per flesch liger bier f. 0.12 i sener bier f. 0.16 M'nchener bier f. 0.18 LEIDEN 1 (21 I itationsweg 3 Tel. 929 3—2

Leidsch Dagblad | 1928 | | pagina 7