Het nieuwe Raadhuis te Sassenheim. I UIT DE RIJNSTREEK. L? ^richten afkomstig uil Leider- i o^m 0ns van Saterdag abu- er Leimuiden geplaatst. UIT DE OMSTREKEN. iet hierboven afgedrukte ontwerp voor nieuwe Raadhuis te Sassenheim zal len gebouwd op den hoek Hoofdstraat (helminalaan. Het front komt aan de ïelminalaan, die verbreed zal worden, (el raadhuis is te onderscheiden in 3 éelten: Het hoofdgebouw, waarin raadszaal, kamer voor B. en W., burgemeesterskamer, commissiekamer enz. B. Het middengebouw bestemd voot secretarie enz. C. De conciërgewoning mei bergplaats voor de motorspuit en ander bluschmate- riaal. Het gebouw zal worden opgetrokken van een matgelen gevelsteen op donkere plint; de daken zullen bedekt worden met lei pannen. Zoowel binnen als buiten zal wor den gestreefd naar eenvoudige harmonische hoofdvormen. Het plan is ontworpen door de architec ten Meischke en Schmidt te Rotterdam. ALPHEN AAN DEN RIJN. - Tot teekenaar bij de gemeentewerken ttoemd de heer J. Stuurman, te Am- tal. Gevonden voorwerpeneen belasting*- tóe, gemerkt G. J., in etui; een zwarte ^portemonnaie met inhoud; drie paar Fe kousen. Lchtingen aan het politiebureau, Julianar pt, alhier. Te Utrecht slaagde voor Stenografie 'leer H. Boon, en te Den Haag voor ueschrijven mej. I. Joha. I Evenals vorige jaren wordt op den ien Pinksterdag, des namiddags 3 u., sadingsfeest wederom gehouden op het fci van de Martha-stichting, bij slecht i ia de Kerkzaal der Stichting, 's sprekers zullen optreden: ds. Joh. t«er, alhier; ds. Jhs. Rauws, Zendings- Ibr, te Oegstgeesfc; K. H. Kammeijer, piag, te Amsterdam; ds. A. Hijmans, Inthoorn, en d3. A. W. Voors, alhier. [Naar wij van officieele zijde vernemen Jt het bestuur der Christ. Besturenbond ■Alphen a. d. Rijn voor 2en Pinksterdag ■boottocht georganiseerd van hier naar pechl en Rotterdam waarvoor een boot ^Volharding is afgehuurd. Tevens zal Ft worden eenige leden van een Mu- [pelschap te inviteeren voor het mu- e gedeelte van dezen tocht. De afvaart ipaald des morgens 6.30 uur. Bezocht Jworden o.a. het vliegveld Waalhaven. |De 's Molenaarsbrug is vanaf heden tot as. voor rij- en voertuigen gesloten. I Op 15 ju]i a s wordt alhier een Na- J« Hengelconcours gehouden waaraan [P ni. 50 vereenigingen zal worden deel- Er zal zeer waarschijnlijk worden Ft in het Aarkanaal en de wedstrijd Jt verdeeld in 3 groepen. Door den voor- f van de Centrale Ilengelaarsbond is |«r een zilveren wissel-beker uilge- ALKEMADE. J De van kracht geworden kiezerslijst gemeente telt 24:12 personen bo- fen '^eftijd van 25 jaar. Hiervan zijn f-ochligd voor de Tweede Kamer der 1 Generaal 2410, voor de Provinciale 1 2385 en voor den Gemeenteraad J^tjet aantal uitgesloten kiezers be- leiderdorp. Zaterdag middag werd onder groot e ^telling ter-aarde-besteld het sloffe- frschot van den heer J. J. Koning, fcdslid - en wethouder. Aan het graf L^* Berends uit Veenendaal een Ook werd het woord gevoerd door J.v-1Zwet namens den kerkeraad Kerk, waartoe de ontslapene be- spreker nam 't woord Naaldwijk, schoonzoon van T,ene' ook namens de familie I dankte voor de groote belangstelling "en aanwezigen merkten wij o. a. I der gemeente, eenige raadsle- t,j e? gemeente-secretaris. Ook was Lfr ,e ^eer y- d- Yalk Bouman, bur- L p kinschoten, zoon van wijlen d. Valk Bouwman. leimuiden. van Zaterdag kwamen on- krd?Ii twee berichten voor die on- orP hadden behooren te slaan. TER-AAR. In deze gemeente heeft zich ook, gelijk eiders een Damescomité gevormd, onder leiding van Mevrouw De Muralt, ten behoeve van het Huldeblijk voor H.M. de Koningin- Moeder. Eenige jongedames in de gemeente zullen een collecte houden. Gedeponeerd zijn als gevonden voor werpen drie rijwielbelastingplaaljes, waar van één kosteloos afgegeven. Inlichtingen te bekomen aan het politiebureau. WADDINXVEEN. Burgerlijke Stand. Overleden: H. Zwanenburg 66 j. D. van 't Riet 47 j., echtg. van W. Dekker. Gevonden: een rijwiel. Inlichtingen ter secretarie. Op 1 Juni a.s. zal de heer P. Lijklema, hoofd der bijz. lagere school aan de Klei- kade, het feit herdenken, dat hij 25 jaar bij het onderwijs werkzaam is. De heer P. C. de Graaff, onderwijzer aan de Chr. Muloschool alhier, is benoemd bij het bijzonder «nderwijs te 's-Graven- hage. Te Rotterdam slaagde de heer A. M. de Witte, chef veldwachter alhier, voor de akte van politiebekwaamheid vanwege den Bond van Politiepersoneel in Nederland uitgereikt. Deze examens werden dit jaar voor de eerste maal gehouden. Onze plaatsgenoot de heer De B. had in Rotterdam het ongeluk door een auto aangereden fe worden, waarbij hij een been brak. Ter plaatse werd hem genees kundige hulp verleend. HAARLEMMERMEER. Den 3den Juni a.s. zal het 25 jaar zijn geleden dat de heer P. van der Berg, evangelist aan de Lijnden alhier, als Gods dienstonderwijzer in de Ned. Herv. Kerk werd toegelaten. Hij diende achtereenvol gens de gemeenten: Capelle a. d. IJsel, Haarl.meer, Oudshoorn, Nieuwveen, Grijps- kerk (Gr.) en nu sinds 30 October 1927 deze gemeente. Met betrekking bot het van wege den Provincialen Waterstaat in uitvoering zijnde plan tot den aanleg van primaire wegen in Haarlemmermeer, vernemen we, dat de Spaarnwouderweg van af den Slo- terweg tot aan Schiphol, die belangrijk werd verbreed en waarlangs ook een flink rijwielpad werd aangelegd, zoover is gereed gekomen, dat de weg in gebruik kon wor den genomen. Bij de openstelling waren verschillende autoriteiten van wege de pro vincie tegenwoordig. HILLEGOM. Gemeenteraad. Het vermenigvuldigings getal blijft onveranderd. 0.95. De raad dezer gemeente vergaderde vol tallig onder leiding van Burgemeester Wentholt. Het vermenigvuldigingsgetal voor de plaatselijke inkomstenbelasting werd vast gesteld op 0.95 gelijk verleden jaar. De heer Vooren had gedacht over 0.9, maar nu ver zocht hij aan B. en W. om de opcenten op de personeele belasting te'verlagen. Gelden werden beschikbaar gesteld aan de Julianaschool voor uitbreiding van de sehoolmeubelcn. De comptabiliteitsbesluiten werden goed gekeurd. De rekening van de Gezondheidscommis- i sie te Katwijk, met een batig saldo van f. 858.451/* is vastgesteld, evenals het ko - hier der hondenbelasting, groot f. 483. De presentiegelden voor de leden der stembureaux zijn bij verordening bepaald op 3 en 10 gulden per zitting nadat de heer Paase een bemerking gemaakt had op de argumenten in de toelichting van het voor stel. Op de aanvragen om voorschot voor 1928 aan de bijzondere scholen voor lager en U.L.-onderwijs zijn voorschotten toegestaan. Eenige heeren vroegen om vroegere uitkee- ring dezer voorschotten. Het bleek, dat niet alle schoolbesturen op tijd haar stukken in leveren en daarmee de behandeling vertra gen. De periodiek aftredende leden der com missie van toezicht op de Arbeidsbeurs werden allen herkozen. De herbestrating van de Vossedwars- straat, welk punt in de vorige zitting is aangehouden, lokte wederom eenig debat uit, van de zijde van den heer Meskers vooral. Het voorstel werd nu aangenomen. De straat komt in bezit van de gemeente, er is f. 850 uitgetrokken, voor de verbete ring. Het reorganisatieplan van het Bureau Gemeentewerken is goedgekeurd. Er wordt ingesteld de functie van opzichter-leeke- naar en die van voorman. De heer Loerakker pleitte er voor, dat de raad de benoemingen doet op aanbeveling van B. en W. Daarvoor is een reglements wijziging noodig, welke hij voorstelde en door den raad werd goedgekeurd. Verder werd er over -gesproken, of de benoeming van teekenaar, voorman en werklieden zal geschieden na een oproep of uit het be staande personeel. Er gingen stemmen op tegen aanstelling van werklieden boven de vastgestelde leeftijdsgrens en tegen het aan stellen van tijdelijk personeel, hetwelk la ter geleidelijk verandert in een vaste aan stelling. De tegenwoordige tijdelijke teeke naar is de a.s. schoonzoon van een der wethouders Dit wenschte men niet te ver zwijgen. Er is een oproep van sollicitanten toegezegd. De heer Paase was tegen de be noeming van een voorman uit het tegen woordig personeel, de andere leden deelden dat bezwaar nieL Besloten is tot de instelling van een vaste commissie' voor de werkverschaffing, bestaande uit 4 leden. In de rondvraag informeerde de heer Fijma naar de aanstelling van een school arts, verder werd er gevraagd om inlichtin gen over den waterprijs na de herschatting van de huurwaarden der perceelen waarop de heer Vooren antwoorde. dat een tariefs wijziging noodig is. De heer v. d. Schoot wee's er op, dat het rioleeringswerk op Wee- restein gedurende een nacht niet verlicht was, terwijl de heer Meskers van den Raad de principieele medewerking vroeg en ver kreeg om het veilingsgebouw tel mogen stichten, op een terrein aan de Weerestein- straat. Tot slot werd gewezen op vracht- auto's die riiden met loshangende kettingen en touwen, en op een telefoonpaal die mid den in het trottoir staat De heer j. Leembruggen, die te Am sterdam is overleden in den ouderdom van bijna 90 jaar, is een oud-Hillegommei ge weest. Zijn familie heeft het Hof, het tegen woordige gemeentehuis bewoond, natuur lijk in een heel anderen loestand dan thans. Volgens de platen in de Kroniek van Hille- gom, zag het Hof er toen als een lustoord uit. De overledene is hier in dat huis ge boren. De collecte van het Hillegomsclie Drankweer Comité door den verkoop van blauwe bloempjes heeft ruim 70 gulden op gebracht. De tentoonstelling van Herwonnen Levenskracht is door 3300 bezoekers be zocht. Er zijn 2500 loten verkocht. Het financieel resultaat is prachtig, dank zij de loyale medewerking van de ingezetenen en de activiteit van bestuur en verkoop sters. Later kan eerst bekend worden hoeveel er aan de plaatselijke vereeniging tot be strijding der tuberculose afgedragen kan worden. KATWIJK. In het raadsverslag van vorige week stond vermeld dat weihouder Ouwehand er op wees dat er van de 3589 aanslagen in de R. Ink. bel. 3289 waren met een aan slag van f. 2000 of minder, dus slechte 300 met een inkomen boven f. 2000. Het is ons gebleken dat het wenschelijk is hiervan een duidelijker beeld te geven omreden deze cijfers velen zeer onwaar schijnlijk voorkwamen. Met een inkomen van f. 2000 werd nl. bedoold een ..belast baar" inkomen van f. 2000 of minder. Dit maakt echter een groot verschil omdal van dat belastbaar inkomen is afgetrokken f. 500 voor eerste levensonderhoud, f. 50 voo-r ieder kind. Hierdoor komt men bij velen, vooral bij groote gezinnen, aan een geheel ander bedrag van inkomen. Tot agent van politie gedurende den badtijd is benoemd de heer Mar. v. d. Berg alhier. De kiezerslijst 1928 vermeld de navol gende cijfers voor Tweede Kamer 6387; voor Prov. Stalen 6341; voor Gemeente raad 6279. De St Barbara-vereeniging zal Vrij dagavond a.s. haar jaarvergadering houden in de zaal Fennes. KATWIJK AAN DEN RLTN. Korenbond „St. Willibrord. We vestigen, de aandacht op de op 2den Pinksterdag tc Ocgstgeest te houden St. Gregoriusdag, te houden door den Koren- bond ,,St. Willibrord", gevestigd te Was senaar. Het zangkoor te Voorschoten be richtte ditmaal niet te kunnen meewerken. Blijven dus over de Zangkoren te Wasse naar St. Willibrord, idem De Goedo Her der. Katwijk aan den Rijn, Noordwijk en Oegstgeest. Volgende weck Donderdag wordt een algemeene repetitie gehouden te Wassenaar. Namiddag te 3 uur zullen de koren in de Kerk aanwezig zijn om ver schillende Gregroriaansche nummers te zin gen. Tc 5 uur samenkomst in het Patro naatsgebouw. Daar zingen de koren, afzon derlijk eenige vrije nummers muziek, ter wijl te 7 uur de dag besloten wordt met een Plechtig Lof in de Parochiekerk. KATWIJK-AAN-ZEE. De Katwijk aan Zee VI", KW 60, voorheen behoorende tot de N.V. reederij Katwijk aan Zee, welk Bchip aangekocht is door den heer dr. Stoop te Schevenin- gen, zal op de werf van de Scheveningsche Sleephelling Mij. tot motorlogger worden verbouwd en zal worden voorzien van een Kromhoutmotor van 100 P.k. De verkoop van brochures en bloem pjes ten dienste der geheelonthouding, heeft f. 39 opgebracht. Volgens jongste opgave aan het bureau voor Arbeidsbemiddeling was de stand der werkloosheid als volgt: 6 grondwerkers, 4 opperlieden, 1 straatmaker, 34 arbeiders, 6 visschers, 3 kuipers, 2 zeilmakers, 1 tim merman; te zamen 57 werkzoekenden. Het badseizoen zal op Zaterdag 26 Mei e.k. worden geopend. LISSE. Burgerlijke Stand. Geboren: Albert, Z. v. P. Helmus en C. J. Schalk. NOORDWIJK. Ned. Maatschappij voor Tuinbouw- en Plantkunde. De afd. Noordwijk en O. hield Vrijdag avond vergadering in Hotel Roval. De 2e voorzitter, de heer J. v. d. Wilde, opent met een welkomstwoord speciaal aan de nieuwe leden. Van den heer Joh. Rakhorst was bericht ontvangen dat hij zijn benoe ming als bestuurslid aanneemt. De notulen werden hierna gelezen en ongewijzigd vast gesteld. Ter vergadering wordt door verschillende leden nog geld geofferd om bloemen te koopen voor den Moedersdag. Verschillende leden geven zich op om bouquetjes te hel pen maken op Maandagavond a.s. Te vijf uur worden de helpers verwacht in Royal, 'waar men met man en macht aan het werk zal gaan om de ruikers voor de kinderen klaar te maken. In beginsel wordt besloten een excursie te houden naar ,,Haarzuden" bij Utrecht, Dit zal een agendapunt worden voor een eerstvolgende vergadering. De aanwezige bloemen en planten werden gekeurd en onder de aanwezigen verloot. Hierna sluit de heer F. A. Rusch de ver gadering. De speldjesdag ten bate van het S.A. N.T.O.S.-fonds heeft f. 267 opgebracht. De door de plaatselijke S.A.N.T.O.S. commissie alhier gehouden bloempjesver koop heeft f. 267 opgebracht. Zaterdagmiddag had alhier een aanrij- dinfg plaats tusschen een wielrijder en een auto, waarbij het rijwiel werd vernield. Op advies van dr. V. ging de wielrijder per tram huiswaarts. De autobestuurder zal de schade vergoeden, NOORDWIJK-BINNEN. Met ingang van 15 Mei is alhier in de vacature van den heer M. Mulder als agent van politie 2e klasse benoemd de heer G. A. van Zeijst te Apeldoorn. Lijst van onbestelbare brieven en brief kaarten van welke de afzenders onbekend zijn, terug ontvangen in de le helft der maand Mei 1928. Briefkaarten buitenland: H. Pieterse, Hotel Waller, Paramaribo. E. Roth, Schul6stra8se 4, Hamborn. Gevonden voorwerpen: 1 rijwielbelas, tingmerk, 1 portemonnaie met inhoud, t autoband met velg en afgebroken houder^ 1 rozenkrans in étui, 1 handtaschje mei inhoud, 1 bos sleutels en 1 groen kinder-1 jurkje. Inlichtingen over bovenstaande voorwer pen worden aan het Politiebureau te Noord- wijk-Binnen verstrekt uitsluitend iederen Zaterdag van 121 uur. NOORDWIJK AAN ZEE. Zaterdagavond omstreeks 8 uur wan* delde op den Oude Zeeweg alhier de heer y, d W. van Noordwijk-Binnen mei zijn. vrouw, toen hij zich onwel gevoelde, en plotseding ineenzakte. Bij v. H. binnenge-. dragen kon slechts de dood worden gecon-* statcerd. OEGSTGEEST. Naar aanleiding van de hond en terreur! in deze gemeente die zich voornamelijk dos nachts liet gelden zoodat dit voorjaar wel geleld 99 dieren, katten konijnen en kippen, benevens één schaap er het slacht offer van werden is er vanwege de politio overwogen wat daartegen zou zijn te doen. Men is nu blijkbaar er toe overgegaan ge bruik te maken van een artikel in de ver ordening op de straatpolitie, waarbij het is verboden na zonsondergang en voor, zonsopgang honden onbeheerd te laten los- loopen op straffe van door de politie te wor den onschadelijk gemaakt, echter niet in den meest letterlijken zin zoodat bij dag- licht loslooponde honden al zouden worden onschadelijk gemaakt, doch alleen in den nacht. Een fraaie herdershond .van een geacht ingezetene werd op deze wijze reeds dood geschoten terwijl een ander vrij ernstig aangeschoten werd. Vermoedelijk zal dat ingrijpen defl politie er den schrik bij de hou ders van honden er den schrik inbren gen, doch van de andere zijde heeft het ook: verontwaardiging gewekt, aangezien men er dierenmishandeling in meent te zien en den maatregel ook afkeuTt omdat allicht onschuldige dieren worden gedood. Bovendien acht men dat de gemeente zelf ook niet vrij uil gaat Werd er een ma tige hondenbelasting ingevoerd dan zouden velen die nu een of meer dieren houden, deze opruimen en zou daardoor het aanfal honden als ook de lust en het gevaar dat daaruit voortvloeit, sterk verminderen, In deze gemeente hebben 753 vrou wen haar handleekening geplaatst op de lijsten voor het huldeblijk voor H. M. do Koningin-MoedeT. Een bedrag van f. 326.181A kwam bin nen. Loop der bevolking van 1 Januari 1928 tot 3 Mei 1928. Aantal inwoners op 1 Ja nuari 1928: 2773 mannen, 3171 vrouwen, to taal 5941. Ingekomen 145 m., 198 vr. tot. 343. Geboren 17 m., 16 vr., tot. 33. Te zamcri 2935 ra., 3385 vr. tot. 6320. Vertrokken 121 m., 153 vr., tot. 274. Over leden 21 m 27 vr., tot 48. Totaal 142 m., 180 vr.,~tot. 322 pprsonen. Blijft in totaal 2793 m., 3205 vr., 5998 personen. Op 5 Mei steeg het aantal tot 5999 en op 7 Mei zoonis reeds door one werd vermeld tot 6000. Na de eerstvolgende volkstelling, die zal plaats hebben in 1930 en de daarop eerstvolgende gemeenteraadsverkiezing in 1931 zal het aantal leden van den raad moe ten worden gebracht van 11 op 13. SASSENHEIM. Zaterdagmorgen werd de arbeider J, L toen hij bij het oversteken der straat achter een auto om liep, aangereden door een motorrijwiel, bestuurd door den archi tect L. Deze kon een aanrijding niet voor komen. Met een schedelbreuk werd J. L. opge nomen en naar de St. Bernardus Stichting gebracht. Zijn toestand is ernstig. Ook do motorrijder bekwam verwondingen. pp de te Dordrecht gehouden honden- tentoónstelling behaalde de heer C. J. Speelman do navolgende hooge onderschei dingen met zijn Pekingeeszen. „Wandi" een le prijs en 2 speciale prij zen en kwalificatie uitmuntend. ,.S!iro-To' een le prijs en 1 speciale prijs met de kwalificatie zeer goed. VOORSCHOTEN. Toen v. E. Zaterdagmiddag met een handwagen voor de afsluitboomen nabij „do Vink" moest wachten voor een trein en plaats had genomen achter een auto, werd hij door een aankomende auto aangereden, doordat de bestuurder niet spoedig genoeg remde. Van E. moest zich onder genees kundige hulp stellen. Zeer waarschijnlijk zal hij eenige dagen zijn werkzaamheden niet kunnen verrichten. Zaterdagmiddag is het dochtertje van den heer Adr. v. L. door een auto aange reden nabij de Papelaan. Hetfyijwiel werd vernield; gelukkig bekwam het meisje geen letsel. WASSENAAR. De op 15 Mei j.l. vastgestelde kiezers lijst bevat de namen van 5399 kiezers voor de Tweede Kamer, 5179 voor de Staten en 4638 voor den gemeenteraad. De gehouden collecte ten bate van het Santosfonds heeft f. 480 opgebracht. De verkoop van bloembollen, geteeld ten bate van de R.-K. Kerk alhier, heeft? opgebracht f. 1000. De afsluiting van de Berkheistraat in één richting voor autoverkeer, is dezer dagen door de plaatsing van een afsluit- bord een feit geworden. WARMOND. De Chr. Zangvereeniging „Excelsior" alhier, directeur de heer G. de Wolf te Lei den. behaalde op hét zangccmcours te Noordwijk aan Zee in de 4de afdeeling, een eersten prijs met 303 punten. De collecte voor den Gereformeerden Zend-incsbond in de Ned. Herv. Kerk, bracht f. 32 25 op. Nagiften worden gaarne ontvangen door den heer Oudshoorn, Oost einde. 82

Leidsch Dagblad | 1928 | | pagina 7