Op zoek naar de mannen der Italia. HET MYSTERIE AN BELVOIR-MANSIONS. 69**® Jaargang LEIDSCH DAGBLAD, Dinsdag 12 Jnni 1928 Derde Blad No. 20933 GEMENGD NIEUWS. RADIO-PROGRAMMA. VAAK IS UW LEVER DE OORZAAK FEUILLETON. DE DAAD VAN EEN KRANKZINNIGE. Zondagochtend heeft een bewoonster van een perceel in de Vliegerstraat te Den Haag ój een plotselinge vlaag van krankzinnigheid een ketel met kokend water over haar echtgenoot uitgeschonken. De man vrtl ernstige brandwonden en moest zich onder geneeskundige behandeling stellen. De vrouw is ter observatie in het ziekenhuis opgenomen. EEN INBREKER GEARRESTEERD. Zondagavond bemerkten de 55-jarige C. G. v. d. H. en zjjn 26-jarige zoon J. M. v. d. H., bij hun thuiskomst in hun woning aan de Hooidrift te Rotterdam, dat juist op het moment, dat zjj binnentraden een vreem de man het huis verliet. Aanvankelijk dachten zjj met een gast van de bewoners van de eerste verdieping te doen te hebben, maar toen er op die verdieping niemand thuis bleek te zijn, hebben zij den man nagezet en het is hun gelukt hem aan de politie over te leveren. De man bleek een inbreker te zijn, die waarschijnlijk door middel van valsche sleutels is binnengekomen. Op hem werden 'twee damesmantels en een bos sleutels gevonden. De arrestant, de 29-jarige expeditieknecht H. J. D., is in bewaring gesteld. GASVERSTIKKIN G. De 67-jarige W. W., die geheel alleen woonde in het perceel Driehuizerweg 36, te Rotterdam, is in den nacht van Zaterdag op Zondag door gasverstikking om het leven gekomen. In zijn slaapkamer bevindt zich een kraantje voor een gaskachel. W. moet dit per ongeluk met zijn voet hebben open gestoten, toen hij zich Zaterdagavond ter ruste Degaf. De stoel, waarop zijn kleeren hingen, bevond zioh n.L vlak bij het kraantje. BRANDEN. Te Kostvlies (Dr.) is de woning van G. 'Geerts een prooi der vlammen geworden. Er is niets gered kunnen worden. Assuran tie dekt de schade. Te Zaandijk bracht gisterenmiddag, circa twee uur, door onbekende oorzaak, brand uit in de glas-, porcelein- en aardewerk pakhuizen der firma J. Schipper en Zn. In een ommezien stond het groote steenen ge bouw in dichten rook gehuld. De brand werd aangewakkerd door het pakstroo, dat in groote hoeveelheid in het pand aanwezig was. De Kooger- en Zaandijker brandspuiten waren spoedig ter plaatse en trachtten het vuur binnenshuis te houden, wat grooten- deels gelukte. Het perceel brandde echter inwendig geheel uit. De schade is aam- zienlijk, maar wordt door verzekering ge dekt Men meldt uit Eindhoven: Gistermiddag om half één brak een felle brand uit in de meubelfabriek en timmer- winkel van den heer Neuray. Dank zij bet krachtig optreden van de brandweer kon de brand, die zich aanvankelijk zeer ernstig liet aanzien, tot het gebouw beperkt blij- ?n. Dit gebouw brandde totaal uit, evenals e aangrenzende schuur. Op het laatste nip je kon de rietopslagplaats van de firma ns nog gespaard blijven. Mede door de nstige windrichting bestond er geen ge- lar voor de belendende perceelen. De inboedel was zeer laag verzekerd, ter- vijl de heer Neuray niet verzekerd bleek zijn tegen bedrijfsschade. De oorzaak van den brand is niet bekend. Zondagmiddag omstreeks vier uur werd k rust van de inwoners van Serooskerke Noora door het bericht, dat de dorpstoren a brand stond. De vele nieuwsgierigen, die bjj het luiden de klok waren saamgel oopen, zagen den helder blauwen hemel kleine hokwolkjes tusschen de 'leibedekking van spits uitkomen. Men vreesde het ergste, iddelljj'k waren de brandmeesters met helpers ter plaatse. Zij ontdekten, dat schijnbaar onschuldige rookwolkjes, die buiten zichtbaar waren, een deel vorm den van een verstikkende rookmassa, die zich in de spits had opgehoopt. Dank zjj het optreden van den op perbrandmeester Ww Jobse, die tot aan den vuurhaard toe den toren beklom, kon de brand met eenige 6Iuschapparatén en emmers water, die naar boven werden gebracht, vrti spoedig worden gebiuscht. Als dit niet spoedig was gebeurd, zouden de toren en hoogstwaarschijnlijk de kerk, die uit de 12de eeuw dateeren, een prooi der vlammen zjjn geworden. Naar de oorzaak van den brand wordt een onderzoek ingesteld. EEN NEDERLANDSCHE DAME BESTOLEN TE NICE. Een. Nederlandsche dame te Nice, mevr. Gallois, had met haar man een kennia van den trein gehaald, die uit Amsterdam kwam. Het gezelschap begaf zich per auto naar huis en bij haar thuiskomst ontdekte mevrouw Gallois, dat zij haar paarlen col lier en broche miste. Bij het uitgaan van het station was er in de drukte wel iemand met kracht tegen haar opgeloopen, maar zij had daar verder geen aandacht aan ge slagen. Vermoedelijk zijn haar op dat oogen blik de beide sieraden ontstolen, die een waarde van ongeveer 80.000 gulden (900.000 francs) vertegenwoordigen. Mevrouw Gallois heeft onmiddellijk de politie verwittigd. JP HOL. Gistermorgen is in de gemeente Baexera iemand, Sniekers genaamd, uit Leveroy (L.), door het op hol slaan van zijn paard, met wagen en al tegen de machine van 'n passeerende tram geslagen. De voerman werd met zware verwondingen en een ernstige hersenschudding in een nabij ge legen woning opgenomen. Men vreest voor zijn leven. - LOGEEREN ZONDER BETALEN. In November van het vorige jaar vertoef dl in het hotel Duym te Deventer een ongeveer 50-jarige dame, die daar een week lang bleef logeeren en het er goed van nam. Plotseling bleek ze met de Noorderzon te zgn ver dwenen, zonder de hooge hotelrekening te hebben betaald. Later bleek, dat men te doen had gehad met mej. W., afkomstig uit Leeuwarden, die zich in Tilburg, Arnhem en Apeldoorn o.a. aan soortgelijke feiten had schuldig gemaakt. De Zutphensche recherche heeft haai thans aangehouden. AAN DE GEVOLGEN OVERLEDEN. De vrouw van J. v. Lijssel, te Nuland, die Dinsdag van een zoldertrap viel, is aan de bekomen verwondingen overleden. DOOR DEN STROOM GEDOOD. Te Tegelen werd op de kermis een paard, dat de kindercaroussel voortbeweegt, door den electrischen stroom gedood. De electrische leiding, die onder den grond was aangebracht, diende om de in richting van licht te voorzien. Bg het rond- loopen heeft het paard den bodem losgewerkt en kwam zoo met een hoef in aanraking met den draad. Persoonlijke ongelukken werden door het geval niet veroorzaakt. RECLAME. „Lieve hemel de rem werkt niet." „Maar Karei, je hebt immers mijn been te pakken!" VOOR WOENSDAG 13 JUNL Hilversum, 1060 M. 12.302.00: Lunchmuziek door het Trio Verhev. 34 u.Maak het zelfdoor Mevr. Sc-haake Verkozen. 67.15: Dinermuziek door het Trio Rentmeester. 7.151.45: Lezing door J. L. H. Ferwerda: Moderne koeltecn- niek. 8 u.Concert door het omroep orkest o.l.v. Nico Treep. E. Menagé Cbai- la, zang. L. v. Gasteren, declamatie. Egb. Veen, a. d. vleugeL 10.25: Programma „Op verzoek." Huizen, 3-40.9 M Na 6 uur 1870 M. (uit sluitend NCRV-uitzendingen) - 12.30 1.45: Middagconcert. Mej. Luise Lauenroth, piano. Mej. Mieke Scager, viooL Mevr. Jo Hehl, cello. 56 Kinderuurtje o.l.v. den heer G. Westra Mz., te Hoogeveen. Zang- en vertellingen door B. van der Veer te Utrecht. 7.308 u.Gramofoonmuziek S u.Concert. SprekerDen heer K. Meima. Onderwerp: „De beteckenis v. d. Middenstand voor het Maatschappelijk Le ven". Muzikale medewerking verleeDen: Mej. To van der Sluye, sopraan. Barend Renden, piano. Daventry, 1600 M. 10.35: Kerkdienst 11.20: Gramofoonmuziek. 12.20: Bal- ladenconcert (alt, tenor). 12.50: Dans muziek. 1.202.20- Orkestconcert. 2.50: Lezing: Speech and language. 3.10: Muziek. 3.20: Lezing: The England that Shakespeare knew. 3.50: Muziek. 4.05: Lezing: Food values in cooking. 4.20: Licht klassiek concert. Gershom Parkington kwintet en M. Hilliard, sopraan. 5.35: Kindertjo. 6.20: Dansmuziek. 6.40: Tuinpraatje. 6.50: Nieuwsb. 7.05: Dansmuziek. 7.20: Lezing: Internatio nal affairs. 7.35: Bach's sonates voor fluit en piano. 7.45: Lezing: A. camping holiday. 8.05: VariétA 8.15: „The girl of the Golden West", opera in 3 acten, van Puccini. 9.20: Nieuwsb. 9.35: Lezing: Choosing the candidates for the United States Presidency. 9.50: Nieuwsb. 9.55: „The Girl of the Golden West", 2e en 3e acte. 11.1012.20: Dansmuziek. Parijs „Radio-Paris", 1750 M. 10.50 11 u.Gramofoonmuziek. 12.502.10: Ka mermuziek. 4.055.05: Orkestconcert. 8.5011.20: Radio-tooneel, zang en klas sieke kwartetten. Langenberg, 469 M. 11.3512.15: Orkestconcert. 1.252.50: Orkestconcert 6.207.15: Orkest-concert. 8.35: Con cert door het klein Werag-orkest. Daarna tot 12.20: Dansmuziek. Zeesen, 1250 M. 12.20—4.20: Lerin gen. 4.20—5.20: Orkestconcert. 5.20 8.20: Leringen. 8.35: „Die Traumlinde", hoorspel in 2 bedr. van W. Fladt. Daarna Schubertconcert. Kwartet voor fluit, viola, cello en guitaar. J. Willy, bariton. L. Wen- deroth, fluit. W. Caspar, viola. H. Weil, cello. R. Stein, guitaar. 10.20: „Schla^ ger" van heden en voorheen. Orkestcon cert. Hamburg, 395 M. 4.35: .„Nr. 66", operette in 1 acte. Orkest en eoli 6.20: Orkestconcert. 9.20: „Die Tierstimme m der Musik". Orkestconcert. Daarna caba ret tot 11.20. Brussel, 509 M. 5.206.20: Dansmu ziek. 6.507.50: Kamermuziek door het radiotrio. 8.35: Fragmenten u. d. opera „Louise" van Charpentier. 10.35: Sluiten Nog moeizaam werk. Maandagmiddag heeft het Italiaansche Ge zantschap te Oslo een nieuw bericht van de „Citta di Milano" ontvangen. Volgens dit bericht werd de bemanning van de „Italia" bii de landing op het ö3 in drie deelen gescheiden. De middelste groep, waarbij Nobile zelf zich bevindt, bestaat nit zeven mtaschen. Twee mannen van deze groep zjjn gewond. Eén van hen heeft een ge broken been. De tweede groep bestaat uit zeven, de derde uit drié man. De laatste hebben geen verbinding met de overigen en hebben geen levensmiddelen en ook geen poolkieeding. De drie mannen hebben ge tracht Smith te bereiken. Waar zjj zich op het oogenblik bevinden is niet bekend. De radiogrammen van de „Italia" zjjn veel zwakker geworden en bevatten nog slechts korte berichten over den toestand van de „Italia". De toestand is zeer kritiek, daar men bevreesd is, dat de jjsschotsen, waarop de mannen zioh bevinden, naar de open zee drijven. Amundsen, die van oordeel is, dat de beste manier om hulp te bieden bestaat in het uitrusten eener eccpeditie met een vhegbcot, heeft aan zjjn Amerikaansche vrienden getelegrafeerd, die vroeger hnlp hebben beloofd, en hun gevraagd dringend te willen seinen, of zjj bereid zijn, deel te nemen in de financiering eener hulp expeditie. Luitenant Dietrichson, die één van de vliegtuigen der Amnndsen-Ellsworth expeditie naar de Noordpool in 1925 be stuurde, zal de Dormer-machine, die in Duitschland gereed staat, besturen, als het plan wordt aangenomen. De Italiaansche zaakgelastigde heeft aan de sovjetregeering een officieel verzoek overgebracht van de Italiaansche regeering, Öebrakers naar Spitsbergen te zenden voor de redding van Nobile. Aan de grootste ijsbrekar van de sovjet unie was reeds door de sovjetregeering bevel gegeven Zich onmiddellijk gereed, te maken voor het vertrek naar Spitsbergen. Ook een andere jjsbreker, Malvgin genaamd, vertrekt naar het eiland De Hoop. Litzow Holm is aan boord van de „Hobby* teruggekeerd. Nobile bevindt zich, volgens de laatste door hem uitgezonden berichten, op een groote ijsschots. Er bestaat gevaar, dat bij in open zee is geraakt. De ijsschots heeft zich namelijk reeds aanmerkelijk verplaatst. Het eerste Zweedsche hulpschiD Quest is te Koningsbaai aangekomen, maar het tweede Tanja, met drie vliegtuigen aan boord, kan Spitsbergen niet voor het einde der week bereiken. De „Citto (E Milano" heeft gis teren vier maal verbinding met de „Italia" gehad. De bemanning van de „Itaüa" gewaagt van sterken wind, waardoor rij is afgedreven. De situatie is thane 45 K.M. ten noorden van kaap Smyth en 30 K.M. ten oosten van het eiland Foyn. Tengevolge van spleten in het ijs kan de bemanning het land niet bereiken en deze spleten zullen hert ook zeer moeilijk maken haar met sleden te hnlp te komen. Op bovenstaand kaartje zal men zich kunnen oriënteeren. RECLAME. 1408 DAT U ZICH ZIEK VOELT. Een trage lever veroorzaakt: Constipatie en giftige stoffen in het lichaam - Maagklachten - Slechte spijsvertering - Hoofdpijn - Bleeke gelaatskleur - Vatbaarheid voor koorts - Gal en andere kwalen. CARTER'S KLEINE LEVER PILLEN zijn een zuiver plantaardig laxeermiddel en doen de ingewanden pijnloos functloneeren, zonder on aangename nawerking. CARTERS KLEINE LEVER PILLEN zijn klein en met een suikerlaagje bedekt, dus ge makkelijk in te nemen. Zij zijn volgens dokters recept samengesteld en kunnen door jong en oud worden gebruikt Elsch Carter'» Little Liver Pills met bovenstaand handelsmerk. Verkrijgbaar bij Apolh. en Drog. in roodc kokertjes van 75 et en f 225. ImpotL Fa. B. Meindersma - Den Haa A NEEM ZE TERSTOND - MORGEN GEZOND. Uit het Engelsch van BEN BOLT. focy lachte. Dat is altijd het beste! "vallen is je ware verdediging- Als hij de kans geeft, gaan we hem na het 11 te lijf en wachten af wat er verder ge- Ik denk hij strekte een zijner -Q uit, als om zijn spieren te beproeven lachte weer. Ja. ik geloof werkelijk naar een kloppartijtje verlang. merkte Singleton op een vecht- wordt het niet. Op die manier vecht felius niet. Het wordt een strijd van in- tegen intellect met een verrader- Bde. Dat i9 zijn manier of we i ons volkomen in den man vergissen, "i 6 vergisèen ons niet, antwoordde zijn M. De man is een beschaafde en ont helde schurk en zoo hard als staal. Hij een Borgia dan een vechtersbaas en wn beetje oppassen met drinken van- J Ik houd natuurlijk van dengelfden c als Shotteliu9 zelf. ""Iedenkt toch niet Zeker denk ik dat. Niemand weet. dat :®r rijn. En de man, die Charley South- "teft laten doodsteken, zal het met ons nauw niet nemen als hij denkt dat in den weg staan. Hij haalde zijn ,e voor den dag. We hebben nog -ten een uur tijd Kom meel Laten we %en om eetlust te krijgen. We krijgen een hoogst-interessant diner, of '-41 een boon als ik me vergis! Vlug stapte bij het land in en ze begon nen hun wandeling over de meent. HOOFDSTUK XXII. Het bleek, dat het diner in meer dan één opzicht interessant was, en een van de bij zondere dingen, die er gebeurden, kwam heel onverwacht. Het was geen uitgebreid menu, doch de schotels waren uitstekend en licht de heer Shottellus was een man van smaak en een uitstekend gastheer. De wijn was die uit den kelder van een fijn proever, „Clicquot 1911 dry", en daar de heer Shottelius er zelf van gebruikte, deed die zijn vriend even veelbeteekenend had aangezien, het edele nat eer aan.Singleton sloeg den gastheer, zonder dat deze het merkte, nauwkeurig gade, maar hij bespeur de niets, dat eenigen argwaan kon wekken. Shottelius was, welke gedachten hij ook omtrent zijn gasten mocht koesteren vol komen op zijn gemak; een vriendelijk, be schaafd, goed ontwikkelde man van de we reld, die met belangstelling sprak over zaken, die menschen uit goede kringen in teresseeren, zooals zeldzame wijnsoorten; over de kansen van een bekend jockey, die een bekend zwart paard zou berijden bij de wedrennen in Cambridgeshire; over mogelijke troebelen in Soedan, om ten slotte van daar weer losjes op de jongste politieke onderwerpen en nieuwtjes te komen, waar over hij met lichte ironie sprak. En zoo verliep de maaltijd, totdat zij aan het wild kwamen, een prachtig opgemaakte fazant, die de kunst van den kok eer aan deed. Terwijl dit gerecht genuttigd werd. werd er aan de deur geklopt en trad een bedien de binnen met een blaadje, waarop een bruingele enveloppe lag. Shottelius stak zijn hand uit. U neemt me niet kwalijk, zei hij, zich beleefd verontschuldigend, maar een telegram is vaak iets van leven en dood. Doch de man hield hem het blad niet voor. Pardon, meneer, zei hij een beetje ver legen, het telegram in geadresseerd aan Kapitein Singleton. Singleton nam buiten zichzelf van ver bazing het telegram aan en vroeg zich af, wie ter wereld kon weten, dat hij op „Ro- want End" was. Aan de verbaasde uitdruk king van zijn gezicht had een kind kunnen zien, dat hij hoegenaamd geen telegram had verwacht, en terwijl hij het opende, zat zijn gastheer hem met lynx-oogen te te- loeren, wat Tracy niet ontging. Toen hij het dunne papiertje openvouwde en de weinige woorden las, die er op ston den, week de verwondering van Singleton's gezicht en met een eigenaardig lachje reikte hij het zijn vriend toe. Iets van leven en dood zei n daarnet, meneer Shottelius. Er schijnen menschen te zijn, die een tip over Cambridgeshire, waarover we het straks hadden, even be langrijk vinden. De millionair glimlachte. Blijkbaar denkt de man van deze tip er ook zoo over, anders zou hij er n niet mee lastig vallen.... Daar heeft de man van deze tip geen schuld aan. Als iemand schuld heeft, dat de gezelligheid van dit dinertje een oogeab'ik verstoord wordt, ben ik het Want ik heb tegen de concierge van Belvoir Mansions gezegd, dat, als er tot zoo en zoo laat tele grammen voor me mochten komen, hij ze hierheen moest sturen en dat heeft hij nu gedaan. Shottelius glimlachte en liet het onder- •werp varen met de woorden: Ik houd van bedienden, die doen wat hun gezegd wordt. Het is een teeken, dat zij geschikt voor hun taak zijn. Daarop wendde hij zich snel tot Tracy, die het telegram zat te bekijken. En de tip, kapitein Gracy? Nieuws gierigheid is menschelijk. Mag ik weten. Mignaultl was het met groote gevat heid gegeven antwoord van Tracy, terwijl hij het telegram weer aan zijn vriend terug gaf. Mijn eigen idee is Live Wire. Shottelius knikte glimlachend en Single- ton las den inhoud nog eens over, die aan merkelijk verschilde van de jezing. welke hij gegeven had: „Pas op voor mr. Shottelius". Daarna frommelde hij het papier tot een prop, mikte en wierp deze juist in het vuur. Ik hoop, dat Jackson zich door dat telegram niet laat misleiden, nu hii het gelezen heeft, 't Is waar* dat Mignault een groote kans heeft als Douque hem berijdt, maar iemand, die onvoorzichtig is, kan er met zulke tips leelijk inloopen. Ik zou niet graag willen, dat hij hierdoor geld verloor, Tracy. Tracy lachte. Telefoneer hem dan, om zich aan Live Wire te houden, als hij geen strop wil heb ben Zijn woorden werden onderbroken doordat buiten de deur een luid-protesteerende stem klonk. Shottelius' voorhoofd trok in een diepen rimpel en zijn oogen 9choten vuur! Een seconde later hoorden alle drie, terwijl zij strak naar de deur zaten te staren, een stem die zenuwachtig uitriep: Uit den weg, gek, ik wil. De deur vloog open en er kwam een jonge man de kamer binnen slingeren, die dooy een bediende bij den arm werd vastgehou den. Zijn oogen hadden een koortsachtigen gloed als van een drinker; zijn mager, on gezond uitziend gezicht zag er verwilderd uit; hij snakte naar adem, zijn mond be woog; hij trachtte te spreken, maar hij kon geen geluid voortbrengen. Shottelius stond op van zijn stoel; in zijn oogen was een angst aanjagende uitdruk king. Wat beteekent dit? Wat is dit voor een onbehoorlijk gedrag, begon hij op een toon, zoo koud en zoo hard, als Singleton nog nooit in zijn leven iemand had hooren spreken; maar plotseling brak de spreker af, daar Tracy verbaasd van zijn stoel wa3 opgesprongen en ontzet uitriep: Mijn God! Tony BerringtonI Tony, hoe ben je. Verder kwam hij niet. De binnendringer staarde hem gedurende één tel met schuwe cogen aan, toen kwam er een uitdrukking van grooten angst op zijn verwilderd ge zicht, hij hief zijn handen in wanhoop omhoog, draaide zich met ongelooflijke snelheid om en vluchtte de kamer uit. Achter hem aan! Dick, schreeuwde Tracy. Dat is Bébé, of ik laat me.... Hij holde bijna vlak achter den vluchte ling aan. Maar toen deze de deur uitging, sloeg hij die met kracht achter zich dicht, zoodat Tracy met een smak tegen de panea- len terecht kwam. Wankelend deed hij een stap achterwaarts, herstelde zich vlug en nikte de deur open, doch ondertusschen hoorden ze een luiden slag van de buiten deur. en begrepen, dat de man in het be schermend duister van den nacht was ontkomen. (Wordt vervolgd)'.

Leidsch Dagblad | 1928 | | pagina 9