Z'N LEVENSVERZEKERING LSluit men bij - de amsterdamsche Oliefabrieken. Evenals in 1927 bleef ook dit jaar de verhouding tusschen de prgzen van ijjnzaad en lijnolie buitengewoon ongunstig. De algemeene toestand is echter in zoo verre eenigszins verbeterd, dai de omzetten in voederartikelen zjjn toegenomen, dank zjj de zeer hooge prgzen der overige soorten veevoeder. Textielindustrie. a. Wollen dekens. De toestand van de Leidsche Wol-industrie was in het jaar 1927 eenigszins gunstiger dan het jaar daarvoor; in de eerste maand van het jaar scheen het alsoi er eenige depressie zou komen, doch gaandeweg verbeterde de vraag zich na genoeg over de geheele linie, waardoor alle fabrieken voiop werk hadden, zóó dat overwerkvergunnmgen moesten gevraagd worden. De prjjsschommeiingen in de grond stof hadden die van het fabrikaat ten gevolge en het is merkwaardig te constateeren, dat de afnemers met evenveel belangstelling het verloop der wolveilingen volgen als de fabrikanten, om daaruit hun conctusiën te trekken: al dan niet nabestellen, zich dekken dan wei ach onthouden. Buitenlandsche belemmeringen kwamen niet meer voor dan vroeger; is men een maal vertrouwd met de klassificatie, bjjv. van het Duitsche tarief van invoerrechten, daü komen moeilijkheden weinig voor. b. Sajet. Het afgeioopen jaar was voor de sa jet-industrie aanvankelijk minder gunstig; doch allengs verbeterde de afzet- mogelijkheid. De prijzen van het ruwe product stegen in verhouding meer dan die der garen- prjjzen, zoodat de winstmarge nog kleiner werd. De exportmogelijkheden waren beter dan in andere jaren. De invoeren waren nog steeds zeer belangrijk. De vooruitzichten voor 1928 zijn onzeker. c. Laken en wollen stoffen. In de Wollen-stof fenn ij verheid (laken-industrie) was de gang van zaken in 1927 maar matig voldoende. De gemakkelijkheid voor aankomende ar beiders om werk te vinden in bedrijven, waar van eenige noodzakelijke geesteljjko inspanning geen sprake is en de daarbij komende omstandigheid, dat in deze be drijven dikwijls een even groot loon wordt betaald, zijn oorzaak, dat thans een behoefte aan goede vakarbeiders in dit bedrijf ge voeld wordt. Het ware te wensohen, dat bij de heden- daagsche volksklasse de overtuiging meer veld won, dat de beste verzekering tegen werkloosheid bestaat in het zich met alle kracht inspannen om erkend vakarbeider te worden. Daartoe zijn vakscholen niet bepaald noodzakelijk, wel is het noodig, dat ook hier de kost voor de baat moet uitgaan en dat in de eerste leerperiode, behalve groote ijver en accuratesse, niet een loon geëiseht wordt even groot als dat, hetwelk betaald wordt in bedrijven, welke geen vakkennis vereischen. d. Donzen dekens. In het afgeioopen iaar was de toestand bevredigend. De fa brieken konden regelmatig doorwerken. Wegens sterke concurrentie, zoowel van binrfen- ais van buitenland, zijn de resultaten echter slechts matig geweest. e. Touwiabrieken. De N. V. Vereenigde Touwfabrieken berichtte: Gedurende het jaar 1927 is de productie van ons bedrijf andermaal toegenomen, het geen voornamelijk te danken is aan de uit breiding van den export. Het aantal arbeiders, dat per 31 Dec. 1926 c.a. 1450 bedroeg, vermeerderde ge durende het afgeioopen jaar vrij aanzienlijk, en beliep per eind Dec. 1927 ongeveer 17Ü0. Transport- en Expeditiebedrijf. Van de zijde van een der transport ondernemingen werd ons bericht: Wat de binnen-beurtvaart betreft, kunnen wjj constateeren, dat de toestand daarin weinig bevredigend is. Ten opzichte van de concurrentie van de spoorwegen, welke vooral na de laatste ingrijpende spoorweg-tarievenverlaging uiterst scherp is geworden, slaat men voor het feit, dat de spoorweg-tarieven op vele trajecten blijkbaar worden vastgesteld met volkomen negatie van den kostprijs van het vervoer, hetgeen een normale en natuur lijke verdeeling van het vervoer tusschen spoor en boot in den weg staat en zeker niet bevorderlijk is voor een oeconomisch ge bruik van de vervoermiddelen te water, welke in ons land met zijn omvangrijk net van waterwegen nu eenmaal aangewezen zijn een groote rol te spelen. Terwijl oorsprong en aard van de meeste beurtvaartondernemingen medebrengen, dat een behoorlijke samenwerking en organi satie moeilijk i9 tot 9land te brengen, en de bestaansmogelijkheid door een veelal moor dende concurrentie wordt ondermijnd, ont moet de binnenvaart h. i. geen voldoende waardeering of medewerking van de zijde van Handel en Industrie, welke zij bedient. Een andere onderneming meldde: Nog steeds woidt het expeditiebedrijf be moeilijkt door niet te voorkomen zware ex ploitatiekosten. De vrachtprijzen zijn nog steeds te laag, welke door onnoodige concurrentie worden verknoeid. Wel was het jaar 1927 iets beter dan 1926, doch een blijvende verbetering was nog niet waar to nemen. Tuinbouwbedrijf. In den Tuinbouw kenmerkte het jaar 1927 zich in den aanvang door een zeer lage op brengst der producten. De prijs, welke be dongen kon worden voor de eerste kas- produclen, was niet loonend. Het kwam zelfs voor. dat later voor producten van den kouden grond een hoogere prijs betaald werd. In het verdere gedeelte van het jaar heeft zich de toestand aanmerkelijk verbeterd. De tomatenteelt was zeer bevredigend. Verf- en vernisfabrieken. Gedurende 1927 bleef de omzet in dit bedrijf beneden het normale door het slechte weer in den zomer waardoor bij de schilders veel buitenwerk onuitgevoerd is gebleven. Dit laat zich ook than9 nog ge voelen, omdat vele schilders daardoor mate rialen overhielden en doordat zij den toe stand in het schildersvak, wat betreft de werkgelegenheid, thans ook verre van roos kleurig inzien. Voedings- en genotmiddelen. Vruchtensap- en jamfabrieken. Heit afgeioopen jaar is voor deze bedrijven niet gunstig geweest De voorgestelde Drankwet-wijziging ver vult de vruchtenindustne met zorg Indien dit ontwerp tot wet wordt zou het met deze industrie vrijwel afgeioopen zijn. Distilleerderijen Vergeleken bij 't vorige jaar i9 er wederom achteruitgang in dit bedrijf te constateeren. Oorzaak van dit alles is de abnormaal hooge accijns, die door het distillateurs- bedrijf als een zeer drukkende last wordt gevoeld. Limonadefabrieken. Evenals in 1926 was ook dit jaar de weersgesteldheid gedu rende de zomermaanden zeer ongunstig, waardoor de producenten van verfrisschende dranken ernstig nadeel ondervonden. Conservenfabrieken. In de Conserven- Industrie was de toestand over het afge ioopen kalenderjaar niet gunstig. Ofschoon het koude voorjaar van 1927 bevorderlijk was aan den afzet van flinken voorraad, heeft de koude zomer met zijn ongestadige temperatuur en vele regens een zeer on- gunstigen oog9t geleverd, waardoor de prijzen van de frissche groenten belangrijk gestegen zijn. De verkoopprijzen van de ge conserveerde producten konden echter in evenredigheid nie-t verhoogd worden zoodat daardoor de financieele resultaten over 1927 beïnvloed werden. Niettemin nam de uitvoer toe van 2.139.000 K G. in 1926 tot 2.585.000 K.G. in 1927 terwijl de invoer terug liep van 2.628.000 K.G. in 1926 tot 1.844.000 K.G. in 1927. Biscuitfabrieken. De toestand gedu rende het afgeioopen jaar niet onbevredigend De onderlinge concurrentie der binnenland- sche fabrieken is echter fel, hetgeen de prijzen beïnvloedt. De 48-urige werkweek schijnt in het alge meen te kort te zijn om den export van biscuits tot loonende prijzen te» vergrooten. Suikerwerkfabrieken. Door onderlinge concurrentie daalden de prijzen van het product: daartegenover valt een verhooging van de loongrens te constateeren. Men neemt aan, dat deze loonsverhooging in verband staat met het feit dat in overheids bedrijven de loonen te hoog worden opge voerd. Er wordt ernstig geklaagd over de zware lasten van de verschillende verzekerings wetten die den fabrikant drukken. Dei toekomst kan niet rooskleurig worden tegemoet gezien. Visscherij*. Moesten "wij van het vorige bedrijfsjaar constateeren, dat behoudens enkele uitzon deringen, de resultaten allerongunstigst waren, thans kunnen wij de tegenstelling aanvoeren, dat de in 1927 verkregen uit komsten in het algemeen bevredigend uit vielen, en nu de uitzonderingen worden ge vormd door de enkele reederijen, die door wan-vangst en nettenverlies, tegenslag hebben gehad. Hoewel wij de uitkomsten over 1927 be vredigend noemden, houdt dit niet in, dat da financieele positie der reederijen daardoor van beteekenis verbeterd zou zijn Immers liggen te veel slechte jaren achter den rug, dan dat een enkel beter jaar het bedrijf zou kunnen opheffen, te meer omdat de behaalde winst slechts matig is. Nog immer drukken de exploitatie-kosten te zwaar, waartegen de prijzen van het product niet in verhouding zijn geweest. Het visscherij-bedrijf in den huidigen toe*- stand biedt dan ook geringe kans op behoor lijk rendement voor de toekomst. Vooral komt de uitoefening van het bedrijf met „zeilschepen" meer en meer in ongunstige conditie'. Het blijkt, dat de uitrustingskosten, die wel even hoog zijn als die van mecha nisch voortbewogen vaartuigen, door de vangstresultaten der zeilloggers nauwelijks meer gedekt worden. Uitbreiding van motor- loggers resp. verbouwing van daartoe ge schikte zeilloggers, is hiervaD liet gevolg, omdat met motorloggers de visscherij inten siever en langduriger kan plaats hebben. Het aantal zeilloggers wordt derhalve meer en meer ingekrompen, zoodat deze straks tot het verieden zullen gaan behooren. Maatregelen tegen te vroegen aanvang van de haringvisscherij waarvoor ook elders stemmen opgaan, en tegen het visschen met netten van geringe maaswijdte, ter verbete ring van den vischstand, zouden het bedrijf mede te goede komen. a. Trawlvisscherij. De trawlvisscherij werd in 1927 van begin Januari af tot circa half Juni door 43 zeilloggers en 3 motor- en stoomschepen van Katwijk uitge oefend. De gemiddelde besomming bedroeg f. 6000. b. Haringvisscherij. De haringvisscherij van 1927 werd reeds vroeg geopend. Enke len beproefden reeds half Mei hun geluk aan de Iersche kust. doch keerden met geringe vangsten spoedig huiswaarts. Een aantal schepen voeren einde Mei uit ter visscherij op de bekende vischgronden nabij Lenvick. De eerste reis dezer schepen gaf echter geen voldoening, omdat door de geringe kwaliteit der matige vangsten, de besom ming ver onder het gewone peil bleef. Meerdere 9chepen volgden eind Juni en begin Juli was zoo goed als de geheele Kat- wijksche vloot in zee. Met afwisselende vangsten, zeer ruime zoowel als zeer onvoldoende, keerden de vaartuigen van de Noord-visscherij, na en reisduur van 68 weken, terug. De daarop in September volgende meer Zuidelijke visscherij met insluiting van die op de zandgronden, leverde even afwisse lende resultaten op. De Engelsche kust-visscherij. die onge veer half October een aanvang nam, en waarop veler verwachting steeds is geves tigd heeft zich ook in dit seizoen niet onbe tuigd gelaten Het meerendeel der schepen bereikten daar hunne grootste vangsten-, sommige loggers kwamen zelfs binnen acht dagen volgeladen binnen. Einde October/begin November bij voort durend stormachtig weer nam de vangst be langrijk af. terwijl de storm van 21 Novem ber de ongewenschte afbreking van de vis scherij ten gevolge had. Een groot aantal schepen vielen enkele dagen later binnen met groot nettenverlies. sommige met gemis van de geheele vleet, terwijl hunne vangsten voor het overwegend deel slechts uit enkele tientallen kantjes bestonden. Door deze laatste mislukte reis, gepaard gaande aan het verlies van netten werden de uitkomsten voor vele reeders in niet geringe mate gede primeerd Enkele nakomers liepen begin December binnen en op 7 December was de haring- visschprii althans voot de zeilloggers. weder ten einde. Aan de kanaalvisscherij, die» in het alge meen te wensohen overliet, namen daarop 17 motorlogger9 deel. Met uitzondering van de aanvaring, die de K.W. 165 van de Reederij Mij. „Nederland" had in het zicht van IJmuiden en waarbij 1 menschenleven te betreuren viel. bleef de Katwijksche vloot voor verdere rampen ge spaard. De begin-noteeringen, mede ton gevolge van de geringe kwaliteit, waren lager dan in andere jaren, terwijl de prijzen later een niveau -bereikten, waarop bij de zeer hooge exploitatiekosten, alleen bij ruime aanvoe ren het bedrijf eenigermate kan loonen. De prijzen openden in Juli met f. 23 voor maatsje9-, f. 31.voor volle haring. In September zakten deze noteeringen resp. op f. 12.en f. 24.terwijl in October- November bij ruime aanvoeren, de noteerin gen zich bewogen tusschen f. 20 en f. 16 per kantje volle hariDg; f. 19 en f. 16 per kantje maatjesharing; f.19 en f. 14.50 per kantje steurharing; f. 19 en f. 18 per kantje ijle haring. De- prijzen sloten in eind November op circa f. 2 hooger. De gemiddelde prijs per kantje haring over het geheele seizoen berekend, heeft niet meer dan f. 17.50 bedragen. Aan de haringvisscherij van 1927 heb ben deelgenomen: 65 zeilloggers met een gemiddelde be somming van f. 19.000. De hoogste besom ming bedroeg f. 35.000, de laagste f. 7.100. 23 motorloggers met een gemiddelde be somming van f. 44.500. De hoogste besom ming bedroeg f. 72.000; de laagste f. 24.000. 1 stoomschip met een besomming van f. 75.000. c. Haringhandel Voor zoover het nog ioopende seizoen beoordeeld kan worden, is voor den haringhandel het afgeioopen jaar niet ongunstig geweest De Hollandsche haring heeft zich op de betrokken markten niet laten verdringen, maar niettemin liet de afzet wel eens te wenschen over. en vooral Duitschland kocht van hand tot mond. Op deze hoofd markt ondervindt de Hollandsche haring onafgebroken de scherpste concurrentie der Engelsche en Schotsche haring naast de goedkoopere, zij het dan ook kwalitatief geringere Noorsche haring. Bovendien wint de Duitsche haring meer en meer veld. In Duitschland valt voorts een afnemend gebruik van pekelharing te constateeren en men blijkt voorkeur te gaan geven aan allerlei conserven, in hoofdzaak van ver- sche haring bereid. Naar België, Zweden en Amerika werd regelmatig geëxporteerd, hoewel in gerin gere hoeveelheden dan voorheen. Rusland en Polen waren ook dit jaar vrijwel buiten bereik voor de Hollandsche haring. Alle pogingen worden in het werk gesteld om andere tanden, waaronder tropische, voor ons artikel te interesseeren, om den haring-export verdere ontplooiing te ver schaffen. De markt bleef gedurende het seizoen vrij van te groote schommelingen Aan de beperkte vangsten van Juli tot einde September, die geleidelijk afnemers vonden, is het toe te schrijven, dat de latere groote aanvoeren door exporteurs reeds ge deeltelijk konden worden geruimd. De voorraad waarmede het jaar wordt ingezet, zal derhalve wel zijn weg vinden voor den aanvang van de nieuwe visscherij te„ meer omdat de Engelsche en Duitsche voorraden slechts matig blijken ten gevolge van verhoudingsgewijze mindere vangsten. Ondanks gewijzigde toestanden in de ha- ring-consumeerende landen, ondervindt de afzet van ons product weinig of geen tegenstand. In sommige reederskringen heerscht de vrees, dat een meer actieve handelspolitiek voor den haringhandel een groot gevaar zal opleveren. d. Bokkingrookerijen, Sprot- en Sardijn- visscherij De aanvoeren van steurharing en versche haring voor de rookerij waren gedurende het seizoen zeer geregeld en vooral van versche haring waren de aan voeren te IJmuiden zoo vast, dat van het buitenland uit rechtstreeks bijna niets be trokken behoefde te worden. Vuurwerkfabriek. Van de Kon. Ned. Kunstvuurwerkfabriek A. J. Kat vh. Loeff ontving de Kamer de volgende mededeelingen: In het jaar 1927 was onze fabriek ruim schoots van orders voorzien en mochten wij, mode door toedoen der Vereen. „Nederl. Fabricaat". eenige opdrachten krijgen van Nederlandsche gemeenten, waar men steeds aan Belgisch fabrikaat de voorkeur gaf. Thans is ons werk in die gemeenten zoo goed bevallen, dat men voortaan Neder- landsch fabrikaat zal koopen. Wasscherijen. In den toestand der waschindustrie is weinig verandering gekomen. Nog steeds is de onderlinge concurrentiestrijd levendig. Het is echter niet te ontkennen dat er eenige vooruitgang valt te bespeuren. Winkelbedrijf en Ambachten. Bakkersbedrijf. De Leidsche Bakkers- patraonsvereeniging „Ons Belang" be richtte: Het jaar 1927 begon voor de Leidsche Bakkerij wel onder zeer ongunstige omstan digheden. De felle concurrentie eenerzijds en de lage marge tusschen grondstoffen en RECLAME. 1416 product anderzijds waren oorzaak dat de be- drijfsuitkomsten zeer ongunstig waren. De tweede helft van 1927 was beter, hoewel het verbruik van brood door het publiek nog onder het normale bleef. Om het broodver- bruik meer te propageeren heeft het be stuur der Leidsche Broodbakkers-Patroons- vereeniging in 1927 een reclame-optocht ge organiseerd welke als zeer geslaagd kan ge noemd worden. De toepassing van de Arbeidswet voor de Broodbakkerijen geeft nog reden van onte vredenheid Wij noemen hier het z.g. verkoopverbod, d.i. geen versch brood vóór 10 uut 's mor gens te mogen afleveren, wat een der rede nen is, dat de consumptie van brood zoo laag blijft. Ten laatste: de bepaling dat de kleinbe drijven in de steden niet vóór 's morgens 6 uur mogen aanvangen, is voor Leiden nog steeds ongewijzigd van kracht, hoewel van Patroonszijde meer dan eens is aangedron gen deze onbillijkheid weg te nemen, het algemeene aanvangsuur te stellen op 5 uur 's morgens en de eene gemeente niet bo ven de andere bevoorrecht wordt. Banketbakkerijen. In de prijzen der grondstoffen kwam weinig verandering; ook de prijzen der banketbakkersartikelen ble ven gehandhaafd. Doordat de broodbakkers en de handelaren in comestibles zich hoe langer hoe meer op het terrein der banket bakkers begeven, is de concurrentie zeer hevig. Niettemin mag worden veronder steld, dat de malaise in de banketbakkerij haar laagste punt heeft bereikt. Behangers en Stoffeerders. De Behan gers-, Stoffeerders- en Beddenmakers- vereeniging „Samenwerking", deelde o. a. het volgende mede: In de behangerij en stoffeerderij wordt van uit het buitenland weinig concurrentie ondervonden. De plaatselijke concurrentie is echter dusdanig verscherpt, dat voor onze bedrijven de bestaansmogelijkheid ten zeer ste wordt bemoeilijkt. Meer en meer ziet men, dat manufactu renzaken tevens bedden, meubels en stof- feeringsartikelen verkoopen, waardoor aan de vakliedenpatroons het uitzicht op leve ring wordt ontnomen en zij zoodoende meer en meer in den stand van reparateur gera ken. Wij wijzen op de wenschelijkheid van wettelijke afschaffing van de el en de z.g. „dubbele" breedte, wat verwarring en on eerlijke concurrentie in de hand werkt. Brandstoffenhandel. De Vereeniging van Detailhandelaren in Brandstoffen „Ons Belang" deed de volgende mededeelingen: Engeland tracht thans meer dan voor heen een plaats op de Hollandsche markt te veroveren door aanbiedingen te doen legen zeer voordeelige prijzen. De Nederlandsche mijnen trachten hun product, vooral de industriekolen, zonder tusschenhandelaar te plaatsen Dit gaat dik wijls gepaard met dermate lage prijzen, dat mededinging der plaatselijke handelaren is uitgesloten. De samenwerking met de Leidsche Licht fabrieken liet ook dit jaar niets te wenschen over. Café-bedrijf. De afdeeling Leiden en Omstreken van H. O. R. E. C. A .F. deelde het volgende mede: De gang van zaken in het afgeioopen jaar 1927 is door de slechte weersgesteld heid. met uitzondering voor de badplaats Noordwijk. in de buitenzaken overwegend slecht geweest. De badplaats Noordwijk boekte een gunstig seizoen. De stadsbedrij- ven waren in het algemeen minder gunstig. Het café-bedrijf ondervindt, behalve zeer enkele uitzonderingen (daar waar door con cert of een bijzonder strijkje gelegenheid be staat een soort amusementsbedrijf te voe ren), steeds verdere vermindering, hetgeen hoofdzakelijk aan bioscoop en radio wordt toegeschreven. Hierdoor drukken de belas tingen en velerlei beperkende bepalingen van gemeente en rijk voor deze bedrijven steeds zwaarder, terwijl de hooge prijzen der consumptie-artikelen een loonende prijsstelling in de meeste gevallen uiter mate in den weg staat. Het nieuwe ontwerp-dranbwet vervult alle bedrijven met groote zorg. De overtuigende cijfers van onze bedrij ven wijzen aan, dat 75 pet. en meer van de exploitatie-kosten der hotel-, café- en restaurant-bedrijven besteed worden aan loonen, belastingen en binnenlandsche ver- bruiksartikeien. De afgevaardigden van middenstand en koophandel mogen zich dan ook wel zeer bewust zijn van deze feilen bij de komende behandeling van dit nieuwe wetsontwerp in kamer en senaat! Electrotechnisch bedrijf De „Instal- laleursvereeniging voor Leiden en Omstre ken" gaf de volgende inlichtingen: De binnenlandsche concurrentie is groot. De prijzen der grondstoffen zijn vrij station- nair. Algemeene omzet blijft vrij constant. De omzet in het installatie-vak gaat ach teruit Loonen constant. Onze klacht blijft de gemeente-exploitatie. Verder worden onze zaken benadeeld door beunhazerij. Wat betreft de verwachting voor de toe komst wordt dit algemeen niet rooskleurig ingezien, daar de omzet momenteel nog steeds achteruitgaande is. Groenten- en Fruithandel Van de ,.Leidsche Vereeniging van Handelaren in Aardappelen. Groente en Fruit" schrijft oa De toestand in onze zaken is in 1927 zeer moeilijk geweest De verwachting voor 1928 is niet bijzon der gunstig, aangezien men zich steeds meer toelegt op den export onzer tuinbouwpro ducten. Kappersbedrijf Door de scherpe c< currentie kon er niet veel winst gema worden. Er kan worden geconstateerd het zelf scheren nog steeds toeneemt De 1 nen van het personeel werden verhoogd. Kruidenierswinkels Hoewel er in algemeen in deze branche eenige verbe ring valt te bespeuren, is de toestand ti nog verre van rooskleurig. Dit vindt oorzaak zoowel in de felle onderlinge ci currentie, als in de te dure exploitatie. Molenaarsbedrijf Van de afd. Leit van den Alg. Ned. Molenaarsbond schrij Over het algemeen kunnen de bedri; uitkomsten in het molenaarsvak bevi gend genoemd worden, ofschoon een zwj strijd gevoerd moest worden tegen gi fabrikanten en Coöperatieve Maalderijen. De prijzen der grondstoffen, welke in zomer reeds hoog *varen, bleven steed9 loopen waardoor de handelaars, welke v< koopen gedaan hadden, wel wat koi verdienen, terwijl er tamelijk veel gevi is en de omzet dus goed genoemd kan den. Voor de toekomst ziet het er echter d« ker uit. De verbruikers van voedergr; hebben allen met groot verlies gewerkt nog steeds wordt de prijs van spek vleesch lager, zoodat het mesten van kens wel zoo goed als geheel zal ophoi Rijtuigmakerij De werkzaamheden de eigenlijke wagenmakerij nemen vi durend af, dank zij het toenemend gebi van auto's. Daartegenover staat een meerdering der werkzaamheden in den rosseriebouw. SchoenmakerijHoewel de leerprijzei het laatste half jaar sterk omhoog gini bleef de prijs van het schoenwerk vrij stanti Sigarenwinkeliers De toestand in oi branche is achteruitgaande. Over het i meen zijn de ontvangsten bij de bona winkeliers minder dan de voorgaande jai Slagerijen Van de zijde der slagei werd bericht: De invoer van buitenlandsch be1 vleesch duurt ongehinderd voort Vooral invoer van rundvet is beduidend en ver< zaakt een voortdurende overproductie versch geslacht vet. De prijzen van voornoemde vleescha ten loopen, als altijd, aanmerkelijk uil waardoor een scherpe concurrentie is staan. De gemiddelde veeprijzen zijn, in vei lijking met het vorige jaar, eenigzin9 gen, terwijl de algemeene vleeschprijj door de hierboven omscheven concuiTei niet hooger zijn geweest. Voor zoover konden vernemen, was de algemeene oi niet vooruitgaande. De loonen bleven tionnair. Wenschelijk zou het zijn indien Overheidswege een regeling werd getrol om de prijzen van het in te voeren vlei en vet door middel van een te heffen voerrecht eenigzins op gelijken voet te bi gen met de binnenlandsche productie mede zou niet alleen de slager, doch ooi Nederlandsche veehouder gebaat zijn. Voorts werkt de arbeidswet 1919 zeer lemraerend op onze bedrijven. Vooral in zomer zouden wij met verruiming van arbeidstijd zeer gebaat zijn. Stucadoorsbedrijf De Afd. Leiden den Ned. Stucadoors Patroons Bond dei het volgende mede: Er was voldoende werk, maar de om linge concurrentie maakte het moeilijk een redelijke wipst te behalen. Vele werken worden aangenomen bi den den kostprijs. Zilverfabriel De N. V. Zilverfabriek Voorschoten mi Het jaar 1927 was in het algemeen dan 1926. Er was wel is waar matige maar zeer paalde opleving merkbaar, welke niet plaatselijke was, zooals wij tevoren m dere malen hebben meegemaakt, doch tl zich teekende over het geheele land. Nog steeds echter is geen verande gebracht in de reeds ten vorige jare als derpaal aangemerkte belasting op goudei zilveren werken, welke vooral ten aan van zilveren schep werk de verkoopbaar zeer aanmerkelijk benadeelt. Stappen bi; Departement van Financiën om hierin andering te brengen, bleven voorloopig zonder resultaat. De export bteef ernstig deel ondervinden van de verschillende palingen omtrent invoerrechten e. d. Ni min is ook ten aanzien van den expoi i het afgeioopen jaar uitdrukkelijke veri [We ring ingetreden. Zuivelba] Het jaar 1927 begon voor den kaasbaj met een voorraad die in kwaliteit bei het middelmatige 9tond door den om gen gezondheidstoestand van het vei 1926. Bovendien werd einde 1926 de Bel; franc op een zóó laag niveau gestabilii dat de winterkaas, welke voor het £r< gedeelte door België geconsumeerd slechts tegen een zeer lagen prijs le sen was. Hetzelfde euvel gold voor dei ouden aanwezigen voorraad van 1926. dat de handel in het begin van 1927 velen een groot verlies beteekend heef De nieuw melksche hooikaas in kwam tegen een matigen prijs aan de i waardoor ze goeden aftrek vond. h zoo heeft voortgeduurd, waardoor c Meikaas (Graskaas) tegen een betrel lagen prijs ingekocht kon worden. Daar in de maanden Juli en Augusl ivo; M Q, Snsc m Volg

Leidsch Dagblad | 1928 | | pagina 10