SPLINTER ww Het speciaal Huiskamerkarpet „Wilton", 2 M. x 3 M. f. 79.50. LEIDSCH DAGBLAD, Vrijdag 11 Mei 1928 Tweede Blad No. 20908 UIT DE RIJNSTREEK. H. K. H. PRINSES JULIANA ontving gisteren bij haar bezoek aan hel kamp te Waalsdorp een bloemenhulde van de schillenvrouwen van het barakkenkamp. TER GELEGENHEID VAN HET 300-JARIG BESTAAN DER GEMEENTEN HOOGEZAND EN SAPPEMEER, bracht Z. K. H. Prins Hendrik gisteren 'n bezoek aan de feestvieren de plaatsen. De aankomst van den Prins. LUITENANT-GENERAAL P. P. C. COLETTE, lid van het Hoog Militair Gerechtshof, die in den ouderdom van 69 jaar te 's-Gravenhage is overleden H. K. H. PRINSES JULIANA legae gisteren in het kamp te Waals dorp den eersten steen van een museum voor een geschiedkundige verzameling van de Grenadiers en Jagers. De Prinses teekent de oorkonde. OP DE M.E.T.S.-BANEN TE SGHEVENINGEN zijn gisteren internationale tennis wedstrijden aangevangen. Overzicht tijdens een demonstratie van het gemengd dub belspel, Kea Bonman Koopman, Helen Wills en Erikaom. Z. EXC. ALEXANDRE GUESALAGA, Gezant van Ar gentinië en voorzitter van het Corps diplomatique, is gisteren in den leeftijd van 72 jaar te 's-Gravenhage overleden. DE K. N. O. B. hield gisteren in de Caval erie-kazerne te Ede een schermconcours. Links: Faber, die in training is voor de Olym pische Spelen; rechts Scholte (sabel). ALPHEN. Een diamanten huwelijksfeest. Gisteren, den lOden Mei, herdachten onze flaalsgenooten de 91-jarige Arie Tuinen- |»rg Sr. en de 84-jarige Clazina van Muijen dat zij hier ter plaatse 60 jaar ge- den in den echt werden verbonden. De familie, t.w. 5 van de 9 nog in leven pinde kinderen, 25 kleinkinderen en 13 khterkleinkmderen, brachten dezen zeld- hme herdenkingsdag in feestelijke stem- P'ng met de krasse oudjes, die naar om- Tzndigheden nog goed gezond zijn, door. Als bijzonderheid kunnen wij nog melden kt het echtpaar de eer had, dat de bur- [ervader dr. H. J. Lovink het 's morgens in woning persoonlijk met dit zeldzaam pil kwam complimenteeren. Bovendien pacht de muziekvereeniging „Crescendo" fjhier hen 'savonds een serenade; het mu- pkgezelschap bracht onder groote belang- llelling een 3-tal nummers ten gehoore en lol slot „Lang zullen zij leven". De buren en omwoners hadden boven wen de driekleur laten wapperen ter eere het bijzondere echtpaar. De landbouwer D., aan den Kortsteek- ™og. kreeg Woensdag onverwachts be- les in zjjn moestuin van een koppel 'cien van zijn buurman. De beesten brach- n vrij groote schade in den tuin aan, gelke onderling werd geregeld. BODEGRATEN. ptmeenteraad. Een rumoerig begin. Het Termenigvnldigingscijfei ge handhaafd op 1. De politie verordening gedeeltelijk vaitge- iteld. ^!e leden zjjn aanwezig, haar aanleiding van de notulen leest de v«r C.BBatelaan een uitvoerige verklaring, heeft betrekking op uitlatingen van Oldemans in de vorige vergadering, j'l) <tae heer den heer Batelaan aanviel, oa' deze, doordat zijn zoon het Gymnasium «uA bezoekt, oorzaak is, dat de ge- F*™ daarvoor jaarlijks f, 500 subsidie betalen. spreker valt den heer Oldemans aan, deze opmerking geheel buiten de gemaakt is. Voorts is er geen enkel Mitegen het bezoek aan het gymnasium ~°™a, omdat de schoolgeldregeling en j^gcmeenteiyke bijdrage wettelijk geregeld 9 S.-D. kamerleden profiteeren daar- i40 de financieele offers, die regeering ierriialeD'* neh getroosten voor het on- i '"H spr. als belastingbetaler altijd meebetaald. Wijziging van den maatregel zat spr. toejuichen, maar dan moeten de S.-D. voormannen meewerken. De voorzitter beeft de voorlezing van dit stuk toegestaan, maar weigert het in bespreking te brengen. Het is niet aan de orae. De heer Oldemans wil pertinent antwoor den en zou er genoegen mee hebben ge nomen, als ook de heer Batelaan niet had gesproken. Nu deze dat heeft gedaan, is het punt in behandeling gekomen. De discussie gaat verre van malsch. De heer O. dreigt de heele vergadering in de war te zullen sturen als hij het woord niet krijgt. De voorzitter wil stemming hierover vra gen, maar de heer O. ontkent, dat deze daartoe bet recht heeft. Enkele andere leden adviseeren gelegen- heio voor antwoord te geven, zonder verdere discussie. Als nu de heer Oldemans het woord krijgt, verwerpt hjj de beschuldiging dat hij buiten êe orde ging. In verontwaardiging omdat de heer Bate.aan niet wilde meewerken aan een subsidie voor do allerarmste bewoners van krotten, heeft hij dezen gewezen op ac subsidie, die hij zelf ontving. Overigens is hij daar niet tegen. Onder de nu in behandeling komende „In gezonden Stukken" bevindt zioh het bericht, dat de gemeente moet bijdragen f. 825.91 voor den Keuringsdienst van Waren. Voorts dat J. Kooistra, wegens zijn uittreden uit de S.D.A.P., bedankt als lid van de werk- loo»heid8Commissie. Aan de Chr. School in de Meye wordt f. 171.50 toegestaan voor het inrichten van het 7de leerjaar en het veranderen van methode. Het schoolgebouw en de woning van den onderwijzer der O.L. school in de Meye wordt aan den hoogsten bieder gegund. Het kohier voor de hondenbelasting werd vastgesteld met een totaal van f.890. Op voorstel van B. en W. wordt het vermenigvuldigingscjjfer voor den H. O, ge handhaafd op 1. De heer Baan Batelaan had op verlaging gehoopt, doch de voorzitter deelt mede, dat de schatting der inkomens lager was dan vorig jaar, zoodat er reden tot tevredenheid is, en het cijfer kon worden gehandhaafd. Bodegraven staat zeer laag. Het pnnt „wijziging der verordening op de rioolheffing, waarnaar met zooveel be langstelling was uitgezien, bleek van de agenda te zijn geschrapt. Naar de voorzitter mededeelde, was dit het gevolg van het uitkomen van een beslissing van één der Raden van Beroep na Vrijdag. Hoe het zij, er werd een schriftelijke medód:ê!liig verstrekt van B. en W, over den stand van zaken. Volgens deze is de oorzaak van de noodzakelijkheid der wijziging het feit, dat nu uitgekomen is, dat de Prinsen straat geen gemeentelijk eigendom is. Ieder meende, dat dit wel zoo was, maar ze blijkt van de Woningbouwstichting te zijn. Men wil nu een andere oplossing zoeken en wel a. door een belasting met een onaantastbaren grondslag tot ongeveer dezelfde bedragen als de vroegere, of b. het teruggeven van de reeds betaalde bedragen door leeningen op de gewone middelen. De heer Oldemans constateert met ge noegen, dat het gaat in de richting van zijn voorstel. Hij waarschuwt niet te gaan naar het voorstel a. en vraagt de instelling van een commissie. De voorzitter meent, dat deze minder goeo op de hoogte zal zijn dan B. en W. De heer Oldemans meent, dat B. en W. het toch blijkbaar ook zoo goed niet weten. De heer Jongeneel djent een voorstel tot het benoemen van een commissie in. Dit kan niet in behandeling komen, omdat het punt van de agenda is afgevoerd. Met algemeene stemmen wordt een dienst order vastgesteld op het aannemen van ge schenken. Het laatste punt der agenda: „Behandeling ontwerp Alg. Politieverordening" wordt nu m behandeling genomen. Van dit ontwerp, dat 21-1 artikelen bevat, zijn er in den loop der zitting 31 behandeld; de rest volgt later. Algemeene beschouwingen worden niet Enkele kleine wijzigingen worden aange bracht, doch een langdurige bespreking ont spint zich over art. 16, 'dat bep33lt, dat eigenaars van wegen, wateren of gronden verplicht zijn te gedoogen, dat in of op of over die gronden enz. zoodanige werken worden aangebracht, als in het belang van de openbare orde, het openbare verkeer of do openbare gezondheid noodig zijn volgens B. en W. of den gemeenteraad. Ook is men verplicht het leggen van buizen en leidingen toe te staan. Ten slotte wordt het ongewijzigde artikel aangenomen. Tegen de heeren Beyen, Jon geneel, Oldemans en C. B. Batelaan. Het motief der voorstemmers was, dat niet één man een geheel werk moet kunnen tegenhouden. Een voorstel-Oldemans om het plaatsen van van vuilnis op stoepen alleen toe te staan in afgesloten bakken wordt aangenomen. Een bepaling, dat stankverwekkende stof fen alleen mogen worden vervoerd vóér 's morgens 7 en na 's avonds 10 uur wordt geschrapt. Ze mogen nu steeds vervoerd worden, echter in afgesloten wagens. De wsgei van den gemeente-reinigiTygsdienat heeft echter geen deksel, zegt de heer Beyen, Onder hilariteit wees de heer Oldemans er op, dat een der artikelen verbiedt het uithangen van voorwerpen uit ramen, zoodat er voortaan niet meer gevlagd zal mogen woraen. Deze bepaling werd haastig go- schrapt. Onder de vele bepalingen is er ook een, waarbjj het luidkeels vloeken en spreken V3n onzedelijke taal wordt verboden. De behandeling wordt gestaakt bjj een voorstel-Jongeneel om plantsoenen na 'sav. 10 nar voor het publiek te sluiten. In de vclgende vergadering wordt de bespreking hierover voortgezet. Ej) de rondvraag komt de heer Oldemans nog eens terug op de woorden van den voorzitter in ae vorige vergadering, dat er niets van bekend was, dat van de gem.- secretarie aan verschillende bladen was be richt, dat geen berichten mochten worden doorgegeven aan den uitgever van het Bod. Nieuws- en Adv.blad. De voorzitter stemt dit toe, doch do heer O. wijst er op, dat de redacteur het tegen overgestelde volhoudt. Dat moet dos onwaai rijn. De voorzitter antwoordt schouderophalend. Na nog enkele kleinere vragen wordt de vergadering gesloten. Burgerlijke Stand, Geboren: Laiurens Theodoor, z. van J. L. Sprey en A. J. van Ghesel Grothe. Jon, z van K. Haveman en J. Pranger. Geertje Aaltje, d. van G. Terlouw en M. Hoogeodoom. Martijnije, d. van A. van den Pol en G. Meerloo. Ondertrouwd: G. P. Wortman 48 j. en G. van der Tol 39 j. D. van der Panne 30 j. en M. Blok 26 j. B. A. van Wijfe 33 j. en M. Houtman 27 j. P. van Schagen 23 j. en J. Smaling 29 j. D. Vergimst 31 j. en M. Baelde 31 j. Getrouwd: T. van Leeuwen 28 j. en E. Ruiing 23 j. Gevestigd: J Grundimann en ecJutg., zon der beroep van Ned. Indië. H. Sohoulen (en gezin) veehouder, van Zwammerdam. J. C. Hooymans. veehouder van Voor scholen A A. Jongebreur en echtg.. vee houder van Capelle a. d. IJssel. A. J. Aarisen en gezin, landarbeider van Capelle a. d. IJssel. E. C. Spruyt. zonder beroep van Laag Nieuwkoop. L. M. Uylenbroek zonder beroep, van Rotterdam. G. E. de Groot, huishoudster van Utrecht. N. Hoogenboom en echtg., arbeider van Bar- woudswaarder A. Oskam, arbeider van jïarwoudsw aarder. v~<trovv«a: is Kijenhuis en gezin, RECLAME. 2614 sergt. infanterie naar Rotterdam. Th. v. d. Berg en gezin, metselaar naar Ouder Amstel. G. M. der Weduwen en gezin, winkelier naar Brouwershaven. J, Oostrom en gezin, zonder beroep naar Wil-, nis. J. Boer, zonder beroep naar Helder. P. Potuyt, veehouder naar Streefkerk. H. M. H. v. d. Naged en gezin, los werk man naar Zwammerdam. A. M. Stolwijk, zonder beroep naar Zwammerdam. Het initiatief tot het houden van een tentoonstelling voor jonge dieren, die op Hemelvaartsdag wordt gehouden i3 uitge gaan van de Konijnenciub, afdeel? ng van de B. P. K. V Een voornaam doel van deze expositie is tevens de verkoop van over tollige dieren. Ingezonden zullen worden hoenders en eenden, w o. kunstmoeder en kuikens, kloek met kuikens, toornen kuikens toornen jonge hennen. Verder konijnen, w o. voedsters met jongen en nesten jon gen. Geen dieren mogen echter ouder don 3 maanden zijn. Een oommissie onder leiding van de heeren K. Stapper en W. F. van Dort beeft de organisatie van een en ander op zicH genomen. Ten overstaan van notaris Krüsemawn is in de Meye openbaar geveild het gebouw dor voormalige openbare school en de on derwijzerewoning Het schoolgebouw werd ingezet op f. 1000. de woning op f. 3600. Gecombineerd werden de gebouwen afge mijnd op f. 200 door den heer W. de Jong te Rietveld, tvien de gebouwen werden l^p- gewezen. Onder leiding van den heer K. Stap per vergaderden de leden der eierenveiling. Van 1 Mei 1927 tol 1 Mei 1928 bleken te zijn geveild 527815 eieren, met een op brengst van f. 33.494 71een gemiddelde dus van f. 6.35 per 100 eieren. De veiling heeft zich in het afgeloopen boekjaar dus wel in goeden Moei mogen verheugen Toch veronderstelt men dat ata gevolg van het nuttige werk der pluimvee- vereeniging de no reeds zoo gestegen aan- voer zal Wijven toenemen, J

Leidsch Dagblad | 1928 | | pagina 5