HÖLLANDSCH-ZWITSERSCHELOCARAREEPE. ONZE NIEUWSTE METHODE 695te Jaargang LEIDSCH DAGBLAD, Vrijdag 4 Mei 1928 Derde Blad No. 20902 GEMENGD NIEUWS. KRHAGEN's MILKO en RlfMCO Heden ontvangen een nieuwe zending in j HOEDEN, j Onze Reclame-Hoed in S 5 in diverse kleuren f. 2.90. Het Modehuis,: BEREID VOLGENS FEUILLETON. SPAANSCHE EER. DE HONGERSTAKING IN DE GEVANGENIS TE SCHEVENINGEN REEDS BIJNA GEËINDIGD. Omtre>nt de hongerstaking, welke onder j dienstweigeraars in de strafgevangenis Scheveningen is uitgebroken, kan nog lórden medegedeeld, dat er in de gevan genis 24 dienstweigeraars zijn opgesloten jjlen afkomstig uit Drenthe, j Zij meenden, dat, 1 Mei ook in de gevan- renis als een feestdag, kon worden be- ichouwd en weigerden dien dag het gewo::e vangeniswerk te verrichten. De directeur der gevangenis kon zich met fleze opvatting van I Mei natuurlijk niet tereenigen en gelastte dat het werk op de kewone wijze moest worden gedaan. Toen de dienstweigeraars disciplinair koor hun houding werden gestraft, gingen tii in hongerstaking. Woensdag hebben de meesten echter weer gewoon voedsel genuttigd en gewerkt. Gis- [teren hebben nog slechts twee hunner in i houding volhard. veel liefhebbers. Het aantal sollicitanten naar de betrek king van directeur van gemeentewerken te Kouda bedraagt 65, naar die van opzichter ]bij gemeentewerken 281, naar die van klerk hij gemeentewerken 92 en naar de betrek king van werkman bij den havendienst 247. het auto-ongeluk te overschie. De heer G., te Rotterdam, die ernstig Lwond werd bij het auto-ongeluk te Over- Jchie, Zaterdag j.l., is gisteren aan de ge volgen overleden. AUTO TEGEN RIJTUIG. Een dronken chanifenr. I Gisternacht om kwart over twee reed een kxi, bestuurd door L. B. J. v. B., van de Jchiedamschen Dijk to Rotterdam met rjote vaart over den Westzeedijk. De Into reed links van den weg en botste laardoor tegen een van den anderen kant iomend rijtuig, dat bestuurd werd door v. B., uit de Bruynstraat. De koetsier Hoog van den bok en kwam op het dak |an de auto terecht. Het rijtuig, waarin passagiers zaten, werd met paard en al jver een afstand van 7 meter achteruit >sleurd. Daarbij is het paard de rechter- wrpoot afgerukt. Het dier is terstond met revolverschot afgemaakt. De auto is waar beschadigd. Van het rijtuig zijn de landen van de vellingen gewrongen. De >orzijde van den wagen is geheel ontzet, fioch de chauffeur, noch de koetsier of de passagiers hebben eenig letsel gekregen. i de taxi-chauffeur, die dronken was, i proces-verbaal opgemaakt. MOTORDEFECT. Het vliegtuig van de Kon. Luchlvaart- uatschappij, dat gisterochtend uit En ge ïnd naar ons land is vertrokken, is we- kens defect aan den motor te Ostende ge- RECLAME. ALTIJD GEWILDE BONBONS 1610 land. Er is van Rotterdam een vliegtuig vertrokken om passagiers en post te halen. Na herstel door een monteur is ook het gedaalde vliegtuig naar Waalhaven kunnen vliegen. LOCOMOTIEF ONTSPOORD. Gisteravond omstreeks kwart over tien is op het spoorwegemplacement bij het sta tion D. P. te Rotterdam, juist boven den tunnel aan den Beukelsdijk, een locomotief ontspoord. De locomotief blokkeerde het eerste spoor, waardoor de kopperrons van het station D.P. gcisoleerd kwamen te liggen. Dit heeft voor sommige electrische treinen en enkele treinen van den dienst op Maassluis en Hoek van Holland eenige vertraging ver oorzaakt. DIEFSTALLEN OP HET ABATTOIR TE AMSTERDAM. De dader gevat. Sinds geruimen tijd werd op het abattoir te Amsterdam ontdekt, dat er nu en dan geslachte varkens gestolen werden. De geslachte varkens worden in koel cellen bewaard, vanwaar zij 's morgens ge woonlijk zeer vroeg door vervoerders wor den gehaald, om ze aan de koopers te le veren, Nadat men zekerheid had gekregen omtrent deze bij herhaling voorkomende diefstallen, heeft men in de laatste weken een verscherpt toezicht uitgeoefend. Gister morgen is de dief in de val geloopen. Het bleek te zijn een chauffeur van een slagers- onderneming, die gistermorgen behalve de geslachte varkens, die hij voor zijn baas moest halen, nog een varken mede nam, dat niet voor zijn patroon bestemd was. De chauffeur werd gearresteerd, en in den loop van den dag werd nog aangehouden een collega van laatstgenoemde, die aan de gepleegde diefstallen debet is. Beiden maakten er hun werk van om nu en dan een geslacht varken, dat hun niet toekwam, mede te nemen, en dit dan te verkoopen aan een slager, die op Kattenburg zijn zaak heeft. Ook deze slager, die ter zake van heling vervolgd zal worden, is gistermiddag aangehouden. Het blijkt dat de beide chauf feurs ifi den loop van den Jaatsten tijd tweemaal een en eenmaal een half varken hebben gestolen, terwijl het gestolene door den bewusten slager is gekocht. De beide chauffeurs zullen ter zake van diefstal worden vervolgd. DE ONBEWAAKTE OVERWEGEN. Een anto door den trein versplinterd. Toen de heer A. Schrauwcrs, handelsrei ziger uit Tilburg, gistermorgen omstreeks 10 uur met zijn auto den onbewaakt en overweg Liesbosch—Leur, op den weg -tar Attelaken wilde passeeren, had hij blijk baar niet gemerkt, dat op korten afstand de goederentrein van de richting Etten en Leur op komst was. De machinist, die het gevaar zag, remde nog uit alle macht, doch kon niet voorkomen, dat de auto gegrepen werd. Totaal versplinterd werd deze tegen de afsluiting van den weg geworpen. Hoe wel de geheel carosserie van de chass:s vernield was, kwam de inzittende, de heer S., er zonder eenig letsel af. Volgens oog getuigen treft den machinist geen schuld. KINDERMOORD? In den namiddag van 19 Maart zag. ge lijk toen is gemeld, een politieagent voor een woning in het Zeeburgerdorp te Am sterdam een meisje liggen. Toen hij nader bij kwam, bleek hem dat het kind dood was. Het meisje, dat ongeveer vier jaar oud was. was het dochtertje van een we duwe. Het lijkje vertoonde over het ge- heele lichaam blauwe plekken en is toen door de politie in beslag genomen om de oorzaak van den dood te doen vaststellen. Aanvankelijk dacht men dat het kind over reden was, doch het medisch onderzoek heeft uitgewezen, dat zulks niet het geval kan zijn. De politie zette het onderzoek voort en thans is zij in verband met deze zaak tot een arrestatie overgegaan. Een 36-jarige man is aangehouden, die van doodslag of zware mishandeling den dood tengevolge hebbende, verdacht wordt. De man kwam veel bij de weduwe in huis. De politie koestert thans ernstige ver moedens, dat de man het kind om tot nu toe nog onbekende redenen, zoodanig mis handeld heeft, dat het kind aan de ge volgen daarvan overleden is. FELLE BRAND TE GELLICUM. Kerk, postkantoor en 9 hnizen afgebrand. In Gellicum, behoorende tot de gemeente Deil, heeft gistermiddag een brand gewoed van een omvang, zooals men dien sinds jaren niet gekend heeft. Omstreeks halftwee ontstond, vermoedelijk tengevolge van on voorzichtigheid van kinderen, brand in de woning van den heer G. de Waal, den hou der van het hulppostkantoor te Gellicum. Het vuur greep snel om zich heen en toen het eenmaal naar buiten uitsloeg, werd het door den feilen Oostenwind met kracht aangewakkerd. Het duurde dan ook niet lang of het geheele huis, een boerenbehui- zing, in het voorgedeelte waarvan het hulp postkantoor is gevestigd, stond in lichte laaie In verband met het gevaar voor de omliggende huizen werden de brandweren uit de omliggende gemeenten Leerdam, Beesd, Rumpt, De Rooy en Buren gealar meerd. De vrees voor uitbreiding van den brand bleek gegrond, want het duurde niet lang of het vuur sloeg over naar de woning van den heer De Keizer, die op korten af stand van het huis van den heer De Waal stond. Fel woedde het vuur en het scheen niet te stuiten De Ned. Herv. Kerk, naast de woning van den heer De Keizer gelegen, en geheel uit steen opgetrokken, werd on danks alle pogingen om haar te behouden, eveneens door het vuur aangetast. Met nog grooter snelheid breidde de brand zich uit, door het wegvliegen der vonken en bran dende stukken riet van c|e daken. Nog eenige huizen naast de kerk, een aantal huizen aan de andere zijde der kerk en vijf woningen aan den anderen kant van den weg werden door het vuur aangetast en verwoest, vóórdat het ten slotte aan de drie motorspuiten uit Leerdam en de brand spuit uit Beesd gelukte het vuur te stuiten. Met donderend geraas stortte een gedeelte van kerkgebouw en toren in. Eerst tegen zes uur in den avond was het vuur bedwongen en gevaar voor uitbreiding geweken. Behalve de genoemde woonhuizen en de Ned. Herv. kerk, zijn nog verwoest de huizen bewoond door de families Van Dijk, Struiken. De Waal, De Zeeuw, Van Dijk en liet bondsgebouw van den Boerenbond met opslagplaats van graan en veevoeder. De schade, die de enorme brand heeft veroorzaakt, is zeer groot. Van de inboedels en voorraden van in achter eenige wonin gen aangebouwde schuren werd nagenoeg niets gered. Persoonlijke ongelukken kwa men niet voor, terwijl ook geen vee is omge komen. Van de kerk en de tien afgebrande huizen zijn niet veel meer dan de ruïnes overgebleven. Voor zoover bekend was alles verzekerd. De bewoners der afgebrande huizen zijn tijdelijk bij andere dorpsbewoners onderge bracht. Als merkwaardige bijzonderheid wordt er aan herinnerd, dat in 1883 in dezelfde hui zen een dergelijke zware brand gewoed heeft, waarbij toen drie menschenlevens te betreuren waren. BRANDEN. Gistermiddag is totaal afgebrand de ka pitale boerenplaats, gelegen aan het Noord Hollandsch Kanaal in de gemeente Bergen, bewoond door den landbouwer Swaag, eigendom van diens vader, den heer .T. Swaag te Alkmaar. Als vermoedelijke oorzaak wordt genoemd het overwaaien van vonken uit de machine van een daar voorbij rijdende stoomtram, die op het rieten dak der boerenplaats te recht kwamen. Levende have is niet omge komen. Verzekering dekt de schade. Gistermiddag is te Uithoorn aan den Bo- terdijk afgebrand de stal met hooiberg van den heer C. de Balzer. Het vee is bijtijds gered. Het woonhuis is gespaard, doch met veel waterschade. De vermoedelijke oorzaak is het spelen van kinderen met lucifers. Verzekering dekt de schade. VERDRONKEN. Gisteravond is het l1/^-jarig zoontje van den heer W. van Dam Lz., te Ooltgens- piaat achter de woning in de Spui ver dronken. Gistermorgen is de 34-jarige scheepsklin- kcr H. S. v. d. D. uit de Zw arte Paarden straat, nabij de scheepswerf van Piet Smiu Jr. aan de Steenplaat te Rotterdam te wa ter geraakt en verdronken. Zijn lijk is op gehaald en naar Crooswijk vervoerd. EEN NOODLOTTIG SCHOT. Te Rande onder de gemeente Diepen veen wilde de 27-jarige A. van den Burg achter zijn woning op een ekster gaan schieten. Tengevolge van onhandig manoeu vreeren met het geweer kreeg hij het volle schot hagel in het hoofd. De man was on middellijk dood. AUTO OVER DEN KOP. Gistermiddag had tusschcn Asch en Bu ren in de Betuwe op den Zandweg een auto-ongeluk plaats, doordat de bestuurder wegens te groote snelheid de bocht niet kon nemen. De auto slipte en vloog met groote vaart over den kop, zoodat de in zittenden, 2 heeren en 4 dames en een klein kind. afkomstig uit Utrecht, onder de auto terecht kwamen. Toegeschoten land bouwers bevrijdden hen uit hun benarde positie. De voorste twee heeren werden licht gewond, terwijl het kind ongedeerd bleef. Medische hulp was spoedig ter plaatse De auto werd zwaar gehavend. BOSCHBRANDEN BIJ HOOGEVEEN. Een lucifer weggeworpen. Woensdag is de Hoogeveensche brandweer wederom gealarmeerd voor een ernstigen boschbrand op het Oostopgaande. Door den feilen wind wakkerde het vuur vrij snel aan en stond weldra een complex van 20 H.A. in brand: bluschwaler was niet in de nabij heid. De eigenaren, de heeren Bruins Slot, W. Koelman. H. J. Bremer en dame9 Berends waren voor een groot gedgelte niet of niet voldoende verzekerd. Er is ontzettend hard gewerkt om den brand tot deze complexen RECLAME. W y - Geborduurde - Crêpe Georgette Groote keuze in alle soorten S KINDERH0EDEN vanaf f. 1.75. S I BREESTRAAT 143. v li. In qev. fa. BEUZIÜiUAliFIL 8870 te beperken. Men vermoedt dat de brand is ontstaan door met lucifers spelende "kin deren. De' brandweer kon wpgens afwezig heid van water niets uitrichten. De oorzaak van den dezer dagen te Veenlust gewoed hebbende brand is «revonden. Een achteloos toerist heeft na een rusttijd een cigaret aan gestoken en den brandenden lucifer wegge worpen. DE VEENBRANDEN IN DRENTE. Groote uitbreiding. Valther mond bedreigd. De veenbranden in Drente ontwikkelen zich op het oogenblik met zeer groote snel heid. Geweldige rookkolommen aan allo zijden opstijgend, verraden het woeden van hevige branden. Op verschillende pun ten vooral in de omgeving van Barger Compascuum en te Klazienaveen Noord, houdt het vuur hevig huis. Gistermiddag maakten wij een tocht door het brandende veengebied. Te Klazienaveen Noord was tegen drie uur 's morgens de brand uitge broken op de veenderij van den heer J. van Polen. De zeer sterke wind dreef het vuur met groote snelheid voor zich uit. Gis termiddag waren op de veenderijen van genoemde heer van Polen, de N.V. Sclioi- tens Veenmaatschappij, den heer van Duin en eenige anderen reeds honderden staoeis turf verbrand. Eenige huizen langs het Scholtenskanaal liepen groot gevaar. Dö daarachter staande buurtjes en veestallin gen waren gedeeltelijk reeds verbrand. De woningen zijn ontruimd Over groote af standen langs den weg ziet men de inboe dels staan. Kinderen lagen aan den kant van den weg te bed. Aan blusschen of voor komen van het in brand geraken der wo ningen valt niet te denken. Er is gebrek aan bluschmateriaal, maar ook al zou dit in voldoende mate aanwezig zijn, dan zou dit toch weinig haten, daar Ie zware rookwolken het onmogelijk maken dicht genoeg nabij de vuurhaarden te ko men. Vermoedelijk zullen de bedoelde wo ningen dan ook thans wef reeds goeddeels een prooi der vlammen geworden zijn. Al het beschikbare brandweermateriaal van de RECLAME. 8890 ao bloedige flanken, in zweet badend, "tte het paard neer, op het oogenblik zijn berijder, uit het zadel gesprongen, |Vn voet zette op de monumentale trap, F10 naar de bezitting voerde. Over de 'age alustrade van ceder-hout kwam het hoofd aQ den eigenaar, don Salvador Mondaraz, s voorschijn en monsterde den trillenden ®ngekomene. Spot en hoon weerklonk in de stem van Ben gevreesden, ouden heerscher. I^.Wat is jou overkomen. Borradito Je ue-stukken klapperen blijkbaar van schrik reD ?e bang, dat ik mogelijk mijn vingers Ï>1 kunnen gebruiken om... spreek op!'' Borradito, die dezen bijnaam dankte aan Ilin van de pokken geschonden gezicht, «nam met zenuwachtigen zwaai zijn enormen Sgrooten stroohoed af en wilde alles tege- JlUk zeoRcn: de gruwelijke gebeurtenis, een pij op van twintig mijlen, het bevel, het ■aard te schande te rijden om zoo snel ®oeelijk aan te komen dat hij een mi- Bk 'aD^ ^een woor^ k°n uitbrengen. Dan Eapeens borrelden eenige zinnen, ademloos, pj!an_zijn lippen: ••Ik moet Uwe Genade in opdracht van en jongen meester Javier melden, dat Se- |g°ra Grinianesa dezen nacht ongesteld ge- 01 den is en denzelfden nacht is over- pen." eo bijzondere Voorzienigheid verhoedde, don Salvador niet als anders, wanneer *jch opwond, naar zijn revolver greep; Rn hand omknelde echter nu als een ijze- jn klem den arm van den bode om nadere -.zonderheden hem te halen. K-5 er dat hem trof in de ^arde mededeelingen van Borradito, ,n zonder een woord te uiten zadelde hij zelf zijn besten volbloed, verbood dat zijn dochter Ana Maria gewekt werd en galoppeerde als een wildeman naar de be zitting van zijn schoonzoon. Javier Basa- dre, die het vorig jaar met Grimanesa, de schoonste amazone, het rijkste jongemeisje uit den geheelen omtrek, was getrouwd. Het huwelijk was van een ongehoorden luister geweest, met bengaalsch vuur, met dans van Indiaansche meisjes in paarsche hemden deze meisjes, die nog steeds den ondergang der lnka's betreuren en den smaad van het gruwelijk-onderdrukte ras met den plechtigen optocht over de plan tages met aan de spits oer-oude heiligen beelden, die op een waaier van karmijn rood fluweel verschrompelde hoofden van wilden vertoonden En aldus eindigde nu deze gelukkige ver bintenis tusschen zijn lieftallige dochter en den trotschen Javier... Onbarmhartig vuurde don Salvador zijn paard met de sporen aan binnen vier uren wilde hij den wegnaar SiDcavilea, het oude bezit der Basadre's, afleggen, toen opeens vanuit de duisternis het geluid van een ander galloppeeren dreunend zijn oor be reikte. Uit voorzorg schoot de oude in de lucht en schreeuwde „Wie daar?" De nachtelijke rijder kwam naderbij ge rend en riep met een stem, die hij tever geefs'poogde tot kalmte te brengen: Herkent u mij niet. senor Tk ben het, de administrateur van Sincavilca. Ik wil den geestelijke roepen." Zóó van streek was don Salvador, dat het hem in 't geheel niet inviel te vragen, waarom de geestelijke op deze overhaaste manier moest worden gehaald en waarom de plaatselijke kapelaan van Sincavilca zich niet op de haciënda, het coed, be vond. Met de hand een adios" toewenkend r»/ar den administrateur, ioeg hij zelf direct eer verder. Achter het enorme portaal, dat naar de binnengalerij voerde, heerschte een beklem mende stilte. Zelfs de honden schenen den dood aan te voelen en gaven geen geluid. Aan de groote met zilver-beslag versierde deuren hingen reeds kransen met krip. Zonder zich van zijn machtige sporen te bevrijden, rinkelde de oude man door de verlaten salons naar de kamer van zijn dochter, waarbij Basadre de wake hield. Met half-verstikte stem vroeg hij zijn •schoonzoon hem alleen te laten. En toen de deur achter hem in het slot was geval len, brulde hij zijn smart uit als een wild dier, riep zijn kind bij haar naam en kuste de verstarde hand, die steeds weer op het met jasmijn en anjelieren bestrooide bed terugviel. Nimmer had haar gezicht deze ernstige, bijna onheilspellende uitdrukking bezeten. Naar de vrome gewoonte van het land was het slanke lichaam met de dracht der kar- meliter-zusteren omkleed, waarvan de kap de mooie vlechten verborg. Op de borst lag een zwaar crucifix. Toen don Salvador het heilige beeltenis kuste, verschoof even de kleedij en iets iets verschrikkelijks moest hij" gezien heb ben, want met verwilderde oogen sprong hij op en week ontzet achteruit. Voorzichtig keek hij naar alle kanten orn zich heen, boog een voorwerp onder zijn mantel weg en keerde, zonder afscheid te nemen, terug naar Ticabamba. Sedert dezen nacht hield alle omgang op tusschen de beide bezittingen zelfs de begrafenis werd niet bijgewoond door de bewoners van Ticabamba. Don Salvador sloot zich op in ziin werkkamer, sprak da genlang geen woord en bleef doof voor alle beden van de lieve Ana Maria, die haar indrukwekkenden vader evenzeer liefhad als vr°esde. Eindelijk zeven maanden waren ver streken sedert den ongeluksnacht ver toonde de oude op een Zondagmorgen weer een vriendelijk gezicht en noodigde zijn dochter uit om, na de mis, met hem een j bezoek op Sincavilca te brengen. Blij ver heugd over'dit onverwachtsche besluit, deed Ana Maria haar rijkleed a-an en zou juist iden breedgeranden hoed met een lange, gouden pen vaststeken, l. -n haar vader binnentrad. ,,Neem die vervloekte pen uit je haar!" zei hij somber. Even zuchtend gehoorzaamde het jonge meisje, dat reeds lang had opgegeven zijn wonderlijke uitvallen nader te verklaren. Toen ze in Sincavilca aankwamen, was Javier juist bezig een paard te temmen. Een prachtig beeld, deze strijd tusschen. den berijder in koelen bloede en den onge- breidelden hengst! De naam van Grimanesa werd door nie mand meer genoemdniemand dacht er aan een bezoek aan haar graf te brengen. Een pijnlijk oogenblik ontstond, toen de oude Amma, Ana Maria begroetend, in luid snikken uitbarstte en riep. Wat een gelijkenis met mijn meesteres, mijn gestorven meesteres.. Steeds opnieuw zochten don Javier's oogen het bekoorlijke gezicht van zijn schoonzuster, voor wie hij een der schoon ste jasmijn-bloesems afbrak. Van toen af aan werd het Zondagsche be zoek tot een geregelde gewoonte en toen de oude meester een nieuw-aangelegd sui kerveld inspecteerde, vertelden de oogen der twee jonge menschen van hun geheim... Het was op een Maandag den Zondag had hij Ane Maria voor het eerst gekust dat .don Javier op Ticabamba verscheen. Gezeten op een nerveuzen volbloed, met lichtend-blauwen mantel over het sneeuw witte vacht van het zadel blinkende, mas sief-zilveren sporen aan de voeten, reed hij den binnenhof van de bezitting binnen en vroeg ceremonieel naar den meester. Maar hij noemde hem niet, zooals tot dus ver, in groot respect: don Salvador, doch zei. als in de dagen van weleer: „Kan ik u spreken, vader V' In de groote ontvangkamer hoorde de oude man met gesloten oogen toe. toen Javier hem, met onzekere stem, om de hand van zijn dochter vroeg. Een lange stilte volgde. Plotseling sprong don Salvador, als droeg hij geenszins den last zijner jaren, op en opende een bronzen kistje, een van die an tieke kisten vol geheimzinnigheid, waarvan het openen is toevertrouwd aan eenige sleu tels, die tezamen een openingswoord vor men, alléén den bezitter bekend. Steeds nog zonder een woord te zeggen, haalde hij een gouden pen te voorschijn, gelijk aan die, welke Indiaansche meisjes gebrui ken bij het dichtmaken hunner „manto's" alleen deze was langer en spits als een dolk en met een donkere vlek... ,,Grimanese's pen!" steunde Javier. „Ja. juist", mompelde Salvador met he vige inspanning zijn opwinding beteuge lend. ,,Ik trok de pen uit de borst der doode. Jouw werk, nietwaar?... bedroog ze je?" „Ja, vader." „Toonde ze berouw in haar sterven V' „Ja, vader." „Weet iemand er van V' „Neen, vader." „Was het de administrateur?" „Ja, vader." „Waarom heb je dien niet gedood?" „De lafaard vluchtte maar al te spoedig." „Zweer je hem bij de eerste de beste ge legenheid te dooden V „Ik zweer het." Don Salvador kuchte hevig en greep Javier's hand. „Wanneer Ana Maria je zou bedriegen, doe hetzelfde I" Plotseling reikte hij hem de gouden speld. In hetzelfde oogenblik greep hij naar zijn hart, vond echter nog den tijd ziin schoon zoon gebiedend weg te zenden Niemand mocht zien, dat don Salvador weenen kon.

Leidsch Dagblad | 1928 | | pagina 9