HOLLAND-URUGUAY 0 2 ^JaargangLEIDSCH DAGBLAD, Donderdag 31 Mei 1928 Derde Blad No. 20923 HET OLYMPISCH V0ETBALT0URN00I HET OLYMPISCH VOETBALTOURNOOI. Onder ongekende be lang*telling ward in het stadion te Amsterdam de voetbalwedstrijd HollandUruguay gespeeld, we De* door de Zuid-Amerikanen met 2—0 werd gewonnen. Overal oh t bij een aanval op het Hollandsche doel. Het Hollandsche elftal. De drukte in de stad. De voetbalwedstrijd tusschen Nederland Uruguay was reeds dagenlang het on derwerp der gesprekken geweest. De reeds ®tor dan een week geleden aangekondigde 150.000 aanvragen naar plaatsen en de dui- tonden die al dan niet tevergeefs in den tocht van den len op den 2en Pinksterdag Vl*>r de loketien van de voorverkoop-bu reaus gewacht hadden, hadden reeds doen dat er op dezen wedstrijd, wellicht de belangrijkste, althans voor ons land, van tot geheele Olympisch Voelbaltournooi, ten buitengewoon groote belangstelling be lfond. 0p dezen stralenden zomerdag bleek deze «langstelling reeds in den middag in de hoofdstad, waar het opvallend drukker was Jan tot nu toe tijdens de Olympische Spelen tot geval is geweest. Autobussen en auto's ^t andere plaatsen brachten duizenden Jtor de stad. Toen tegen 5 uur de trek naar tot Olympisch Stadion begon, had de oye- I:2ens goed georganiseerde verkeerspolitie buitengewoon moeilijke taak, temeer Jaar de wedstrijd een aanvang nam, korten ca het sluiten der kantoren in de bin- tonstad. Vele honderden auto's in lange J-to achter elkaar reden in langzaam tempo a& de binnenstad naar het Van Tuyllplein. .%prompte trams brachten van vijf uur den middag tot den aanvang van den ^strijd te zeven uur duizenden en nog ■to duizenden naar de kampplaats. Vracht tos werden als autobussen gebruikt en op drukste punten klommen de menschen, (je Zeen plaats in de trams, noch een taxi ton ander vervoermiddel konden krijgen. eze voertuigen De verkeerspolitie had ^breide maatregelen genomen en voor Jer wij kunnen nagaan had alles een m Verloop. De opkomst der Uruguayers. Op het Van Tuyll-plein. de groote vlakte tusschen het oude en het nieuwe stadion, begon het reeds geruimpn tijd voor het openen der hekken druk te werden. De moeste der ongeveer tien duizend bezoekers van den wedstrijd, die des middags tusschen Spanje en Mexico in het oude stadion werd gespeeld, bleven in de buurt. De café's en restaurants maak ten goede zaken. Hier en daar trachtte een opkooper van plaatsen voor dezen wed- stryd nog zfïken te doen, bespied door politie-agenten, die dezen handel trachtten te verhinderen. De politie wist zelfs de hand te leggen op 20 personen, die tegen hooge prjjzen toegangsbewijzen aan d©d man trachtten te brengen. Al deze menschen werden naar het Eureau overgebracht, waar zy, nadat de plaatskaarten in beslag waren genomen, weer werden vrijgelaten. Naar men ons hieromtrent nog mededeelde zal de kantonrechter deze gevallen te be handelen krijgen. In het Stadion. Toen om half vyf de hekken van hei nieuwe stadion werden opengesteld, begoa het publiek, vooral voor de staantribunes, naar binnen te stroomen en reeds lang, voor den tyd waren de goede plaatsen op het amphi-theater bezet. Tegen halfzeven, toen de staantribunes en de overige rangen grootendeels bezet waren, kwam de Post- harmonie de stemming by het publiek ei in houden. Tevoren hadden de loudspeakers boven de tribunes muziek ten gehoore ge bracht. Een minuut of tien voor den aanvang verschijnt Z. K. H. Prins Hendrik op de koninklijke tribune en speelt de muziek het Wilhelmus, door het publiek zwakjes mee gezongen. Ook de ministers Beelaerts van Blokland, Kan, Waszink en Lambooy zyn aanwezig, benevens vele andere autoriteiten, de burger vader van Amsterdam en de meeste Am- sterdamsche gemeenteraadsleden. Tegen den aanvang is er geen plaatsje meer onbezet en heersoht er onder alle aanwezigen een zenuwachtige spanning over de dingen, die te gebeuren staan. De kansen worden druk besproken, doch beluisteren wy weinig optimisten voor een Hollandsche overwinning. Enkele minuten voor zeven uur komen de Uruguaysche spelers in blauwe hemden en zwarte broeken het veld op, brengen eerst een groet aan het» publiek |p de eere-tribune, draven daarop naar den over kant om hun groet vóór de Marathon-tribune te herhalen. Dadelijk hierop komen onze Hollandses spelers het veld op, gekleed ra oranje-zijden hemd en witten broek, een werkelijk zeel flatteus costuum, dat het beschenen door de zon, echt goed doet. Onze jongens houden zich dadelijk met een bal bezig, doch lang krijgen ze hiertoe niet de gelegenheid, want al dadelyk zijn de aanvoerders der beide ploegen door den scheidsrechter voor den toss bijeengeroepen. De toss: wint Denis en na eenig aarzelen kiest hy met de reeds laag staande zod en den schuin over het veld staanden wind mede te spelen. Van der Meuïen, Denis, Van Kol, Van Boxtel, Massy, Van Heel, Elfiing, Buitenweg, Freeze, Gehring, Weber. o Arremon, Cea, Borjas, Scarone, Urdinaran, Gestide, Fernandes, Andrade, Arispe, Nasazzi, Mazali. ScheidsrechterJ. Langenu* (België). Grensrechters: Carlo Dani (Italië) en Youssof Mohamed (Turkije). Eorjaa trapt nu af en dadelyk gaan de ürugueezen op het Hollandsche doel af, doch hier treedt Denis handelend op, en nu i9 de beurt aan Holland. De eerste 10 minuten valt er weinig fraais te noteeren alleen het koppen der gasten valt op en tevens vestigen onze spelers den indruk, die zy ook werkelijk in daden omgezet hebben, dat zy hun huid zoo duur mogelijk zullen verkoopen. ALs er ongeveer 10 minuten gespeeld is, moet Van der Meulen eenige passen uit zyn doel loopen en weet onder donderend gejuich een hard schot te vangen. Als hij den bal hierop weg wil werken, wordt hij op ongeoorloofde wyze aangevallen en wordt tegen Uruguay de eerste vrije schop gegeven. Langzamerhand begint het spel der gasten zich te ontwikkelen en krijgen wy staaltjes van prachtige balcontrole en spelpositie te zien. Uruguay blijft sterk in den aanval en vooral dreigt in deze periode het gevaar van links, waar Van Boxtel zeer dikwijls het onderspit moet delven tegen den schit terend spelenden Arremon. Wel tracht onze achterhoede haar voor hoede aan het werk te zetten, doch veel verder dan de middenspelers komt de bal gewoonlijk niet. De doelman der Zuid-Amerikanen heeft in deze periode dan ook slechts een tweetal vrij ongevaarlijke, van ver geloste schoten te stoppen. Bij het vangen van een dergelijk schot van Freeze laat hij het leder vallen en kunnen wij slechts betreuren dat geen Hol lander in de nabijheid is, om van deze ge legenheid te profiteered De Urugueesche voorhoede trekt nu steeds .ten aanval en hoe schitterend van der Meu len ook zijn heiligdom verdedigt, een doel punt kan niet uibtlijven en als na een 20 minuten spelen Arremon de bol doorgeeft naar binnen, rent Scarone toe en met een onhoudbaar schot in den linker hoek is het 10 voor Uruguay. Wij noteeren in de nu volgende 10 minu ten zwakke aanvalspogingen van Holland, doch gevaarlijke aanvallen op ons doel, waar onze achterspelers als duivels op den bal zitten en telkenmale van der Meulen op schitterende wijze de moeilijkste schoten af weert. Als er nog een kwartier te spelen is, komt er een kentering ten goede in onze voor hoede en trekken wij ten aanval waarbij Freeze door iets te laat schieten een tegen stander de gelegenheid geeft den bal van richting te doen veranderen en deze achter gaat Verschillende aanvallen der Zuid-Ameri kanen stranden op buitenspel en is deze bui- tenspelval zoo, dat niet één, doch meerdere malen 4 voorhoedespelers der gasten buiten spel staan; de gebaren, die zij in hun ver wondering of woede maken, wekten nog al eens den lachlust van het publiek op, dat zich overigens in deze periode niet onbe tuigd laat zijn favorieten luide aan te moe digen. Het Hollëéénd davert van uit de tribunes over het veld. doch helaas het helpt niet Wel zet Weber tot tweemaal achtereen schitterend voor, doch doelman Mazalli weet beide malen in te grijpen Als er nog 5 mi nuten te spelen is vóór de rust, zien wij Cea alleen met Denis op zijn hielen op het Hollandsche doel aanstormen, met alleen van der Meulen voor zich, doch juist op het allerlaatste moment ziet Denis kans hem den bal voor de voeten weg te tippen. Er; volgt nog een schot tegen de boyenla!

Leidsch Dagblad | 1928 | | pagina 5