KLAP-CAMERA JOH. GEIJTENBEEK 2< VIRGINIA MET HUGO MEIJER LENS 4,5 a f. 35.-. Beu van al die gewone sigaretten? Probeer deze, de beste voor Uw gezond heid! AGENDA. BUITENLAND. RECLAME. «l ChiefWhip Ook met kurk en goud. ARDATH LONDON Zaterdag. Jeruël: Bidstond te halfnegen. Zondag. Evangelisatie (Morschweg 59): Samen komst te 8 uur nam. Jeru&l: Samenkomsten te 10 uur voorm. en halfzeven nam. Ned Leger des Heils (Beestenmarkt 34): Samenkomsten te 10 uur en halivier en halfacht nam. Vrije Evang. Gem.: Samenkomsten te 10 uur voorm. en 7 uur nam. Haandag. Jeru&l: Samenkomst te halfacht nam. Vrije Evang. Gem.: Samenkomst te 10 uur voorm. Lisse (Gebouw HoBaHo): Chr. Natw Zangconcours. Voorm. half elf. R ij s w ij k: Groote wielerwedstrijden. 2 uur nam. Voorschoten (Raaphorst)Zen- dingsfeest 2 uur nam. Dinsdag. Jeru&l: Bijbellezing 8 uur nam. Woensdag. Harmonie: Jaarl. alg. verg. v. aandeel houders N. V. Leidsche Caramelfabriek v.h. Backer Co. 2 uur nam. In den V ergulden TurkJaarl. alg. verg. van aandeelhouders N'.V. Leidsche Exploi- tatiemij. van Onroerende Goederen. 4 uur nam. Nutsgebouw: Initiatief-vergadering Leid sche Chr. Oranje-Ver. optocht op 31 Aug. Nam. halfnegen. Donderdag. Nutszaal: 'Jaarvergadering Ned. Chr. [Vrouwenbond. 8 uur nam. Stationsweg 12: Alg verg. van aandeel houders L. D. W. Mij. Voorm. 11 uur. Stadszaal (groote zaal)Feest concert. 8 lüur nam. Sassenheim: Geref. Kerk, Looft den Heer. 8 uur. Dagelijks. ..Casino-bioscoop", Hoogewoerd: Voor stellingen te 8 uur. Woensdag- en Zaterdagmiddag van 2 tot 4 uur kinder- en familie-matinée. „Luxor-theater", Stationsweg: Bioscoop- en Variété-voorstellingen. Dagelijks te 8 uur. 's Woensdags en 's Zaterdags matinée te 2 uur. „Trianon-Theater", Breeslraat- Bioscoop- en Variëté-vcorstellingen. Dagelijks te 8 uur. Den Haag (Gebouw K. en W.): Ter [Hali's revue 1928 8 uur Dam. D e d Haag, (Scala)Louis Bouwmeester's revue „Dat is het toppunt". 8 uur nam. De avond-r nacht- en Zondagsdienst der apotheken wordt van Maandag 21 Mei tot en met Zondag 27 Mèi (len Pinksterdag) waargenomen door apotheken van de hee- ren G. H. Blanken, Hoogewoerd 171, telef. 502 en D. J. van Driesum, Mare 76, telef. 406. Den 2den Pinksterdag neemt waar de apotheek van deD heer C. B. Duyster, Nieuwe-Rijn 18, telef. 523. De geneeskundige Zondags dienst te Leiden wordt van Zater dagavond 8 uur tot Maandagmorgen 8 uur tot Maandagmorgen 8 uur waargenomen door de doctoren Kors, Janssens, Iloven9 Greve en Veldhuyzen en van Maandagmor gen 8 uur tot Dinsdagmorgen 8 uur door de doctoren de Jager, Muyzert en Simons. Te Oegstgeest wordt deze dienst op den Istén Pinksterdag waargenomen door dr. Timmermans. Tel. 390 en op 2dem Pink sterdag door dr. Varekamp, Tel. 1916. DeOegstgeestsche apotheek de Kempeïiaerstraat 4, tel. 274 is dag en nacht geopend. lijkheid inziet zijn geheim prijs te geven en het volgende vertelt: De zoon van den reeder Rollins, is aan cocaine verslaafd en de dokter raadt den vader aan hem een verre zeereis te doen maken, wat nog de eenige genezing zou kunnen geven. Harry komt dus in dienst bij Kap. Manning. Na eenige dagen varen zien ze een ander schip, dat noodsignalen geeft. Als Manning zich aan boord begeeft van het vreemde schip, verneemt hij dat er ernstige muiterij op het schip heerscht waartegen de kapitein, ziek zijnde, zich niet kan verzetten. Manning belooft hulp en meent met Ilarry, voor wie hij dit een uit stekende afleiding vindt, het commando over. Het blijkt een moeilijke taak de be manning behoorlijk de bevelen tf doen uit voeren Manning vat al spoedig liefde op voor Marjorie, de dochter van den ouden kapitein en ook zij is lang niet afkeerig van den dapperen zeeman. Op zekeren nacht woedt een hevige cycloon en schip en bemanning vergaan in de golven Slecht9 Manning, Marjorie en Harry worden als door een wonder gered. Uit dankbaarheid dat Manning tenslotte zijn geluk met Marjorie gebonden heeft en Ilarry geheel genezen, een nieuw leven kan beginnen heeft Manning ,De Zwaluw" op nieuw laten bouwen, geheel gelijk aan het vergane schip. Als de oude zeelui de ge schiedenis gehoord hebben, zien ze in hoe dom hun vooroordeel was en hoe het bij geloof hun weer eens parten wilde spelen. Kapitein Manning mag nu rustig in de haven blijven. IN VEILIG LEIDEN. Hef bestuur van de Reddingsbrigade schrijft ons: J3e verdwijning van reddingshaken gaat nil in steeds sneller tempo. Bij de laatste controle op Woensdag j.L bleken te ontbreken de haken van de: Vliet brug, Neksluisbrug. Koepoortsbrug v. Dis- selbrug. Singelbrug. Brugge bij de gasfabriek Rijnsburgerbrug. Marebrug, Louisbrug. Wa- torsteegbrug. Kerkbrug. Nonnebrug en Groen hazengrachlbrug. In totaal dus 13 stuks. Tot zoover de Reddingsbrigade. Wat zeri de Politie hiervan? ACADEMISCHE EXAMENS. Geslaagd is voor het candidaatsexamen wis- en natuurkunde (letter A) de heer H. Lindeman (Leiden); voor het taalkundige candidaatsexamen Indologie de heer N. C. Beudeker (Den Haag), en voor het docto raal examen Indisch recht, mr. A. Jansen (Enschedé). Voor het alhier gehouden examen voor Apothekers-assistent waren vier can- didaten opgeroepen. Geslaagd zijn mej. D. Kaiser (geboren te Amsterdam) én de heer H. R. B. Jonkers, (geboren te Batavia). Tot leden van de commissie te 's-Gra- venhage belast met het afnemen van de examens ter verkrijging van de acte L. O. in 1928, zijn benoemd, de heeren P. H. Snijders, J. Broeze, en P. A Hibma alhier. Op de meest eenvoudige wgze, met het overhandigen van een couvert met in houd is heden het zilveren jubileum van den heer W. F. Gans, in dienst van -1* firma C. H. de Jong, aan de Donkersteeg 9, gevierd. De heer W. Laterveer. vroeger alhier woonachtig, thans leeraar in het machine- bankwerken, machineteekenen en smeden aan de Ambachtsschool te Tiel, is te 's-Graven- hage geslaagd voor de akte Natuur- en Werktuigkunde. De Reis-commissie der Alg. Senaten- vergadering heeft van de „National Union of South African Students" een uitnoodiging ontvangen tot deelname aan de door de Commission for International Relations and Travel der C. I. E. georganiseerde reis voor Europeesche studenten naar Zuid-Afrika, in den zomer van 1928. De tocht zal doorgang vinden, indien minstens 20 studenten, ook vrouwelijke, aan dezen tocht deelnemèn. Langzamerhand nadert ook de vrouwen kliniek in het Boerhaavekwartier haar vol- to'oiïng. De kliniek en polikliniek van prof. dr. P. C. van der Hoeven zal, onvoorzieno omstandigheden voorbehouden, in de eerste dagen van Juni naar het nieuwe gebouw worden overgebracht. Het programma voor het volksconcert in den tuin van „Musis Sacrum", op Dins dag 29 Mei a.s., 8 uur nam., luidt: 1. Marsoh Militar, Schubert; 2. Ouverture „Fromotheus", Beethoven; 3. Zwei Ungari- sche Tanze. Brahms: 4. Nocturne Hobo 3olo (door C. J. M. Vrjjhoff), Geijp; 5. Fantaisie de l'Opéra „Les Pêcheurs de Pedes", Bizet. i'auze. 6. „An der Schone blaue Do- nau", Wals, Strauss; 7. Potpourri uit de operette „Die lustige #Witwe", Lehar; 8. L.M.C.-marsch, Geijp. Dezen zomer zullen vijf concerten in den tuin van „Musis Sacrum" gegeven worden, welke voor iedereen toegankelijk zullen zgn. Het publiek wordt dringend verzocht tijdens de uitvoering der muzieknummers stilte te bewaren en niet heen en weer te loopen. Wij verwijzen naar een tweetal offi- cieele kennisgevingen van B. en W. betref fende de inschrijving van leerlingen voor de openbare scholen en bewaarscholen. Het Collegium van het L. S. C. doet, op verzoek van de huisvestingscommissie voor het Astronomisch Congres, een beroep op de Corpsleden die gedurende de week van 5 13 Juli een kamer voor een der deelnemers (meest buitenlandsche professoren en astro nomen) beschikbaar hebben. Met wenschen omtrent nationaliteit zal rekening worden gehouden Aan de hospita zal gaarne door den gast een tegemoetkoming worden ge geven. Op de Haarlemmerstraat ondervond het verkeer gistermiddag tweemaal eenige stagnatie Om 3.20 uur brak een as van een vrachtauto, bestuurd door A. de H., uit Rgnsburg. De trams van de H.T.M. moesten gedurende 20 minuten over een spoor wor den geleid. Een handwagen kwam even latei in bofsing met een andere vrachtauto, tengevolge waarvan de handwagen door ee». ruit van den winkel der firma W., perceel Haarlemmerstraat 254, drong. DE ALGEMEENE TOESTAND. De Dawes-plannen. In de commissie van buitenlandsche za ken van den Poolschen Senaat heeft de Poolsche minister Zaleski in verband met andere internationale vraagstukken ook over het plan-Dawes gesproken. Hij zeide daarbij: Zonder twijfel zal de beweging tot her ziening zich in twee richtingen uitstrek ken: 1. een zoo laag mogelijk schadever goedingsbedrag vast te stellen en 2. cre- dieten te vinden voor de betaling van de schadevergoedingen. De vraag der ontruiming van het Rijn land, die daarmee samen hangt, kan Polen niet onverschillig laten. Polen plaatst zich blijkbaar op 't Fran- sche standpunt. DUITSCHLAND. De regeering en de gifgas- historie. Inzake de kwestie der gifgassen te Ham burg zou de Duitsche regeering zich vol- .gens de ,,N. R. Ct." op volgend standpunt stellen. Men mag en kan de kwestie uit sluitend beschouwen in verband met de wet op het oorlogstuig. In deze wet is het re sultaat gekristalliseerd van de liquidatie onderhandelingen, voorafgaande aan het te rugtrekken van de militaire commissie van controle. Bij deze onderhandelingen was men zich aan beide zijden bewust, dat de grens tusschen gassen, die als oorlogstuig te beschouwen zijn en dus moeten worden verboden resp. vernietigden andere giftige gassen, die van belang voor de industrie zijn en dus kunnen worden toegelaten resp. gespaard, moeilijk af te bakenen viel, daar zich verschillende overgangsgevallen voor deden, waartoe ook het phosgeengas gere kend werd, tot de niet verboden gassen, van belang voor de nijverheid, te behooren. De vervaardiging van phosgeengas is toe gestaan aan drie fabrieken. Tot deze fabrie ken behoort de firma Stoltzenberg niet, maar aangezien phosgeengas in de toekomst niet verboden zou zijn, werd overeengeko men, dat de nog uit den oorlog resteerende voorraden dienovereenkomstig ook niet be hoefden te worden vernietigd, maar aan dg industrie konden worden verkocht. Dit is alles neergelegd in de. wet op het oorlogs tuig. Ofschoon de inhoud van deze wet het resultaat van internationale onderhandelin gen is, is zij toch zuiver een binnenland- sche Duitsche wet, alleen de Duitsche over heid heeft dus over de nakoming te waken en dienovereenkomstig ook een onderzoek ingesteld. Mocht daaruit blijken, dat tegen de wet is gezondigd, dan zal ze ook in grijpen. Geen buitenlandsche mogendheid, ook den Volkenbond niet, kan hier aanlei ding of bevoegdheid tot ingrijpen worden toegekend. Ten opzichte van de vTaag, in hoeverre er samenwerking tusschen Rusland en Duitschland bij de productie van phosgeen gas bestaat, verwijst men naar de verkla ringen van dr. Stoltzenberg; men schijnt zich in de Wilhelmsstrasse op het stand punt te plaatsen, dat eventueele aangegane verbintenissen aan het bovenstaande niets afdoen. Heel voorzichtig is men te Hamburg bezig het gas te vernietigen. Ook bij Dresden is nog een opslagplaats, doch gevaar wordt daar niet aanwezig geacht. FRANKRIJK. Amnestie gevraagd. Michel Walter, Kamerlid uit den Elzas, heeft aan den voorzitter van de Kamer een motie overhandigd, waarin de vergadering verzocht wordt de regeering uit te noodigen ora een wetsontwerp in te dienen om am nestie te verleenen aan de veroordeelden van Colmar. In afwachting van de aanneming dier wet zouden de veroordeelden in vrij heid worden gesteld zonder door de ont zegging van verblijf getroffen te worden. De afgevaardigde vroeg onmiddellijke be spreking van zijn voorstel, zoodra de nieuwe Kamer bijeenkomt. ITALIË. Volpi over de begrooting. Volpi, de minister van financiën, heeft de begrooting toegelicht. Hg zeide o.a., dat het proces van aanpassing van de pro ductiekosten en de prgzen aan de nieuwe waarde van het geld gaande is. Een opmerke lijke verbetering is geconstateerd in den buitenlandschen handel, daar het nadeelige verschil tusschen invoer en uitvoer in de eerste tien maanden van dit begrootingsjaar een vermindering met 797.099.863 lire aan toont in vergelijking met de overeenkomstige periode uit het vorige begrootingsjaar. De netto-opbrengst van het vrachtloon der koopvaardijvloot over 1927 wordt ongeveer een millioen lire hooger geschat. De wissels in het buitenland hebben in 1927 een hoogte van 1667 millioen bereikt. Sedert Juli 1927 is in het buitenland geen enkele leening van beteekenis gesloten. Sedert den dag van de stabilisatie tot 10 Mei is de circulatie met 831.417.000 lire verminderd. Het dekkingspercentage bedraagt thans 61.45 pet. De staatsschuld op korten termgn is geheel verdwenen. De rente van de bin- ceiilandsche openbare schuld bedraagt niet meer dan 22.40 pet. van de in totaal ge raamde uitgaven. De verplichtingen, uit de oorlogsschuld voortvloeiende, worden geheel uit de annuïteiten Dawes bestreden. De nor- logsscUulden kunnen niet onafhankelijk ge* dacht worden van het tegoed van Italië voor het herstel en men kan geen nieuwe opofferingen en nieuwe financieele verplich tingen van den Ilaliaanschen belastingbetaler vragen, verder dan de volledige overschrij ving van de wegens geleden oorlogsschade van Duitschland verkregen herstelbetalingen. De huidige begrooting vertoont een over* schot met 130 millioen lire van de werke lijke inkomsten boven de verplichte uitgaven tot einde April. De raming van de begrooting 1928-1929 wijst een overschot van 271 millioen aan. De revalorisatie en stabilisatie van de lire heeft niet alleen als natuurlijk gevolg een vermindering van de opbreug* sten, gelgk de douanerechten, gehad, maai eveneens van de uitgaven. Dans zg de stevige economische basis van het land was het mogelgk met begrootingsmiddelen de ont wikkeling van een uitgebreid program van openbare werken te voltooien, waarmee be langrijke sommen gemoeid zijn. Het was mogelijk een nieuwen stoot te geven aan werken van socialen aard en het productief maken van de koloniën ter hand te nemen, maar tegelijk werd gestreefd naar verlichting van buitengewonen belas tingdruk. Het gebruik maken van de ge zonde productieve krachten en pas gedane tegemoetkomingen aan de bouwindustrie, hebben geleid tot vermindering van de werkloosheid, die alleen in April met 55.000 verminderde. De vermeerdering van den inleg bij spaarbanken en banken met onge veer 1100 millioen lire toont aan dat de geldswaarden, welke Italiaansche burgers in den vreemde bewaard hebben tijdens de schommelingen van de valuta, naar het vaderland terugkeeren. GRIEKENLAND. Nog altijd onzekerheid Dreiging van Turkije? De onderhandelingen tusschen de par tijen hebben nog geen resultaat opgeleverd, doordat Venizelos van de monarchistische leiders verlangde, dat deze definitief er van af zouden zien herstel van de monarchie te verlangen Tsaldaris. de leider van de monarchisten, verklaarde zicli wel is waar bereid in de eerstvolgende drie jaren de kwestie van den staatsvorm niet ter sprake te brengen, doch wilde echter niet voor immer deze kwestie laten rusten Venizelos zou thans van plan zijn de kwestie van den staatsvorm defini tief te regelen door een beroep te doen op de bevolking. Men verwacht elk oo'genblik, dal hij mett de samenstelling van 't irieuwe kabinet zal worden belast, alhoewel de monarchistische pers staatspresident Kon- doeriotis den raad geeft liever ontslag te nemen dan Venizelos opdracht te geven een nieuw kabinet te vormen. Venizelos heeft overigens medegedeeld, dat hij zich geheel kan vereenigen met de tot nu toe door Michalakopoelos gevoerde buitenlandsche politiek en geen wijziging van deze politiek verlangt. Volgens een bericht van het Atheensche blad „Politea", het orgaan van Metaxas. zou Kemal Pasja tegenover den Griekschen gezant te Angora zijn verwondering over do jongste binnenlandsche gebeurtenissen in Griekenland hebben uitgesproken en den wensch hebben geuit, dat Griekenland binnen acht dagen te kennen geeft het Turksche voorstel aangaande een Grieksch- Turksrh verdrag te aanvaarden of n>et. EGYPTE. Nahas pasja. Er verluidt, dat Nahas Pasja voornemens is Engeland binnenkort te bezoeken, ten einde te onderhandelen over de 4 voorbe houden punten in bet Engelsch-Egyptische verdrag. Gezegd wordt, dat de premier in staat is geweest om den steun der Egyptische Kamer voor zgn politiek te verkrggen, on hem aan te moedigen tot dezen stap. Dit binnenkort zou echter nog altijd Augustus zijn. CHINA. Amerika tegen Japan. Van het oorlogsterrein weinig nieuws. De Noordelijke schijnen een poging te doen lus- schen de zuidelijke legers een wig te drijven doch over den uitslag van het gevecht is no; niets bekend. De Japannets hebben den Noordelijken gevraagd Tsjingtao te ontruimen. Verder wordt gemeld, dat de Amerikaan sche gezant de maatregelen van de Japan- sche regeering ter bescherming van Japa> sche en andere onderdanen in China üf goedkeurt. Hij verzoekt de Japansche tro pen Amerikaansche staatsburgers en lat Amerikaansche gezantschap niet te doen.ta schermen. Deze démarche heeft in Jap» eenige ontevredenheid verwekt. De troep» te Peking hebben aanwijzing gekrep» Amerikaansche burgers niet te beschermen ze'lfs niet wanneer zij door Chineezen over vallen mochten worden. Uit Peking wordt gemeld, dat 'n Japansc'n troepencontingent gisteren den tuin van bet Oosfcenrijksche gezantschap heeft bezet, al waar mitrailleur nesten werden ingericht JAPAN. Naar een crisid Volgens berichten uit Tokio heeft thans ook dcJ Japansche minister van welvaart zijn ontslag ingediend. Reden van deze ont slag-aanvraag is een oneenigheid met dea Japanschen keizer en met den ministerpre sident Tanaka. In politieke kringen is doof dezen gang van zaken groote onrust ont staan. Verwacht wordt, dat het geheele If binet ten val zal worden gebracht. BUITENLANDSCH GEMENGD. DE ITALIA OP DE TERUGREIS. De Italia heeft op de terugreis naar Kingsbay met zwaren tegenwind te karupen, zoodat het tijdstip van aankomst niet ia op te geven. Aan boord is echter alles weü PER LUCHTSCHIP NAAR AUSTRALIË. Byrd Campbell die sinds een jaar lang bezig is met proefnemingen met een klein bestuurbaar luchtschip, heeft medegedeeld, dat zijn luchtschip gereed is om dezer da gen zijn eersten tocht naar Melbourne Ie ondernemen, dat hij in 12 dagen zonder tusschenlanding hoopt te bereiken Het doet van zijn tocht is. het bewijs te leveren ViVj de mogelijkheid en wenschelijkheid van bet inrichten van een vasten passagiers- goederensneldienst tusschen Londen en Melbourne met kleine luchtschepen. HET VLIEGINCIDENT TE ZWEIBRöCKE* De bezettingsoverheid te Zweibrücken heeft in verband met het neerhalen verscheuren van de vlag van het Fran?-' officierscasino in den nacht van 1 Me' ongeveer dertig jaar oude vrouw, Kornbërger gearresteerd en naar Land3 getransporteerd. VeTder werd een houder. Eugen Frank, uit*zijn bed F ga Beide gearresteerden waren eenige da? geleden aan een lang verhoor onderworp* omdat zij met een auto een tocht £ern*Tj hadden in het gebied rechts van den met twee jongelieden die door de ^raDSCon[. als de daders worden aangezien. D&e" kennen alles. Zij bevinden zich echter steeds aan de overzijde vanden R,ln- a-i RECLAME. 391 Groote sorteering in Voigtlander, Zeiss-Ikon, Certo, Orion j en Agfa-Camera's. BREESTRAAT 79 KODAK-SPECIALIST TELEF. 1851. 3 *9* 2en PINKSTERDAG IS DE ZAAK GEOPEND. "WE

Leidsch Dagblad | 1928 | | pagina 2