n nieuwe,^. DEN HAAG RADIQ-NIEUWS. LAND- EN TUINBOUW. MODEPRAATJES VAN EEN PARISIENNE. Eerst DE FONDSENMARKT. [Winkler. M. Alfermann, sopraan. 10.50 —12.50: Dansmuziek. Hamburg, 395'M. 11.15 Kath. Kerb uitzending 11.50: Orkestconcert. 1.20: Orkestconcert. 5.20: Orkestconcert. 8.20: „Pfingstfahrt im Maien". Daarna tot 11.20 Dansmuziek. Brussel, 509 M. 5.206.20: Dansmu ziek. 8 3510.35: Concert. Orkest en vocaal duet, VOOR MAANDAG 28 MEI. Hilversum, 1060 M. 12.30—2 u.Lunch- muziek door Trio „Bruns". 2—3 u.Po pulair soli stencon eert. Mia v. d. Eynde, sopraan. Boris Lensky, viool. 34 u. Koorconcert op het landgoed „Bantam" te Buesum door de Arb.zangver. „De Volks stem" te Bussum met onderafd. Gem. Koor ,,Jong Kunstgenot" en Mannenkoor „Zang na Arbeid" te A'dam o.l.v. Gerard Leenders. W. Schelling, pianobegel. 4 4.40: Gramofoonmuziek. 4.405.55: Kin deruurtje o.Lv. Mevr. Ant. v. Dijk. 6— 7.30: Din er con eert door Trio ,,Bruns". 9 u.Persber. en sportuitslagen. 8.10: „De Mascotta", operette in 3 bedrijven van Audran. Bettina, kalkoenhoedeter Betty v. d. BoschSchmidt. Fiaraetta, D. v. Lau rent XVII, Greta Snnthagens. Carlo (Page) Annie v. Beek—Ristjouw. Annrelo (Page) Wilh. v. d. Hoeck, Laurent XVII, Vorst v. Pimbino, Jan Grootveld. Pippo, herder. Ed. v. d. Ploeg, Prins Fritellini, M. Plooyer, Rocco, landbouwer, Herr de Vos. Mattheo, herbergier, M. v. Reen. Sergeant J. Jan- sen. Antonia en Francisca, boerinnen Wilh. v. d. Hoeck. Het verst. Omroep-orkest, o. L v. J. J. v. Amerom. Chris de Vos, algeh, voorber. Huizen 340.9 M. tot 6 uur. Na 6 uur 1870 M., Behalve de K.R.O kerkdiensten, welke op 1870 M. worden uitgezonden. 9 u.KRO. Kerkdienst in de Knpel van het Missie-college S. Franciscus Solanus, Sittard. Koor v. h. Missiecollege o.l.v. Pa ter Canutus Peters. O.F.M. De „Missa Brevis" (4-st.) van de Palestrina. De wis selende gezangen worden gezongen door de Schola cantorum v. h. college. Na het Of fertorium het 4st. Factus est repente (Greg. Aichinger). Na de H. Mis het 4st. Tantum Ergo" van Vittoria e»n het 5st. Exsultate van Da Palestrina, Predikatie door Pater Honoratus Caminada O.F.M van het Mis siecollege. 10.30—1 u.NCRV. Bonds dag van Meisjesver. op Geref. grondslag felag in Nederland. Spr.Mevr. C. H. v. 'AlkemadeKwakkelstein, Presidente. 1.152.15: NORV. Middagconcert in de Nieuwe Kerk (Westerkerk) te Rotterdam. MevT. D. den Daas van Bemmel. alt. Karei van Riet, orgel'. 2.30—5 n.NCRV. Mid dagvergadering. Bondsdag van Meisjesver. op Geref. grondslag in Nederland. Sprs. Dr. K. Dijk: Feminisme en Geref. meis jesleven. Mej. H. S. S. Kuyper: Onze ver wachting. 6—7.30: NCRV. Concert Me vrouw J. HeldormanSmit, piano. F. Meyers©, bariton. F. Elderb—Bakker, viool 8 u.NCRV. Concert in de Ned.-Herv. Kerk te Hillegom. Sprs.Da. J. P. Lekker- kerker: Bluscht den Geest niet uit. I. C. Baaa: Evangelie e<n zang. Herv. Dames koor „Irene". Ohr. zantrver. .Zingt den Heere". Chr. zangver. „Excelsior". S. P. Visser, orgel. Chr. zangver. „Soli Deo Glo ria." Daventiry, 1600 M. 10.35: Kerkdienst. 11.20: Gramofoonmuziek. 12.20: Con cert voor sopraan en tenor. 12.50: Dans muziek. 1.202.20: Orgelconcert. 3.20: Orkeetconcert. 4.20: De Piccadilly Spe lers. 5.20: Huishoudpraatje. 5.35: Kiiir- deruurt.je. 6.20: Concert-orgel bespeling. 6.40: Voor padvinders. 6.50: Nieuws berichten. 7.05Concert-orgel bespeling. 7.20: Dram. critiek. 7.35: Liederen Sir H. Parry voor sopraan. 7.45: Fran- »ehe causerie 8.05: Vaudeville. Dans- orkest en variété-artisten. 9.20: Nieuws berichten. 9.35: Actueele causerie. 9.50: Nieuwsb 9.55: Vocaal concert. F. Russell, tenor. 10.10: Militair orkest concert. D. Labbette, sopraan. T. Kinni- burgh, bas. 11.20122.0: Dansmuziek. Parijs ..Radio-Paris", 1750 M. 10.50 11 u.Concert. 12.50—2.10: Klassieke kwartetten. 4.05—5.05: Liter, en muzik. matinee. 9.0511.20: Concert-. Variété. Daarna dansmuziek. Lange.nberg, 460 M. 9.20—10.20: Mor genwijding. 10.2011.50: De Eifelrennen. 1.202.50: Militair orkestconcert. 4.506.20: Concert. Dubbelkwartet en Cor net-kwartet. 8.20: „ïra Weissen Ross'l", klucht van Blumenthal en Kadelburg. Daar na tot 12.20: Orkestconcert. Zeesen, 1250 M. 6.508.20: Vroegcon- cert, 9.20: Morgenwijding. 11.501.10: Concert door de Koslecksche Blnzersbond. 5.207 u.Concert in Hotel Bristol. 8.20: „Rigoletto", opeTa in 4 acten van Verdi. 10.5012.50: Dansmuziek. Hamburg, 395 M. 12.20: Orkestcon cert. 4 20: Orkestconcert. 8.20: ..Tm weissen Rösel", klucht in 3 acten van Blu menthal en Kadelburg. Daarna tot 11.20: Dansmuziek. Brussel, 509 M. 1.50: Vergadering van den Boerenbond. 5.206.20: Trioconcert. 8.35: Operetteco-neert. Mile. Oevene en Hr. Lefèvre, zang. Orkest. 10.35: Sluiten. VOOR DINSDAG 29 MEI. Hilversum, 1060 M 12.302 u.: Lunch- muziek door het Trio Groeneveld. 3. 4 u.: Knipcursus. 67.15: Dinermuziek door het Trio Rentmeester. 7.157.46: 2e Duitsche Olympiadeles. 8 u.: Concert door het Omroep-orke9t o.l.v. Nico Treep, Marg. Couperus, zang, Dina Italië, piano. 8.45: Piano-concert door Dina Italië. 9.15: Voortzetting Orkest-concert. 10.20: Persber., Daarna Concert. Huizen, 3409 M. Na 6 uur 1870 M. (KRO-uitzendigen uitsluitend). 12.30 1.30: Lunchmuziek door het Trio „Winkels" 2.304.15: le Alg. vergadering v. d. 4e Nederl. Katholiekendag Maastricht. Ope ningswoord door Mr. A. J. M. J. Baron van Wijnbergen. Rede door Henri Harmans: Het Koningschap van Christus in het Huis gezin. 5.306.30: Dinermuziek. 7.308 u.: Cursus Kerklatijn door Leo Speet 8. u.: 2de Alg. Vergadering. Rede door Mr. dr. L. N. Deckers: Het Koningschap van Christus in het Sociale Leven. Rede door prof. J. D. J. Aengenent, Prof aan het Groot-Semenarie Warmond: Het Koning schap van Christus in het Politieke Leven. 10 u.: Een uurtje volkszang, georg. door de R. K. Ver. tot veredeling van de Volks zang, Maastricht. Daarna Persber.. Daventry 1600 M. 10.35: Kerkdienst. 11.20 Gramofoonmuziek. 12.20: Het Georgian Trio en sopraan. 1.202.20: Orkest-concert. 3.20 Duetten voor 2 pi ano's en vocaal concert (sopraan-bariton). 4.20: Orkestconcert. 5.20: Vacantie- causerie. 5.35: Kinderuurtje. 6.20: Gramofoonmuziek. 6.50: Nieuwsber. 7.05: Gramofoonmuziek. 7.20: Causerie over Canada - 7 35: Liederen v. Sir H. Parry v sopraan 7.45 Causerie 8.05 Variété. 8.20: Lezing „Modern Transport". 9.20: Nieuwsber. 9.35: Muziek-causerie. 9.55: Nieuwsber. 10 u.: „The Survivor", mysterie in 3 acten van Hogan en Constan- duros. 11.2012.20: Dansmuziek. Parijs „Radio-Parijs", 1750 M. 10.60— 11 u.: Muziekles. 12.50—2.10: Orkest concert, Fauré en Messager. 4.055.55: Orkestconcert. 9.05—11.20: Concert. Orkest en Koor. Langenberg, 469 M. 1.25-2.50: Orkest concert. 4.505.25: Concert voor piano en viool. 6.207.15: Duetten en oude strijd muziek. 8.40: Orkestconcert. 10.50: Sluiten. Zeesen, 1250 M. 12.20—5.20: Lezingen 5.206 20: Orkestconcert. 6.208.05: Lezingen. 8.209.20: Pianoconcert van Mich. Zadora. 9.2010.20: Bachconcert. Orkest en Licco Amar en Waltar Caspar- viool. 11.50: Sluiten. Hamburg, 395 M. 4.35: Voorlezing door dr. C. Beste. 6.20: Walsmuziek door orkest. 7.45: „Fidelio", opera in 2 acten van Beethoven. 10.20: Causerie. Daarna tot 11.20: Cabaret- en dansmuziek. Brussel. 509 M. 5.20—6.20: Dansmu ziek 8.20: Orkestconcert Daarna tot 10.35 Dansmuziek. AMERIKA KOOPT DE BAIRD-TELEVISIE PATENTEN. Het verschijnen van het eerste Televisie- maandblad in Engeland deed heel wat slof opwaaien en vooral Mr. Baird de uit vinder van het Televisie-systeem moest het in de technische pers ontgelden. De' Baird-Company liet den storm over haar hoold gaan, doch werkte in stilte ver der met de uitvinding waarin zij vertrouwen had. Onderhandelingen met een kapitaal krachtige groep in Amerika werden aange knoopt met het resultaat dat de Baird-Tele- visiors weldra in Amerika verkocht zullen worden. De Amerikaansche groep heeft de zaak flink aangepakt en in de eerste plaats ge zorgd voor een krachtig Televisie-station. Het bekende Amerikaansche station WGY (energie 50 K.W.) doet thans drie dagen per week Televisie-proeven, terwijl binnen kort een speciaal „Televisie-programma" gegeven zal worden. IN FRANKRIJK HET LEGIOEN VAN EER EN HIER M. Deveria, een Fransch radio-amateur, de voorzitter en oprichter van de Radio-Club St.-Nazaire, i3 benoemd tot ridder in het Legioen van Eer. Deze hoogste onderschei ding valt in Frankrijk een zendend amateur te beurt en onzen Nederlandschen amateurs wordt het zenden nog steeds onthouden, om datja, waarom eigenlijk? RADIO BIJ DE NOORSCHE SPOORWEGEN De Noorsche Spoorwegen hebben op do tusschenstations van de lijn BergenOslo radio-zend- en -ontvangtoestellen geplaatst ter aanvulling van de lijntelegraaf. De eerste proeven zjjn gunstig verloopen en da mogelijkheid wordt overwogen om nog meer dere „ljjnen" van draadlooze te voorzien. Gebruik gemaakt wordt van een korte-goli- zender. KORTERE ZOMERPROGRAMMA'S IN ENGELAND. Van 2 Juli tot 21 September rallen de middagprogramma's van Londen en Daventry (1600 M.) een uur later aanvangen, dus niet meer om 3.20, doch om 4.20. Deze maat regel is genomen met het oog op de vacantios van het bedienend personeel. EEN NIEUW GELUID VAN DAVENTRY. Het zal den luisteraars opgevallen z(jn, dat de „afstemtoon", waarmede Daventry (1600 M.) haar uitzendingen aanvangt, een belangrijke wijziging heeft ondergaan. Het vroegere schrille fluitsignaal is vervangen door een lager en aangenamer klinkend geluid. Het wordt opgewekt door een apparaat met acht electrisch bewogen stemvorken met een frequentie van 64 tot 4096 per seconde. RECLAME. Mo0,eV.®° B|] alt* Apothakar* an Droglatan verkrijgbaar. 893 PLUIMVEE. LUCHTPIJPWORMEN. GAAP ZIEK TE. De aandoening door luchtpijpwormen bij kuikens is besmettelijk en kan op een ge geven moment zeer veel slachtoffers maken. Gelukkig komt de door deze parasieten veroorzaakte zoogenaamde gaapziekte wei nig voor als men zijn dieren op waarlijk droog en zindelijk terrein houdt. Daaren tegen loopen zij groot gevaar er door over vallen te worden als hun loopplaats een vochtige oude grond is, soms jaren achter een met pluimvee bevolkt, waar de directe zonnestralen slechts een klein deel van den dag hun werking uitoefenen, zoo heilzaam voor de kuikens, maar doodelijk voor de parasieten van allerlei aard. Daarom geldt ook weer tegen deze plaag de zoo telkens door ons tot vervelens toe herhaalde waar schuwing tegen een vochtige bodem en de altijd geldende aanbeveling van geheel af gedekte en zindelijk gehouden rennen. Ge lukkig is daarom de overtuiging al meer en meer gevestigd dat men geen kippen kan houden als men geen zon heeft. Het is voor de kippen zelf niet zóó zeer noodig, dat hun lichaam beschenen wordt door felle zonne stralen, maar wel de bodem waarop zij vertoeven. Ja, in zeer zonnige rennen dient men er zelfs voor te zorgen, dat er iets is, waardoor althans een behoorlijk plekje schaduw ontstaat. Zeer jonge kuikens zul len door fel zonnelicht levensgevaar loopen als er geen beschaduwd plaatsje is. Maar om op de luchtpijpwormen terug te komen. Deze kleine ronde wQrm leeft paars gewijze in de luchtpijp, vlak bij de stem spleet. Het kleinere mannetje zit vast aan gedrukt tegen het bijna een centimeter lan ge wijfje, waardoor het schijnt alsof deze worm twee koppen heeft. Hebben ze zich volgezogen dan zijn ze helderrood en kun nen dan tegen het licht gezien worden door het dunne keelvel van het kuiken heen als een rood draadje. Daar veroorzaken zij een benauwing, die niet door niezen, noch door hoesten ver ruiming krijgt. Jonge kuikens sterven dan weldra door verstikking. Zij slingeren in hun benauwdheid het slijm zoo wijd moge lijk van zich, maar dit slijm bevat ontel bare eitjes, die op een vochtigen bodem zich verder ontwikkelen tot luchpijp- wormpjes en den grond dus volledig be smetten. Een voorbehoedsmiddel is daarom van bodem te wisselen, iets dat bij den stadsliefhebber onmogelijk is. Vooral jonge fazanten loopen groot gevaar, waarom de fokker dezer vogels op hetzelfde stuk land niet tweemaal achtereen kuikens groot trachten te brengen. De grond moet, zeg gen zij, een jaar uitrusten. Wij vermoeden dat het misschien de versche miereneieren zij, het noodzakelijk bijvoer van fazanten, welke de overbrengers zijn van de voor het ongwapend oog onzichtbare eitjes van den luchtpijpworm. Daarom bij warm weer dubbel oplettend zijn voor telkens versch drinkwater, voor pijnlijke zindelijkheid van vaatwerk en bodem. Door de hevige prikkeling in de ontsto ken, slijmerige luchtpijp gapen de kuikens aanhoudend, loopen met open bek angstig rond en schudden voortdurend met den kop. Men moet het dus daarheen zien te leiden dat de wormpjes uit den keel verwijderd worden. Daartoe neemt men een slagpen (een staartpen is ook goed) stroopt daar al de baarden vanaf aan beide zijden behalve aan de uiterste top. Men kan ook een ge schikt penseel gebruiken met lgjige steel. Veer of penseel doopt men in zuivere ter pentijn of in salicyzure natron, brengt die voorzichtig, maar zeer vlug in de keel en trekt hem er al draaiend weer uit. Dan zul len meestal de wormpjes meekomen. Men doet dat alles ver buiten bereik van de andere dieren, want wat op den grond te recht komt, blijft leven en geeft besmetting. Ook kan men het aangetaste kuiken in een hokje of kistje zetten en flink tabaksrook er in blazen. Door het hoesten zullen de wor men worden uitgestooten. De symptomen zijn: altijd door gapen, schuimig speeksel in den bek, lusteoosheid, gebrek aan eetlust, hangende vleugels. Hoewel bij deze behan deling doorgaans genezing volgt, blijft voorkomen raadzaam. (Nadruk verboden). Parijs, half Mei. Nu ook aan u, bewoonsters van het .Land der natte zomers", warmte en zon, in een korten, maar krachligen zomer, zijn voor speld, waag ik het, u te schrijven over zomer-toileljes. Het is veilig, dat die altijd nog kunnen schuilen onder een meer of min bijpassenden mantel, wanneer de beloften der aveerprofeten eens niet in vervulling mochten gaan. Liever wilde ik, dat u er mij eer mee aandeed op de Olympische Spelen of andere, niet uitsluitend sportieve, feesten. Op de tien echte zomer-japonnetjes zullen er negen zijn van bedrukte stof, maar naar den aard van die stof en van het patroon zullen de modellen óf bijna sportief óf héél „flou" (licht en soepel) zijn. Kleine, stijve motiefjes, ook de kleinere stippen, geven zelf al aan, dat ze geplisseerd en glad te samen, of met effen stof in den tint van het fond of het dessin vereenigd, aardige „petites-robes" vormen, die met een effen, kort jasje worden gedragen, of met een mantel met de be drukte zijde gevoerd, 't Meest zijn die pe tites-robes zwart met wit of donkerblauw en wit, maar ook in tinten, die harmoniêeren met de rose-beige modekleur. Bij zwart witte jurkjes moet óf het wit óf het zwart sterk overhcerschen, anders tijken ze op die grauwe oude-dames-foulards van vroe ger. Van crêpe-de-Chine, shantung of fou lard met moesjes en moezen, kleine bloemp jes, ruitjes of andere meetkunstige figuur tjes bedrukt kunt u heele jurkjes maken met bijv. een geplisseerden rok en glad lijfje op een rok, bestaande uit twee geplisseerde RECLAME. volants 't Rokje is soms alleen bedrukt en de jumper effen, maar dan is er weer een soepel kraagje van de bedrukte zijde (bijv. gemoesd) losjes omgestrikt en eenzelfde kleine écharpe om een donkerblauw of zwart hoedje. Het ceintuurtje is gemoesd en ook'de „mouchoir", een vierkante lap, die dezen zomer zoo onmisbaar is als een tasch of handschoenen, en elie1 we op elk uur van den dag op de eene of andere manier bij ons dragen, maar waarin we alleen maar niet onzen neus snuitenl Soms zijn tasch, fichu en ceinture van eenzelfde bedrukte zijde gemaakt. Op een geheel of gedeeltelijk be drukt japonnetje dragen we soms een effen zwarte ..cardigan" (jasje zonder kraagl of manteltje met opstaand kraagje, en dat is dan van fijne jersey, soms gevoerd met be drukte zijde. Lange mantels van effen zware crêpe die we bij geheel gedrukle jurkjes kunnen dragen, zijn gevoerd met hetzelfde patroontje, dat dan aan de revers even te zien komt en soms onder aan de mouwen. Die mantels zijn recht en hebben een kleine, opstaande kraag ot een slip. die om den hals wordt geslagen. Op donkere, gebloemde jurkjes zult u garnituren kraagje en manchetten zien van wit batist met een plissé'tje, onderaan 't kraagje een strikje van dat batist. Iets gekleeder weer zijn de jurkjes met nietgeplisseerde, maar rond geknipte volants die soms ook weer geschulpt zijn. Ik zag een aardie toiletje met boléro over een breede zwarle faille ceinture, wit lingerie vest. Dit jurkje was wit, met kleine zwarle bouquetjes bedrukt. Een aardige lantasie op de combinatie1: effen-bedrukt vormde een jurkje met geplisseerden rok en mouwloos lijfje van wit op zwart gedrukte crépe-de- Chine. Hierbij was een soort vest. met mou wen. van wit crêpe satin met soepel ge drapeerde kraag van de crêpe-de-Chine, waarvan ook opslagen op de mouwen; zelfde garneering op de wille panama. Van zwarte jersey was een „golf" of „cardigan", die op het jurkje mèt of zonder vest werd gedragen. Ik weet geen ensemble, dat beter onze combinatie-zucht bevredigen kan en waarmee nog meer variatie is te maken dan dit. Met kleurige bloempjes en bouquetjes be drukt zijn de cretonnes, met licht, meest wit, fond, en waarvan we echte zomerjur ken zullen dragen, heelemaal buiten of aan het strand. Op witte japonnetjes zonder mouwen hebben we er kleine jasjes mèt of zonder mouwen van. of we maken aller eenvoudigste japonnetjes met 'n paar plooien in den rok en ten eflen wit fichu-kraagje en wit ceintuurtje; onze kinderen hebben jurkjes van cretonne met glad. kort lijfje en aangerimpeld rokje, de jongens zomersche kamerjapon van hetzelfde model als die van bun vader. Nu Holland dezen zomer ook zijn „grande saison" zal hebben, zooals wij ieder jaar in Parijs, hoop ik, dat de Hollandsche vrouw zich niet zal houden bij de „pelites robes". De meest elegante toiletten zullen ook .imprimées" zijn. met groote patronen voor dei groote vrouw, met kleinere voor de kleine en het jonge meisje. Hier dragen we ze al: de bedrukte mousselines, georgette, voile marocain, moiré, satijn, foulard, taffe tas etc., maar vooral crêpes: crêpe-de-Chine. crêfie satin, georgette. Ruim en soepel zijn al deze feestelijke zomer-toiletten. Die ruimte krijgen onze naaisters vooral door volants, over en achter elkaar heenglijdend. Om de heupen zijn alle japonnen nauw, maar er boven is het lijfje soepel; met bolé- ro's en strookjes, en er onder fladdert het rokje ruim uit naar alle kanten, met volants van allerlei lengte, maar toch altijd het meest en het ruimst en het langst naar één kant, schuin-vóór of schuin-achter. volants cascades, klinken, draperies, jjb komen onder andere volants etc. le schijn. Ze zijn alle rondgeknipt en join ook het gedeelte, dat de heupen nauw geeft is rond en onregelmatig, soms to dit gedeelte meieen de ceinture. Er isi harmonie tusschen het lijfje en den heeft de laatste een soepele ceinture, heen het eerste een herhaJing, los om schecve décolleté gestrikt. Beslaat hel I uit over elkaar schuivende boléro's, da het bovendeel van den rok. hoewel lai daarvan ook een herhaling en precies geboord geschulpt etc. Is er op de t midden- of links-voor een jabot, dan t deze daaronder op het rokje terug. Bij de gekleede, bedrukte middapi dragen we als de weersvoorspelli: uitkomen I een groote, lichte zomer! van Italiaansch of Indisch srioo en 'n m vos. kleurend bij ons toilet. Bij gebreid van een „mouchoir" of écharpe in den van één der kleureai van de japon. COLIM RECLAME. MIJNHARDT's Hoofdpijn-Tabletten 60et Laxeer-Tabletten 60d Zenuw-Tabletten 75u Staal-Tabletten 90i Maag-Tabletten 71 B(j Apothekers en Drogli 475 Waar vooral in de laatste weken de langstelling van het publiek bij voor is toegespitst op alles wat met kuiri verband houdt, lijkt het ons niet m lang ontbloot iets uit het jongsle ;ur slag der Nederlandsche Kunstzijdelii dat zoo juist verschenen is, mede te te Op den voorgrond zij opgemerkt, dit winst over het afgeloopen boekjaar 1 al veel hooger is dan in het daaraan afgaande boekjaar. De grootere winst een uitsluitend gevolg van de grootere ductie aangezien de doorsnee-prijs van 1 niet boven het gemiddelde ligt van 1 Opmerkelijk is dat een voortdurend gr« vraag naar het product der Ned. !tf zijdefabriek te constateeren valt. OverJ algemeen zijn volgens het verslag d« koopprijzen dezelfde gebleven. Wel worden geconstateerd dat de kunstï markt als zoodanig zich ln een opp ontwikkeling bevindt hetgeen ook niet ij het publiek verborgen blijft, vandaan doorloopende en stijgende belangstel voor kunstzijde-aandeelen aan den da[J legd, als gevolg waarvan verscheidene e sies konden plaats hebben en nieuwe e sies zijn aangekondigd. De in het i loopen jaar geëntameerde uitbreide blijken volgens het jaarverslag vorderen en het bestuur hoopt dan 1 reeds in den aanvang van 1929 metj in-gebruikstelling der uitbreidingen te r nen beginnen. Als gevolg daarvan mag 1 ook over 1929 een zeer belangrijke Pj ductie vermeerdering worden verw;| Een gunstige factor hierbij is. dal ll nieuwe kapitale meer noodig zijn, daar| Ned. Kunstzijdefabriek over voldoende delen beschikt om ook een grootere I ductie te financieren. Wij schreven reeds verleden week de groeiende belangrijkheid van het I acetaat-procedée. Ook de Ned. Kunstrj fabriek toont voor dit product een T effectieve belangstelling en heeft reedsj overeenkomst afgesloten met de Electnr teitswerken „Lonza" te Bazel «ff8?1 eene belangengemeenschap, terwijl de van nieuwe fabrieken welke zich zullen bezighouden met do vervanrMi van het acetaat-product, inmiddels 1 eens reeds is geprojecteerd. f Hel dividend is, zooals men weel, n gesleld op 18 pCt. tegen 16 pCt. jaar, daarvoor zulks wat de gewone deelen betreft. Een bedrag van rijf 10 afgezonderd voor de stichting van <eD sioenfonds. Inmiddels heeft een statuten*])"^ plaats gevonden n.l. om tot verhoogmfj het kapitaal te kunnen overgaan Het H deelen kapitaal der Enka bedroeg 1 verre ruim 60 millioen gulden, geplaatst en volgestort ruim 15 Volgens de nieuwe statuien begraaf ruim 20 millioen. Het maatscn'jj.™ kapitaal wordt inlusschen uitgehr» f. 80.548.000 samengesteld uit 48 Pn°'1 aandeelen; 30.000 cum.prefaandeel 50.000 gewone aandeelen gr00' Lj naamd klasse B. Deze gewone van een nieuw type hebben recht w dividend van 6 pCt. Zij deelen meg_j

Leidsch Dagblad | 1928 | | pagina 14