Éi Humor uit het Buitenland. W J UIT ONZE STAATSMACHINE 1ADI0-PR0GIWMA. Van Dae*, (die een mele-soeletelte-lid wensen, te «pre ken. da. een tokje onder een krant doet): „Hoe lang la Kolonel Bagonet daar al. WUlard 7" Bediende..Ik too het n niet knnnen zeggen meneer. Zal ik eens naar. den datum van de conrant gaan zien f (Rnmorut).. Gastheer: .Zeg. Jenkins, ik heb er geen bezwaar tegen dal Jullie be-elen kaarten, maar ik zoo je toch willen vragen, de azen oit je mouw te schudden voor je de aoep rond dient." {Passim ShowX Man: .Waarom ben Je toob zoo woedend op den dokter? .Wet heelt hij gezegl?" Vrouw- .Toen tk bem zet dat U too n rreeselljk ver moeid gevoel had, vroeg bij me, mijn tong te e'eo uen. (Humorist). - Vroaw (lot baar mao die ln het water gevallen 1« „Nee Gerard, op mijn medelijien boef je niet te refcenem. Ik geloof dat Je bet alleen maar gedaan hebt om t* ij belache lijk te raaken." (London Opinion). Vader: „Je hoeft niet naar school tandaag. Panl, jc -obt twee kWn# aasjes gekregen, die too pes rijn gekomen. Ik i&1 meester we; een briefje ecbrijven." PaaJ: „0 pappie, kant o er niet êén achterhouden tot de ▼olgen<K week 7" (Passing ShowA beroem) nU verten dat n mode! heeft gestaan tooi artist vr.or weiie (CD'.ldert) dan wel?n „Voor Oie->pef.rB et> de «lang JLoo wie poseerde voor Cleopatra?" '(Passing Show) veldtocht tegen den nepman georganiseerd; duizenden nepmannen worden gearresteerd, aan de willekeur der G.P.O.E. overgeleverd, naar het Noorden verbannen, maar na een poos vertoonen zich de overgebleven nep mannen uit hun schuilhoeken en de strijd begint, opnieuw. En ondanks alle vervolgin gen, ondanks de talrijke terechtstellingen wint de kleine middenstand terrein. Als een leger mieren kruipen de nepmannen steeds verder, dringen overal door, zijn onuitroei baar. Tegelijker!ijd voltrok zich een merkwaar dige evolutie op het platteland. De tegen woordige boer vertoont even weinig over eenkomsten met den vooroorlogschen boer als de nepman met de vroegere burgerij. De agrarische revolutie, die onvermijdelijk was. omdat de regeerende klasse en het czansme geen concessies wilden doen, geen rekening wilden houden met de toenemende overbe volking, is geëindigd; de boeren hebben hun zin gekregen: de landerijen van den adel en de kerk zijn in beslag genomen en ver deeld. De boeren voelen zich nu volkomen baas van de verworven akkers en wisten alle pogingen zoowel van de witte gardisten als van de bolsjewiki, om die akkers le ont nemen, te verijdelen. Na langdurigen laaien strijd is het den boeren gelukt, de bolsjewiki te verdringen uit het bestuur van de dorpen. De boeren zijn zich nu volkomen bewust van hun macht en zeggen vaak met trots: „Jullie kunnen niets tegen ons beginnen". De boe ren hebben in de jaren van ontberingen, die het gevolg waren van de bolsjewistische heerschappij, veel ervaring opgedaan, veel geleerd. Zij hebben vroegere communisti- sche neigingen volkomen opgegeven; zij zeggen niet meer, dat de grond aan de ge meenschap moet behooren. dat elk privaat bezit van land een zonde is; integendeel; het ideaal van eiken boer is nu: eigenaar van zijn akkertje te worden. Voorloopig stellen de boeren nog weinig belang in de staatszaken, zijn zij nog niet rijp voor de staatsidee; hun primitieve op vattingen gaan nog niet verder dan hun provincie, hun gewest. Maar langzamer hand ontwaken bij hen gedachten over Rusland-den-boerenstand. Het zijn nog zeer vage begrippen, maar zij winnen steeds meer veld. Nu en dan zeggen de boeren zelfs openlijk aan de bolsjewiki. dat de boe ren, als de meerderheid van de bevolking, de aangewezen bestuurders van het land zijn. Het gevaar voor de bolsjewiki van deze ontwaking der boeren is nog grooter dan het gevaar, dat hun van den kant der nepmannen dreigt En tegenover de boeren slaan de bolsjewiki volkomen machteloos. De boeren onderdrukken de G. P. OE. op hen loslalen is ondoenlijk, omdat zij een zee van honderd millioen zielen vormen. Bovendien hebben de vorige pogingen van de bolsjewiki, om de boeren le onderwerpen, iot vreeselijke muiterijen geleid. Deze op standen namen in 1921 zulke afmetingen aan, dat Lenin zich gedwongen zag de N. E P. (Nieuwe Economische Politiek) in te voeren, dus het zuivere communisme prijs te g»ven. Onder de tegenwoordige omstan digheden. bij de onderlinge verdeeldheid der leiders, bij den hevigen strijd, 'die de verschillende pretendenten op den troon van Lenin voeren, zou een openlijke breuk met de boeren tot en ineenstorting van het bewind moeten leiden en er is niets waar de bolsjewiki zoo hartstochtelijk naar ver langen als het behoud van de macht. De eenige hoop van de bolsjewiki is. 'dat de boeren tengevolge van hun niel georga niseerd 2ijn (de bolsjewiki verbieden eiken vorm van organisatie), niet in staat zullen zijn de macht te veroveren De boeren .zijn niet in slaat te regeeren. zij moeten bondge- nooten, leiders hebben. Waar zullen zij die bondgenooten, die leiders vinden? Vóór de revolutie steunden de boeren de socialisti sche partijen. Nu is er van die stemming niets meer overgebleven. De boeren zijn niet alleen niet meer geneigd om de socia listen te steunen, zij vertoonen zelfs uitge sproken anti-sociali9tisc.he neigingen. De bondgenooten van de boeren zullen niet de radicale intellectueelen, nog minder de so cialistische arbeiders worden, maar de kleine burgerij, de nepmannen. De toenade ring tusschen deze twee klassen begint nu a! vaste vormen aan te nemen. In de toe komst zal da band tusschen de boeren en de kleine burgerij in de steden steeds nauwer worden. Deze toenadering wordt versterkt door den haat tegen de arbeiders, die beide klassen koesteren. De overwinning van deze twee klassen moet men zich niet voorstellen als een snelle omwenteling. Naar alle waarsóhijnlijkheid zullen wij geluige zijn van een langdurigen strijd, waarbij nu de een partij, dan de andere een kleine overwinning behaalt. De val van de bolsjewiki zal daarbij niet het karakter van een heroïsche revolutie dra gen, zooals de ineenstorting van het cza- risme. Deze val za.1 overigens slechfs één 6tap zijn in het moeilijke en langzame pro ces van dp revolutie. Hoe lang dat proces zal duren en wélke vormen het zal aanne men is niet met zekerheid te voorspellen. Dr. DORIS RAPTSCHINSKY. RECLAME. BIJ ADERVERKALKING van hersenen en hart kan door het dagelijks gebruik cener kleine dosis natuurlijk „Frans-Josef'-bitter- water bereikt worden dat de patiënt zonder sterk te persen ontlasting heeft. Gerenom meerde klinische leermeesters voor interne geneeskunde hebben zelfs bij patiënten die aan een zijde verlamd waren, met „Franz-Josef'-water nog de beste resultaten voor de reiniging van den darm bereikt. 1631 NATUURSCHOONWET-1928. Natuurschoonwel-1928 is volgens artikel 12 dier wet de alledaagsche naam voor de „Wet van den loden Maart 1928, houdende regeling van sommige van landgoederen geheven belastingen tot bevordering van be houd van natuurschoon". De'ze wet werd den volke reeds beloofd in de Troonrede van 1926 en beoogt in het belang van de be waring van natuurschoon verlaging van sommige belastingen, die van „landgoede ren" worden geheven. Tot goed begrip dezer wet zal het dus noodig zijn om even stil te staan bij het be lang van de- bewaring van natuurschoon en bij de belastingen, welke van landgoederen geheven worden. Het is een algemeen bekend feit, dat in de laatste jaren een aanval in grooten stijl gedaan is op ons bezit aan natuurschoon. Verschillende omstandigheden, welke we zeker als bekend mogen veronderstellen, hebben het hare daartoe bijgedragen. Aan de Vereeniging tot behoud van Natuurmonu menten gelukte 't enkele groote stukken natuurschoon te' bewaren voor des sloopers bijl. Reeds het feit. dat een vereeniging als deze opgericht werd. bewijst tweeërlei, aller eerst, hoe grooten omvang het verlies van natuurschoon reeds aangenomen had en hoe nuttig en goed het voor een land is. wanneer het veel natuurschoon heeft. Van daar dan ook. dat de considerans van deze wet spreekt van „lot bevordering van be houd van natuurschoon". Wat nu was de oorzaak, dat vele particu lieren zich van hun landgoederen ontdeden? Naast het feit, dat voor het opgaande hout hooge prijzen gemaakt konden worden en van bossessie9 in de naaste omgeving van snel zich uitbreidende plaatsen de waarde als bouwterrein met den dag steeg, kwam het feit te staan, dat de belastingen, op de landgoederen rustende, inderdaad ongemo tiveerd hoog waren, terwijl bij overlijden van den eigenaar de erfgenamen zoo hooge successierechten moésten betalen, dat ze er financieel veel beter '-aan toe waren, wan neer ze het landgoed verkochten. Door ver laging der verschillende belastingen die de gelukkige bezitter van een landgoed heeft te betalen: vermogensbelasting, verdedigings belasting I. inkomstenbelasting, personeele belasting en successiebelasting, wil de re giering een drang op de bezitters uitoefenen om hun landgoederen niet onder den hamer te brengen, hun het bezit ervan gemakke lijker maken. Natuurlijk had de regeering in plaats van den drang den dwang kunnen stellen. Een verkoopverbod kunnen leggen op de voor het behoud van 's lands natuurschoon nood zakelijke landgoederen. Dat zou een aantas ten geweest ziin van de vrijheid van bezit. Een gebod om de*landgoederen, die daarvoor aangewezen werden, in den bestaanden toestand ti houden zou niet minder een dwangmaatregel geweest zijn. die. omdat daartegenover schadeloosstelling geplaatst had moeten worden, bovendien den staat veel meer had kunnen kosten, dan nu het befcit ervan door verlichting der belastingen wordt vergemakkelijkt. Een verdere vraag, welke we te stellen hebben is deze: wat verstaat deze wet onder het (zeer rekbare) begrip landgoed? Artikel 1 luidt: ..De'ze wet verstaat onder landgoederen- geheel of gedeeltelijk met bosschen of andere houtopstanden bezette terreinen, daaronder begrepen die. waarop een buitenplaats voorkomt, voor zoover het blijven voortbestaan van die terreinen in den bestaanden toestand voor het behoud van het natuurschoon wenschelijk wordt geacht". Deze omschrijving had inderdaad breeder genomen kunnen worden. Immers men kan gerust zeggen, dat verschillende plassen, welke ons land heeft, niet weinig bijdragen tot het natuurschoon. Van uit gestrekte heideveiden enz moet ongetwijfeld hetzelfde gezegd worden. Naar verluidt is echter deze wet een eerste schrede op den weg. Hoe wordt nu het bezit van het landgoed vergemakkelijkt?. Allereerst doordat de ver koopwaarde van het landgoed een bestem- mingswaarde zal worden. De vermogens- en verdedigingsbelasting I zullen voortaan ge heven worden van de verkoopwaarde, die aan het landgoed zou worden toegekend, indien daarop de last rustte om het ge durende een tijdvak van 25 jaren als zoo danig in stand te houden en om geen hout^ te vellen dan volgens de regelen van nor maal boschbeheer noodzakelijk of gebruike lijk is. Ook zal deze belasting slechts voor de helft van deze bestemmingswaarde wor den geheven, wanneer het landgoed over eenkomstig door den Minister van Binnen- landsche Zaken en Landbouw goed te keuren regelen voor het publiek is openge steld. Deze openstelling mag beperkt worden tot bepaalde dagen en uren of slechts gelden voor houders van toegangskaarten of niet gelden voor de naaste omgeving der be huizing. Voor de inkomstenbelasling mag de huur waarde van gebouwen gedeelten van ge bouwen of gronden in eigen gebruik of tot huishoudelijke doeleinden niet hooger wor- dpn geschat dan op 6 percent van de bestem- mingswaarde. hetzelfde geldt voor de Per soneele Belasting van de huurwaarde van niet gehuurde tot het landgoed behoorende perceelen. Voor de successie, overgang en schenking zal eveneens de bestemmings- waarde worden berekend Om nu in het genot van deze belasting verlichting gesteld te worden, moet de be zitter van een landgoed een verzoek rich ten aan den Minister van Binnenlandsche Zaken en Landbouw en aan dien van Financiën om het onroerend gbed als landgoed aan te wijzen. Deze aanwijzing heeft voor den eigenaar ten gevolge, dat hij het karakter van hét landgoed onaangetast moet laten; dat hij tiet behoorlijk moet onderhouden; dat hij van houtveilingen ten minste een maand van te voren kenni9 moet geven aan den Directeur van het S'aatsboschbeheer te Utrecht en niet mag vellen, wanneer dit strijdig niet het belang van bet natuurschoon wordt geacht en de aan de vergunning te velling verbonden voorwaarden moet hij nakomen. Wordt één van deze bepalingen niet nagekomen, dan vervalt de aanwijzing al9 landgoed en du9 ook de belastingverlichting. Echter kan ook de eigenaar aan den Minister van Binnen landsche Zaken en Landbouw mededeelen, dat hij het landgoed niet langer in den zin der wet als landgoed wenscht aangemerkt te zien, waardoor hij de volledige beschikking over zijn possessie weer terug krijgt, maar de br'lnstingvermindering wordt opgeheven. VOOR ZONDAG 17 JUNI. Hilvennm, 1060 M 10.30: VARA. Con- cerl. Mej. L. Hanja. piano. lr. Went, Ruit. Dubb. mannenkwartet Euterpe". K. v. d. Berg. voordracht. Causerie door C. II. Geudeker: Een en ander over de Olympische spelen 12.302.00- Lunchmuziek door het Trio Rentmeester 3.00: Uitzending uit het Kurhaus le Scheveningen. Matinée o 1. v. lgnaz Neumark. Sam Swaap, viool 5 006.45: Concert door het Omroep orkest. Mien BouwmeesterVerheydt, zang 7.008.00: VPRO. In de studie een rede van ds. W. Mackenzie, A dam: De mensch als dichter. 8.00: Sport- en nieuwsber. 8.15: Kurhaus-uilzending. Het Residon- tie-orkest o 1. v. prof. Georg Scheevoigt. Marcelle Meyer, piano. Huizen, 340,9 M. Na 6 uur 1870 M. 10.20: NCRV. Dienst in de Ev. Lutb. Kerk (Spui), Amsterdam. Voorganger: ds L. Schutte. 1. Orgel. 2 Votum. 3. Zingen Gez. 5 1 en 2 (Ps. 65 1 en 2). 4. Gebed 5. Schriftlezing Luc. 14 1224. 6. Zingen Gez. 183 2 en 4. Tekst LuC. 14 15. 8. lste ged. preek. 9. Zingen Gez. 108 5 en 6 (Ps. 89 8). 10. 2de ged. preek 11. Ge bed. 12. Gez. 241 2. 13. Zegen 14. Orgel (zang u .d Bundel v. h. Ned, Luth. Gen. v in- en uitw. zending) 12.301.30: KRO. Lunchmuziek door het Trio „Win kels" le Amsterdam 1.301 45- KRO. Spr. Dr. Schaepmanfonds 2.005.00: KRO. Uitzending van den Int. Voetbalwed strijd tusschen het vertegenw. elftal van R.-K Nederland en R -K. Duitschland te Venlo 5 20: Dienst in de Nieuwe Wes- terkerk. R'dam. 1. Orgel 2. Votum. 3. Ze gen. 4. Zingen Ps. 110 10 en 11. 5. Lezen 12 art. des Geloos. 6 Lezen- Epheze 5 1 20. 7. Onderwerp: Zondag 33: De Bekee ring. 8 Zingen Ps. 73 1—14. 9. le ged. preek 10 Zingen Ps. 119 88. 11. 2de ged. preek 12 Zingen Ps. 138 4. 13. Dankge bed. 14. Zegen. 15. Orgel 7.308 00- KRO Spr.' W. v. Kessel. rector uit Vueht- Het pachtvraagstuk 8 00: Operelteavond. Operette-ensemble „Klynman" (aid. Kin derkoor). ,,De Woudknriingin" kinder-ope- rette in 2 bedr van M. Schuil. Kluizenaar, S. Delporl; Kale een oude vrouw. F. Rist- jouw; een acrobaat, J. Dolle; Zigeuner vrouw, T. Hagens; Selma, A. 'fullenaar; Bianca, F. Aelen; August de domme (clown) J. Tuilenaar; Fantasio. J. Klynman-, Her mine. VV. Kuyper; Jo, M. Dolle: Jeanne. N. v. Lange-, Karei, B. v. Duinen: Johan. A. Aelen; Henry, L. Buyen: Anna, L Ressler; Meisje, A. Saelman 10.45: KRO. Epiloog door het koor o. 1. v. Jos. H. Pickkers. Daventry, 1600 M. 10 10: Kerkdienst van York Minster. Muziek door de bands van de ..Hussars". „Green Howards", en hei Border Regiment" 3.50: Concert doer de militaire kapél. A. Moxon, sopraan-, f.| Richardson "bas 5 20- Kinder-kerkdiend 5.60: Grondslagen van de Engelwho poëzie „Byron" 6.056.30: Bachcantate van de Messias-kerk Birmingham G Pal mer, alt-, S. Wilson, tenor: A Cranmer, has. G. D Cunningham, orgel. Koor en orkest 820: Dienst in de St. Georgskapel 9.05: Liefdadigheidsoproep 9.16: Nieuwsber. 9 25: Orkestconcert K. Falkner. bariton. Het Omroep-strijkorkesl 10.50: Epiloog. Parijs „Radio-Paris", 1750 M. 12 20: Morgenwijding. Koorzang en muziek 105 2 10: Bilbonuet.humorist. Orkestconrerl 4.50—5.50: Dansmuziek 8.35' Cirrus „Radio-Paris" 9.051120: Concert Or kest en Mm. Barthe, M. Gilles, Mile Risner, zang. Langenberg, 469 M. - 9.2010.20' Kalh. Morgenwijding 12 351 15: Pianomu ziek 1.202.50: Orkestconcert 4.50— 6 20* Orkestconcert 8 30: „Der Vetter aus Dingsda". operette in 3 aelen van Haller en Rideamus. Muziek van KOnneke. Daarna tot 12 20 Dansmuziek. Zeesen, 1250 M.6.50—8.20: Morgen- concert 9.20- Morgenwijding 1150: Concert M. Flocke-Hagemann. sopraan. Fin- kesche mandoline^nsemble 3 25—5 05: Groote Berliner Regalta (roeiwedstrijden) 5 206 50. Orkestconcert 7.459 30: Duitsch arbeiderszangfeesl Philharmniue van Berlijn. Daarna toonfilm-demonstratie 10.50—112 60: Dansmuziek. Hambnig, 395 M. 6.50—8.20: Morgen wijding 1.20: Orkestconcert 3.20 Or kestconcert 620: Orkestconcert Duitsch Arbeiders-zangfeest 9.50: ,„e- dermann". tooneelspel .van Holfmannsthal. Daarna dansmuziek. Brussel, 509 M. 5.20—6.20: Dansmu ziek 6 50: Trio-concert 8.3510-SS. Orkestconcert. VOOR MAANDAG 18 JUNI. Hilversum (1060 M.) 12.30—2.00. Lunchmuziek door het Trio Verbey. 4-w 5.55: Kinderuurtje o. L v. Mevr. Ant. v. Dijk. 6.00—7.15: Conoort d. h. omroep orkest. 7.15—7.45: Eransche Olympus- les. 8.16: Kurhaus-uitzending. Het sideDtie-orkest o. 1. v. lgnaz Neumark. Oi Moorlag, sopraan. Huizen (340.9 M„ na 6 uur 1870 M.)i ~r (Uitsluitend N.C.R.V.-uitzendingeui. 1.00: Carillon-bespeling door J. Vincent op het carillon van het Kon. Paleis te Amsterdam. 4.005.00: Ziekenuurtjeft L v Ds C. M. VeeDbuysên. 6-16-~;;r__' Cursus totografie door A. Boer. '-fiT 8.0O. Zangcursus door Jac. P. Caro. b.t Concert in de kerkzaal van de Marlij Stici.nng te Alphen a. d. Rijn. Spreken- Dr. H. JLovink, burgemeesterds Voors ds. E. J. Wientjes. Chr. Gem. Za»K" vereen „Sursum Codra", dir. J. "-p e0! Chr. Gem. Zangvereen. „Hosanna schoolkinderen der hoogste klasse nar Stichting Mej. J. Ph. v. Drunen. soP1-^; Mannenkoor „Kunst na Arbeid". Chr monie Ver. „Arti et Religioni", dir Smolders. 2-3

Leidsch Dagblad | 1928 | | pagina 10