NIEUW FEUILLETON. 69ste JAARGANG VRIJDAG 4 MEI 1928 No. 20902 BERICHT. IFFICIEELE KENNISGEVING STADSNIEUWS. MUZIEK. BINNENLAND. Het voornaamste nieuws van heden. LEIDSCH DAGBLAD DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN. PRI1S DER ADVERTENTIES: J 30 Cts. per regel troor adverlentién uit Leiden en plaatsen waar agentschappen Tan ona Blad gevestigd zijn Voor alle andere advertentiên 35 Cts. per regel Kleine Advertentiên uitsluitend bij vooruitbetaling Woensdags en Zaterdag9 50 Cts. bij een maximum aantal woorden van 30. Incasso volgens postrechL Voor eventueele opzending van brieven 10 Cts porto te betalen. Bewijsnummer 6 Cts. Bureau Noordeindsplein Telefoonnummers voor Directie en Administratie 2500 Redactie 1507. Postchèque- en Girodienst No. 57055 Postbus No. 54 PRIJS DEZER COURANT: Voor Leiden per 3 maanden 2.35. per weekfo 18 Buitsn Leiden, waar agenten gevestigd zijn, per week „0 18 Franco per post 2.35 portokosten. 3st| Uy iele Ui voc IVO! PI, ind nummer bestaat uit VIER Bladen PERSTE BLAD. Morgen zullen wij een aanvang iken met een zeer boeiend feuille- getiteld: „HET MYSTERIE VAN BEL VOIR MANSIONS", uit het Engelsch door BEN BOLT. DE DIRECTIE. ?«i JO0RVAART OUDE RIJN TE LEIDEN. Inrgemeester en Wethouders van Leiden ngen ter kennis van belanghebbenden, de doorvaartwijdte van de nauwste brug den Oude Rijn in de gemeente Leiden Bpekte brug) thans op 1 Meter onder gemiddelden waterstand 5.54 M. be- »gt. A. VAN DE SANDE BAKHUYZEN, Burgemeester. VAN STRIJEN, Secretaris. 4 Mei 1928. Federatie van diaconieën in de I NED. HERVORMDE KERK. In de Classis Leiden. |ln de groote zaal van het Nutsgebouw Et gisteravond de voorjaarsvergadering Is gehad van de Federatie van Diaconiën e Ned. Hervormde Kerk in de Classis Iden. De goed bezochte vergadering werd brden voorzitter de heer G. F. E. Kürs met bed geopend. lis spreker trad op ds. G. van Dijk. Her- pnd Predikant te Lis9e, over ..De geeste- ie zijde van het Diakenambt". Ds. van Dijk begon op te merken, dat het jdezen materialistischen tijd wel zeer idig is, den nadruk te leggen op de geeste- ;e zijde van het. Diakenambt. Over het jemeen wordt dit laatste te veel als iels lagere orde beschouwd, en daartoe Wrkt mee de onderscheiding van alge- Henen en bijzonderen kerkeTaad gelijk die Bonze groote steden bestaat en waarvoor een practisch oogpunt veel te zeggen till EJoch bekleedt ook de Diaken een gecste- B ambt. Dit blijkt reeds uit het feit dat de kipte martelaar, de diaken Slefanus, niet jwd ter dood gebracht omdat hij te schriel fis in de verzorging der armen doch om öjn getuigenis voor den Christus Gods. W ij sten in onzen tijd het ambt der diakenen in dat hooge licht gaan zien zooals het .ond in de eerste Christelijke kerk. Spr st in dit verband op de Diaconieën in de ïf. Kerken, die zelf geheel hun armen srsteunen zoodat er bij hen geen dubbele ^.oeling bestaat. Scherp staat daartegen- 'Wfcr b.v. een gestie als van de diaconie der Ned -Herv. Gem. te Utrecht, die in 1871 een fcetil van f456.000 had aan onbewaarde BHderen en toch over tekorten klaagde, |«fdat de fondsen niet genoeg rente op- tjflehten om daarvan de armen te onder- Hinen; aan het kapitaal mocht men niet b*nen! Gelukkig beginnen tegenwoordig juister denkbeelden daaromtrent door te ^ringen. De beteekenis van het werk der Diaconie ^oe! niet onderschat worden, gelijk blijkt uit belangrijke bedrag van f.31/* millio^n ^door de Diaconieën der Ned.-Herv Kerk ^Bet afgeloopen jaar werd uitgekeerd, jBrbij nog komt een bedrag van f. 61/* jHioen aan uitgaven door de stichtingen F acht de uitdrukking „ondersteuning" pr en juister dan bedeeling" waar het I der Diaconie betreft. Het moet zijn |ls Gez 274 zegt: ..Wij reizen met elkan- wi) wandelen hand aan hand" Zoo komt ■tot zijn tweede stelling- Het ecuwrg- pind moet voldoende reisgeld hebben f diaken moet den ondersteunde zien als seuwigheidskind Dit is wel eens moei- fant wie de practijk kent weet hoe vele andigheden der bedeelden zijn en hoe Ifineerd zij soms te werk gaan om toch 7een flinke ondersteuning los te krijgen fom moeten de diakenen met veel voor- ngheid en tact te werk gaan Want alle Verzorging moet opvoedend werken; op het eergevoel moet gewerkt en de energie ge prikkeld worden. Naast de daad moet de raad gesteld worden: de diaken moet het warme gemoed van de vrouw paren aan het koele verstand aan den man. Het is geen schande geholpen te worden door de KeTk van Christus, immers velen zijn arm zonder hun schuld. Doch ook zij, wien schuld het wel is, als dronkaards e.d. moeten met ontferming behandeld worden. Spr. eindigt met de woorden: liefdeloos is Goddeloos want God is liefde, en de liefde is de vervulling der wet, ook in het diaken ambt is zij de band der volmaaktheid. Na het referaat van ds. Van Dijk werd gepauzeerd en daarna werd gelegenheid ge geven tot het stellen van vragen, waarvan een druk gebruik werd gemaakl. Behalve ds. Van Dijk beantwoordde ook d. heer J. G. A. Ruys uit Utrecht, secretaris van het Hoofdbestuur eenigc vragen. Om circa tien uur werd de vergadering na een kort woord van den voorzitter door ds. Van Dijk op de gebruikelijke wijze gesloten. KERK EN VREDE. In een der zaaltjes van het Nutsgebouw kwamen gisteravond de leden van de af deel ing Leiden en Omstreken der Ver. „Kerk en Vrede" in jaarvergadering bijeen. Te ruim halfnegen opende de voorzitter, prof. dr. G. J. Heering, de zeer matig be zochte bijeenkomst met een woord van welkom tot de aanwezigen, om vervolgens een kort résumé te geven van hetgeen in het afgeloopen jaar in de afdeeling ge schiedde. Spr. meende, dat dit alleszins reden tot tevredenheid gaf. Telde de afdeeling het vorige jaar bij de oprichting 70 leden, dank zij een krachtige actie onder de gemeente leden. vermeerderde dit op één enkelen pro- paganda-avond o.a. met 100 en bedraagt dit thans ruim 200. In korte trekken schetste spr. vervolgens het doel en streven der Vereeniging, nl. het voeren van strijd tegen den ooflog en de oorlogstoerusting. Waar deze strijd gevoerd wordt in naam van- den Allerhoogste, zeide prof. Heering deze bijeenkomst met gebed te willen openen. De secretaris, dr. H. P. van Thiel, las daarna de notulen der vorige vergadering, alsmede het jaarverslag, welke beide onder dankzegging werden goedgekeurd. Uit het verslag van den penningmeester, den heer A. J. Riedel, vernamen wij, dat het boekjaar sluit mot een batig saldo van ruim f. 50. ondanks den krachtigen finan- eieelcn steun aan het Hoofdbestuur ver leend. Prof. Heering betuigde den dank der ver gadering aan den heer Riedel voor zijn ge voerd beheer. Zonder hoofdelijke stemming hechtte de vergadering voorts haar goedkeuring aan het plaatselijk reglement, zooals dit door het Hoofdbestuur in concept was voorge dragen De beide aftredende bestuursleden wer den bij acclamatie herkozen en namen hun herbenoeming aan. Ten slotte werd de beschrijvingsbrief voor de algemeenc vergadering besproken en onveranderd vastgesteld. Eenige be stuursleden zullen de afdeeling op deze ver gadering vertegenwoordigen. Daarna werd deze ^bijeenkomst te circa hal fel f door prof Heering onder dank voor de opkomst gesloten. Kort na bovenstaand droevig motor ongeval reed een andere motorrijder op den Haagweg tegen een brugleuning aan en be zeerde zich aan een der handen. Hij liet zijn motor door een ander naar huis bren gen en vervolgde zonder dat geneeskun dige hulp ter plaatse noodig bleek le voet zijn weg. WEET GIJ HOE UW KIND SPEELT? Nabij de Blauwpoortsbrug stonden gis termiddag eenige rijtuigen van een bruilofts stoet. Achter op een van deze stilstaande rijtuigen was de zesjarige Marietje v. D. gaan zitten, en had een beentje door de spaken van een wiel gestoken Toen de stoet zich in beweging stelde viel het meisje natuurlijk op straat. Met een gebroken been werd het kind opgenomen en door een politie-agent eerst naar het politieposlhuis aan de Steenstraat en vervolgens naar het Academisch Zie kenhuis gebracht. de toespraak hem de gelukwensehen aan bood van het Leidsch publiek met zijn in New-York verkregen- doctorstitel en waar aan de spreker verbond een hartelijke feli citatie aan het orkest, ter gelegenheid van de onlangs plaats gehad hebbende viering van zijn veertigjarig bestaan. Toen daarop mej. Driessen aan Dr. Mengelberg een fraaien krans overhandigde, werden de bur- germeesterlijke woorden door de toehoor ders in een warme ovatie bezegeld. Het provinciaal kerkbestuur van Noord-Holland heeft den heer P. Brakman, theol. cand. aan de rijksuniversiteit alhier tot de evangeliebediening in de Ned. Herv. Kerk toegelaten. In het bovenhuis van perceel Nieuwe Rgn 21 is dezer dagen een nieuwe Kleer makerij geopend. De heer Joh. Mar. van Evken, die vroeger reeds in de Leliestraat gevestigd was, heeft zich thans op den Nieuwe Rjjn keurig geïnstalleerd. Vooral de met smaak ingerichte ontvangkamer, waarin wij verschillende fraaie stoffen voor heeren- en damescostumes zagen, ziet er prettig en voornaam uit. De heer Van Eyken mag zich gelukwen sehen met zjjn nieuwe zaak, waarin hij zijn cliënten op waardige wjjze kan ont vangen. ERKENNING VOOR GOEDE DADEN. Vanwege het Carnegie Heldenfonds voor Nederland ziin in 1927 blijkens het jaarver slag o.a.toegekend wegens het redden van drenkelingen met levensgevaar: aan N. van Rijn. kantoorbediende, te Katwijk aan Zee, een getuigschrift in lijst; J. van Vliet, koop man. te Rijnsburg een bedrag van f.35; aan P Versluis, onderbaas aan de Leidsche Zoutkeet, getuigschrift in lijst; aan U. W. H. Stheeman. student te Leiden een bronzen medaille; aan W F. van Weizen. los werk man te Leiden een belooning van f. 30; aan K. Stoker, los werkman, te Bodegraven, een belooning en schadevergoeding van f.25; aan C. H. van Starkenburg. bloemenkoop- man, te Rijnsburg een belooning en schade vergoeding van f.50; aan G. Nievaart. typo graaf le Leiden, een belooning van f. 25; aan L Verkoren, buurtschipper te Leiden een belooning en schadevergoeding van f 30. MOTORONGELUKKEN. Op den Haagweg is gistermiddag een ernstig motorongeval gebeurd, waarvan de •38-jarige schilder P. v. T. het slachtoffer is geworden. De heer v. T. afkomstig u:t Den Haag reed met zijn motor tegen een boom en moest in zeer zorgwekkenden toe stand perterstond ontboden ziekenauto naar hel Academisch Ziekenhuis worden vervoerd Dr Verschoor van den E. H. D. was vrij spoedig ter plaatse van het onge val aanwezig en constateerde dat de man een hersenschudding en schedelbreuk had opgeloopen Hedenmiddag is de man aan de bekomen verwondingen overleden. ABONNEMENTSCONCERT DR. DE KOOS. Concertgebouw-orkest. Voor den enkelen keer dat we het voor recht genieten het illustre Amsterdamsche orkest op het Leidsche podium te zien, zouden we een programma hebben ge- wenscht van ietwat andere samenstelling dan dat waarmee Dr. Mengelberg gister avond kwam. Niet dat we ook maar iets ten nadeele zouden willen zeggen van Beet- hovens pastorale symphonie, het feit alleen dat ze een vast repertoirestuk is van ieder orkest zou dat reeds verbieden, maar we hadden zc toch gaarne verwisseld voor een werk, waaraan we onzen muzikalen ge zichtskring wat meer hadden kunnen ver ruimen. We gaan toch niet uit louter ge makzuchtig genoegen naar een concert. Ook van het bijwerk behoorde nog al wat tot het overbekende repertoire Alleen van de symphonische variaties ,,Istar" van d Indy en Ravel's „La valse" kan dat niet worden gezegd. De componist van ,,le Chant de fa Cloche" heeft zich in het fantastiseue „Istar" niet van zijn sterkste zijde getoond. In gedachte groot opgezet, bereikt het werk toch op verre na niet den climax, die men, ook met den verklarenden tekst in de hand, zou verwachten. Het laat onbe- viedigd en doet min of meer machteloos aan (die unisono tegen het slot, die haar eind maar niet kan vinden Het navrante stuk van Ravel mist nooit zijn obsedeeren- de werking op het publiek. Dankbaar ob ject: Wiener wais in benauwenden droora. Prachtig klankstuk, vooral als het zoo vir tuoos wordt gespeeld als we gisteravond te hooren kregen. Van de bekende stukken weet Mengelberg toch wel telkens Dieuwe gezichtspunten te openen. Hij is bijzonder sterk in het naar voren brengen van aller lei trekjes, die men als regel gewend is hoogstens op een tweede plan te hooren. En het kan niet ontkend worden dat dit vaak van frappante uitwerking is. Zoo blijft dan zelfs een zesde symphonie ,,im- ner neu." De onvolprezen Oberon-ouver- ture, in Mengelbergsche kleur en gloed, is en blijft een auditief genot van hooge orde. En dat zelfde geldt niet mmder voor het poëtische Lohengrin-voorspel. En in één op richt heeft het toch ook ^r zyn goede riide alles is immers betrekkelijk, dat *we van het concertgebouworkest hekend estu - ken hooren In dit n.l. dat we er des te beter de bijzondere orkestkwaliteiten aan kunnen toetsen. Want we hebben ons op nieuw kunnen overtuigen van het geweldig artistiek en technisch vermogen van dit keurcorps, dat niet voor niets zijn wereld- verman rdheid heeft verkregen De nasrenoeg geheel bezette zaal heeft het orkest en zijn directeur niet alleen een warme ontvangst bereid, doch heeft na de uitvoering 'van elk nummer ziin opgetogen heid geuit in enthousiasten bijval. Na de pauze is Mengelberg meer nadrukkelijk ge huldiffd door den burgemeester Mr Van de Sande Bakhuyzen, die in een warm gestem- I Dr. WILLEM MENGELBERG. Zoo is dan de concerten-serie van Dr. De Koos, die ons zooveel schoons en interes sants heeft gebracht, besloten met een slot. dat pakte. Voor het volgend seizoen heeft Dr. De Koos een serie- van vijf avonden aangekondigd met den violist Huberman, den cellist Hans Kindier, het Budapesther piano-trio, de zangeres Birgit Engell en tot besluit het concertgebouw-orkest onder leiding van Dr. Mengelberg met Iturbi ais solist. Aan welke mededeeling we gaarne een woord van wanne aanbeveling toe voegen. DE ZOMERTIJD. Het tijdstip van aanvang. Op de vragen van het Eerste Kamerlid den heer Polak betreffende het tijdstip van aanvang van den zomertijd, heeft de minister van Binnenl. Zaken en Landbouw geantwoord, niet zonder diepgaande studie te kunnen aangeven, welke bijzondere eigen schappen, eigenaardigheden of belangen den Nederlandschen landbouw onderschei den van dien in andere landen. Hij weet alleen, gelijk trouwens uit het indertijd door de commissie ad hoe uitgebracht rap port blijkt, dat hier te lande de bezwaren, welke de landbouw van al te vroegtijdige invoering van den zomertijd placht te on dervinden, hoog worden aangeslagen. Het aantal spoorwegverbindingen met Duitschland is inderdaad belangrijk groo- ter dan dat met België en Frankrijk Af gezien van minder belangrijke treinen, welke slechts op de grensbaanvakken loo- pen, bestaan er tusschen Nederland en Duitschland v.v. tweemaal zooveel snel treinen als tusschen Nederland eenerzijds en België en Frankrijk anderzijds. De voor het verkeer NederlandEngeland v.v. in gelegde treinen kunnen onbesproken blij ven, omdat deze, behoudens een enkele uit zondering (namelijk den boottrein van Am sterdam naar Hoek van Holland), bij in voering van den zomertijd in Engeland on gewijzigd blijven. Het aantal spoorwegverbindingen van Nederland met Duitschland is, blijkens me dedeeling van de directie der Nederland- sche Spoorwegen, grooter dan dat van Bel. gië met Duitschland en kleiner dan dat van Frankrijk met Duitschland. In België kan de zomertijd gemakkelijker een maand vroeger aanvangen dan* hier ie lande, omdat het aantal spoorwegverbin dingen BelgiëDuitschland gering is. Daar Frankrijk zijn dienstregeling ongewijzigd laat, wordt, tot ongerief van het reizend publiek, het oponthoud aan de grens in de richting Frankrijk—Duitschland met een uur vergroot. De invoering van de nieuwe dienstrege ling is internationaal vastgesteld; een voor stel tot wijziging in den geest, als deze vraag bedoelt, zou, naar de meening der directie van de Nederlandsche Spoorwegen, geen kans van slagen hebben. HARINGWET 1927. Treedt 1 Jnni 1928 in werking. Bij Kon. besluit is bepaald, dat de Ha- ringwet 1927 (Staatsblad No. 387) op 1 Juni 1928 in werking zal treden. WEGENVERBETERING. De heeren Edo J Bergsma en P. E. Peaux als voorzitter en secretaris vertegenwoordi gende het propaganda comité voor wegen - verbetering P C. W waarin de verschil lende groepen belanghebbenden bij een ver beterd wegennet- de handel, de industrie de landbouw, de vereenigingen van wegge- BINNENLAND. Staking bij het hoogovenbedrijf te Umniden. (Binnenland, le Blad). Ernstige brand te Gellicnm. De Ned.-Herv. Kerk, het postkantoor en 9 huizen afgebrand. (Gemengd. 3e Blad). De veenbranden in Drente nemen een dreigend karakter aan. (Gemengd, 3e Blad en Laatste Berichten, le Blad). Opheffing van het Nienw-Rotterdamsch Tooneel. (Kunst 4e Blad). BUITENLAND. In September komt de Volkenbondsver- gadering weer bijeen. (Buitenl. le Blad). In Egypte toch een regeeringscrisis. (Buitenl. le Blad). De Italia is te Vadsö aangekomen. (Tel. le Blad). Ernstig botsing tnsschen Chineezen en Japanners. (Buitenl. en Tel. le Blad). Ernstig spoorwegongeval in Znid-Slavië. (Tel. le Blad). bruikers, vertegenwoordigd zijn, hebben aan de Tweede Kamer het v'erzoek gericht, te willen bevorderen: le. een spoedige herzie ning van het rijkswegenplan. 2e. een wijzi ging van de organisatie van het apparaat waarover de minister van waterstaat be schikt voor de uitvoering van de wegenver betering in de richting van eene centrali satie van de hoogere leiding, gepaard met een uitbreiding van het noodige hoogere en lagere personeel; 3e. de instelling van een wegenraad, als raad van advies van den minister van waterstaat; 4e. een zoo spoe dig mogelijke uitvoering van de overbrug gmg der groote rivieren. DE ONBEWAAKTE OVERWEGEN. Het ongeluk op den Waardschen Dijk. Het Eerste Kamerlid de heer De Muralt, heeft aan den Minister van Waterstaat de volgende schriftelijke vragen gesteld; Is het juist( dat 27 April j.l. op den onbe- waakten overweg op den Waardschen Dijk aan de spoorlijn LeidenWoerden, een gruwelijk ongeval heeft plaats gevonden, waarbij door een sneltrein een hondenkar- rctje met voerman werd gegrepen, met hel gevolg, dat het hoofd en armen van den voerman van de romp werden gescheiden? Is, naar de meening van den Minister, het vermoeden juist, dat, indien deze over weg bewaakt was geweest, het ongeval niet zou zijn voorgekomen? Is de Minister bereid hel oordeel uit sluitend ten aanzien van dit laatste van het Rijkstoezicht op de Spoorwegen mede le deelen? ONTWIKKELINGSCURSUSSEN GEVANGENISPERSONEEL. De hoofdbesturen van den Alg. Ned. Chr. Ambtenaarsbond, de Alg. R K. Ambtenaars- vereeniging, den Bond van Personeel bij de Gevangenissen enz. en den Cenlr. Nederl. Ambtenaarsbond hebben dezer dagen ver gaderd met de vereeniging tot ontwikkeling van het personeel aan de slrafgestichten, ter bespreking van de vraag, of er nog wel plaats was voor een afzonderlijke vereeni ging tot ontwikkeling van het hierbedoelde personeel, nu de vier vakbonden ten deze tot een nauwe samenwerking hadden be sloten. Deze vraag werd door alle aanwezfgen ontkennend beantwoord, al beteekende dit niet. dat laatstbedoelde vereeniging nu zou moeten worden opgeheven. Dit zal in ieder geval in eigen kring onder de oogen gezien moeten worden Besproken werd een van den directeur van de School voor Maatschappelijk Werk te Amsterdam ontvangen uitgewerkt cur sus-schema. terwijl besloten werd een audiëntie bij den minister van justitie aan te vragen, voor de heeren Vermeulen (Chr. Bond), Haverkorn (R K., id.). Mulder (Neutr. id.) en Noordhoff (moderne id.) VAN LEAR BLACK NAAR Z.-APRIKA. Uit Londen meldt Reuter, dat de heer Van Lear Black, naar verwacht wordt En geland op 10 of 11 Mei zal verlaten, om zich per driemotorig Fokkervliegtuig naar Zuid Afrika te begeven. De eerste pleister plaat0 op deze vlucht zal Venetië zijn. Daarna vliegt hij naar Egypte Ilii wordt behalve door de vliegers Gevsendorfer en Scholte vergezeld door een mecanicien en een bediende.

Leidsch Dagblad | 1928 | | pagina 1