Purol bij Huiduitslag en Huidverwondin LAND- EN TUINBOUW. DE FONDSENMARKT. DAMMEN. SCHAKEN. Liter, critiek. 7.35: Bach's partitas, voor piano. 7.45: Lhiitsche causerie. 8.05: „The mists of morning". 1-acter van Bil- ton. 8.50: Orgelconcert. 9.20: Nieuws- her. 9.35: Causerie: Lord Curzon. -- 9.50: Nieuwsb. 9.55: Vocaal concert. E. Schumann, sopraan. 10.20: Orkestcon cert. Werken van W. H Reeds. B. Shors, viola. Orkest o.l.v. den componist. 11.20 12.20: Dansmuziek. Parijs „Radio-Paris", 1750 M. 10.50— 11 u.Muziek. 12.50—2.10: Orkestcon cert. 4.055.05: Liter, en muzik. mati nee. 9.0511.20: Concert. „Les Saltim- "banques" van Ganne. Lajigenberg, 469 M. 1.25—2.50: Orkest concert. 6.207.15: Kamermuziek (piano viool). 8.35: Annette von DrosteHuls hof! en haar werken. F. Castelle, declama tie en causerie. H. Doode, zangeres. Werag strijkkwartet. Daarna tot 12.20: Dansmuz. Zeesen, 1250 M. 12.205.20: Lezingen. 5.206.20: Orkestconcert. 6.208.05: Lezingen. 8.50: „Hanni geht tanzen", operette in 3 acten van Bodanzky en Eys- ler. De Schlesische Harmonie en Breslauer artisten. 10.50: Sluiten. Hamburg, 395 M. 11.20: Kamerconcert in Schwerin. 4.35: Der Barenhauter", sprookje. 5.40: Orkestconcert. 6.15: Orkestconcert. 7.20: Orkestconcert. 8.20: Kerkconcert. Werken van Biber, voor orgel en viool. 9.20: Vocaal concert. Koor en soli. Brussel, 509 M. 5.206.20: Triocon- oert. 8.35—10.35: Orkestconcert. RECLAME. Bij vale, grijsoeelachtige gelaatskleur, ver moeidheid der oogen, zich onwel voelen, be droefde gemoedsstemming, zwaar droomen, maagpijn, drukking op 't hoofd en wanneer men meent ziek te zijn, is het raadzaam, gedurende eenige dagen 's ochtends op de nuchtere maag een glas natuurlijk „Franz-Josef'-bitterwater te drinken. In hun praktijk wenden de geneesheeren bij voor keur het „Franz-Josef"-water aan, omdat het de oorzaken van vele ziekteverschijnselen op zachte wijze, zonder dat de lijder er hinder van heeft, wegneemt. 9873 DE ROZENTEELT TE RIJNSBURG. Wanneer wij een plaats uit onze omgeving zouden noemen, waar zich in de laatste halve eeuw de tuinbouw op intensieve wijze heeft ontwikkeld, dan staat Rijnsburg ongetwijfeld bovenaan. Een halve eeuw ge ledon vond men daar niet veel anders dan landbouw, en dat nog wel op de meest grove manier. Wanneer men enkele wel gestelde landbouwers uitsloot, was de rest van de bevolking arbeiders, die het grootste gedeelte van het jaar op andere plaatsen in de omgeving werk moesten zoeken en oen overigen tyd doorbrachten met niets doen. Rijnsburg was toen, wat men mei recht kon zeggen, een zeer arme plaats. De tijden zijn gelukkig veranderd en tbans is deze gemeente een plaats, waar welvaart heerscht, ai willen wij het woord weelde liever maar niet gebruiken. De oorzaak ligt voor de hand; de armoede was het, die de Rijnsburger arbeiders deed zoe ken naar andere bronnen van inkomsten,, en dat was de handel. Begonnen met venten van de producten, welke de plaats zelf voortbracht, werd dat voortgezet met wat men in andere plaatsen kon koopen, en dat waren in het voorjaar, de periode van werkeloosheid bij uitstek, de bloemen. Het spreekt vanzelf, dat men ging kweeken wat het bloemen-minnend publiek vroeg en daar in eae is men voortdurend doorgegaan, zoo zelfs ,dat Rijnsburg geworden is de belang rijkste plaats voor het vervroegen van tulpen en andere bolgewassen. Aan de vraag naar rozen, de koningin der bloemen, konden de bloemenhandelaars maar nooit in voldoende mate voldoen. De vraag: waarom kunnen wy op onze beste gronden niet even goed rozen kweeken als te Aalsmeer en Boskoop? werd dikwijls go- steld, maar het bleef tot het stellen der vraag. Voor enkele jaren had de bekende handelskweeker C. Vianen den moed om een warenhuis met rozen te beplanten, en spoedig bleek het, dat de rozen het uit stekend deden en hij daarmede een resultaat bereikte, dat de stoutste verwachtingen over trof. In de eerste plaats was het financieele resultaat uitmuntend en, wat van zeer groote beteekenis genoemd kan worden, de afnemers verklaarden eenstemmig, dat de in Rrjnsburg gekweekte rozen langer stand houden, dan die uit andere plaatsen. Vooral voor de bloemenwinkeliers is dit niet van beteekenis ontbloot. Het spreekt vanzelf, dat de vak- genooten met groote belangstelling de proef van den heer Vianen gade sloegen. Aangemoedigd door den gunstigen uitslag zijn meerdere kweekers begonnen bij hun overige cultures ook die van rozen te voegeix. En niet alleen plant men nu rozen in waren huizen, maar enkelen hebben stookkassen gebouwd, zoodat binnen afzienbaren tijd Rijnsburg zal kunnen voldoen aan de vraag naar rozen gedurende het geheele seizoen. Reeds zyn er 15 kweekers, welke zich op de cultuur van rozen, als bijcultuur, toe leggen. De beplante kassen kan men veilig op 1000 1100 Rrjnlandsche roeden stellen. De verscheidenheden, welke men in hoofd zaak kweekt, zijn: Hadley, Columbia, But terfly, Rox Hollandia, Ophelia, Golden Ophe lia en Claudius Pernet. Wat de rozencultuuf voor Rijnsburg in de naaste toekomst zal worden, is moeilijk te zeggen. Voor de nij vere en ondernemende kweekers wenschen wij, dat de resultaten goed mogen blijven en dat deze cultuur zal bijdragen tot de •welvaart der plaats. PLUIMVEE. WENKEN VOOR DEZEN TUD. Als men nu de kippen in den boomgaard laat loopen, zullen niet alleen de hoenders daarvan profiteeren, zal ook uw voerrekening er lager door worden, doch heeft ook de boomgaard zelf er voordeel van. Menig in sect, menige larf, die straks de vrucht schade zou doen, zal in de grage kippenmaag ver dwijnen. Sluit een niet ^ewenscht broedsche hen enkele dagen op in een kooi, welke iets van den grond is verwijderd en waarvan de bodem uit gaas of uit latten bestaat. Voer haar precies zooals de andere kippon, pas dus geen hongerkuur op haar toe en geef haar een blaadje groen als versnape ring. In enkele dagen zal ze dan broedsch-af zijn. Zorg zoo noodig voor schaduw. Een vier tal staken in den gTond en daarover een los gesneden baalzak geeft al een aardig schaauwoppervlak. Zitten de kippen in een ren, dan kan zoo'n baalzak over de ren gelegd worden. Zit men dik in loofboomen hout, dan kunnen enkele bebladerde takken over de ren gelegd worden. Allemaal hulp middelen, welke naar hetzelfde doel leiden en naar gelang de omstandigheden riek voordoen, toegepast moeten worden. Als gij uw kuikens het meelvoer aan gemengd geeft, wat voor kleine koppels de aangewezen weg is, zet het hun dan vooral niet te papperig voor, omdat ze er anders licht diarrhee van zullen krijgen. Besteedt al uw aandacht aan frisch drinken. Frisch water is goed; frissche karnemelk is beter. Is het weer zoo guur, dat de kuikens binnen gehouden moeten worden, geeft dan het zaad in het strooisel, welk strooisel steeds frisch gehouden moet worden. De jongelui hebben dan wat te krabben en zullen vool verveling bespaard blijven. In de Meimaand geboren kuikens der lichte rassen, mits van goede afstamming, kunnen in de Novembermaand aan den leg gaan. Evenwel is het dan noodig, dat ze prima worden verzorgd. Zoek het beste plekje voor ze uit en laat het hun aan niets ontbreken. Het rattengespuis is een voortdurend ge vaar voor ons kuikenvolkje. Zorgt er ook voor, dat ze niet bij het voer kunnen komen. Laat het voer niet in zakken staan. doch. bewaar het in met blik gevoerde kisten. In het deksel daarvan maakt men dan een flinke opening, yrelke met het bekende hor retjesgaas wordt dicht gemaakt. Er kan dan frissche lucht bij komen, waardoor het voer niet muf zal worden. Laat geen etens resten in de ren of in heit hok achterblijven. Het voer is gekocht om de kuikens en niet om de ratten te doen groeien. Rust niet, voordat de laatste rat zijn laatsten adem heeft uitgeblazen. De kippen verorberen steeds een flinke portie gras. Als men een goede kwaliteit weigrond heeft en men wil deze ook goed houden, dan moet men voor de lichte ras sen 10 a 12 vierkante mefer per kip en voor de middelzware rassen 12 a 15 vierkante meter nemen. In de onmiddellijke omgeving der hokken zal het altijd wat kaal blijven; daar is zelfs de beste kwaliteit weidegrond niet te&en bestand. Heeft men de kippen dus meer weide tot hun beschikking gegeven dan de hiervoren genoemde maten, dan zal het gras te lang en te taai worden en komt de zeis, de schaar of het mes er aan te pas. Zet er geen losloopende geit in, want diet tornt tegen het gaas op. Een schaap vol doet daarentegen weer heel goed in een ruime kippen omheining. Als het gras goed kort wordt gehouden, heeft men ook het voordeel, dat de kippen den bodem beter onderhanden kunnen nemen. Als iemand onvoldoende ziet, zegt men wel een9, dat hij ..kinoig" is. Hoe die uitdrukking in de wereld is gekomen is mij een raadsel, want een kip ziet juist heel 9cherp. Het kleinste wormpje ontgaat haar niet en bij het flauwe schijnsel van een petroleumlamp weten ze, wanneer de dagen kort zijn ge worden, het zaad uit het strooisel, ook wel krabbed genaamd, op te diepen. Daarom is het ook, zoowel voor de kippen als voor de kuikens van belang, dat de rennen kort worden gehouden. De topjes van het groeiende gras vormen ook een uitmuntend groenvoer zoowel voor de volwassen hoen ders als voor de kuikens. Bovendien zal het lange gra9 niet alleen de beencta der hoen ders langer nat en koud houden, maar ook voor U zelf is het geen hapje in lang gras te loopen, dat doornat is geworden en het vocht onaangenaam lang vast houdt Door de jongste emissie der American Enka. Corporation is opnieuw de publieke belangstelling voor kunstzijde en aïles wat daarmede verband houdt, waikker geschud. Kunslzijde-aandeelen zijn „het fonds" bij uitnemendheid tegenwoordig en geen ander fonds mag zich zoo in de algemeene waar deering verheugen. Dit heeft zijn oorzaak in het feit, dat de kunstzijde-industrie of schoon reeds tamelijk uitgegroeid, nog geenszins is volgroeid. Zij is zelfs nog steeds in haar begin-sladium en de groote mogelijkheden waarvan men allerwegen droomt, moeten zelfs nog voor een belang rijk deel gerealiseerd worden in concrete waarden. De kunstzijde-industrie is van vrij recenten datum. Haar eigenlijke op komst echter dateert van na den oorlog. De eerste kunstzijde-productie vondt plaats in 1896 met een totaal van 1,3 millioen pond. Thans bedraagt de totale productie ca. 280 millioen pond waaruit blijkt welk een geweldige groei zich inmiddels heeft voltrokken. En nog is men niet aan het einde, maar slechts aan het begin. Want, het wereldvert>ruik zal ongetwijfeld nog veel en veel grooler worden, gezien de ail- lerwege bestaande behoefte aan god- koqpe kieedingstof. De Engelsche Econo mist van de afgeloopen dagen bespreekt de kwestie van den prijs-basis en geeft uiting van zijn vertrouwen, dat het den verschil lenden internationalen groepen mogelijk zal zijn een prijs overeen te komen die zoowel in het belang der producenten ais in het belang der marktverhoudingen ia Bij de kunstzijde-industrie moet men in- tusschen onderscheid maken tusschen de viscose-zijde en de acetaat-zijde. De pro ductie van deze laatste soort is nog betrek kelijk zeer gering, maar ook hier is de ont- wikkelingstendenz in een voortschrijdende richting gaande, fntusschen mag men niet vergeten, dat de meeste nieuwe maatschap pijen groote moeilijkheden te overwinnen RECLAME. hebben, alvorens zij op een commercdeele en economische basis kunnen werken. De British Enka b.v. opgericht in September 1925 heeft thans pas een groot deel harer fabrieken kannen voleindigen. In Juli 1927 kon de British Enka pas in productie ko men en in het midden van dit loopende jaar zal de fabriek de tweede zijn in Enge land welke 18.000 pond per dag zal kun nen produceeren. Bij de British Celanese b.v. opgericht in 1916 heeft de ontwikke ling van het cellulose acetaat-procedé vele jaren geduurd en reusachtige kapitalen zijn hierbij verslonden. Eerst thans is zij op een behoorlijke winst-basis gekomen, aJ- thans volgens de' mededeelingen der direc tie. Uit deze paar voorbeelden blijkt zoo ongeveer welke moeilijkheden er overwon nen moeten worden en dat, ook al ziet het publiek zulks over het hoofd, er toch ook wel riskante zijden aan een dergelijk be drijf verbonden zijn. De grootste moeilijk heden echter zullen blijven opleveren de verschillende concurreerende groepen. Deze fabriceeren allen diverse soorten kunst zijde en nu is weliswaar voor iedere soort een toekomst-mogelijkheid, echter niet bij een prijsvorming die ondei den druk staat eener moordende concurrentie. Immers, dan zal het geïnvesteerde kapitaal nimmer kunnen rendeeren en op den langen duur zullen de verliezen zelfs niet kunnen uit blijven. De uitgifte der American Enka beoogt de financiering van een nieuwe kunstzijde fabriek in Amerika, zulks als gevolg van de hooge invoerrechten welke in de Ameri ka ansche Unie geheven worden van kunst zijde. Naar men weet bedraagt het invoer recht ca .45 pCt. van de verkoopprijs van het land van herkomst. Een gunstige om standigheid is. dat de Enka-producten reeds sedert enkele jaren met succes in de Ver- eenigde Staten worden verkocht. Voor het overige is ook hier van toepassing wat wij zoo juist hierboven hebben geschreven. Het zal nog wel enkele jaren duren voor aleer de American Enka bedrijfswaardig is. En dan pas kan er worden geproduceerd onder de alsdan vigeerende omstandighe den. Welke die omstandigheden zullen zijn, is natuurlijk niet te voorspellen. In de afgeloopen week, welke onderbro ken werd door den Hemelvaartsdag was de stemming voor kunst zijde-aandeel en op de locale fondsenmarkt min of meer verdeeld en dientengevolge fluctueerden ook de prij zen der verschillende soorien. Over het al gemeen was deze rubriek aan den lageren kant. Op onderscheidene dagen kon zelfs van een reactie worden gesproken. Nu moet men niet vergeten dat de algemeene stem ming niet meer zoo willig is als eenigen tijd geleden. Dit hangt samen met diverse omstandigheden, waarvan o.m. mag worden genoemd het naderende reis en vacantie- seizoen. Veelal pleegt men tegen dit sei zoen loopende posities af te wikkelen. Zoo ook thans en het is opmerkelijk dat door loopend winstnemingen plaats vinden en dat van de zijde van het publiek op voor zichtige wijze realisaties plaats vinden. Een ander opmerkelijk verschijnsel van onze beurs is de bij voortduring levendige stemming voor buitenlandsche waarden, waarbij o.m. Belgische fondsen nogal sterk op den voorgrond treden. De prijzen zijn evenwel niet stabiel en na eenige belang rijke stijging vindt bijkans onmiddellijk eene reactie plaats. Dit geldt b'.v. voor Lino leum welke van 3-10 op 378 kwamen om vervólgens weder op 360 te belanden. Ook Comp. du Liège waren na de sterke rijzin gen der laatste dagen wederom in reactie. Belgische bank-aandeelen, met name Ban- que de Bruxelles en Credit Anversois wa ren eveneens luier in de markt. De algemeene technische positie wa9 niet bijster gunstig voot de cultuur-af dee lingen. Hier bestond wel de minste belang stelling. Aanvankelijk waren Tabakken b.v. vrij vast. niettemin bleven de affaires hier een kalm aanzien behouden en hadden ten slotte feitelijk weinig te beteekenen. Voor het moment wekt de beweging in Ameri- kaansche kringen tot vorming van een pool de aandacht hiervan wellicht minder gun stige consequenties voor onze tabaksmarkt te wachten zijn. ZooaJs men weet en ge lijk wij reeds eerder schreven beoogen de Amerikanen niets minder dan wettelijke bescherming van hun positie als kooper onder aanvoering van het argument dat de Nederlandsche tabaksproducenten den Su- matra-oogst geheel en al monopoliseeren. In een der jongste afleveringen van de „Indische Mercuur" weerlegt prof. de Bussy deze bewering en zegt dat er van een overeenkomst aan de zijde der produ centen geen sprake is. Ten stelligste wordt ontkend dat er een afspraak bestaat tot be- en in-perMng van den oogst. Iedere maatschappij is vrij in haren aanplant en legt dien aan overeenkomstig hare eigen positie en verwachtingen. Een ander feit is dat de consumptie in Amerika stijgende is. Voorts, zijn de geschikte gronden zoo lang zamerhand zoowat geheel in gebruik geno men en vervolgens is er nog deze omstan digheid dat de bekende slijmzielkte nog wel eens parten speelt, ook ondanks de maat regelen die hiertegen genomen worden. In rubberwaarden ging in de achter ons liggende dagen niet veel om. De prijzen waren vrij stabiel mede tengevolge van de weinige affaires. Wat de positie van de rubber betreft, zoo verwacht men dat de voorraden in de produceerende landen zul-* len stijgen in verband met de opheffing der restrictie tegen 1 November. Dan zal uiteraard wederom het vraagstuk der prijs vorming aan den dag komen en het is be grijpelijk dat men met bet oog hierop wel wat voorzichtig is. Suikerwaarden, waarin evenzeer al wei nig omging, lagen aan den vasten kant. Ten opzichte van deze soort moet men niet vergeten dat een groot deel van het circu- leerende materiaal thans in vastb handen is gekomen die weinig aanleiding hebben zicb hiervan weder te ontdoen, Van Oliewaarden waren Koninklijke Olie tijdelijk eenigszins lager. Van in dustrieel© fondsen hadden Philips aanvan kelijk iets van aanbod te lijden waardoor de koers een vijftiental procenten inzakte. Op het verlaagde peil ondervond dit fonds echter weder voldoenden steun. Op de buitenlandsche afdeeling trekken Roemenen wederom eenige aandacht in verband met de op handen zijnde stabili satie van het Roemeensche betaalmiddel en een aanhangig gemaakte regeling der Roemeensche schulden. Desbetreffende con ferenties hebben reeds plaats gehad en naar veriuidit tot dusverre met gunstig suc ces. Trouwens in alle landen van Europa heeft men bij een uiteindelijke regeling een groot interesse, niet het minst ten onzent waar immers groote bedragen aan Ru- meensche fondsen rirculeeren. Vrij zeker mag thans wel worden aangenomen dat hgt tot een regeling komt, gezien het feit dat Engeland een der grootste posten Ru- meensche fondsen in zijn bezit heeft. Inder tijd immers heeft Engeland vrijwel het ge heele Duitsche bezit aan Rumeensche fond sen opgekocht. Ook voor Frankrijk i9 het van groot belang dat spoedig deze zaak in bet reine wordt gebracht. Ten opzichte van Frankrijk is in elk geval dit reeds bereikt, dat de rentebetaling met ingang van 1 Ja nuari 1919 zal worden hervat. De Amerikaansche afdeeling hield zich geheel aan de noteering welke Wallslreet overseinde. Keesport Tinplate waren deze week ten onzent vrij vast. Geld op prolongatie noteerde 4 pCt. 11 Mei 18 Mei 6 pCt Nederland 1922 105K 1054 5 pCt Nederland 1918 101H 101 Ke i'li pCt. Nederland 1916 IOI14 lOOKs i'h pCt. O.-Indië 1926A/B 98H 984 Amsterdamsche Bank I8614 1874 Koloniale Bank 267 2654 Cert Ned. Handel-Mij. 189 192 Hol! Kunstzijde 277 262 Ned. Kunstzijde 591 560 Maekubee 216 202 Jurgens gew. aand. 2904 Philips Gloeilampen 786 753 Redjang Lebong 119 120 Singkep Tin 413 Kon. Petroleum 405 4034 Amsterdam Rubber 242)4 2424 Hessa Rubber 302)4 3014 Holland-Amerika-Lijn 784 784 Neder! Scheepvaart Unie 21314 2154 Stoomv.-Mij „Nederland" 202)4 2024 Cultuur Mij Vorstenlanden 189 190 Handelsver. Amsterdam 767 766 Arendsburg Tabak Mij. 6704 644 Deli Mij 4634 464 Senembah Tabaks-Mij. 5184 518 Cer! Union Pacific 199 199 Alle correspondentie betreffende deze rubriek te zenden aan het Bureau van onB Blad of aan den Red. C. de Nie, Joris v. d. Haagenstraat 26, 's-Gravenhage. Op lossingen binnen drie weken na publicatie. PROBLEEM No. 387. A. H v. d. GEEST. Zwart 10 schijven op: 8, 12, 16 17, 18, 20, 22, 24, 30 en 44. (Zwart). Wit 9 schijven op: 21, 23, 27, 29, 31, 32, 33, 39 en 50. PROBLEEM No. 388. A. H. v. d. GEEST. Zwart 12 schijven op: 3, 5, 7, 8, 10, 12, 17, •19, 20, 22, 23 en 24. (Zwart). Wit 38, 39, 47 48 49 50 (Wit). 11 schijven op16, 21, 32, 33, 34, 35, 40, 45 en 49, PROBLEEM No. 389. (Lokzet). O. G. VAN VEEN. Zwart 15 schijven op2. 3, 6, 8, 10,1] 14, 17, 18, 19, 20, 21, 22 en 25. (Zwart). (Wit). Wit 15 schijven op: 26, 28, 29, 30 31 34, 40, 41, 42, 43, 44, 45, 48 en Wit speelt en wint. Oplossing probleem No. 374. C. Mostet (Damspel). Wit: 29—24, 17—11, 38—32, 32rL Zwart: 27x47, 6x28, 47x19. Oplossing No. 375. G. Gortmsu. (Damschool). Wit: 39—33, 29—23, 42—37, 37—81,4 Zwart: 19x39, 28x19, 39x28, 96x37. 28x30 volgt 2923 enz. Oplossing No. 378. J. Molenaar, Leid Wit27—21, 35—30, 28—22, 37-31, 3> 39—33, 25x5. Zwart: 16x27, 12x21, 27x18, 36x27,3! 29x20. Oplossing. No. 377. O. G. v. V«a Wit: 32—28, 29—24, 48—43. 22-17,3 25x3. Zwart: 37x46, 46x49, 49x20, 50x11, 1 Oplossing No. 378. Wit: 27—21, 19—13, 24x4 of 4x1 Zwart: 29x8, 8x19 of 26x17. Oplossing No. 379. (Lokzet). Wit: lokzet 42—37, 44—39, 37—32, 17 enz. Zwart: 21—27 1 27x47, 47x19, 2S—27. Oplossing No. 380. Wit: 49—43, 32—27, 29x20, 27—2!,S 30—25, 35x2. Zwart: 26x46, 46x23, 25x14, 17x28, 39x30, Een fraai stukje. Oplossing No. 381. Wit: 17—11, 28—23, 39—33, 30—25, Zwart: 29x18,- 18x20, 14x23, 16x7. Een humoristisch partijstukje ingi door O. G. v. Veen. Zwart 13 schijven op: 3, 8, 7, 8,1 16, 17, 18, 19, 20, 23 en 26. Wit 13 schijven op: 28, 30, 31, 32,! 39, 40, 41, 42, 43, 48 en 60. Zwart speelde 1721Speelt zwart 2 kan wit damslag maken door: 30—Sis 39—34, 32x1. Zwart: 19x30, 13x24. 1 Op zijn beurt denkt zwart nu t« I winnen door9429, 2530, 3—6,1 Wit: 1x34, 34x25, 25x21, 50—44, zwarte dam wordt afgenomen met tot slot. Correspondentie: *A. H. v. d. zet 813 belet wit dam te halen 3430 acht ik van wit niet de steTkits| wel de stand remise is. Opmerking! voor rekening van den inzender J. N. In No. 378 heeft iw. gedwongen hoe hij ook slaat. Goede oplossingen problemen "J Watney van de heer Tjalsma, van f Walney van de heer v. d. Linden, hleem Möller van de heer Schrama. De oplossing van het probleem van J ner zal ik de volgende maal behar Hierbij een probleem, dat mij auteur werd toegezonden. PH. J. VAN DER LINDEN, (original). Wit begint en geeft mat in I* Wit Kb2, Db8, Tf8, Le-4 en e3, f Zwart: Kh2. Lh8 en b5, pi M De volgende partij werd gespet" strijd om het kampioenschap f>1 De heer Baratz werd No. 1. Snosb 1 IN P>' si] Ratnetr. 1. Pf3 2. c-t 3. ?3 4 Lg2 5. 0—0

Leidsch Dagblad | 1928 | | pagina 14