BERICHT. B* JAARGANG VRIJDAG 8 JUNI 1928 No. 20930 STADSNIEUWS. GEMENGD NIEUWS. Het voornaamste nieuws van heden. BUITENLAND. LEIDSCH DAGBLAD DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN. PRIJS DER ADVERTENTIEN 30 Cts. per regel voor adverteDtién uit Leiden en plaatsen waar gentschappen van ons Blad gevestigd zijn Voor alle andere «dvertentiOn 85 Cts. per regel. Kleine Advertentiên uitsluitend bij vooruitbetaling Woensdags en Zaterdags 50 Cts. bij een maximum aantal woorden van 30. Incasso Volgens postrecht Voor eventueele opzending van brieven 10 Cts. porto te betalen. Bewijsnummer 5 Cts. Bureau Noordeindsplein Telefoonnummers voor Directie en Administratie 2500 Redactie 1507. a Postcheque- en Girodienst No. 57055 - Postbus No. 54 PRIJS DEZER COURANT: Voor Leiden per 3 maanden 12.35, per week ƒ0 18 Buiten Leiden, waar agenten gevestigd zijn. per week 0 18 Franco per post 2.35 portokosten. I nummer bestaat uit VIER Bladen EERSTE BLAD. Van den voetbalwedstrijd te Rot- idam tusschen Nederland en Chili uilen wij hedenavond een verslag libliceeren aan ons bureau, terwiji uitslag verder per bulletin bekend worden gemaakt op de gewone atsen in de stad en te Oegstgeest. DE DIRECTIE. WOEKER- EN WOEKERBESTRIJDING. In de bijeenkomst der Sociale onlwikke- isweek vanwege de Commissie voor de leiding van Armbezoekers vanwege de derlandsche vcrceniging Armenzorg cn Weldadigheid te Amsterdam dit jaar te koningen gehouden sprak heden onze slad- ot. de heer P A. van Agelen, direc- der Gemeentelijke Bank van Leening Shier over- Uit de practijk van Woeker- Woekerbestrijding. Spr. begint met op te merken, aldus meldt ons, dat het de maatschappelijke [erkers wel bekend zal zijn, dat de woeker het volkscredietwezen onrustbarende af- ilingen heeft aangenomen. Uit de prac- van de woeker blijkt, dat door vele irsehotbanken met hunne nevenbedrijvcn verplichte levensverzekering of spaar- ■f, welke vooral door middel van hun uien werken, evenals door vele geld- lielers fondsboden, volkswinkeliers, ja s door vele neringdoenden, d.ie de con- iplie-benoodigdheden aan huis brengen, lieten worden verstrekt op een wijze, de maatregelen om de levensvoorwaar- der economisch en sociaal zwakken te sfceleren en hun maatschappelijken weer- d te vergrooten, ondermijnen. 't geluk van menig gezin ligt een 3duw, doordat men in een warnet van ilijkheden i9 geraakt, waaruit geen ont- ?n mogelijk is. Talrijke gezinnen wnr- moreel en financieel geheel ten gron- fericht, hetgeen spr. met talrijke voor- Iden aantoont. Be volksovertuiging moet zich kanten den woeker vooral niet lichtvaardig leu of goederen op afbetaling koopen. publiek moet leeren voorzichtig te zijn zich niet laten misleiden door sehoon- 'lijnende aanbiedingen waarbij geld op uakkelijke voorwaarden wordt aange- len. Het komt voor dat de meest funeste klingen niet in de vooraf verstrekte Wieven staan doch in het contract, dat -stal nauwelijks wordt gelezen. Te Lei per aanplakbiljet gewaarschuwd !?n het teekenen van huurkoop- en geld- ï.ïingcontracten, zonder dat men zich ■'raf goed van in den inhoud en de ge- '!gen van de voorgelegde contracten heeft 'rluigd. Er moet ook strijd worden gevoerd tegen uitwassen van het huurkoopsystepm. Betreffende de voorschotbanken met ne pbedrijven als verplichte levensverzeke- 'nS of spaarbrief wijst spr. op de krach je hulp in den strijd tegen den woeker de Verzekeringskamer te Amsterdam, ka ieder die op dit gebied misstanden 'moet, raad spr. aan dit aan deze in- bng mede te deelen. Ook de groole werkgevers kunnen den roeker tegen gaan door hun personeel te ^bieden agent te zijn van een geld- "hietorsbedrijf of inlichtingen daaraan te strekken. Meer dan tot nog toe moet door de maat- *Pappelijke werkers door het geven van T,orlichting, bemiddeling en advies den F^ker worden tegengegaan. Op tactvolle F|Jze moet men den Arme behulpzaam in het financieel beheer van zijn gezin Pr. betoogt verder de wenschelijkheid Plaatselijk borgstellingsfondsen te vor- Doel moet zijn woekerbestrijding door Jjl te staan voor credietwaardige crediet- ^oevenden, die trots ernstige pogingen •elslaagden in het vinden van voor ^etverleening geëischte borgen of in vihden van gevorderde zakelijke zeker- >4 Nier is een taak voor de instellingen van JPjenzorg en Weldadigheid. Met mede ding van de Overheid is hier veel tot te brengen r a| de bestrijding van den woeker door -lelijke maatregelen betreft verwacht spr dan gunstige resultaten, wanneer «ns op afdoende wijze in de behoefte '5ri ^"olkscrediet wordt voorzien. In Enge- heeft men getracht alleen door wet- Bke maatregelen den woeker tegen te Men dacht het te hebben gewonnen, maar vele geldschieters hebben om buiten de wet te vallen hun bedrijf omgezet in een afbelalingsmagazijn. En de maximum rent? was nog wel 48 pCt In ons land heeft men iets dergelijks kunnen constateeren na de lot slandkoming van de pandhuiswet 1910 Maar de pand- huiswet heeft ook in de behoefte aan vo'ks- crediet voorzien, door in artikel 2 te be palen: wanneer in een gemeente aan een Gemeentelijke Bank van Leening genoeg zame behoefte bestaat, moei zoodanige bank worden opgericht. Ged. Staten kun nen de oprichting zelfs bevelen. Spr. stelt de vraag: wordt aan deze bepaling wel genoeg de aandacht gewijd? Vervolgens geeft spr een overzicht hoe door de Gemeentelijke Bank van Leening te Leiden den woeker wordt tegengegaan, waar o.a. behalve voorschotten op panden en pensioenvoorscholten ook gpldleeningen worden verstrekt met wekelijksche en maandelijksche aflossingen, terwijl ook be middeling en voorlichting wordt gegeven. Spr. brengt hulde aan de pers voor hare medewerking tot bestrijding van den woeker. Spr. verwacht ook veel hulp van de vakorganisaties, die door middel van hunne organen moeten waarschuwen tegen den woeker en goed dienen toe te zien, dat in hunne bladen geen advertenties voorkomen die het kwaad van den woeker in de hand werken. Ten slotte wekt spr de aanwezige op. om met woord en daad mede te werken den woeker te bestrijden. Het geldt hier voorkoming van armoede en het brengen van levensgeluk in vele gezinnen. SINT BUREAU CR ATIUS. Sedert een week of zes nu reeds zal de oplettende reiziger hebben gezien, dat in de vestibule van het Station alhier, juist als- men de uitgaande controle gepasseerd is, naast de deur die toegang geeft tot het eerste perron, een bruine houten hokje is geplaatst, dat kennelijk het aanzien heeft van een telefooncel. Logisch had men dus mogen verwachten dat daar binnen afzien- baren tijd een publiek telefoonstation zou worden geopend. Logisch zeer zeker, maar bureaucratisch niet. De houten cel stond er.... reeds zes weken geleden en het uitvoeren van de telefoonaansluiting behoeft naar men ons van bevoegde zijde verzekerde slechts een kwestie van weinige dagen te zijn. Doch er kwam eeD kink in den kabel. In de cel moet licht zijn. Electrisch licht, een lampje van 10 kaars misschien. Die kwestie van de verlichting is thans de oorzaak dat de cel nog steeds niet in gebruik kan wordc-n genomen Om de eenvoudige reden dat het Hoofdbestuur der P. T. T. en de Directie der Nederl. Spoorwegen te Utrecht hel nog niet eens zijn geworden hop de verlichting moet worden geregeld en wie het stroomverbruik z:\l betalen! Die eenige Sint Bureaucralius toch! Is het niet om te lachen? EVANGELISATIE VAN HET LEGER DES HEILS. Gaarne vestigen wij de aandacht op een in ons blad van heden voorkomende adver tentie inzake de opening en de te houden diensten in de Evangelisatietent van het oude Leger des Ileils, waarvan William Booth de stichter was en waarvan sinds vele jaren ook in Leiden een Officiers- kwartier gevestigd is. De tent die men trouwens reeds uit de verte opmerkt, is geplaatst op een terrein nabij het Station. Na een optocht van den Lage Rijndijk, door de stad heen met een muziekkorps en een zangbrigade aan het hoofd wordt Zater dagavond 8 uur de zomertent-campagne ge opend door majoor Grimijzer en diens echt- genoote. benevens diverse officieren. Gebed, prediking, zang en muziek zullen elkaar afwisselen. De Zondag begint met een Heiligings- dienst, waarop een z.g. Verlossingssamen komst volgt, terwijl Maandagavond een anti-drankmeeting zal worden gehouden. Mogen velen en niet het minst zij die zich van de noodzakelijkheid van veroot moediging en bekeering bewust zijn, deze samenkomsten bezoeken en het Leger finan cieel en moreel steunen. LOCAAL RIJKSTELEFOONNET LEIDEN. Opgaaf van nienwe aansluitingen in de maand Mei 1928. 2456 F. D. van den Bosch, N. Rijn 68a. 85 Mej. E. Blume, Rapenburg 77. 2219 Burgemeester, Koninginnelaan 17, Oegstgeest. 2409 Jac. Keij, Heerenstraat 148. 2290 Ch. Kok. Zoelerwoudsche Singel 8. 2111 N.V. Krachtvoederfabriek ..Muskator" Warmonderweg 8, Oegstgeest. 1927 Geref. Schoolvereeniging. Kooipark. 2173 J. J. Soer. Prins Hendriklaan 25, Oegstgeest. 23*16 C. W. Splinter, Utrechtsche Veer 12. 2081 J. Ycenendaal. Rapenburg 121. 1531 N.V. Vereenigde Schelpkalkfabrieken. Valkenburg. 2147 Firma Gebr. Vromans, Hooge Rijndijk F 74, Zoeterwoude. De heer C. P. van der Bie, hoofd van de Bijz. School voor Christelijk Nationaal Schoolonderwijs te Oude-Wetering is in ge lijke functie benoemd aan de in het Kooi park alhier te stichten Bijz. School. De be noeming gaat in met 1 September a.s. De eerste luitenant der infanterie J. van Waning die aan de Kon. Milit. Acade mie een cursus gevolgd heeft ter opleiding voor den dienst der Artillerie, zal binnen kort worden geplaatst bij het 6e Reg. Veld- Art. alhier. Hedenavond om 9 uur zal prof. dr. H F. de Graaf alhier voor den Iluizen- zender spreken over: Zelfopvoeding. De uitzending geschiedt vanwege de V.P.R O. Het Zweedsch Studenten Zangkoor O.D. zal bij zijn bezoek aan Leiden op de Sociëteit „Minerva" door het Collegium worden ontvangen, na afloop van het Concert. De opbrengst van het vervoer op de lijnen der N.Z.H.T.M. ScheveningenLei denKatwijkNoordwijk (incl. stadslijn Leiden) bedroeg in Mei 1928 f. 140.278 te gen f 125.506 in 1927. Op de stoom tram lijn LeidenHeemstede bedroegen deze cijfers resp.- f. 10.571 en f 9271. Op Zondag 17 Juni zal van hier naar Ooslerbeek Hoog, Arnhem, Oosterbcek Laag, en Nijmegen en terug een goedkoope trein met 2e en 3de klasse passagiers rijden. Bij de Gemeentelijke Arbeidsbeurs stonden op 7 Juni 1928 ingeschreven 506 werkzoekenden. Op denzelfden datum van 1927 bedroeg het aantal ingeschreven werk zoekenden 534. DOOR DE TRAM OVERREDEN. Een Haagsche dame aan de gevolgen overleden. Omstreeks halfzeven gisteravond wilde de 57-jarige mevr. J. A. W H., wonende in de Beeklaan bij het Stadhoudersplein te Den Haag de rails van lijn 11 oversteken, juist op het moment, dat een wagen van die lijn uit de richting Scheveningen kwam. Zij liep zoo dicht voor den wagen over, dat zij viel en met haar linkerbeen onder den wa gen kwam, waardoor haar voet werd afge reden. De dame is door den Geneeskundigen Dienst naar het Roode Kruis-ziekenhuis gebracht, waar zij kort na aankomst 13 overleden. POGING TOT VERDUISTERING VAN POSTZEGELS. De enveloppen werden omgewisseld- Omstreeks 6 uur eergisteravond ver voegde zich in een sigarenwinkel, tevens depot van de Nederlandsche posterijen aan de Hoofdsteeg te Rotterdam, een man, die den beheerder P. S. voor een bedrag van f. 30 aan sigaren, sigaretten en tabak te koop vroeg. Daarna vroeg hij den beheer der voor f. 60 postzegels. Het kwam er niet op aan, zei hij, wat voor waarden hij zou ontvangen en daarom gaf de winkelier hem eenige vellen met courante zegels. De kooper verzocht den winkelier de zegels in een groole gele en veloppe .te doen, welke hij hem overhan digde. Zoodra de zegels in den briefomslag wa ren, plakte de kooper hem dicht en hij stak den brief in zijn binnenzak Hij had den winkelier te voren gevraagd, of het niet mogelijk zou zijn, de zegels los in de enve loppe te doen. hetgeen evenwel volgens den winkelier niet mogelijk was. Inmiddels werd het pakje rookartikelen op verzoek van den kooper klaargemaakt Toen het pakje bijna klaar was, verzocht de kooper de enveloppe met postzegels er bij te willen pakken. De winkelier, achterdochtig geworden door het optreden van den kooper, bekeek de enveloppe nauwkeurig en hij zag onmid dellijk, dat de inhoud niet dezelfde was als die, welke in de enveloppe stak. welke hij had klaar gemaakt. Hij wachtte nog even tot er over betaling gesproken werd maar toen de kooper zich bekend maakte als kapitein S. van een in de Waalhaven liggend schip, waarheen het pakje, met de kwitantie, gebracht moest worden, zei hij. dat hij eerst den inhoud van de enveloppe eens wilde nazien. De enveloppe bleek krantenknipsels ter grootte van een postzegel te bevatten. De winkelier hield daarop den kooper tegen, terwijl hij een loopjongen uitstuurde om een agent van politie te halen De agent was weldra gevonden, zondat de kooper. die de i 36-jarige koopman J. D. bleek te zijn. werd I gearresteerd. Op hel politiebureau aan den Oppert is D. ongesloten. Hij beweert, dat het hier een noodlottige vergissing geldt. EEN RANGEERDER ONDER DEN TREIN. Woensdagavond, omstreeks 11 uur, is op heb emplacement van het Staatsspoorsta tion te Den Haag een rangeerder, de 50- jarige S. uit de Wenckebachstraat door ecu trein overreden. Drie teenen van zijn rech tervoet werden verbrijzeld. De Geneeskundige Dienst verzoerde den zwaar gewonden man naar het ziekenhuis. Zijn toestand is redelijk. VAN EEN LADDER GEVALLEN. Te Nieuwkoop is mej. N. van L., dienst bode bij de familie v. d. W. van een lad der gevallen en ernstig gewond. Men vreest vooi haar leven. AUTOBOTSING TE BENNEBROEK. Gistermiddag is op de grens van Benne- broek en Heemstede een ernstig auto-onge luk gebeurd. Uit de richting Den Haag kwam een auto van den heer A. van Leeuwen, terwijl van den tegenovergestel- den kant de auto van den heer W. N. van Vliet naderde. Doordat de nieuwe bitumen- weg ter plaatse zeer glad was, slipte een der wagens, met het gevolg, dat beide auto's op elkaar inreden. Beide auto's werden ten- j gevolge van de botsing nagenoeg ge- I heel vernield. De heer van Vliet en j zijn passagier, de heer Schermer uit Oegst- geest, die naast hem was gezeten, kregen verwondingen aan hoofd cn handen. Bei- I den werden ter plaatse verbonden. De poli tie stelt een onderzoek in naar de oorzaak van het ongeval. HOE EEN WIELRIJDER WERD TOEGETAKELD. Het was een vergissing. Toen de Gebr. IL en C. van D. te Uit hoorn één dezer dagen des avonds per fiets huiswaarts keerden, moesten zij bij de brug aan het Thamerhuis afstappen, ten einde twee atuo's te laten passeeren. II. slapte het eerst weer op en was juist over de brug, toen hij plotseling achter zich hoorde roepen: ,,IIa, nu heb ik je." Hij ging hierop terstond terug en zag zijn broer be wusteloos op den grond liggen, terwijl een ander persoon er bij stond, die een knuppel in de hand hield. Terstond wierp hij zich op den onbekende en trachtte hem te ont wapenen, daarbij den slag, die voor zijn broer bestemd was, opvangende. Een hevige worsteling ontstond nu, daar H. dacht, dat zijn broer vermoord was. De aanrander kwam ten slotte onder te liggen, juist toen een andere wielrijder J. St., pas seerde, Deze lichtte met zijn lantaarn bij, waarna de aanrander bleek te zijn de woonwagenbewoner P. van G Op zijn beurt herkende van G. nu van D., wien hij vroeg hem te willen loslaten* „Ik zie het al, ik heb den verkeerde voor," zei hij. Intusschen was G. v D. er niet bestaan toe; in ernstigen toestand werd hij naar huis ge bracht, waar een inmiddels ontboden ge neesheer hulp verleende. Het bleek daarbij, dat levensgevaar niet direct te duchten is De poli tie heeft deze zaak in handen, al dus de „Tel." BRANDEN. Te Venlo ontstond gisteravond brand in het ketelhuis van de houtzagerij van den heer J. M. van Gasselt aan den Molensin- gel. Met behulp van de gemeeutelijke brand weer en met eigen materiaal slaagde men er in, den in 't begin gevaarlijk uitzienden brand te blusschen. Groote schade werd niet toegebracht. Het bedrijf ondervindt geen stagnatie. Te Siebengewald brandde het huis van den landbouwer H. geheel af. Ook het meu bilair werd een prooi der vlammen. Ver zekering dekt de schade. EEN GERAFFINEERDE OPLICHTSTER. Men meldt uit Tilburg aan de ,,Msb.": In de maand Januari van dit jaar werden verschillende eerste klas winkelzaken in het centrum der stad bezocht door een zeei deftig gekleede dame. Hier kocht zij een paar gitbandjes ter waarde van f. 16.50, daar legde zij beslag op een paar schoenen van ruim f. 15, en weer op een andere plaats kocht zij twee waardevolle damestasschen. Bij geen der winkeliers gingen de koopen evenwel met betaling gepaard; men werd verzocht de kwitantie te komen presentee ren aan een bepaald adres. En de dame gaf natuurlijk haar naam op, die zeer voor naam klonk doch overigens bij alle winke liers een andere bleek te zijn. Zoowel de namen alp de adressen waren gefingeerd en al spoedig kwamen dan ook de betrokken winkeliers tot de conclusie, dat ze er in waren geloopen. Deze dame nu is door de Arnhemsche po litie gearresteerd en naar Tilburg overge bracht vooi het nadere onderzoek. De desbetreffende bedienden van de win keliers hebben in baar degene herkend, die onlangs de artikelen kocht. Gebleken is m tusschen ook, dat zij nog een hotelhouder hier ter stede op ai even sluwe wijze heeft weten op te lichten. En bovendien schijnt ze zoowat 't heele land te hebben afgereisd, BINNENLAND. Voorstellen van B. en W. van Leiden tot reorganisatie van den dienst van Ge meentewerken (Gemeentezaken, 3e Blad.)' De belastingdruk in ons land; een ver gelijking tusschen de groote gemeenten. (Binnenland, 2e Blad). Het vertrek der vliegmachines voor IndiS vertraagd. (Binnenland, 2e Blad.) De positie van het personeel van Van Gend en Loos. (Binnenland, 2e Blad.) Te Den Haag is een dame door de tram overreden en gedood. (Gemengd, le Blad.) De kwestie der Veendammer Hypotheek bank. (Rechtzaken, 3e Blad). Het Olympisch voethaltonrnooi: Uruguay wint na spannenden strijd met 32 van Italië en komt dns in den eindwedstrijd tegen Argentinië. (Sport, 3e Blad.) BUITENLAND. De Volkenbondsraad doet de kwestie van St. Gotthardt af. (Buitenland, le Blad). Poincaré legt voor de Fransche Kamer de regeeringsverklaring af. (Buitenl. le BI.) Een nienwe aanslag op Tsjang-tso-lin ver ijdeld. (Buitenland, le Blad). Een mislukte aanslag op den Japanschen premier. (Tel. le Blad). Toch seinen van de Italia? (Tel. le Blad), om al oplichtende aan den kost te komen,- want dezelfde trucjes heeft ze ook uitge haald o.a te Den Bosch, Deventer. Zut- phen, Enschedé, Arnhem en meer andere plaatsen.. Na verhoor is de vrouw, een zekere B. W. W. afkomstig uit Leeuwarden, op transport gesfeld naar Enschedé, en daar ter be schikking gesteld van den commissaris van politie. Christiaan Bach, een broer van den groo- ten Sebastiaan Bach, was, evenals de laat ste, componist Hij werkte vlug en gemak kelijk, maar inderdaad zonder iets bijzon ders te scheppen. Zijn geld was even gauw verdwenen als het verdiend was. Als men hem vergeleek met ziin beroemden broer, antwoordde hij Tusschen mij en mijn broer is een groot verschil. Ik componeer om te leven en hij leeft om te componeeren. DE ALGEMEENE TOESTAND. St. Gotthardt in den Volkenbond. De St. Gotthardt-affair is gisteren defini tief geregeld na aanneming van een twee tal resoluties. De Raad nam een resolutie aan, waarvan het ontwerp 's morgens was opgesteld en waarin de volgende punten zijn vervat: 1. De Raad neemt kennis van het rapport van de commissie van drie over de resul taten van het onderzoek naar het St. Gott- hardt-incident. 2. De Raad spreekt er zijn leedwezen over uit, dat de Hongaarsche regeering de kwestie uitsluitend bekeken heeft uit tol- en spoorwegtechnisch oogpunt en het ove rigen? niet noodig heeft geoordeeld, te on derzoeken. wie de ontvanger van de wa penzending kon zijn. Het feit. dat een val- sche douane-verklaring was opgemaakt, is van bijzondere heteekenis juist in verband met de bestaande verplichtingen van Hon garije, vastgesteld bij het verdrag van Tria non. 3. De Raad constateert tot zijn leedwezen, dat het niet mogelijk bleek den ontvanger van de zending machinegeweren aan te wijzen. Hij is derhalve de overtuiging toe gedaan. dat de onderhandelingen reeds ge noegzaam hebben aangetoond, welk een groote beteekenis door den Volkenhonds- raad hieraan wordt gehecht, ook ter voorko ming van herhalingen. 4. De Volkenbondsraad herinnert de leden

Leidsch Dagblad | 1928 | | pagina 1