het mysterie FAN belvoir-mansions. fi9ste JAARGANG MAANDAG 21 MEI 1928 No. 20915 OFFICIEELE KENNISGEVING STADSNIEUWS. Het voornaamste nieuws van heden. FEUILLETON. I Tr ^n' ^at ik nietl LEIDSCH DAGBLAD DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN. PRIJS DER ADVERTENTIEN: 30 Cts. per regel voor advertentiën uil Leiden en plaatsen waar agentschappen ran ons Blad gevestigd zijn. Voor alle andere advertentiën 35 Cts. per regel. Kleine Advertentiën uitsluitend bij vooruitbetaling Woensdags en Zaterdags 50 Cts. bij een maximum aantal woorden van 30. Incasso volgens postrecht Voor eventueele opzending van brieven 10 Cis. porto te betalen. Bewijsnummer 5 Cts. Bureau Noordeindsplein Telefoonnummers voor Directie en Administratie 2500 Redactie 1507. Postchèque- en Girodienst No. 57055 - Postbus No. 54 PRIJS DEZER COURANT: Voor Leiden per 3 maanden ƒ2.35, per weekƒ0 18 Buiten Leiden, waar agenten gevestigd zijn, per week „0.18 Franco per post 2.35 portokosten. Dit nummer bestaat uit DRIE Bladen EERSTE BLAD. Burgemeester en Wethouders van Leiden irengen ter algemeene kennis, dat door hen jergunning is verleend aan de firma J. C. ran der Steen en rechtverkrijgenden tot wt uitbreiden van de banketbakkerij m iet perceel Langebrug Nis. 33b, 35, 37 en ïk kadastraal bekend Gemeente Leiden, iectie G. Nis. 1771, 1773 en 847. Leiden, 21 Mei 1928. ^2 A. VAN DE SANDE BAKHUYZEN, Burgemeester. VAN STRIJEN, Secretaris. I0EREN LEIDSCHE KAAS NAAR HET BUITENLAND. De export begint Een suc ces voor onzen Burgemeester. Men zal zich herinneren dat juist onge- eer een jaar geleden toen ter gelegenheid fan de opening der nieuwe Kaasmarkt de toeten van boeren-Leidsche Kaas in een telijke vergadering in De Graanbeurs lijeen waren van de zijde der boeren werd Itrraag of het mogelijk zou zijn dat onder paalde omstandigheden naast de fabrieks was ook de z.g. boeren-Leidsche Kaas voor port in aanmerking zou kunnen komen. I Onze burgemeester mr. A. van de Sande ikhuyzen nam toen het initiatief om te üderzoeken wat in dit opzicht zou kunnen [orden bereikt. Samenwerking werd ge- peht en verkregen met de Rijkszuivelauto- fcteiten en de Kamer van Koophandel die Jachtig mede werkten met de intusschen gerichte vereeniging van belanghebben den om den Uitvoer mogelijk te maken. JDtor den minister van landbouw zal |an9 waarschijnlijk binnen zeer korten vergunning worden verleend tot den Ivoer van de z.g. boeren-Leidsche kaas. |De volgende week wordt begonnen met f uitgifte van de nieuwe merken, waar- por octrooi is aangevraagd. De merken h?en in het midden het stadswapen van f>ien; aan de bovenzijde is aangebracht woord: Leiden, en aan de onderzijde- M-Holland. Tevens wordt het nummer, f elke producent krijgt, al9 herkennings- Nien in het merk aangebracht. controle op de kaasproductie van de bij P vereen, aangesloten leden zal geschieden door den Districtkeuringsdienst voor Waren alhier, met welken dienst de vereeniging een overeenkomst heeft aangegaan. De le den der vereeniging verplichten zich o.a. geen kaa9 te zullen maken van melk die meer dan eenmaal is geroomd. KAMER VAN KOOPHANDEL EN FABRIEKEN VOOR RIJNLAND TE LEIDEN In de vergadering der Kamer op Woens dag a.s. zal worden voorgesteld de vaststel ling van onderstaand adres aan de Tweede Kamer Vooral een tweetal punten heeft de aan dacht der Kamer getrokkenlo. de rege ling van den verkoop van zwak alcoholische dranken; 2o. het beginsel der plaatselijke keuze. De Kamer heeft echter zeer wel beseft, dat het standpunt tegenover deze aange legenheden in te nemen, voor een groot deel afhankelijk is van niet-economische overwegingen, daar ethische belangen ten deze een groote rol spelen. Hoezeer een goede behartiging van ethi sche belangen van groot gev/icht is voor onze volkswelvaart, meent de Kamer toch, dat zij niet het aangewezen lichaam is, om deze in het bijzonder naar voren te brengen, daar het de taak der Kamers van Koophandel is de economische belangen te behartigen. Ad lo. Volgens de bepalingen van het ontwerp zullen zwak alcoholische dranken slechts verkocht mogen worden in lokalitei ten, waarvoor vergunning of een verlof A is verleend, of die bedoeld zijn in art. 36 sub lc, derhalve alleen in winkels, waar ook sterke drank mag worden verkocht. Daar de laatste jaren het gebruik van zwak alcoholische dranken een groote uitbreiding heeft ondergaan, worden door deze voor schriften de gebruikers van deze dranken gedwongen met deze verkoopgelegenheden voor sterken drank in nauwe relatie te ko men. Of op deze wijze het drank m i s bruik op doelmatige wijze wordt bestreden, acht de Kamer zeer twijfelachtig. Het debiet voor den kleinhandel in ko loniale waren en comestibles wordt voorts zeer ernstig beperkt, zonder dat zulks naar de meening der Kamer afdoende gemoti veerd kan worden geacht. Voor het district onzer Kamer is van nog grooter belang, dat door het verbod van verkoop van vruchtenwijn in kruide nierswinkels enz. de vruchtenwijn-in dustrie haar debiet zeer sterk zal zien in krimpen, daar verwacht wordt, dat aller eerst de vraag zal verminderen en als in „drankwinkels" moet worden gekocht, op andere, meer alcohol bevattende, dranken de keuze zal worden gevestigd. Aan onze Kamer werd door enkele dezer vruchtenwijnindustrieën, welke thans bij den grooten invoer van buitenlandsche wij nen slechts nauwelijks kunnen bestaan, me- gedeeld, dat ongewijzigde invoering der wet wel een zeer ernstige ramp zou be- teekenen. Ad. 2o. Ten aanzien van de Plaatselijke Keuze meent de Kamer allereerst te moe ten opmerken, dat de café- en restaurant houders door het wettelijk mogelijk maken van plaatselijke keuze ernstig in hun be staansvoorwaarden worden bedreigd. Van belang acht de Kamer ten deze ook de internationale positie van Nederland als economisch centrum, en als land, waar tal van internationale bijeenkomsten van volkenrechtelijken, wetenschappelijken en commercieelen aard worden gehouden. Ook afgezien hiervan is voor Nederland het vreemdelingenverkeer van groote be- teekenia en stelt dit eischen, welke niet uit het oog mogen worden verloren. Door het beginsel van plaatselijke keuze in te voeren zal het vreemdelingenverkeer, naar de mee ning der Kamer, niet onbelangrijke schade lijden. De Kamer, niet ingaande op andere in het wetsontwerp geregelde punten, zal het derhalve op prijs stellen, indien de gewone winkelzaken' de bevoegdheid gelaten wordt om zwak alcoholische dranken te verkoo- pen en de plaatselijke keuze uit het ont werp wordt gelicht. Bij punt 7 der agenda wordt aangeboden het volgende concept-adres aan den Minis ter van Arbeid Zooals Uwe Excellentie bekend is, wor den overeenkomstig de tegenwoordige ju risprudentie op art. 2 der Arbeid wet sla gerswinkels beschouwd als „werkplaats" in plaats van als winkel. Naar de meening der Kamer klopt dit echter niet met de werkelijkheid en moeten slagerijen gerangschikt worden onder het begrip „Winkel". Moge al voorheen in sla gerijen het vee geslacht zijn, het karakte ristieke var. de hedendaagsche slagerswin kels is het verkoopen van vleesch, van el ders aangevoerd. De werkzaamheden, verricht om het vleesch in de vereischte hoeveelheid en vorm af te leveren, verschillende in prin cipe niet van wat in andere winkels ge schiedt. Ook zijn deze werkzaamheden niet zoo zwaar, dat deze categorie van winkelbedien den een bijzondere bescherming zouden be hoeven. Ten aanzien van de Personeele Belasting en de verschillende verordeningen op de Winkelsluiting, worden slagerijen trouwens beschouwd als winkgels. De Kamer zal het daarom zeer op prijs Stellen, indien Uwe Excellentie gevolg zou kunnen geven aan den wensch van den Nederlandschen Slagershond, neergelegd in de motie van 7 September 1927, waarin werd bepleit slagerijen wettelijk te rang schikken ondeo- het begrip „winkel." ADRES AAN DEN RAAD. Door het bestuur van den Neutralen Be- sluurdersbond is het volgende adres aan den Raad verzonden: Geven met verschuldigden eerbied te kennen ondergeteekenden W. F. v. d. Broek en J. G. Valkenburgh, resp. voorzitter en secretaris van den Neutralen Bestuurders- bond te Leiden ten deze domicilie kiezende te Leiden, Steenstraat 35; dat zij kennis hebben genomen van een voorstel voorkomende op de agenda der Raadsvergadering van 21 Mei a.s. om te komen tot wijziging van de verordening van 20 October 1924 (Gem. Blad No. 27), betreffende den Gemeentelijken Dienst van Sociale Zaken; dat do blijkbare bedoeling van de voor gestelde wijziging is, dat een georganiseerde uitgetrokken moet zijn van zijn eigen werkloozenkas, om voor verderen steun anders dan van het B. A. in aanmerking te kunnen komen, waarmede over het al gemeen wordt bereikt, dat de vroeger gel- 1 dende termijn van 3 maanden wordt ver anderd in 6 maanden, omdat voor vele werkloozenkassen de bepaling geldt, dat men gedurende 6 maanden lid moet zijn, alvorens bij eventueele werkloosheid steun uit de kas kan worden genoten; dat echter de termijn van het lidmaat schap om bij werkloosheid steun te kun nen genieten uit de kas, bij enkele belang rijke groepen werknemers als kantoor bedienden en typografen is gesteld op 12 maanden en de voorgestelde wijziging voor deze calegoriën dus tot gevolg zal hebben, dat de thans bestaande termijn van 3 maanden wordt veranderd in 12 maanden, waardoor het zal kunnen voorkomen dat personen tot deze groepen behoorende bijna een jaar lang hebben gecontribueerd aan hun werkloozenkas en dan bij voorko mende werkloosheid naar het B. A. zullen worden verwezen indien door hen om steun wordt gevraagd. Redenen waarom zij uwen Raad beleefd in overweging geven de voorgestelde wijzi ging niet goed le keuren, tenzij daarin de bepaling wordt opgenomen, dat voor steun in aanmerking komen personen die 6 maanden of langer lid zijn van een werk loozenkas. BOND v. NED. ONDERWIJZERS. Zaterdagavond hield de afdeeling Leiden van den ..Bond van Ned. Onderwijzers" een goed bezochte huishoudelijke vergadering in huize Feenstra Rapenburg 13. In zijn openingswoord constateerde de voorzitter, de heer Jac. Tjalsma met voldoening dat er weer groei in de afdeeling komt. Sedert de vorige vergadering traden niet minder dan 15 nieuwe leden toe. Na afdoening van de ingekomen stukken was het woord aan den heer Th. de Vries te Amsterdam, die een inleiding hield over: De benoeming van hoofden van scholen naar anciënniteit. Spreker stelde zich op het standpunt dat, met uitzondering van heel enkele gevallen, ieder onderwijzer het extra werk kan doen, dat door het hoofd wordt verricht. Billijk is dat ieder onderwijzer, die dit wenscht, op zijn beurt de salarisverhoo- ging krijgt, die aan de waarneming der be trekking is vej&onden. Een automatische benoemingswijze verdient daarom aanbe veling en de benoeming volgens anciënniteit komt hiervoor het mee9t in aanmerking. Op de' met gloed en overtuiging uitgesproken rede volgde een levendige gedachten-wisse ling waaruit bleek, dat men de hoofdstelling van den spreker onderschreef. Een bepaald besluit werd nog niet ge nomen. ONWEER. Het hevig onweer, dat zich gistermiddag boven onze stad ontlast heeft, heeft even gedreigd ernstige gevolgen te hebben. Alhoewel spoedig bleek, dat er hier geen persoonlijke ongevallen waren voorgekomen, richtte de bliksem toch nogal eenige schade aan. De tramdienst werd eenigen tijd ver stoord, doordat de bliksem insloeg in de bovenleiding hg de Blauwpoortsbrug en oversloeg in het terzijde daarvan gelegen kabelhuisje. Hierdoor ontstond een begin van brand, dat evenwel spoedig was be zworen. De tramdienst ondervond natuurlijk vertraging, ook op den doorgaanden dienst, maar spoedig was alles weer geregeld. Ook de eigen telefoonlijnen van de N.Z.H.T.M. die de stations van deze maatschappij onder ling verbinden, werden door den bliksem BINNENLAND. De export van boeren-Leidsche-kaas gaat beginnen. (Stadsnieuws, 1ste Blad). Inzake de Drentsche veenbranden sal geen beroep worden gedaan op de publieks offervaardigheid. (BiAnenland, 2e Blad). Vergadering van den Ned. Bond voor Ziekenverpleging. (Binnenland, 2e Blad). De „Veendam" het passagierschip van de HollandAmerika-lijn, aangevaren; geen gevaar voor passagiers en bemanning. (Ge mengd, 1ste Blad). Brntale diefstal aan boord van een schip te Amsterdam. (Gemengd, 1ste Blad). Te Farmsnm (prov. Gr.) is een kerktoren door den bliksem in brand geraakt. (Laatste Berichten, 1ste Blad). BUITENLAND. Het Engelsche antwoord omtrent het Amerikaansche anti-oorlogspact is overhan digd. (Buitenland, 1ste Blad). Spoedige overeenkomst te wachten in de Tanger-kwestie (Buitenland, 1ste Blad). De verkiezingen in Dnitschland; een so ciaal democraat doodgestoken. (Buitenland en Telegrammen, 1ste Blad). Verwacht wordt dat de regeering-Marx in Dnitschland zal altreden. (Tel., 1ste BI.) getroffen. De storing op deze Ignen duurde langer dan die op den tramdienst en een gToot aantal zekeringen moest worden ver nieuwd. Even later sloeg gistermiddag de bliksem j in een huizenblok aan den Rgnsburgerweg, bestaande uit de perceelen 62, 62a en 62b J bewoond door de families M., L. C. v. D., wed. M., Chr. en G. Als door een wondei werd niemand van de bewoners, die thuis waren, getroffen. Er werd slechts één van de drie schoorsteenen vernield. De bliksem vervolgde zgn weg langs de plafonds en de hal van perceel Rijnsburger- weg 62 en veroorzaakte een storing in de electrische leidingen der drie huizen. De materieele schade, door de bewoners der huizen geleden, is daardoor vrg aanzienlgk. Op 8 Februari is alhier opgericht de stichting Het Rechtshistorisch Instituut. Deze instelling beoogt de publicatie van geschriften op het gebied der rechtsgeschie denis, afkomstig van hoogleeraren, leerlin gen en oud-leerlingen der Leidsche Uni versiteit. Tot dit instituut kan ieder lid toetreden tegen betaling van een contri butie. De publicaties zullen in twee series ver schijnen: Serie I, bronnenuitgaven, serie li, verhandelingen. Ter perse zijn thans: serie I De oudste registers van het Hof van Holland, bewerkt door een aantal Leidsche studenten onder leiding van prof. mr. A. S de Blécourt en prof. mr. E. M. Meijers. Serie II. 1°. Geschiedenis van het erfrecht bij versterf in de Nederlanden, deel T, door prof. mr. E. M. Meijers, 2°. Le droit ligurien Uil het Engelsch van BEN BOLT. I- Waarom is hij vermoord? Alleen om f' boekje 1 Die hem vermoord heeft, heeft J? "et huis doorzocht en zijn zakken. P waai heeft.die naar gezocht? Naar dan naar dit prullige boekje. r hebben het niet gevonden omdat South- r wetende dat ze hem op de hielen za- I zoo voorzichtig is geweest het ergens I® k stoppen waar ze Het nooit zouden T.en- Het is de eenige aannemelijke ver- fals je niet wilt aannemen dat het Jeisje Lp9 gezicht werd nadenkend. r je niet dat zij in elk geval hier was ■J u zoeken? Lkm ze weten dat het hier was, e^2en stelling opgaat.... Aleck siw maar meer tegen. Hij nam de 1:«V» en bekeek die een poosje aan- -2. daarop zei hij zacht: Wie het fstejean keft, het hoofd van deze j 0r2anisatie is er verantwoordelijk 'iboj vermoed dat dat degene is die i f/JJ ajn de lijst slaat onder den naam tt jgu ^aar blijkbaar was South- "'I DasS n°^ heelemaai zeker van, dit woord staat een vraagtoe ten en daarachter is een naam geschreven de eenige naam die niet bepaald een bij naam is. Wat is dat voor een man? vroeg Singlefon geïnteresseerd. Steinmetzl Een Duitscher natuurlijk. Maar dat zegt weinig, want het is een ge wone naam. Maar we weten dan toch naar welk soort man we moeten zoeken, was het ant woord; en in zooverre is de kwestie toch iets eenvoudiger geworden. Eenvoudiger! herhaalde Aleck lachend. Als ik iets weet, is het dat deze geschie denis heelemaal niet eenvoudig zal zijn, of Charley Southwell moe9t nog verdere aan- wijzigingen hebben nagelaten. Opnieuw begon hij in het boekje te snuf felen en terwijl hij hiermede bezig was, teekende zich op zijn gezicht weer groote verbazing af. Een poosje keek Singleton hem vol belangstelling aan en toen de ander opeens een kreet liet hooren, vroeg hij uiterst nieuwsgierig: Nog iels ge vonden? Iets? Een massa? O, wal een warboel! En toch is er verband en systeem in dat alles. Hier staan de namen van allerlei uit schot van alle naties, dat soort waar South well zoo fel op was. Hier vind ik iets over het oproer van verleden jaar in Afghanistan en aan het eind van dit gedeelte staat in zwarte hoofdletters een van de namen van deze ilhistre lijst. „Rheingeld". Hij sloeg twee bladen om. Hier is een kranten uitknipsel ingeplakt over het oproer in Georgië legen de Sovjets, en daarachter weer een andere naam, iels*Russisch, waar je je tong over breekt. Weer begon hij te lezen en riep toen: Hier is „De Doctor", Die staat achter een aantëekening over een groote speculatie in Chileensche staatspapieren. Hij moet de geldschieter van de bende zijn. Een minuut later klonk een fluitje van zijn lippen als blijk van een nieuwe ont dekking. Tjonge, tjonge; die Southwell was toch op de hoogie Hier staat nu weer dat er op een brutale manier een partij machine geweren aan de Riffbewoners in Spaansch Marokko is geleverd en daaronder weer een van die mooie namen: „De Duif'. Nu, een duif heeft vleugels, dus ik denk dat dat de luchtreiziger van het gezelschap is. Groote Genade! schreeuwde hij een oogenblik later. Wat is er nu weer? Raad eens wie de Duif is? Dat kun je natuurlijk niet. Maar Southwell kon het wel en waarachtig, ik geloof dat hij hier nu iets positiefs te pakken heeft gehad Achter „De Duif" staan hier in het lijstje de letters G de St. P. Wat beteekenen die initialen Dick? Weet ik niet. Slaap je? Denk eens aan dien Fransch- man, die altijd over de Duitsche linies vloog en daar zulke dolle streken uil- haalde! Gérard de St. Pierre! riep Singleton, die het zich nu levendig herinnerde. Een rare Chinees I Zegt u maar een eerste klas schooier 1 Weet je niet meer wat er dien avond van den wapenstilstandsdag in Parijs ge beurd is? O. hemel jal Toen heeft hij een meisje vermoord. Ja. wat was dat beestachtig! En daarna verdween hij. Vergeet dat niet. Hij was spoorloos verdwenen en iedereen dacht dat hij zich van kant had gemaakt. Maar hier zie je zijn naam; zijn voorletters tenminste achter ,,de Duif"; de duif, het zachte dier, dat vleugels heeft 1 Ja, ja, wapens overbrengen naar de Rif fijnen, dat was net iets voor hem. 't Is maar een vermoeden, dat weet ik wel, maar die bijnaam doet aan een aviateur denken en die vent is juist zoo'n verloopen type waar Southwell volgens zijn beschrijving jacht op maakte. Ik verwed mijn hoofd er onder dat hij het is. Ja, het lijkt er wel op, stemde Single- ton nadenkend toe. Als we hem konden vinden, zouden we een slevigen draad in handen hebben. Ja, maar het zal een drommelsch moeilijk karwei zijn. Ik weet nog dat de Parijsche politie hem maandenlang gezocht heeft. Maar omdat hij weet dat ze denken dat hij dood is, is hij natuurlijk minder voorzichtig geworden, meende Singleton. Dat blijkt al uit het feit dat Southwell wist wie hij is. Als wij hem op het spoor kunnen komen We zijn hem immers op het spoor, antwoordde Tracy. Als we maar een van het stel kunnen identificeeren kan dat een middel zijn om achter het heele geval te komen. De klok sloeg en plotseling hield hij op. Hemel! Ik had geen idee meer van uur of tijd. Ik moet naar de club, daar moet ik iemand spreken die met Southwell van Parijs gereisd heeft. Ik heb hem vanmorgen een telegram gestuurd. Misschien weet hij iets. Ga jij in het boekje nog maai eens alles na Dick. Misschien vind je nog wel iets wat ons van dienst kan zijn. Hij rende weg en liet zijn vriend met het boekje zitten. HOOFDSTUK X. Singleton neusde meer dan een uur in het aanteekeningsboekje zonder iels le vin den dat ook maar de minste aanwijzing gai over den moordenaar of de moordenaars van Southwell. Na een tijdje gaf hij dan ook zijn pogingen om een sleutel te vinden, maar op en, met zijn oogen op den laatsten naam van de lijst gevestigd, verzonk hij in gepeins. Was „Bébé" B. het meisje, aan wie hij een uur geleden zijn liefde ver klaard had? Nu hij zich weer die letter op het met bloed bevlekte zakdoekje voor den geest bracht, die zoo merkwaardig overeen kwam met deze beginletter in groenen inkt als hij dacht aan dat miniatuurportretje dat naast den doode gelegen had en aan het feit dat het geheim van haar aanwezigheid in de Belvoir Mansions nog steeds niet was opgelost, kwam de argwaan, die zijn vriend koesterde met kracht ook bij hem op. Neen, zei hij zacht in zichzelf, vech tend-om zijn twijfel te onderdrukken, neen het is onmogelijk! Hij haalde het miniatuur te voorschijn. Een blik op het mooie, reine gezicht gaf hem zijn vertrouwen terug. En er kwamen nog andere overwegingen om dat vertrou wen te schragen hij herinnerde zich weer hoe zij daar gisteravond in zijn kamer had gestaan en hem ge smeekt had haar toch te gelooven en hij dacht aan de liefde die hij plotseling voor het meisje had opgevat en die hij haar zoo stoutweg beleden had De schijn was sterk tegen haar, maar hij wilde op zijn intuïtie vertrouwen. Dit was zekerder gids dan (Wordt vervolgd).

Leidsch Dagblad | 1928 | | pagina 1