VAN HET OLYMPISCHE SPELEN. LEIDSCH DAGBLAD HET VOETBAL-TOURNOOI. 9!,e Jaargang Maandag 11 Juni 1928. No. 18 Het voornaamste nieuws van heden. Bureau Noordeindsplein LEIDEN SPORTBLAD Telefoon: Dir. en Adm. 2500 Red. 1507. ARGENTINIËURUQUAY1 —1. Een eindstrijd, die geen eindstrijd was. Een gelijk spel de jniste verhouding. Woensdag de re prise. (Van onzen eigen verslaggever). Bet Olympisch voetbaltournooi heett on- iracht een verlengstuk gekregen, doordat i beide finalisten, Argentinië en UruAiay tweemaal zestig minuten spelens geen zagen elk meer dan één doelpunt te zoodat krachtens de bepalingen van I Olympisch reglement de wedstrijd op- :aw gespeeld moet worden. |Deze „tweede finale" zal plaats vinden i Woensdagavond om 7 u. in het Nieuwe idion. Mocht ook dan na verlenging geen «Sssing verkregen worden, dan wordt 6f ^loot óf de uitspraak wordt overgelaten aan i regelingscommissie van het Olympisch klbaltournooi, die nog een derden wed- Jtijd kan vaststellen. |Laten wij hopen, dat de oplossing van dit ibleem langs sportieve banen gevonden di lOndanks het brillante spel, dat in dezen snenkamp bij tijden door beide partijen ond is, mag toch worden aangenomen, ide uitslag bij talloos vele bezoekers te- stelling heeft gewekt. [ioevelen zouden er niet zijn geweest on- rde circa 40.000 bevoorrechte wezens, die wedstrijd bijwoonden, die dolgraag k het imposante oogenblik hadden meeze ult van het uitroepen van den Olympi an kampioen en het hijschen der vlag- h? |8jn aantal zal stellig weinig minder dan tder aanwezigen zijn geweest. |Ed hoevelen zouden er onder hen zijn, Woensdagavond dit voorrecht zal te M vallen? |S'.ellig een zeer klein percentage, want is voor een gewoon sterveling een bui- kewone prestatie voor een dergelijk tref- lten plaatsbewijs te bemachtigen. Dit enorme belangstelling manifesteerde 'i ook in de drukte in de binnenstad en [ien Amstelveenschen weg. ds om twaalf uur begon de exodus het Stadion en naarmate het aan- uur van vieren naderde, volgden de propte trams, autobussen, taxi's en alle |flijke andere Vervoermiddelen elkaar kr op, terwijl ter weerszijden van den een compacte menschenmenigte zich am in de richting van het Stadion Bewoog. lit schitterende sportpark leek net een peet, die allen met onweerstaanbare JcM tot zich trok. rui ondanks dat geweldig drukke ver ft alles een zeer ordelijk verloop had. be tdat de Amsterdamsche verkeerspolitie i aanvoering van inspecteur Hakker in 'opzichten voor haar taak berekend is. [Whillende buitenlandsche journalisten [rij spraken, waren vol lof over de uit- snde regeling zoowel in het Stadion als Stuiten. fit was dientengevolge ook al vroeg druk ['ft van Tuyllplein en Heck's restaurant goede zaken. Aan alle tafeltjes ïden de kansen voor den wedstrijd het xerp der gesprekken. De meeningen la echter nogal uiteen. een meende, dat Argentinië gezien geweldige productiviteit in de voor de wedstrijden gemakkelijk zou win- i ander daarentegen was van oordeel, J de meerdere techniek der Urugueezen talans in hun voordeel zou doen door- kwart over drie, toen de tribunes zich umerhand begonnen te vullen, barstte Ittsche regenbui los, doch gelukkig dre- grauwe wolken spoedig weer over en om tien minuten voor vier Z. K. H. Hendrik zijn plaats op de eeretribune dreinde nog slechts een motregentje 'P de duizendkoppige menigte, 'k. H. werd door de Postharmonie be- 1 met het Wilhelmus, dat door allen Me werd aangehoord. Vijf minuten la- Intraden de Argentijnen, gekleed in ver- 'I gestreept blauw-wit shirt en donker- p broek het veld, hartelijk door het begroet. Even later deden ook de heezen in lichtblauw-shirt hun entrée. i den gebruikelijken Olympischen groet «ide lengtezijden van het veld, wer- Ijeide ploegen op de gevoelige plaat ver- pri- 1 hartelijk applaus klatert op van de "«Ie tribunes, wanneer kort daarop ichter Mutters het veld betreedt, p wordt bijgestaan door de grensrechters 'lenus (België) en A. Gama (Italië). schril fluitje en even later flikkert Ij^dstuk in het zonlicht. blijkt goed te hebben geraden, Maar de wind nagenoeg dwars over •Q slaat, levert dit geen noemenswaard l> °P' ploegen stellen zich dan als volgt op: Argentinië: Bosio Bidoglio Paternoster Mèdice Monti Evaristo Tarasconi Ferreira Gainzarain Carricabem Orsi Campolo Cea Petrone Castro Urdinaran Gestido Fernandez Andrade Arispe Nasazzi Mazali Uruguay. Da wedstrijd. Om klokke vier uur trapt Ferreira voor Argentinië af. Het begin kenmerkt zich door een verkennen van weerszijden, waarbij e.an beide elftallen duidelijk te merken is, dat zij hun zenuwen niet geheel en al de baas zijn. Vooral Andrade is er in het eerste kwar tier leelijk uit en wordt keer op keer door den snellen Argentijnschen linkervleugel gepasseerd, doch Nasazzi weet telkens red ding te brengen. Na een korte periode van Argenlijnsch overwicht komt de eerste aanval der Uru gueezen. Cea passeert handig twee tegen standers, centert onberispelijk naar Cam polo, die hoog voorzet, doch Petrone kopt het leer juist naast. Uruguay komt dan even in de meerder heid. doch de meeste aanvallen stranden op de linkshalf Evaristo,-die overal opduikt waar gevaar dreigt. De Argentijnsche voorhoede forceert kort achtereen vier corners, maar telkenmale wodt de bal weggewerkt. Dan plotseling na 23 minuten een snelle' doorbraak van den Umgueeschen rechtervleugel; Urdi naran plaatst fraai voor doel; even blijft het leer voor den doelmond zweven en dan schiet Petrone uit een kluwen van spelers naar voren om met een onhoudbaren schui- te geven. Uruguay de leiding Een zwak applausje beloont dit doelpunt. Even wordt er dan vurig gespeeld, doch Mutters treedt onmiddellijk streng op en be straft het minste vergrijp met een vrijen schop. Eenige keeren moet gestopt worden we gens kleine blessures aan weerskanteft, doch op de perstribune is men het er al gauw over eens, dat de pseudo-gewonden bij den scheidsrechter den indruk willen wekken, van unifair spel van de zijde der tegenpartij. Wij noteeren dan een serie aanvallen op het Argentijnsche heiligdom, doch de Uru- gueesche voorhoede houdt het spel te kort, zoodat Bidoglio en Paternoster telkenmale gelegenheid krijgen in te grijpen. Petrone lost eens een hard schot, dat Bosio slechts half kan stoppen, doch Mut ters had reeds voor buitenspel gefloten, zoo dat verdere moeite overbodig is. Rust komt met 1O voor Uruguay. Na een pauze van 10 minuten komen de elftallen weer in het veld en om 5 uur wordt de strijd hervat. De Argentijnsche voorhoede zit direct voor het vijandelijk doel, maar Arispe en Nasazzi weten telkens op het juiste moment in te grijpen en het leder weg te werken. Argentinië komt echter steeds terug en wanneer er 7 minuten gespeeld is, zien wij Carricaberri snel langs de lijn rennen. Hij zet hoog voor, waar Gainzarain klaar 9taat om in te koppen. De bal ketst evenwel tegen den paal en vandaar bij Ferreira, die zich geen oogenblik bedenkt en onder geweldig enthousiasme inschiet De stand gelijk. Dit doelpunt brengt de gemoederen in be roering; aan weerszijden worden diverse overtredingen begaan, doch Mutters is on verbiddelijk en deelt met kwistige hand vrije schoppen uit Luide aangemoedigd blijven de Argentijnen even het beste van het spel behouden, maar gaandeweg ver plaatst zich het spel en onderneemt Uru guay eenige gevaarlijke aanvallen bij een waarvan Petrone buiten bereik van Bosio tegen den paal schiet. De bal gaat snel van doel tot doel. Castro, die na de hervatting met Urdinaran van plaats verwisseld heeft, zendt eens een fraaien schuiver in; Bosio heeft den bal niet direct in zijn macht, werkt onvoldoende weg en juist wanneer Petrone wil schieten, trapt Bigdoglio hem het leer voor de voeten wegcorner. Maar ook deze levert niets op. Dan gaat Orsi er weer vandoor, bliksem snel rent de Argentijnsche linksbinnen langs het lijntje. De Urugueesche centerhalf, Fernandez wil te hulp schieten, wordt gepasseerd en ver geet zich dusdanig, dat hij zijn tegenstan der haakt, hetgeen hem een waarschuwing van Mutters bezorgt. Het publiek geeft door applaus zijn in stemming met deze beslissing te kennen. De tijd verstrijkt meer en meer en reeds denken we het einde met een gelijk spel te zien komen, als vlak voor tijd plotseling Petrone de Argentijnsche achterhoede pas seert en alleen voor Bosio komt te staan. Hij wacht iets te lang met schieten en de ijlings toesnellende Bidoglio weet op het nippertje te redden. Vijf seconden la ter kondigt Mutters het einde aan. Er moet dus 2 x 15 minuten verlengd worden. Nasazzi schijnt een bolleboos in het tos sen te zijn en wint ook nu weer den op gooi. De verlenging. Van den aftrap af geven beide partijen zich tot het uiterste. Het tempo is razend snel en nauwelijks heeft Bosio een schot van Urdinaran verwerkt of Ferreira zendt aan den anderen kant een kogel in, die via Mazali's borst weer in het veld stuit. De spelers geven elkaar niets toe en de strijd wordt hoofdzakelijk op het midden veld gevoerd. Bij een aanval der Urugueezen komt Cea in onzachte aanraking met den Argen tijnschen doelman en voor de zooveelste maal hollen de helpers het veld in om eerste hulp te verleenen. Het euvel schijnt ook nu weer spoedig verholpen en even later speelt Bosio weer door alsof er niets gebeuixl is. Het eerste kwartier verloopt zonder dat er gescoord is. Ook in de tweede helft laten de doel punten tevergeefs op zich wachten. Tot de laatste minuut blijft de strijd spannend, maar de achterhoeden blijven de respec tieve aanvalslinies de baas. Even voor tijd komt Ferreira nog vrij voor doel, maar Mazali houdt het harde schot keurig en wanneer Muiters eindelijk in rukken blaast, is de Olympische Kampioen 1928 nog steeds niet bekend. Het publiek, grootehdeels onbekend met het reglement, blijft nog eenigen tijd wach ten alsof het nog geen voldoende waar voor zijn gdd gekregen had maar dan beginnen de tribunes langzaam leeg te stroomen en trekt de lange stoet in volmaakte orde weer stadwaarts Hoe er gespeeld is. Over het spel kunnen we moeilijk anders dan enthousiast zijn. Zoowel van Uru gueesche als van Argentijnsche zijde werd voetbal te zien gegeven, zooals we op onze Hollandsche velden nooit te aanschouwen krijgen. De Urugeezen vertoonden een ver bluffend kort samenspel, dat alleen te ver werd doorgevoerd, waardoor de vijandelijke achterhoede en middenlinie telkens weer gelegenheid kreeg in te grijpen. Over het algemeen waren de Urugeezen de Argentijnen in techniek de baas. doch dit tekort voor zoover er bij dergelijke groot meesters in de voetbalkunst tenminste van een teko/t sprake kan zijn werd aange vuld door een grooter enthousiasme. Van een uitgesproken en uitsluitend long passing-game der Argentijnen hebben wei overigens niet veel gemerkt. Wel werd het spel iets minder kort gehouden dan dat der Urugueezen doch lange centers van den mid- half naar de vleugels, waarin in vorigei wedstrijden de groote kracht van deze ploeg school, hebben we gisteren maar weinig te zien gekregen. De beide achterhoeden waren ten volle voor haar taak berekend, waarbij de Urugueesch doelwachter een iets betrouw baarder indruk maakte dan zijn collega aan de overzijde. Ook de middenlinies gaven elkander weinig in kracht toe. Andrade, de ne'ger, die bij het Amsterdamsche publiek zich een groote populariteit heeft verworven werd in het begin van den wedstrijd herhaal delijk gepasseerd, doch daarna herstelde hij zich volkomen en zijn tactisch opstellen en aangeven dwong aller bewondering af. Bij de Argentijnen traden vooral de centerhalf Monti en de linkshalf Evaristo op den voor grond. In de Urugueesche voorhoede was Petrone de gevaarlijke man. doch hij werd door Monti als een schaduw gevolgd en de weinige keeren, dat hij aan zijn bewaking wist te ontsnappen, talmde hij gedurig te lang met schiepen, waardoor eenige goede kansen verloren gingen. Urdinaran kon ons" als binnenspeler minder bekoren dan als rechtsbuiten, waar hij prachtig werk deed. De Argentijnsche voorhoede bestaat uit spelers, die individueel minder technisch knap zijn dan de Urugueezen. doch stuk voor stuk doortastender zijn. Het binnentrio verstaat de kunst van schieten, doch kreeg daartoe weinig gelegen heid; de vleugelspelers zijn zeer sne'l en hun voorzetten vormen een gedurig gevaar voor de vijandelijke achterhoede. Summa summarum. een wedstrijd tus- schen twee volkomen gelijkwaardige ploegen waarvan geen van beide de overwinning verdiende. De leiding tenslotte was bij den heer Mutters in goede handen. Het feit, dat onze landgenoot ook voor Woensdagavond als scheidsrechter is aangesteld bewijst, dat hij ook in de oogen van de regelingscommissie voldaan heeft. Zijn taak was niet gemakkelijk. Zonder dat er nu bepaald unfair ge'speeld werd, was het toch noodzakelijk van den beginne af streng op te treden, daar van weerskanten reeds in den aanvang van den wedstrijd door appèls en aanstellerig-op den grond-blijven-Iiggen gepoogd werd den ar biter te misleiden. Mutters liet zich evenwel niet van de wij9 brengen en bestrafte iodere vermeende ongerechtigheid. Karakteristiek was ook, dat wanneer voor een of andere overtreding was afgefloten, de bestrafte partij ste'eds den bal eenige meters achteruit in de richting van het doel der tegenpartij trapte. Maar ook dit vliegertje ging niet op, want Mutters had dit spelletje al heel gauw door en wees nauwkeurig de plek aan, waar moest worden afgetrapt. DE STRIJD OM DE DERDE PLAATS. Hoe Italië met 113 van Egypte won. Zaterdag was reeds de wedstrijd gespeeld om de 3e plaats tusschen Egypte en Italië. Beide ploegen telden ettelijke invallers. Zoo miste Egypte zijn goalgetter Moktar en den negerback Salem, terwijl Italië het zonder Rivolto, Janni en Rosetta moest stellen. Ongeveer 8000 menschen woonden den wed strijd bij. Het publiek krijgt al dadelijk waar voor zijn geld: Na zes minuten scoort Schiavo voor Jtalië en na 11 minuten bekroont Riad een schitterend staaltje combinatiespel der Egyptische voorhoede, met een onhoudbaar schot. Geen minuut later w het weer Schiavo die doelpunt uit een scrimage (21) voor Italië en daarmede het 100ste doelpunt van het tournooi ter wereld brengt Daarna kogelt Magnozzi tegen den paal de bal springt terug, wordt door Schiavo iDgezet, maar vliegt rakelings langs. Na zestien minuten brengt Ismail Moha- med snel op, de Italiaansche keeper loopt iets te laat uit en M. Ismail brengt den stand op 2—2. De doelpuntenregen 6chijnt voor te du ren Banchero geeft na 19 minuten den Italianen weer de leiding. Een kogel van Levratto scheert de lat. Het Egyptische doel ontsnapt dan op merkwaardige wijze aan doorboring. Eerst redt. de lat, dan de paal, als de keeper reeds gepasseerd :s. Een keurige safe van den Egyptischcn doel man, die val'ende den bal weghaalt voor d9 voeten van Schiavo. oogst luid applaus. De Italianen krijgen dan een meer zeke ren voorsprong als Banchero alleen voor den keeper komt en den bal kalm in den hoek plaatst. (42) waarna Schiavo op even kalme wijze den stand op 52 brengt. Vlak voor rust maakt Banchero er uit een van de lat terugstiutenden bal 62 van, met welken stand de rqst komt. Ook na de rust is Italië sterker. Balon- cbieri brengt na zes minuten den stand op 7—2. Uit een corner schiet Bernardini hard langs den keeper. Fahmy Abaza trapt den bal van de doellijn weg: Banchero benut ,na twaalf minuten een gemakkelijke kans (8-2). Egypte blijft een goede partij geven: Hassan Moesha kogelt van verre precies in den linker-benedenhoek en het is 8—3. De Italiaansche linksbinnen Magnozzi die nog geen doelpunt gescoord heeft, vindt het dan ook zijn tijd en neemt nummer 9 voor zijn rekening. De Egyptenaren wijzi gen hun opstelling: de back Fahmy Abazza trekt in de voorhoede en lost daar eenige ferme schoten, die juist overgaan. Het wachten is nu op de dubbele cijfers. Mag nozzi is de gelukkige, die den stand op 10—3 brengt. Er is dan nog 7 minuten te spelen, als Bnlonchieri in het Egyptische penalty-gebied ten val komt geeft scheids rechter Langenus een penalty, welke door Bernardini met opzet wordt naast gescho ten. Eén schot van Magnozzi wordt door Hamdi vallende gehouden waarna do toe stormende Magnozzi den bal over den lie genden keeper heen wipt 113, daarmee de hattrick verrichtende. Met 113 verzekert Italië zich van den 3en prijs. VOETBAL. DENIS OFFICIEEL GEHULDIGD. Een souvenir aangeboden. Gisteravond waren te Amsterdam in het American Hotel de Nederlandsche Olym pische voetballers met bestuursleden en andere officials van den N. V. B. aan een gemeenschappelijk diner vereenigd. Bij deze gelegenheid had de officieele huldiging plaats van den aanvoerder van het Neder - landsch Elftal, Ir. Harry Denis, in verband met het feit, dat deze Dinsdag j.l. tegen België voor de 50ste maal de Hollandsche kleuren in een interlandwedstrijd heeft ver dedigd. Verschillende sprekers voerden het woord zoo meld de „Courant". De spelers gaven uiting aan de gevoelens van sympathie, jegens hun aanvoerder, door hem als sou venir een in zilver gevatte blocnote met inscriptie aan te bieden, terwijl de jubilaris van het N. V. B.-bestuur een zilveren inkt- stel in ontvangst had te nemen. Geen beslissing in den eindstrijd ren hef Olympisch voetballonmooi; 11 na ver lenging. Woensdagavond van 7 lot 9 nnr opnieuw: Argeniinië legen Urngnay. Italië bezet de derde plaats in het voet. baltonrnooL Nederland won den lawntenniswedstrijil om den Davis-beker tegen Oootenrijlc met 30. Onze stadgenoot, de heer Ant. Metz, be. noemd tot leider der Olympische turners, ploeg. j FEÏENOORD—MEXICO. Zaterdagavond heeft Feyenoord op eigen terrein tegen Mexico gespeeld. De Rotter, dammers wonnen met 4—3. GOUDA PROMOVEERT. Gisteren won Gouda den beslissings wedstrijd tegen O.N.A., zoodat eerstgenoem. de club naar de tweede klasse promoveert NORVICUS n—LUGDUNUM ID 1—4. Lugdunum III heeft haar voorlaatste!! competitiewedstrijd, ondanks vier invallers, verdiend gewonnen. Spoedig na den aftrap belandt het leer in het rood-witte doel (01 f en even later doelpunt Bodgn met een zuiver schot (O2). Alhoewel Norvicua daD heftig aanvalt, gaat de rust met 0—2 in. Na do rust een zelfde spel, en spoedig benut Dool een strafschop (O3), terwijl Lubbe voor no. 4 zorgt. (O1). De N'oord- wijksche voorhoede met Snoek aan 't hoofd vindt de groen-witte achterhoede in prima staat, zoodat zjj niet tot sooren kan komen. Twee minuten voor het einde krijgt Norvicua eon penalty wegens hands. Snoeck redt uit den strafschop de eer van z"n olub. Einde 42 voor Lugdunum. Scheidsrechter Prinsen was goed op dreef. KORFBAL. UITSLAGEN VAN GISTEREN. NEDERLANDSCHE KORFBAL-BOND. Kampioenschap van Nederland: E.K.C.A'. —Het Zuiden 0—6. Promotie en degradatie:" Overg. Noord A: VolhardingSportief 3—2. Overg. Zuid: H.K.V. II—Rozenburg 3—1. Competitie: West XZuid: Vitesse—D.K.C. 3-0. Overzicht. Het Zuiden heeft gisteren haar laatsten kampioens-wedstrrjd gespeeld, en tevens haar vierde overwinning in de kampioens-compe- titie behaald. De Arnhemsche club wist dit maal do dubbele cijfers te voorkomen, doch kreeg niettemin een stevige nederlaag te slikken. Van de resultaten der promotie-wedstrg- den dient vermeld, dat het tweede twaalftal van H.K.V. zgn eersten promotie-wedstrijd tegen Rozenburg heeft gewonnen. Een gelijk spel is voor de Hagenaars nu reeds voldoende om de Overgangsklasse te bereiken. Te Eussum werd de promotie-wedstrijd tusschen Olympia en Ready-Tecka bij gelijken stand (11) wegens regen gestaakt. Hier ter stede heeft Vitesse tegen D.K.G. gespeeld en met normale cijfers gewonnen. VITESSE—D. K. C. 3—0. Van Vitesse's eerste twaalftal zijn alleen de dames Vermast, Molt en Meihuizen en van het heeren-zestal Kaiser en Van Ginkel aanwezig. De overige spelers zijn gerecru- teerd uit Vitesse II en bovendien heeft Vitesse een enkele oud-speler in de gelederen. Ook D.K.C. is verre van volledig en heeft talrijke reserve's. De wedstrijd begint met een tam spelletje, waarbij Vitesse steeds in de meerderheid is. Toch duurt het nog vrij lang, aleer v. d. Noordaa zich weet vrij fa maken en Vitèssa de leiding geeft. (1—0). In den Delftac hen aanval schiet Hulsinga vaak van verre, doch zijn schoten treffen geen doel. De Vitesse- aanvai schept zich veel kansen, die steeds steeds weer op onhandige wijze worden verknoeid. Toch wordt voor het einde det eerste helft de voorsprong vergroot, wan neer v. Ginkel de juiste richting aan zijn schot geeft. (20). Na de rust blijft er dezelfde matheid over het spel hangen. De Vitesse-aanval i3 ook al niet bij machte van eenvoudige kansen te profiteeren, en ook de Delftsche aanval siaagt er niet in den bal door den korf te krijgen. Tenslotte beeft Kaiser met een ver schot succes (30), met welken stand het einde wordt aangekondigd.

Leidsch Dagblad | 1928 | | pagina 9