25-Jarig bestaan der Gemeente-Gasfabriek te Noordwijk. BEEKMAN J 27 April 1903 27 April 1928 n's Parijsche Wafels EN VEELBEWOGEN NACHT. S9*< Jaargang LEIDSCH DAGBLAD, Vrijdag 27 April 192$ Derde Blad No. 20896 KOREVAARSTRAAT U SLAAGT ZEKER NIET DUUR. FEUILLETON. Foto's „Jan Stern", Noordwijk'. INGANG MET KANTOREN. HET GEZAMENLIJK PERSONEEL. Heden is het 25 jaar geleden, dat de ^'oordwijksche Steenkolengasfabriek in be- njf werd genomen. Wij achten dit feit 'an genoegzaam belang om eenige van de Voorbereidende besprekingen, alsmede tech nische bijzonderheden, ons welwillend door 5 directie verstrekt, de revue te laten pas ieren. De voorgeschiedenis. Noordwijk werd voorheen verlicht met letroleumgas en wel van 1869 tot 1903. leze petroleumgasfabriek, die de laatste laren van haar bestaan door de gemeente frerd geëxploiteerd en die naast de finan cieel slechte resultaten ook nog onvoldoen- verlichting bood, was een bron van rgernis voor onze Vroede Vaderen! Op een [erzoek van den heer H. Reekers, om deze tsfabriek te koopen en hef dorp met :etyleengas te verlichten, werd in de ver tedering van 11 Juli 1901 afwijzend be- jchikt en voorgesteld een commissie te be- foemen die tot taak had de werking na te an van een steenkolengasfabriek. De com- |issie. bestaande uit de heeren C Alkemade E. de Groot en C. J. L. v. d. Meer, gracht in de vergadering van 23 Nov. 1900 ipport uit, dat bij voldoende afname, een leenkolengasfabriek voor Noordwijk alles- Kns reden van bestaan had. De kosten wer- pn geraamd op 80 k 90.000 gulden. Ze lelden voor een commissie te benoemen, p.aande uit B. en W. en 3 Raadsleden; e commissie een blanco crediet te ver benen teneinde de kosten te bestrijden, pelke verbonden zouden zijn aan het ont werpen van de noodige plannen met kosten rekening voor een steenkolengasfabriek tan voldoende capaciteit, en de commissie N ie noodigen ten spoedigste bij den Raad pet uitgewerkte plannen te komen, fn de fergadering van 10 Juni 1902 werd door Ongenoemde commissie, bestaande uit de =eren: E. L. Baron van Hardenbroek, bur gmeester, G. van Konijnenburg en G. v. d. jfevden wethouders. C. Alkemade Snr., J. e Groot Jnr, en C. J. L. v. d. Meer, raads- den. rapport uitgebracht. Besloten werd pt den bouw van een steenkolengasfabriek. RECLAME. BLIJVEN ALTIJD WELKOM! 1219 Uit de diverse plannen werd dit van den heer G. Daams te AJmelo gekozen en aan genoemden heer den bouw opgedragen. Een leening werd aangegaan van f. 80.000 en een stuk grond van den heer A. W. Alke made gekocht, groot 300 R.R., voor f. 6000. In de vergadering van 25 Juni 19Ó2 werd besloten de geldleening aan te gaan bij de Maatschapnij voor Gemeentecrediet te Am sterdam. In de Raadsvergadering van 27 Scpt 1902 werd de gasprijs bepaald op Th cent per kub. M., terwijl reductie zou wor den gegeven bij grootverbruik. Als admi nistrateur van de Gasfabriek werd benoemd de heer E. de Groot, gemeente-secretaris, terwijl in de vergadering van 15 Dec 1902 tot baasfitler werd aangesteld C. Voogd, in gelijke betrekking bij de particuliere Gas fabriek te Tholen. Voor deze betrekking waren 64 sollicitanten Tot fitter werd be noemd J. Heemskerk Hz., beheerder der pe troleumgasfabriek, Den 2-ien Febr. 1903 werd uit een 96-tal sollicitanten benoemd tot stoker C. Deurman en W. v. d Zalm Az. Op Vrijdag 17 April 1903 had de proef- straatverlichling plaats langs de Voorstraat. De officieele opening. Op 27 April 1903 werd de gasfabriek in bedrijf genomen en officieel geopend door den burgemeester E L. Baron van Harden broek, met het uitspreken van een rede. waarna men zich naar de fabriek begaf, waar de heer G. Daams zich belastte met het rondleiden der heeren en hen de gas- fabricatie verklaarde De fabriek was inge richt met 3 halfgenerator-ovens resp met 6, 4 en 2 retorten. Voor de gaszuivering waren geplaatst 2 ringkoelertjes en 1 water- pijpkoelertje, 2 teerafscheiders. een cokes- crubber voor Ammoniac zuivering 3 zui- verkisten ieder met een oppervlak van 3 70 vierk. M.; verder een fabrieksmeter voor het meten van het geproduceerde gas Voor de gasberging werd een gashouder gebouwd met een inhoud van 600 kub. M. Voor het regelen van den gasdruk in het buizennet werd geplaatst een Cowans regulateur met waterhelasting. Bij den bouw der fabriek fungeerden als opzichter de heer P. G. Alkemade. Te zes uur had ten Raadhuize een diner plaats waaraan aanzaten de burgemeester, de raadsleden, de heeren Daams en de heide opzichters de heeren H. Liefferink en P. G. Alkemade. Zaterdag en Zondag daarop werd de fabriek door een groot aantal belang stellenden bezichtigd. Perscneels-mutaties. Als adviseur der fabriek werd door den raad benoemd de directeur der Sted. Gas fabriek te Leiden, de heer Van Doesburgh; de technische leiding der fabriek was opge dragen aan den fabrieksbaas, den heer C. Voogd. Deze echter werd wegens zijn be noeming tot gasmeester aan de gasfabriek te Utrecht in het begin van 1904 eervol ontslag verleend en in diens plaats tijdelijk benoemd de heer G. J. v. d. Maaten, as sistent aan de Stedelijke Gasfabriek te Lei den. In de raadsvergadering van 17 Decem ber 1903 werd aan den heer E de Groot op diens verzoek eervol ontslag verleend als administrateur en met ingang van 1 Jan 1904 is diens plaats benoemd de gemeente ontvanger de heer J A. J. Angenent. Met ingang van 1 Mei 1904 werd tot bedrijfs leider benoemd de tegenwoordige directeur, de heer J Veerman, directeur der particu liere gasfabriek te Scha gen. Toen waren er 276 aansluitingen. De fabriek heeft gedurende 2 jaren ge werkt zonder exhauster. Hoe het groeide In 1905 werd een exhauster opgesteld, gedreven met riemoverbrenging door een gasmotor van 4 p.k Verder werd in 1905 een tweede gashouder bijgebouwd met een inhoud van 800 kub. M.. welke door teleseo- peering op 1600 kub. M gebracht kon wor den. De stijging van het gasgebruik was van dien aard. dat reeds in 1907 tot uit breiding der stokerij moest worden over gegaan en in 1909 tot vervanging van en kele zuiveringstoestellen door grootere. Te vens werd als reserve een tweede gasmotor bijgeplaatst en aangeschaft een mechani sche laadmachine. systeem Eillevoor dien tijd geschiedde het laden met een schop De 3 ovens in de stokerij met resp 6. 4 en 2 retorten werden in 1907 omgebouwd in ovens met resp. 8. 7 en 5 retorten Voor een betere afkoeling van het gas werd in de stokerij een plaatijzeren leiding aange bracht. lang ongeveer 18 Meter met een inwendigen diameter van 250 m.M In 1909 werden de twee bestaande ringkoelertjes en waterpijpkoeler vervangen door 2 ringvor mige condensors met een uitwendigen dia meter van 1 Meter en inwendig 80 c.M. Voor deze condensors werd een afzonder lijk gebouwtje gemaakt. Verder werd een tweede exhauster bijgeplaatst en ter ver vanging van de cokescrubber werd een ammoniak-wasscher met een capaciteit van 3000 kub. M. etmaal productie,, geplaatst. Door steeds toenemend gasverbruik moest in 1913 weder een belangrijke uitbreiding plaats hebben; de meeste toestellen waren toen overbelast. Naar plannen van den directeur werden zuiverhuis en motoren- lokaal aanmerkelijk vergroot. Het vergroote zuiverhuis werd door een muur m 2 lokalen verdeeld, waarvan in het eene lokaal de toestellen voor natte in het andere lokaal de toestellen voor droge zuivering werden geplaatst. In het lokaal voor natte zuive ring werden ter vervanging van de bestaande geplaatst 2 teerafscheiders (Pelouge en Audouen) elk tot een capaciteit van 6000 kub AL per etmaal. In het lokaal voor droge zuivering werden geplaatst 3 zuiver- kisten, elk met een inwendige afmeting van 3X4 Meter ter vervanging van de 3 be staande kisten met een inwend. afmeting v. 2.15 X 1.40 M.. De bestaande fabrieksmeter werd vervangen door een Duplexmeter met een meetvermogen van 500 kub. M. per uur en de Cowans regulateur werd vervangen door een automatischen regulateur en uni- cateur met drievoudige werking. In het condensorgebouw werd op de daarvoor reeds aanwezige fundeering een derde ringvor mige condensor geplaatst van dezelfde af metingen als de twee bestaande. In het ver groote motorlokaal werd ter vervanging van den 4 p.k.-motor geplaatst een gasmotor van 8 p.k. De motor van 4 p.k. werd opgesteld voor het in beweging brengen der cokes- klopmachine. Verder werd de gashouder, welke voor telescopeering ingericht was, getelescopeerd, waardoor de nuttige inhoud werd gebracht van 800 op 1600 kub. M. Voor 1925 had geen uitbreiding meer plaats. Den len October 1913 werd de heer J. A. J. Angenent als administrateur ontslagen en in de raadsvergadering van 15 Maart 1914 in dienst plaats tot boekhouder-kassier be noemd de tegenwoordige boekhouder-kassier de heer F H. van Spanje. In verband met de gestadige uitbreiding werd het technisch personeel uitgebreid en in 1917 de fitter A. van Oosten Snr benoemd tot hoofdfitter. In 1925 werd een derde gashouder gebouwd, telescoopgashouder, met een inhoud van 3000 kub M Daar in 1926 de bestaande halfgenerator-ovens algeheele vernieuwing vereischten werd op voorstel van den di recteur en na ingewonnen advies van prof. Brender 5 Brandis door den gemeenteraad besloten niet tot vernieuwing der bestaande ovens over te gaan doch een verticalen ka meroven met 4 kamers te bouwen, met een maximum-capaciteit van plm. 6000 kub M. per 24 uur. Deze oven, builen het stokerij gebouw opgesteld, kwam einde 1926 gereed en werd 1 Jan. 1927 in bedrijf genomen. Het gasverbruik. De gasproductie is inmiddels gestegen van 119.700 kub. M in 1903 tot 1.263.158 kub. M. in 1927. Het aantal gasverbruikers steeg van 212 in 1903 tot 2026 in 1927. In 1903 werd verwerkt 461.360 K G steenkolen tegen in 1927 3.412.820 K G. De geprodu ceerde cokes bedroeg in 1903 7410 H L. tegen in 1927 51.677 H L Wanneer wij de bedrijfsuitkomsten der laatste jaren eens be kijken dan mogen we wel constateeren. dat we met reuzenschreden zijn vooruitgegaan en dat de gasfabriek een voor de gemeente zeer winstgevend bedrijf is geworden. Dit is ongetwijfeld ook te daqken aan de zeer bekwame leiding van den tegenwoordigen directeur, den heer Veerman, wien we dan ook van harte toewenschen. dat hij nog vele jaren getuige moge zijn van den voortduren den groei en bloei der Noordwijksche Gas fabriek RECLAME. HEEFT U EEN COSTUUM NOODIG GA NAAR LEIDEN EN 8212 (ONE WONDERFUL NIGHT). Bil hel Eneelsrh van LOUIS TRACY. V^rlaald door J M. (Nadruk verboden). Winter ging tusschen de beide jongelui O'oopen en zei ernstig: Nu moeten de teeren eens goed luisteren naar wat ik ze I" ^lellen heb De moord op Mr. Hunter ijkt veel meer te zijn dan een doodgewoon WjHJf Er zal natuurlijk een streng onder- M morden ingesteld en worden gestraft wonder aanzien des persoons Maar op éèn La'Dg moet ik toch den nadruk leggen: geen an u beiden kan vooruit zeggen en ik licht C6en vr,^e'd om u op dit punt in te riten waarheen hel onderzoek zal voe- jpiri Gn 0p W€^ moment de autoriteiten aan- ykciin?» hebben om te zeggen: Jukt? 'k me duidelijk genoeg uitge- Ja antwoordde Curtis. Kv i ^an2e'egenheden van Staat, ging de voorE ffaan voor particuliere Bk Onder alle omstandigheden! En KoW|D ••Z<> ^'n?eTÏ n'e' wordt gehandeld Mtmn* ?aarne zoudpn zien dal gebeurde L to°h niets anders doen dan J0?0** houden en ons schikken 1aa*' me de angst op het lijf. Mr. ^Ktder i (Ze' ^var Zijn we in een of ^SlraV- n naa' schandaal betrokken? heva-,eVrP^{?', .u me misschien nog dat ibU/.L Z fa-Mik een gevaarlijk soort machine is! Wat dat betreft, ik heb onmogelijker dingen in mijn leven meegemaakt, lachte Winter Maar mr Devar. u zou de zoon van uw vader niet zijn als u niet zonder eèn spier te vertrekken dingen zou kunn«n aanhooren waar u doodelijk verbaasd van bent Mr. Curtis en u zullen zoo aanstonds een allemachtig pienter man ontmoeten, Mr Otto Schmidt, een advocaat en ik denk dat uw naam ons een handje zal helpen. Is uw vader in Londen? Hij komt vanavond uit Parijs. Hij kent Curtis niet? Neen. maar dat plezier zal hij zeer binnenkort hebben! Maar als we hem vandaag telegrafisch of telefonisch te pakken zouden kunnen krijgen, zou hij zeggen dat hij nooit van den man gehoord heeft? Inderdaad. Maar wat wilt u hier eigenlijk mee? Ik heb reden om aan te nemen dat Schmidt en uw vader wel eens met elkaar in relatie hebben gestaan. Dat is, zoo Maar wat zou dat? Ik geloof dat als het getuigenis van den vader niet te krijgen is. dat van den zoon daardoor aan waarde wint. Ik laat me hangen als ik begrijp waar u naar toe will. Mr Winter. U beschouwt mr. Curtis als uw vriend Dal is ook een vraag! Houdt u daar dan onder alle omstan digheden aan; dat is alles wat ik te zeg gen heb. Dat is gemakkelijk genoeg! Nu we dus voor een behoorlijke refe rentie voor Mr. Curtis hebben gezorgd, komen we tot het volgende punt. vervolgde de detective, U weet allebei dat er twee mannen gearresteerd zijn en een zich heeft doodgeschoten en dal zij alle drie in den aanslag op mr Hunter waren betrokken. Ja. was het gelijktijdige antwoord. Ik wil dat u de namen vergeet, be halve dien van La motte, den chauffeur. Martiny en Rossi verdwijnen voorloopig m de vergetelheid. Toch niet voorgoed? vroeg Curtis ver baasd. Neen voor- een week of zoo iets. En nu verder. Ik kan natuurlijk niet precies voor uit zeggen hoe hei gesprek met Schmidt en zijn cliënten zich ontwikkelen zal. maar ik denk dat ik u wel voldoende duidelijk zal hebben gemaakt dat uw gemeenschappelijk aandeel in de conferentie zal zijn om zoo weinig mogelijk te zeggen en als u wat zegt heel voorzichtig met uw woorden te zijn. U spreekt zoo mysterieus als een waar zegger, meende Devar. U hebt het over „cliënten"! Wie zijn dat? Hij fiool zachtjes toen hij de namen hoorde van Loid Valle- tort, Vassilan en de Courtois. Het kantoor van Otto Schmidt was in een groot gebouw aan hel Embankment geves tigd. hoog boven het gewoel van autobus sen taxi's, tramwagens en voetgangers De vensters van het privé kantoor van den advocaat gaven een prachtig uitzicht over de Theems, een wijd panorama naar het Zuiden en het Westpn en op dezen voor Londen merkwaardig helderen November dag leek Crystal' Palace niet meer dan een mijl verwijderd en de heuvels van Surrey waren duidelijk zichtbaar Winter en zijn metgezellen waren de eerste bpzo^kers pn Schmid' ontving hem met dat air van gewapende neutraliteit, waarmee een advocaat de tegenpartij pleegt tegemoet te treden. Hij verzocht ze te gaan zitten, glimlachte vriendelijk, toen Curtis verzocht bij het raam van het heerlijke panorama te mogen genieten en keek Devar uitvorschend aan. toen deze aan hem werd voorgesteld. Mr. Howard Devar, de zoon van mijn Amerikaan8ohen vriend Mr. William B. Devar? vroeg hij. Om u te dienen, antwoordde de jonge Amerikaan, voelend dat hij vasten grond onder de voeten had. Ik heb hem vaak over u hooren spreken. Mag ik misschien vragen, informeerde de advocaat. hoe u verwikkeld komt in een zaak waarin als ik Mr. Winter goed begrepen heb, personpn betrokken zijn waarmee u weinig uitstaande hebt! Puur toeval, mr. Schmidt. Ik ben overigens niet meer dan toeschouwer ge weest, maar het had net zoo goed kunnen zijn dat ik. inplaats mijn vriend John Delancy Curtis het had moeten opnemen tegen de nobele combinatie van edellieden die u de behartiging van hun belangen heb ben opgedragen. Als de jonge Devar niet de zoon van zijn vader was geweest zou de advocaat deze opmerking zeker niel hebben laten passer- ren en hem waarschijnlijk de deur hebb°n uitgezet, maar nu wendde hij zich he*I neutraal tol Winter en zei, met een blik op de klok Lord Vaüetort en Graaf Vassilan moe ten nu zoo langzamerhand komen O. die zullen heusch wel verschijnen Mr. Furneaux van mijn bureau, brengt de Courtois Bréngt hem? herhaalde Schmidt. Ja Onofficieel? Dat hangt heelemaal van de Courtois af Hij moet hierkomen, of hij wil of niet. En of we hem zullen toestaan weer in zijn eentje te vertrekken is een andere kwesiie. Schmidt keek peinzend voor zich. Hij overdracht dat iedere zaak twee kanten heeft en dal hij er pas ééne gehoord had. In ieder geval maakte John Delancy Curtis op hem niet den indruk van een listigen bedrieger als hoedanig Valletort hem had afgeschilderd. Lord Valletort en Graaf Ladislas Vas silan, kondigde een bediende aan en Cur'is monsterde zijn mededinger met een Snel len blik Inderdaad. Hermione had van dit ongunstige gezicht niets 4e veel gezegd Bo vendien slrekten een opgezwollen neus en een blauw oog niet om zijn uiterlijk scho. n te verhoogen. Lord Valletort keek nogal ontstemd toon hij Curtis en Devar ontdekte en hij wen-trio zich bruusk tol den advocaat en zei. Wel Mr Schmidt, zoowel uw lijd als de mijne zijn kostbaar Waarom zijn Graaf Vassilan en ik hier door de politie-auloriteiten ont boden. Schmidt keek naar Winter, maar deze deed alsof hij moeite had om woorden "e vinden. Ik zie niet in. beg .n hij langzaam, dat er eenige reden voor baast is zei hij Bent u Mylord pn Graaf Vassilan van plan om direct naar Frankrijk te keeren? Dp Hongaar lachte, niet ongpdwngpn, maar als iemand die al zijn doen en laten nauwkeurig vooruit berekend heeft. Natuurlijk niet antwoordde Lord Val letort stuursch en met opgetrokken wenk brauwen. (Wordt vervolgd).

Leidsch Dagblad | 1928 | | pagina 9