59*te Jaargang LEIDSCH DAGBLAD, Zaterdag 16 Juni 1928 Tweede Blad No. 20937 BINNENLAND. LAND- EN TUINBOUW. UIT DE OMSTREKEN. DE POSTPAXETTEN. Verhoogiiig van het maximum gewicht De postadministratie overweegt sedert énigen tijd in hoeverre het mogelijk is tege moet te komen aan verzoeken om ook in het tinnenlandseh verkeer de gewirhfsgrens foor postpakketten, welke thans 5 K G. be haagt, te verhoogen. Uit een ingesteld onderzoek is gebleken, Jat het zonder technische bezwaren moge- •ijlt zal zijn de gewichtsgrens op voorloopig 1 K.G te brengen. De Postraad heeft zijn instemming met voornemen betuigd. Een wetsontwerp tot wijziging van de ^kketposlwet is thans in voorbereiding. DE RADIO-OMROEP. De zendtijd van de V.A.R.A. Naar „Het Volk" verneemt, heeft de A R A een audiëntie aangevraagd bij minister Van der Vegte. teneinde aan te ftngen op uitbreiding van haar zendtijd. De V. A. R. A. vraagt de helft van den tendfijd op den Hilversumschen zender, die 'verblijft nadat aan de verlangens van den P. R. O (de vrijz. protest, zendvereeni- f'n?) zal zijn voldaan. RIJKSMIDDELEN. Men schrijft ons: De opbrengst van de Rijksmiddelen over f eerste vijf maanden van het jaar 1928 19 millioen boven vijf-twaalfden van de toing. Intusschen is hierin begrepen een "erschrijding met 171/» millioen van de toning der inkomstenbelasting, zoodat de *teerende overschrijding slechts 1V* mil- '*n bedraagt. 9e overschrijding van de raming der m- ["Menbelasting wijst niet op vooruitgang, blijkt reeds hieruit, dat. vergeleken bij opbrengst over de eerste vijf maanden het vorige jaar. de inkomstenbelasting '°n is achteruitgegaan. 9e overschrijding van de raming der in- ^tenbelasting heeft dan ook andere oor den. ,&n daarvan is.het ongelijkmatig binnen ben dier belasting, waardoor de geza- Mijke opbrengst over de eerste vijf maan- P relatief hooger pleegt te zijn. dan die fj.de laatste zeven. jaar is er een tweede oorzaak, van 'te draagwijdte. De raming voor 1928 °ok 5 1/2 van de raming houdt name- rekening met het nieuwe, lagere tarief; 'Pbrengst over de eerste vijf maanden 'ntegen berust uitsluitend op bet oude. tarief. De opbrengst moet dus in deze vijf maanden veel hooger zijn dan 5/12 van de raming. Ware dit niet het geval, dan zou er een groote tegenvaller zijn. MINISTER BOKANOWSKI IN ONS LAND. Gisterochtend is te Amsterdam per trein aangekomen de heer Bokanowski, Minister van Handel, Industrie, Posterijen. Telegra fie en Luchtvaart van Frankrijk. Hij wa9 gisteravond de gast van den Franschen Ge zant te 's-Gravenhage, die een diner aan bood. Aan dezen maaltijd zaten teven9 aan ver schillende personen die uit Frankrijk ge komen zijn ter gelegenheid van de opening van de Fransche afdeeling der Nenyto. Minister Bokanowski heeft gisteren te Amsterdam een bezoek gebracht aan de diamantslijperij der fa. Asscher en aan het Rijksmuseum. HET TELEFOONVERKEER NEDERLAND—SPANJE GEOPEND. Het telefoonverkeer NederlandSpanje is gisteren te 13 uur Nederlandsche tijd (13 uur 20 Spaansche tijd! met eenige ceremo nieel geopend. De nieuwe verbinding werd ingewijd door een gesprek van den direc teur-generaal der Posterijen en Telegrafie, ir M. H. Damme, met zijn ambtgenoot te Madrid. KOLENVERVOER. Het eerste Kamerlid Smeenge heeft den minister van waterstaat de volgende vra gen gesteld: Kan de minister mededeelen, of het juist is dat de onderhandelingen tusschen de Ne derlandsche Spoorwegen en de Limburgsche mijnen tot een althans voor de particu liere mijnen zeer ongewenschte regeling der vrachttarieven voor het kolenvervoer hebben geleid' En is het juist, dat lie ta rieven zoodanig zijn gesteld, dat daardoor vervoer te water, te weten van Maasbracht naar het noorden, zoogoed als uitgesloten zal zijn? Zoo ja. dan zouden daardoor de zeer kostbare Limburgsche waterwegen niet volledig aan hun bestemming beantwoor den. Is de minister bereid, maatregelen te over wegen. om te geraken tot zoodanige kolen- tarieven. dat daardoor vervoer te water niet onmogelijk wordt? DE GASCORRUPTIE. Gebleken is, dat de vroegere directeur van de gasfabriek te Almelo, de heer G Daams zich schuldig heeft gemaakt aan het aannemen van giften van verschillende leveranciers tot een door hem erkend bedrag van pl.m. f. 7000. Het werkelijk bedrag wordt geschat op f. 13.000 k f. 14.000. De staking te Delft bij de N.V. Ver- eenigde Blikfabrieken heeft zich tot het ge- heele personeel uitgebreid. Het bedrijf w ligt stil. De Kon. Nederl. Bond van Oud- Onderofficieren heeft gisteren in verband met zijn 40-jarig bestaan een druk bezochte receptie gehouden in „De Twee Steden" te Den Haag. DE TULPENBLOEMENHANDEL TE RIJNSBURG IN HET AFGELOOPEN SEIZOEN. De „Bloemisterij" geeft in haar jongste nummer een uitvoerig overzicht over den hande. in tulpenbloemen op de Rijnsburg- sche veilingen in het achter ons liggende seizoen. Wij ontleenem aan dit nummer een eo ander: Na een herinnering aan de lage prijzen van de Scarlet Ducjes in den loop van de maand December, die tegen de Kerstdagen doer grooten aanvoer over 't geheel niet boren den luttelen aanvangsprjjs van 3 h 4 ct konden stjjgen, wordt eraan herinnerd, dat, toen de berichten uit Frankrjjk aan kondigden, dat de bloemen daar grootendeels bevroren waren, men te Rjjnsburg weer moed greep en verwachtte, dat de export naar Rngeland den tulpenhandel als bet ware zou redden. In het begin leek dit werkelijkheid te zullen worden. De eerste Coplanden, Moore, Salvators, enz. (die reeds in de Kerstweek verschenen) verkregen al beter prezen dan in verhouding voor de Scarletjea golden, de handel vlotte zeer goed De strenge vorstperiode kwam toen te hulp, zoodat bjj niet grooten voorraad booge prezen werden gemaakt. Salvator Lil; Moore's f10.40Prosperity f. 9.20Frins van Oostenrijk 11.80. Dit waren ongekende prijzen, die de kweekers tot tevredenheid stemden en vol moed gingen ze dan ook hel jaar 1928 in en meenden de verliezen op de Ducjes weer spoedig te zullen in halen. Ook toen de vorst voorbij was en allengs grooter hoeveelheden en verscheiden heid ter veiling kwam, bleven de prijzen nochtans aardig stabiel, doordat de export- handel een aanvang nam en vooral door Du'tschland hooge prijzen werden besteed. De noteeringen waren zells hooger dan in het voorgaande jaar, welk jaar zoo bjj uitstek goed geweest was voor den tulpen handel. Toch heeft menig kweeker aanzienlijke verliezen te boeken gehad, doordat verschil lende bollen bij het foroeeren mislukten. Er zijn zelfs kweekers, die geheele kassen met mislukte tulpen konden leeg maken, zonder één cent er van te ontvangen, zoodat de bollen, de kosten van verwarming en do arbeid hieraan ten koste gelegd, ver leren waren, en dat gedurende den tijd, dat de goede tulpen zeer goede prijzen verkregen. Deze mislukking vond voor een groot deei haai oorzaak in de behandeling der bollen, die nogal met nat weer hebben te kampen gehad. De kweekers, die goede tulpen in den handel brachten, maakten goede zaken, hetgeen zijn oorzaak vond in de zeer toe nemende export naar Duitschiand, waarvoor zelf. hoogere prijzen werden besteed dan voor Engeland. Hel begfn van den tulpenhandel, na die der Scarlet Dues, was dus goed, echter duurd. het niet lang, want in de laatste week van Januari kwam er een kentering in den Duitschen handel, de exporteurs moesten verliezen en konden de prjjzen niet meer op peil houden. Naar Engeland werden t nog aanzienlijke partijen verzonden, alhoewol uit dit land ook geeu al te gunstige be richten binnenkwamen. De Coplanden, welke een seek van te voren nog 19 4 22 ct. per stuk gold®, tuimelden tot op 3'/j ct., hetgeen ook mode een gevolg was van de enorme massa's, die van dit soort werden aangevoerd. De Copland was niet meer in tel, terwijl de overige soorten ook niet florissant werdet betaald. De daling der prijzen ging gestadig door, J voora. toen eind Februari het weer abnormaal zacht werd, hetgeen den groei der tulpen zeer bevorderde. De maand Maart bracht eenige heiievwg, juist toen de tulpen uit de koude bakken begonnen te verschijnen sloeg het weer om en werd het als 't ware opniejw winter. De groei der tulpen ging niet vlug, zoodat schaarschte de vraag vergroottl. Ook in het buitenland vroeg men weer groote partijen te verzenden en herstelde de markt zich. Van dag tot dag liepen de prijzen omhoog tot men in de l'aascbwees zelfs kon spreken van „dure bloemen". Na de Paschen echter kwam als vanzelf sprekend de klad er weer in, mede veroor zaakt door de warme zomersche dagen, welke deze maand altijd oplevert Er had dan ook een daling plaats, die de prijzen een flink stok reduceerde. Tegen bet eind van Apn. verxregen we weer een abnormale kcude, terwijl ook de maand Mei er het hare aan toevoegde en men kan niet zeggen, dat de handel toen ongunstig is geweest. Hei artikel brengt dan een tabel met de hoogste, laagste en doorsneeprijzen geduren de het geheele seizoen, voor eerste kwaliteit, verkregen, mat daarnaast de prözen der bollen (eerste kwaliteit): hoogste laagste doorsnee- bol prijs prijs' prijs Copland 22 3 4 3.5 Bartigon 12 8.5 4.5 1.5 Murillo 8.5 3 5 2.5 Theeroos 9.5 3.5 5.5 3.— Pr. v. Oostenr. 7.5 2.5 4 2.5 Moors 6 2.5 4 3.5 La Reine 5.5 2 2.5 2.— Het artikel geeft de volgende conclusie: De handel is in dit seizoen geregeld op en neer gegaan, doch over 't algemeen ia het verloop niet buitengewoon gunstig geweest, d-w.z., dat de winsten niet bijzonder groo' zijn geweest, doch ook de verliezen van geen grooten omvang moeten zijn ge weest De resultaten van den exporthandel waren ook minder gunstig dan 't vooraf gaande jaar en wie weet wat ons de toekomst zal brengen? Engeland komt aanstonds met z(jn invoerrechten, hetgeen den handel ni6t ten goede komt AALSMEER. De heer W. Keessen Azn., alhier heeft, wegens hoogen leeftijd bedankt als bestuurslid van den Stommeerpolder. Ruim 35 jaar heeft hij in het bestuurscollege van dien polder zitting gehad. De heer W* Maarse Jbzn., werd nu als voorzitter aan gewezen, terwijl de heer Jb. Been Kzn., als bestuurslid werd gekozen, die beiden hun benoeming hebben aanvaard. Den heer Keessen werd uit erkentelijkheid een wan delstok geschonken. Donderdag maakten de verpleegden van het gesticht „Rustoord" alhier een uit stapje naar Den Haag, Scheveningen, Noord wijk en andere zeeplaatsen. De bur gerij had hiervoor een 20 tal auto's belan geloos disponibel gesteld. Het was onge twijfeld voor de oudjes, waaronder er wa ren, die sinds jaren niet op den weg had den geweest, een dag van genieten. Direc- tricel zuster, regenten, regentessen, een tweetal dnetoren, benevens de Ned -Herv. predikant maakten het uitstapje mee, dat uitstekend is verloopen. Zij, die het initia tief hebben genomen, verdienen een woord van dankbaarheid. Donderdagmiddag werd alhier onder veel belangstelling ter aarde besteld het stoffelijk overschot van den heer Jb. van Reeuwijk. De heer v. R., bekend landbou wer iD den Oosteinderpoelpolder, was voor heen eenige jaren lid van den gemeente raad, van het kerkbestuur der Ned.-Herv. gemeente en had mede zitting in het be stuur van den polder. Aan het graf werd DE KEIZER VAN ANNAM (X) bracht een bezoek aan de groote Koloniale Tentoon stelling, welke in het Palais Royal te Parijs gehouden wordt. SCHOTSCHE RUIT. Een taftzijden japon van Schot- sche ruit, waarbij het ge- croiseerde lijf en de groote strik uitstekend passen. DE BESTE STUURLUI STAAN AAN WAL, ook waar het te-water-gereden-auto's geldt. Ditmaal was het een vrachtauto van de fa. Philips, die in den Z.-W.-Buiten singel te Den Haag een natten neus haalde. DE HEER TJ. HEIKENS werd gisteren geïnstalleerd als burgemeester van Marken. Bij aankomst van den nieuwen burgervader stonden de jeugdige eilandbewoners aan de haven opgesteld om hem te verwelkomen. ZANDVOORT, onze tweede groote badplaats, viert halen een 100-jarig jubileum: op 16 Juni toch van het jaar 1828 werd het „Groot Badhuis", waarvan boven een af beelding voltooid, waardoor de grondslag van Zandvoort-Bad gelegd was. MOTORVOETBAL, een tak van „sport", die in Oostenrijk nogal opgang schijnt te doen. Een elftal in training.

Leidsch Dagblad | 1928 | | pagina 5