FLIT n meer RADIO-NIEUWS. geen vliegen-^ GEMENGD NIEUWS. DE FONDSENMARKT. LAND-EN TUINBOUW. KUNST EN LETTEREN. Daren try (1600 M.) 10.35: Kerkdienst, 11.20. Gram.-muz. 12.20: Baliadonsoacert (lanton en pianobegel.) 12.50: Dansmoz. 120—2.20: Orgelooncert 2.50: Causerie. 3.20: Muziek. 3.25: Mist causene. 3.40: Muziek. 3.50: Concert. L. Cooper, sopraan. L Schlaen, viool 4.20: Dans muziek. 5.20: Huishoudpraatje. 5.35: Kinderuurtje. 6.20: Muziek. 6.40: Radiobericht 6.50: Nieuwsb. 7.05: Muziek. 720: Liter, critiek. 7.35: Kheinberger's orgelsonaten. 7.45: Duit- sche causerie. 8.05: De „Three New* ïorkers", harmonie. F. Oldham, liedjes a. d. piano. 8.20: Kamermuziek. G. Parker, bariton. A. Faohiri, viool F. Wuhrer, piano. 9.20: Nieuwsb. 9.35: Lezing: Cyprus. 9.50: Nieuwsb. 9.55: Concert van Owen Mase's muziek. R. Clayson, tenor. O. Mase, piano. 10.2011.20: „Up The River", hum. schets van L. du G. 11.20 —12.20: Dansmuziek. Parijs „Radio-Paris" (1750 M.) 10.50 —11.00; Gramofoonmuziek. 12.50—2 10: Orkestconcert 4.055.05: Orkestconce.t —9.0511.20: Solisten- en orkestconcert Daarna Kamermuziek. Langenbcrg (469 M.) 1.252.50: Or kestconcert 6207.15: Orkestconcert 8.35: „Der Richter van Zalamea", too- neelspel van Calderon. Muziek van Knier. Daarna Dansmuziek. Zessen (1250 M.) 12.205.20: Lezin gen. 5.206.20: Orkestconcert 6.20 S.05: Lezingen. 8.05: Concert uit Weenen. Werken van Mozart en Schubert Wiener Philharmonie. Staatsopera-koor. G. Maikl en K. Ettel, zangers. 10.50: Siniten. Hamburg (395 M.) 6.15: Populair con- oert. 7150: „Judas Macabius", oratorium van Handel. Het vo'kskoor en het Berliner Svmphonie-orkest met solisten. Brussel (509 M.) 5.20—6.20: Gramo foonmuziek. 6.50 7.E0: Trio-ooncert 8.3510.35: Concert GEZOND WONEN IN DAVENTRY??? Het slechte weder van de laatste jaren, hevige onweders e.d. wordt veelal toegeschre ven aan het steeds toenemende aantal radio stations, doch zjj schijnen ook nog een meer heilzamen invloed te kunnen uitoefenen. In een Engeisch blad lezen we. n.l, dat onder de inwoners van Daventry opwerkelrjk weinig ziektegevallen voorkomen en dat zu.ks wordt toegeschreven aan de aanwezigheid van twee krachtige radio-stations, tw. Davenlrv Sr. (1600 M.) en Daventry Jr. (393 M.)!!l RADIO-FOTOGRAFISCHE OMROEP IN DENEMARKEN. Het korte-golf-station van de Deens:he radio-lijdschrüten „Radiolytteren" en „Po pular Radio" geeft thans twee maal per week beeld-uitzendingen op een golflengte van 42.12 M. Roepletters zjjn: ED 7RL. WAAR LUIDSPREKERS AL NIET GOED VOOR ZIJN. Zooals thans ook in het Stadion te An> sterdam het geval is worden in Engeland voor het toespreken van een groote men- •chenmenigte luidsprekers gebruikt, die de slem duizendvoudig versterkt weergeven. Bjj zoo'n gelegenheid raakten eenige kin deren zoek. Een politie-agent ontfermde zich er over en liet het signalement door den luidspreker weergeven. Roeds na enkele tnnuten meldden zich de verontrusts ouders tan. OOK ALWEER DOOR DE RADIO. Op de jaarvergadering van de „Football league" in Londen is besloten voortaan geer radio-uitzending van League-matches meer toe t6 staan. Een en ander geschiedt tp verzoek van versohillende clubs, welke een vermindering van het bedrag aan ontrée- gelden constateerden. In Engeland sohjjnt meL ook een voetbalmatch liever thuis dan tp het veld te volgen. We kunnen het ons best indenken na da Stadion-ervaringen. DE ZENDVERGUNNING IN NEDERLAND KOMT. Naar wjj uit hoogst betrouwbare bron vernemen, zullen de Nederlandsche amateurs leer spoedig in de gelegenheid gesteld worden om te zenden. Een regeling wordt reeds in overleg met Je versch 1 er.de radi>ama'.eur-vere:n'gingen getroffen. Zendvergunning zal echter uit sluitend verleend worden aan bevoegden. De amateurs moeten zich onderwerpen aan Se controle-maatregelen, te treffen door de Eegeering en de zender moet aan bepaalde voonvaaraen voldoen. Een goede controle is 4>r ook wel hoodig. Vooral de radio-ver- eeniginger zullen hier goede diensten kun nen bewjjzen. Dn. eindelijk na jaren komt Nederland tan de beurt, maar beter laat dan nooit. RECLAME. 1629 ONTPLOFFING OP EEN IJMUIDER LOGGER Een werkman gewond en een brandwacht bedwelmd. Gistermiddag is in het z.g. mangat van een IJmuider logger, die in een der hou ten Hera-dokken op de Dijksgracht te Am- sterdam ter reparatie ligt, een brand ont staan, die een explosie tengevolge had, waardoor een werkman aan beid« handen brandwonden bekwam en een brandwacht bedwelmd werd. Naast het mangat van den IJmuider log ger IJM. 331, waar vischnetten, met carbo- lineum doortrokken, opgeborgen lagen, war ren vonken uit een laschapparaat overge sprongen. Door 't carbolineum waarmede de door het vuur- aangetaste vischnetten doortrok ken wareD, ontwikkelden rich gassen, die de explosie veroorzaakten. Een werkman, die poogde het vuur te blusschen, word door de ontploffing tegen ^en grond geslagen en bekwam zooals ge meld, brandwonden aan beide handen. On middellijk werd de brandweer gewaar schuwd, die met eenige motorspuiten op de Dijksgraoht verscheen. Een brandwacht daalde in het mangat af maar moest, toen op dek bleek, dat hij bedwelmd was ge raakt, naar boven gehaald worden. Door den Geneeskundigen Dienst, werd de brandwacht weer spoedig tot bewustzijn gebracht. Het brandje zelf had niet veel te betee ken en. Met een straal op de motorspuit werd het vtiur gebluscht, terwijl verder in het ruim lucht geponrot werd, om de gas sen er uit te verwijderen. EEN PASSAGIERSBOOT MONNIKENDAM- JURKEN AAN DEN GROND. Een haven zonder water Hoe de passagiers gedwongen ▼acantie hadden. Men schrijft ons: Donderdagmorgen t-e 9 uur, juist toen de passagiersboot van Monnikendam naar Marken was vertrok ken, kwam de storm opzetten op de Zuider zee en buiten de haven van Monnikendam gekomen was dadelijk voelbaar dat de zee niet z'n gewone aanzien behield In Marken aangekomen na een reis waarbij de boot zich nogal vermaakte en vroolijk op de gol ven danste, bleek direct dat van een ver trek onmiddellijk na aankomst, zooals op de dienstregeling staat, niet kwam. Her water zakte onrustbarend. Te balftwaarê raakte een zoot ten Zuiden van Marken aan den grond en even later kwam ook de passagiersboot „Volendam" vast te zitten. Die heeft zich later nog tijdig losgewerkt. De eerstbedoelde zat des avonds nog aan den grond. De passagiers ziin er toen met behulp van een motorschokker afgehaald en naar Volendam gebracht. De haven van Monnikendam lag ongeveer droog Dit was oorzaak dat ook de boot Monnikendam Marken niet vertrok en bleef l'ggcn tot des avonds halfzeven. Toen is de boot op 7eer dringend verzoek van reizigers vertrokken, niet naar Monnikendam waar men niet binnen zou kunnen komen, doch naar Vo lendam. Menschen op leeftiid te Marken konden zich zulk weer, ontstaan in zoo'n korten tijd, niet herinneren Latere storm- berichten wijzen hierop trouwens ook wel. HOE EEN GEVANGENE ONTSNAPTE. De man viel en werd weer gegrepen. Een Duitsche gevangene is gisteren van Rotterdam naar Kalkirchen op transport ge steld in gezelschap van een tweetal recher cheurs. dat hem per trein deed vervoeren. Op de brug op den Moerdijk heeft de ge vangene zich naar de W C. begeven en daar heeft hij kans gezien zich door den trechter van de W C. te laten zakken. De recher cheurs bemerkten onraad. Zij trokken aan de noodrem en zoodra de trein tot stil stand was gekomen, hebben zij den vluchteling nagezet. He Duitscher is bij deze achlervol- ging gevallen zoodat de rechercheurs hem konden arresteeren. De vluchteling is daarna op transport ge steld naar Roller dam, vanwaar hij wederom naar Duitschland zaJ worden gebracht. GEEN ENKELE TJALK VERGAAN? De kapitein van de gasboot te Enkhuizen heeft een onderzoek ingesteld naar de vier tjalken, die in de Zuiderzee zouden gezon ken zijn. De wrakken van die tjalken zijn niet door hem gevonden, zoodat er vermoe delijk geen enkele tjalk vergaan is. Ook bij Urk bleek geen tjalk gezonken te zijn. De kapitein heeft een lichtboei geplaatst bij het wrak van „De Onderneming", schip per v. d Meer. Van de negen mosselenvaartuigen, om trent wier lot men in ongerustheid ver keerde, zijn er drie in Aukes (Wienngen) en zes in Medemblik binnengeloopen. ERNSTIG ONGEVAL. Toen de knecht van den landbouwer Ver beek te Kruisland, op een ledige kar over den dijk reed, schrok het paard en sproD# pardoes den dijk af. Man en paard kwamen in een sloot terecht. De knecht, zekere v. d. B., kwam met het hoofd in de modder terecht Door spoedig toegesnelde huip werd de knecht weer bijgebracht. Zijn toe stand is thans nog ernstig. Men vreest, dat er modder in de longen is gekomen. Door den val werd het paard onmiddellijk ge dood. DOODELIJK MIJNONGELUK. Arbeider door afvallend gesteente getroffen. Donderdagmiddag is in Staatsmijn Wil- helmina te Heerlen de 27-jarige mijnwer ker L. Lensing, woonachtig te Heerlen, door afvallende steenon getroffen. Toen bij er onderuit werd gehaald, bleek hij reeds te zijn overleden. Hij was gehuwd en laat een vrouw en een kind achter» NIEUWE KASTEKORTEN TE MEPPEL. Naar de „Tel." verneemt zijn door de af- deeling accountancy van de vereeniging van Nederlandsche gemeenten, waaraan het onderzoek naar hel beheer der gemeente- finaneiën te Meppel was opgedragen, wederom belangrijke tekorten geconstateerd tot een totaal bedrag van f 10.000, waar onder f 2000 van de Meppeler Bouwver- eeniging en f.4000 van de Drentsche Ka naal Mij- De pastoor maakte een praatje met de baby van het huis. „Hoe komt het toch dat het graa en de boomen vandaag er veel groener uitzien, dan gewoonlijk?" merkte de goede man op. „Omdat moeder vanmorgen de ruilen ge lapt heeft toen ze hoorde dat U kwam", was het antwoord. Zooals men weet is door de Vereenigde Staten thans algemeen een verhoogd dis conto aangenomen en gelijk wij reeds in ons vorig overzicht er op hebben gewezen is zulks eensdeels een gevolg van de zeer uitgebreide speculatieve affaires welke in den laalsten tijd in Amerika zijn en nog worden geëntameerd. Van hoogerhand wil men zulks tegengaan omdat het speculatie verschijnsel zooals men dit thans in Ame rika kan waarnemen als een economisch ongezond verschijnsel moet worden be schouwd. Echter diene men wel in het oog te houden, dat het niet alleen deze over weging is dat naar éen algemeen hooger disconto-peil is gestreefd Immers, Amerika neemt te dien opzichte geen unieke plaats in, integendeel. Amerika heeft met zijn disconto-verhooging zich feitelijk geplaatst in de lijn van al die landen welke even eens den disconto-voet in den laatsten tijd hebben verhoogd. En dit zijn er niet wei nigen. Op een enkelen uitzondering na, hcerscht vrijwel tbans in elk land een ver hoogd disconto. En reeds hieruit alleen is de conclusie gewettigd, dat het niet de speculatie alleen is, welke Amerika h^eft genoopt tot een algemeen disconto-verhoo ging, maar eerder de beweging op de inter nationale geldmarkt die tenslotte toch ook voor Amerika van beslissende invloed is. Daarmede is op de eerste plaats aangetoond dat ook voor dit land dezelfde economische factoren gelden welke op het continent ieder ander land regeert Wij zien. wanneer men de internationale geldmarkt in zijn geheel beziet, in het laatste jaar een tendenz tot verhooging van het disconto ook voor die landen welke van den oorlog te tijden heb ben gehad zoowel als voor de landen welke in een economischen welstand zich mogen verheugen. Voor de eerste catagorie geldt dan als motief dat geld schaarsch is. en duur; voor de tweede catagorie geldt het feit dat geld ruim is daarom in buitenl be leggingen wordt ondergebracht en dienten gevolge afvloeit, hetgeen de binnenlandsehe vraag uiteraard aan banden legt. Dit feit spreekt zoo duidelijk uit den loop der ver schillende disconto's, dat reeds daarom al leen de verhooging van het disconto in een ander licht moet worden bezien en der halve aan de motiveering van Ameriknan- 9che zijde niet teveel waarde mag worden gehecht. Met dat al moet worden toegegeven dat Amerika op het gebied van den fondsen handel een flinke hausseperiode achter den rug heeft welke hoofdzakelijk geba seerd is op speculatieve overwegingen. Op de hooge topkoersen heeft zich middeler wijl een belangrijke baissepartij ontwikkeld welke de huidige conjunctuurs&chommelin- gen tevens benut de reacties op de fondsen- markt te verscherpen en te vergrooten. Ook ten onzent is men een heel eind met de Amerikaansche markt medegeloopen en ook bij ons loopen er heel wat groote posi ties, Vooral in de goedkóopere shares is heel wat gedaan en zoo bijv. loopen er in Wabash op de hoogere prijzen heel wai wind-affaires waarvan reeds in de afge- loopen week ten deele verschillende posten zijn ingedekt. Toch kan men moeilijk zeg gen dat bijv. de algemeene stemming in Walstreet gedraaid is en dat wij thans een baisse conjuctuur tegemoet gaan. De weer stand welke geboden wordt en het op elke reactie volgend herstel bewijst, dat er ge werkt wordt tusschen de tegengestelde be langen. Het bewijst echter ook dat men geen diepgaande daling verwacht en men reeds bij een betrekkelijk geringe reactie reeds lot dekkingaankoopen overgaat In zoovere i9 dan ook de algemeene toestand gunstig en zelfs gezond te noemen. In het algemeen is men in leidende krin gen in Amerika voor de verdere beurs- ontwikkeling gunstig gestemd. Ja, zelf9 hier en daar optimistisch; zoo bijv. de bekende „Moody's Investment Service". De leider van dezen sendee is van meening dat nog wel gedurende verscheidene jaren de hui dige toestanden zal worden bestendigd en wel op grond van de volgende feiten. Ten eerste memoreert hij de stijgende welvaart van Amerika waardoor steeds meer be hoefte aan nieuw kapitaal ontstaat. De besparing aan kapitaal door het huidige productie en verkoop-systeem is van dien aard dat het kapitaal op vlugge en gemak kelijke wijze wordt verkregen. Dit komt uiteraard Wallstreet ten goede; immers de stijgende liquide middelen moeten wederom iri fondseir worden omgezet. Vervolgens heeft de beurskoers als steeds de neiging zich aan de intrinsieke waarde van het daarvoor in aanmerking komende fonds aan te passen waardoor vanzelf een hausse- conjuctuur wordt geschapen. Tenslotte is er heden ten dage in Amerika eeü zeer groole mate van bedrijfszekerheid ontstaaD welke niet alleen de productie en de be trokken ondernemingen, maar toch ook den koers der verschillende fondsen ten goede moet komen. Extravagante schommelingen blijven derhalve achterwege. Neemt men dan hierbij nog in aanmer king, dat het Amerikaansche volk stelsel matig is opgevoed tot een „investment- people' dan ligt het voor de hand, dat de vraag naar fondsen eerder zal toe- dan af nemen. Er is dus een natuurlijke basis voor een constante vraag naar effecten. Intus- schen kan men ten deele dezen optimisti- scben kijk op de dingen bijvallen, ander deels zal men toch een zekere reserve in acht moeten nemen. Ook de leidende finan- cieele persoonlijkheden nemen die reserve in acht. gezien de politiek der banken in den achter ons liggenden tijd. Ten onzent is. zooals wij reeds vroeger opmerkten, evenzeer van een vaste stem ming op de geldmarkt sprake en in dit op zicht staan wij bij andere landen niet ten achter. Op'de positie der Nederlandsche Bank is de stijfheid van de geldmarkt in middels van weinig of geen invloed geweest. De maandwisseling heeft een vrij vlot ver loop gehad. De jongste staat der Nederland sche Bank toont eenige ontspanning en zoo geeft de post binnenlandsehe wissels een daling te zien van 4 millioen. Het lijdt geen twijfel of de hooge noteering voor call-geld en prolongatie op het moment, moet worden geweten aan de meerdere vraag naar gul dens voor buitenlandsche rekening. Immers, waar call-geld in het buitenland hier en daar zelfs belangrijk hoog noteert, zoo te New-York onlang9 zelfs 7 pCtis het geen wonder, dat tevens Hollandsch kapitaal af vloeit daar waar de rentestandaard het hoogst is. Wat nu de fondsenmarkt betreft, deze stond in de jongste dagen wel eenigszins onder den invloed van de New-Yorksche verkoopbeweging, waardoor de week zich in den aanvang heeft gekenmerkt. Reeds vorige week toonde Wallstreet een zwakke tendenz. welke thans nog toenam. Vele hooggeprijsde induslrieele fondson kwamen op belangrijk lager niveau; ook spoorweg- waarden hadden sterk van aanbod te lijden. Daarentegen toonden rubberwaarden te New-York merkwaardigerwijze goeden weer stand. Als gevolg van een en ander was ten onzent de stemming algemeen ongcani- meerd. Ook ten onzent hadden de specula tieve waarden van aanbod te lijden, hoewel de affaires niet bijzonder groot kunnen wor den genoemd. Eerder viel een voortdurende inkrimping der omzetten waar te nemen. Aanvankelijk bleek voor Enka's nog een goede vraag te bestaan, waardoor zelfs een aardiee prijsstijging kon worden verkregen. Spoedig echter trad ook hier een reactie in Vermeldenswaard is, dat de nieuwe Bri tish Breda met een agio van 20 pCt. werd verhandeld. In de afdeeling der rubberwaarden kon den de koersen zich nog wel ©enigszins handhaven, dank zij het feit dat er ook zoo goed als mets omging. Hier en daar was een' enkele fonds wat lager. Ook labaks- waarden diö in den beginne nog wel gun stig gedisponeerd waren onder den algpmee- nen invloed der lustelooze stemming zoodat ook hier de vooraanstaande soorten eenige procenlen terugliepen. Suikerwaarden waren ongeanimeerd. De prijzen voor hpt product zijn en blijven laag en toonen nog geen neiging tot verbetering. Dientengevolge houdt ook het publiek 2ich afzijdig van deze rubriek. De mededeeling dat de Cubaansche regeering lot restriclie is overgegaan en een 300 000 ton aan de imrkl hoe* onttrokken had weinig invloed. Inmiddels gaf het midden der week voor New-York een betere stemming te zien met het gevolg dat ook hier ten onzent het aspect van de markt een belangrijke wijzi ging onderging. De tendenz werd vaster en alleen tengevolge van de geringe affaires kon de betere stemming niet op scherpe wijze tot uiting komen. Uiteraard hebben de Amerikaansche fondsen het sterkst geprofi teerd. gezien de zeer nauwe band met New- York. Daarnaast trokken b.v. echter ook Koninklijke levendig de aandacht zoodat hier een hooger niveau kon worden bereikt. Hiertoe droegen tevens bij de berichten om trent de Pennsylvania olie en teven9 de houding van de Parijsche beurs voor dit fonds. Van induslrieele fondsen waren Kunstzijde weer iets beter, voornamelijk Internationale Viscose. Ook Margarine Unie was in herstel Aandeelen Philips konden belangrijk verbeteren. Voorts bestond ook belangstelling voor aandeelen Ohim in ver band met de a.s. conversie. De scheepvaartmarkt lag zeer rustig in de markt. Eenige handel ontwikkelde zich in aandeelen Java-China-Japan-Lijn. Het zelfde kan wordpn gezegd van de claims dezer aandee'en. In de Mijnen-afdeeling Werden Redjang-Lebongs 10 pCI hooger verhandeld waardoor hel geleden verlies zoo goed als weer geheel is ingehaald, Tegen het einde der week waren ook Belgische waarden algemeen beter gestemd vooral Ougree Marihave welke een stijging boekten van 10 k 15 procent. Ook Lino leum Beige konden eenigszins monteeren evenals Banque de Bruxelles Credit Anver- sois iets zwakker Voor Zweedsche Lucifers bestond wederom eenige vraag. Tenslotte waren ook Kunstzijde-aandeelen aan den beteren kant. 9 juni 15 Jnnl 6 pCt Nederland 1922 104»i 104 6 pCt Nederland 1918 102 102»,-. 4'/, pCI Nederland 1916 1C0* 1005,-, 4'/, pCt O Indië 1926A/B 98* 9-H Amsterdamsche Bank 181', 182 Koloniale Bank 273* 270 Cert Ned Hnndel-Mij. 182* 230 180 Holl Kunstzijde 214 Ned Kunstzijde 507', '94 Maekubee 2344, 224* Jurgens gew aand. 280 Philips Gloeilampen 7<8 H 741 Redoing l.ebong 140 145 Singkep Tin 400 3-8 Kon Petroleuro 344* 391* Amsterdam Rubber '-'354, 234 Hessa Rubber 316* 316* Holland Arnerika-Lijn 76 Nederl Scheepvaart Unie 218* Sloomv Mij .Nederland" 191 Cultuur Mij Vorstenlanden 189* 171* Handelsver Amsterdam 720 694* Arendshurg Tabak Mij. 630 63?* Heli Mij 405*1 455 Senemhah Tahaks-Mij. 493* 491* Cert, Union Pacific 196* 196* RECLAME. M'JNHARDTs Hoofdpijn-Tabletten 60 et Kiespijn-Tabletten 30 et Laxeer-Tabletten 60 et Zenuw-Tabletten 75 et Maag-Tabletten 75 et 1678 Bij Apoth. en Drogisten. CE LANDBOUW IN HAARLEMMERMEER. De atand der velschillende gewassen. Van deskundige zijde werd ons medege deeld: Het is zeker een aangenaam werk dit jaar een overzicht te schrijven omtrent den stand der landbouwgewaseen in den Haar- lemmermeerpolder. Hel'voorjaar is ideaal geweest voor da bewerking van den akker en den zaai. Een gunstige weersgesteldheid aan den kou den kant weinig neerslag en een zeer gunstige waterstand gedurende den winter; al le gader voorname factoren, waardoor het land met zorg zaaibaar kon worden ge maakt. Nimmer behoefde men zich te haasten en dus.. te knoeien. De Haar- lcmmormeerpolder levert thans met zijn frisch groene landerijen en bloeiende kar- wijvelden een schoonen aanblik op. Alles staat er even prachtig bij. Tarwe. Deze is goed door den tamelijk strengen winter heengekomen en heeft zich uitstekend ontwikkeld. Karwij. Stond deze hier en daar wet wat dun, ze heeft zich flink ontwikkeld en da bloei is rijk Wanneer ze niet door ge- vreesde nachtvorsten wordt getroffen, be- toofl zo veel. Oliezaad. Is weinig uitgezaaid. De stand is goed. Haver. De stand is zeer goed. Tol heden heeft dit gewas ideaal weder voor een ge- zonde ontwikkeling gehad. Erwten. Ook deze staan uitstekend. De koude, gure Meimaand heeft de ontwikke ling der eerste generaties van schadelijke insecten tegengehouden, die dit gewas dik wijls zoo vreeselijk kunnen teisteren. Boonsn. Worden hoe langer hoe minder uitgezaaid. Stand goed. Spinaztezaad. Stand goed. Blanwmaanzaad. Idem. Suikerbieten. Overzaaien is onnoodig ge bleken. Er is verbazend vroeg gezaaid. Da stand van vroeg en laat gezaaide bieten is test Aardappelen. De indruk is. dat er zeer veel aardappelen zijn gepoot. Van jaar tot jaar neemt deze verbouw toe. De vroege aardappelen hebben plaatselijk van de folie nachtvorsten nogal geleden; deze komen dus enkele weken te laat. Overigens staat ook dit gewas prachtig. Het is te wenschen, dat de houwers het besproeien der aardappelen niet vergeten (de tijd daar toe is er of nadert snel). Graslanden. Deze hebben veel van de koude geleden; warmte zal echter veel goed kunnen maken. Boomgaarden. Voor de Haarlemmermeer wordt het. als schrijver dezes zich niet ver gist. geen rijk fruiljaar. Vele soorten fruit- hoomen vooral vroege en late peren hebben woinig of niel gebloeid. Vorstbe- schadiging is bovendien niet uitgebleven, doch die valt in den regel mee. Tuingronden. Deze hebben, vooral wat de heore- en snijboonen betreft, het slecht met de maand Mei getroffen. Zeer veel poot- boonen zijn verrot en moeten opnieuw ge legd worden. De vrees voor éen slecht „boonenjaar" is dan ook niet ongegrond. NIEUWE UITGAVEN. Bij do firma J. A. A. Wagenaar te Utrecht is verschenen „Valse triste" van Alex. Voormolen, een der eerste werken, die van den nog jongen componist het licht zagen. Wie iets van moderne richting wil bezitten, dat geen. hooge eischen stelt aajo de techniek, zai dit walsje zeker met genoegen spelen. De „Wiener Walzer", van Joh. Wage naar, werd in 1927 zoo gedoopt nadat de componist de oorspronkelijke wals bewerkt had voor drie Bolo-stommen met orkestbe geleiding. Do eerste uitgaaf is reeds voor meer dan 40 jaar onder een anderen titel verschenen als opus 8 b. Deze wals stamt dus uit denzelfden tijd, waarin de humoris. tisehe cantate „De Schipbreuk" ontstond, welke het opus-nummer 8 a draagt. Voor dezen ouderwetschen Weensohen wals ontstond nieuwe belangstelling na de concertuitvoering van den Muzikalen Kring te Utrecht in 1927. Vooral waar er in den laatsten tijd op merkelijke opleving waar te nemen valt van het walstempo, zullen de beide wal sen zeker in breeden kring met vreugde worden begroet. Bij de Uitgevers-Mij. ,,'s-Gravenhage" is verschenen een gedenkplaat voor de IXde Olympiade. Verschenen is een kostelooze gids „In: welke badplaats zal ik mijn vacantie door brengen V* In de serie Zwerversboekjes, is bij De Waalburgh te Blaricum verschenen „Zuid- Limburg" Een prachtig boekje over dit prachtige land. Van de HolIandia^Drukkerij te Baarn ontvingen wij „De weg naar Bevrijding", door Henri Thomas Hamblin, prijs ingenaaid f. 1.25, gebonden f. 1 75. „Wij, onze kinderen en de school", door dr. J. A. vor der Hake, rector van het Baarnsche Lyceum, prijs ingen. f. 1.25, geb. f. 1.90. „Moderne Jeugd", door H. G. Canne- gieter, prijs ingen. f. 1.25, gebonden f. 1.00. t—3

Leidsch Dagblad | 1928 | | pagina 11