HET MYSTERIE VAN BELVOIR-MANSIONS. 69*® JAARGANG MAANDAG 11 JUNI 1928 No. 20932 STADSNIEUWS. Met voornaamste nieuws van heden. VISSCHERIJ-BERICHTEN. FEUILLETON. LEIDSCH DAGBLAD DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN. PRIJS DER ADVERTENTIEN 30 Cts. per regel voor advertentien uil Leiden en plaatsen waar agentschappen van ons Blad gevestigd zijn Voor alle andere advertentiên 35 Cts. per regel. Kleine Advertentiên uitsluitend bij vooruitbetaling Woensdags en Zaterdags 50 Cts. bij een maximum aantal woorden van 30. Incasso volgens postreebt Voor eventueele opzending van brieven 10 Cts. porto te betalen. Bewijsnummer 5 Cts. Bureau Noordeindsplein Telefoonnummers voor Directie en Administratie 2500 Redactie 1507. Postcheque- en Girodienst No. 57055 - Postbus No. 54 PRIJS DEZER COURANT: Voor Leiden per 3 maanden ƒ2 35. per week ƒ0.18 Buiten Leiden, waar agenten gevestigd zijn, per week „0 18 Franco per post 2.35 portokosten. Dit nummer bestaat uit DRIE Bladen EERSTE BLAD. BELANGRIJKE ONDERZOEKINGEN. Van de Leidsche Sterrewacht. Naar wij vernemen, vertoeft dr. C. H. Hins, observator aan de Sterrewacht alhier, iinds eenige dagen in Engeland, waar hij ie York zich op de hoogte is gaan stellen ran den staat, waarin het Azimuth-inslru- ,ent. dat door de Leidsche Sterrewacht pruimen tijd geleden daar is besteld, zich bevindt. Prof. De Sitter had gehoopt het instrument nog voor den aanvang van het Astronomisch Congres hier te kunnen heb ben. doch dit schijnt thans nog niet zeker. Ilocht het instrument, wat waarschijnlijk geacht moet worden, niet tijdig hier kunnen zijn, dan zal dr. Hins aan het Congres rap port over het instrument uitbrengen. Met dit instrument, dat bekostigd wordt door de Sterrewacht alhier, zullen zoo spoe- S mogelijk Azimuth-waarnemingen wor den verricht, teneinde de fundamenteele declinatie van de sterren te bepalen. Deze vaarnemingen zullen om te beginnen wor den gedaan door dr. Hins onder den equator. Dr. Hins zal zich daartoe t. z. t. roor een jaar of langer naar Zuid-Amerika Equador), waarschijnlijk naar Quito bege- Later zullen dan in het Zuidelijk en Noordelijk halfrond dergelijke waarnemin gen worden gedaan. Deze belangrijke waarnemingen kunnen «■orden gedaan dank zij financieelen steun an de Hollandsche Maatschappij voor We gschappen te Haarlem en de Astronomical nion. BEROEP AANGENOMEN. Ds. P. D. Tjalsma. van Gouda, heeft t beroep naar de Remonstr. Gemeente 'ilhier aangenomen. „DE TUINSTAD WIJK". De Raad van Commissarissen van de fl'oningbouwvereeniging „De Tuinstadwijk leeft zich met onderstaand schrijven ge- fid tot het Bestuur dezer Vereeniging. M. H. De Raad van Commissarisen is van mee- fcg, dat de uitspraak der ledenvergadering an 6 Juni, gelet op de wijze waarop die nfspraak is verkregen, voor ons college pen aanleiding behoeft te zijn daaruit con venties te trekken. in onze gehouden vergadering van 9 Juni R is echter besloten, het volgende te Uwer lennis te brengen: lo. Dat op de bovengenoemde ledenver- fidering de tijd grootendeels in beslag werd Rnomen door bet naar voren brengen van wjuislheden en insinuaties aan 't adres ons college, door enkele bestuursleden fft een oud-besturuslid in afwijking mot de Kenda, en in tegenstelling met de sobere fn zakelijke wijze waarop door Commissa- üssen de feiten in bespreking werden ge bracht. -o. Dat aan Commissarissen de gelegen heid werd ontnomen, zich tegen de vele insinuaties, verdachtmakingen en persoon lijke aanvallen te verdedigen, zoodat het hoor en wederhoor, wat door elk welden kend mensch wordt toegepast, niet plaats heeft gevonden. 3o. Dat in dit verband de leiding der vergadering, in handen van Uw Voorzitter, gebleken is een zeer partijdige leiding te zijn geweest, zulks in strijd met een door Uw bestuur gegeven belolte. '4o. Dat ten slotte het gehoutjen beheer over de reparatie-aangelegenheden door die ledenvergadering is goedgekeurd, waarom trent Commissarissen de verantwoording, haar bi] art. 20, le alinea der Statuten op gelegd, niet wenschen te dragen. Ten slotte wenschen Commissarissen met een Bestuur, die op vergaderingen derge lijke middelen als bovenbedoeld, gebruikt, om zoogenaamde tegenstanders „af te ma ken". niet langer sa&m te werken, overtuigd dat het belang der Bouwvereeniging hier mede wordt gediend. Ons college besloot dan ook, op grond van de onder sub lo. tot- 4o. vermelde pun ten, bij de e.v. ledenvergadering haar ont slag in te dienen, terwijl U dit schrijven kunt beschouwen als ontslagname, ter voor bereiding van de agenda voor deze verga dering. De Raad van Commissarissen: (w. g.) NIC. TIMMERMANS. J. W. VAN HEES. M. GALJAARD. C. KOREMAN. BUURT- EN SPEELTUIN VEREENIGING „ZUIDERKWARTIER". Zaterdagmiddag heeft de Buurt- en Speel- tuinvereeniging „Zuiderkwartier" evenals het vorige jaar een welgeslaagd tuinfeest voor 450 kinderen der leden georganiseerd, in den tuin van „Oud-IIortuszicht", welke tuin voor deze gelegenheid in een feestkleed gestoken was. In den morgen kondigde het wapperen van de vlag op een der pereeclen in de Lindestraat het doorgaan van het tuinfeest reeds aan. Hoewel het weer zich niet bijzonder fraai liet aanzien, was er omstreeks 2 uur al een heele drukte van joelende uitgelaten, vroo- lijke jongens en meisjes waar te nemen in de Lindestraat, waar het verzamelpunt was en de opstelling van den stoet zou geschie den. Inmiddels dreigde het weer hetgeen lang niet mooi was, ons geheel en al in den steek te laten. Nauwelijks was de muziek van de mu- ziekvereeniging „Nieuw Leven", welke ver eeniging belangloos haar medewerking bad toegezegd voor dezen middag en de 4-50 kinderen van de Speeltuinvereeniging pre sent of de regen plaste bij stroomen neer, hetgeen heel wat teleurstelling bij onze jon gens en meisjes veroorzaakte. Na overleg meende het bestuur dat het niet doenlijk was, als de wachtende kleu ters naar huis te sturen, maar er liever van te maken wat er gezien de weersomstandig heden van te maken was. Om 2.30 zette de stoet zich onder aanhou denden regen in beweging om zich naar den tuin te begevln Gelukkig verbeterde nu ook het weer, zelfs het zonnetje liet zich zien en heeft ons verder den heelen mid dag gezelschap gehouden. De feeststemming kwam nu volkomen tot haar recht. Er is gerodeld, gedraaid, gewipt, geschommeld naar hartelust. Door de leid sters en leidsters werden nu groepen ge vormd om de kinderspelen, o.a. ringsteken, zakloopen, blokjes rapen enz. te doen plaats vinden. Voor elke groep waren aardige prijsjes beschikbaar. Vooral het „Vroolijke Dries"-slaan bleek een geweldige attractie, honderden kinderen en ouders brulden het uit van het lachen bij de zich steeds voordoende komische momenten. Tijdens de spelen weerde meergenoemd muziekgezelschap zich duchtig en liet bijna voortdurend hare vroolijke tonen door den tuin weerklinken. De jeugd liet zich ook de verschillende tractaties uitstekend smaken. Toen dan ook het uur van scheiden was aangebroken, kon de jeugd maar noode van al het moois afscheid nemen. Om 7 uur werd nu met volle muziek en ontplooid vereenigingsbanier de terugweg langs een kleinen omweg aanvaard en in de Lindestraat de stoet na het spelen van het Vereenigingslied ontbonden. Het bestuur en de leiders hadden daar den dank der leden in ontvangst te nemen. Een hartelijk woord van dank aan de leidsters en leiders voor de wijze waarop zij zich onvermoeid van de dankbare taak, de kinderen te laten genieten, hebben ge kweten. ARBEIDERS-ZOMERFEEST. Gelijk wij reeds meldden, heeft het be stuur van de plaatselijke afdeeling van het Instituut voor Arbeiders-ontwikkeling het initiatief genomen voor een groot arbeiders- zomerfeest. Wij kunnen nu omtrent dit feest, waarvan de datum op Zondag 21 Juni bepaald blijft nadere medodeelingen doen. Mede werking is toegezegd door de zangvereni gingen „De Stem des Volks" en ,.De Kleine Stem", door de A.J.C., de Arb. Tooneel- veroeniging „D.O.S." ej\ door de plaatselijke afdeebngen van den „Arbeiders-sportbond" en de „Nederl. Arbeiders-reisvereeniging". Nu reeds kan op een deelname van 300 personen worden gerekend. Het bestuur verwacht echter een neg veel grootere op komst. Bij het Volksgebouw aan de Heeren gracht wordt om halfnegen aangetreden. In optocht gaat het dan naar het station, vanwaar de feestgangers met extra-trams naar Noordwjjk aan Zee vertrekken. In de duinen en in en bij de zee zal daar de dag zoo gezellig mogelijk worden door gebracht. Een speech van een lid van het centraal bestuur van het Instituut zal het slot vormen. Te circa 6 uur zal men weer te Leiden terug zijn. Met de directe van de N.Z.H.T.M. wordt overleg gepleegd om trent het vervoer en de kosten voor de deelnemers. ERNSTIGE MISHANDELING. Zaterdagnacht omstreeks 12 uur 20 had aan den Lage Rijndijk bij de Haven een vechtpartij plaats tusschen eenige Leide- naars en twee personen uil Koudekerk af komstig. met het gevolg dat de 26-jarigei arbeider P. van D.. uit Koudekerk, die met een hard voorwerp op het hoofd werd ge- geslagen. een zware hersenschudding en een schedelbreuk bekwam en in hoogst zorgelijken toestand in het Academisch Zipkenhui9 moest worden opgenomen. De caféhouder W. B. aan den Lage Rijn dijk sloot een der ingangen van zijn café, toen aan de deur werd geklopt door drie Koudekerkers, die uit de stad waren geko men en per rijwiel naar huis zouden gaan. Onder hen was P. van D. Toen zij in het café no? licht zagen en bezoekers opmerk ten, kwam de lust nog een afzakkertje te nemen bij hen op. Zij werden niet toege laten. doch bleven voor den ingang kabaal maken en wachtten deze bezoekers af. Een twist waarbij harde slagen vielen was het gevolg. En hierbij liep de KoudekcTker P. v. D de ernstige verwondingen op. Na door dr. Verschoor van den E. II. D. voorloopig ter plaatse te zijn verbonden, werd hij naarh%t Acad. Ziekenhuis vervoerd. Zijn toestand die' aanvankelijk niet zonder ernstig levens gevaar was, was hedenmorgen iets beter. De politie stelde terstond een onderzoek naar het gebeurde in en nam alle aanwe zigen me'e naar het bureau voor een ver hoor. Als gevolg daarvan werden de 32- jarige J. S. en de 30-iarige v. d B. verdacht van P. v. D. te hebben mishandeld, in arrest gesteld. Do semi-arts G. W. F. Zeppenfeldt is bestemd tot officier van gezondheid 2de kl. by het Ned.-Ind. leger. f De tweede-luitenant R. P. Wirix, van bc-t 4e regiment infanterie is gedetacheerd bij de normaal-schietschool te 's-Gravenhage. Door enkele personen uit Sassenheim, Lisse, Hillegom en Leiden is een bespreking gehouden om te komen tot oprichting van een R.-K. Volkspartij. Het is de bedoeling om een Centrale Leiden te stichten en reeds by de in hpt volgend jaar te houden Kamer verkiezing met een candidatenlijst uit ta komen. Vooral te Sassenheim zou op een spoedige oprichting aangedrongen zijn, in verband met een eventueel ongewenschte samenstelling van de candidatenljjst voor de Kamerverkiezing in den Kieskring Leiden,. De koffiehuishouder H. J. de V. heeft bij de politie aangifte gedaan, dat door vier cliënten Zaterdag in zijn inrichting een ge deelte van zijn inventaris is vernield. Aan het postkantoor Leiden en zijn wijkkantoren werd in den loop der maand Mei op spaarbankboekjes ingelegd f. 95.280.41; en terugbetaald f. 88.694.95; derhalve meer ingelegd dan terugbetaald f. 6585.46. Het aantal nieuw uitgegeven spaarbankboekjes bedroeg 92. Door tusschenkomst dezer kantoren werd ter Directie op staatsschuldboekjes inge schreven nominaal f. 1400, en afgeschreven f. 150 Derhalve meer in- dan afgeschreven f. 1250. Het aantal nieuw uitgegeven staate scbuldboekjes bedroeg 1. In de Stedeljjke Werkinrichting waren opgenomen Datum: Volw. pers. Kinderen Totaal 4 Juni 34 1 35 5 34 3 37 6 39 3 42 7 36 3 39 8 38 3 41 9 38 3 41 BINNENLAND. Ernstig auto-ongeval bij Alphen aan den Rijn (Uit de Rijnstreek, 2e Blad). Gocrganiseerd overleg in ambtenaars* zaken. (Binnenland, 2e Blad). Het personeel van Van Gend Loos heeft in principe tot staking besloten. (Bin nenland, 2e Blad). Het einde van de „Schuttevaer"; de boot wordt verkocht. (Gemengd. 2e Blad). Moord te Hilversum; een vronw door haar man doodgeschoten. (Gemengd, 2e Blad). De opening van de Indische tentoonstel* ling te Arnhem. (Laatste ber. le Blad). BUITENLAND. De vijftigste zitting van den Volkenbonds raad is gesloten. (Buitenland, le Blad). De regeeringsverklaring in den Pruisi- schen Landdag. (Buitenland, le Blad). Ernstig spoorwegongeluk in Beieren. Vele dooden en gewonden. (2e Blad). Nadere berichten van de Italia. (Buiten land en Tel. le Blad). In China schijnt Tsjang-kei-sjek zich te willen terugtrekken. (Buitenland, le Blad). IJifUIDEN, 11 Juni 1928. VISCHPRIJZEN. Tarbot per K G. I. 1—0.30; Griel per kist van 50 K G. f. 4020; Tongen per K G. f. 1.651 05; Zelschol per kist van 50 KG. f. 3328; Kleine Schol per kist van 50 K.G. 1.164; Bot per kist van 50 K G. f.21; Schar per kist van 50 K.G. f.74; Tong schar per kist van 50 K.G. f.40; Vleeten per sluk f. 2.301 50; Kleine roode Poon per kist van 50 K.G. f. 40—34; Pieterman en Poontjes per kist van 50 K.G. f. 135; Groole Schelvisch per kist van 50 K.G. f 4735; Middel Schelvisch per kist van 50 K.G f.3018; Kleinmiddel Schelvisch per kist van 50 K.G. f.2313; Kleine Schelvisch per kist van 50 K G. f. 17—5.50; Kabeljauw per kist van 125 K.G. f.4027; Gullen per kist van 50 K.G. f.115; Len gen per stuk f. 1.150.70; Heilbot pear K.G. f. 1 301.10; Wijting per kist van 50 K G. f 74; Koolvisch per stuk f. 10.30; Ma kreel per kist van 50 K.G. f. 8.507. Binnengekomen zijn 32 stoomtrawlers, 2 sloombeugers en 7 loggers, waarvan de besommingen zijn: KW. 141 f.492; KW. 144 f.269; KW. 38 f.430; KW. 18 f.227; KW. 110 f.710; KW. 121 f.178; KW. 56 f. 477. Uit het Engelsch van BEN BOLT. HOOFDSTUK XXI. Nauwelijks was de deur dicht of Tracy •egde waarschuwend een vinger op zijn lippen. Ik geloof dat ik maar eens een ontdek kingstocht in de tuinen ga maken, Dick. Ga 1? mee? Ja, dan kon ik wel eens doen. Dan gaan we nu dadelijk. Kom maar. Ze verlieten samen de kamer, namen hun Pellen, gingen door de vestibule en daarna voordeur uit. Buiten'gekomen, met liet Tolle gezicht op alle ramen aan dien kant Yln het huis, bleef Singleton staan om een 5l*aret op te steken daarna stapten zij een tear minuten lang over het terras heen en praatten over den tuin en spraken ^wonderend over den voorgevel van het ïjjj wat hun meteen in de gelegenheid Idde. alles nauwkeurig op te nemen. Even later liepen zij op zij van het huis gdaar bleven ze weer stilstaan om het ter- rt te verkennen Shottelius. die met zijn pilden secretaris aan een schrijfbureau *-n het raam zat zag hen en wuifde vrooliik z'in hand Ze gingen verder en waren J J®el spoedig een heel eind van het huis ^vijderd. in een rozentuin waar zij zeker J",pn dat zij heelemaa! alleen waren Daar te* Tracy stilstaan, schijnbaar om het naambordje aan een stamroos te lezen, waaraan nog enkele lale rozen bloeiden. Wat een oude schelm, die Shotteliua, begon hij. Zoo'n leugenaar, zei 'Singleton, met onderdrukten woede. Hoe vindt je het dat hij zei dat Nerica voor twintig minuten was weggegaan, terwijl we toch wisten.... Hij is een broertje van Ananias, lachte Tracy. De vraag is nu. is het meisje nog hier? Dat moet wel. Ik heb aldoor den weg naar het hek in 't oog gehouden Als zij weggegaan was terwijl we in die kamer waren, had ik haar moeten zien. Zou je denken? En wat zeg je diar dan van? zei Tracy, wijzend naar een be- grinlen rijweg, waardoor men het huis aan den achterkant kon naderen. Ze kan wel langs dien weg vertrokken zijn of hij begon eensklaps te lachen, misschien is onze gastheer wel van plan haar aan het diner met ons samen te brengen. Wie weet? Die kerel is tot alles in staat, en dan die brutaliteit! Daarom deed ik maar zoo'n beetje onnoozel en vertelde hem zooveel. Het geeft immers toch niet om anders te doen. Als onze verdenking juist is. weel hij immers toch alles van dien brief van South well en van dat boek ie en van dat papipr: het eenige wat ik hem aan het verstand heb moeien brengen, was dat wij dat boekje niet hadden Hij schijnt er ingevlogen te zijn. dunk je ook niet Diek? Ja. maar Singleton hield op en keek in de richting van het huis. Aleck, zei hij in spanning ik maak me dood ongerust over Nerica! Jp hebt toch gphoord. hoe ze praatte tegen dien schoft. Ik ben er zeker van dat ze nog in dit huis is en in groot gevaar verkeert. Ik weet niet wat ik doen moet. Je khnt nu nog niets doen, antwoordde zijn vriend. En het zou dwaasheid zijn, Dick, om iets te doen voor wij de heele waarheid weten. Zijn gezicht kreeg een nadenkende uitdrukking en hij vervolgde: Ik geloof niet dat we ons zoo gauw ongerust behoeven te friaken. Gesteld dat Shottelius werkelijk degene is. waarvoor we hem hou den*. een idioot is hij niet Hij weet heel goed. dat men hier dadelijk op Rowant End zou komen zoeken als het meisje vermist werd. Want wij weten dat zij hier geweest is. Lady Arthwaite kan het weten, het per soneel weet het O. daar schipt me iels te binnen, viel Singlelon hem in de rede en zijn toon klonk een beetje opgelucht. Nerica had een chauffeur bij zich. Mooi! Dan zal haar op Rowant End niets gebeuren. Daar kun je op aan. Kom mee. Ik voel er wel wat voor omdat huis eens van dien ancteren weg af te bekijken waar je langs deze laan schijnt te kunnen komen. Bovendien misschien worden we wel van huis uit begluurd Het lijkt dan of we werkelijk een flinke wandeling maken. Ze liepen in de richting van den begrinten rijweg, en terwijl ze met vlugge veer krachtige passen zich naar het hek be gaven. kwamen ze* een tuinman en een jon- gpn voorbij, die hen heiden met dp vrijmoe digheid van boerenmenschen aankeken Bij het hek gekomen zagen ze dat dit toegang gaf tot een weg die liep over een stuk meent, bedekt mpt stekelbrem, waar tusschen hier en daar bramen, droge varens en uitge bloeide hei Juist toen ze huilen het hek traden en het woeste, uitgestrekte sluk land bekeken zag Singleon oen man die achter eenige hooge bremstruiken sloop, ongeveer honderd voet of meer van den weg af. Hij Jtwd dan man mw even gezien, doch het feit dat deze niet weer van achter de struiken waardoor hij verborgen was te» voorschijn kwam, maakte opnieuw zijn argwaan gaande. We worden bespied Aleck, zei hij zacht. Zoo? fluisterde Tracy terug. Waar is de spion? Achter het struikgewas daar. Ik zag hem wegduiken. Ik zou er wel le'.s voor voelen om er heen te gaan en hem weer op te jagen, want het is misschien wel goed om te weten hoe de kerel er uit ziet. Ze slenterden den weg langs, op hun ge mak. als menschen die* geen ander doel heb- i ben. dan een wandelingetje te maken, maar ondertusschen keken beiden scherp uit. zon der echter iets van den spion te ontdekken. Dicht bij de bewuste boschjes gekomen, klonk Singleton's bevel: Daar, dat bosehje! Jij neemt dien kant en ik dezen. Klaar? Vooruit! Het tweetal stormde zóó hard den weg dat. ate er iemand achter de bosehjes verscholen had gezeten, ze dien overrompeld moesten heb ben. Er was echter niemand en Tracy lachte. De schuilplaats is leeg! Ben je er zeker van dat je niet gedroomd heb. Dick? Als antwoord wees Singlelon over het land naar een open plek die het wat verder gelegen bosch doormidden deelde en waar de gestalte van een man juist uit de strui ken te voorschijn kwam. Daar heb je hem nu toch! Maar hij schijnt er niet veel werk van te maken ons van nabij te bespieden zei Tracv Ik zou zeggen.. Hij bracht zijn opmerking niet ten einde want beiden hoorde plotseling het zachte gesnor van een motor en zich omkeerende konden ze nog juist een auto zien hen passeerde. De* wagen reed snel. De chauf feur schonk geen aandacht aan de twee mannen, en de eenige passagier die er in zat zag hen niet omdat haar oogen gesloten waren. Maar Singleton zag haar en toen hij haar herkende, slaakte hij een luiden kreet. Nerica! NericaI De auto was reeds meters voorbij toen hij den naam riep en het was heel onwaar schijnlijk dat het meisje de kreet kon hebben gehoord. In ieder geval stopte de wagen niet, ook keek de chauffeur niet om. De auto reed voort tot dicht Lij de plek waar de man dien Single-Ion en zijn vriend hadden gezien, stond. Daar minderde de wagen plotseling vaart, hij stopte, het portiej werd van bin nen geopend c*n de wachtende man stapte in. Daarna schoot de auto weer vooruit en was spoedig achter een rij hoornen uit het gezicht verdwenen. Was dat juffrouw Berringlon? vroeg Tracy. Ja! Dus die' kerel wilde ons niet bespieden. Hij wachtte op het meisje en zij verwachtte hem ongeveer hier. Dat lijkt wel zoo. zei Singleton, zicht baar ongerust. Wie zou die man zijn? Het is duidelijk dat hij zich voor ons wilde verborgen. Ik heb pr geen flauw veTmoeden van, antwoordde Singleton langzaam. Maar voor één ding hen ik dankbaar en dat is dat Nerica dat huis uit is. Als pr straks als we teru" ziin iets gebeurt kunnen we handelen znndpr dat we bang hphoevpn te zijn dat zij er dadelijk" last door krijgt Want om je de waarheid to zr^gen hpgin ik nu gpTiopg van dien meneer Shottelius te kriigpn pn ik zou dp zaak nu wel een beetje harder aan willen pakken. (Wordt vervolgd).

Leidsch Dagblad | 1928 | | pagina 1