UIT ONZE STAATSMACHINE UIT RUSLAND. De heer van Breda wijst op de verlaging [Lij den heer Rubenkamp. De voorzitter zegt dat het hem zeer 9pijt at spr. juist dezen naam noemt alsof hier prake zou zijn van bevoorrechting hetgeen chter geheeL is buiten gesloten. Bij enkele belanghebbenden is om bij zondere omstandigheden verlaging aange dacht en dus niet alleen op deze plaats. De heer van Breda trekt dan zijne woor den in, daar het in het geheel niet de be doeling is een persoonlijk feit ter sprake te ^rengen. De heer Uitlenbogoard wijst op enkele Wedeelten aan den Rhijnhofweg waar door grondeigenaren verlaging van den wegberm wordt aangebracht en vraagt of dit is toe gestaan. Ongevallen bij avond zullen zeker niet uitblijven zoo deze toestanden besten digd blijven. Xa eenige discusses hierover zegt de voorzitter een onderzoek te zullen [instellen. Hierna gaat de raad over in besloten fitting. Vergadering Burgerwacht. Alhier hield de „Burgerwacht Oegst- Ifeest"' een algemeene vergadering in „Het Witte Huis". In tegenstelling met andere jaren was de opkomst ditmaal niet bijzon ier groot Bij afwezigheid van den voorzitter, den Jieer Rubenkamp, opende dr. D. Timmer mans de vergadering met woorden van belkom tot de leden en het muziekgezel schap „Speranzo" uit Warmond. De zaal nas door de goede zorgen van den heer J. r. d. Meij keurig versierd met tulpen; een (attentie waarvoor den heer v. d. M. zeker ten woord van dank toekomt. Ook het mu ziekgezelschap komt dank toe voor de •oie muziek, waardoor de stemming aan genaam was en bleef. l de opening werden de notulen van de horige vergadering gelezen door den heer B. J. v. d. Meene en onveranderd goedge- Bord. Vervolgens bracht de commandant rap- »rt uit over het jaar 1927. Dit rapport goedgekeurd onder applaus van de -den. De voorzitter bracht den comman- Bant met welgekozen woorden hartelijk pink. De verslagen van den secretaris en den Fenningmeester over 1927 werden, evenals e begrooting 1928, goedgekeurd. Aan de orde was dan: verkiezing van 3 '.stuursleden. Periodiek aftredend waren heeren: dr. D. Timmermans, H. v. d. Nzn. en J. W. v. d. Post. Herkozen rerden de heeren dr. D. Timmermans en W. v. d. Post, en na herstemming ge kozen de heer A. J. Bakker. Inlusschen is de heer Rubenkamp ter ftrgadering gekomen. Deze neemt dan de leiding op zich van het volgende gedeelte der vergadering. De commandant wekt de aanwezige leden *ip tot deelname aan de wekelijksche schiet- >efeningen te Katwijk en spoort hen aan tok de andere leden mede te brengen. In- londerheid richt spr. zich tot hen die voor in wel aan de oefeningen met „Marga" ;elnamen. Van de rondvraag wordt geen gebruik iHiaakt, waarop de voorzitter de vergade- *111 sluit met dank voor de opkomst. RIJNSBURG. - De gemeente is door aankoop eige- kvsse geworden van een perceel grond o den Buitenweg alhier. gedeelte hiervan is bestemd voor Ifrwaanleg, terwijl het overige verkocht zal borden voor bouwgrond. - De verkoop van de Emmabloem alhier j leeft f. 40.28 opgebracht. SASSENHEIM. - Naar het „Weekblad voor Bloembol lencultuur" uit betrouwbare bron verneemt, is de helft van de partij Narcissus Liberty, jde vroegbloeiende trompet-Narcis van de firma J. A. Vandervoort en Co., die twee geleden op de keuring stond, ver docht aan de firma C. J. Speelman en Zn., alhier voor de respectabele som van |f 60.000. VOORHOUT. Raadsagenda. De eerstvolgende vergadering van den •aad dezer gemeente zal gehouden worde# >P Woensdag 2 Mei a.s. 's namiddags kwart ;Toor 8 uut, ten Gemeentehuize. De agenda luidt: 1. Notulen. 2. Ingekomen stukken en mededeelingen. j 3. Voorstel tot aankoop van grond voor j doen van proefboringen en stichting pomp- cation voor de gem. waterleiding. fl 4. Voorstel tot wijziging van de verorde-' I&ing op de gem. inkomstenbelasting. Woninghonwvereen. „Herman Boerhaave". Alhier vergaderden de leden van boven genoemde vereeniging in café ..Boerhaave De voorzitter, de heer van Stekelenburg. Verzoekt den secretaris de notulen van het verhandelde op de vorige vergadering voor te lezen, die onveranderd werden vast gesteld. Op verzoek van den voorzitter, doet de penningmeester rekening en verantwoor ding over zijn gehouden beheer, welke re kening door de controle-commissie, heslaan- de uit de heeren J. v. Kampen. G. Witte- ttan en C. v. d. Meij, wordt goedgekeurd. Vastgesteld werd het reservefonds op *•904.26, terwijl het dividend zal bedra gen 4 pet. Verkiezing bestuursleden. Aan de beurt van aftreding waren de heeren C. Paarde- kooper en J. H. v. d. Voet, die beiden wer den herkozen. De voorzitter deed daarna mededeeling dat besloten is 22 woningen te bouwen en wel 16 arbeiderswoningen en 6 midden standswoningen. Door de gewaardeerde medewerking van het gemeentebestuur, is de vereeniging ge slaagd 3000 M2. grond te koopen tegen f. 1.50 de M2. Als architect zal voor de vereeniging op treden. de heer v. d. Hoek, uit Den Haag. Verder is besloten een gc.dieening ai te gaan, groot f. 79.000. Van de rondvraag werd geen gebruik ge maakt. Niets meer aan de orde zijnde, sloot de voorzitter de vergadering. VOORSCHOTEN. Burgerlijke Stand. Geboren: Elisabeth, dr. van T. van den Hoek en A. W. Teunissen. Ondertrouwd: N. A. van Veen, 33 j. en E. J. W. Waayer, 26 j. Getrouwd: J. A. Dijsselbloem en J. C. M. Koot. E. Bolderdijk en M. M. Coljé. Overlijden: A. van der Meijvan der Laan, 88 j. Wed. K. Sc hievenvan der Horst, 76 j. WARMOND. Gemeenteraad. Verbetering van het weg dek der Warmundadwarsitraat Onbcwoonbaarverklaring van mo- lenwoningen Een geldleening geannuleerd. Voorzitter de heer A. J. Schölvink, burge meester. Aanwezig alle leden. De voorzitter opent de vergadering en leest 't gebed, waarna door den secretaris de notulen der vorige bijeenkomst worden voorgelezen en onveranderd vastgesteld. Daarna doet de voorzitter mededeeling van de ingekomen stukken, w. o. schrijven van Ged. Staten houdende mededeeling van een beslissing van dit College inzake een ingesteld beroep van het bestuur der ver eeniging tot stichting en instandhouding van een School met den Bijbel te Warmond tegen het besluit van den raad dier ge meente van 26 Januari j.l. houdende afwij zende beschikking van het door gemeld be stuur ingevolge artikel 72 der Onderwijs wet 1920 gedaan verzoek om toekenning van celden uit de gemeentekas voor de aan schaffing van nieuwe leermiddelen ten dienste van het ingevoerde zevende leer jaar zulks wat betreft hel al of niet storten eener waarborgsom. Waar Gedep. Staten hebben beslist, dat 1 voor het aangevraagde bedrag geen waar borgsom behoeft te worden gestort stellen B. en W. voor. de bedoelde gelden, beschik baar te stellen, waartoe wordt besloten. Schrijven van idem houdende vaststel ling van de bijdrage in de kosten van den Keuringsdienst van Waren 1e-Leiden, over het iaar 1928 ten bedrage van f. 375.85. Adres van den heer J. W. van Loon e.a. allen bewoners van de perceelen gelegen aan de Warmundadwarsstraat houdende verzoek om deze straat met klinkers te willen bestraten. De voorzitter stelt voor, B. en W. te machtigen den eigenaar van de aan dezen weg gelegen woningera, die ook eigenaar j van de straat is, dezelve eerst behoorlijk in orde te doen makera, om alsdan door de gemeente in onderhoud te worden overge nomen. Evenwel stellen B. en W. voor, niet tot bestrating te besluiten, doch tot verharding met grint waarmede de raad zich volkomen vcreenigt. Te behandelen punten: a. Vaststelling voorschot aan bijzondere scholen voor het dienstjaar 1928. B. en W. stellen voor, deze aangelegenheid conform de wet te behandelen, in overleg met het schoolbestuur. Aldus wordt besloten. b. Molenwoningen. In verband met de gevallen rechtelijke beslissing inzake de on bewoonbaar verklaarde molenwoning in den Zwanenburgerpolder, stellen B. en W. voor, opnieuw tot onbewoonbaarverklaring over te gaan, met een ontruimingstermijn van twee maanden. De heer Haverkort stelt voor, de termijn van ontruiming in plaats van 2, op 3 maanden te stellen en eenzelfde nieuw besluit te nemen voor de molenwo ning voor den Broek en Simonspolder, daar het bestuur van dezen polder, niets van zich laat hooren, met welk voorstel B. en W. zich kunnen vereenigen. In stemming ge bracht, wordt met zes tegen een stem, die van den heer Van Schie besloten, tot on- woonbaarverklaring der molenwoningen van den Zwanenburger- en Broek Simonspolder met een ontruimingstermijn van drie maan den. tot intrekking van het beslnit in de vorige vergadering genomen, tot het aangaan van 'n geldleenine ten bedrage v. f. 10.000, daar voor het doel, waarvoor deze leening werd aangegaan kan gebruikt worden het te ver krijgen geld van den aankoop van het land naby hei Warmonderhek. Nog deelt de voorzitter mede, dat de kosten van de in de Oflicieele Olympiagids te plaatsen advertentie f. 100 hooger zijn, wijl ze geplaatst is tusschen den tekst van 8e Watersport»!deeling. Ten slotte stellen B. en W. voor, den heer Luiten, ambtenaar ter secretarie, een gratificatie toe te kennen van f. 150, zulks ter vervanging van dan secretaris gedurende drie maanden, en aan den heer Hogenboom ambtenaar ter secretarie, een bedrag van 145. De heer Haverkort informeert, of er eem instructie voor de ambtenaren ter secretarie bestaat, waarop de voorzitter bevestigend antwoordt, terwijl op diens vraag of daarin het salaris geregeld is, de voorzitter ant- antwoordt, dat dit vastgesteld is bij raads besluit De heer Haverkort zegt 1 l. 1 hierop nader terug te komen. Niets meer te behandelen zijnde en niemand meer het woord verlangende, wordt de vergadering gesloten. WASSENAAR. Raadsagenda. De raad dezer gemeente vergadert op Woensdag 2 Mei a.s. 'a voormiddags te 10 uur. De agenda luidt: 1. Ingekomen stukken en mededeelingen. Restitutie legesgelden. 3. Aankoop in schrijving grootboek. 4. Wijziging Begroo ting. Overnamen in eigendom van gedeelten van de Kerkstraat, thans toehoorend aan het R.K. Kerkbestuur en hel R.K. Par. Armbestuur. 6. Vaststelling bouwlijnen, verband met wijzigingen in het uitbreidings plan. 7. Aanwijzing lot bouwstraat van een gedeelte van den Groot Haesebroekschen weg. 8. Goedkeuring wegenplans verlengde Van Galcarlaan en Oud-Wassenaar. 9. Over eenkomst aansluiting Haagsche rioleering. Burgerlijke Stand. Ondertrouwd: P. Buwalda en G. F. Akker man; J. van Schijndel en H. van Echten. Geboren: Wilhelmina Johanna, d.v. W. Knijnenburg en H. Heemskerk. Overleden: Jaantje van den Barselaar, vr. van W. Zonneveld, 71 jaar; Agnes Hen- drika Grundeken, vr. van J. Wensveen, 62 jaar; Ludovicus Johannes Hubertus Lom men, m. van R. Wensink 24 jaar. Theodora Maria Westgeest, ongeh. 20 jaar. Bij de arbeidsbemiddeling staan inge schreven: 4 timmerlieden, 3 grondwerkers, 2 losse werklieden, 1 tuinman, 1 chauffeur, tuinman, 1 bloemistknecht, 1 boekhouder, 1 kantoorbediende, 1 meselaar. maar het gebeurt zelf®, dat buitenlandsche kapitalisten concessie-overeenkomsten, die geheel uitgewerkt zijn en slechts geteekend moeten worden om in werking te treden, in trekken, aldus de „Ekonomitsjeskaja Zjiznj". Sterker: „zelfs in gevallen, waar wij (d.w.z. de sovjet-regeering) optreden als koopers, waar wij patenten e.d. koopen en de buitenlanders geen kapitalen in onze bedrijven boeven te investeeren, geen risico loopen, waar zij feitelijk niet® anders dan verkoopers zijn zelfs dan gebeurt het, dat de buitenlanders reeds geheel geregel de zaken opgeven, zich terugtrekken." Zoo jammert het sovjetblad. Waar is de oplossing van deze vreemde houding van de buitenlandsche kapitalis ten Volgens de „Ekonomitsjeskaja Zjiznj" ia dat de schuld van de buitenlandsche pers, die opzettelijk onjuiste geruchten over d-e brave en loyale 'sovjet-regcering verspreidt. De veronderstelling, dat buiten landsche kapitalisten, die een concessie in Rusland willen nemen, zich veel zouden aantrekken van hetgeen de pers schrijft, is niet erg waarschijnlijk. In elk geval is het moeilijk aan te nemen, dat zij die „onjuiste geruchten" niet bestudeerd hebben alvo rens zij de langdurige onderhandelingen met het concessie-comité waren begonnen. En dan: tegen de „onjuiste geruchten" van de journalisten kunnen de bolsjewilri zulke overtuigende bewijzen overleggen als de brieven van de leiders der reeds be staande concessies; nog beter: zij kunnen de candidaat-concessionarissen jn de gele genheid stellen de bestaande concessies te bezichtigen en met de leiders er van over hun ervaringen te spreken. Zij doen dat ook, maar de resultaten van dergelijke besprekingen (de kapitalisten, die een con cessie willen krijgen, wachten overigens niet totdat de bolsjewiki hen uitnoodigen deze stappen te doen era informeeren zelf bij de leiders der concessie-bedrijven) zijn in den regel ongunstig voor de bolsjewiki. De concessionarissera, die zulke hooge win sten behalen, raden niemand aan hun voor beeld te volgen. Hieraan zijn de „kapita listische journalisten" volkomen onschul dig cn de oorzaak moet ergeD9 andeTS ge- Izocht worden.I RECLAME. Prijs 30 en 60ci. Tabletten 8519 c. Wijziging der bouwverordening en in verband daarmede herziening der voor waarden op de levering van drinkwater door het Waterbedrijf. B. en W. stellen I Voor, de aangebrachte wijzigingen zooals I het concept luidt, goed te keuren, daar zulks in overeenstemming is met de eischen door Ged. Staten gesteld. Aldu6 wordt be sloten. d. Vaststelling kohier hondenbelasting. Het door B. en W. opgemaakte kohier wordt vastgesteld tot een bedrag van f. 306. e. Comptabiliteit. B. era W. worden ge machtigd, die comptabiHteitsbesluiten te nemen, die noodig mochten blijken. Alsnog stellen B. en W. voor, het salaris Uit het verslag der vereeniging over het i vao den j-emeeoKvopzichter, thans bedra- Jljeloopen jaar. bleek, dat het betalen der ging. zoodat er o.and was. In Januari had bij de pomp de aanplan tte plaats gehad van eenig houtgewas, het- huurpenningen geregeld «een achterstand was. I (v.iiavl vdl tot verfraaiing zeer veel heeft bijge- aragen. De buizen v slechts aoodig. Prijzen waren toegekend voor de best Weerhouden voor- en achtertuintjes. ln het bestuuT had geen verandering Jgj. doordat de aftredende leden werden roegen in 1927 weinig onder kleine reparatiën waren gende f. 900, en dat, volgens hun meening, in verband met de vele werkzaamheden, aan zijn betrekking verbonden, te gering ia, met f. 450 te verhoogen. De heer Zwetsloot stelt voor, de instructie van den opzichter in dier voege te wijzigen, dat B. en W. gemachtigd worden in bij zondere gevallen af te wtjken van de be paling met betrekking tot de uitvoering van werken voor rekening van derden. Aldus wordt besloten. Eveneens wordt besloten, dat de toege kende verhooging ingaat op 1 Jan. 1928, aldus terugwerkende kracht heeft. Op voorstel van B. en W. wordt besloten,. DE CONCESSIES IN RUSLAND. (Nadruk verbiden). De „Ekonomitsjeskaja Zjiznj" (in het nummer van 1 April) geeft in een artikel over de concessie^politiek van de sovjet- regeering een uitvoerige bespreking van de balansen van 17 concessies. Wij nemen aan, dat de gegevens authentiek zijn en niet door de redactie van het sovjet-blad bijgewerkt, hoewel dit natuurlijk niet met zekerheid te zeggen is. Volgens de „Eko nomitsjeskaja Zjiznj" volgt uit de balansen dier 17 belangrijkste concessies, dat de bui tenlandsche kapitalisten in hun onderne mingen in de Sovjet-Unie plm. 13.4 millioen roebel geïnvesteerd hebben (in den vorm van machines e.d. en van bedrijfskapitaal). De omzet van die bedrijven bedroeg in het afgeloopen boekjaar 28.4 millioen roebel; de winst 4.7 millioen roebel, d.w.z. 35.2 pCt. van het belegde kapitaal (de reken som van de „Ekonomitsjeskaja Zjiznj" klopt niet, maar dat is van minder belang). Deze buitensporige winsten hebben bij sommige communisten ontevredenheid ge wekt en de volgelingen van Lenin eischen, dat er een einde gemaakt wordt aan het concessie-stelsel. De buitenlandsche kapita listen hebben echter alle reden om tevre den te zijn met de bereikte resultaten. Vol gens de redactie van het sovjetblad zijn de leiders van de concessiebedrijven het ook. Zij hebben het zelfs noodig gevonden de sovjet-overheid brieven te sturen, waar in zij uiting geven aan hun tevredenheid. In de brieven wordt ook gezegd, dat de leiders der bedrijven ten zeerste tevreden zijn over de samenwerking met de sovjet- overheid en de plaatselijke administratie. Nemen wij aan, dat deze brieven echt zijn en dat zij een spontane uiting van dank baarheid zijn en niet door de overheid af gedwongenwel stuit de veronderstelling dat alles authentiek is op eenige ongerijmd, heden, ma-ar wij zullen ook die ongerijmd heden op den koop toe nemen. Onder dergelijke omstandigheden moest het concessie-comité van de sovjet-regee ring overstroomd worden door brieven en aanbiedingen van kuitenlandsche kapita listen, om het bezit van de Russische con cessies moest gevochten worden, hetgeen Lenin ook verwacht had, toen hij, in strijd met al zijn vroegere leerstellingen, het con cessie-stelsel heeft ingevoerd. Waar ter wereld kan tegenwoordig het kapitaal een winst van ruim 35 pCt. behalen l De prac- tijk is echter anders. Het concessie-comité wordt niet alleen niet overstelpt met aan biedingen van buitenlandsche kapitalisten, De toestand wordt nog geheimzinniger, wanneer wij vernemen, dat de redactie van de „Ekonomitsjeskaja Zjivjn", dat de lei ders van de bestaande concessies niet a»- leen niet tevreden zijn over den tegenwoor- digen toestand, maar „met een bijzondere nervositeit de voorwaarden van hun arbeid in de Unie bespreken en op een wijziging er van aandringen". Deze mededeeling is in flagrante tegenspraak met hetgeen het zelfde blad schrijft over de waardeering, die de concessionarissen voor de sovjet- overheid koesteren. De concessionarissen zijn toch immers tevreden over de bestaan de toestanden en de samenwerking tusschen hen en de autoriteiten laat niets te wen- schen over! Vanwaar dan die nervositeit en de aandrang, om de voorwaarden van den arbeid in de Unie te bespreken? De meest voor de hand liggende verkla ring i9, dat de concessionarissen, die uit den aard der zaak meer van den toestand in Rusland weten dan de buitenlanders, de positie van de bolsjewiki niet zoo sterk achten als sommige West-Europecsche in- tellectueelen, die hun informaties over Rusland uit de bolsjewistische propaganda geschriften putten. Wel dreigt de sovjet- regeering geen onmiddellijk gevaar, maar een concessie eischt veel kapitaal en is niet voor korten tijd berekend. De conces sionaris moet zekerheid hebben, dat het tegenwoordige bewind lang genoeg zal blij ven bestaan om zijn bedrijf loonend te maken, en déze zekerheid heeft hij nu niet meer. Integendeel, hij vreest, dat het be wind zijn verval nadert. Het is natuurlijk mogelijk, dat het tegen woordige regime zonder veel schokken ten val zal gebracht worden (bijv. door een mi litairen staatsgreep of het „bonapartisme", (zooals de Russische term luidt), maar zeker is dit geenszins. Gaat de afzetting van de bolsjewiki gepaard met groote binnen- landsche onlusten en burgeroorlog, dan is de kans zeer groot, dat de tegenwoordige concessionarissen hun geheele kapitaal op dezelfde wijze verliezen als hun voorgan gers, die van het czaristische regime con cessies wisten te verkrijgen. Ten slotte is hot lang niet buitengeloten, dat de bolsje wiki, als zij zich in het nauw gedrongen voelen, in een recidive van het militaire communisme vervallen en opnieuw alles „nationaliseeren" (zij hebben dan toch niets meer te verliezen). Dat begrijpen zoowel de concessionarissen, die in Rusland reeds werken, als zij, die met het concessie comité onderhandelingen voeren. De laat- sten kunnen dat van de leiders der be staande concessies vernemen of op een andere wijze de onvastheid van het tegen woordige regime te weten komen. De oude concessionarissen oefenen op de sovjet-regeering pressie uit om een wijzi ging der voorwaarden te verkrijgen, omdat zij een veel hoogere winst willen verkrij gen. Een concessie in Rusland is nu een speculatie met veel risico; daarom moet de winst buitensporig hoog zijn; adders is het niet de moeite waard. Zoo redeneert ook de candidaat-concessionaris. Als de transactie hem geen onmiddellijke winsten belooft, trekt hij zich terug. Het is waarschijnlijk, dat de bolsjewiki ten slotte aan den aandrang van de bui tenlandsche kapitalisten zullen toegeven en de concessie-voorwaarden, die reeds nu voor Rusland onvoordeelig zijn, zoo zullen wij zigen. dat Rusland in de positie van een kolonie zal geraken, waarvan de natuur lijke rijkdommen leeggeplunderd worden. Zij zullen geneigd zijn aan deze eischen van de concessionarissen te voldoen, omdat zij op deze wijze wat geld in het laadje ho pen te krijgen. De Russische massa zal na tuurlijk niets van de overeenkomst te weten komen, maar den druk. welke het gevolg zal zijn van de gewijzigde voorwaarden, zal zij ondervinden en dit zal de ontevredenheid met het tegenwoordige regime nog grooler maken. Dr. BORIS RAI^TSCHINSKY. KIESWETWIJZIGINGEN. Hoe menschelijkerwijze volmaakt een wet ook gemaakt moge wezen, wanneer lang zamerhand de praktijk aan het woord komt, blijkt alras, dat iedere wet leemten bevat, waarin noodzakelijk voorzien dient te wor den. Dat geldt van iedeTe wet en die de verschillende wetten inziet, ontdekt dra, dat iedere wet in den loop der tijden^ een 6erie wijzigingen, ondergaan heeft tenminste wanneer zij een wet van eenige beteekenis voor het geheele volk of voor een bepaald onderdeel daarvan is. Niet anders is het gegaan met de laat ste Kieswet. Ook met betrekking tot haar geldt bovenstaand omtrent leemten en de vervulling daarvan. Zoo i® thans bij de Tweede Kamer ingediend een wetsontwerp tot wijziging van de Kieswet, en in ver band daarmede van de Provinciale en de Gemeentewet. Om de voorgestelde wijziging goed te verstaan dienen we ons te binnen te bren* gen, dat de nieuwste regeling van de uit oefening van het kiesrecht ook bracht de kiesplicht. Ieder, die in het bezit van het kiesrecht is, is ook verplicht mede te wer. ken aan de verkiezing door op het stembu* reau te verschijnen cn aldaar een stembil jet in de stembus te werpen. Nu is dat alles goed en wel voor degenen, die steeds in dezelfde plaats zijn, daar hum vaste da- gelijksche bezigheden hebben. Het moge soms voor hen lastig wezen om aan hun burgerplicht to voldoen, ze zijn daartoe toch in allen gevalle beter in de gelegen heid dan zij, die krachtens hun ambt, be trekking of beroep vaak dagen achtereen van huis zijn. We hebben maar even te denken aan handelsreiziger®, schippers enz. om aanstonds een breedc categorie staats burgers voor oogen te hebben, wien de vervulling van de 'stemplicht niet alleen niet gemakkelijk valt. maar bovendien hun financieele schade berokkent. Ook in andere landen heeft men reeds gevoeld, dat er een regeling dient te wezen welke de inconvenienten in dezen uit den weg ruimt; een regeling, welke daarop neer komen moet, dat de kiezer een vertrou wensman aanwijzen kan, die in zijn plaats zijn stemplicht vervult. Zoo kent Engeland reeds den vertrouwensman. Deze figuur is geen nieuweling in onze Kieswet. Zij toch kent reeds den man of vrouw, welke iemand behulpzaam mag wezen bij het uitbrengen van zijn stem, wanneer lichamelijke gebre^ ken hem zelf daartoe niet in staat stellen. De vertrouwensman is er dus. Alleen wordt nu aan dit instituut uitbreiding gegeven door het stemmen bij volmacht in te voe^ ren, waardoor voor degenen, welke op dert stemmingsdag niet in him woonplaats aau- wezig kunnen wezen-, toch de gelegenheid geopend wordt aan de stemming deel t* nemen. Nu ligt het voor de hand, dat geen rege ling getroffen wordt voor dezulken, die eert dagje uitgaan of voor zaken een® een dag uit moeten, welke uitgang evengoed op een anderen dag gesteld kan worden, ook al heeft dat misschien bezwaren in. Deze rcj geling is bedoeld voor den kiezer, die door zijn werkzaamheden verplicht is althans dat deel van het jaar, waarin de verkiezim. gen gemeenlijk gehouden woiden, minstens drie dagen per week: buiten zijn eigenlijké woonplaat® te vertoeven. Iedere afwezig heid dus, welke niet veroorzaakt wordt door beroep of werkzaamheid, valt er buiten. Vandaar, dat reeds op de kiezerslijst aan gegeven zal worden, wie bij volmacht huil stem mogen laten uitbrengen. Voorgesteld wordt, dat de kiezers, wclkê van deze nieuwe regeling gebruik wenschen te maken, jaarlijks vóór 1 Januari op een daarvoor bestemd formulier daartoe tot het gemeentebestuur het verzoek moeten rich ten. Bovendien kan de kiezer, die om ge- wiohtige redenen op den stemmingsdag niet in de gemeente aanwezig kan zijn, daarvan ook mededeeling doen ten gemeentehuize, minstens één week na de candidaatstelling. Tegelijk moet dan ook de aanwijzing van den gemachtigde plaat® vinden, van wien een verklaring binnen komen moet, dat hij deze aanwijzing tot gemachtigde aanneemt. Natuurlijk kan niet iedereen als gemach tigde aangewezen worden. Deze moet zelf ook kiezer wezen en mag alleen dan voor twee kiezers optreden, wanneer deze twee huisgenooton zijn. Deze laatste bepaling heeft natuurlijk haar oorzaak in de over weging, dat al het mogelijke gedaan wor den moet om bedrog te voorkomen. Wie is nu strafrechterlijk vervolgbaar, wanneer niet gestemd is De regeering weet op deze vraag nog geen antwoord. Zij is van oordeel, dat noch de kiezer nocH diens gevolmachtigde strafbaar is. Er was nog een andere moeilijkhèid té ondervangen. Immers de Kieswet bepaalt in artikel 57, dat een kiezer bij de verkie zingen in plaat® van in de gemeente, op welker kiezerslijst hij voorkomt, in een an dere gemeente aan de stemming kan deel nemen. Zoo bijv. iemand, die in den loop van hot jaar verhuisd is enz. Nu zou het kunnen voorkomen, dat de in Januari aan gewezen gemachtigde in dc oorspronkelijke woonplaat® en de kiezer zelf in de nieuwe woonplaat® een stem uitbrengt. Dit zal on. dervangen worden door een 'bepaling, dat bij overdraging van een kiezer naar een andere gemeente, in zulk een geval geen van beiden meer in de oorspronkelijke ge meente aan de stemming mag deelnemen. Is do kiezer, die een gemaehtigde heeft aangewezen, toch in zijn gemeente aanwe zig, dan beeft hij nog de bevoegdheid, mita vóór twaalf uur, te gaan stemmen, zoolang de gemachtigde nog niet heeft gestemd. Om dit te bereiken is de bepaling getroffen, dat de gemachtigde niet als zoodanig een stem uitbrengen mag vóór 12 uur. a- a-3

Leidsch Dagblad | 1928 | | pagina 11