)ANIES, 8024 HANDWERK-AFDEELING VAALS, Haarl.straat 130-136 EEN VEELBEWOGEN NACHT. 59»,e Jaargang LEIDSCH DAGBLAD, Dinsdag 1 Mei 1928 Derde Blad No. 20899 Gemeenteraad van Leiden. FEUILLETON. (Zitting van gisteren). Voorzitter: de burgemeester mr. A. van de iande Bakhuyzen. Afwezig met kennisgeving de heeren Elker- iUt en Romijn. Herdenking van oud-wethouder Mulder. Na opening herdenkt de voorzitter, terwijl Jle leden zich van hun zetel hebben ver even den overleden oud-wethouder, den eer A. Mulder. Na wat over den levensloop etc. van den iverledene is geschreven zou spr. in her- ialing treden daarvan nog uit te weiden. Jpr. is echter overtuigd, dat allen behoette 'evoelen hier te herdenken den man. die in ezen kring 25 jaar een rol en een belang- ijke rol heeft gespeeld in belangloozen lienst van het gemeentebestuur. De heer Mulder was een uitnemend raads- id. waarvan de vele verdiensten zijn be loond door een 4-jarig wethouderschap, dat ehter le veel heeft gevergd van zijn krachL De korten tijd van samenwerking was vol- loende voor spr. voor groote sympathie voor liens toewijding, beginselvastheid, echter net ruim inzicht gepaard. Vol vertrouwen kon hij voor God ver- chijnen en daD is de dood meer iets moois lan afschrikkends. Alle eer zal steeds zijn nagedachtenis bij wijven, Na goedkeuring der notulen en mededee- ing van besluiteD van Ged. Staten deelt do OORZITTER mede, dat op den verjaar- ag van Z.K.H den Prins een gelukwensch- ilegram ia verzonden, waarop een dank- etuiging is terugontvangen. Verder, dat eden, den verjaardag van H.K.H. Prinses ulia.na, eveneens een telegram van geluk- renech ia verzonden aan hot Vorstelijk [nis. Een adres van de Ned. Unie van Chauf- rars en Automobielpersoneel, aangesloten lij den Nederl. Transportarbeidersbond rordt in handen van B. en W. gesteld ter (doening. De heer Schalier krijgt verlof zijn inter- ellatie over de brandweer te houden. De VOORZITTER ontraadt den raad den eer Sijtsma verlof te geven tot zijn vragen ver de politie, daar deze alleen het hoofd ;er gemeente aangaat, niet is ter compe- entie van den raad. Wel is hij echter be- eid eenige inlichtingen te geven bij de ondvraag. De heer SYTSMA is daarmee niet tevrc- len. Voor de gerustheid in de gemeente acht lij een volledige behandeling wenschelijk, [ezden ook de actie in de „L. Ct.", geleid loor een voorzichtig man als den heer filmer. De heer HEEMSKERK acht ook dat het Igemeen belang geen goede dienst wordt «wezen door deze kwestie af te doen bij de indvraag. De heer v. ECK zou het ook zeer betreu- in, als de raad inging op het voorstel van en voorzitter, al heeft deze formeel de wet chter zich. Geen enkele wetsbepaling verbiedt de RECLAME. BEZOEKT ONZE SPECIALE U zult zicli verbazen over de inorine sorteerinjj en lage prijzen. voorzitter echter de interpellatie te aan vaarden en waarom dan in het belang der rust in de gemeente deze niet toegestaan? De raad beslist toch ook wel over de finan ciën der politie etc. Volle openbaarheid lijkt spr. gewenscht. Anders laadt men den schijn op zich, iets te hebben verbergen, al wil hij dat van den voorzitter niet aan nemen. Toestaan is ook meer volgens dezen democratischen tijd. De VOORZITTER betreurt het met de heeren niet eens te zijn. De politie is nu eenmaal door de wet niet aan den raad ge bracht en de raad zou zijn bevoegdheid overschrijden toch hierop in te gaan. Het beginsel wil hij niet prijs geven, al wi! hij gaarne inlichtingen geven. Vrees voor openbaarheid is niet aanwe zig. doch een debat kan hij niet toelaten. Het hoofd der politie blijft onafhankelijk. Het verzoek van den heer Sijtsma (vra gen tot den voorzitter te richten) wordt geweigerd met 1412 stemmen. Voor de S.D.A.P. en de heeren Sijtsma, Wilmer, Manders, Spendel, v. Tol en Heemskerk. In verband met een adres van den heer v. Polanen inzake verzuim van gemeente wege tot het innen van geld voor abonne ment van de waterleiding, waardoor be trokkenen plotseling voor een groote uitgaaf stonden, erkent de Voorzitter, dat de ge meente in verzuim was. Maatregelen zijn echter getroffen, dat dit niet weer zal voor komen. Wanneer de heer HEEMSKERK gemak kelijke betalingsvoorwaarden bepleit, zegt de VOORZITTER deze toe. B. en W. stellen voor het adres in hun handen le stellen ter afdoening. De heer SGHüLLER vraag wat B. en W. willen doen. De VOORZITTER zegt. dat met betrokke nen zelf in overleg zal worden getreden. Punten 15 worden z. h. st. aangenomen. (Reeds in een gedeelte van onze vorige oplaag opgenomen). (Vervolg van gisteren). 6o. Voorstel tot verkoop van een perceel bouwgrond aan den Hoogen Rijndijk hoek Roomburgerlaan, Sectie M. No. 4203 ged., aan de N. V. Leidsche Exploitatie-Maat schappij van Onroerende Goederen te Lei den. (86) Conform besloten. 7o. Voorstel tot verkoop van de percee- len bouwgrond op het Raamland, ten noor den van de Fruinstraat, Sectie M, No. 4058 ged., aan J. W. Reyneveld q.q. (87) Conform besloten. 8o. Voorstel om aan de besturen van verschillende bijzondere scholen voor lager en uitgebreid lager onderwijs, over het jaar 1926, een vergoeding krachtens art 100 der Lager Onderwijswet 1920, uit de gemeente kas te verleenen. (88) Conform besloten. 9o. Verordening, houdende intrekking van de verordening van 14 Januari 1915 (Gem.-Blad No. 2). betreffende het toelaten van kinderen tot lichtbeeldenverlooningen, laatstelijk gewijzigd bij verordening van 30 Juli 1923 (Gem -Blad No. 21). (74) Goedgekeurd. lOo. Verordening tot wijziging van de verordening van 23 Mei 1912 (Gem.-Blad No. 18) op het Rijden. (75) De heer GROENEVELD meent, dat een jaar geleden beloofd is bij eerste wijziging de gansche verordening om te werken. Hij betreurt, dat dit niet is geschied De VOORZITTER zegt, dat niet beloofd is bij de eerste wijziging, doch spoedig en de commissie heeft de zaak in onderzoek. De heer BQjSMAN meent, dat altijd door het neerzetten van een voertuig het verkeer belemmerd wordt en daarom wil hy in de redactie zien opgenomen iets van ernstige belemmering, om niet geheel aan willekeur der pachters te zijn overgeleverd. Do VOORZITTER zegt, dat dit de ver ordening zeer moeilijk zou maken. Het moet aan de jurisprudentie der politie wor den overgelaten, die niet uit is op het jagen naar processen-verbaal. De heer KOOISTRA meent, dat dit laatste onjuist is, gezien het optreden van een jong inspecteur tegenover pas aangestelde agen ten. Volgens hem gaan nog niet vast aange stelde agenten zelfs in vrijen tijd uit op processen-verbaal-jacht. Zoo wordt men overgeleverd aan de willekeur der politie. De heer BOSMAN stelt nu per amende ment voor in te voegen het woord „opval lend". De heer v. ECK kan zich niet vereenigen met dit amendement. Een aanzetten van een voertuig is nog geen belemmering van het verkeer. Belemmering beteekent lastig-ma- ken en of deze nu ernstig of niet voorstaat, geeft niets, 't Blijft toch altijd over aan het inzicht der politie. De heer WILBRINK steunt den heer Bos man. De VOORZITTER meent, dat het woord opvallend niets zegt. Hoogstens kan de zaak er iets moeilijker door worden. Na nog eenige gedachtenwisseling, waar- b ijde heer Parmentier zich tegen den heer Bosman verklaart, wordt het voorstel-Bos- man verworpen met 236 stemmen. Voor de heeren de Reede, Reimeringer, Wilbrink, Manders. Bosman, Kooistra. De heer GOSLINGA stelt voor het woord passage te veranderen in verkeer. De VOORZITTER vraagt nader onder zoek toe te staan. De heer GOSLING A vereenigt zich daar mee en neemt zijn voorstel terug. De verordening wordt z.h.st. goedge keurd. llo. Praeadvies op het verzoek van H. Kors e.a., om wijziging van de verordening op het Rijden, in dien zin dat het rijden op de Lange Mare Oz. met vrachtauto's in één richting is geoorloofd. (77) De heer SPENDEL acht dit praeadvies al zeer oppervlakkig en onoordeelkundig. Aan de overzij wordt alle gerij toegestaan, zoodat er voor de voetgangers geen plaats je overblijft en het een chaos is. Daarom is het verzoek al uiterst billijk, afgezien van het feit, dat de zakenlui aan de Oost zijde niets thuis kunnen krijgfn bezorgd per motorisch voertuig, noch kunnen wor den gehaald of gebracht daarmee. En dit terwijl de fietsrijders maar kalm het ver keer in gevaar mogen brengen, naar het schijnt. Men zie maar eens naar de sla gersjongens van 't abattoir Hij stelt voor al is Mare-demping het eenig radicale het verzoek alsnog door de commissie voor de Strafverordeningen, onder de oogen te doen zien in goedgun stiger geest. De heer GROENEVELD steunt den heer Spendel. Wat doet het er toe, wat voor soort tractie wordt toegepast 1 En met paard en wagen mag het toch welDit laatste sterft uit, deze tijd kent nog maar vervoer met vrachtauto's. Verbod is op heffen van verkeer, geen regeling. De heer PARMENTIER kan ook met het voorstel Spendel meegaan evenals de heer MANDERS. Op 1908 kan men zich niet meer beroepen, 't verkeer is geheel gewijzigd. De heer HEEMSKERK vraagt ook aan dacht voor de Westzijde, zoo het voorstel Spendel wordt aangenomen en de aandacht nog eens aan de Mare geschonken. De heer SCHiiLLER zal voor het voor stel Spendel stemmen, nogmaajs aandrin gend op praeadvies over zijn voorstellen van 1925 betreffende Maredemping en ver keersregeling daar ter plaatse. De heer BERGERS dringt op spoed aan zoo het voorstel van den heer Spendel wordt aangenomen, zooals hij hoopt. De VOORZITTER zegt, dat B. en W. ook gaarne het verzoek hadden ingewilligd, doch met het oog op de veiligheid, ach ten zij dat niet toelaatbaar. Dat was al niet in 1908 het geval, laat staan dan thans nu het verkeer zoozeer is gegroeid. Vele stegen zijn ook niet bruikbaar voor trac tor-verkeer. daaraan is niets te doen. De veiligheid moet domineeren. In één opzicht kan den heer Spendel tegemoet worden gekomen, er kan dispensatie wor den verleend in dringende gevallen. tractor-vervoer is door grootere snelheid gevaarlijker dan verkeer met paard en wa gen. En hoe met heel groote vrachtauto's 1 Hii blijft het praeadvies aanbevelen. Er bestaat echter geen bezwaar het vraagstuk nog eens onder de oogen te doen zien, door de commissie voor de strafveror deningen en B. en W. nemen het voorstel Spendel over. De heer v. ROSMALEN wijst op het ge vaar van toestaan op Woensdag en Zater dag met het oog op de beurtschippers. 12o. Verordening, tot wijziging van de verordening van 10 Juli 1913 (Gem.-Blad No 21) op de Winkelsluiting. (76) De heer HEEMSKERK is eenigszins on gerust over de redactie van deze voorstel len van B. en W., die z.i. ontduiking in de hand zou kunnen werken, speciaal door de kleine winkeliers. Hij geeft de voorkeur aan een regeling als met de melkverorde- ning. Do heer v. ECK kan steunen het verzoek om de verordening spoedeischend af te kon. digen, opdat deze gelde vóór het begin van het drukke seizoen, nu belanghebben den zelf dit verzoek doen en hij doet een voorstel in dezen geest. De heer v. d. REYDEN steunt het voor- stel-v. Eek. De VOORZITTER acht de vrees van den heer Heemskerk niet juist, gehoord diverse juristen. Volgens het bestaande gemeenterecht is hij niet voor directe invoering, opdat Ged. Staten de zaak kunnen beoordeelen. Spoeds halve afkondigen is mogelijk, doch moet uit zondering blijven. Waar belanghebbenden zelf accoord gaan met deze regeling, kan deze toch worden toegepast door hen zelf Of het drukke seizoen begint, hangt af van de weersge steldheden en wie kent deze in de naaste toekomst De heer HEEMSKERK zal zich er bij neerleggen, al kan hij zich nog niet van vrees bevrijd voelen. De verordening wordt z. h. st. goedgekeurd. Het voorstel-v. ECK wordt aangeno men met 17—12 stemmen. Voor de S.D.A.P. en de heeren v. d. Rey- den. De Reede. Bergers, Kuivenhoven. Spendel, v. Tol, Heemskerk en v. Rosmalen. 13o. Voorstel om de Commissie van Be heer over de gestichten „Endegeest, Voor geest en Rhijngeest" te machtigen tot den bouw van een theehuisje op het terrein van het geslicht ..Endegeest". (81) Conform besloten. 14o. Voorstel om de Commissie van Be heer over het Openbaar Slachthuis te mach tigen tot uitbreiding van het keuringslokaal en tot den bouw van een garage en van een vleeschverkooplokaal op het terrein van het Slachthuis. (82) Conform besloten. 15o. Voorstel tot het verleenen van eene bijdrage in de restauratiekosten van de Pie terskerk, groot f. 3000 's jaars, gedurende 10 achtereenvolgende jaren, aan de Gemeente- Commissie van het Ned. Herv. Kerkgenoot schap. (89) De heer SYTSMA zat niet tegenstemmen, al is het bedrag vrij aanzienlijk te noemen. Het trof hem echter, dat de gemeente subsidie bq'na wordt verdriedubbeld, terwql de gemeentecommissie bijkans niets meer geeft. Zij heeft het niet, zal men zeggen, doch zjj heeft velen uitgebannen door haar weinige verdraagzaamheid en daarom heelt h\j toch wel eenig bezwaar. Wethouder GOSLINGA meent, dat alleen moet domineeren de zorg voor monumentale gebouwen, los van alles, wie thans eigenaar is, etc. De gemeentecommissie verdubbelt toch ook bijna haar steun, zij nog terloops op gemerkt. Bespoediging der restauratie geeft bovendien bezuiniging, volgens de deskun digen. Conform wordt dan z. h. st. besloten. 16o. Voorstel in zake verlaging van de rente en opschorting van de aflossing van het bij Raadsbesluit van 29 Maart 1920 aan de vereeniging ,,'s Zomers Buiten" ver strekte voorschot voor den bouw van een dubbele vacantiewoning te Katwijk. (90) Conform besloten. 17o. Praeadvies op het voorstel van den heer Sijtsma, in zake de bevordering in rang van den wetenschappelijken ambtenaar aan het Gemeente-Archief Mr. J. W. Verburgt en van den Adjunct-Directeur van het Stedelijk Museum „De Lakenhal" A Coert. (83) De heer SYTSMA is blrj, dat een der heeren de gevraagde bevordering wordt waardig gekeurd door B. en W., doch het spjjt hem, dat de heer Verburgt uitvalt. Hij zou aan dezen laatste de voorkeur hebben gegeven, gezien diens stille werkkracht, waarop hij nog nader ingaat. Hij meent, dat B. en W. dezen ambtenaar ook onaardig aan den kant zetten door hun opmerking van: als het hem niet bevalt, laat hjj dan maar solliciteeren naar elders. Alsnog dringt hij aan op een ernstig onderzoek. De VOORZITTER zegt, dat zulke aan gelegenheden moeten bezien worden naar de belangen der gemeente, niet naar da belangen der personen. Het college acht het thans onnoodig den heer Verburgt te verhoogen. De heer SYTSMA zegt, dat de heer Ver burgt als adjunct-directeur geregeld als di recteur optreden moet, gezien den gezond heidstoestand van dr. Óvervoorde en daarom en daarom blijft hij een nader onder het oog zien aanbevelen. De heer WILMER als lid der archiefcom missie zegt lateT nadere gegevens te hebben ontvangen, waaruit blijkt, dat deze ambte naar niet hoog wordt gesalarieerd. Hij steunt daarom den lieer Sijtsma. De heer VERWEY wil een algemeenen kant der zaak belichten. Hij acht het toch verkeerd, dat raadsleden positieve voorsteL len ten aanzien van ambtenaren indienen. Door vakorganisaties etc. kan men beter zijn rechten zoeken. De raadsleden kunnen ze'lf te weinig beoordeelen in deze aangen legenheden en een onaangenaam aan den kant zetten is noodwendig gevolg van zulke voorstellen. De heer SYTSMA zegt. dat de partij van den heer VcTwey niet voelt voor één persoon alleen voor een groote categorie, vandaar on getwijfeld diens opmerking. Het voorstel van B. en W. wordt z. h. st aangenomen. HET CONFLICT TUSSCHEN RECHTS EN DE S. D. A. P. 18o. Verordening, regelende de samen* stelling en den werkkring van de Commis sie van Fabricage. (73) De heeT SYTSMA zegt als voorzitter der commissie' der huishoudelijke verordeningen, dat deze commissie zich kan vereenigen met het voorstel behalve voor zoover het betreft thans wijziging in de werkwijze te brengen der C. v. F. dit laatste althans in meerder heid en unaniem voor zoover zij de C. v. F. ook gekend wil zien in de benoeming van de vaste werklieden, gelijk tevoren. De heer v. ECK hefeft met instemming het (ONE WONDERFUL NIGHT). I Uit het Engelsch van LOUIS TRACY. Vertaald door J. M. (Nadruk verboden). i (Slot) En zoo nam Arthur hen beide mee voor ten rit door Hyde Park. Ze schoven dicht fij elkaar en het meisje praatte genoegelijk pver duizend dingen, zooals een verliefd ion? meisje tegen den man van haar hart poe., tol er plotseling een stilte viel en zij pag dat John bedrukt voor zich zat te kijken. Wat is er, John, liefste? vroeg ze lacht. Het is afschuwelijk dat jij en ik over Ipldzaken moest praten, antwoordde hij pngzaam, maar je vader koesterde arg- Taan tegen mij, omdat jij naar hij zei buitengewoon vermogend bent. Is dat paar? Zeker. Ze probeerde ernstig te spreken. Maar het pas toch een verrukkelijk idee dat die lieve pugen zich zoo gewetensvol het hoofd brak ycr haar ponden, shillingen en stuivers. Hoe groot is je inkomen? vroeg hij Fort en zakelijk. J -- Ik ben heel rijk. zei ze een beetje ■ter-egen. Ik heb honderd duizend pond Ier jaar. Hij kreunde en schoof een beetje van paar weg. .„T.^aJoin heb ie me dat niet eerder Nirtel<3 - vroeg hij bijna grimmig. daarom was dat noodig? Doet het zake? Is het niet plezierig om een Tee,eb<*l geld te hebben? vind het verschrikkelijk! Het is 'Ik om om.Hij begroef zijn -I t J.11 Z^n ban<üen. n' p'ees niet dwaas. Waarom maak e angstig? Rijkdom brengt geen geluk "7 ve^ van dat. Maar hebben wij toet gevonden, voor.,*. yoor._* Maar ik weet het nu, zei hij dof, en het is een onvergeeflijke dwaasheid dat een vrouw van jouw positie met 'n arme ingenieur zou trouwen. Bedenk eens, dat jij iedere veertien dagen ontvangt wat ik in twaalf maanden verdien! Als een Koning met een bedelmeisje trduwt klinkt dat heel aardig in een roman, maar wie heeft ooit gehoord dat een koningin met een pauper trouwt? Je beschrijft jezelf niet heel flatteus, John! Hermione, ik kan het niet verdragen, ik verzeker het je. Zij greep zijn rechterhand en klemde die in de hare. Haar linkerhand legde zij zacht om zijn hals en zij trok hem naar zich toe. John, fluisterde zij je moet mijn arm hart niet breken, nadat je het eerste stormenderhand veroverd hebt! Ik heb je noodig en zal je houden, zelfs al was ik nog tienmaal rijker en jij een bedelaar in lom pen. Wat voor vreugde heeft het geld mij tot nog toe gebracht? Het heeft mij van mijn vader vervreemd en mij aan den rand van den afgrond gedreven. Het heeft de dood veroorzaakt van menschen, die ;k nooit gezien heb. Als ik een arm meisje was, die voor haar brood móest werken, zou ik welen wat lachen is en wat het be teekent om van harte blij en vroolijk te zijn. Jij hebt mij deze dingen gebracht en je mag ze nu niet meer van mij wegnemen. Ik ver bied je dat, lieveling. Je mag niet met mijn hart spelen, John.... wil je me in tranen zien op den eersten dag, dat we.... van elkaar zijn? Zonder dat ze het gemerkt hadden, was de auto weer bij het hotel teruggekomen en de opgewonden ontvangst door Devar en de inmiddels gearriveerde oom Horace en tante Louisa maakte te juister tijd een eind aan deze discussie, die nimmer weer werd voortgezet. De rest van dien dag, om niet te spreken van volgende dagen, werden zij door andere dingen in beslag genomen den door wat voor hun hart en ziel het belangrijkste was. Drommen interviewers belegerden Curtis en Hermione, Devar, oom Horace en tante Louisa en niet te vergeten Arthur. Winter's instructies moesten echter strikt opgevolgd worden .Geen woord mocht worden gespro ken over den geheimzinnigen achtergrond der gebeurtenissen, waarnaar de pere juist zoo hongerig was, omdat de veldslag in Sydney Street nu bekend was geworden, evenals het opvisschen van den grijzen wa gen uit de Theems en de reporters waren fel op het nieuws, waarmee het hoofdkwar-i tier uiterst terughoudend was. De woorden „sub judice" misten ook nu hun magische j uitwerking niet. En de nieuwsgierige pers- j menschen en het op-sensatie-beluste pu bliek moesten het lijdzaam aanzien dat de menschen-die-het-wislen zich met dezen dooddoener hulden in een waas van ge heimzinnigheid. Om redenen, die het publiek nooit begre pen heeft, werden Balusky en Viviadi vrij gelaten en Jean de Courtois werd hel land uitgezet. Martini werd ter dood en Lamotte tot langdurige gevangenisstraf veroordeeld. Maar dit gebeurde allemaal al lang nadat, Curtis en Hermione in tegenwoordigheid! van een kleine, maar uitgelezen 9chaar vrienden opnieuw trouwden. Het was aan de bruiloftslunch, dat Wir>- ter in den loop van een gesprek over de g«- beurtenissen. die aan het huwelijk waron vooraf gegaan, zei: Ik verzeker jullie, dat het aan de ta lenten van Furneaux als detective en aan de schitterende kwaliteiten van zijn karak ter te danken is. dat we hier zoo feestelijk bij elkaar zijn, of. juister gezegd, de hoofd personen van deze tafel zouden moeilijk heden hebben ondervonden, waarbij de ellende, die ze gehad hebben, kinderspel zou zijn geweest. Maar Curtis begreep niet wat "Winter met deze orakeltaal bedoelde en vroeg den Chef van de Crimineel© Afdeeling om ophel dering. Het was Furneaux. van wien de idee afkomstig was om de beide takken van het onderzoek te combineeren. zei hij. Onder zijn getaande huid heeft hij een hart van goud. Waarom zouden die twee jonge men schen niet gelukkig worden? vroeg hij. Ik heb het meisje niet gezien, heeft Hij gezegd, dat was toen ook nog niet het geval maar Curtis is een flinke vent dat zie ik zóó en zij kan geen beteren man krijgen, al zoekt zij heel Engeland door. Daarom lieten wij Graaf Vassilan en Lord Valletort in het geloof, dat hun huur lingen Balusky en Viviadi den armen Hunter gedood hadden, terwijl deze alleen maar het vastbinden van de Courtois op hun geweten hadden en van angst beefden loen zij van den moord hoorden, omdat zij dachten dat zij er voor verantwoordelijk zouden worden gesteld. Zij vestigden onze aandacht op Rossi en Martini als de ver moedelijke daders en de „bluf" die ik legen Lamotte gebruikte, trof ten slotte doel. Voor wien werkten Rossi en Martini dan eigenlijk als zij geen handlangers van Vassilan waren? Dat heb je me nooit ver teld, zei Curtis. Dat mag ik niet met zooveel woorden zeggen. Maar ik wil je wel een „hint" geven. Je weet net zoo good als ik, dat het in Hongarije wemelt van revolutionaire partijen, die elkaar nog erger verfoeien dan hun gezamenlijken vijand: Oostenrijk. Twee van deze organisaties nu wilden Graaf Vassilan getrouwd hebben met Lady Hermione, de één, omdat zij haar geld voor hun plannen wilden gebruiken, de ander, omdat zij den Graaf er van verdachten en niet ten onrechte een ledepop van Oostenrijk te zijn en zij geloofden ook niet ten onrechte dat, als het huwelijk tot stand kwam, hij Parijs en een vroolijk leventje daar zou verkiezen boven de onzekere kans op een wankelen troon. Deze beide groe pen werkten ieder op eigen gelegenheid ook bij den moord. Graaf Valletort is helaas niet veel beter dan een promotor van dubieuze zaken en had zijn eigen contract met Vassilan. Voeg bij deze feiten nog een ander dat Elizabetta Zapolya, die Lady Hermione kent, verleden week met een attaché van het Ooslenrijksch gezantschap in Parijs getrouwd is Het zal haar interes- seeren. Voor de rest moet u uw eigen ge volgtrekkingen maken. Curtis bleef een oogenblik zwijgen. Toen greep hij Winter's hand en drukte die hartelijk, Hermione en ik zijn verlangend om te weten wat wij voor jou en mr. Furneaux kunnen doen, om onze innige dankbaarheid te uiten, zei hij. Niets. Dat was ons werk, anders niet. Dat begrijp ik. Het blijk van onze waardeering zou ook deze richting uitgaan. Wel, kerel, als jij er niet geweest was, mis schien zou ik van den moord verdacht ge worden zijn en als jij en Furneaux niet tusschenbeide gekomen waren, zou Her mione nu met haar vader in Parijs zitten* Ik zal er nog eens met Schmidt over praten. Schmidt is een beste kerel, maar hij weet niet alles, al verslaat hij uitstekend de kunst om veel te vermoeden, zei Winter. Ik zal hem precies zooveel vertellen als voor een advocaat goed is, lachle Cur tis. Hij neemt nu in opdracht van mijn vrouw en mij maatregelen om voor Hunter's nabestaanden te zorgen. Wij zullen Fur neaux en jou komen opzoeken als wij uit Devonshire terug zijn. Gaat daar de huwelijksreis heen? vroeg de detective met een beminnelijken grijns. Ja Wij hebben hel er den heelen dag over gehad, maar een of andere onder nemende agent heeft het voor ons beslist, toen wij een pakkende reclameplaat zagen: Waarom niet naar de Engelsche Ri viera? We riepen allebei tegelijk: Ja, waarom niet? Mr. Devar, senior, slaat er op dat wij zijn wagen gebruiken, omdat die zoo zeer heeft meegewerkt om ons hij elkaar te brengen en een heele troep vrien den komen ons in Torquay bezoeken Komt u ook? Winter schudde het hoofd. Neen, jonge man. het spijt me, maar ik kan niet van het hoofdkwartier weg. Nc heb het te druk. En wat Furneaux betreft, als die van de Yard weggaat moeten ze. hem er uit dragen! Zoo vervloeide voor twee menschen een veelbewogen, wonderlijke nacht in een wonderlijk-schoone maand en de morgen schemering van het nieuwe jaar vond hen op den drempel van een wonderlijk-schoon en harmonisch leven.

Leidsch Dagblad | 1928 | | pagina 9