(j9»te Jaargang LE1DSCH DAGBLAD, Donderdag 24 Mei 1928 Tweede Blad No. 20918 BINNENLAND. VfllOUDEN VAN DAGEN te Amsterdam hebben genoten, van een heerlijk auto ritje, waartoe talrijke auto-bezitters in de hoofdstad hun wagens, evenals vorige jaren het geval was, eenige uren belangeloos afstonden. Vooral voor de invaliden was het een welkome afwisseling. DE ITALIAANSCHE POOL-EXPEDITIE onder Generaal Nobile heeft haar tenten op geslagen te Xing'» Bay op Spitsbergen. Geheel links: de „Italia", die inmiddels al i weer la opgestegen. DE VEERDIENST OP DE WESTER-SCHELDE bestaat 100 jaar, en ter gelegenheid ran dit xeldna&m jubileum hadden Ged. Staten van Zeeland de Statenleden uitge- aoodigd een tocht mee te maken met de nieuwste boot van deu Provincialen Stoom- bootdienst, de „Koningin Wilhelmina". LUITENANT GENERAAL W. COOL, M v. d. Raad van Staten, zal 26 Mei zijn 80en verjaardag vieren. In 1900 was hij directeur der Hoogere Krijgsschool, in 1910 minister van Oorlog. HET ALOUDE GILDE der Kuipers te Neurenberg, de etad van zoovel* MkJ- deleeuwache herinneringen vierde zijn jaarlijksch feeet De „Kuipersdans" de kunst is, den hoepel zoo te zwaaien, dat er geen druppel van de twee glazen bier, die erin geplaatst zijn, verloren gaat. DE WIJZIGING DER KIESWET. Het roorloopig verslag des Tweede Kamer Stemmen bij volmacht I Blijkens het voorloopig verslag der Iw&ede Kamer over het wetsontwerp tot Vijnging van de Kieswet, de Proviniale Wet en de Gemeentewet konden enkele le- jfcn zich met het voorstel, om in sommige mallen het atemmen bij volmacht moge- lik te maken niet vereenigen zij vreesden, pt dit systeem meer nadeelen dan voor- pelen zou medebrengen en achtten het i het groote aantal kiezers zelfs een ge- ttüjk stelsel. Zeer vele leden konden zich echter met 'jeen ten aanzien van het stemmen bij ht wordt voorgesteld vereenigen, feracheidene leden konden met de voorge melde regeling echter alleen medegaan, om- Lt het wetsontwerp de nadeelen, aan het pmmen bij volmacht verbonden, tot een tóaimum beperkt, doordat het tal van ^borgen geeft tegen misbruiken. Andere leden waren van oordeel, dat de irborgen met al te streng behooren te $a Zoo achtten zij het overdreven dat de ^machtigde in persoon moet mededeelen, l hij de vodmacht aanneemt en daartoe «ecretarie moet verschijnen. De bepa- 1 zou zonder bezwaar kunnen worden h het bijzonder wenschten sommige lt- ▼oorschriften van het wetsontwerp r streng te maken ten aanzien van de prsonen, die van de bevoegdheid tot het parijzen van een gemachtigde zullen "jnen gebruik maken. I Verschillende andere leden merkten pjenwel op, dat tot de voornaamste begin- reQ van de bestaande kiesrechtregeling Pjk behoort het geheim der stemming, panning bij volmacht levert in ruime Tjte gevaar op voor schending van dat ge- pk Dit alleen is reeds een reden om de Reling niet uitgebreider te doen zijn dan pt Noodzakelijk is. Deze leden rerklaar- rtt- óch met kracht tegen elke uitbreiding f'^het voorgestelde te zuilen verzetten, jjtottnige leden zouden gaarne gezien n. dat de Regeering bij dit ontwerp Voorzieningen had voorgesteld ten aan- ivan vrouwen, die gewetensbezwaren rffQ tegen de uitoefening van het stem- Rt leden wenschten, dat in de j**et bepalingen zouden worden opge ld die het mogelijk zouden maken den oe<j van yj0uweil kiesrecht op den V? ^er verkiezingen na te gaan. I andere leden achtten dit onge- [y omdat daardoor hel geheim der y^ voor een deel verloren zou gaan. Rieidene leden gouden er zich over verheugen, indien de Regeering bij de Me morie van Antwoord in het wetsontwerp alsnog een bepaling zou willen opnemen tot opheffing van den stemplicht. Andere leden wenschten daarentegen deze instel ling te zieD gehandhaafd. Eenige leden zouden het in ieder geval gewenscht achten de vrouwen van stem plicht te ontslaan. Andere leden merkten daartegen op, dat in deze geen verschil tusschen mannen en vrouwen behoort te worden gemaakt, aangezien het gaat over het nakomen van een zedelijke verplichting. Sommige leden zouden gaarne hebben gezien, dat de Regeering van de indiening van dit ontwerp had gebruik gemaakt om in de Kieswet bepalingen op te nemen ter beperking van de verkiesbaarheid, tot uit sluiting van onwaardigen, in den zin als was voorgesteld bij het wetsontwerp tot aanvulling van de Provinciale Wet en Ge meentewet, dat zij Koninklijke Boodschap van 8 April 1921 werd ingediend en later weder ingetrokken. Van verschillende zijden werd de aan dacht van de Regeering gevestigd op de verzekering van het geheim der stemming. Men drong aan op voorschriften omtrent een zoodanige plaatsing en inrichting van de lessenaars, dat voorkomen wordt, dat niet altijd onopgemerkt blijft, hoe een kie zer zijn stem uitbrengt. Verscheidene leden zouden gaarne zien, dat ook bij de verkiesbaarheid voor de Proyinciale Staten en de Gemeenteraden het ingezetenschap beoordeeld zou worden naar de werkelijke woonplaats. Verscheidene ledén hadden bezwaar te gen de wijziging van den datuim van 15 Mei in 1 April in de artt. 2 en 9. Dit zal tengevolge hebben, dat zij die tusschen 1 April en 15 Mei den leeftijd van 25 jaar bereiken, in dat jaar niet kunnen stem men. Eenige leden hadden bezwaar tegen de bepaling, dat een kiezer in het algemeen slechts één machtiging aanvaarden mag. Zij meenden, dat dientengevolge in kleine ge meenten. inzonderheid in visschersplaat- sen, wel eens een tekort aan gemachtigden zou kunnen ontstaan. Andere leden deelden dit bezwaar niet. Verscheidene leden hadden bezwaar te gen de bepaling van art. 100a, omdat zij in de nu voorgestelde wijziging niets anders zagen dan een hopeloos pogen om vast te houden aan het stelsel der grootste over schotten. Daardoor is art. 100 langzamer hand een monstrum geworden. Deze leden wenschten art, 100 te vervangen door een artikel, waarin het stelsel D'Hondt is uit gewerkt Tegen het nu voorgestelde art. 100a hadden deze en andere leden boven dien bezwaar, omdat het slechts schijn baar de evenredigheid dient. Wordt dit ar tikel in de wet opgenomen, dan zullen twee met de evenredigheid strijdige gevolgen zeer gemakkelijk kunnen voorkomen. Zoo zal een lijst een zetel kunnen toegewezen krijgen, welke eerst aan een andere lijst was toegekend, nu echter daarvan afgeno men wordt, niettegenstaande de lijst, waar van de zetel wordt afgenomen, een grooter aantal stemmen per toegewezen zetel zou hebben bij behoud van den eerst toegewe zen zetel dan de lijst, welke krachtens het nieuwe art. 100a. den zetel krijgt. Dit nu is in strijd met elk begrip van evenredigheid. In de tweede plaats zal door de voorge stelde wijziging dikwijls een onjuiste ver houding ontstaan in de zetelverdeeling tusschen de lijsten, welke de minderheid der stemmen verkregen. Ook voor die groe pen is de evenredigheid van belang. Deze leden illustreerden hun gevoelen met eenige voorbeelden, zooals die zeer gemakkelijk kunnen voorkomen en op grond van die voorbèelden. waarbij als punt van uitgang cijfers zijn genomen, welke volstrekt niet onmogelijk zijn, meenden zij, dat het voor gestelde art. 100a de evenredigheid meer schaden dan baten zal. Enkele leden vreesden voorts, dat de voorgestelde bepaling nadeelig zal blijken voor de kleine partijen. Andere leden meen den dit laatste te moeten betwisten. HET VUIL NAAR DEN AKKER. De rietgronden te Aalsmeer. Zooals gemeld, heeft de gemeente Lel- muiden, welke groote complexen rietgron den in de gemeente Aalsmeer heeft liggen, aan die gemeente vergunning gevraagd om bedoelde rietgronden door de maatschappij „Mijvo" met stedelijke afvalstoffen in cul tuur te brengen, ten einde daarvan tuin gronden te maken. De gemeente Aalsmeer heeft echter ge weigerd deze vergunning te verleenen op grond eener politie-verordening, waarbij 't verboden is afvalstoffen in die gemeente te storten. Naar vernomen wordt, hebben de be voegde autoriteiten zich reeds met deze kwestie bemoeid. HET HEENGAAN VAN DEN HEER STENHUIS. Verplaatsing van het bnrean van het L V. V. In de hoofdbestuurs vergadering van de bij het N.V.V. aangesloten bonden is naar „Het Volk" meldt de ontslagaanvraag van R. Stenhuis als Verbondsvoorzitter behan deld. De vergadering besloot dit ontslag met ingang van gisteren toe te staan. Voorts werd overeengekomen, dat de kwestie van de voorziening in de voorzit tersvacature in September aan de orde zal worden gesteld. Besprekingen vondeD plaate over het ver plaatsen van het bureau van het I.V.V. en het vervuiler van de vacature van inter nationaal secretaris. De hoofdbesturenvergadering vereenigde zich met het voorstel van het Verbondsbe- etuur om namens het N.V.V. geen candi- daat te «tellen. Als door de andere landen geen geschikte candidaat wordt gesteld, zal het N.V.V. voorstellen den tegenwoor- digen toestand, zoowel wat betreft den zetel als het bezetten van het secretariaat, tot het eerstvolgende congres van het I.V. V. te bestendigen. PRINS HENDRIK NAAR DEN BIESBOSCH. Gisteren heeft Prins Hendrik een bezoek gebracht aan de Biesbosch-inpoldering. Hij heeft met den burgemeester van Dordrecht en het bestuur van de vereeniging De Bies- bosch in hotel Ponsen de lunch gebruikt, en is daarna, vergezeld door genoemd bestuur naar den Biesbosch getrokken. De burge meester was wegens ambtsbezigheden ver hinderd den tocht mede tel maken. WIJZIGING KRANKZINNIGENWET. Naar gemeld wordt, heeft de interdeparte mentale commissie tot voorbereiding van de wijziging der krankzinnigenwet haar arbeid bereids voltooid en als resultaat daar van een ontwerp van wet met toelichting aan den minister van Binnenlandsche Zaken en Justitie aangeboden. VEREENIGING TOT BEVORDERING VAN DE HOMOEOPATHIE. In hotel „Monopole" te Amersfoort heeft gisteren de vereeniging tot bevordering van de Homoeopathie in Nederland vergaderd onder voorzitterschap van dr. D. K. Munting die na een kort welkomswoord de vergade ring opende. De bestuursverkiezing had tot resultaat, dat de heeren A. H. de Jonge te Rotterdam en dr. D. K. Munting te Amster dam herkozen werden bij acclamaie. In de vacature, ontstaan door het vertrek van den heer A. v. Eysden werd gekozen de heer J. H. Raven te Amersfoort. Aan het jaarverslag van den secretaris ontleenen we het volgends: In den loop van het afgeloopen vereenl- gingsjaar is met het bestuur der N.V. Hom. Ziekenhuis geconfereerd om te komen tot een actie voor de instelling van een ho- moeopathischen leerstoel aan de Utrecht- sche Universiteit. Tot heden had die actie geen succes. Er kwamen 43 nieuwe leden bij. 30 bedankten, zoodat het ledental met 13 steeg. Er zijn nog te veel menschen, die niets of weinig van de vereeniging weten, doch met de beweging zelf wel sympathi- seeren. Voor het maandblad der vereeni ging is veel propaganda gemaakt. Propa ganda via de radio is niet mogelijk, omdat men bij de A.V.R.O. eerst de lezing moet inzien. Een der aanwezigen, prof. Noordtzij uit Driebergen vindt het beleedigend, dat men eerst een lezing ter visie moet geven. A.V.R.O. is niet confessioneel, het is „Te legraaf "-aanhang. Een der bestuursleden, de beer Korfke, wijst er op. dat het moeilijk gaat via Huizen uit te zenden, omdat het geloof bij homoeopathie een belangrijke rol speelt. Overigens gelooft hij, dat het beter is aan de A.V.R.O. mede te deelen, dat het contact verbroken wordt en tevens het in geleverde manuscript terug te vragen. Daarna bracht de heer A. Dercksen ale penningmeester verslag uit over het finan cieel beheer. De inkomsten bedroegen f. 8348.35 en de uitgaven f. 4221.91, loodat er een saldo is van f. 873.56. Er is in de jaarlijksche bijdragen een teruggang te eon* stateeren van f. 100 vergeleken bij 1928., Het totaal van het balansbedrag ia f. 48.994.20. De penningmeester wordt déchargeerd. De volgende vergadering sal gehouden worden te Dordrecht. In de voortgezette vergadering heeft de. heer dr. A. D. de Leeuw, arts te Schiedam, een referaat gehouden over: Vijftien jaren homoeopathische practijk. OPGAVE EFFECTENBEZIT VOOR DB BELASTING* Het Eerste Kamerlid, de heer De Veo; heeft aan den Minister van Financiën da volgende schriftelijke vragen gesteld: 1. Kan de minister mededeelen, waarom in het aangifte-formulier voor de inkom stenbelasting en vermogensbelasting een splitsing wordt gemaakt tusschen die in schrijvingen en effecten, welke genoteerd worden ter beurze van Amsterdam, en die, welke daar niet onder vallen, en welk nut deze splitsing heeft ten opzichte van den aanslag in die belastingen? 2. Worden door die splitsing in het btf-* zonder aan een groot aantal bezitters van enkele effecten niet vragen gedaan, die. moeilijk door hen juist zijn te beantwoor den, terwijl zij een onnoodigen last bezorgt aan allen, die eenig uit effecten bestaand vermogen bezitten? 8. Is deze splitsing in overeenstemmingn a. met art. 44 der Wet op de inkomsten belasting, dat bepaalt, dat de aangifte de? binnen het Rijk wonende natuurlijke perso nen bestaat uit een opgaaf van het belast baar inkomen met „summiere" aanwijzing der besfanddeelen; b. met art 14 der Wet op de vermogens belasting, dat bepaalt, dat het aangiftebil jet bevat een „summiere" aanwijzing van de bestanddeelen van het vermogen? 4. Is de Minister bereid te bevorderen, dat uit de aangiftebiljetten voor een volgend belastingjaar de bedoelde splitsing ver dwijnt? HET KASTEEL DER ORANJES TE DIEZ AAN DE LAHN. Geschonken aan het Ned. Roode *ruii. Naar de Duitsche bladen melden, heeft de Pruisische regeering, uit dankbare waar deering van de zorg, door Nederland in de moeilijke jaren na den oorlog aan armi

Leidsch Dagblad | 1928 | | pagina 5