HOEKSTEENLEGGING 69^ JAARGANG MAANDAG 18 JUNI 1928 No. 20938 OFFICIEELE KENNISGEVING STADSNIEUWS. CENTRAAL ISRAËLITIESCH WEES- EN DOORGANGSHUIS MAGSEH LAJESOUMIEM. Het voornaamste nieuws van heden. KUNST EN LETTEREN. LEIDSCH DAGBLAD DAQBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN. PRIJS DER ADVERTENTIEN 80 Cts. per regel voor adverlentién uit Leiden en plaatsen waar agentschappen van ons Blad gevestigd lijn. Voor alle andere advertentiên 35 Cta. per regel. Kleine Advertentiën uitsluitend bij vooruitbetaling Woensdags en Zaterdags 50 Cta. bij een maximum aantal woorden van 30. Incasso volgens poslrecht Voor eventueele opzending van brieven 10 Cts. porto te betalen. Bewijsnummer 5 Cts. Bureau Noordeindsplein Telefoonnummers voor Directie en Administratie 2500 Redactie 1507. Postcheque- en Girodienst No. 57055 - Postbus No. 54 PRIJS DEZER COURANT: Voor Leiden per 3 maanden ƒ2 35. per week ,~7Vt 7018 Buiten Leiden, waar agenten gevestigd zijn, per week „0 18 Franco per post 2.35 portokosten. Dit nummer bestaat uit DRIE Bladen EERSTE BLAD. HINDERWET. Burgemeester en Wethouders van Leiden brengen ter algemeene kennis, dat door hen vergunning is verleend aan de firma Herfst en Helder en rechtverkrijgenden, tot het uit breiden van de vernisslokerij in het perceel Prinsenstraat Nis. 74, 78 en 78, kadastraal bekend Gemeente Leiden, Sectie K. Nis 793, 794 en 1332. A. VAN DE SANDE BAKHUYZEN, Burgemeester. VAN STRIJEN, Secretaris. Leiden, 18 Juni 1928. CIRCUS STRASSBURGER. Het circus Stra9sburger, dat vanaf Vrij dag a.s. tot en met Maandag d. av. hier ter slede in letterlijken zin op het Schuttersveld zijn tenten zal opslaan, belooft, afgaande op hetgeen wij in andeie bladen daarover bzen. iets buitengewoons op dit gebied te brengen. De inventaris en levende have arriveert Vrijdagmorgen om acht uur en met twee extra-treinen, in totaal 120 wagens aan het station alhier. Met bekwamen spoed wordt dan aan den opbouw begonnen en binnen vijf uur zal alles kant en klaar zijn, zoodat Vrijdagmid dag om twee uur circus en stallen voor het publiek ter bezichtiging zullen worden opengesteld. Vlugger kan het haast niet. De hoofdtent biedt plaats aan 6000 toe schouwers. terwijl er in drie arena's gelijk tijdig wordt opgetreden, behalve natuurlijk voor de belangrijkste nummers. Dit is noodig, daar anders het programma, dat niet minder dan 100 nummers bevat, niet tijdig genoeg beëindigd is. De voorstel ling wordt opgeluisterd door muziek van drie orkesten. Verder is er 500 man personeel aan dit reuzencircus verbonden, dat elkander in dag- en nachtploegen aflost. De stallen her bergen voorts 120 paarden en 300 exotische dieren. Men wees er ons hedenmorgen op, dat aan de gala-voorstelling van Vrijdagavond bijzondere zorg besteed wordt. Na de voorstelling van Maandagavond wordt het circus afgebroken en Dinsdag avond wordt al weer de eerst voorstelling in Rotterdam gegeven. SNEEUW OP 18 JUNI. Wjj schrijven heden 18 Juni. Bijna hebben wij dus den langsten dag bereikt. En heden middag, tegen 1 uur, viel zoowaar, hee* fijntjes, sneeuw. Voor het examen L. O. slaagde de leerlingen der Chr. Kweekschool alhier, de heeren: J. van Eik, Katwijk; J. Groeneveld. alhier; M. J. Kaashoek, Benthuizen; P. Kuyt, Katwijk; C. Kwakernaak, Alphen a. d. Rijn en J. H. Kroon, Woubrugge. Begunstigd door fraai weer is de „Bloemendag", gehouden door de afd. Lei den der „Vereeniging tot Bevordering der Gezondheid in de Grafische Vakken in Ne derland". Deze is uitstekend geslaagd. Door circa 50 verkoopsters werden ruim 5000 bloempjes aan den man gebracht. Het be stuur betuigt bij deze zijn grooten dank aan allen, die tot hel welslagen van dezen „Bloemendag" hebben bijgedragen. De op brengst bedroeg in totaal de som van f. 481.16. Hedenmorgen omstreeks 8 uur reed een vrachtauto, bestuurd door G. W., uit Zoeierwoude, tegen een boom op den Haag- weg. De auto werd beschadigd en de boom werd ontveld. In de Bonwelouwensteeg is gister middag familietwist geweest ten huize V3n de familie D. De zoon des huizes bezeerde zich dermate aan een knie, dat de E.H.D. er aan te pas moest komen. In de Stedelijke Werkinrichting waren opgenomen: Datum. Volw. pers. Kinderen. Totaal U Juni 33 1 34 12 35 3 38 13 38 3 41 14 39 3 42. 15 H 37 3 40 16 33 3 36 EEN MIJLPAAL. Foto W. Bleuzé, Lelden. Het was een aardig moment, toen de eerste der vier kleuters. Heskelientje Levisson, den eersten hoeksteen vastmetselde op den rand der fundeering, waarop straks aan de Cronesteynkade het nieuwe gebouw van het Centraal Israëlietisch Wees- en Door gangshuis zal verrijzen. Hierboven een foto, om halféén hedenmorgen door onzen fotograaf genomen. In tegenwoordigheid van een groot aantal celangstellenden, uit alle deelen des lands hierheen gekomen, heeft hedenmorgen om precies twaalf uur de plechtigheid plaats gehad van de hoeksteenleggjng van het nieuwe gebouw van het Centraal Israëlie tisch Wees- en Doorgangshuis, dat binnen kort aan de Cronesteinkade zal verrijzen. Onder de aanwezigen merkten wij op den opperrabbijn in het Synagogaal Ressort 's-Gravenhage de weleerw. zeergel. heer T. Maarsen en zijn ambtgenoot in Gelderland de heer J. Vredenburg te Arnhem, leden van het bestuur en van de Bouwcommissie voor het Weeshuis, vertegenwoordigers van het Kerkbestuur alhier en verder de heeren jhr. mr. dr. N. C. de Gijselaar, president-curator der Universiteit alhier, ds. Thomas, ds. Groot Enzerink, dr. Timmermans, dr. Brui ning, de heeren Wijkmans, Kiers, de archi tect de heer Buurman en vele anderen. Wegens vergadering van het college van B. en W. waren de leden van ons stadsbe stuur verhinderd de plechtigheid bij te wonen- De heer L. Levisson heeft namens de Bouwcommissie de aanwezigen als volgt toegesproken Het verheugt mij u hier te mogen begroe ten. Deze eerste plechtigheid, welke ver bonden is aan den houw van het nieuwe gesticht van het Centraal Isr. Wees- en Doorgangshuis Magseh Lajesoumiem te Lei den, is voor alle vrienden van deze instel ling een evenement van groote beteekenis. Zoo veel jaren lang is er nu reeds ge sproken over de noodzakelijkheid onzen verpleegden een goed tehuis te geven, een woning, die aanspraak op dien naam kan maken. Thans zijn het geen woorden alleen, maar daden. Zestig duizend steenen, wel geteld, liggen alreeds in den bodem en vormen met het beton en de bewapening ervan, de funda menten van het gebouw, waarvan daar straks de hoeksteenen zullen worden gelegd. In korten tijd, voor hen die met niet ge noeg te prijzen ijver, dit werk mogelijk maakten, zal het als eén droom zijn, is die vage onzekerheid omgezet in het tastbare begin Met liefde is er gewerkt. De liefde, die in haar hoogste en edelste uiting, de krachtige motor is waardoor alles in en voor ons gesticht wordt bewogen, heeft haar wonderlijke macht weer getoond. Van vele zijden is ons steun gegeven. Ge weet niet hoe 'n heerlijke taak het is. leider te mogen zijn van een bouwcommis sie, die het haar voorzitter zoo gemakkelijk maakt; maar wat meer zeggen wil, waar van enkele, zoo niet alle leden, gedragen door hun liefde voor het werk, wonderen weten te doen. Het is nu nog niet het oogenblik om namen te noemen en verdiensten naar waarde te schetsen. Daar komt het moment nog voor. En hier, waar de bouwcommissie zelve als gast- vrouwe fungeert, zal ik zeker, hoe innig graag ik het ook anders zou willen doen en hoe buitengewoon het ook verdiend is, lie ver niet de namen noemen van hen, wier werk niet genoeg gewaardeerd kan worden. De meesten van ons kennen ze reeds. En zij. ze zullen in zich zelf, de zegen van de goede daad toch wel gevoelen, nu ze zien wat hun werk hielp^ wrochten. De ljefde geeft vertrouwen. Dat is ook hier bewezen. Bijkans twee ton gouds is er noodig om dit gebouw in zijn geheel te doen verrijzen, om het te installeeren, om te zorgen, dat als daar straks de kinderen, naar het aan tal waaraan behoefte is, hun plaats zullen komen vragen, dat er niet alleen een stoel is, waarop zij kunnen zitten, een plaats om te spelen, een bed om te slapen, maar dat er ook op de tafels de noodige spijzen zijn en in de kasten de noodige kleeding om hen te verzorgen en te kleeden. Vertrouwen hadden wij noodig om dit werk thans na 25 jaren aarzeJen. wikken, wegen en overleggen, aan te pakken. Dit vertrouwen is niet beschaamd. Filantropen van naam hebben hun toe zegging gegeven, dat zoo wij te kort zouden hebben, zij zouden mede willen helpen om zekere bedragen voor ons te betalen. Overal in den lande zijn comité's opgericht. En onze groote stad Amsterdam heerlijk toont zij, dat ze de kern van het Neder- landsche jodendom is. Maar ook daarbuiten, in Leiden niet het minst, leeft de liefde voor on? gesticht, dat voor het geheele land beteekenis heeft. Onze liefde voor het werk, ons vertrou wen in den steun der weldenkende geloofs- genooten en filantropen van andere over- lu'eing. is onverflauwd. Mochten wij niet een aanbevelingscomité vormen, waarin vrouwen en mannen van erkenden naam hun steun aan ons werk geven. Zijne Excellentie, de Minister van Justitie, gaf ons zijn toestemming ook hem als lid van dit Comité te beschouwen. Alle opperrabbijnen hier te lande steun den ons. de burgemeester van Leiden gaf ons van zijn instemming het bewijs, de voorzitter van de Algemeene Armen Com missie. de leden der Comirdss;e van Alge meene Zaken van het Ned. Tsr. Kerkgenoot schap en de voorzitter van de Hoofdcommis sie voor de zaken van het Port. Isr. Kerk genootschap, evenals de voorzitster van den Jcodschen Vrouwenraad, zij allen lieten van hun sympathie blijken. Liefde en vertrouwen, werken en door zetten, het zijn de hoeksteenen, waarmee dit gebouw zal moeten worden gesteund en waarop het zal moeten blijven steunen, wil het onder Gods Zegen, zijn taak vervullen. Ik mag deze korte toespraak niet eindigen, voordat ik u allen hartelijk heb welkom ge- heeten, gij helpsters en helpers van ons werk, gij vriendinnen en vrienden van onze kinderen, ik zeg u dank voor uw komst. En daarna nog naast een groet aan de levenden een eerbiedige hulde aan de na gedachtenis van hen, die hier niet meer kunnen zijn, aan regentessen en regenten, anderen vrienden van ons gesticht, die helaas dit werken niet meer kunnen zien, en ik denk bij deze plechtigheid in het bij zonder aan den man, wiens opvolger ons met zooveel talent en zooveel liefde het ge sticht helpt bouwen, ik bedoel wijlen archi tect Mulder, door wiens verstandigen raad de regenten vijf en twintig jaren geleden den grond hebben gekocht, waarop nu ons huis wordt gebouwd. Mijnheer de voorzitter van het College van Regenten, mag ik u thans vragen om het woord te nemen en vóór dat de kleine bouwsters en bouwers, die reeds met span ning wachten op het moment, dat zij haar en hun plicht mogen vervullen, aan het werk trekken, datgene Ie ze~--o wat gij ons zeggen wilt. Ik weet, dat ook uw hart u trekt om bij deze bijzondere gebeurtenis uw stem te laten hooren. Met een hartelijk applaus gaven de hoor ders blijk van hun instemming met de woor den van den heer Levisson. Prof. dr. J. L. Palache, voorzitter van de inrichting sprak vervolgens nog eenige woorden om uitiDg te geven aan de vreug de die alle vrienden van het Weeshuis be zield op dezen zoo gewichtigen en betee- kenisvollcn dag. Nu het land waarna wij, aldus spr., zoolang hebben uitgezien, in zicht is, willen wij juichen. Spr, bracht dank aan allen Joden en niet-Joden die hebben meegewerkt aan de verwezenlijking van dit bouwplan, waardoor het Centraal IsTaëlietiscb Wees en Doorgangshuis 'n in richting zal krijgen naar verhouding van de behoefte. In het bijzonder richtte spr. zich nog tot den directeur en de directrice het echtpaar De Miranda, en tot de regenten. En het gemeentebestuur wildé spr. vragen de instellintr met dezelfde welwillendheid tegemoet te blijven treden als voorheen. Het verheugt spr. peTsoonlijk zeer dat ook 4 BINNENLAND. De* regeling der winkelsluiting; een wets ontwerp ingediend (3e Blad). Geen ongelnkken meer op onderzeeboo ten? (Binnenland, 3e Blad). Explosie aan boord van een sleepboot te Rotterdam (Gemengd, 2e Blad). Een noodlanding op een dak te Utrecht (Gemengd, 2e Blad). Plechtige onthulling van het Burgemeester Pické-monument te Noordwijk aan Zee (3e Blad). Bevestiging en intrede van ds. A. W. M. Odé te Koudekerk (Uit de Rijnstreek, 2e BI.) en afscheid van ds. K. Schilder te Oegst- geest (Uit de Omstreken, 2e Blad). BUITENLAND. Het Internationaal Arbeidscongres ta Genève is gesloten. (Buitenl., Ie Blad). De arbitrale uitspraak in het conflict bij de Rijnscheopvaart bindend verklaard (Bui tenland. Ie Blad). Geen tijdingen meer van de Italia. Dé voortzetting der reddingspogingen. (Buiten land en Tel. Ie Blad). De Friendship boven den Oceaan. Naar Engeland of naar de Azoren? (Buitenl. en Tel. Ie Blad). Noodweer In Mecklenburg, Ver. Staten en Mexico. (Buitenland, le Blad). De vlncht over den Atlantische Oceaan geslaagd. (Tel., Isle Blad). het nieuwe buis weer te Leiden komt to staan. Prof. Palache eindigde met den wensch dat de zegen van den Algoede ook hij en na de aanvaarding van het nieuwe ge bouw zal mogen blijven rusten op deze in richting, op haar verpleegden en op hen die zich voor haar heil bekommeren en opofferingen van welken aard ook getroosr ten. Daarop had de plechtigheid van de steen legging plaats. Kinderen van de families Levisson, Heilbut, Viskoper en Herzberger metselden ieder een steen waarin hun naam is gebeiteld op den rand der fundeering. De heer André Herzberper uit Amster dam. heeft daarna nog het bestuur gefelici teerd met het tot nu toe hereikte resultaat. Spr. gaf de verzekering, dat de Bouwcom missie en Regenten actief zullen blijven en dat zij niets liever hopen, dan een inrich ting te verkrijgen, die ten voorbeeld zal mogen worden gesteld aan andere soortge lijke inrichtingen in ons land. Daarna werd de eerewijn rondgediend en was de feestelijkheid op het met vlaggen versierde teTrein ten einde. Als herinnering aan de hoeksteenlegging en als belooning voor hun arbeid, heeft de heer Levisson den vier kinderen, die een steen hebben gelegd, een zilveren servet ring. voorzien van het Leidsche wapen, aangeboden. IN DE LAKENHAL. H. J. HAVERMAN. I. Haverman werd in 1857 te Amsterdam geboren. Na de lagere school te zyn af- geloopen, kwam. hij aanvankelijk in de leer bg een decoratieschilder bij wien hjj eenige nuttige technisefte dingen leerde, maar bij wien hy toch zijn kunstaspiraties niet kon bevredigen. De schilder Valkenburg, die zijn aanleg be speurde, bracht hem zoover, dat hij in 1878 leerling kon worden van de Amster- damsche Academie, waar o.a. ook Voerman, Dake en Karsen met hem aankwamen. Hier leerde hij 2 jaar lang onder leiding van Allebé correct teekenen, zonder dat uit den aard der zaak het geheel eigene nog te voor schijn kon komen. Een jaar lang wijdde hij zich onder Leiding van Wijnveld nog aan de studie van het naakt. Van Amster-

Leidsch Dagblad | 1928 | | pagina 1