fi9ste JAARGANG DONDERDAG 10 MEI 1928 No. 20907 STADSNIEUWS. MUZIEK. BUITENLAND. Het voornaamste nieuws van heden. LEIDSCH DAGBLAD CVGSLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN. PRITS DER ADVERTENTIEN: 80 Cis per regel vooi advertentieo uit Leideo en plaatsen waar agentschappen van ons Blad gevestigd aijn Voor alle andere advertenlièD 35 Cts per regel Kleine Advertentifn uitsluitend bil vooruitbetaling Woensdags en Zaterdags 50 Cts. bij een maximum aantal woorden van 30. Incasso volgens postreeht Voor eventueele opzending van brieven 10 Cis porto te betalen. Bewijsnummer 5 Cts. Bureau Noordeindsplein Telefoonnummers voor Directie en Administratie 2500 Redactie 1507. Postcheque- en Girodienst No. 57055 - Postbus No. 54 PRIJS DEZER COURANT: Voor Leiden per 3 maanden 2.35. per week 0 18 Builen Leiden, waar agenten gevestigd zijn, per week „0.18 Franco per post 2.35 portokosten. Dit nummer bestaat uit DRIE Bladen EERSTE BLAD. REORGANISATIE. De functie van Inspecteur der Gemeente ilastingen, sinds de benoeming van den er Spiesz tot hoofd-commies ter Provin Griffie in Den Haag vacant, zal naar van zeer bevoegde zijde vernemen niet irden vervuld. Nu sinds langeren tijd !le aanslagen door de Rijksinspectie wor- in gedaan en. de zakelijke belasting op it bedrijf hier niet meer wordt geheven, leenen B. en W. dat kan worden volstaan it de benoeming van een hoofd-commies aan den chef van den Rekenkamer zal irden toegevoegd. Daartoe hebben Ben W ir advertentie in de vakbladen sollici- ten, die met belastingzaken volkomen de hoogte moeten zijn. opgeroepen. De mtróle op de verschillende andere bijzon- ire belastingen, zal aan de zorgen van len nieuw te benoemen hoofd-commies irden overgelaten. De schoolgeldzaken zijn met ingang van April reeds naar de afd. Onderwijs ge in. de belasting op de publieke vermake- iheden naar den gemeente-ontvanger. EENIGING VAN OUD-LEERLINGEN DER AMBACHTSSCHOOL. Gisteravond werd in het gebouw der izbachtsschool een vergadering gehouden, toeinde te komen tot de oprichting eener lereeniging van oud-leerlingen dezer in- pting. [Aan den omroep, uitgegaan van enkele li-leerlingen, die zich tot een comité g^ md hadden onder voorzitterschap van den H. Mulder, hadden velen gehoor ge- hen, terwjjl ook de directeur, de heer pijntjes, alsmede tal van leeraren en enkele pteursleden der Ambachtsschool aanwezig Ven. 1 voorzitter, de heer H. Mulder, opende k vergadering, heette de aanwezigen wel len gaf daarna het woord aan den heer |S. Meurs, leeraar aan de Ambachtsschool, lEft houden zijner inleiding, om het doel vergadering uiteen te zetten. |H*t doei der op te richten vereenigmg aldus spr. den band, die in den der jaren tusschen de leerlingen der fcachtsschool is ontstaan, aan te houden, Jti als z\j de school verlaten hebben. [Kaast dit hoofddoel zjjn er nog enkele pendoelen, en wel om gezamenlijk te hohten eikaars technische en algemeene ('wikkeling te bevorderen door het or- fuiiteren van lezingen, excursies e.d., Mts ook het nu en dan houden van een Migen avond. baarioe moet van de leden een contributie "Wen worden, die echter niet te hoog zjjn, omdat ieder oud-leerling lid der h«Qiging moet kunnen worden; ook zal f steun van donateurs op prijs gesteld [orden. pr. wees voorts op de noodzakelijkheid propaganda voor de op te richten ver ding onder de ruim 2000 oud-leerlingen, de Ambachtsschool in de 45 jaren van bestaan heeft afgeleverd. tyr. eindigde met de opwekking, door vereeniging hoog te houden ook den i der school hoog te houden. (Daverend Ipiacs). 1^0 voorzitter stelde vervolgens het punt de orde, of de vergadering er accoord e ging, dat de vereeniging opgericht werd, (jgeen onder applaus werd aangenomen. '0 aanwezigen verklaarden zich bereid, lid toe te treden. voorzitter bracht vervolgens het ont- «p-huishoudelrjk regiement in bespreking, u uit 17 artikelen bestaat en onveranderd fcd aangenomen als voorioopig reglement. zal nog in een ledenvergadering aan b orde komen alvorens het derinitiet' wordt Mgfesteld. De contributie werd bepaald op I per jaar. Nadat gepauzeerd was, in welken tijd de 'men der leden genoteerd weirden, had de ^luursverkiezing plaats. Tot bestuursleden |erden gekozen de heeren: H. Mulder, W. duiden, G. v. d. Waals, H. J. Imthom, L baaien, B. Bavelaar en J. v. cL Graaf, r ffelke de eerste zes reeds deel uitmaak- P van het voorioopig bestuur. De gekozen ttursleden zullen onderling de functies *aeelen. [Hierna werd het voorioopig zomerprogram- medegedeeld, en o.a. een excursie naar Sterrenwacht in het uitzicht gesteld, f*™* na. de rondvraag de vergadering p°r den voorzitter gesloten werd. R- K. KIES VEREENIGING. ij*. R-K- Kiesvereeniging hield gister- Bu i s M3ar iaarvergadering in Hotel ..Den tarit De Jaarverslagen werden uitge- Rij de bestuursverkiezing werd in ftt.S.Van ^en beer Boekraad gekozen de Oyen De periodiek aftredende be- P^'^en, de heeren P. van Berge Hene gouwen, mr. E. J. M. Bolsius (voorzitter) G Th Koekenbier en H. Lombert werden allen herkozen. De vergadering hechtte voorts haar goed keuring aan het besluit van het bestuur in Leiden een Kath. Bevolkingsbureau op te richten. EXAMENS KRANKZINNIGEN VERPLEGING. Deze examens zijn voortgezet met de candidaten uit Endegeest enz. te Oegstgeest. De uitslag is als volgt: Eerste overgangsexamen, 19 candidaten, afgewezen 6. geslaagd: M. H. Bootsgezel, J. Hettema, E. M. C. J. Hoefnagel, J. Korenhof, C. Lems, E. M. Otto. A. C. Röhrman, A. de Ruiter. C. P. W. Veenendaal M. C. v. d. Velden. A. E. Volkering, M. Th. v. d. Zwet, N M. de Jong. Tweede overgangsexamen 17 candidaten, afgewezen 5. Geslaagd: Th. Bazel, N. J. Dek ker, W. Dekker, D. W. Griffioen, M. G. Moest J. M. S Rieden. C. E. van Rooden. G. Ver horst. A Vermeulen, G. M. Wiebeld, C. Wessels N. M. de Jong. Aanvullingsexamen. 2 candidaten. Ge- slaagd: J. F. RateLband, T. Verschoor. De examens worden voortgezet. OPLEIDINGSSCHOOL VOOR U. L. O. AAN DE DRIFTSTRAAT. Onderavond. Aan bovengenoemde pas opgerichte school is gisteravond de eerste officieele ouder avond gehouden met het geheele onderwij zend personeel en ouder-commissie. Deze ouderavond werd door de ouders tamelijk goed bezocht, maar toch had de opkomst nog wel iets beter kunnen zijn. Door het hoofd der school, den heer M. J. Krop, werd de bijeenkomst met een har telijk welkom geopend. In het bijzonder richtte hij zich tot den heer Gh. L. VVald- kótter, voorzitter van den C. O. R., die ook zoo bereidwillig was geweest om den avond bij te wonen en lot een clubje mandoline spelers. die zoo bereid waren geweest om aan den avond een gezellig karakter te geven Hierna werden door den secretaris de /ïotulen voorgelezen en zonder aanmerkin gen vastgesteld. Vervolgens was het woord aan den heer Krop, die als onderwerp had gekozen: doel en beteekenis der opleidingsschool. Op een aangename en duidelijke wijze heeft spr. dit onderwerp aan zijn gehoor uiteengezet en aan de aanwezige ouders met voorbeelden aangetoond, dat dan alleen het onderwijs goed tot zijn recht komt en later goede vruchten zal afwerpen, wan neer ook de ouders zich met hun geheele hart geven aan de opvoeding en leiding van hun kinderen. Alleen door samenwerking kan het onderwijs zoo goed mogelijk wor den gegeven. Een hartelijk applaus aan het pinde der rede, was voor spreker een bewijs, dat het woord, hier gesproken, door de ouders zeer op prijs werd gesteld. In de pauze, welke hierop volgde, was er gelegenheid tot gedachten wisseling tus schen ouders en onderwijzers, waarvan ruim gebruik werd gemaakt, terwijl ook nog door eenige dames ververschingen werden aangeboden. Na de pauze kreeg het woord de heer Ch. L. Walkötter, met het onderwerp: Ouderavonden. Spr. heeft aan de aanwe zige ouders en onderwijzers een leer zame en duidelijke wijze uiteengezet het mooie en nuttige van ouderavonden en heeft er op gewezen, dat ouders en onderwijzers moeten trachten samen ,te werken aan het mooie doel: de liefde voor onze kinderen. Ook deze spreker werd met een hartelijk applaus beloond. Hiermede was het einde gekomen en dankte de voorzitter allen, die hadden mee gewerkt om den avond te doen slagen en hoopte op aller terugkomst op een volgen den avond. Het was een mooie en leer zame avond. - ACADEMISCHE EXAMENS. Geslaagd zijn voor het candiidaails- examen rechtsgeleerdheid de heeren F. van der Minne (Dordrecht) en A. F. Kamp (Leiden). De Hongaa/rsehe studenten hebben heden overeen/komst ig het programma door ons eerder vermeld, een bezoek gebracht aan Den Haag. waar zij o.a. hel Vredes paleis bezochten en deelnamen aan een receptie van de Vereeniging Nederland Hongarije. Gisteren is te Utrecht geslaagd voor Rijkstuinbouwvakonderwijzer. den heer D. de Jongh. Tuinbouwkundig ambtenaar aan de gestichten „Endegeesl" en ..Voorgeest" alhier. Voor het te Amsterdam gehouden voorbereidend examen ter verkrijging van het diploma bouwkundig opziehter van den Bond van Ned. Architecten slaagde onze stadgenoot de heer J. N. Bouier Jr. Prof. cfcr. J. J. van Loghem zal op de algemeene vergadering van leden en belangstellenden der Nod. Vereen. „Studie fonds Pasteur" op 19 Mei te houden in de afd Kindergeneeskunde van het Nieuw Acad Ziekenhui®, om drie uur 's middags een rede houden over „Het 5-jarig be staan der vereeniging." De heeren dr. ïr. Elion en dr. Klarenbeek zullen mededee- lingen doen over hun verblijf als boursier in Parijs. In de heden gehouden algemeene ver gadering van de Vereeniging tot Be vordering van den Bouw van Werkmans woningen, te Leiden werd na goedkeuring van Balans- en Winst- en Verliesrekening het dividend over 1927 vastgesteld op 3 pCt. Tot commissaris werd herbenoemd prof. dr. D. van Blom alhier. De N.Z.H T.M. vervoerde op de lijn Scheveningen LeidenKatwijk N oord- wijk (incl Stadslijn Leiden) in April 1928, 129.164 passagiers, in 1927. 131.611. Op de stoomtram lijn en LeidenHeem® bede be droegen deze cijfers resp. 12.265 en 17.189. De wed. H. heeft bf de politie aangifte gedaan van de lichting van haar muntgas meter, waaruit f. 5 zjjn ontvreemd. Aan het postkantoor Leiden en zijne wijkkantoren werd m den loop der maand, op spaarbankboekjes ingelegd f. 85042.74; en terugbetaald f. 108146.29; derhalve min der ingelegd dan terugbetaald f. 23103.55. Het aantal nieuw uitgegeven spaarbank boekjes bedroeg 78. Door tusschenkomst dezer kantoren werd ter Directie op staats9chuldboekje9 inge- s< hr^vpp nominaal f 3250: en afgeschreven f. 6400. derhalve minder in- dan afgeschre ven f. 3150. Het aantal nieuw uitgegeven staatsschuld boekjes bedroeg 4. CON AMORE. Den winlerschen Meidag ten spijt zijn talloos velen ter Hooglandsche Kerk geto gen om het jaarlijksche kerkconcert dezer zangvereeniging bij te wonen. Maar of ze allen van ganscher harte zullen hebben in gestemd met de zoo met gloed en overtui ging door het koor gezongen uitnoodiging „Sijt vrolic groot en cleyne met dezen meyentijdl" is op zijn minst genomen twij felachtig. Muziek, zal ze ten volle kunnen worden genoten, vraagt een temperatuur van 60 graden Fahrenheit Daar waren we gisteravond een heel eind beneden". Dat toch de stemming gekomen is en gebleven ten einde toe, pleit wel zeer sterk voor het uitnemend gehalte dezer uitvoering. Alles, koor en solisten en orgelbegeleiding, was kortweg voortreffelijk. Het koor bleek, als altijd, onder de conscientieuse leiding van den heer Smink zijn achttal programma- nummers voorbeeldig te hebben ingestu deerd. En zeker van zijn zaak als het was, kon het zich geheel geven en volkomen be antwoorden aan de zeer muzikale intenties van zijn directeur. Zoo gezongen, in zoo fraaie klankproductie, is haast niets mooier denkbaar dan het trouwhartig ontroerende „Ecce, quomodo moritur" van Handl (ook Gallus geheeten). En het Sanctus van Lotti, uit een iets latere periode der renaissance, slaat daar niet bij ten achter. Na deze beide grooten konden de werkjes van J. W. Franck en J. A. Hiller (17e en 18e eeuw) geen muzikale stijging brengen, evenmin als de beide Kerstliedjes, van welke we het oud-Fransche „Gloria in excelsis Deo", dat hier onlangs door Mevr. Noordewier is ge ïntroduceerd, liever als sololied dan als koorlied hooren. Met een tweetal bekoorlijke oud-Nederlandsche liederen, waaronder het nu lichtelijk sarcastisch klinkende „Mey- lied" was de eigenlijke koortaak in ieder opzicht loffelijk ten einde gebracht. Dan heeft mevrouw van IJzerVincent haar screenen zang door de gewijde gewel ven doen klinken. In samenwerking met hoboïst en organist zong ze een tweetal aria's van Bach, bron van alle zuivere mu zikale schoonheid, waarvan we het treffen de ..Liebster Jesu, mein Verlangen" (uit de 32e cantate) in 't bijzonder willen noemen. Voorts twee overweldigende zangen van Mozart (,.Et incarnatus est" uit de groote mis en „Alleluja" uit het motet Exultate). Zoo er nog twijfel mogelijk zou zijn aan de heel bijzondere kwaliteiten dezer zangeres, dan waren die finaal opgeheven door de beide laatstgenoemde voordrachten. Ver bluffend van keelvaardigheid, virtuositeit van de hoogste keur, onovertrefbaar van innige muzikaliteit. Dat was wondermooi. De andere solist was de heer Stotijn, die behalve de obligate hobopartij in de reeds genoemde sopraan-aria's van Bach, een zeer mooie sonate van Loeillet. een andante uit een hobosonale van Saint Saëns. beide met orgelbegeleiding, en drie miniaturen voor hobo zonder begeleiding van van den Sig- tenhorst Meyer, den Haagschen componist, heeft uitgevoerd Wat Stotijn met zijn in strument kan doen. tart iedere beschrijving. Wie hem nog niet gehoord mocht hebben, weet niet wat een hobo is Laat ons met deze betuicing volstaan. We hebben reeds te vaak zijn lof gezwaaid om daar nog een nieuw gezichtspunt bij te kunnen openen. Over de drie onbegeleide solostukjes van Van den Sigtenhorst Meyer nog een enkel woord. Ze zijn van overwegend pastoraal karakter, waarin juist het instrument op zijn allermooist verschijnt Muziek van no bel gehalte, zinrijk, boeiende rhythmiek. en sterke melodiek met een figuratie, die een volkomen harmoniek schept. Begeleiding hierbij zou een hinderlijke overtolligheid zijn. Ze zijn compleet in al hun beknopt heid: dus voorbeeldig van vorm. Een aan winst voor de litteratuur van het instru ment. Eindelijk heeft de heer Smink nog recht op een woord van hulde voor zijn keurige orgelbegeleiding, waarbij de toehoorder ge lieve te bedenken, dat de stemming van het orgel den organist noodzaakt de begelei dingspartij een halven toon te transponee- ren, hetgeen bij de uiterst beperkte voorbe reiding niet onderschat mag worden. Besluiten we met de mededeeling, dat „Con Amore" voor 't volgend seizoen de eerste uitvoering in Nederland belooft van een Engelsch werk „Ruth" van Frederic Cowen. De avond werd met gebed geopend eiv/net dankzegging gesloten door ds. Groot Enze- rink. DE ALGEMEENE TOESTAND. Italië, Griekenland en Tmkije. De onderhandelingen te Athene die wer den gevoerd door Italië, Turkije en Grie kenland, zijn gisteren onverwacht afgebro ken, aangezien Roesjdi bey, de Turksehe minister van bnitenlandsche zaken, plotse ling ziek is geworden. De pers acht het niet uitgesloten, dat de ziekte van politie- ken aard is. Het afbreken van de conferen tie schijnt in Grieksche politieke kringen heel wat opschudding te hebben verwekt. Het Griek8chle kabinet zal heden vergade ren in de woning van Kafandaris, den mi nister van financiën, die ongesteld is. In deze zitting zal Michalakopoelos, Grieksch minister van buitenlandsche zaken, het woord voeren over zijn onderhandelingen met Italië en Turkije. Algemeen wordt ver moed dat het kabinet de houding van Mi chalakopoelos zal goedkeuren. De minister zou op het standpunt staan, dat Grieken land geen verdrag van vriendschap kan sluiten zoolang niet alle problemen zijn opgelost. Griekenland zou ook tijdens de onderhandelingen hebben voorgesteld in de toekomst elke strijdvraag te onderwerpen aan het oordeel van een scheidsgerecht, eventueel uit den Volkenbond of het Haag- sche Hof van Arbitrage. Turkije zou d't voorstel echter uitdrukkelijk van de hand hebben gewezen. Het verlangt het sluiten van een verdrag van vriendschap en on derlinge regeling van strijdvragen zonder hulp van andere mogendheden. Intusschen wordt uit Angora gemeld, dat het Tta- liaanschTurkscbe verdrag reeds zou zijn gesloten en ter ratificatie aan het Turk sehe parlement zijn voorgelegd. Van ïta- liaansche zijde wordt nog medegedeeld, dnt de Italiaansche gezant to Athene de Griek sche regeering tracht te winnen voor een drievoudig verbond van Rome, Angora en Athene. FRANKRIJK. Het proces te Colmar. In het autonomistenproces te Colmar is het weer tot heftige botsingen gekomen naar aanleiding van de vraag, of al dan niet Duitsch geld is gebruikt door de be klaagden. ENGELAND. Carol van Roemenië. Aan Prins Carol van Roemenië werd of ficieel medegedeeld, dat hij, tenzij hij h^t land zoo spoedig mogelijk verlaat, met geweld over de grens zal worden gezet. RUSLAND. Botsing te Tiflis. Te Tiflis zou een geweldige volksbetoo- ging hebben plaats gehad om een transport door de Gee Pee Oe te beletten. De be- toogers zouden het station binnengedron gen zijn Verscheidene arrestaties hebben plaats gehad. CHINA. Tsjang-tso-lin wil den strij'd staken Japan blijft in grijpen. Uit betrouwbare bron wordt vernomen, dat Tsjang Tso lin besloten heeft, telegra fisch aan alle autoriteiten in China het voorstel te doen, een einde te maken aan den huidigen burgeroorlog. Dit zou ten doel hebben, een samenwerking tusschen Noor delijken en Zuidelijken mogelijk te maken tot oplossing van de Tsinanfoe affaire In zijn circulaire verklaart Tsjang dat de burgeroorlog reeds verscheidene jaren duurt en dat de communisten trachten het land BINNENLAND. Minister Van der Vegte over de Socialis tische radio-uitzending op 30 April. (3e Blad) Vergadering van den Zuid-Hollandschen Bond van Veehandelaren. (Land- en Tuin bouw, 2e Blad). De fraude bij de Rotterdamsche Bankver- eeniging. (Gemengd, 2e Blad). Poging tot oplichting te Rotterdam door middel van een val9che handteekening op een protest wissel. (Gemengd, 2e Blad). De roofmoord te Blauwcapel; twee ver dachten gearresteerd. (Gemengd. 2e Blad). Doodel-k ongeval bij den sluisbouw te Wmuiden. (Laatste Berichten, lste Blad). BUITENLAND.' Japan zet de actie in China voort (Buiten-* land en Tel. Ie Blad), Tsang-tso-lin stelt in verband daarmee voor den burgeroorlog in China te beeindigen (Buitenl. en Tel. Ie Blad). De Duitsche minister Streaemann heden 50 jaar. (T«L le Blad). te gronde te richten. Ik heb steeds ge vreesd, zegt hij, dat de burgeroorlog onze vriendschappelijke betrekkingen met het buitenland zou storen. Betreurenswaardige incidenten hebben thans plaats. Daarom be veelt hij aan zijn troepen om de vijandelijk heden te staken ten einde het land te red den. Of dit resultaat zal hebben 1 De Japanners gaan voort de Chineescho troepen te Tsinanfoe en in de omgeving te ontwapenen, waardoor op verschillende pun ten gevechten op kleine schaal ontstaan. De Japanners hebben de brug over de Gele Rivier en andere strategische punten bezet. De 28e Japansche brigade kwam met de Zuidelijken in botsing te Kotien, 24 K.M. ten O. van Tsinan en ontwapende een groot gedeelte van de Cbineezen na een hardnek* kig verzet. Dezelfde brigade stuitte bij baar terugtocht op een machtig Cbineescb leger, maar men kent nog den afloop der ontmoe ting niet. UIT EEN BOEK OVER SOVJET-RUSLAND. De heer Joseph Doulllet, oud-consul van België en hoofdvertegenwoordiger van het Nansen-fonds in Zuid-Oost-Rusland, die 26 jaar in het Czarislische en van 1918 tot 1927 in het bolschewistische Rusland leef de heeft over sovjet-Rusland een boek ge schreven getiteld „Moscou san® voiles". Het eerste, wat hij naar voren brengt, is de sluwheid, waarmede de sovjets de on- noozele had-zen, die uit den vreemde ko men om de werking van het socialisme in Rusland im oogenschouw te nemen, be dotten. Zoo geschiedde, toen een Engelse he deputatie een rondreis door Rusland maak te, het volgende: „De boeren werden plotseling met hu-n paarden en wagens gemobiliseerd en ge last een groote pari ij slroo naar een aan den spoorweg gelegen fabriek, welke sinds jaren niet meer gedraaid had. te brengen. Het sbroo werd in de ovens verbrand en spoedig kwamen er wolken rook uil de schoorsteen en welke d"en indruk gaven, dot men er flink aan 't werk was." „Wat zijn deze buitenlanders toch on- noozel" zei een der sovjet-ministers tot 'n ambtenaar in bijzijn van den heer Douillet, vergelend, dot deze laatste Russisch ver stond. Elkeen die zonder toestemming der sov jets tot de Engelsche deputatie sprak, werd gearresteerd en gestraft. Een man die den Engelschen bezoekers een muts teruggai, die zij in den trein hadden laten liggen, werd op grond van art. 66 van de sovjet strafwet van spionna.ge ten gunste van 'n vreemde regeering beschuldigd, en werd voor drie jaar in een concentratiekamp op het Solovetsky-eiland opgesloten Gepoe-gidsen worden opgeleid om vreem delingen om den tuin te leiden: „Zij laten deputaties uit deo vreemde een aantal fa brieken. hospitalen, kinderhuizen en sana toria zien. welke van te voren zorgvuidig in orde gebracht zijn ten einde te bewij zen, dat in het 90vjettisme alles onberispe lijk is." De werkelijke waarheid, zegt de heer

Leidsch Dagblad | 1928 | | pagina 1