Ü95te JAARGANG WOENSDAG 23 MEI 1928 No. 20917 Officieele Kennisgevingen. STADSNIEUWS. RAADSOVERZICHT. Het voornaamste nieuws van heden. Burgerlijke Stand v. Leiden. LEIDSCH DAGBLAD DAQBLAD VOOR LEIOEN EN OMSTREKEN. PRIJS DER ADVERTENTIEN 30 Gts. per regel voor advertentisn uit Leiden en plaatsen waar agentschappen van ons Blad gevestigd zijn. Voor alle andere advertentiên 35 Cts. per regel. Kleine Advertentiön uitsluitend, hij vooruitbetaling Woensdags en Zaterdags 60 Cts. bij een maximum aantal woorden van 30. Incasso volgens postrecht Voor eventueele opzending van brieven 10 Cts. porto te betalen. Bewijsnummer 6 Cts. Bureau Noordeindsplein Telefoonnummers voor Directie en Administratie 2500 Redactie 1507. Postcheque- en Girodienst No. 57055 - Postbus No. 54 PRIJS DEZER COURANT! Voor Leiden per 3 maanden 'S 2.35, per weet ,7Y. 7 0.18 Buiten Leiden, waar agenten gevestigd zijn, per week „0.18 Franco per post 12.35 portokosten. Dit nummer bestaat uit DRIE Bladen EERSTE BLAD. RAADSCOMMISSIE. De Burgemeester van Leiden brengt ter algemeene kennis, dat door den Gemeen teraad, in zijn vergadering van 21 Mei j.l., uit zijn midden zijn benoemd tot leden der Commissie van Fabricage, de Heeren Ir. A. G. BOSMAN en J. H. SCHüLLER. A. VAN DE SANDE BAKHUYZEN, Burgemeester. Leiden, 23 Mei 1928. 213 De Burgemeester en Wethouders van Leiden doen te welen, dat door den Raad dier gemeente, in zijne vergadering van den 30en April 1928, is vastgesteld de vol gende verordening: VERORDENING, tot wijziging van de verordening van 23 Mei 1912 (Gemeenteblad No. 18) op het Rijden, laatstelijk gewijzigd bij de verordening van 31 October 1927 (Gemeenteblad No. 19). ARTIKEL I. Achter artikel 20 van bovengenoemde lerordening wordt ingevoegd: ART. 20 bis. Het is den bestuurders, van voertuigen eiboden deze op den openbaren weg te taatsen of te laten staan, aldus, dat daar door de passage belemmerd wordt." ART. II. Artikel 32 wordt gelezen als volgt: „Het is den bestuurders van motorrijtui- ?n en rijwielen verboden, deze op den penbaren weg te plaatsen ot te laten staan, Idus, dat daardoor de passage belemmerd rordt.' 214 Vastgesteld door den Gemeenteraad van iden in zijne openbare vergadering van :n 30en April 1928. De Burgemeester, A VAN DE SANDE BAKHUYZEN. VAN STRIJEN. De Secretaris, lijnde deze verordening aan de Gedepu- 'fide Staten van Zuid-Holland, volgens tra bericht van den 8/14 Mei 1928, B, No. 1325 (2e afd.) G. S. No. 91, in afschrift Megedeeld. En is hiervan afkondiging geschied, waar «I behoort, den 23en Mei 1928. 214 A. VAN DE SANDE BAKHUYZEN, Burgemeester. VAN STRIJEN, Secretaris. De Burgemeester en Wethouders van "iden doen te weten, dat door den Raad j:f' gemeente, in zijne vergadering van 30en April 1928, is vastgesteld de vol lende verordening: VERORDENING, nodende intrekking van de verordening 'U 14 Januari 1915 (Gemeenteblad No. 2), «hellende het toelaten van kinderen tot lichtbeetdenvertooningen, laatstelijk Sewijzigd bij de verordening van 30 Juli 1923 (Gemeenteblad No. 21). BENIG ARTIKEL. Bovengenoemde verordening wordt, ge iend te zijn ingegaan met 1 Maart 1928, "^trokken. ^ulgesteld door den Gemeenteraad van en in zijne openbare vergadering van den 30en April 1928. De Burgemeester, A. VAN DE SANDE BAKHUYZEN. De Secretaris, VAN STRIJEN, Zijnde deze verordening aan de Gedepu- L e Staten van Zuid-Holland, 'volgens Mn.bericht van den 8/14 Mei 1928, B, No, r? (2e afd.) G. S. No. 91, in afschrift "toegedeeld. tn is hiervan afkondiging geschied, waar behoort, den 23en Mei 1928. 21. A. VAN DE SANDE BAKHUIJZEN, 3 Burgemeester. VAN STRIJEN, Secretaris. KONINGINNEDAG-VIERING. de Chr. Oranjevereeniging. IqJ. ^Jjrïstelijke Oranjevereeniging alhief 'in R Voornemen om °P <*en verjaardag e,. de Koningin dit jaar een grooten i k or£aniseeren. Yj. bestaur roept tot dit doel de besturen l^eV0jeen'?'ngen, die steun willen ver terad verw^zelijking van het plan t)t Vertentie voorkomende in dit blad op, •lig %j JerSadering in het Nut op Woens- Qezer, s avonds half negen. DE LEID SC HE MIDDENSTANDS CENTRALE. Het bestuur der Centrale schrijft ons: Aan het bestuur der Centrale werd ver leden jaar verzocht belanghebbende win keliers samen te roepen teneinde een ber spreking te houden inzake de uitverkoopen. Wat toch is het geval? Oorspronkelijk wer den uitverkoopen gehouden, na afloop van een seizoen en bood men de restanten aan tot verminderden prijs. Uitverkoopen bij op heffing der zaken, of bij overlijden werden ook gekend, doch verder werden de zaken geregeld op normale wijze gedreven. De groote concurrentie heeft hierin evenwel verandering gebracht, en zoowel ten ongun ste van het publiek als van den verkooper. Seizoens-uitverkoopen, worden aangekon digd, als het seizoen nog ma-ar nauwelijks aangevangen is; wat bij de eene zaak nau welijks geëtaleerd is, begint een ander reeds op te ruimen. Uitverkoopen worden bekend gemaakt, wat meermalen geen uitverkoo pen blijken te zijn. Waarvan het publiek dus ook de dupe wordt. Nog meer zou kun nen opgesomd wordendoch genoeg hier over. Vele Firma's zouden wenschen dat zoo mogelijk hierin een regeling kwam, waardoor b.v. iedere branche hare vaste dagen voor uitverkoop zou hebben. Dat een seizoens-uitverkoop, ook werkelijk na af loop van het betreffende seizoen werd ge houden. Dat voor een reparatie van een vloer-, geen verbouwings-uit ver koop bekend gemaakt zou worden enz. Om tot overeen stemming hierin te komen is een conferen tie met verschillende firma's gehouden en toen is besloten alle Leidsche winkeliers op een vergadering bijeen te roepen om het voor en tegen nader onder de oogen te zien. Op deze vergadering, die per advertentie in de 3 plaatselijke dagbladen bekend gemaakt i9, werden zoo goed als geen belangstellen den gezien. Naar aanleiding van dit resultaat werd per rondschrijven .aan de firma's, die op de eerste conferentie tegenwoordig waren, het volgende bericht: L. S. Ingevolge een tot ons gericht verzoek van belanghebbenden, hebben wij, zooals u nog wel bekend zal zijn, het vorige jaar twee maal getracht, om met H.H. Winkeliers de groote chaos in de uitver koop-data te bespreken, om zoo mogelijk in het algemeen belang, tot een uniforme regeling hierin te komen, vrijwillig, zoo als in het buitenland reeds wettelijk ge regeld is. Tot onze teleurstelling is evenwel geble ken. dat de winkeliere hieT ter stede, aan een dergelijke regeling blijkbaar geen be hoefte gevoelden. De per advertentie opge- roepenen zijn toen niet verschenen en kon ten slotte het bestuuT der Centrale, met een paar opgekomen belangstellenden, weer on verrichter zake vertrekken. Naar aanleiding van dit ondervonden échec, achten wij het een onbegonnen zaak, onzerzijds nieuwe pogingen daartoe aan te wenden. De Leidsche Middenstandscentrale werd opgericht om de belangen van alle handeldrijvenden hier ter plaatse, zoo krachtig mogelijk te behartigen, doch daar toe is een eerste vereischte, dat de onmid dellijk belanghebbenden ook medewerken. Mocht het door u nog steeds wenschelijk worden geacht, om een regeling in de data der uitverkoopen te treffen, dan geven wij u in overweging, onderling een bespreking daarover te houden. Wanneer de resultaten daarvan zoodanig zijn, dat er mogelijkheid bestaat om geza menlijk tot een doeltreffende regeling te komen dan zijn wij gaarne bereid, hiertoe verder mede te werken. (w.g.) Namens het Bestuur, F. A. H. MAYER, Voorzitter. K. WIELING A Ezn., Secretaris. GEEN VRIJDOM VAN BELASTING. In de Mei-vergadering der 3 October-ver- eeniging is Maandagavond ter sprake ge bracht het adres aan den Gemeenteaad be treffende het verzoek om vrijstelling van betaling van belasting op publieke verma kelijkheden voor de verschillende door deze vereeniging op 3 October te organiseeren feestelijkheden. Op het adres dat in Juli 1927 naar den Raad verzonden is, heeft de 3 October-ver- eeniging nog geen bescheid gekregen. Van gewoonlijk goed ingelichte zijde vernemen wij thans dat aan het verzoek niet zal wor den voldaan, omdat inwilliging o.a. in strijd zou zijn met de bedoelingen van de Grond wet. OPENLUCHT-PROPAGANDA-AVOND LEIDSCH DRANKWEER-COMITé. Het Leidsch Drankweercomité organi- seerd Maandagavond zijn eerste openlucht bijeenkomst in dit jaar. Hoewel het weer niet meewerkte, was de belangstelling toch buitengewoon groot. Het onderwerp dat beide sprekers, mr Bosboom en de heer Willemse behandelden, stond in het teeken van den komenden strijd over de nieuwe drankwet in onze Volksvertegen woordiging. De heer Willemse schetste eerst de tegenwerking van de zijde der te genstanders, om vervolgens hun werkwijze te laken en de argumenten te weerleggen. Onder de laatsten verdiende vooral de aan dacht hetgeen de drankbestrijding in de schoenen geschoven wordt, n.L dat zij aan stuurt op een direct algeheel verbod. Niets is minder waar aldus spreker wij be oogen met de nieuwe drankwet aan het volk een billijk wapen in eigen hand te geven, opdat zij zich in die plaatsen, waar zij dit met overgroote meerderheid wenscht, van een volkseuvel kan ontdoen. Het is niet een eisch van een enkele partij aldus de heer Willemse, maar de heilige overtuiging van Katholieken, Christelijken, Christelijken, Sociaal-Democraten als wel andere partijen, die als één man achter dit wetsontwerp staan. Mr. Bosboom wees eveneens op de eens gezinde gedachte over dit onderwerp van menschen, die anders gescheiden zijn door politieke overtuiging. Kenmerkend achtte hij de glorieus van de zijde der tegenstan ders aangekondigde uitgave„De mensch en de alcohol", waarin lieden van naam schreven. Dat de samenstelling niet zoo objectief geschiedde als aangekondigd was, bewees wei het proces met den bekenden mr. Pauwels. Spontaan daartegenover verscheen van onze hand, aldus mr. Bosboom, de „Mensch heid en de Alcohol", waarin personen met vooraanstaande posities wezen op bet groote nut van de zaak. Het overweldigend succes van deze uitgaaf in korten tijd werden tienduizenden exemplaren verkocht tegen enkele honderden van de andere uitgave is een vingerwijzing, dat bet Nederlandsche Volk op den goeden weg is, en hoe alle argumenten der tegenstanders ten spijt dit niet anders bijdragen kan dan tot een vermeerdering van volkswelvaart en volksgezondheid. Nadat spreker dit met voorbeelden en cijfers gestaafd had en de aanwezigen opgewekt ha-d tot het kiezen van partij, werd de avond gesloten. Het muziekcorps „Nieuw Leven" luister de den avond zeer verdienstelijk met mu ziek op. EEN ZOMERFEEST. Op initiatief van de afdeeling Leiden van het Instituut voor Arbeidersontwikke ling kwamen vertegenwoordigers van een aantal vereenigingen, welke zich de ont wikkeling der arbeidersklasse tot doel stel len. in het Volksgebouw bijeen teneinde de mogelijkheid te bespreken dezen zomer een groot feest te organiseeren voor de geheele moderne arbeidersbeweging te Leiden. Het idee van het bestuur van het Insti tuut werd met sympathie begroet en mede werking werd toegezegd. Een commissie, bestaande uit vertegenwoordigers van mee werkende veTeenigingen, zal het zomer feest verder voorbereiden. De bedoeling is een dag naar buiten te trekken met vrou wen en kinderen. Zang. dans en spel zullen elkaar afwisselen, terwijl ook een opwek kend socialistisch woord zal worden ge sproken. Als voorloopige datum is 24 Juni de laatste Zondag van die maand vastge steld. ACADEMISCHE EXAMENS. Geslaagd zijn voor het doctoraal-examen wis- en natuurkunde de heer J. A. Klaassen (Leiden), aanvullend doctoraal examen wis- en natuurkunde de heer W. Vreeken (Den Haag); candidaats examen wis- en natuur kunde letter K de heer S. I. Cohen (Rot terdam); candidaats-examen wis- en na tuurkunde letter B de heer W. Blackstone (Den Haag); voorbereidend kerkelijk examen de heer J. Th. Tonnon (Den Haag) Prof. dr. W. J. de Haas hoogleeraar in de natuurkunde aan de universiteit alhier is uitgenoodigd om a s. Vrijdag tijdens de Pink sterzitting van de Société francaise de Physique in de Sorbonne te Parijs een voor dracht te houden. Prof. de Haas zal spreken over „De geleiding van metalen". De tweede ploeg dienstplichtigen der lichting 1928, aangewezen voor de opleiding tot onderofficier-administrateur, bij de be reden artillerie, komt tusschen 2 en 6 Juli bij het 6de regiment veld-artillerie hier voor de eerste opleiding onder de wapenen. Men meldt ons, dat het bericht, als zou dr. Boeser op 26 dezer zqn 70sten verjaardag vieren, onjuist is; de datum had moeten zijn 26 Juli a.s. Op den hoek van den Morschsingel en den Stationsweg heeft gisteren een aanrij ding plaats gehad tusschen een Fordauto van de fa Noordman en een tram van de H T. M. Beide voertuigen werden bescha digd. Door de politie is in den afgeloopen nacht gevankelijk naar het politiebureau aan de Zonneveldstraat geschut.... een zwart geitje. Inlichtingen bij den wnd. com missaris. Met Stcrt. 99 zijn verzonden de sta tuten betreffende de Leidsche Groenten- yeiling wDe Eendracht", Veel gepraat over een vrij on belangrijke agenda maar liet vermenigvnldigingscijier voor de inkomstenbelasting zonder de bat en z.h.s. vastgesteld. De zitting van den Gemeenteraad van Maandag heeft weer eens het bewijs gele verd dat men op het verloop er van al zeer weinig staat kan maken. De zitting van Maandag was rijk aan verrassingen. Te beginnen reeds met de mededeeling van het vertrek van den heer Burgerjnn tot die van den verjaardag van zijn partijgenoot Groeneveld toe. Doch er waren nog andere, meer opzienbarende verrassingen, die misschien minder onver wacht kwamen voor wie aan moderne ge- meenteraadspolitiek gewend is, maar die, voor wie zich nog de opvattingen welke in langvervlogen tijden werden gehuldigd her innert. de wenkbrauwen doen fronsen. De agenda bevatte niet zoo heel veel ge wichtige punten. Maar niettemin zou men hebben kunnen verwachten, dat over punt 13, dat de vaststelling van het vermenig- vuldigingscijfer. bedoeld in de verordening op de heffing eener plaatselijke belasting naar het inkomen voor het belastingjaar 19281929 betrof, toch wel een woordje zou zijn gesproken. Wij willen hiermede volstrekt niet zeggen dat wij bestrijding van de voorgestelde hernieuwde vaststel ling op 0.9 hadden verwacht of toegejuicht, doch dat geen der raadsleden dit punt eenige bespreking heeft waardig gekeurd heeft ons bevreemd en het verschijnsel is meenen wij dan ook slechts te verklaren op de wijze die wij hierboven bedoelden. De benoeming van twee leden van de Commissie van Fabricage die men gevon den heeft in de heeren ir. Bosman en Scholier zal zeker niemand hebben ver wonderd. Wij gelooven trouwens dat de keuze die de raad met resp. 28 en 27 stem men heeft gedaan gelukkig mag worden ge noemd. De eerste surprise kwam reeds betrekke lijk spoedig, nadat reeds acht agenda punten afgehamerd en goedgekeurd waren. Bij de behandeling van het voorstel tot be schikbaarstelling van gelden voor de uit voering van eenige werken, ter verbetering van den toestand bij den ingang van de Stadshulpwerf aan de Oude Heerengracht heeft de heer Manders het den wethouder van Fabricage niet gemakkelijk gemaakt. Het voorstel dat hij indiende en dat later aangevuld werd met de bepaling dat het tijdstip van de uitvoering der werken aan B. en W. wordt overgelaten was onduide lijk. En toen de wethouder van Financiën zijn collega van Fabricage in het debat kwam helpen had dit niet veel anders ten gevolge dan dat eenige S. D. A. P.'ers daar door eenig-szins (onnoodig) werden geprik keld. Aan de verwarring die even dreigde te ontstaan maakte wethouder Splinter ten slotte gelukkig op tactvolle, voorloopig te vredenstellende wijze een einde. Daarop werd de vergadering toen de heer Schül- ler zich in de openbare zitting minder waardeerend begon uit te laten over een advies van den gemeente-advocaat gedu rende ruim een uur met gesloten deuren voortgezet. En na de heropening der open bare vergadering hebben we een weinig belangwekkende beschouwing te hooren ge kregen over de vraag of iemand die den leeftijd van 18 nog niet bereikt heeft, al dan niet geschikt moet worden geacht om met paarden bespannen voertuigen te be sturen, resp of dit aan personen beneden dien leeftijd verboden moet worden. Wij zullen over deze gewichtige vraag niet in nabeschouwing vervallen. Men heeft er gis teren in ons verslag de meening van de heeren Heemskerk, Groeneveld en Bergers over kunnen lezen. Dat was bij de behan deling van punt 12 der agenda. Het volgende agendapunt betreffende de vaststelling van het vermenigvuldigings- eijfer bracht zooals wij reeds zeiden geen debat en werd z. h. s. goedgekeurd. Men wilde zijn energie bewaren voor het laatste agendapunt waarin een wijziging van de verordening betreffende de steunregeling door den Dienst van Sociale Zaken werd voorgesteld. Daarover kwamen de tongen los. Dat was tegenover de tribune vooral een dankbaar punt om over te vechten met den wethouder die steeds verslechtering wil brengen in de positie der werkloozen,. volgens sommige raadsleden. De heer Baart die wegens ziekte van den heer Van Stralen tevens namens dezen sprak heeft waarlijk moeite genoeg gedaan om het voorstel te wippen. Maar vooral na de door den wethouder verstrekte cijfers en na zijn toezegging dat verhooging van den kindertoeslag en van den huurbontoe slag kan worden tegemoet gezien, terwijl de aftrek voor het gezinsinkomen groeier zal worden, was er niemand behalve de S. D A. P.'ers die zich tegen de wijziging der verordening verzette. De rondvraag bracht tenslotte de erken ning van de juistheid van het bericht in ons blad van JVoensdag 16 dezer, waarin BINNENLAND. Vergadering der Provinciale Stalen van Zuid-Holland. (3e Blad). Verschenen ia de memorie van antwoord aan de Tweede Kamer omtrent de wijziging der Lager Onderwijswet (Kerk en School, 3e Blad). Oe berooving op den Singel te Amsterdam (Rechtzaken, 2de Blad). Het Olympisch hockeytonmool; overwin ningen van Britsch-IndiE. Dnitschland en Belgis. (Sport, 2e Blad). BUITENLAND. Het Belgische standpunt omtrent het voor stel van Kellogg. (Buitenl. late Blad). De Grieksche regeering ia afgetreden. (Buitenland, 1ste Blad). Overeenstemming tusschen Chineezen en Japanners te Tsinanloe. (Buitenl., 1ste Blad). wij publiceerden, dat de gemeente een meevallertje heeft gehad van f 30.000 aan opcenten Pers. Belasting, hetgeen gelijk de wethouder eerst in ons blad had doen ont kennen, doch in den Raad na verkregen nadere informatie toegaf. GEBOREN: Wilhelmina Johanna, d. v. D. Nasveld en A. Deminint. Wilhelmus Adrianus, z. v. J. Ouwerkerk en J. Strurjver. Johannes, z. v. H. van Gent en C. Sinteur. Jo hannes, z. v. J. Verhoeven en H. A. Fisser. Hendrik, z. v. C. Geugje3 en T. C. v. v. d. Water. Adrianus Bernardus, z. v. T. H. M. Pley en F. M. J. v. d. Voorden, Cornelia, d. v. J. J. Montfoort en H. Pardon. Lanrens, z. v. F. H. G. v. Duyl en A. Guldemond. Cornelis, z. v. A. B. Haasheek en C. Ouwehand. Aart, z. v. A. Bakker en J. M. v. d. Wereld. Johan nes, z. v. P. Schipper en J. v. d. Meer. Hendrik, z. v. F. Klein en P. v. d. Heuvel Henaricus Wilhelmus Petr.s. Can.s. Maria, z. v, J. A. H. J. Walter on A. J. Raaphorst Johannes Jacobus, z. v. A. M. Wesseiman en C. Cornet. Johanna Maria Rosai.a. Alet.a., d. v. T. Beurze en J. Mulder. Helena Berta, d. v. J. E. Sohepper en E. M. Wolf. Nicolaas Hendrik, z. v. H. C. Brummelkamp en P. C. Poptie. Jacoba, d. v. D. Treur en J. de Waal. Jansje, d. v. A. Landman en S. S. Vermond. Johannes Doms. Anths., z. v. A. Z. C. C. Trip en A. J. C. M. Dietvorst. Gjjs- bertus. z. v. C. Rrjsdam en J. M. Nahoa. Cornelia, d. v. J. Rietkerk en N. Breedjjk. —Anna Gelske, d. v. S. Cuiper en W. Fok- kema. Gerhard Pieter, z. v. L. Stoffers en A. Warns. Hendrika Johanna, d. v, H. J. de Groot en M. E. Broekhujjse. Corneli3, z. v. D. Schouten en C. G. Reij- ken. Helmuth Detler Bernd., z. v. B, D. H. von Arnim en C. C. van Leeuwen. GEHUWD: B. C. Peter, jm. en H. P. M. van Tongeren jd. M. Bouman, jm. en M. C. Horree, jd, W. J. Visser, jm. en J. Th. v. Steijn, jd. N. Hannaart, jm. en J. den Oude. jd. M. Sierat jm. em M. Dubbelaar, jd. A. Bekooy, jm. en C. v. Helden, jd. W. B. v, Bemmel, jm. en I. Sne'l, jd. OVERLEDEN: W. C. Siljeev. d. Steen, wede. 67 j. C. van Daalep, man 38 j. M. van Oosten Hasselbach, wede. 83 j. C. Noest. wede. 69 j. C. Bakbuijzen—de Vries, wed. 73 j. H. J. Siebert, man 62 j. J. W. de Wek ker. man 70 j. B. R.M.Teske. dr. 10 mnd. E KooienMarijt. wede. 74 j. A de Verhaarde Best. wed 54 j. J. H Har- meijerSmol wede. 70 j. E. van Vene tienCarton, vr. 60 j. M. B. E. L. Heins —Beekman, vr 45 j. Th de Haas. wedr. 76 j. G. Delmeer, man 35 j. GEVESTIGD: J. Baveiaar, Koopman, Julianastraat 15. C. W. Bugel, Timmerman, Haarlemmer straat 247a. G. W. Büytendorp en tam., Ambtenaar N. S„ Meidoornstraat 29. C. C. Campfens, Dienstbode, Rijnsburger- singel lb. K. H. Chrispgnvan Dorsten.

Leidsch Dagblad | 1928 | | pagina 1