69ato JAARGANG VRIJDAG 20 APRIL 1928 No. 20890 OFFICIEELE KENNISGEVING STADSNIEUWS. Het voornaamste nieuws van hetlen. MUZIEK. LEIDSCH DAGBLAD D^GDLAO VOOR LEIOEN EN OMSTREKEN. PRIJS DER ADVERTENTIEN: 80 Cts per regel voor tdvertentien uit Leiden en plaatsen waar agentschappen vaD on» Blad gevestigd zijn Voor alle andere advertentifn 35 Cts per regel Kleine Advertentien uisluitend bil vooruitbetaling Woensdags en Zaterdags 60 Cts. bij een maximum aantal woorden van 30 Incasso volgens pnstrerht Voor eventueele opzending van brieven 10 Cts porto te betalen Bewijsnummer 5 Cts Bureau Noordeindsplein Telefoonnummers voor Directie en Administratie 2500 Redactie 1507. Postchèque- 0n Girodienst No. 57055 Postbus No. 54 PRIJS DEZER COURANT: Voor Leiden per 3 maanden f 2 35 per week 0 18 Buiten Leiden, waar agenten gevestigd zijn, per week 0 18 Franco per post 2 35 portokosten. Dit onamtr bestaat uit VIER Bladen EERSTE BLAD. DRANKWET. Burgemeester en Wethouders van Leiden brengen ter openbare kennis, dat J. Th. Winkelman, te Leiden, een verzoek neeft ingediend ter bekoming van verlof voor den verkoop voor alcoholvrijen drank voor .gebruik ter plaatse van verkoop in perceel Nieuwe Rijn 25. A. VAN DE SANDE BAKHUYZEN, Burgemeester. VAN STRIJEN, Secretaris. Leiden, 19 April 1928. DE GARNIZOENSWERKPLAATS. In aansluiting op het bericht over de slui ting der Garnizoenswerkplaats, publiceeren wij hieronder den tekst van het desbetref fend schrijven, uitgegeven door het Departe ment van Oorlog: „ln verband met het beginsel, dat de Rijksdiensten, voor zooveel mogelijk, ge bruik behooren te maken van den arbeid van het gevangeniswezen, zal het herstel len van schoeisel, als bedoeld in Uw bericht van 30 Maart 1.1. No. 1474, in de eerste plaats aan den Gestichtsarbeid moeten wor den opgedragen. Ten einde het ontslag van het daarvoor ln aanmerking komende personeel in de garnizoenswerkplaats voor schoenmakers te Leiden geleidelijk te kunnen geschieden, be ll ik. dat bedoeld ontslag, te rekenen van 1 April 1.1. af in zes maanden moet hebben plaats gehad en wel zoodanig dat met in gang van 1 Juni a.s het eerste gedeelte van het daarvoor in aanmerking komende per soneel wordt ontslagen. Ik verzoek U dit personeel reeds thans hiermede in kennis te stellen. Aan tusschentijdsche aanvragen van de werklieden om ontslag ware zooveel moge lijk gevolg te geven. De volgorde van ontslag wordt bepaald als volgt: a. zij, die den leeftijd van 35 jaren nog niet hebben overschreden en niet. hetzij zes maanden of langer gehuwd, hetzij onge huwd doch kostwinner van een gezin zijn. te beginnen met hen. die den kortsten tota len diensttijd als burgerwerkman hebben; b. zij. die den koristen totalen diensttijd als burgerwerkman hebben De Minister van Oorlog (w.g.) Lambooy." De afd. Leiden van den Nederlandschen R K. Volksbond heeft naar aanleiding van bovenstaand schrijven, het navolgende adres den Minister van Oorlog verzonden: „Geven met verschuldigde eerbied te kennen, ondergefeekenden. J. M. Nijhuis en W C. H. v. Resteren, resp. voorzitter en 6ecretaris v. d. Nederl. R.K. Volksbond, afd. Leiden, dat zij met leedwezen kennis namen van Uw besluit om binnenkort de militaire sehoen reparatie op te dragen aan den ge- flichtsarbeid. omdat als gevolg daarvan een 25-tal werklieden zullen worden ontslagen. dat. in verband met de ook in Leiden heerschende werkloosheid, deze werklieden Diet gemakkelijk anderen arbeid zullen vin den en daarom op ondersteuning met de daaraan verbonden morgele en maatschap pelijke nadoelen zullen zijn aangewezen. Reden waarom bet Bestuur van de afdee ling voornoemd Uwe Excellentie beleefd Verzoekt, wel te willen bevorderen dat de voorgenomen maatregel niet zal worden uit- fevoerd." Aan de andere Vakcentrales en aan het upmeentebestuur is verzocht, dit adres te billen steunen. KON. NED. Mil. vnnv* TUINBOUW EN PLANTKUNDE. De afd. Leiden en Omstreken hield gister- avond haar laatste seizoenvergadering m »In den vergulden Turk". Dat de opkomst Sn-chts matig was, werd toegeschreven aan de Aalsmeersche bloemententoonstelling, het slechte weer en de voorjaarsdrukte der tuin bouwers. een opwekkend woord van den voor- ötter, den heer E. Th. Witte, om tocb ^ooral niet te verzuimen een bezoek aan Aalsmeer te brengen, welks bloemenfeest hg Europeesch gebeuren noemde, en na 00 teer K. J. v. Veen met zgn te Am- verdam voor een verzameling rotsplanten behaalde onderscheiding, werd een voorstel het bestuur in behandeling genomen, den heer H. F. Hemerik te benoemen Jot lid van verdienste der afdeeling. Dat J't voorste) algemeene instemming zou vin den, was te begrijpen. De heer Hemerik jf oe oudste en een der verdienstelijkste Reekers onzer stad, nog zoo een, hehoo- tot de oude garde, die iedereen met en daad wil bijstaan. Ook voor het afdeelingswerk heeft hg zich altijd op den voorgrond geplaatst en meerdere malen was hii lid van het bestuur, waarin hg zich steeds van de beste zgde deed kennen. Het voorstel werd met algemeen applaus begroet en aangenomen. De notulen der vorige vergadering weiv den ongewijzigd aangenomen. Na ballotage van een paar nieuwe leden, worden de heeren C. Vianen, B. Donk en G. Lubbe Thzn. aangezocht om zitting te nemen in de oommissie voor het punteo- I stelsel, hetgeen door de heeren werd aan vaard. Inmiddels is de heer G. F. Hemerik door den beer T. F. Vlieland ter vergadering binnengeleid en wordt hem door den voorz. onder hartelijke woorden het besluit der vergadering medegedeeld. Bij oud en jong zgn uw verdiensten op tuinbouwgebied be kend, geachte Hemerik. aldus spreker, het bestuur en de leden stellen ten zeerste op prijs al datgene, wat ge in het belang van de Leidsche afdeeling niet alleen, doch voor den tuinbouw in het algemeen heeft weten daai te stellen. We brengen u hartelijk dank hiervoor en wenschen daarbij, dat het jeugdig vuur in uw hart nog lang zal mogen blgven branden en dat ge nog lang zult gespaard mogen blgven in het belang van de Leidsche afdeeling en in het belang van den tuinbouw in het algemeen. De heer Hemerik dankte in welgekozen woorden voor deze hooge onderscheiding. Hierna volgde de afwerking van het buis- boudelgk program, waarbij o.m. besloten werd om met het stellen van een tweeden candidaat voor het hoofdbestuur een af wachtende houding aan te nemen, te zien welke candidaten de zusterafdeelingen te voorschijn brengen, om dan in de Sept.- vergadering een of andere candidatuur te steunen. Er was gevraagd of van de Pimpernel ook overjarige planten bestonden. Uit het ant woord van den heer T. F. Vlieland en het zich daaruit ontsponnen debat bleek, dat men bij de Pimpernella te doen heeft met die z.g.n. overgangsvormen, waarvan het b6ter is de z.g.n. vaste planten als twee- jarig te behandelen. Bij een vraag of de vorst dezen winter veel kwaad gedaan heeft aan vaste planten of andere gewassen, kwamen de tongen eerst recht los. Wegens familieomstandigheden was de in leider, de heer T. v. Egmond afwezig en wern dit overgenomen door den heer A. Galjaard, die eilkele voorbeelden van be vriezing opnoemde. Over het algemeen was men van meening, dat onze planten heel wat kunnen doorstaan, mits de bevriezing, zoowel als de ontdooiing geleidelijk plaats heeft. De heeren Donk en Witte gaven hiervan eenige steekhoudende voorbeelden Aan een inzending prachtvolle Narcissen- verscheidenheden vaD den heer G. F. Heme rik kende de oommissie het hoogste aantal punten toe, n.l. 15, en liet dat met hun lof gepaara gaan. Niets voor de rondvraag zijnde, brengt de voorzitter een woord van hartelijken dank aan de aanwezigen voor den gezelligen toon, waaraan de wintervergaderingen zich hebbei gekenmerkt, wenscht den kweekers een goed zakenjaar en een prettigen zomer toe, waarna hg de vergadering sluit. VEERTIG-JARIG JUBILEUM VAN DEN HEER J. L. OOSTVEEN. Heden is in onze sleutelstad waar zooals ODze burgemeester nog eenige weken gele den terecht constateerde jubilea wegens veertig, vijftig, zestig en zelfs zeventig jarig dienstverband bij eene firma niet zeldzaam zijn, weer een fraai jubileum gevierd. Vandaag is het veertig jaren geleden dat de heer J. L Oostveen als timmerman in dienst kwam bij de firma G. Splinter en Zn. alhier Natuurlijk heeft men dit jubileum op luisterrijke wijze gevierd en alles gedaan om dezen dag voor den heer Oostveen tot een van vreugde te maken. Per auto van zijn woning aan dG Syboldt- straat 26 gehaald werd de jubilaris ten kantore der firma op deD Nieuwe Rijn ont vangen door den heer J. Splinter, die hem in tegenwoordigheid van het overige perso neel heeft toegesproken en gelukgewenschl onder aanbieding van een geschenk in couvert. Het dochtertje van den heer Splinter bood de echtgenoole van den heer Oost- veen bloemen aan en opzichter Van Rijn overhandigde den heer Oostveen namens het personeel een gouden bril. Nadat de eer^wijn was rondgediend, bleef men nog eenigen tijd gezellig bijeen en daarop vertrok de jubilaris per auto naar huis waar hij verder in den huise- lijken kring den feestdag doorbracht. PROTESTVERGADERING VAN HENGELAARS. In l'Union is gisteravond een protest-ver gadering gehouden van de hengelaars, geor ganiseerd in den C.N.H.B. De vergadering werd door den 2den voorz. geopend. Deze heette alle aanwezigen, in het bijzonder de sprekers, welkom. Spr. heette verder ook welkom de vertegenwoor digers van den Z-H. Hengelaarsbond, van de Ver Ons Genoegen, te Den Haag en van Alphen cd Schiedam en gaf het woord aan den beer J. A. C. A. Er kei en De heer Erkelens begon i. te her inneren aan de vorige vergadering, eveneens belegd om te proiesteeren tegen het nieuwe visscherg-wetsontwerp. Spr. zeide, dat deze vergadering noodig was omdat de handelwijze van de tegenstanders minder eerlgk is, dan men had mogen verwachten. Hg herinnerde aan een gecombineerde vergadering te Utrecht, waar de wetswijzigingen waren be sproken. Ook al zou het ledental van den bond groote kans op uitbreiding loopen, de C.N. H.l). beeft nooit verraad willen plegen. Van de besprekingen van den Visscherg- raad, aldus spr., komt men niet veel te weten, daar deze vertrouwelijk zgn, maar toch is het bekend, dat op 14 van de 17 vergaderingen van den Raad ten nadeele van de sport werd gesproken. Naar aanleiding van uitlatingen in een vergadering te Utrecht van den heer Oskam, wees spr. er op, dat de export van zoet- watervisch sinds 1904 tot 1925 nog met 9 pet. is gestegen. Spr. wees er vervolgens op, dat destijds in Utrecht is gezegd, dat, als art. 17, III B ingetrokken zou worden, de sport verder zou gaan dan het beroep zou kunnen ver wachten. Ook herinnerde spr. aan een Uitlating van den heer Aaiderink, lid van den Vis- schergraad, volgens weike het de Visscherg- inspecteur is. die het der 3port onmogelgk maakt. De minister heeft dan ook geen aangenaam werk. Maar spr. zou hem willen aanraden zijn adviseurs naar Leiden te zen den naar de Dolnuissteeg. Vervolgens schetste spr. wat de gevolgen zoudeD zijn als de voorgestelde wetswijziging van kracht zou worden. Dat zou den beroeps- visschers al te fraaie douceurtjes opleveren! De sport wil geen revolutie prediken, noch met een gevuiden geldbuidel op tafel slaan, maar men wil water hebben. Spr. dringt tenslotte aan op uitbreiding der organisatie en wekt de aanwezigen op om het bestuur te helpen zgn taak tot een goed einde te volvoeren. Het woord was daarna aan den heer mr. Vredendaal, uit Den Haag, die het een een genoegen noemde in Leiden te mogen spreken, omdat men hier goed georganiseerd ia. Alleen betreurt spr. het na den heer Erkelens te moeten spreken, want hg is een eminent spreker en mr. Vredendaal vreest niet veel nieuws meer te kunnen verteilen. Niettemin wil hij wjjzen op de stelselmaiige moeilijkheden, die men de sport in den weg legt; de plagerij met de maat op de aasvischjes, het tgdeigk sluiten van het water voor den snoekhengel. En dat alles onder het motto: bescherming van den vischstand. Want als art. 17 111 B. zou zijn aangenomen, dan waren wij ons his torisch vischrecht kwgt, en verloren op oneervolle wgze wat wg feeuwenlang hebben bezeten. Spr. vraagt ziob af waarom de Visscherg- inspectie zoo gekant is tegen de sport. En spr. wijst er dan op, dat de achter uitgang van den vischstand is te wijten aan het toenemend verkeer met motor- en stoom schepen en aan de toenemende verontreini ging van het water door de fabrieken. Maar daartegenover staat de inspectie machteloos, omdat het industriebelang in dezen vermatenaliseerenden staat nu eenmaal grooter is dan dat van den vischstand. Nog wgsi spr. op de vele processeD-verbaal, die op aandringen van de V.-inspectie werden en worden opgemaakt. Bij de begrafenis van dit onnutte instituut zaï de sport zich niet doen vertegenwoor digen, ^aldus spr. (Gelach). De samenwerking met de beroepsvisschers is uit en thans moet een raededoogenlooze strgc gevoerd worden. De Memorie van Antvoord is nog -leeds in de dikke portefeuille van minister Kan. En spr. vertrouwt, dat hei daar nog lang, héél lang in zal blgven. Minister Kan i3 een man met een ruimen blik en de sport ia steeds eerlgk geweest in den strijd om haar belangen. Zg zal dit ook blgven, aldus spreker. Het beroep zal tot de ontdekking komen, dat het de sport tot zgn nadeel tot zgn vgand heeft gemaakt! Na deze rede sloot de 2de voorzitter, de heer P. Hendriks, de vergadering met dank aan de beide sprekers. TOONEELUITVOERING N. R. V. Het Leidsche afdelingsbestuur der Ned. Beisvereeniging ontwikkelt in den laalsten tijd een dergelijke activiteit, dat onze redactie er bijkans een specialen N. R. V.- verslaggever op na moet houden om onzen lezerskring geregeld kond te doen van de door dit bestuur georganiseerde reeks lezin gen. tooneelavonden e. d. Het is niet onwaarschijnlijk, dat juist die super-activiteit de oorzaak is. dal de belangstelling der leden voor de onder scheidene vermakelijkheden begint te ver flauwen. Zoowel de lezing van Maandagavond a's de tooneelavond van gisteren waren al thans matig bezocht, al onderschrijven we dan ook volkomen 's heeren Hardeweg's woorden, dat ..les absents ont eu tort". Want het keurcorps van getrouwen, dat gisteravond getuige is geweest van hetgeen de tooneelclub ten beste gaf. heeft zich opperbest vermaakt. De drie blijspelletje©, welke de heer Geytenbeek en de zijnen over het voetlicht brachten gingen er grif in evenals de voor drachten van het echtpaar Arendsen. Er is hartelijk gelachen en warm geap plaudisseerd terwijl het duo Klootsvan Schie door in de entre-acte goede muziek ten gehoore te brengen de gezelligheid nog ver hoogde. De voorzitter, de heer Hnrdeweg dankte aan het einde van de uitvoering allen, die tot het welslagen hadden bijgedragen. Het bal. dat den avond besloot, moge dan al niet druk bezocht zijn geweest, geani meerd was het zeker en de aanwezige N. R. V.-ers zullen hun gan^ naar den Foyer stellig niet betreurd hebben. KAPPERSDEMONSTRATIE. Gisteravond hield de Nederlandsche Bond van Kapperspersoneel een welgeslaagden demonstratie-avond in de Oranjezalen van ..De Harmonie". De heer Oschatz sprak een woord van dank uit voor dp opkomst van patroons en bedienden. Daar den animo voor den bond wel wat verslapt, maar men de organisatie in Leiden niet geheel wil ver liezen. was deze avond uitgeschreven. Mej. Visser uit Den Haag heeft vervolgens een interessante demonstratie gegeven Daarna sprak de heer Oschatz over de volgenden demonstratie-avond en vroeg den aanwezigen dan ook weer te mogen rekenen op hun komst. LAAT HET DIERTJE MET RUST. Het schijnt dat onder de velen die dage lijks van hun belangstelling voor de eend die achter de Gijselaarsbank op het Ra penburg zit te broeden enkelen zoo wreed zijn geweest om met 9tokken en glas naar de vogel te gooien Wij wekken onze stad- genooten op. toe te zien dat dit niet meer kan gebeuren. Het is wel zeer wreed I Prof. dr. N. v. Wgk vertegenwoordigt Nederland op de bijeenkomst van directeu ren van de nationale universiteitsinstellin gen, die op uitnoodiging van het instituut voor internationale intellectueele samen werking te Parijs zijn samengekomen ter bespreking van de uitwisseling van studen ten en hoogleeraren van verschillende lan den, het gelijkstellen van gelijkwaardige diploma's, speciale cursussen voor vreem delingen en de publicaties inzake de werk zaamheden, die in de verschillende uni versitaire instellingen verricht worden. Op de algemeene vergadering van het Zeeuwsch genootschap der Wetenschappen is hulde gebracht aan de nagedachtenis van wijlen dr Remouchamp9. alhier voor het geen deze heeft verricht in het belang van het werk van het genootschap door delermi- neering van archaeologisch materiaal. Op de Begraafplaats Rhijnhof werd hedenmorgen onder groote belangstelling ter aarde besteld het stoffelijk overschot van den heer Pieler Koenen die j.l. Maan dagmiddag nabij Rhijnhof het leven verloor door een auto-ongeval Onder de aanwezi ge merkten wij op ds Jansen Schoonhoven, predikant te Oegstgeest. ir. Elion uit den Haag. Dir. Bureau voor Nijverheid en het voltallige personeel der fabriek van de N V. de Ridder en Co. waarop de overledene werkzaam was. Nadat de kist waarop een palmtak lag (van de Directie) in de groeve was neergelaten trad ds Jansen Schoon hoven naar voren die als tekst had ge kozen Jes 40: Troost, troost, zie hier is Uw God Spr richtte zich tol de kinderen die zwaar bedroefd om het graf van hun geliefden vader staan. Spr. spoorde hen aan om hun moeder te troosten en hoopte BINNENLAND. De Justitiebegrootiiig is goedgekeurd. (Eerete Kamer. 3e Blad). De tarieven voor de telefoonverbinding tusschen Nederland en Belgis zullen worden verlaagd. (Binnenland. 2e Blad). Fabrieksbrand in Den Haag. (Gemengd. 3e Blad). BUITENLAND. Frankrijk heeft zijn voorstellen inzake een anti-oorlogsverdrag verzonden. (Buitenl. Ie Blad). Russisch geld in Engeland voor revolutie» verwekken. (Buitenl. Ie Blad). In Japan dreigt een crisis. (Buitenl. Ie BI De Oceaan-vliegers zullen slechts met de Bremen te New-York arriveeren. (Buitenl. en Tel. Ie Blad). De nieuwe aardbezing in Bulgarije blijkt zeer ernstia te zijn geweest. (Buitenl. en Tel, le Blad). Opnieuw beweging in den petroleum strijd, (Tel. le Blad). dat zij naar God moge zien. die haar zal troosten en sterken in dit verlies. De directeur van de steenfabriek was door uitstedigheid verhinderd tegenwoordig te zijn. In diens plaats was tegenwoordig de boekhouder, de heer v. d. Voort. Met ingang van 16 April 1.1 is de dienst der quitantie-zendingen geopend in het ver keer met Tsjecho-Slowakije-. Het maximum bedrag voor deze zendingen in de richting naar Tsjecho-Slowakije is gesteld op 3000 Kronen, dat in tegengestelde richting op f. 2000. De afzenders kunnen verlangen, dal do Ingevorderde quitantiebedragen worden ge stort op eene postrekening welke in het land van besteraming wordt gehouden. Met ingang van Zondag 6 Mei a.s. wordt de Wagenmeester der Ned. Spoor wegen W. Huber overgeplaatst van Utrecht c.s. naar het station H.S.M. alhier. Door den stationschef alhier is aan de Vereeniging voor Personeel in dienst der Ned Spoorwegen tot bestrijding der Tuber culose een bedrag van f. 13.64 ter hand ge steld. Dit bedrag een overschot was door het comité van den Stillen Omgang aan den Stationschef afgestaan. JAN G. STRIENING. Onze stadgenoot de heer Striening heeft gisteravond in de kleine Stadszaal een kamermuziek-uitvoering gegeven met mede werking van mej. Batenburg (violoncel i en de heeren Jac. van den Burg (viool), Huib van den Burg i.alt) en Theo van der Pas (piano) Behalve een strijktrio van Dvorak en een pianotrio van Arensky zijn uitge voerd een tweetal composities van de hand des concertgevers: een strijkkwartet en een sonate voor viool en piano. Vermoedelijk beide in eerste uitvoering Wij hoorden ze althans voor het eerst Onze voorloopige indruk, want men moet voorzichtig zijn met een oordeel na een eerste auditie. i9 deze: ze leggen getuigenis af van de muzikaliteit van deD heer Striening. Aan compositie materiaal ontbreekt het hem ganschelijk niet. Zijn hriuzikale invallen vloeien eer te gemakkelijk dan te traag En er zijn er onder van frappante melodische spanning, van aardig gevonden rhythme (finale kwar tet bijv.), van sonore harmonie (inleiding Andante vioolsonate bijv.). Nooit zal men den componist op trivialiteiten betrappen. Als geheel genomen meenen wij aan de sonate de voorkeur te moeten geven boven het strijkkwartet. De sonate is korter en bondiger, geconcentreerder, dan het kwar tet, daardoor ook duidelijker en overtuigen der. Ook in de realisatie van den klank be valt ze ons beter In het kwartet was ons te dezen opzichte alle9 nog niet even helder. Beide stukken zijn het resultaat van ster ken compositiedrang. dragen daardoor on miskenbaar het stempel van echtheid Ten slotte ook een ^nkele opmerking als bewijs van belangstelling in dit werk. waarvan we de verdiensten hebben gereleveerd- we gelooven dat hef «strijkkwartel met het oog

Leidsch Dagblad | 1928 | | pagina 1