£x§mamreQs AGENDA. jSnsTSgslsggjS Kr ZiLiïl VISSCHERIJ-BERICHTEN. BUITENLAND. e Dinsdag. Jeruël: Bijbelbespreking, 8 uur nam. Stadsevangelisatie (Morschweg 59)Sa menkomst, te 8 uur nam. Woensdag. Zomerlust: TuiDconcert door de harmo niekapel ,,T. en D.", te kwart over acht nam, Vrijdag. Circus Strassburger (Schuttersveld) Ope ningsvoorstelling te 8 uur nam. Dagelijks. ..Casino-bioscoop", Hoogewoerd: Voor stellingen te 8 uur. Woensdag- en Zaterdagmiddag van 2 tot 4 uur kinder- en familie-matinée. „Luxor-theater", Stationsweg: Bioscoop- en Variété-voorstellingen Dagelijks te 8 uur. 's Woensdags en 's Zaterdags matinée te 2 uur. „Trianon-Thealer", Breestraat: Bioscoop- en Variëté-voorstellingen. Dagelijks te 8 uur. Den Haag (Gebouw K. en W.): Ter Hali's revue 1928 8 uur nam. Den Haag, (Scala): Louis Bouwmeester's revue „Dat is het toppunt". 8 uur nam. Do avond-, nacht- en Zondagsdienst der apotheken wordt van Maandag 18 Juni tot en met Zondag 2-1 Juni waargenomen door do apotheek van den heer W. Pellc, Kort Rapenburg 12, Telefoon 591. RECLAME. 1760 dam vertrok hg naar de Antwerpsche acar dernie, waar Verlat mentor was. In België bewonderde hg vooral de figuren van de oude Vlaamsche meesters, zooals Jordaeus. En eindelijk bezocht hij da academie te Brussel. Ondanks de veelzijdige invloeden, die Haverman op deze wijze onderging, en de groote technische vaardigheid, welke hij zich verwierf in teekenen en schilderen, was hij met de verkregen resultaten nog niet te vreden en onderwierp zich te Amsterdam nog drie jaar aan de persoonlijke leiding van Allebé, waarbij hij zich weer in h©6 bijzonder toelegde op het portret en het naakt. Na zich op deze wijze toch wel in den grond de technische gehejraen van zijn kunst te hebben meester gemaakt, begreep hij, dat hg zich zelf moest worden, en in de kunst zijn eigen visie openbaren. Hij wilde een andere lucht inademen, andere streken en andere menschen zien, zgn gezichtskring vooral schilderiijk verruimen. Meer dan een jaar reisde hij in Spanje en langs de Noord kust van Atrika, waar hij in Tanger en Algiers heeft gewerkt en als resultaat een groot aantal landschapschetsen en dier- en figuurstudies mee naar Holland bracht. Dit jaar heeft hem vrij gemaakt en van stonden aan had hg zijn eigen weg gevonden. Behalve aan teëkenen en schilderen wijdde Haverman zich nog met zorg aan de hout snede, de litho- en de droge-naald-ets. Do genre's, welke hij beoefende, zgn in hoofdzaak: landschap uit het Zuiden, uit Zeeland, het Moederschap, en daarmee ver want de voorstelling Baker met kind. het raakt en in de allervoornaamste plaats het Portret II. Aan zgn gevoelige visie op de dingen paarde Haverman van den beginne af een scherp intellectueel inzicht in den ontwik kelingsgang, welke de kunst van zijn tgd noodig had, om niet op een dood punt te geraken. In de jaren van zijn vorming stond het impressionisme der Haagsciie School nog op zgn hoogtepunt Mannen als Israels en de Marissen gaven het schoonste dat zg in zich hadden. In ongetoomde kracht zou Breitner zijn glorieuze impressies van AmMerdam en Verster zijn vlammende bloem stukken nog geven. Dit alles is Haverman met spoorloos voorbijgegaan, maar z\jn critisch inzicht waarschuwde hem, dat dit tool voor hem niet de weg der toekomst was. Als hg in 't begin der Negentiger jaren van zijn reis naar het Zuiden terugkomt, voltrekt zich de eigenaardige zwenking, die bij Verster, Konijnenburg, Toorop, Voerman e.a. zoo kenmerkend is. Zij wenden zich af van het zuiver impressionisme, dat in zijn consequentie kon leiden tot gévoelszwendel en schilderlijke anarchie, evenzeer als hot individualisme der Nieuwe Gidsers, door- ge\oerd, moest leiden tot decadentie. Ei gelilk de litteraire beweging zich in Henr. Roland Holst, Houtens en anderen vernieuwde en uitging naar meer objectieve stelligheid, zor zochten de schilders door scherper con touren, gedecideerder vlakbegrenzing en vooral door de machtige werking van het lgnenrhythme, waardoor het decoratieve accent meer te voorschijn kwam, een meer intellectueel bezonnen kunst te geven, een kunst van beheerschte passie, die in haar spanning soms zich verhief tot cosmische verbeelding. De mogelijkheden der natuur- lgke werkelijkheid behoefden daarbij niet te worden verwaarloosd. De portretkunst der jongeren ging zich geheel voegen naar den psychologischen drang van den tijd. De schilders verdiepten zich in de karakter-analyse van hun object, om daarna synthetisch samen te vatten. De eischen van de persoonlijke visie, die hg de impressionisten op den voorgrond traden, moesten bg de vernieuwde opvatting meer ter zijde worden gesteld. De kunstenaar moest zich zielkundig inleven in de gesteldheid var zgn object, teneinde dit zoo zuiver mogelg): te gevenreëel, en toch met scherpe accentueering van de psychische eigenschap pen. Op deze wijze sloot men weer aan bij de traditie, de portretkunst der oude Hollanders, die in hun figuur zulke meester lijke scheppingen gaven. Bg H&verman eischte dit van den beginne af een beheersching van den picturalen drang, van de soms hevige impuls ora zich uit te leven in kleurvervoeringen, en het is vooial de diepgaande invloed van Allebé, die hem geschoold heeft in deze zelfbeper king, die ten slotte een triomf werd voor zijn kunst. Deze drang tot zelfbeperking heeft voor den portretschilder nog een bgzondere ver» dienste. Zelfbeheersching leert den mensch naar binnen schouwen, om het raadsel van zijn eigen ziel eleven te ontwarren. En zelf kennis is de eerste voorwaarde voor men- sohenkennis. die een portrettist in de aller eerste plaats noodig heeft naast het gevoel voor ac sprekende contourlijn. Een en ander heeft Haverman als portrettist zijn eigen bgzondere stjjl gegeven. De ontledende tres- ken worden soiled samengevat, krachtig ver- eenigd in een gesloten soms heel mona- mentaal contour, waardoor het geheel een sprekend, meermalen decoratief karakter verkrggt, terwijl do toon van het fond krach tig medewerkt om de beeltenis naar voren te doen komen. in. Na deze algemeene opmerkingen wenden we ons tot de expositie. Van de studies uit het Zuiden zgn eenige representatieve specima aanwezig, waarin wij ons impressionistische invloeden kunnen be speuren. No. 3, El Kantara, uit 1890, geeft een heerlijke avondstemming. We zien roest bruinen rotsgrond van de Sahara met eenige donkere liggende kameelen op den voorgrond, terwijl in de verte de heuvels vervagen in een heel fijnen nevel, en daarboven donker en geheimzinnig rijst de avondhemel. Uit 1889 dateert „Buitenwijk te Tanger" ƒ5) in den kil-grgzen toon en de glimmerigo vlakken, die zoo goed den regendag typeeren. Eveneens uit '89 is „Binnenplaats te Algiers", koel-transparant van atmosfeer. Er zijn uit den zelfden tijd nog eenige olieverf-schotsen, enkele suggestieve krabbels, (Granada, Paar den) en een drietal etsen uit Algiers te noteeren. Eenavls voor Van Loog, Bauer, Zileken, e.a., ook Van der Nat was een tijd in Spanje, moet het reizen en werken in deze streken als voor de anderpn een zelfontdekking zijn geweest, die hem, in het vaderland terug, dieper en sterker had gemaakt Wg merkten reeds op, dat hg zich in zgn studietijd serieus op het naakt had toegelegd. Bij een zoo ernstige natuur als Haverman, die zich voortdurend onder werpt aan strenge zelfcritiek, spreekt het vanzelf, dat hij, om elke zweem naar banali teit bij een zoo subtiel gegeven als de naaktfiguur te voorkomen, bijzonder ernstige studie heeft gemaakt. Boven het academische uit wilde hg hierbij komen tot een plastische kracht van vormgeving en een voornaamheid van kleur-analyse, die alleen zuivere schoon heidsontroering mochten wekken zonder allerlei bijkomstige associaties. Wellicht kan kan- bet naakt nooit puurder worden gegeven dan door iemand, die door strenge zelf beheersching absoluut meester is van vorm en coloriet Anders zijn de naakten van Haverman dan die van Breitner. Bij den laatsten met zware vegen en borstels „aua eir.em Guss" neergeworpen het bloeiende zwellende leven van het lichaam in een roes van levenshartstocht. Haverman's visie is evenzeer door de natuur gegeven, maar ze is bedachtzamer, beheerschter, met een lichtelgke neiging om te generaliseeren. Daarop wijzen reeds de benamingen zijner werken: „Argeloosheid", teekening in zwart- krgt met pastel, materiaal, dat reeds be perking en ingetogenheid oplegt Een jong meisje, rgzig en slank, pril en fijn. De frine rhythmiek der opstijgende lijnen van de figuur wordt even gebroken door de geheven rechterhand. Uit 1895, voor velen de tijd der symboliek, welke door Haver man gezocht wordt in cosmische verbeel dingen, dateert „Volle Lente". Een meisjes figuur van bloeiende frischheid, omgeven door het zachte waas van lila bloemen, met goudig licht om het hoofd, en in de hand een gouden vrucht, die als een belofte is. En eveneens uit '95 is „Volle Zomer", een zittende figuur van achter ter zgde gezien, met volle rijpe vormen. Prachtig harmo nieeren hier de krachtiger vleeschtonen van het lichaam met den achtergrond, die de volle weelde van licht en groen en zomer gloed suggereert. Praohtig van coloristische structuur zijn de warme schaduwpartijen, die over het ter zijde neigende aangezioht vallen. (Wordt vervolgd.) O IJMUIDEN, 18 Juni 1928. VISCHPRIJZEN. Tarbot per. K G. f. 1.05—f. 0.36; Griet per kist van 50 K. G. f. 50f. 21.; Tongen per K. G. f. 2.10t 1 30; Zetschol per kist van 50 K G. f. 32—f 24.; Kleine schol f 15 f. 4.60; Schar per kist van 50 K G f. 10 f.6. Tongschar p. k. v. 50 K.G. f. 45JO; Vleeten per stuk f. 3.f. 0.80; Middel roode Poon p. kist v. 50 K.G. f. 42.—; Kleine roode Poon p. kist v. 50 K.G.f. 34.f. 27; Pieter man en Poontjes per kist van 50 K.G. f. 17. f. 2 40; Grooet Schelvisch per kist van 50 K.G. f. 37.30.; Middel Schelvisch f. 25. f 18; Kleinmiddel Schelvisch f. 13f. 3; Kabeljauw per kist van 125 KG. f. 40 f. 29; Gullen per kist van 50 K.G. f. 12. f 4.90 Lengen per stuk f. 1.f. 0.75; Heil bot per K.G. f. 1.60f. 1.30; Wijting per kist van 50 K.G f. 5.50f. 2.80; Koolvisch per stauk t. 1270.46; Makreel per kist van 50 K.G. f 10—f. 8; De besommingen van de binnengekomen 22 stoomtrawlers zijn: IJ M. 203 f. 2156.—; IJM. 189 f. 2457.—; IJM. 190 f. 3851.—; IJM 74 2155.— IJM. 46 f 1783.—; IJM. 150 f. 2770.—; IJM. 154 f 2052—; IJM. 5 f. 2239.—; IJM 232 f 2517.—; IJM 18 f. 3176.— IJM 36 r 2615.— TJM. 135 f. 2530.—; IJM. 432 2001.—; VI. 10 f- 2192.—; IJM. 385 f. 2600.—; IJM. 271 3400.—; IJM. 2 I. f.2500; IJM. 327 f.1900; IJM. 179 f.2100; IJM. 122 met f. 2100; IJM. 48 f. 2100; IJM. 158 f. 2400; de stoombeuger VI. 190 met f. 207, en de loggers KW 20 met f. 348; KW 18 met f.373; KW 19 met f. 385: KW 45 met f.370. KW 116 met f.346; KW 132 met met f.347; KW 126 met f 282: KW 28 met f.312: KW 5 met f 417; KW 57 met f.812; KW 112 met f.533: KW 25 met met f 680; KW 67 met f.697; KW 102 met f.564; KW 141 met f.724 en KW 44 met f. 710 besomming. DE ALGEMEENE TOESTAND. De arbeidsconferentie gesloten. De internationale arbeidsconferentie heeft het ontwerp-convenlie inzake de minimum- loonen met 76 tegen 21 stemmen aange nomen. De aanbevelingen betreffende mini- mumloonen werden met 81 tegen 19 stem men aangenomen. De vragenlijst over het algemeene vraag stuk van het vermijden van bedrijfsonge vallen is aangenomen met 123 tegen 0 stemmen en de vragenlijst inzake het bij zondere vraagstuk over de bescherming van de havenarbeiders met 1210 stemmen Met de gebruikelijke plechtigheid werd de conferentie gesloten. DUITSCHLAND. De regeerinqsvonniiifl Tegen de doodstraf De staking bij de Rijnvaart. Nog tal van besprekingen zijn er gevoerd inzake de kabinetsformatie en het laat zich aanzien, dat onder Streseonann's druk de Volkspartij handelbaarder zal worden. He den zullen de besprekingen worden voort gezet. De soc.-dem. Rijksdagfractie heeft een voorstel ingediend tot afschaffing der dood straf. Do arbitrale beslissing inzake de Rijn vaart is door den Rijksminister van arbeid bindend verklaard. Men verwacht, dat daarmede de staking een einde zal nemen. ENGELAND. Lord Grey kanselier van Oxford. Curatoren van de universiteit van Oxford hebben bekend gemaakt, dat lord Grey of Fallodon, bij gebreke aan eenigen tegen- candidaat tot kanselier van de universiteit gekozen is verklaard. Dit is de eerste maal in meer dan 4 jaar. dat Oxford een „libe raal" kanselier bezit. ITALIË. Engelsch koerier mishandeld. De correspondent van de „Echo de Paris" meldt, dat er een diplomatiek incident heeft plaats gehad tusschen Engeland en Italië te Milaan. Een Engelsche hofkoerier werd aange houden door fascisten, die hem zijn paspoort vroegen, hem naar een politie-post brachten waar de koerier zijn diplomatieke pas toon de. De commissaris maakte toen zijn ver ontschuldiging over het gebeurde. Toen de afgezant naar zijn hotel terug keerde, werd hij door fascisten achtervolgd en, zijn krachtigen tegenstand ten spijt, ernstig mishandeld. De Engelsche ambassadeur te Rome heeft de arrestatie en bestraffing geëischt van de schuldige binnen 6 uur, hetgeen ge schiedde. Men weet echter niet, op welke wijze zij gestraft worden. POLEN. De sovjets ontevreden. Het Tass-agentschap maakt bekend, dat de sovjet-regeering een nota heeft doen toe komen aan den Poolschen gezant te Mos kou, waarin wordt opgemerkt, dat de maat regelen, welke de Poolsche regeering geno men heeft om een einde te maken aan het terraristische optreden van de organisaties der „witte gardisten", niet voldoende zijn. De nota verlangt een meer afdoende be scherming van het sovjet-gezantschap te Warschau. ZUID-SLA VIE. Bezoek wan Titnlescn. De Roemeensche minister van buitenl. zaken Titulescu is op bezoek geweest. Pro gram, interviews etc. als altijd! CHINA. Gaat het Zuiden zich stabiliseer en? De nationalistische regeering heeft een belangrijke verklaring gepubliceerd, waarin zij er op wijst dat de eenheid van China thans is tot stand gebracht en mededeelt, dat de nieuwe regeermg er naar streeft voor het Chineesche volk de zegeningen van de vrijheid te verkrijgen en voor China vrede met alle staten op den voet van ge lijkheid. De regeering verklaart voorts, dat zij met eiken militarist!schen vorm van re geering zal breken en dat zij geen commu nisten zal dulden. Ten slotte stelt zij voor onverwijld onderhandelingen te openeD over nieuwe verdragen op den grondslag van gelijke rechten en eerbiediging van de we- derzijdsche souvereiniteit. De Japansche consul-generaal te Peking zal, van diplomatieke bevoegdheden voor zien, naar Nanking vertrekken, ten einde daar onderhandelingen te voeren met de nationalistische regeering Nog altijd is men aan het twisten of Tsjang-tso-lin al dan niet dood is en wat Mandsjoerije zal doenzich verbinden met het ZuideD of met Japan. JAPAN. Mooi gebaar van Tanaks. Tanaka, de Japansche minister-president, op wien voor korten tijd een aanslag werd gepleegd, heeft aan de familie van zijn aan rander, die in biberen nood verkeert, een bedrag van duizend ven gezonden. DE REDDINGSPOGINGEN DER „ITALIA". Nobile beeft zich Zaterdag niet meer doen hooren, zoodat te vreezen staat, dat de elementen van zijn klein radio-station zijn verbruikt. Uit Oslo wordt nog gemeld Volgens de' laatste berichten is majoor Maddalena Zaterdagavond naar Kingsbay gestart. Wegens een motordefect had hij eerst naar Vadsoe moeten terugkeeren. Het Zweedsche vliegtuig „Uppland" is Zater dagmiddag in Narvik aangekomen. Het gTOote Fransche watervliegtuig, dat door kapitein Guilbaud wordt bestuurd, is gis teren met Roald Amundsen, kapitein Wis ting en luitenant Dietrichson uit Bergen gestart; het komt waarschijnlijk heden in Spitsbergen aan. De correspondent van de „Corriere dolla Sera" te Oslo meldt, dat bij het vertrek vao Amundsen uit Oslo de eerste ontmoeting heeft plaats gehad tusschen den Poolreizi ger en den Italiaanschen gezant te Oslo, sedert de polemiek welke indertijd tusschen Nobile en Amundsen is gevoerd. Deze ont moeting wordt als een officieele verzoening beschouwd. Amundsen drukte den gezant dc hand en zeide„Wij zullen beproeven wat irienselielijkerwijs mogelijk is om No bile en zijn makkers aan bun gezinnen en aan het vaderland terug te geven." Amundsen heeft voor ziin vertrek aan „Politiken" meegedeeld, dat het groote Fransche vliegtuig, waarmee hij is vertrok ken, 5000 K.M. zonder tusschenlanding kan afleggen. Morgen kan reeds een aanvang worden gemaakt met het eigenlijke reddingswerk. Te Kingsbay is geen bericht ontvangen van den Russischen iisbreker; waarschijn lijk is deze rechtstreeks naar het Noorden vertrokken, zonder Kingsbay aan te doen. Do „Hobby" en de ..Braganza" bevonden zich bij de Noordkoap Tengevolge van den dichten mist en den N.-O. wind hebben de Noorsche vliegers van de „Hobby" nog geen onderzoekingsvluchten kunnen maken. HOE EEN RUSSISCHE IJSBREKER ER UITZIET. Gistermorgen is per K.L.M.-machine H.N.A.D.Z. onze landgenoot den heer J. Andriessen van de N.V. Biscuitrabriek „De Liga" te BergeD op Zoom naar Malmö (Zweden) vertrokken met een lading van 10.000 in hermetisch gesloten kisten ver pakt en door genoemde fabriek vervaardig de Ho-Ha biscuits, die bestemd zijn voor den commandant van het Italiaansche lucht schip „Italia", Generaal Umberto Nobile en zijn manschappen. Dit voed se) transport wordt allereerst per vliegtuig, speciaal voor deze gelegenheid gecharterd. Daar Malmö vervoerd en van daar per trein naar het hooge Noorden ge- expedieerd. De heer Andriessen zal van ieder ver keersmiddel gebruik maken om de Nobile- expeditie zoo dicht mogelijk te naderen. Op het vliegterrein hadden zich leden van de directie en het personeel van de fa briek, alsmede familieleden en kennissen van den adspirant-poolreizïger verzameld en nadat afscheidshanddrukken waren gewis seld en de persfotografen bun plicht had den gedaan, steeg de machine te 10 uur .35 op. Zij werd om beurten bestuurd door de K.L.M.-piloten de heeren Smirnoff en Soer. Dc tocht, ook naar de Poolgebieden, wordt medegemaakt door een correspon dent van het Persbureau Vaz Dias te Am sterdam. Gistèravond om 9 uur is het vliegtuig weer op Schiphol teruggekeerd, na om half- vieT te Malmö zijn lading te hebben gelost. Het Italiaansche ministerie van Lucht vaart heeft te Marina di Pisa een derde Italiaansch vliegtuig in gereedheid doen brengen om Nobile te zoeken, zegt „de Crt.Tr>t commandant van deze hulpexpe ditie is benoemd kapitein Ravazoni, van den staf van het ministerie van Luchtvaart. Als tweede piloot wordt hij vergezeld door luitenant Mario Bnldini, en voorts door twee mecaniciens en een marconist. Dit derde vliegtuig zal vertrekken, zoodra be richt uit Kincrsbay is ontvaneen, dat daar voldoende plaats aanwezig is. Een Finscb watervliegtuig, dat uitgerust is met een speciaal landingsgestel voor het dalen op ijs, is te Tromsö aangekomen. Het zal den tocht naar Spitsbergen zoo spoedig mogelijk voortzetten. BUITENLANDSCH GEMENGD. MISS EAR HART BOVEN DEN OCEAAN. Miss Earhardt is er met haar vliegenier Stultz gistermiddag 3 uur Greenwich-tijd in geslaagd om te Trapassey, op New-Found- land met de ..Friendship" op te stijgen voor een Oceaanvlucht. Het vliegtuig heeft een draadlooze aan boord en seinde gistermiddag halfzeven: Het weer is helder; alles gaat goed, MISS EARHART. Of de tocht naar de Azoren dan wel naar Engeland gaat i9 nog niet zeker. Hel eersle is echter het meest waarschijnlijke. DE BREMEN"-VLIEGERS WEER IN EUROPA. In den nacht van Zaterdag op Zondag is het Duitsche stoomschip Columbus voor een kort oponthoud in de haven van Cherbourg aangekomen. Aan boord bevinden zich de Duitsche vliegers, die met de Bremen voor het eerst van Europa naar Amerika zijn ge vlogen. De aan het Duitsche gezantschap ie Parijs verbonden legatieraad Schumbnrg h - groette de vliegers namens de Duitsche re geering bij hun aankomst in Europa. Journalisten boden de echtgenooten der vliegers bloemen aan. MODERN BRIEFVERVOER. In Illinois (V. St.) is een militair vlieg tuig er in geslaagd aan een postwagen van een trein, terwijl beide 'n snelheid v. 50 K.M. per uur hadden, een postzak af te leveren. KERMISONGEV ALLEN. Te Pittsville. in Pensylvanie, is een groote tribune, waarop zich 600 kinderen bevonden, op een kermisterrein ingestort. Meer dan 50 kinderen werden gewond. In buitengewone angst en ontzetting snelden verscheidene ouders, die op een tribune aan de overzijde zaten, hun kinderen ter hulp. Tot hu toe zijn er geen slachtoffers. Te Margate zijn op de kermis drie per sonen gedood en vijf gewond bij een ongeluk met de z.g. vliegboot. ONGELUKKIGE BRAND TE PARUS. Een zeer ernstige brand is uitgebroken in een huis aan den Boulevard Voltaire. Ont ploffingen volgen elkaar om de minuut op. Er zijn drie dooden en vier gewonden. HOUTZAGERIJ IN BRAND. In de hdutzagerij van de N.V. Karl Wel- ter'9 houtbewerking te Augsburg brak Zater dagavond een ernstig brand uit, welke ze- r snel om zich heen greep en in korten lijd de zagerij en de aangrenzende met groote voor raden hout gevulde loodsen vernielde. De schade is zeer groot. De geheele brand weer der stad weTkte aan de bestrijding van het vuur en eerst om één uur 's nachts ge lukte hét'het gevaar van uitbreiding af te wenden. De oorzaak van den brand is onbekend. DOOR DEN TREIN GEGREPEN. Op den spoorweg tusschen Bendzin ea Dombrowa in Silezië heeft een ernstig onge luk plaats gehad. Een goederentrein reed met groote snelheid op een groep spoorweg arbeiders. die» voor een uit tegenovergestelde richting komenden trein uitweken. Zes arbeiders werden op slag gedood: een zevende werd zoo ernstig gewond, dat hij op weg naar het ziekenhuis overleed. NOODWEER IN MECKLENBURG. Uit Zuid-Mecklenburg komen berichten, dat aldaar door het noodweer groote ver woestingen zijn aangericht. Te Grabow en omgeving werden door den wervelstorm talrijke daken van de huizen gerukt en dik wijls een heel eind verder neergesme ten. Van vele boomen zijn de takken geknakt, terwijl ook veel boomen ontwor teld zijn. De straatwegen zijn over heelc afstanden onbegaanbaar geworden. Vooral de fruitboomen hebben veel schade geleden. FAMILIE-DRAMA's. In een voorstad van Parijs heeft de 50-ja- rige uitdrager Turpin, die teekenen van geesteskrankheid had gegeven, zijn 70-jarige moeder geworgd en daarna zichzelf door ophanging van het leven beroofd. Jn een achtergelaten brief deelde hij mede, dat hij zijn moeder, die zonder hem gebrek inoest lijdon, met zich meenam in den dood. Op den avond voor zijn dood had de ongelukkige een krans en twee doodkisten besteld. In de omgeving van Neustadt in den Corridor van Dantzig heeft een boer. die met zijn familie in gestadigen onmin leefde zijn echtgenoote en zijn beide kinderen ver moord. Na zijn misdaad sprong hij in een put en verdronk. RUSSISCH MUNITIEDEPOT IN DE LUCHT GEVLOGEN. Volgens Poolsche berichten is het muni tiedepot van het Sovjetleger in het Russi sche grensplaalsje Groot-Huler door den bliksem getroffen en in de lucht gevlogen. Eenige huizen in den omtrek geraakten m brand. Het aantal dooden en gewonden moet zeer groot zijn, doch nauwkeurige cij fers zijn niet bekend. De commandant van het depot en zes schildwachten zijn. omda zij bij het inslaan van den bliksem ^ar0" weggeloopen, door de Russische controle commissie gearresteerd. OORLOGSSCHIP IN DE LUCHT GEVLOGEN. De kanonneerboot Hercules van de Zuid- Amerik. staat Columbia is vernietigd doo^ een ketelontploffing. Tien opvarenden wer den gedood en verscheidene gewond commandant van het schip wordt vermist, 2—1

Leidsch Dagblad | 1928 | | pagina 2