AGENDA. BUITENLAND. Woensdag. Leger des Hei Is-tent (nabij Zomerzorg) Padvjnders-demonstatie te 8 uur nam. Donderdag. Kon. Mil. Invalidenhuis: Jaarl. alg. verg. N.V. Leidsche Sleepstoombootmij. 4 u. nam. Leger des Heils-tent (Zomerzorg): Samen komst tc 8 uur nam. J)e avond-, nacht- en Zondagsdienst der apotheken wordt van Maandag ll Juni tot en met Zondag 17 Juni waargenomen door de apotheken, van de heeren G. F. Reyst, Steenstraat 35. telefoon 136, en A. J. Donk, Doezastraat 31, telefoon 1313. Land en Volk", met nog f. 325 te verboo- gen; d. uit de rente van het Vaste Fonds een feom van ten hoogste f. 250 beschikbaar te stellen als bijdragen aan de Groep Ne derland van het International Committee of historical sciences"; e. de jaarwedde van den penningmeester te brengen van f. 200 op f. 250. Voordracht dr. N. Japikse. Na het noenmaal hield dr. N. Japikse uit 's-Gravenhage een voordracht over: De Stadhonder-koning en zijn alter ego. Spr. ving zijn voordracht aan met een be schrijving van den feestmaaltijd, dien de tweede graaf van Portland heeft gegeven tijdens het bezoek van prins Eugenius van Bavoye (1711), den bekenden Oostenrijk- schen veldheer. Deze feestmaaltijd gaf spr. aanleiding te wijzen op de groote positie, die de graaf van Portland in het Londensche leven in nam. Dit had deze te danken aan zijn vader, die zeer groote internationale rela tion bezat. Zijn vader is de overbekende jonker Hans Willem Bentinck, die in 1664 aan het Hof van den jongen Prins van Oranje gekomen was en met wien deze jon ker spoedig een zeer hechte vriendschap geMotcn had. In 1668 beloofde de Prins aan de ouders van Bentinck, dat hij voor hem zal zorgen en deze belofte is hij voortreffelijk nage komen. Van den tijd van 's Prinsens verheffing (1672) vindt men Bentinck bij alle belang rijke ondernemingen aan zijn zijde, hij krijgt een zeer belangrijke waardigheid in de hofhouding, hooge militaire ambten t-n neemt ook in het politieke en staatkundig leven van dien tijd een zeer voorname rdl in. Na de expeditie naar Engeland in 1688, krijgt hij ook in Engeland een zeer aan zienlijke plaats, wordt graaf van Portland, lid van de Private Councel en hij speelt li ia dien t'jd. éen allereerste rol in allerlei militaire en staatkundige ondernemingen van Willem III. Mén moet hem beschouwen als de ccrste-miqister van den stadhouuer- koning,- zonder officieele aanstelling; een dergelijke verhouding, tusschen een koning en een pcrste-minister, is in de geschiede nis. eeaig. In de nbreede verklaarde spr. vervolgens de samenwerking tusschen deze beide man nen en vestigde daarbij vooral de aandacht er óp. dat voor Willem IT1 met zijn zwakke gezondheid, een dergelijke vriendensteun onmisbaar was. Bij alle verschil in uiterlijk en karakter, beeft deze samenwerking zonder wanklank haast tot het einde van het leven van Wil lem III voortgeduurd. Bentin -k's beteekenis is tot dusverre on derschat. Men beeft hem in zijn tijd over het algemeen wel gunstig beoordeeld, maar tooh zijn groote positie en zijn grooten in vloed niet geheel begrepen. Dit is eerst mogelijk geworden nadat het archief van Bentinck, thans bewaard in Welbeck Abby, de tegenwoórdigo bezitting van den hertog van Portland, voor historisch onderzoek is opengesteld. Rpr. ging daarna de beteekenis van dit onderwerp, in algemeenen zin, na, en meent dat juist een dergelijk onderwerp ge schikt is voot een synthetische beschouwing van de geschiedenis, die men moet stellen boven de groote splitsing in de historische wetenschappen, die door de groote uitbrei ding van de historische belangstelling is noodzakelijk geworden Het levenswerk van Willem III en Ben tinck is voor Nederland, maar vooral voor Engeland cn voor de geheele wereld van zeer groote beteekenis. De invloed daarvan reikt tot in onzen tijd. Spr. herinnerde in dit verband aan een uitdrukking van den bekenden EranscheD schrijver Louis Reynaud in zijn werk ,,Lo Romantisme", die spreekt van: Le bouie- verseraent, que l'influence des Anglo-Ger- mains va apporter dans tout notre systéme tradionnel d'idce. et par conséquent dans la littérature que en était la plus haute expression. Hiervan vormt het werk van .Willem III en Bentinck het correlaat. Deze invloed reikt ongetwijfeld veel ver- dei* dnn de strijders zelf tegen de ..generale monarchip cn de religie" van Lodewijk XIV hebben kunnen vermoeden. Het ondprwerp beeft nocr een bijzondere psychologische kant, die het te belangwek kender maakt Ook deze vriemJs< hap is in de laatste levensjaren van Willem III sterk verkoeld. Portland dreigde reeds in 1397 zich van al zijn ambten te zullen ontdoen en voerde deze bedreiging in 1699 uit Spr ziet hierin een conflict tusschen den van nature jaloerschcn aard van Portland, die met tegenzin de gunstbewijzen zag, die Willem III aan een jonger edelman, Ar nold Joost van Keppel. graat van Albemarle verleende, en de in de laatste leven6] vren bvi Willem 111 uitkomende neiging om z.cb aan te sluiten bh een mevr opgewekte na tuur. dar. Portland was. Dit conflict kan uitvoerig uit de corres pondentie worden nagegaan en men kri;vrt hieruit den indruk, dat de beschuldiging*», die tegen Willem III werden geuit, de ver houding in een valsch licht plaatsten. Portland bleef in de staatkundige aange legenheden een rol van beteekenis beklee- den en was ook bij het sterfbed van Wil lem III aanwezig. Na den dood van Willem III blijft hij een aanzienlijke positie in Engeland en in de Republiek innemen, die later onder zijn kinderen verdeeld is De oudste zoon werd Hertog van Port land, een andere zoon was de bekende Wil lem Bentinck van Roon, de vriend van Willem IV. D,e vergadering juichte de voordracht zeer toe en de voorzitter bracht hem daarvoor hartelijk dank. Verkiezingen. Hierna hadden de verschillende verkie zingen plaats. In de vacature van mej. cr. Serrurier, die zich niet herkiesbaar snelde, werd tot secretaris gekozen de heer H. T. Damsté. Tot pennengmeester werd herbe noemd dr. J. Heinsiue en tot bibliothecaris gekozen dr. A. A. van Rijnbach. In de plaats van de heeren B. A. P. van Dam en F. Hopman (beiden niet herkiesbaar) werden gekozen prof. dr. L. Knappert Jzn. en mej. F. do Meyier. De aftredende leden van de commissie voor taal- en letterkunde, dr. It. van def Meulen Rzn. en dr. J. A. N. Knuttel, wer den herkozen. Ais leden der Commissie voor Geschied- en Oudheidkunde weroeu herkozen proL dr. L. Knappert Jzn. cn prof. mr. E. M. MeyerB. In de plaats van den heer C. L. Schepp, die was afgetre den, werd tot lid van de Commissie voor Schoone Letteren gekozen de heer H. van Booven. Hierna .sloot de voorzitter de vergade ring en vereenigden do leden zich aan een gemeenschappeiijken maaltijd in ,,Den Burcht." ADRES AAN DEN RAAD. Volgend adres is aan den Raad gezonden: Geruimen tijd geleden is door bewoners van het Levendaal een schrijven aan den Raad gericht waarin gewezen werd op den onhoudbaren toestand te Leiden, welke veroorzaakt wordt door den modderpoel ge naamd „het Levendaal". Nogmaals nemen wij de vrijmoedigheid Uwe aandacht voor dit onderwerp te vra gen. Daar de vervuiling hand over hand toe neemt, en genoemde gracht een stank ver spreidt welke voor de omwonenden ondra gelijk wordt, ligt het toch zeker op den weg van de vertegenwoordigers van Leiden's bevolking, daar zoo spoedig mogelijk meer aandacht aan te schenken, om dit euvel uit den weg te ruimen. Allerwege wordt door de gezondheidscommissie gewaakt en ge werkt om hygiëne en volksgezondheid tc bevorderen. Waarom echter niet meer in de richting gestreefd wordt Leiden te verlossen van eon plaag, tevens broedplaats van ziektekiemen, is.ons nog. steeds een raadsel. Want dat een mot zulk een stank bezwan gerde atmosfeer toch allerminst de gezond heid zal bevorderen, behoeft geen nadere verklaring. De .bewoners zijn dan ook steeds genood zaakt ramen en deuren gesloten te houden, zoodat van luehtverversehing in de wonin gen geen.sprake kan zijn. Beleefd nemen ondergeteekenden dan ook de vrijheid een beroep te doen op onze volksvertegenwoordigers om aan een kwaad dat dagelijks meer en meer de levens vreugde vergalt van tal van nijvere inwo ners der stad Leiden, aan een kwaad dat langzaam maar zeker de gezondheid onder mijnt van vele Uvym* medemensrhen, radi caal een einde le maken. (w. g.) L. TH HARTEVELD. (w. g.) L. MENKEN. INSTITUUT VOOR GESCHIEDENIS DER GENEES-, NATUUR- en WISKUNDE. De opening van dit Instituut, tot de stich ting waarvan de Vereeniging voor de Ge schiedenis der Genees-, Natuur- en Wis kunde onlangs heeft besloten, en dat geves tigd zal worden in een der gebouwen van het nieuwe Academisch Ziekenhuis alhier in het Coerhaavc-kwartier, zal Zaterdag 23 Juni geschieden. Dr. J G. de Lint, voorzitter der vereeni ging zal de openingsrede houden. Prof. dr. E Sigerist. directeur van het Instituut voor geschiedenis der Geneeskunst te Leipzig, zal ter gelegenheid van deze opening een lezing houden over het onderwijs in de ge schiedenis der geneeskunde in Europa. Trof. Trieot-Boyer uit Brussel, dc voor zitter van de Association Internationale de l'Histoire de la Médicine, zal o a. de ope ningsplechtigheid bijwonen. CENTRAAL ISRAËLIETISCH WEES- EN DOORGANGSHUIS. Gisteravond heeft er in het Centraal Isr. Weeè- en Doorgangshuis te Leiden een ledenvergadering plaats gehad onder voor zit terschap van den heer L. Levisson. De voorzitter doelde o.m. mede, dat Maandag J8 Juni a.s 's middags te 12 uur de eerste steenlegging zal plaats hebben van het nieuwe gebouw aan de Croneslein- kade. Verder gaf hij een overzicht van de pro paganda die op het oogenblik in ons land wordt gevoerd, Ion einde de voor den bouw benoodigde bedragen bijeen le krijgèn. Vooral te Amsterdam worden hiervoor goede resultaten behaald, terwijl deze pro paganda in eenige andere plaatsen daar entegen te wenschen over laat. Vervolgens werd bij acclamatie tot re gentes» benoemd mevr. E. HartogsHijmans uit Arnhem, Hierna sloot de voorzitter de vergadering. Voor het examen L. 0. zijn geslaagd de leerlingen der Chr. Kweekschool alhier, dc dames: P. A. Israël, Leiden: W. A Jans sen van Schoonhoven. Oegstgeest: S. H. Linschoten. Bodegraven: I van der Niet, Noordwijk: A. van Rijn. Leiderdorp. Afge wezen één. Voor het examen van de Vereeniging van Leeraren in het Boekhouden, gehouden 29 en 30 Mei M., slaagde de heer G. Meyers alhier. De collecte gehouden Zaterdag j.l. ten bate van het Centraal Genootschap voor Kinderherstel lings- en Vacantie-kolonies van de afdeeling Leiden heeft bruto f. 297.90 opgebracht. De N. V. Leidsche Exploitatie-Maat schappij van Onroerende Goederen alhier is er in geslaagd den eigendom le verkrij gen van het geheele Emmapark grenzende aan den Warmonderweg te Oegstgeest. De Maatschappij die binnen de gemeente Leiden reeds diverse belangrijke bouwwer ken heeft tot Stand gebracht, heeft in de laatste jaren ook haar werkzaamheden uitgestrekt tot Oegstgeest en brach o.a. laat stelijk nog tot stand de v. Duivenvoordpstr. welke verbinding geeft tusschen de Kem- penaerstraat en de Emmalaan, aan welke straat zij o.a. 28 kleine heerenhuizen zette. Het is de Mij. thans mogen gelukken de hand te leggen op het reeds van wegen aanleg gedeelte van het Emmapark en het nog niet in exploitatie gebrachte gedeelte tot aan den Hofdijk, gezamenlijk ter grootte van circa ll1/» H A. Deze terreinen gelegen tusschen de ont worpen Leidsche Ilout en de reeds volge bouwde villaparken te Oegstgeest zullen verder worden voorzien van plantsoenen en wegen welke de verbinding tusschen Warmonderweg en de bewoonde villapar ken te Odgstgeest. ten zeerste zullen verge makkelijken. Waar het in de bedoeling ligt deze ter reinen te bestemmen tot verkoop voor den bouw van kleinere en grootere landhuizen, met instandhouding van een landelijke om geving, mag verwacht worden dat een waardige aansluiting aan de toekomstige Leidsche Hout zal worden verkregen en de omgeving van Leiden in aantrekkelijkheid zal winnen voor gegadigden, die, in ver band met de groote voordeelen van Leiden als academiestad, voornemens zijn zich hier te vestigen. Op den Haagweg is gisteravond een motor met zijspanwagen, welke uit de richting Leiden kwam, ip volle vaart tegen een terzijde van den weg staande personen auto van den heer N. uit Den Ilaag op gereden. De motor sloeg door den schok om, de bestuurder de heer J. R. v. d. V. eveneens uit Den Haag vloog van zijn zadel; zijn passagier de heer J. v. G. uit Den Haag die in den zijspanwagen had plaats geno men werd tusschen de boomen door in den grasberm geslingerd, maar kwam er even eens goed af. De motor werd vrij ernstig'beschadigd en werd door den garagehouder Verkoren naar diens werkplaats vervoerd ter reparatie. Eerst laat in den nacht konden de on voorzichtige rijders htin reis voortzetten. Ten nadeele van J. J. G. aan de Oude Vost is vannacht een partij van circa 800 K.G. oude hoefijzers ontvreemd. De caféhouder J. H. M. W. heeft ge klaagd dat A. S. en II. L. hem hebben mis handeld en een ruit van zijn café hebben gebroken. Uit den gang van het Bureau van de Nieuwe Leidsche Courant is gisteren een rijwiel ontvreemd. RECLAME. 1106 FRANKRIJK. De ministerraad Nieuwe vonnisen in den Elzas. T)e Fransche ministerraad is gisteren nog niet tot een beslissing gekomen inzake de stabilisatie van den franc. Poincaró zal in een volgende bijeenkomst nadere uiteen zettingen geven. Eindelijk zon de regeering besloten hebben de kwestie van vertrouwen te stellen naar aanleiding der moties tot invrijheidstelling der gevangen Kamer leden. Te Colman heeft de jury een 7-tal Elzassers b\j verstek veroordeeld wegens samenzwering tegen de veiligheid van den staat De vonnissen varieeren van 2010 jaar gevangenisstraf. Allen verdachfen werden de burgerlijke eererechten ontzegd, terwijl zij voor den tijd van 20 jaar niet in Frankrqk of in Elzas- Lotharingen mogen vertoeven. ENGELAND. Een handelspraatje. Sir Philip Cunliffe Lisier heeft in hel Lagerhuis een overzicht gegeven van den Bntschen handel. Hij constateerde daarin, dat het verheu gend was. le kunnen meedeelen, dat de eene industrie na de andere in 1927 en be gin 1928 in vergelijking met 1921 vooruit gaat. Zoo hebben in de eerste vijf maanden van 1928 in vergelijking met de eerste vijf maanden van 1924 een half millioen men- schen meer werk kunnen vinden. Vergelijkt men de steenkoolproductie van 1924 en 1927 in dat tijdsbestek, dan is te constateeren, dat in 1924 de productio 243 millioen ton bedroeg en in 1927 251 mil lioen ton De En<re!sche kolen kunnen met succes tè2'*n Ie Duitsche en Poolsche kolen op buiteniandsche markten concurreeren. Ook de staalproductie is in vergelijking met 1924 vooruitgegaan. In den scheeps bouw werden minder orders ontvangen; hier was een stijging aan voorafgegaan. In ver gelijking met den wereldscheepbouw wist Groot-Brittannië zijn positie te handhaven. DUITSCHLAND. De oplossing van de crisis. Hermann Müller heeft zich gisteren direct in verbinding gesteld met de leiders der partijen, die vor de nieuwe regeerings- evolutie in aanmerking komen, dus Cen trum, Democraten en Duitsche Volkspartij HERMAN MüLLER. Naar verluidt, hebben deze besprekingen de zakc-lijke grondslagen der aanstaande coalitie gegolden, terwijl de persoonskweslie nog niet ter sprake gekomen is. In de kringen der Duitsche Volkspartij wordt er op gewezen dat deze partij vooral den nadruk legt op drie punten: de onder steuning van den landbouw, de bescherming van de middenslandsbelangen en de in standhouding van het tegenwoordige stelsel van de Rijksweerbaarheid. Alle partijen zijn bezig een program op te stellen, die dus met elkaar in overeenstemming moeten worden gebracht. Over het algemeen is de opvatting in den Rijksdag tamelijk optimistisch in dezen zin, dat de regeeringsvorming, in verge lijking tot vroegcTe crisissen, vrij snel haar beslag zal krijgen. Müller heeft ook reeds besprekingen ge voerd met den Rijksminister van de Riiks- weer. Groener, en den Rijksminister van arbeid, Brauns. Het verluidt, dat dr. Brauns waarschijnlijk de portefeuille van arbeid be houden zal. De communistische fractie heeft voor de eerste zitting van den nieuwen Rijksdag een voorstel ingediend om aan alle proleta rische politieke gevangenen amnestie te verleenen. Verder eischt de fractie de on middellijke vrijlating van den gearresteerden afgevaardigde voor den Rijksdag, Ivippen- berger. uit Hamburg. Dc-i communisten zul len eischen, dat deze voorstellen onmiddel lijk in behandeling zullen worden genomen. SPAN TE. Verklaring van Primo de Rivera. Primo de Rivera heeft aan de bladen verklaard, dat de nationale vergadering pos in de laatste periode van haar bestaan de organieke'wetten zal behandelen, opdat het land dan door een volksstemming uitspraak daarover zal doen. Primo de Rivera verheelde niet, dat hij er over dacht zich in October a.s. terug te trekken, niet om rust le nemen, maar om te werken aan de versterking van de Pa triottische Unie en opdat het plebisciet zou kunnen plaats hebben onder een andere re geering beslaande uit elementen, die het huidige bewind gunstig gezind zijn. Hij zal evenwel niet heengaan, want de oude par tijen hadden van dit voornemen kennis ge kregen en achtten het oogenblik gekomen dan een poging te doen, zich van het be wind meester te maken I CHINA. Tientsin voor de Zuidelijken. De bevelhebber der Noordelijke troepen in de provincie Tsjili, Hooe-jung heeft in Tientsin de vlag van de Koeomin-lang la ten hijschen, en aan zijn soldalen het be vel gegeven den strijd te staken. Hij heeft zich bereid verklaard, te ge hoorzamen aan de bevelen van de regeering te Nanking. Naar verluidt, heeft dit feit op de aanwe zige troepen weinig uitwerking gehad, die al tot plunderingen in de Chineezenstad waren overgegaan. De politie heeft cenige voorname banken en gebouwen kunnen beschermen, maar ze is niet talrijk genoeg om in de heole .'Chineesche wijk te pa trouilleeren. Vooral de naar de Zuidelijken overgeloopen resten van het Noordelijk le ger, die in geen 5 weken soldij hadden ge had, zijn uit den band gesprongen en aan het plunderen gegaan. De toestand in de builenlandsche nederzetting is echter rustig. 7APAN. Tegen de communistische actie. Het Kabinet heeft een herziening goed gekeurd van de wet tot bescherming van den Staat, ten einde de toepassing van strenger straffen mogeljjk te maken op de personen die onrust stoken. Deze wijzieing is aangebracht om de communistische agitatie tc onderdrukken, welke in den jongs ten tijd steeds ijveriger wordt in Japan. Vóór de wijziging der wet was het strafmaximum 10 jaar gevangenisstraf. Voortaan zal de doodstraf toegepast kunnen worden. Een officieele verklaring rechtvaardigt dezen maatregel voor de communisten, die hun werkzaamheid blijven voortzetten onder leiding der Russische communisten. VEREENIGDE STATEN. In Kansas City is de republikeinsche conventie bijeengekomen ter verkiezing van een candidaat voor het presidenlschap. Coolidge schijnt thans voor goed te zijn af gevoerd. Hoover's kansen staan gunstig doch een meerderheid heeft hij nog niet, zoodat verrassingen nog altijd mogelijk zijn, Borah en Mellon ijveren voor handha ving van Dawes als candidaat voor hei vice-presidenlsch ap. DE MANNEN DER ITALIA. Wegens den momenteel op Spitsbergen •heerschenden mist bestaat er gevaar, dat Nobile en zijn metgezellen de richting ver liezen. Tot dusver konden zij, volgens een draadloos bericht, de kust van Noord-Oosl- land zien. De positie van Nobile moet mo menteel 80 gr. 37 m. N. B. en 27 gr. 10 m. O. L. wezen. De bemanning zon dus 5 K M. in N.-W. richting zijn afgedreven. Beide andere groepen zijn op dit oogenblik voor Nobile onzichtbaar. De Braganza ligt op 5 K.M. ran Mossel baai. De Hobby heeft het nog steeds niet veel verder gebracht. Lützow Holm beschikt nog slechts over 15 L. benzine. De Alpenjagers bevinden zich met luite nant Lützow Holm samen nog altijd in de Mosselbaai. Het s.s. Hobby is er gisteren in geslaagd een hulpafdeeling van twee man met benzine en levensmiddelen uit te zenden om hen te helpen. Deze hadden een buiten gewoon zwaren strijd te voeren tegen de ijsveThoudingen. Een belangrijk gedeelte van de voorraden en van de uitrusting der Italia i9 verloren gegaan op het oogenblik dat het luchtschip op het ijs terechtgekomen is. De gondels en de motoren zijn verbrijzeld. Het bericht volgens hetwelk ee*n meccani- cien omgekomen zou zijn op het oogenblik der landing, is nog niet bevestigd. Nobile heeft daarover niets bericht. Een ijsbreker der sovjet-Unie wordt van daag op Spitsbergen verwacht. Inlus9chen is het weer slechter geworden. Er staat een hevige Noord-Westelijke wind met sneeuwbuien. Men vreest, dat d© leden der expeditie van Nobile bijzonder© moeilijkheden zullen ondervinden, vooral de manschapen, die volgens de berichten, land trachten te bereiken. De Noorsche deskundigen zijn het er over eens dat Noorwegen onder de be staande omstandigheden het menschelijk mogelijke gedaan heeft, maar zij botoogen dat de groote huitenlandsche vliegtuigen en ijsbrekers, die ter hulp gezonden zullen wor den. veel vroeger ter plaatse moesten zijn. Volgens de laatste berichten uit Kingsbay schijnt zooveel zeker te' zijn. dat er geen betrouwbare berichten zijn over de 7 leden van de bemanning van de Italia, die met het luchtschip afgedreven zijn. De weersomstandigheden in het Noorden van Spitsbergen zijn onvast. Het Dornier- Wall-vliegtuig, dat uit Italië gezonden wordt kan eerst Vrijdag of Zaterdag op Spitsbergen aankomen. Het is gisteren vertrokken. De S55 met majoor Maddalena is gister middag te Schel 1 ingwoude geland om ben zine in te nemen en is daarop naar Kopen hagen vertrokken waar het gisteravond ia gearriveerd. BUITENLANDSCH GEMENGD. DE OCEAANVLUCHTEN. Men meldt uit Trepassey, dat het Fokker- vliegtuig „Friendship", bestuurd door Stultz en Miss Earhart, zeven vmchtelooze po gingen gedaan heeft om op te stijgen. Verdere pogingen worden uitgesteld tot heden 't Gaat dus allesbehalve vlot! Miss Earhart's concurrente, miss MSbel Boll is met de „Miss Columbia" naar Harbour Grace g<*vlogen, om vandaar de vlucht over den waterplas te beginnen. DE VLIEGTOCHT ENGELAND—INDI6 t.t. Captain Barnard en de hertogin van Bedford, die den tocht heen en terug n3ar Indië in acht dagen trachten af te leggen, zijn thans, na van Sofia naar Aleppo te zijn gevlogen, naar Bushire, aan de Perzische Golf vertrokken. VLIEGONGELUK BU BASRA. Tengevolge van Verkeerd schatten bij het landen verongelukte een legervliegtuig op het vliegveld Shaibah bij Basra. De piloot cn de mecanicien werden beiden gedood. Dit is het tweede noodlottige militaire vliegongeluk in Irak binnen vijf dagen. MALVERSATIES BIJ DE DUITSCHE SPOORWEGEN. Bij de spoorwegdirectie te Dresden is men ernstige onregelmatigheden op het spoor ge komen. De reirhsbahnbaurat Nikolai en de eerste secretaris Vieweg zijn voorloopig W hun ambt geschorst. Volgens de Dresdener Neueste Nachrichten hebben zij zonder toe stemming aan een firma bestellingen ge geven, waarvoor ze retourcommissies tot een bedrag van 10 12.000 markt ontvingen. BOM ONTPLOFT. Bij Foligno trachtte een arbeider een bom le vervaardigen, die hij bij het visschen wilde gebruiken. De bom ontplofte, waarbij 2 per sonen gedood en 3 levensgevaarlijk gewond werden. MOORDEN. Naar de Berlijnsche bladen melden heeft te Osterweddingen bij Maagdenburg een 41-jarig brandweerman een oorlogsweduwe gedood, bij wie hij sedert 1919 inwonend was. Voorts doodde hij haar 1 f-jarige doch ter en bracht zijn eigen kinderen, een 1> jnrig meisje en een 17-jarigen jong'-n. zon danige zware verwondingen toe. dat vor hun leven gevreesd wordt. De dader wer later gevonden in een stal. waar hij z'J' door ophanging van hol leven had berou - Maandag is de kleine plaats Scbrau >n Opper-Silezië het tooneel geweest van e?n bloedige twist. Een huiseigenaar had re 9 lang twist gehad met een van zijn hu"rj ders over den huurprijs en de bpta van de huur Tn den loop van een hernieuw^ do woordenwisseling greep hij naar e'- revolver en loste verscheidene schoten °P 2—1

Leidsch Dagblad | 1928 | | pagina 2