69ste JAARGANG VRIJDAG 15 JUNI 1928 No. 20936 Officieele Kennisgevingen. STADSNIEUWS. Het voornaamste nieuws van heden. GEMENGD NIEUWS. De Storm. LEIDSCH DAGBLAD DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN. PRITS DER ADVERTENTIEN: 80 Cta. per regel voor advertentien uit Leiden en plaatsen waar agentschappen van ons Blad gevestigd zijn Voor alle andere advertentiên 85 Cts. per regel Kleine Advertentiën uitsluitend bij vooruitbetaling Woensdags en Zaterdags 50 Cts. bij een maximum aantal woorden van 30. Incasso volgens postrerht Voor eventueele opzending van brieven 10 Cts porto te betalen. Bewijsnummer 5 Cts. nummer bestaat uit VIER Bladen EERSTE BLAD. Bureau Noordeindsplein Telefoonnummers voor Directie en Administratie 2500 Redactie 1507. Postchèque- en Girodienst No. 57055 - Postbus No. 54 ONTHEFFING WINKELSLUITING. Burgemeester en Wethouders van Leiden brengen ter openbare kennis, dat zij ten aanrien van den op 18, 19, 20 en 21 September a.s. in de Stadsgehoorzaal te hcuden bazaar, ontheffing hebben verleend vaa het sluitingsuur voor winkels. A. VAN DE SANDE BAKHUIJZEN, Burgemeester. VAN STRIJEN, Secretaris. Leiden, den 15en Juni 1928. COLLECTE voor het Fonds tot Aanmoediging en Ondersteuning van den Gewapenden Dienst in de Nederlanden. Burgemeester en Wethouders van Leiden; Gelet op de circulaire van den Commissaris der Koningin in deze provincie d.d. 19 Maart 1928 Brengen ter algemeene kennis, dat op Maandag, Dinsdag, Woensdag en Donderdag IS. 19. 20 en 21 Juni aanstaande door de Districts-Commissie tot aanmoediging en ondersteuning van den Gewapenden Dienst in de Nederlanden langs de huizen de ge wone jaarlijksche collecte, ingesteld bij Z. NL dispositie van 16 November 1820 No. 81, pl worden gehouden. Bevelen deze collecte, die strekt tot in standhouding van het fonds tot ondersteuning van personen, die in den strijd voor het vaderland verminkt of invalide zijn geworden, dringend in de liefdadigheid der ingezetenen A. VAN DE SANDE BAKHUYZEN, Burgemeester. VAN STRTJEN. Secretaris. Leiden, 15 Juni 1928. CHR. ORANJE VEREENIGING. Koninginnedagviering. In De Burcht heeft gisteravond de tweede vergadering plaats gehad die was uitgeschreven door het voorloopig comité cat zich uit de Leidsche Chr. Oranje Ver. beeft gevormd teneinde te komen tot een vaardiger en grootscher viering van den Koninginnedag dan zooals dit tot nu toe het geval is geweest. Om ruim half negen opende de heer L. Questroo de vergadering waarbij vertegen woordigers van twintig vereenigingen aan- weizg waren, met een kort woord van welkom Spr. deelde mede dat de plannpn voor de Koninginnedagviering vanwege de Chr. Oranjevereeniging bij den burge meester-een gunstig onthaal hadden gehad en dat mr Van de Sande Bakhuyzen zich dat ook gaarne bereid had verklaard het voorzitterschap te aanvaarden van het tere-comité dal zich (naar wij reeds eerder mededeelden. Red.! heeft gevormd. Verschillende vereenigingen deden toe zegging van haar steun en zelfs werd reeds ten gift van tien gulden ontvangen van iemand die blijkbaar met de beoogde plan nen sympathiseert. Het geschenk is na tuurlijk dankbaar aanvaard. Betreffende de plannen voor de feest viering deelde de heer Questroo volgende mede hetgeen wij eveneens 1 reeds eerder publiceerden, met betrekking tot de sport- 'lemonstratie in den middag en den op tocht die daarop volgen zal. Men overweegt inlusschen ook door een muziekgezelschap <kt zich daartoe bereid zou verklaren een reveille te doen blazen. De plannen van de sportcommissie wer- <kn vervolgens door den heer De Bruin nader toegelicht Men beoogt een opmarsen k houden van alle deelnemende vereeni- E'ngen vanaf een nader te bepalen punt '1 de stad naar het terrein dat zal worden aangewezen voor de demonstraties. Deze demonstraties zullen omvatten- gezame- gvmnastiek-oefeningen, korf- en slingerbal. toestel-turnen, athletiek, hand je' en padvinders-demonstraties Voor de heinen denkt men aan grenshal. Dit pro gramma aldus de heer De Bruin, is als *eer voorloopig te beschouwen en kan zoo vel worden aangevuld als besnoeid De welke vereenigingpn zullen meedopn Sf)ernde spr uiterst belangrijk, evenals de verhouding waarm zij zullen meewerken Bij de gedachlenwisseling die over dit Dogramma volgde werd vooral gesproken Gver_<je keuze van het terrein en over de paardensport-demonstra ties door militairen Yau de hier gelegerde Veldartillerie. De sportcommissie is van oordeel dat nieuwe terrein aan de Nieuwe Vaart, meest geschikste terrein voor de de- fconstraties dient te worden genoemd. Al leen voor de paardensport zou dit onge- schkit zijn. Bovendien bestaat er kans dat men niet zou toestaan dat er paarden op het terrein zouden demonstreeren. Het Schuttersveld zou dan in aanmerking ko men. Indien de artilleristen evenwel geen stukken meebrengen zou men toch nog 't terrein aan de Nieuwe Vaart kunnen ge bruiken. Eindelijk werd besloten aan de commissie over te laten een geschikt ter rein uit te zoeken. Met den Garnizoenscommandant overste Kist zal nader overleg worden gepleegd hoe da plannen van het comité in overeenstem ming zouden zjjn te brenger met die van de Veld-Artillerie. De wensche'.ijkheid van de deelneming der artillerie werd intusschen uitgesproken. De heer Questroo deelde vervolgens mede, dat op den avond van 31 Augustus ook dit jaar, als naar gewoonte, op verschil lende punten in de stad muziek zal zijn, terwijl de traditioneele verlichting met vet potjes van de Korenbeurs eveneens zeer waarschijnlijk weer zal worden aangebracht. De Chr. Oranjevereeniging zal verder een eigen avond or^aniseeren en voorts bestaan er ook nog andere plannen voor de avond- feestviering. In den breede werd ook nog bespraken de kwestia van het eventueel aanvragen van subsidie aan de Gemeente. De verga dering sprak er zich evenwel tegen .lit om zulks nu reeds te doen. Eerst zullen de Leidsche burgers zelf moeten toonen wat ze kunnen en willen. Wanneer de eerst11, feestviering op de wijze als men thans beoogt, achter den rug is, zal getracht wor den een vereeniging Koninginnedag op te richten. Maar over deze toekomstmuziek werd verder niet gesproken. Tenslotte koos de vergadering het voor loopig comité bij acclamatie definitief. Da heer J. H. Krietemever van de Onder- of ficiersvereeniging alhier, werd nog vont de behartiging van de belangen betreffende de paardensport aan het comité toe«?evo?sr& Om ongeveer halfelf sloot de heer Questroo de geanimeerde vergadering met een woord van dank aan allen voor hun tegenwoordigheid en met een tot weerziens op den feestdag op het feestterrein AUTOTOCHTJES VOOR ARME OUDEN VAN DAGEN. Evenals in Amsterdam en andere plaatsen in ons land, heeft zich ook hier een comité gevormd dat zich ten doel stelt arme ouden van dagen één keer in het jaar een auto tochtje naar buiten aan te bieden in auto 9. die daartoe vrijwillig beschikbaar worden gesteld door de c-igenaren. Het Comité heeft "daarbij in het bijzonder het oog op ouden Van dagen, die jaar in jaar uit verplicht zijn in gestichten of hofjes te verblijven en aan wie zelden een uit stapje te beurt valt. ..Denkt u dat eens in, gij die gewend zijt om uit te eaan zoo dikwijls ge daartoe be hoefte gevoell cn den tijd er voor hebt, aldus ongeveer het comité in een oproep tot bezitters van auto's, en anderen op wiens steun en medewerking het rekent. „Welk een genot moet het zijn voor deze oudjes, die zich in het vooruitzicht een autoritje naar builen le mogen maken reeds te voren kunnen verblijden, om weken daarna van de herinnering er aan nog ge nieten". Het Comité zou gaarne, van houders van auto's een bereidverklaring ontvangen, liefst voor 21 Juni a s dat zij hunne medewer king willen verleenen. Later zal dan nader overleg kunnen worden gepleegd omtrent dag en uur. Ook grootere of kleinere bijdragen zullen het Comité welkom zijn' en dankbaar aan vaard worden teneinde hen die het auto tochtje maken ook eenige versnaperingen te kunnen verstrekken. Het comité bestaat uit: Dr. Horst, directeur van den Genees kundigen Dienst, alhier voorzitter; mevrouw de wed. J. J. Goudsmit—Cohen; mej. R Driessen; mpvrouw de wed. C. Smitsde Wit: mej M. van der Velden, secretaresse Breestraaf 91. Voogdijraad tot wie men zich in vprband mei do werkzaamheden van het comité kan weneden. We hopen van harte, dat het sympathiek streven van het comité op veler steun zal kunnen rekenen en dat het zijn mooi werk spoedig zal kunnen aanvangen. Wie1 medewerken wil doe het spoedig. Het is thans de mooiste tijd voor een uitstapje naar buiten. N.V. DE LEIDSCHE SLEEPBOOT-MAATSCHAPPIJ. Gisternamiddag had in het Kon. Militair Invalidenhuis aan den Hooge-Rijndijk alhier de jaarlijksche vergadering van aandeelhou ders der N.V. De Leidsche Sleepboot-Maat schappij plaats Na het uitbrengen van het jaarverslag en na goedkeuring van de balans en winst- en verliesrekening over het boekjaar 19271928 werd het dividend vast gesteld op 5 pCt evenals het vorig jaar. De heer J. H. van Waveren alhier werd als Commissaris herbenoemd. NAAR DELFT. De ledenvergadering van de afd. Leiden van den Algem. Bond van Politiepersoneel in Nederland heeft gisteren het voorstel, om een excursie naar Delft te maken lot het bijwonen van een demonstratie der Po litie (brandweer) aangenomen. De datum der excursie zal. zoodra toeslemming is verkregen van den Commissaris van Politie te Delft, worden vastgesteld. EEN FRAAI JUBILEUM. Zondag 17 Juni zal het veertig jaar ge leden zijn dat mejuffrouw Jannetje Dekker in dienst kwam als dienstbode bij de fam. Prins aan den Maredijk 23 alhier. In strikt huiselijken kring zal het jubileum worden gevierd. R.K. VAKSCHOOL VOOR MEISJES. Voor het theoretisch gedeelte van het examen A VII, leerares huishoudkunde- waschbehandeiing, slaagden de dames: D. Antonissen, L Hanenkamp, beiden uit Gro ningen; B de Bost uit Leiden M. Boot uit Leiderdorp en J. Koning uit Alphen a. d. R. Voor het eindexamen der Chr. Kweek school v. Onderwijzers en Onderwijzeressen alhier werden 6 candidaten geëxamineerd. Geslaagd zijn de dames: A. Siterius. Kat wijk. J. van Straten, Wassenaar. M. II. v. Waveren, Lisse en de heeren A. v. d. Berg Zevenhoven en L. Dompeling te Was senaar. Aan onzen stadgenoot, den heer D. van Wouw, werd uitgereikt het Diploma A al9 Koordirigent, vanwege den Bond van Koordirigenten in Nederland. In dezen tijd. waarin de versche groenten tegen civielen prijs volop verkrijg baar en nu de schoonmaak voorbij is. heb ben de huisvrouwen het volhandig met het verzorgen der provisiekast voor den komen den winter of volhandig kan men eigen lijk niet meer zeggen, nu alles mei Weck- toestellen en glazen zoo gemakkelijk en een voudig gaat tegenwoordig. Hoe prachtig het gaat hebben de Leidsche dames gistermid dag kunnen zien bij de demonstratie die bij de X.V Leidsche Ijzerhandel (v.h. Fa. Bernard) werd gehouden en die hedenmid dag werd herhaald. Zonder twijfel zullen weer vele dames, die de geheimen van het Wecken hebben leeren kennen, de vele voordeelen ervan hebben ingezien. De storm die gisteren en in den afge- loopen nacht gewoed heeft, heeft een boom staande op den hoek van den Rijnsburger- singel en den Maredijk doen vallen. Hedenmorgen omstreeks kwart over acht ontstond in perceel Hooigracht 58, waarin een effectenkantoor is gevestigd van de firma J B.. doordal een 5-jarig jongetje met lucifers speelde een begin van brand. De brand bleef gelukkig beperk! tot eenige gordijnen Zonder dat de Brandweer die wel was uitgerukt behoefde te assisleeren, werd met behulp van eenige emmers water alle onheii bezworen. Hedenmorgen had bij' de Blauwpoorts- brug een aanrijding plaats tussohen de ver huiswagen van de firma M en een per sonenauto Doordat de auto plotseling stopte, PRIJS DEZER COURANT: Voor Leiden per 3 maanden f2.35. per week a ƒ018 Buiten Leiden, waar agenten gevestigd zijn, per week „0 18 Franco per post f 2.35 4- portokosten. BINNENLAND. Het wetsontwerp tot wijziging der Dienst plichtwet is aangenomen. (Tweede Kamer, 3e Blad). De bewoordingen van het Koninklijk beslnit inzake het departement van defensie. (Binnenland, 2e Blad). Het conflict bij Van Gend en Loos voor komen. (Binnenland. 2e Blad).) De gevolgen van den storm. (Gemengd, le Blad). Nederland met 21 geslagen in den voet balwedstrijd tegen Egypte. (Sport, 3e Blad). BUITENLAND. De vorming der nieuwe Dnitsche regee ring en van het presidium van den Rijksdag. (Builenl. le Blad). Het Engelsche Lagerhuis verwerpt opnienw het voorstel tot wijziging van het gebeden boek. (Buitenl. le Blad). reed de transportwagen tegen de auto, ten gevolge waarvan de personenauto eenige materieele schade kreeg. In ons bericht van gisteren onder „Laatste Stadsnieuws" betreffende den boot tocht vanwege den Chr. Nat. Werkmans bond werd abusievelijk gesproken over de salonboot „Pauline" der stoombootmij ..De Volharding". Deze boot behoort evenwel toe aan Gebrs. van der Sehuyt's Stoomboot- reederij alhier. Het aantal ingeschrevenen bij den Gem. Dienst voor Sociale Zaken bedroeg op 13 Juni 1928 4S5, tegen op 15 Juni 1927 532. SCHEEPSRAMPEN OP DE ZUIDERZEE. Tal van vaartuigen vermist. Gisterochtend is de sleepboot Maassluis, van L. Smit <fc Co's Internationale Sleep dienst te Rotterdam met een sleep van vier zolderschuiten, elk geladen met basalt, dal bij de Delflandsche hoofden gestort moest worden, de pieren te Hoek van Holland uit gevaren. De sleep zal zoowal een uur bui tengaats zijn geweest, toen de wind opstak. Door de hevige stormvlagen braken de sleeptrossen, waardoor drie van de bakken lossloegen. Elke bak was met twee man be mand De Maassluis koerste met een bak welke nog in verbinding met de sleepboot was naar Hoek van Holland terug, vanwaar inmiddels de sleepboot Atlas, van L. Smit, en Go's Inter. Sle^pd.; was uitgevaren om te trachten mei de stuurloos ronddrijvende bakken verbinding te krijgen. Buitengaats op ongeveer 500 meter ten noorden van den pier heeft de Atlas met de zolderschuiten contact wpfen te krijgen Door de hooge zeeën sloegen kort daarna echter opnieuw twep bakken (os De Atlas koerste met een bak naar don Nieuwen Waterweg Intus- schen had de loodscomnussaris hevel gege ven dal de reddingboot moesl uitvaren. Hel gelukte de Atlas den bak behouden binnen te brengen, waarna de sleepboot onmiddel lijk opnieuw uitvoer, ten einde te trachten met de heide achtergebleven bakken verbin ding te krijgen, hetgeen na betrekkelijk kor ten lijd gelukte. Daarop is de Aflas met de heide bakken terwijl de reddingboot in de nabijheid bleef naar Hoek van Hol land gevaren, waar het transport behouden is aangekomen. Gistermorgen is een geladen schip dat van Stavoren kwam en bestemd was voor de Zuiderzeewerken, in de nabijheid van Sloom, gezonken. SrhiDper, vrouw en kin deren zijn met de sleepboot „Gezina" te Enkhuizen aan wal gebracht. Benoorden Enkhuizen is een tjalk gezon ken. De bemanning is vermoedelijk verdron ken. Gistermorgen zijn 15 schepen met eersfe bestemming- Enkhuizen ui! Stavoren ver trokken Van deze 15 schepen is gisteravond nog niets vernomen Vermoedelijk zijn meer dere in den storm vergaan Een visscher uit Lemmer, te Enkhuizen gearriveerd rapporteerde, dat hij op zcp vijf gezonken vaartuigen is gepasseerd Waar schijnlijk war^n hp| beladen mossel schenen van fersohe en Bruinissp afkomsfig Nog meer mosselschepen zijn vermoedelijk ver ongelukt. De Lemster-vischvloot. die gistermorgen ter vischvangsi was uilgevaren, is door den storm overvallen^ en verschillend^ vaartui gen, die weor te Lemmer zijn binnengeko men. hebben meer of minder averij opgeloo- pen De Lemmer 78. schipper A Koornstra. en de Lemmer 91. schipper A Schetter, kwa men met gescheurde zeilen binnen. De ka pitein van een binnenkomende motorboot rapporteerde dat hij door den storm de.sloep had verloren Op de Oosterschelde geraaklen de zeil- schpppn Hoop op Welvaart, schipper v d. Adel, De Onderneming, schipper Hoogen- De Australische zeeliedenstaking is eindigd. (Builenl. le» Blad). ge- Het program dei republikeinen bij do Amerik. presidentskeuze. Hoover tot candi- daat gekozen. (Buitenl. en Tel. le Blad). doorn, en Vertrouwen schipper Fluit, in nood. doordat de tuigage en zeilen over boord sloegen. Het bergingsvaarluig Trio der N V Hoogebopzem en v. d. Tak's Bergings bedrijf heeft alle schepen behouden te We- meldinge binnengebracht, behalve De On derneming. die door de Trio naar de Kreek is gesleept. DE TOCHT VAN DE „SCHUTTEVAER". Nu er ruzie is. De Schutte- vaers beschuldigen bun reis- genooten. In de groote zaal van „Odéon" te Rotter-» dam heelt Schuttevaer gisteravond een le zing gehouden over zijn tocht met de Schut-» tevaer, in welke lezing tevens mededeelin- gen zouden worden gedaan over de oorzaak j van liet oponthoud dat hij heeft gehad. Spr. heeft een inleiding gehouden waarin hij de geschiedenis van zijn boot uitvoerig heeft verteld, om daarna te verhalen van zijn tocht van Rotterdam naar Plymouth. Op deze reis zijn stuurman en marconist zee ziek geworden, en dank zij de navigatie van kapitein Smit zou het scheepje twee et malen te laat in Londen zijn aangekomen. Na de aankomst te Londen moest de radio uit de boot worden gesloopt, waarmee drie weken heen gingen, daarna werd de tocht naar Plymouth ondernomen. Voor deze ha venstad heeft de Schuttevaer met zwaar weer le kampen gehad. Aan het einde van den avond heeft een zoon van den heer Schuttevaer meegedeeld dat de stuurman Kruithof, toen er oneenig- heid was gerezen over de gage, Schuttevaer Jr. met een mes heeft aangevallen. Kapitpin Smit heeft dit alles lijdelijk aangezien. De jonge Schuttevaer is van meening dat Kruit hof deze daad op aanstichting van kapitein Smit zou hebben gedaan. Deze zaak is in handen gesteld van den consul te Plvmouth van wien Schuttevaer vier weken uitstel van storting van de cautie voor de achter stallige gages heeft gekregen ten einde zijn zaken te kunnen regelen. Volgens mededeelingen van Schultevaer Jr. zijn reeds weer tallooze aanbiedingen binnen gekomen van menschen die den tocht over den oceaan willen meemaken. OPLICHTING TE ROTTERDAM. De man, die schilderijen kocht. Bij den kunsthandelaar P. aan den Goud-» schesingel te Rotterdam kwam Woensdag middag een heer. die vertelde dat hij een woning aan de Boezemlaan moest inrichten en dat hij daarom schilderijen kwam uit zoeken De keuze viel op vijf dopken waar van de kooper verzocht er twee te mogen meenemen. P. stond dat toe. de resleerende schilderijen zouden mpt de quitantie voorde vijf later worden trebrarht aan het opgege ven adres Nauwelijks was de klant verdwe nen of de kunsthandelaar bedacht dat hij wel epns de dupe van eon truc zou kunnen geworden zijn Daarom stuurde hij zijn loopjongen achter den klant aan ten einde

Leidsch Dagblad | 1928 | | pagina 1