BERICHT. ftET ZWARTE RAPENBUPQ 69ste JAARGANG ZATERDAG 9 JUNI 1928 No. 20931 FFICIEELE KENNISGEVING STADSNIEUWS. -HÓE MEN qPATlS VULPENHOUDER KAN VULLEN BINNENLAND. Het voornaamste nieuws van heden. LEIDSCH DAGBLAD DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN. PRIJS DER ADVERTENTIEN: 30 Cts. per regel voor advertentiën ait Leiden en plaatsen waar agentschappen van ons Blad gevestigd zijn. Voor alle andere advertentiën 35 Cts. pet regel. Kleine Advertentiën uitsluitend bij vooruitbetaling Woensdags en Zaterdags 50 Cts. bij een maximum aantal woorden van 30. Incasso volgens postrecht Voor eventueele opzending van brieven 10 Cts. porto te betalen Bewijsnummer 5 Cts. Bureau Noordeindsplein Telefoonnummers voor Directie en Administratie 2500 Redactie 1507. Postcheque- en Girodienst No. 57055 - Postbus No. 54 PRIJS DEZER COURANT: Voor Leiden per 3 maanden 2.35. per week 0.18 Buiten Leiden, waar agenten gevestigd zijn, per week „018 Franco per post 2.35 portokosten. nummer bestaat uit VIER Bladen EERSTE BLAD. |Van den eindwedstrijd in bet npisch Voetbaltoumooi tusschen uguay en Argentinië zullen wij {orgenmiddag vanaf vier uur een 'slag publiceeren aan ons bureau, vijl de uitslag verder per bulletin (tend zal worden gemaakt op de tvone plaatsen in de stad en te gstgeest. DE DIRECTIE. HINDERWET. feurgemecsler en Wethouders van Leiden; Bezien het verzoek van de Vennootschap jer de firma clichéfabriek „Illustra", fir- nten Chr. Lamp en A. Deutz, om ver innig tot het oprichten van een cliché- Kiek in het perceel kadastraal bekend, meen te Leiden, Sectie M. No. 4124, gele laan de Gerrit Douslraat. jelet op de artt. 6 en 7 der Hinderwet; [even kennis aan het publiek, dat ge- verzoek met de bijlagen op de jrelarie dezer gemeente ter vi9ie gelegd is; Jsmede dat op Zaterdag ,den 23sten Juni Ides voormiddags te half elf uren op het (abuis, gelegenheid zal worden gegeven (bezwaren legen dit verzoek in te bren- Iterwijl zij er de aandacht op vestigen, niet tot beroep gerechtigd zijn zij, die overeenkomstig art. 7 der Hinderwet het gemeentebestuur of een zijner In zijn verschenen, teneinde hunne [waren mondeling toe te lichten. A. VAN DE SANDE BAKHUIJZEN, Burgemeester. VAN STRIJEN, Secretaris. |den, 9 Juni 1928. 1283 1ESTAURATIE St. PIETERSKERK. i Commissie uit de Prov. Stalen kon vereenigen met de door Gedeputeerde fn voorgestelde afwijzing van het ver- van de kerkvoogdij tol verhooging I het Provinciaal subsidie lot 20 pCt. ■bouwkosten en beaamde de overweging |bet, na de bijdragen van Rijk. Provin- l*n Gemeente nog ongedekte bedrag, t kerkvoogdij en belangstellenden be- pe te worden gevonden. Een der leden Ijurde het intusschen dat. zooals uit Pukkon bleek, het Rijk voortaan 55 pCt. lats van, zooals lot dusver, 57 pCt. ■kosten op zich wilde nemen. Hij stei loor, dat de kerkvoogdij zou trachten Jot oorspronkelijk percentage van het 1 terug te komen, waarna hij zou wen- 7* het Provinciaal subsidie ook weer rato te verhoogen. DE BIOSCOPEN. tweetal filmnummers van uitsle- kwaliteit prijken deze week op het &mma van het Trianon-theater. Al Ier- lis daar een vlot gespeelde comédie, die [aantrekkel ijken naam van „Drie meisjes" draagt. Deze drie jonge- maken deel uit van een operette- Fhap te New-York en maken als zoo- I een stroom van avonturen mee, lief- jo n turen natuurlijk, waarbij de vcr- lufle karakters scherp worden uitge- Sally, de onschuldigste der drie, [oen oogenblik den weg te worden op- Fd van haar lichtzinnige gezelfinnen, leen tragische gebeurtenis, te weten Td van het eene meisje, doet ^aar nog Iter tijd het gevaar begrijpen en op lede pad terugkeeren. I de pauze gaat het hoofdnummer J Brummel", een historisch verhaal P Engelsche hofleven der achttiende [John Barrymore, de groote film- speelt de rol van Beau Brummel, den jongen edelman, die uit wraak N teleurgestelde liefde, wraak zoekt Aristocratie en daartoe een zonder- Tniddel kiest. Dank zij z'n knappe brengt hij de mooiste vrouwen van ^mkkrijk aan z'n voeten om ze dan I'freer te vernederen en te hoonen. [jol wordl een belangwekkend per- ongekenden invloed, maar een lmet den koning doet hem ten slotte Pnade vallen, waarna hij krankzin- fmt een een spoedige dood het einde OP- LrengL Schitterend brengt Barrymore de tragiek van deze geschiedenis in beeld en hij wordt door Irene Rich, Mary As lor, Carmel Meyers en Willard Louis op prach tige wijze ter zijde gestaan. ..Een geheimzinnige diamanldiefslal" is in het Casino-theater het onderwerp van de hoofdfilm voor de pauze. Een expert op diamantgebied komt in aanraking met een pseudo-kolonel. die als bijverdienste diamanten fabriceert hierin bijgestaan door een doofstommen scheikundige. Z'n dochtej heeft het hart van Larrv den expert gestolen. Wat het meisje echter niet weet is. dat haar vader behalve dia manten maakt, deze ook steelt, ge holpen door een beruchte handlang ster en haar bediende. Bii zulk een inbraak nu in Larry's huis verliest de die vegge de shawl van de dochter van den kolonel, waarop Larry in de meening verkeerd, dat z'n meisje met de misdadigers heult. Gelukkig heldert de bij een achtervolging zwaar gewonde Gascogne alles op, zoodat alles weer in het reine komt. De tweede film ,,De band des bloeds" handelt in de Wild-West, het land van de prairie, het land waar ieder, bijwijze van spreken op het paard wordt geboren en er op sterft, en waar iedereen even vlug met den revolver is, als wij met een huissleutel. Zoo ook deze film. Een veele tusschen de oude gevestigde veeboeren en de nieuwe lingen, de z.g. „ncslers" is de oorzaak van een achtervolging der laatsten, waarbij de broer van Hazard den groofsten farmer uit de sterek, voor zoo'n „nesier" en bovendien voor een moordenaar wordt aangezien. De held van het verhaal beschermt den valsch beschuldigde en het misverstand wordt ook hier weer opgehelderd, zoodat 'n gelukkig einde ook deze film bekroont. En afwisselend voorprogramma, waar onder het Nieuws en twee kluchten, gaal aan deze beide films vooraf. Ten sk)lle zij nog opgemerkt dat filmbegcleiding in de eerste plaats „illustratief" dient te zijn, aangezien deze nog wel voor verbetering vatbaar is! Honoré de Balsac's roman „De Hertogin der Langeais" is verfilmd geworden onder den naam „Liefde". Het Luxor-Theater heeft voor deze week, de film als hoofd nummer op het programma gebracht. De actrice Elisabeth Bergner verlokt de hoofdrol goed, ofschoon haar spel soms- tijds wel wat overdreven is en dus de film hierdoor wat onwaarschijnlijk wordt. Overeenkomstig den tijd, waarin de film zich afspeelt, komen er fraaie ouderwet- sche costuums in voor. Elisabeth Bergner als de Hertogin de Langeais is de vurig aangebedene van Markies Montnveau. Echter is na verloop van tijd, de liefde jegens haar verzwakt. Eerst dan wordt haar liefde ernst, doch helaas te laat Op verschillende wijzen tracht zij meer de aandacht van den Markies te trekken. Het vindt echter geen baat. Zij is nu tot het uiterste gekomen en haar laatste nood kreet om hem te doen veranderen is hem te berichten dat wanneer zij zich niet meer voor haar interesseert zij zich zal aan melden voor het kloosler. j De Montriveau zwicht voor de smeek bede en zal naar haar toegaan, doch vrienden, die de klok achteruit zetten, ver hinderen dit. Na vijf jaren, waarin beiden niets van elkaar gezien of gehoord hebben, ontdekt hij haar als Karmelitesse in een klooster En wanneer hij haar le spreken vraagt en haar ontvoeren wil, grijpt het wederzien haar zoo aan, dat zij bezwijmt. De Montriveau's plan is niet gelukt.... Het journaal, een teekenfilm en een spannend tweede hoofdfilm Broad-way- nachten" voltooien het voorprogramma. Deze laatste film verdient speciale ver melding om het goede spel der acteurs. Ook hier is de liefde het thema en wij kunnen zeggen, dat voor beide een for tuinlijke toekomst is weggelegd. OP HET ERGST VóóR HET BETER WORDT. Verbetering van den Hooge-Rijndijk. Wij huoren herhaaldelijk klagen over den Hooge Rijndijk van de Ulrechtsche brug tot aan het eindpunt der N. Z. H -tram. Inder daad wordt de passage er in den laatsten tijd, vooral voor voertuigen, ernstig belem merd. De trambaan ligt opgebroken en aan de Zuidzijde is het verkeer per as tijdelijk stopgezet, zoodat er voor auto's, rijtuigen en handkarren slechts de noordelijke zijde van den weg overblijft, voorzoover men het niet waagt den weg te kiezen langs het Utrecht- sche Jaagpad, dat zich daartoe, over den ge- heelen afstand genomen, niet bijzonder goed leent. Voor de bewoners is de toestand ook niet prettig. Bij droog weer plaagt hun het stui ven. bij regen lijkt de weg wel op een mod derpoel. Er is echter alle reden om zich te troosten met de gedachte, dat over één k twee maan den het ldD<] zal zijn geleden en de toestand er zeer verbeterd zal zijn. In de eerste plaats krijgt men een veel betere bestrating, welke toch in den laatsten tijd bij het steeds toe nemend verkeer veel te wenschen overliet. Voorts en dat is wel bet voornaamste zal door verlegging der tramrails, langs den zuidelijken kant van de rails,' de weg voortaan over de volle lengte dienstbaar zijn voor het verkeer van voertuigen Men krijgt dan deze situatie: de tram in het midden; aan beide zijden daarvan het verkeer van voertuigen, terwijl een breed trottoir voor voetgangers en een geplaveid fietspad voor de wielrijders blijft gereserveerd. ACADEMISCHE EXAMENS. Geslaagd zijn voor het prop. examen theologie mej W. H. Vaillant (Den Haag); voor het doctoraal examen indisch recht de heer Aroeman (Den Haag); voor het Aanv. doet en Ind. recht de heer Mr. K. Verboeket (Den Haag); voor het arts examen le gedeelte de heer D. R. de Kat (Amsterdam); voor het candidaats-examen Romaansche taal, mej. W. Folkaerd von Scherling (Leiden); voor het doctoraal examen geschiedenis de heer W. C. Braat (Eerdbeck). Bevorderd tot arts zijn de heeren: J. H. Julius (Oegstgeest), G. W. F. Zeppenfeldt (Den Haag), W. P. Stcenkamp Sr. cn VV. P. Steenkamp Jr. (vader en zoon beiden te Leiden.) VADER EN ZOON TEGELIJK ALS ARTS BENOEMD. Als een groote bijzonderheid zoo als er bij heugenis nooit eerder heeft plaats ge had, kan worden medegedeeld dat gisteren aan de Rijks Universiteit alhier een vader en een zoon tegelijk tot arts werden be vorderd Het waren de heeren W. P. Steen kamp Sr. en W. P. Steenkamp Jr. uit Oranje-Vrijstaat. De vader had reeds in Amerika den doctors-titel verworven, doch moest hier niettemin zich opnieuw voor bereiden en alle examens afleggen. Vader en zoon werden door de hooglecraren har telijk geluk gewenscht. Mej. dra. M. A. Koops thans leerares te Kampen is met ingang van den nieuwen cursus benoemd tot leerares in de oude talen aan het Lyceum voor meisjes te Utrecht. Voor het examen boekhouden van de Ver. van Leerlingen is geslaagd de heer II. Zöndermann alhier. Geslaagd zijn voor het examen apo thekers-assistent de dn mes W. F. Huur man, gcb. le Leiden, Th. C. v. Dale, gab. te Amsterdam, S. D. van Gompel, geb. te Rotterdam, en de heer J. P. A. Haarmans, geb. te Leiden. De N. V. Dujnrel gevestigd te Den Haag heeft onderhands opgedragen, aan G. A. Koning aannemer alhier, het uit voeren van betonschoeiïng-, bagger- en wegwerken op een terrein gelegen aan den Rijndijk tc Voorscholen. Verschenen is bij de Univcrsiteits- boekhandel en Antiquariaat J. Ginsberg alhier een „Gids voor Leiden" met foto's en kaart samengesteld door Adolf J. Jakob Sr. Men beoogt met dit 24 pagina's dikke gidsje den vreemdeling in de gelegenheid te stellen in den kortst mogelijken tijd de stad te bezichtigen In een kort bestek zijn vele belangrijke gegevens op dergelijke wijze bijeengebracht. Het gidsje zal dezer dagen ook in hel Engelsch en Duitsch verschijnen. De Stcrt. No. 110 bevat de gewijzigde Statuten der N V. Engroshandel in Rijwie len en onderdeden v./h. P. Gerth alhier. Verdacht van kruimeldiefstal van kleine stukjes kabel is aangehouden en verbaliseerd de 19-jarige J. B in dienst bij de Stedelijke Lichtfabrieken, alhier. De politie heeft vannacht weer een rijwiel in bewaring genomen, dat onbeheerd op den openbaren weg werd geVonden. - Men verzoekt ons mede te deelcn, dat niet ds. Groot Enzerink, zooals men ons abusievelijk had medegedeeld, doch ds. IIoo- genraad, emeritus-predikant te Breda, nog steeds eerevoorzittcr is van den Chr. Nat. Werkmanshond, afd. Leiden. Hedenmorgen omstreeks 10 uur is de 64-jarige mej. G. de Ch. K., wonende in het Jeruzalemhof, op de Jan van Houtkade aan gereden door de auto gemerkt H 8844. be stuurd door W. A. van V., uit Stompwijk. De juffrouw kwam te vallen en werd, daar zij over pijnen in de armen klaagde, door dr. Verschoor van den E. H. D. per auto naar het Academisch Ziekenhuis ter verdere be handeling overgebracht. Volgens ooggetuigen ligt de schuld bij den chauffeur, die ter linkerzijde van den weg reed. Hedenmorger te circa 8 uur is een tramwagen van de H. T M. op de Haarlem merstraat tegen een handwagen gereden, waardoor deze tegen de winkelruit van den boekhandel van den heer D. werd geduwd en deze vernielde. INTERNATIONALE WEDSTRIJD VOOR VERKEERSVLIEGTUIGEN. Teysendorffer neemt er aan deel, dank zij den heer Van Lear Black. Donderdag zag onze bekende verkeers vlieger Geysendorffer op het vliegveld Croydon bij Londen een biljet aangeplakt, betrekking hebbende op een wedstrijd voor verkeersvliegtuigen, dip de volgende week te Reims zal worden gehouden en waarvoor de inschrijving gisteren zou worden ge sloten. BINNENLAND. Geysendorffer neemt deel aan den inter nationalen wedstrijd voor verkeersvlieg tuigen te Reims. (Binnenland, le Blad). Vragen van Mej. Westerman over de font bij het eindexamen H.B.S. (Kerk en School, 2e Blad). Na verlenging won Nederland bij loting den eindstrijd van het voetbal-troosttonrnooi tegen Chili; de nitslag was 22. (Sport 4e Blad). Nederland leidt met 20 in den lawn- tenniswedstrijd tegen Oostenrijk. (Sport, 4c Blad). BUITENLAND. Wat de Volkenbondsraad gisteren ver richtte. (Builenl le Blad). De Spaansche dictator Primo de Rivera verbreekt zijn verloving. (Buitenl., le Blad), De Citta di Milano in verbinding met de Italia. (Tel., le Blad). De Southern Cross heeft den tocht Amerika- Anstralië volbracht. (Tel., le Blad). Tnmnlt in den Prnisischen Landdag. (Bui tenl., le Blad). Gistermorgen weer hier teruggekeerd, stelde Geysendorffer zich dadelijk in ver binding met de directie van de K.L.M. eu met den heer Van Lear Black, die op het oogenblik in Hotel des Indes te Den Haag vertoeft, in verband met de besprekingen over ccn nieuwe vlucht naar Zuid-Afrika. Dadelijk bleek de sympathieke begunstiger der Nederlandsche luchtvaart bereid ook nu weer zijn trouwen vlieger behulpzaam te zijn en liet hij zich telegrafisch voor be doelden wedstrijd inschrijven, zoodoende een Hollandsch vlieger een mooie kans gevende om den Hollandschen naam in de lucht hoog te houden. Geysendorffer tocbi beschikt niet alleen over perfecte vlieg- kwaliteiten en een beproefde Fokkerma chine, maar hij is misschien beter dan eenig ander verkeersvlieger in Europa ver trouwd met de vliegvelden op verschillen de routes, de benzinevoorraden en andere practische bijzonderheden. Deze ervaring nu zal hem bij dezen wedstrijd, waarvoor een prijs van f. 50.000 is uitgeloofd, zeer te stade komen, daar de deelnemers, die in Reims starten, gedurende 10 uren met volle belasting een zoo groot mogelijke vlucht moeten afleggen, niet in cirkels rondvlie gende, maar langs Europeesche vliegsta- tions, waar zij behoorlijk kunnen worden gecontroleerd De tocht, welke Geysendorf fer zich voorstelt te maken, is uiteraard nog geheim met het oog op zijn mededin gers, maar we mogen gerust aannemen aldus de ,,N. R. Ct." dat hij in de voorge schreven tien uren heel wat landen onder zich zal laten voorbij glijden. Mocht hij er in slagen dezen wedstrijd te winnen, wat wij hem en den heer Van Lear Black van harte toewenschen, dan zal daar mede niet alleen een prachtige propaganda voor het vliegtuig als verkeersmiddel ziin gemaakt, maar tevens een nieuwe lauwer worden toegevoegd aan de om haar be trouwbaarheid reeds zoo gunstig bekend staande Nederlandsche luchtvaart. ENCEPHALIS NA INENTING. Op de gisteren vermelde rragen van den heer Krijger, lid der Tweede Kamer, inzake encephalitis na inenting, heeft de minister van arbeid, handel en nijverheid het vol gende geantwoord: Dat in geneeskundigen kring een over tuiging als in de eerste vraag bedoeld, zou bestaan, is den ondergeteekende niet be kend. Voor zoover zoodanige overtuiging mocht bestaan, is zij ongegrond en geeft zij blijk van een voor het Staatstoezicht op de volksgezondheid krenkend wantrouwen. De mededeelingeD in zake besmettelijke ziekten en die omtrent de encephalitis wor den voor de Staatscourant verstrekt door den hoofdinspecteur van de volksgezond heid. Het tweede deel van de eerste vraag wordt ontkennend beantwoord. Er wordt niets achtergehouden. De tweede vraag wordt ontkennend be-

Leidsch Dagblad | 1928 | | pagina 1