BEEKMAN moderne Olympische Spelen F SPORT. Deze maand Houten Ledikanten f 5.90 NU- NIET MORGEN zij uw leuze,vooral als <jij U wilt verzekeren bij DE AMSTERDAMSCHE KOREVAARSTRAAT U SLAAGT ZEKER NIET DUUR. :1 KUNST EN LETTEREN. AMSTERDAM 1928. door W. P. HUBERT VAN BLIJENBURGH. V. Nadat wij ons in de voorafgaande arti- len met het verleden hebben bezig gehou- n vinde hier thans nog een beschouwing er de naaste toekomst een plaats. Sinds de herleving der O. S. is er steeds n soort wedijver geweest tusschen de ver diende nationale Olympische Comité's om r bun respectieve landen de eer te reser- ren voor het orgamseeren dezer groote ternalionale wedstrijden. Ook Nederland m vertegenwoordigd door den toenmali- n enthousiasten voorzitter van het Neder- dsch Olympisch Comité, F. W. Baron van yll van Serooskerken, aan dien wedstrijd 1 en nadat onmiddellijk na den oorlog, om enen van sport-diplomatieken aard, de sten van de Vile en VlIIe Olympiade res- lievelijk aan Belgis en Frankrijk waren -wezen, werd in 1923 aan het Nederl. ymp Comité de voorloopige toezegging ge in, dat de O. S. in 1928 te Amsterdam, in en door Nederland zouden worden ge- niseerd. Op het Olympisch Congres te e werd door den Nederlandschen Ge- t in Italië officiéél namens de Nederland- Regeering medegedeeld, dat onze Re- ring gaarne zou zien, dat de S. in 1928 Nederland zouden worden gehouden en zij r medewerking zou geven, et is op grond van deze officieel namens Regeering gedane toezegging, dat het rstel van den toenmaligen Minister de -r tot het verleenen van een subsidie ten oeve van de organisatie der O. S. in 1928 de Volksvertegenwoordiging had behoo- le worden aangenomen. Voor- en tegen- nders, enthousiasten en nuehterlingen. rechtgeaarde Nederlanders hadden toen ooren in te zien, dat een eenmaal namens e Regeering gedaan aanbod, gestand moet -den gedaan en het zou een schande voor, land zijn geweest, wanneer ons N. O. C. genoodzaakt zou hebben gezien, de or- isatie der O. S. in 1928 aan een andere e over le dragen. Maar gelukkig is dit noodig gebleken en bleek een voldoend lal Nederlanders zich, beter dan de meer heid hunner vertegenwoordigers in de ede Kamer, rekenschap te geven van het ng van het vervullen van een eenmaal om genomen verplichting. Zoo is dan, 'erRegeeringseteun, het organiseeren der 8. door het Nederlandsche Volk-zelf, mo- ;jk gemaakt horens het programma dezer wereld- slrijden nader te bespreken, zij de aan- I gevestigd op enkele omstandigheden, nioor de Spelen te Amsterdam zullen ver- Hen van de voorgaande Olympiade- 'ngen. «wel, o.&. ook in 1906 te Athene, van S. wel eens gebruik werd gemaakt door -logen tot het doen van onderzoekin- gullen toch bij de aanstaande Olympi- Spelen voor de eerste maal op groote I onderzoekingen worden ingesteld op bied der physiologie en psychologie der msoefeningen en wel onder leiding van Buitendijk, hoogleeraar in de physiolo- -Q de Universiteit te Groningen en aan "demie voor Lichamelijke Opvoeding te rdam Onder hen, die-op uitnoodiging prof. Buitendijk onderzoekingen ter tse zullen verrichten, bevinden zich de vooraanstaande buitenlandsche spe- 'ien op dit gebied. sar er is meer. Nadat de Nederlandsche "kundige Vereeniging voor de Licha- e Opvoeding het plan had opgevat tot rganiseeren van een wetenschappelijk es voor de Lichamelijke Opvoeding ge- nde de Olympische Spelen en de Regee- had toegezegd' daarvoor een in ver ing K 't groote belang gering bedrag begrooting te Zullen brengen, werd ook voorloopige toezegging weder ingetrok- ra zou dit Congres niet hebben kunnen aan bij gebrek aan geld, indien niet op lerlaalsle oogenblik de Internationale niging van Sportartsen, die in Januari te St. Moritz tot stand is gekomen, al lijk had besloten, de organisatie van dit 'i le doen verwezenlijken en op te dra- lan de genoemde Nederl. Geneesk. Ver., n afdeeling daarvan vormt, reeds deze, thans voor het eerst tot lebrachte, combinatie van het weten- lijk onderzoek met de sportieve ijk een heuglijke gebeurtenis, daaraan zich nog een tweede toe te juichen 'jl namelijk bij de voorgaande Olym- Spelen het aantal festiviteiten voor kials, supporters en journalisten legio teodat die arme Comité-leden van IflU- Juctten, soupers etc. doodmoe waren werden daarbij de athleten, d. w. z. 'Inemers zelf zoo goed als geheel ver- thans heeft zich te Amsterdam een issie voor Cullureele en Economische anda gevormd, die zich o.a. ten doel wk den athlelen gelegenheid te geven JNvsr van ons land te zien dan hun va hel Stadion te Amsterdam, -jien hebben zich verschillende klei- Comité's gevormd, die zich ien doel e'k voor een of meer speciale lan- 'cursies te organiseeren voor de deel- natuurlijk op zoodanig tijdstip, dat 'auig voor die bezoekers is afge- Hvl is in hooge mate verblijdend, *'ch thans blijkbaar meer en meer "3P gaat geven van het feit, dat de er ook nog zijn endat "is deelnemers de Olympische Spe- 3>el zouden zijnl M eigenlijke technische programma T3't op te merken, dat enkele '•-nummers vervallen zijB, maar dat 'noTer voor het eerst eenige alhle- JJjJMs voor dames op '1 programma 1,1' de wintersporten, die in Januari i» plaats haddefi. zullen ook en voetbalwedstrijden nog vóër ,'IEt'e opening der O. S. op 2S Juli, Mei lot 15 Juni, plaats heh- "■medelijk zal het voetbalte urnooi op 10 Juni worden beëindigd) in verband met de weersgesteldheid, die zich in den zomer minder voor die spelen leent en ook, ten einde den duur van de „kera-wedstrij- den" te beperken. Het voetbalspel is in ons land zeker het meest populair en zoo zal dan ook het finan- cieele resultaat der O. S. voor een groot gedeelte afhangen van het weer, dat naar wij hopen moeten, deze kampen zal begun stigen. Intu9schen mag worden verwacht, dat ook de belangstelling voor hockey door de eerste wedstrijden dermate zal worden gewekt, dat ook hierbij het Stadion goed gevuld zal zijn. Reeda is gebleken, dat de Brilsch-Indische ploeg een ware virtuositeit aan den dag legt, zoodat ook de hockey wedstrijden op een hoog peil kunnen staan Terwijl de hockey- en voetbalwedstrijden, behalve in het Stadion, ook nog op ver schillende andere velden, voetbal mis schien zelfs in andere steden, gehouden moeten worden, worden de eigenlijke kern sporten alle op het Stadion-terrein afge werkt De plechtige opening der Olympische Spelen heeft plaats op Zondag 2é Juli in hel Stadion, zeer waarschijnlijk in tegen woordigheid van de Koninklijke Familie. De openingsplechtigheid heeft 's middags in het Stadion plaats en wordt 's morgens vooralgegaan door een Kerkdienst De eigenlijke Olympische Spelen duren ruim twee weken, waarbij drie Zondagen. De tak van sport, die den meesten tijd in beslag neemt, is het schermen, dat op 29 Juli aanvangt en tot en met 11 Aug. voortduurt. De schermwedstrijden voor dames worden op floret gehouden en om vatten alleen personeeie wedstrijden. Die voor heeren bestaan in personeeie wed strijden op floret, degen en sabel en landcn- wedstrijde-n op dezelfde wapens. Voor de personeeie wedstrijden kunnen van elk land 3 schermers deelnemen, terwijl elke natie in een landenwedstrijd vertegenwoor digd kan. zijn door 6 schermers, waarvan er in elke malch 4 schermen, telkens aan te wijzen door den aanvoerder van elk land. De wedstrijden worden achtereenvolgens gehouden op floret, degen en sabel, telkens de landenwedstrijd vóór den overeenkom- stigen persoonlijken wedstrijd. De athletiek-wedslrijden, die van 29 Juli lot 4 Augustus zullen duren, omvatten voor de heeren: hardloopen op 100, 200, 4O0, 800, 1500, 6000 en 10.000 M-, den Marathon loop over 42 K.M. 192 M 3000 M. mei hin dernissen, 110 M. en 400 M. met hinder- lissen; hoog- en vèrspringen met aanloop, den driesprong, polsstokhoogspringen, speerwerpen, discuswerpen, kogelstooten en hamerwerpen; voorts den tienkamp, be* staande uit hardloopen over 100, 400 M. en 1500 M., hoog- en vèrspringen, beide met aanloop, kogelstooten, speerwerpen, 110 M. hindernisloopen, discuswerpen en pols- stokspringen, en ten slotte estafetteloop over 4 X 100 M. en 4 X 400 M. Voor dames zijn de volgende wedstrijden vastgesteld: hardloopen over 100 en 800 M., hoogspringen met aanloop, discuswer pen en estafetteloop over 4 X 100 M. Elk land mag in de personeeie wedstrij den met ien hoogste 4 deelnemers uitko men. mot uitzondering van den Marathon- wedstrijd, waarin elk land 6 deelnemers kan uitbrengen; in den landenwedstrijd mag elk land maar één ploeg doen mede dingen. De zware athletiek (25 Augustus) is verlegenwoordigd door worstelen, hok«en en krachtsport. Er wordt zoowel „Grieksch- Romeinsch" als „vrije stijl" geworsteld, ter wijl in beide nummers de deelnemers vol gens hun gewicht in 6, respectievelijk 7 klassen zijn ingedeeld. Voor elke gewichts klasse mogen drie deelnemers per land wor den ingeschreven, doch er raag er slechts één daadwerkelijk deelnemen. Voor het boksen (611 Augustus) zijn de deelnemers in 8 gewichtsklassen ingedeeld; voor elke klasse mogen twee deelnemers worden ingeschreven, waarvan er één mag uitkomen. Voor de Krachtsport (28 en 29 Juli) zijn wedstrijden georganiseerd in tweehandig drukken, tweehandig stooten en schouderen en slooten met twee handen. Ook hier zijn de deelnemers in gewiehtsklassen, en wel 5 in aantal, ingedeeld. Voor elke klasae kun nen twee deelnemers per land worden in geschreven. waarvan er één mag uitkomen. Al de wedstrijden in boksen, worstelen en krachtsport worden gehouden in de speciaal daarvoor bestemde zaal, in de onmiddellijke nabijheid van het eigenlijke Stadion ge bouwd. De roeiwedstritden worden gehouden op de Ringvaart ie Sloten, bij Amsterdam, van 610 Augustus en omvatten het volgende: skiff (twee ingeschreven, één deelnemer) en verder iweeriemsgiefcen zondeï stuurman, dubbel 9cull. tweeriemsgieken met stuur man, vierfiemsgieken zonder stuurman, vier- riemsgieken mei stuurman, achtriemsgieken; voor eik dezer nummers mag elk land met Slechts één ploeg deelnemen, terwijl voor elkê ploez een of twee itivallers mogen wor den ingeschreven. De zwemwedstrijden worden van 411 Augustus in het speciaal daarvoor in de onmiddellijke nabijheid van het eigenlijke stadion gebouwde zwemstadion gehouden; Voor de nrrsoneele wedstrijden mag elk land met 3 deelnemers of deelneemsters inschrij ven en deelnemen. Het programma bevat de vojgende nummers: I Heeren: Vrije slag zwemmen over 100 M„ 400 M. en 1500 M.: rugzwemmen over 100 M.; schoolslag- zwemmen over 200 M.; springen Van 6 en 10 M. hoogte; duiken van de springplahk (1 en 3 M.) 4 x 200 M. estafette (vrije stijl), n Dames: vrije slag zwemmen: 200 M. en 400 M.rugzwemmen 100 M.; schoolslagzwemmen 200 M.; seringen en duiken als voor heeren; 4 x 100 M. estafette (vrije stijl). III. Walerpolo-wedstrijd. waarvoor elk land door een ploeg van 7 spelers en 4 in vallers vertegenwoordigd is. Het Wielrennen geschiedt voor zoover be treft de baanwtdslrijden in het Stadion en voor zoover den wegwedstrijd betreft op een wegparcours buiten de stad. (Vermoedelijk op de VeluweL Op de baan worden verreden: I, personeeie wedstrijden: 1 K.M. staande start, mei tijdopname; 1 K.M in series en eindwedstrijden; 2. K.M. landera; achtervolgingswedstrijd, waarin elk land vertegenwoordigd is door 4 renners, (en 2 invallers). De wegwedstrijd op 3 Augustus is zoowel persoonlijk als voor ploegen van 4 renners van elk land; afstand 150 a 200 K.M. Voor den landenwedstrijd wordt het re sultaat bepaald door de lijden, gemaakt door de drie eerst aangekomen renners van elke ploeg. De gymnastiekwedstrijden omvatten uit sluitend de sportieve, d. w. z. de Duitsche gymnastiek, dus in het algemeen toestel- en vrije oefeningen. Er zijn zoowel personeeie als landen-wedstrijden voor heeren en lan- den-wedstrijden voor dames. De landen zijn vertegenwoordigd door hoogstens 8 heeren. terwijl de behaalde cijfers van de 6 bestgeplaatsten medetellen; in den dames-tanden-wedslrijd beslaat elke ploeg uit 10 dame9 met 2 reserves. Voor alle wedstrijden worden uitgevoerd: algemeene vrije oefeningen, toesleloetenin- gen (één oefening naar keuze en één ver plichte oefening aan rekstok, brug. paard met beugels en ringen) en springoefeningen (breedle- en lenglesprongen over het paard, voltigeeroefeningen). De paardensport vindt plaats van 9—12 Augustus, de springwedstrijden zoowel die van het eigenlijke springconcours als die welke deel uitmaken van het ruiterkam- pioenschap, in hel Stadion te Amsterdam, de overige, namelijk de dresseerpfoef en de üithoudingsproef (waaronder steeple, cross country. 2 K.M. langs den vlakken weg in galop enz.) welke deel uitmaken van het ruiterkampioenschap, en voorla de eigen lijke dressuurwedslrijd te Hilversum. Per land mogen voor elk nummer 3 ruiters deelnemen en één reserve zijn ingeschreven. Het ruiterkampioenschap ia personeel; bij de andere nummers wordt zoowel een per soneeie als een landen-classificatie vastge steld. De zeilwedstrijden, die van 2 tol 9 Augus tus wordengehouden omvallen wedstrijden in 6 M. jachten, elk met een bemanning van 5 amateurs en in 8 M. jachten met een be manning van 6 amateurs, welke op de Zui derzee worden gehouden en een wedstrijd in volkomen gelijke en gelijkgeluigde jollen, welke op het buiten-IJ wordt verzeild. Voor alle klassen wordt elk land door 1 jacht vertegenwoordigd. Voorts wordt nog gehouden de moderne vijfkamp, bestaande uit schieten, pistool of revolver, 25 M., 4*5 kogels (31 Juli); zwem men, 300 M. vrije stijl, (1 Aug.); degenscher- men (2 Augustus); paardensport crosscountry 5000 M. (3 Auguslus) en een veldloop over 4000 M. (4 Augustus). Tenslotte worden nog demonstraties ge- ge'geven van het Kaatsen, als nationale sport op 10 Juni van Korfbal op 7 Augustus en van Lacrosse op 6 Augustus. Uit het bovenstaande, zeer vluchtige overzicht zal het wel duidelijk zijn. welk een omvangrijke organisatie noodig is, om dergelijke wedstrijden te doen slagen en waar liet aantal deelnemers telkens toe neemt mag worden verwacht, dat het tour- nooi ditmaal grooter is dan ooit te voren. Maar juist hierin ligl dan ook de kans op een groot succes voor ons land. Want wan neer de Olympische Spelen dit jaar goed slaven en daaraan behoeft men niet te twijfelen dan is daarmede voor de inter nationalen naam van ons land meer he- reikt dan velen gelooven. Maar zeer zelden worden er bijeenkomsten georganiseerd, die heizij dan terecht oi ten on rechte zoozeer de aandacht trekken van vrijwel de geheele wereld en waaraan in die mate door bewoners van alle streken van de wereld wordt deelgenomen. Men moge dan sceptisch staan tegenover het nut der Olympische Spelen, met het oog op de verbroedering der volkeren en met het oog op de verbreiding en verbetering van de alzijdige lichamelijke opvoeding over de ge heele wereld, het valt niet te ontkennen, dat het feit, dat aan ons land, d.w.z. aan Ne derlanders een dergelijke kolossale organi satie is toevertrouwd, ook groote verplich tingen meebrengt en dat. naarmate de Re- geering zich aan die verplichtingen meent te moeten onttrekken, op de andere mach ten in des te sterkere mate de teak rust, die organisatie tot een goed einde le brengen Tot die machten behoort ook de bevol king van ons land. de neringdoenden, de hotelhouders enz., die voor zich in meer dere of mindere male medewerken, aan het bepalen van den indruk, die de vele buitenlandsche bezoekers zullen krijgen van ons land en van ons volk. De indruk ken. door onze gasten opgedaan worden wijd en zijde verspreid; gedurende 1 1/2 A 2 maanden verblijven zeer vele buitenland sche journalisten in ons land en zij seinen naar alle hoeken van de wereld niet alleen de uitslagen der wedstrijden, maar allerlei ander nieuws. De deelnemers en officials bekleeden behalve dat zij beoefe naars van of belangstellenden in Bport zijn, dikwijls gewichtige plaatsen op sociaal- commercieel-, literair- of ander gebied In hun land en geven ook hunne indrukken na terugkeer in eigen kringen weer, zoodat ook vele relaties kunnen ontstaan als het indirecte gevolg van de Olympische Spelen. Ook hierom ware het alleszins te verant woorden geweest, indien onze Regeering de organisatie der O. S. met een subsidie of althans met eene garantie had gesteund. Moge het groote succes der Olympische Spelen aan allen, die op eenigerlei wijze de organisatie hebben mogelijk gemaakt, de overtuiging bijbrengen, te hebben mee geholpen aan het bevestigen van den goe den naam, die ons land in de wereld ge niet RECLAME. KOIISCHULTE 7995 Leiden, Ilnnrlonimerslr. 70-72 RECLAME. 9610 VOETBAL. DE OLYMPISCHE WEDSTRIJDEN. Ook Griekenland komt niet Het wordt zegt do „N. R. Crt." hot be kende liedje van de eendjes. Nu luidt het: Toen waren er nog maar zeventien! De Balkan toont zich minder standvastig, want na Bulgarije en Joegoslavië is thans ook Griekenland afgevallen. Er ia dus nog maar één voorwedztrijd noodig, tenminste als er nog niet méér afvallen... HET INTERNATIONAAL PROGRAMMA 1928—1929. Het voorloopig programma der door Nederland in 't volgend seizoen te spelen internationale wedstrijden ia ais volgt: zegt „De Sportkroniek": 4 November 1928: NederlandBelgië. 17 Maart 1929: NederlandZwitserland. 24 Maart 1929: BelgiëNederland. 28 April 1929: NederlandDullschland. Voorts wordt met Zweden overleg ge pleegd voor een wedstrijd in Zweden. LAWN-TENNIS. OM DEN DAVISBEKER. Naar de „Tel." verneemt wordt de wed strijd voor den Davis-beker lusschen Neder land en Hongarije te Noordwijk gespeeld op Vrijdag. Zaterdag en Zondag, a.s.; dus niet op Hemelvaartsdag. WATERPOLO. TOER VAN HET NED. POLOZEVENTAL DOOR BELGlC. De Nederlandsche Olympische waterpolo- ploeg zal binnenkort een rei3 maken door België: Op 9 Jnni wordt te Brussel gespeeld tegen Brussels Swimming Club, op 10 Juni le Antwerpen togen de Antwerpsche Zwem- club en op 11 Juni. te Gent tegen de Ghent- SwimmiDg Clnb. ROEIEN. DE STUDENTENWEDSTRIJDEN. De loting. Het roeiseizoen 1928 wordt oudergewoonte a.s. Donderdag (Hemelvaartsdag) met de wedstrijden op het Noordzeekanaal geopend. Tevens zijn ditmaal enkele nationale wed strijden, bedoeld als eerste oefening in ven band met de Olympische roeiwed-strijden, aan het programma toegevoegd. Zondagmorgen vond op 't clubgebouw van Nereus, te Amsterdam, onder leiding van den heer H. A. Fokker, secretaris-peuning- meeeter van de permanente commissie van Nederlandschen Studenten Roeibond de lo ting plaats, waarna het programma als voigt werd samengesteld: 1 uur: Jonge vier (studenten): 1, Nereus, 2. Triton, 3. Njord, 4. Laga B, 5. Laga A. 1.2U uur: Open twee met stuurman: .1 AniRtel; 2. Hoop; 3. Deutsche T. u. R.V (R'dam) 4. Laga. 1.40 uur: Open skiff: L Amstel; 2. Spaarne; 3. Njord. 2 uur: Open twee zonder stuurman: L Dare Devil Club; 2. Amstel 2.20 uur: Overnaadsche vier (studenten): 1. Aegir; 2. Nerous; 3. Laga; 4. Triton. 3 uur: Oude vier, hoofdnummer, studen ten)! 1. Laga; 2. Aegir; 3. Triton; 4. Nereus; 5. Njord. 3.30 uur: Skiff (studenten): 1. Njord; 2. Laga; 3. Triton. 3.50 uur: Open oude acht: 1. Argo; 2. Njord; 3. Amstel. 4.10 uur: Open dubbel Skiff: De Hoop r.o. 4.30 uur: Acht (studenten): 1. Laga; 2. Triton; 3. Nereus. Do cjjfers voor de ploegen geven de boeien aan, vanwaar vertrokken wordt. Het nummer overnaadsche twee (studen ten), waarvoor ingeschreven was door Aegir en Nereus, vervalt doordat de Amsterdam- sche studenten zich terugtrekken. Bij het nummer open twee met stuurman is Amstel alsnog toegelaten, doch is Njord teruggetrokken. Ten slotte is voor de open onde acht de ploeg van Argo nog toegelaten. CONSTANT E. PIETERSE. Op verzoek van het bestuur van den Ne derlandschen Roeibond, dat daarbij ge steund werd door nagenoeg alle aangeslo ten roeivereenigingen, zal de skiffeur Con stant E. Pieteree onder de vtag van (le Koninklijke Nederlandsche ZeiU en Roci- vereeniging deelnemen aan de verschillende voorbereidende wedstrijden voor de Olym pische Spelen. Op eenparig aandringen van zijn mede bestuursleden heeft de heer dr. R. ,1. Th. Meurer zich bereid verklaard, in verband met het groote nationale belang, dat daar aan verbonden ia, de training van den heer Pieterse op zich te nemen. BILJARTEN. HET WERELDKAMPIOENSCHAP. Robijns komt voor Nederland alt. De 21e wedstrijd om het wereldkampioen schap zal, zooals reeds eerder werd mede- geoeeld, van 30 Mei tot 5 Juni te Amster dam gehouden worden in het gebouw van den Werkenden Stand aan den Kloveniers burgwal. De wedstrijden staan onder directe leiding van den Nederl. Biljartbond. Het zal de eerste maal zijn, dat in een internationalen biljartwedstrijd zeven ver schillende tanden vertegenwoordigd zijn. De deelnemers zftn: Th, Moona (BelgiëJ, wereldkampioen 1927; Fr. Appleby, kam pioen van Amerika; G. van Belle, kampioen van België; M. Chasserai, kampioen van Frankrijk; K. Koerster, kampioen van Dnitschland; J. P. Martinet, kampioen van ZwitserlandH. J. Robijns, kampioen van Nederland; Ed. Sousa, kampioen van Egypte. Er zal alleen des avonds gespeeld worden n.l. iederen avond vier partijen. Als arbiters zijn aangezocht de heereR J. Drukker, H. Keizer, A. van Lennep, A. Levy Azn„ J. L. Pinto, A. Pijper eg J. W. Verloop. LICHAMELIJKE OPVOEDING. OPENING VAN HET NIEUWE SPORTTERREIN. A.s. Zaterdagmiddag om 2 uur zal dg officieels opening plaats hebben van het nieuwe sportterrein aan de Wilhelminabrug waarbij tevens de exploitalio zal worden overgedragen aan de afd. Leiden v. d. Ned, Bond v. Lich. Opvoeding. De opening zal een cenigszins feestelijk karakter dagen. Er zullen door de gympas- tiek vereenigingen „Brunhilde", Ooncordia, Excelsior, Wilskracht en Genie, alhier, Houvast uit Alphen en de Korfbalvereeni- ging „Fluks" alhier demonstraties op sport gebied worden gegeven. De toegang is vrij. RECLAME. MOET UW JONGEN NOG EEN PAKJE VOOR PINKSTEREN TALMT NIET LINGER GA NAAR LEIDEN EN 9 23 RADIO-OPERA'! Nu voor de Radio ook de Opera's worden gegeven, d.w.z. niet alleen de muziek doch de volledige opvoering,, nu was er zeker plaat» voor een uitgave, waarin de inhoud der meest bekende opera's wordt gegeven. Zoodoende Wordt het toch den luisteraars veel gemakkelijker gemaakt, de radio-opera opvoeringen le volgen, waarbij men uiter aard der zaak het verduidelijkend spel moet derven. De firma Schellens en Oillay te Amster dam, heeft door Chris de Vo» zoo'n uitgave doen verzorgen. Reeds verschenen vele be kenden, w.o. Bohème, De Tooverfluit, Car men. Faust. Martha, Mignon, Butterfly, Tra- viata Cavalleria Rusticana Paljas, efc. en meerdere zullen nog volgen. De prijs is slechts 36 cent. NIEUWE UITGAVEN. TOERISME. Wij ontvingen een koekje: De badplaats Hoek van Holland, een gratis-uitgave vau den Commissaris van Rotledam, te H. v. H uitgegeven, met instemming van B en W. van Rotterdam. „Naar Denlhe" is de titel van 'n aardig, nuttig boekje, uitgegeven door de afd. Dren the der Ver. van Ned. Gemeenten door de fa. Van Gorcum A Comp. te Assen. Dit boek je bedoet tot toeristenbezoek aan Neêrland'i Pompeji aan te sporen. Verschenen is het programma voor het badseizoen 1928 te Scheveningen. De Prac- tieche Automobilist is een practisch boekje voor beginnende automobilisten, dat bij de N V. Uiigeversmij. v.h. Van Zanten ft De Does te Amsterdam is verschenen. Van Ernst Krauss ie bij Johannes M. Meulenhoff Verlag te AmsterdamLeipzig uitgekomen een derde vermeerderde uitgave van „Holland", een bundel verzen van frisschen, leidelijke stemming. Evenzoo ver scheen een nieuwe bundel getiteld „Das Tor", verzen voor groote muzikaliteit Een zeer uitgebreide studie over Eelix Timmermans, met bronnenstudie etc. rijke lijk toegelicht is het bij de firma J. B. IVolters te Groningen, verschenen werk van Th. Ruiten. TIJDSCHRIFTEN. Mevrouw Koek—Mulder schrijft in de Mei-aflevering van „De Vrouw en Haar Hun" over Johanna Westerman. Over de vrouw in het Buitenland schrijft Emmy J. Belinfante. „Oedaya" is met een fraais aflevering verschenen die gewijd ia aan het eerste lustrum van dit geïlJ. maandblad voor Ne derland en Indonesië. Vele autoriteiten o.w. minister Koningsberger geven blijk van hun sympathie voor het blad.. 3-3 J

Leidsch Dagblad | 1928 | | pagina 11