Julianafeest der Chr. Oranjevereeniging iet vijf-en-twintig jarig bestaan van het Openbaar Slachthuis '0wk DINSDAG 1 MEI 1928 No. 20899 I Toen de Het voornaamste nieuws van heden. I fifrte JAARGANG LEIDSCH DAGBLAD DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN. PRIJS DER ADVERTENTIEN: 30 Cts. per regel voor advertentlên uit Leiden en plaatsen waar agentschappen van ons Blad gevestigd zijn. Voor alle andere advertentiên 85 Cts. per regel. Kleine Advertentiën uitsluitend bij vooruitbetaling Woensdags en Zaterdags 60 Cts. bij een maximum aantal woorden van 30. Incasso volgens postrecht Voor eventueele opzending van brieven 10 Cts. porto te betalen. Bewijsnummer 6 Cts. Bureau Noordeindsplein Telefoonnummers voor Directie en Administratie 2500 Redactie 1507. Postchèque- en Girodienst No. 57055 Postbus No. 54 PRIJS DEZER COURANT: Voor Leiden per 3 maanden ƒ2.35. per week ƒ0.18 Buiten Leiden, waar agenten gevestigd zijn, per week „0.18 Franco per post 2.35 portokosten. Dit nummer bestaat uit DRIE Bb.den. EERSTE BLAD. De Feestelijke viering van het jubileum, ledevoeringen van Dr. W. Stuurman en v. d. Burgemeester PM geschenk van het gezamenlijk Slacht- Puispersoneel aan de Gemeente, een monu mentale vaas van Brouwer's Aardewerk, die PP het terrein van het Slachthuis in hef plantsoen zal worden geplaatst. I Om tien uur is de viering van het zilveren Keest van het Openbaar Slachthuis begonnen, pet met de viering van het bedrijfsjubileum, paar van de jubilea van twee heeren, die bêciert de oprichting aan de inrichting zijn prbonden, de heeren B. de Kier en P. Hop. I Per auto heeft men de jubilarissen van gehaald en om tien uur werden ze door pn directeur, dr. Stuurman, in diens kantoor pntvangen. I Dr. Stuurman sprak de jubilarissen toe», ptmgde van hun ijver en plichtsbetrachting en noemde ze stoere werkers, waarop men pan bouwen. Spr. zeide o.a., dat de jubilaris re Kier, ondanks de koude omgeving, waar- hjj steeds gewerkt heeft een warm hart fcor zjjn bedrijf gehouden heeft. I Namens de gemeente overhandigde dr. ituurman den heeren Hop en De Kier ieder F-Q gratificatie en namens de ambtenaren pod spr. den heer De Kier een pendule coupes, den heer Hop zes fraaie stoelen [Ban. I De heer Heydema bood den heeren namens pet werkliedenpersoneel ieder een divan aan. I En nadat de jubilarissen hadden bedankt foor de huldiging en voor de geschenken, paakte men zich op om het groote feest, pet zilveren jubileum van de inrichting in w zetten. officieele feestviering |n de groote runderhal die' met behulp van riapndoek en palmen in een aardige feest hal was gemethamorphoseerd. een aanvang Faffi en de luidspreker van de radio werd a'gezet om dr. Stuurman gelegenheid te PtVen tot het uitspreken van zijn rede, P^ren onder de aanwezigen, burgemeester Iv Van Sande Bakhuyzen vergezeld I an den gemeentesecretaris mr. dr. G. E. v. rriJea ril alle wethouders, de leden der missie van beheer van het Slachthuis; •jq ^d-directeur van Gemeentewerken, ir. Isi kiw I?e93en' directeur van het Gem. te Haarlem, dr. Keyzer vroeger ■Sla h+v *^ier, de heer VerkeTk dir. van het Idir 3 *e Delft eveneens vroeger adj. Adv r *e .^ezer stede, de heer Douma te inspecteur van de Volksgezond- Utrecht, de besturen der '•'lirüiA I n?e .siaSersorganisatie9 en twe mT dor firma Tieleman en Dros alhier Dr. Stuurman sprak toen alle genoodigden en het personeel gezeten waren, de vol gend ei rede uit; Het was de wensch van het personeel van het Openbaar Slachthuis, dat het 25- jarig bestaan der inrichting, zoo mogelijk eenigszins feestelijk zou worden herdacht En ik stel het op hoogen prijs, dat deze wensch zoo wel bij de Commissie als bij Burgemeester en Wethouders een gun stig onthaal heeft gevonden. Des te meer stemt het tot vreugde, dat B en W. en de Commissie wel aan onze uitnoodiging hebben willen gevolg geven door persoonlijk hier tegenwoordig te zijn. Voor dit blijk van belangstelling ben ik zeer erkentelijk en ik betuig U daarvoor namens het personeel mijn hartelijken dank. Ook de tegenwoordigheid van de bestu ren der slagers-organisaties, waardeer ik in hooge mate. Zij verstrekt mij in de over tuiging, dat de slagers met onze inrichting medeleven, waarschijnlijk als gevolg van den band, die in den loop der jaren tus- schen het slachthuis en hunne bedrijven is gegroeid. Niet minder stel ik de tegenwoordigheid op prijs van de firma Tieleman en Dros, met wie wij sinds zoovele, jaren de meest aangename relaties mochten onderhouden. U allen, ook de ambtenaren, oud-amb tenaren en werklieden, heet ik van harte welkom. Mijne heeren Burgemeester en Wethou ders! Reeds geruimen tijd geleden werd van de zijde van het personeel het denk beeld geopperd en het verlangen te kennen gegeven om ter gelegenheid van het 25- jarig bestaan der inrichting een geschenk aan de gemeente aan te bieden, voorname lijk met het doel om de herinnering aan deze, voor onze inrichting zoo gewichtige gebeurtenis, levendig te houden en tevens om te dienen als bewijs van de goede ge zindheid van het -personeel tegenover de gemeente en haar juibileeren.de instelling. Ik mag niet verhelen, dat ik persoonlijk, ofschoon de wensch van het personeel eer biedingend, in den beginne weinig geest driftig voor dit plan, en de daaraan ver bonden feestelijkheden, gestemd was. Hier bij spelen natuurlijk persoonlijke inzichten een rol. Doch hoe het zij, ten slotte deed mij het besef, dat onze inrichting met hare moeilijke jaren van strijd en mis kenning geen recht zou wedervaren, indien de dag; van haar zilveren jubileum ge- .heel onopgemerkt zou voorbij gaan, toch besluiten, aan het verlangen van het per soneel zooveel mogelijk tegemoet te komen, door te trachten een eenigszins feestelijke herdenking te bevorderen. Dank zij nu de medewerking van Uw College en van de Commissie van Beheer, werden wij in slaat gesteld voor het per soneel een feest te organiseeren; dank zij Uwe tegenwoordigheid hier Ier plaatse, hopen wij straks de gelegenheid te vinden rnet gepaste gevoelens het geschenk van het personeel aan de gemeente aan te bieden. Alvorens hiertoe over te gaan, zij het mij vergund een korte beschouwing te hou den over het ontstaan der inrichting en hare ontwikkeling in het thans afgesloten tijdvak. Het spreekt toch van zelf, dat een dag als heden er zich bij uitstek toe leent, ja er zelfs toe dringt, een enkel woord te wijden aan het wel en wee der inrichting, die zoozeer te kampen heeft gehad met misvattingen en vooroordeelen, welke thans nog een schaduw werpen op menige blad zijde harer geschiedenis. Te ooideelen naar de tegenkanting, die zelfs nu nog in verschillende gemeenten bij de oprichting van openbare slacht huizen wordt ondervonden, behoeft het geen verwondering te wekken, dat onze inrichting onder moeilijke omstandigheden tot stand kwam. Het ligt niet in mijn weg, en het heeft geen zin, bij deze gelegenheid het hy giënisch, practisch en economisch nut van een abattoir te gaan uiteenzetten en te be pleiten. Bij het 25-jarig bestaan van onze inrichting is dit zeker niet noodig. Dat over dit vraagstuk de meeningen echter vroeger nogal sterk uiteenliepen, zal ieder, die tnel de wordingsgeschiedenis van ons slachthuis op de hoogte is, dadelijk er kennen. Zooals uit Gemeenteraadsverslagen valt na te gaan, wordt het woord slachthuis in den Raad onzer gemeente voor het eerst gëintroduceerd door een voorstel van Bur gemeester en Wethouders d.d. 21 Novem ber 1895, behelzende het instellen van een onderzoek naar de wenschelijkheid van oprichting van een openbaar slachthuis. Het College kwam tot dit voorstel, in ver band met hetgeen bij de behandeling van de gemeentebegrooting in de secties door sommige leden was ter sprake gebracht. In die jaren trof men in ons land slechts twee vrij moderne slachthuizen aan, n 1. dat van de gemeente Rotterdam, dateerend van het jaar 1883 en dat van Amsterdam gebouwd in 1885/86. Toch zijn de abattoirs reeds oude instellingen, ten bewijze hier van moge eraan herinnerd worden, dat zelfs de Romeinen daarover reeds be schikten. In de middeleeuwen waren in Duitschland, tegelijk met het gildewezen, de slachthuizen vrijwel algemeen in ge bruik. Ook in Frankrijk en Engeland wa ren omstreeks dien tijd de slachthuizen geenszins onbekend. Niemand minder dan Napoleon gaf in het begin der vorige eeuw een krachtigen stoot lot de oprichting van abattoirs, terwijl aan hét eind der vorige eeuw Duitschland op slacht- en vleesch- hygiënisch gebied aan de spits van geheel Europa en wellicht van de geheele wereld stond. De gemeente Leiden is zoo niet de eerste, dan toch één der eerste gemeenten in Ne derland geweest, waar een goed georgani seerde vleeschkeuringsdienst lot stand kwam. Dit was op 1 October 1893. Een en ander was te danken aan de zeer bekwame en later zoo bekende persoonlijkheid van wijlen dr. D. A. de Jong, die eerst als advi seur der gemeente en later als leider van dezen dienst optTad met den titel van Inspecteu?Nan de Vee- en Vleeschkeuring. Het hierboven genoemde voorstel van Burgemeester en Wethouders werd onge veer lVa jaar later na zijn indiening nl. op 14 Januari 1897 door den gemeenteraad aangenomen met 20 tegen i stemmen. Dit voorstel hield in het beschikbaarstellen van gelden tot het instellen van een onderzoek inzake de oprichting van een openbaar Slachthuis. Reeds in September van het zelfde jaar verscheen van de hand van den heer De Jong een lijvig rapport, waar van de conclusie luidde, dat de oprichting van een slachthuis voor Leiden urgent moest worden geacht. In de Raadszitting van 27 September 1900 werd eindelijk met 18 tegen 9 stem men, onder het burgemeesterschap van mr. Was. tot oprichting van het Openbaar Slachthuis besloten. Dat het in deze zitting tusschen voor- en tegenstanders warm is toegegaan, behoeft nauwelijks betoog. Het besluit hield tevens in, dat het abattoir zou verrijzen op het z.g.n. Raamland nabij den Maresingel en niet zooals het oorspron kelijk voorstel luidde, op het Schuttersveld. Naar Burgemeester en Wethouders destijds meldden, werd het Schuttersveld bestemd vcor bouwterrein. Met deze voor onze inrichting zoo ge wield ige beslissing was de rust nog geens zins teruggekeerd. Met name werd in de Raadszitting van li Februari 1901 getracht dit besluit ongedaan te maken in verband met een Arrest van den Hoogen Raad, waarbij het bepaalde bij art. 4 sub 2 der Hinderwet niet bindend werd verklaard. Het feitelijke gevolg hiervan was, dat aan de gemeenten de bevoegdheid werd ont zegd de slagers tot het gebruik van een openbaar slachthuis te dwingen. Een spoedig daarop tot stand gekomen wijziging der Hinderwet heeft echter in deze leemte voorzien. Bovendien werd het hier bedoelde voorstel der tegenstanders, alweder niet zonder ernstiger, strijd, door den Raad verworpen De eerste door den gemeente-architect H. Paul, ontworpen plannen zijn later eenigs zins gewijzigd door diens opvolger ingenieur G. H. Broekman, directeur der Gemeente werken, die na betrekkelijk korten tijd. we gens vertrek naar elders zijn functie over droeg aan den nieuwbenoemden directeur- ingenieur G. L. Driessen. De heer Driessen heeft nagenoeg den geheelen bouw van het slachthuis voltooid. Als zoodanig zal diens naam, naast dien van Dr. de Jong, onaf scheidelijk aan onze inrichting verbonden blijven. Het terrein, waarop het Slachthuis tot stand kwam, vormde een deel van de als raamland bekende strook grond ten Noor- en van den Maresingel. Het is groot 2 H.A. en 36 A. en werd destijds eigendom der ge meente voor de som van f. 10.000. Bij mijn komst te Leiden op 1 December 1901, als adjunct-inspecteur der Vee- en Vleeschkeuring, waren de fundamenten der verschillende gebouwen gereed. Op 1 Mei 1903 was het complex gebouwen voltooid. Nadat op 27 April de officieele opening door den Burgemeester had plaats gehad, werd de inrichting op 1 Mei in gebruik genomen. De kosten van den geheelen bouw bedroegen f. 455.708; de bevolking bedroeg destijds 58000 zielen. Bij Raadsbesluit van 15 Nov. 1900 werd dr. D. A. de Jong tot Directeur benoemd. Door de ingebruikneming van het slacht huis kwamen uiteraard de particuliere slachtplaatsen in de gemeente te vervallen. Tevens werd voorgoed afscheid genomen van het vroegere keuringslokaal aan de Hooglandsche Kerk. Ongetwijfeld waren zoowel voor de di rectie als voor de gebruikers de omstandig heden, waaronder de nieuwe inrichting haar werk moest aanvangen, zeer moeilijk. Ik zal mij ervan onthouden hier verder over de moeilijkheden en geschillen, die zich voordeeden, uit te weiden. Een feit is, dat door gebrek aan samenwerking, nog gedu rende meerdere jaren scherpe conflicten verrezen, die aan het Gemeentebestuur en aan de Commissie veel hoofdbrekens kost ten en er evenmin toe medewerkten de slagers met het slachthuis te verzoenen. In deze omstandigheden is naar mijne meening dan ook stellig één der oorzaken te zoeken, waarom gedurende dien tijd de ex ploitatie van het slachthuis een nadeelig saldo opleverde. Zoo bedroeg dit tekort in 1905 f. 1241, in 1906 f. 3551. in 1907 f. 9088, in 1908 f.8646. en in 1909 f. 10084. De gemeenteraad vond in deze finan- cieele uitkomsten aanleiding, mede in ver band met de nog steeds voortdurende BINNENLAND. Het zilveren leest van het Leidsche slacht huis en de huldiging van 2 jubilarissen. (Stadsnieuws, le Blad). De viering van den verjaardag van Prinses Juliana. (Binnenland 2e Blad). Geen vliegtocht naar Tokio. (Binnenl., 2el Blad). Rnzie in den aether; fascisten pogen de V. A. R. A.-uitzending te verstoren (Gemengd 2e Blad). Nadere bijzonderheden omtrent het onge luk bij Overschie. (Gemengd, 2e Blad). Het Nederlandsche stoomschip Callisto vermoedelijk met man en muis vergaan. (Gemengd, 2e Blad en Laatste Berichten, le Blad). Een nieuwe match EuweBogoljulow? (Sport, 3e Blad). BUITENLAND. Bijzonderheden over het Duitsche ant woord aan Kellogg inzake het anti-oorlog verdrag. (Buiten!, la Biad). Chamberlain over de verhouding tot Egypte. (Buitenl. Ie' Blad). De Oceaanvliegers te New-York. (Buitenl, le Blad). klachten en grieven van de zijde der sla- gers, een commissie van onderzoek te be-» noemen. Met name werd in de Raadszit- ting van 25 Februari 1909 de bekende moi tie Aalberse met 19 tegen 12 stemmen aan genomen. Zij luidde; „De Raad besluit uit zijn midden een Commissie te benoemen van 5 personen tot onderzoek van de vraag, welke de oorzaken zijn van het groote te kort, dat de exploitatie van het slachthuis oplevert, en op welke wijze dat tekort kan worden verminderd of gedekt." Van de hand van den secretaris dieti Commissie, den toenmaligen Gemeente-se cretaris, wijlen Mr. de Vries van Heijst, verscheen ongeveer l1/* jaar later, n.l. in Juli 1910 een zeer uitgebreid rapport, waar in. mede aan de hand van de toestanden elders, de geheele materie wordt behandeld en toegelicht, terwijl de noodige wenken en raadgevingen, tot htt brengen van verbe tering. niet ontbreken. Veel practisch nut heeft de arbeid der Foto J. J. GEYTEXBEEK, Leiden. Ter gelegenheid van den verjaardag v.m H. K. H Prinses Juliana gaf gisteravond in de groote Stadszaal de Leidsche Chr Oranjevereeniging eein zeer geslaagde opvoering van het historisch spel in 4 bedrijven „De jonge adelaar". Hierboven een magnesium-opname van de medespel enden.

Leidsch Dagblad | 1928 | | pagina 1