)E NENYTO TE ROTTERDAM fl* Jaargang LEIDSCH DAGBLAD, Dinsdag 29 Mei 1928 Tweede Blad No. 20921 Een grootsch opgezette tentoonstelling. «terdagmiddag is dan men heeft het in on9 blad van Zaterdag kunnen le- te Rotterdam de Nenyto 1928 ge- pl Prins Hendrik heeft het vergulde Span de monumentale poort ontsloten genoodigden die zich toen zij gedu- de redevoeringen op straat hadden m niet erg genoodigd hebben gevoeld blij toen zij als eersten in de gele- Nd werden gesteld te zien wat Rot- vamsche ondernemingsgeest gepaard aan krdamsch organisatietalent hier op dit strekte terrein bezijden de spoorbaan I un gene zijde van den Beukelsdijk had ji10* stand gebracht. «anneer men de loketten gepasseerd is 1 tol betaald heeft ziet men zich op ■Poot, machtig groot en fraai aangelegd waarop uitnoodigend tot een zitje het Mtreintje staat te puffen en waarop :n rechts een eenvoudig doch smaakvol ^•joen ontdekt dat daar ten behoeve J k stad Rotterdam i9 opgericht. Bin- P ^end ontwaart men er vele dingen het niet weet inlichten over de be- ^ikheid van Rotterdam als haven, a schitterende maquette is alleen een be- aaQ dit paviljoen te over waard. Wij ten thans evenwel in vogelvlucht tentoonstelling leiden en zullen bij onderdeelen stil blijven staan. ■- even keeren wij terug naar het mid- VaQ het voorplein en dan zien wij dat e& rechts van den Boulevard die hier I ^gelegd, langs keurig met bloemen- •^s versierd plaveisel vier groote hou- IWn C. B. en D. liggen. L ballen A en B. die rechts en links L^st nabij den ingang gelegen zijn, r <je belangrijkste inzendingen. K waarin vele groote industrieel en ^aartoTidernemers. enz. uit Neder- joor een groot deel uit Rotterdam, '^e geven op den omvang hunner Wjn, vindt men een van de meest be kkende inzendingen,der tentoonstel- ik 5n vorm van een maquette inge- Qoor de afd. Rotterdam van den x>nd, m -M Maquette van den Metaalbond. Toen de Rotterdamsche Scheepsbouw meesters en Machinefabrikanten vereenigd in de afd. van dien Bond, overlegden, hoe zij den bezoekers der Nederlandsche Nijver heidstentoonstelling 1928 het best een in druk konden geven van de uitstekende lig ging en outillage hunner bedrijven, waar door zij het voornaamste centrum van scheepbouwindustrie van Nederland vor men, kwam allereerst de gedachte naar vo ren: rondvaarten door de havens en be- zceken aan de bedrijven zelf te organisee- ren. Dit plan zou echter te veel tijd en in spanning der tentoonstellingsbezoekers heb ben geëischt en is opgegeven. In de plaats daarvan is toen als minder directe, maar voor de bezoekers sneller te verwerken wijze van kennismaking een maquette ge kozen van de Maasoevers, waarbij speciaal- aan de onderdeelen, die de werven voor stellen, bijzondere zorg is besteed. Dp uitvoering van het denkbeeld is ge slaagd, dank zij de technisch zeer hoog staande uitvoering van de firma A. Schu mann, Fabrik für Feinmechanik te Düssel- dorf, die de opdracht in ruim acht maan den kranig heeft volvoerd. Voor het stads gedeelte van Rotterdam beschikte de firma Schumann over de artistieke en op groote ervaring berustende medewerking van den heer W. A. Beker te Rotterdam. De aan kleeding van het middengedeelte van Hal A waar de maquette zich bevindt, is uit gevoerd door de Rotterdamsche Aanne mingsmaatschappij dir. G. F. Mulder te Rotterdam, naar het ontwerp van den Rot- terdamschen sierkunstenaar Bern. Romein, oud-leerling der Academie voor Beeldende Kunsten en Technische Wetenschappen te Rotterdam. De afdeeling Rotterdam van den Metaal- bond beschikte voorts over de belangeloos door de Rotterdamsche Droogdokmaat schappij en Wilton's Machinefabriek en Scheepswerf ter beschikking gestelde archi tecten A F. M. Stoopman en P. A. van der Velde, die met voldoening pp een goed einde hunner belangrijke technische voor bereidingswerkzaamheden kunnen terug zien. Deze beide heeren vormden met Prof. Dr. J. Goudriaan, hoofdingenieur der Maat schappij voor Scheeps- en Werktuigbouw „Fijenoord". de commissie die de leiding namens de vereeniging in handen hadden, terwijl uiteraard ook het bureau der ver eeniging krachtig heeft medegewerkt. De maquette die 80 m. lang en 20 m. breed is, is op twee lange tafels opgesteld, met hun gebogen lijnen geven zij de Maas oevers weer. Op den Rechter-oever bevin den zich de bedrijven; Wilton (Schiedam), Scheepsbouwmaatschappij ,,de Nieuwe Wa terweg", Werf Gusto fa. A. F. Smulders, De Nederlandsche Staalindustrie, Wilton (Rot terdam), het stadsgedeelte van Rotterdam nabij Leuvehaven en Witte Huis, Werf J. en K. Smit (Krimpen) en van Duijvendijk (Lekkerkerk). Op den Linker Maasoever liggen tegenover deze laatste en verder ver volgend: Werf J K. Smit (Kinderdijk), Electro (Slikkerveer), Gebr. Pot (Bolnes), Boele's Scheepswerven (Bolnes), Burger hout, P. Smit Jr., Fijenoord, het Noorder eiland met de oeververbindingen over de Koningshaven, en de Rotterdamsche Droog- dckmaatschappij. Al deze bedrijven zijn, komende uit de Noordzee, zonder het pas- seeren van sluizen te bereiken. Het terrein tusschen de zeekust en de werven en tusschen de werven onderling is belangrijk ingekort. De maquette geeft den indruk, echter ten onrechte, dat de be drijven oostelijk van de stad zeer ver van de zee liggen, terwijl de westelijk van Rot terdam gelegen werven daar vlak bij gele gen schijnen te zijn. Een zelfde opmerking geldt voor de ligging der bedrijven ten op zichte van de talrijke Rotterdamsche zee havens; ook hier dient men in het oog te houden, dat de bedrijven, die in de ge meente Rotterdam en in de gemeente Schiedam gevestigd zijn in eikaars nabij heid om de havens gegroepeerd liggen, iets wat de maquette onmogelijk tot zijn recht heeft kunnen laten komen. In hal B zijn voornamelijk Buitenland- sche inzendingen ondergebracht, doch hier is veel nog niet af. België en Frankrijk bij voorbeeld, voor welke beide landen een aanzienlijke ruimte i9 gereserveerd zijn nog niets verschenen, En ook de Engelsche in zending waartoe ook een diagram van the Port of London behoort is nog niet geheel gereed. Slechts Denemarken en Duitschland la ten hier fraai werk zien en vooral de schit terende inzending van de Koninklijke Por seleinfabriek en de inzendingen Deensch zilver en tin zijn de moeite van de bezich tiging ten volle waard. Ook de Hafen- direktion Kölen/Rhein is fraai vertegen woordigd evenals de Duisburg-Ruhrorter Hafen A. G en het Verkehrsamt der Stadt Wesel. En zelfs een eenvoudige stand van de Pressa ontbreekt hier niet. In hal C. zijn tal van Rotterdamsche en algemeen Nederlandsche industrieën verte genwoordigd en hier ziet men o. a. eenige interessante bedrijven in werking. Hier vindt men ook een postkantoortje en in hal A. verzuimden wij nog te noemen de Nenyto-bioscoop, waarin op gezette tij den industriefilms worden gedraaid, het is een dubbele zaal, met twee cabines in het midden. Ten slotte vindt men ook in Hal D. vele interessante stands van allerlei in dustrieel en uit Nederland. Tenslotte heeft men op de Nenyto een Lunapark ingericht dat herinnert aan de groote Amsterdamsche tentoonstellingen, de Ento's en de Elta. Het Lunapark zal wel alleen reeds voor velen een groote attractie blijken te zijn en zoo zullen ook nadat om 6 uur de eigenlijke tentoonstel ling gesloten is ook nog wel talloos velen in dit oord van verstrooiing het grappige kermisvermaak zoeken. En vinden. Naar hartelust. Het Lunapark is in grooten stijl opgezet door N.V. Nelupa, te Gouda. Binnen den hoofdingang van de „Nenyto" is een origineele miniatuur-spoorweg aan gelegd, welke om de B H minuten circa 170 personen vervoeren kan naar en door het Lunapark. De baan is plm. 2600 M. lang. De locomotiefjes zijn getrouwe na bootsingen van de Jumbo-locomotieven en vormen een groote attractie. In het Lunapark zelve ontwaart men terstond een mimen frisschen geest, Flinke breede wegen en pleinen zijn aangelegd en netjes bestraat. Het geheel is natuurlijk electrisch ver licht, zoodat alles baadt in een zee van, licht. Van de attracties noemen wij: een origi neele Opelbaan, waar iedere bezoeker in een benzinewagen een of meer toeTen mar ken kan, een Waterchute, een Bergbahn, enz. enz. Dan het origineele „Ober- Bayern" met zijn terrassen ter grootte van plm. 2500 M2. en zijn 100 daaraan verhon den personen. Gebouw, decor en bediening, alles is in origineelen Beierschen stijl ge houden. Bij het bezoek kan men zich met eenige fantasie of men te München wanen. Verder is er het Beroemde Droomland, alsook de Pullmannwagen, waarmede men een reis kan maken door het hooggebergte! Een origineel Afrikaansch dorp huisvest een kleine honderd Afrikanen in de zeden en gewoonten van hun land. Nog vindt men voorts in Het Lunapark de Wilde Esel, Davosbaan, the Dodgem, the Ship, Football, de Niagara waterval, het Reuzenrad, Toren- en andere Vlieg- carrousels, enz. En natuurlijk zijn er ook verschillende restauratietenten, poffertjes- en andere kra men, zonder welke een Limapark nu een maal ondenkbaar is. Zoo zijn wij voorloopig in vogelvlucht ge gaan over deze tentoonstelling die ondanks groote moeilijkheden en lang niet met aller medewerking toch wel is geworden een tentoonstelling die men gezien zal willen hebben. Al is het alleen maar omdat men behoort te kunnen zeggen in 1928 iets te hebben gezien van de Olympische Spelen èn van de Nenyto. Rotterdam heeft nu in dit jaar, waarin Amsterdam in het centrum van de belang stelling staat van vreemdelingen uit de verste landen ter wereld, ook iets waar door zij de aandacht voor zich en haar haven kan en mag vragen. Moge zoo Rot terdam mede profiteeren van dit jaar waar in heel Nederland zich op zijn best wil laten zien. Rest ons nog te vermelden, dat reeds lang voor da opening zich duizenden RoV» DE AANVANG VAN DE OLYMPISCHE VOETBAL WEDSTRIJDEN. De Portugeesche doelverdediger bij den wedstrijd PortugalChili, in volle actie. HET OLYMPISCH HOOKEY-TOURNOOI is geëindigd met een 30 overwinning van Britsch-Indië op Holland, waardoor ons team als tweede uit den strijd kwam. De uitreiking der medailles aan het Hollandsche hockey-elftal HET KONINKLIJK NEDERLANDSCH GYMNASTIEK VERBOND vierde zijn 60-jarig bestaan, ter gelegenheid waarvan te Utr echt gymnastiek- en athletiek wedstrijden werden gehouden voor turnsters èn turners. Een overzioht van het vaandel-defilé. BIJ DE OPENING DER NENIJTO werden 16000 postduiven, van verschillende post duivenverenigingen te Rotterdam, op het tentoonstellingsterrein losgelaten. De geve derde echare zoekt het luchtruim.

Leidsch Dagblad | 1928 | | pagina 5