öubs Frangais Leesbibliotheek. Loopjongen Dienstboden DANSAVOND RUNDVLEESCH AMATEUR-FOTOGRAFEN. MET EEN FILMCAMERA 6 X 91 SMIDSKNECHT Mijn indrukken uit Amerika. GENEESKUNDIGE BRIEVEN. - VARIA. A.BOUUAERT (Melle) OPENBAAR SLACHTHUIS. J. G. VAN DIJK gjiiiiiHiiiiiiiiiiiiiiiimiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiimiiiiiiiiiiiiiEir „Do Bonneterie" H.H. KAPPERS, Wij vragen voor de Hoerensalon onzen DERDEN BEDIENDE. G. VAN DONGEN, Boe ook de Amerikaansche vrouw onderworpen la aan de wetten der massa-civilisatie. Bet schoonheidsideaal der Amerikaanache natie vindt zijn vervulling in de „preity girl", hel totaal van uiterlijke, jongensachtige verzorging en oppervlakkigheid. De Amerikaanache vrouw. Een gevaarlijk onderwerp. Want het ia niet uitgesloten, dat een Hollandsch-lezende Amerikaansche dit epistel onder de oogen krijgt, en mij een proces aandoet wegens laster. Ik moet daarom wel mijn voorzorgen nemen. Wan neer men over de Hollandsche vrouw, ol over de Fransche vrouw schrijft, d3n zal men noch in Hollland, noch in Frankrijk een een vrouw vinden, die in alle opzichten aan die beschrijving voldoet, maar alle vrou wen tezamen beantwoorden aan het ge geven beeld. Ik geef toe, dat dit lichte.gk in een caricatuur ontaarden kan, omdat hier en daar al te veel nadruk geiegd wordt, maar in het algemeen nadert de be schrijving toch de werkelijkheid. Zoo ook met Amerika. De Amerikaansche vrouw is nog altijd, als vóór honderd jaar, toen zg als pionierster met den tentwagen het beloofde land in reed, het ideaal van deugd eu charme. Zij wordt verafgood, bewonderd en beschermd als geen vrouwelijk wezen ergens anders ter wereld beschermd wordt. Zg betoovert nog altijd den man, die zich uitslooft om haar geldelijke wenschen te vervullen. Soms schjjnt bet wel of de reuzenfabriek van het Amerikanisme alleen opgebouwd is met het doel, de maatschappelijke eerzucht der Amerikaansche vrouw te bevredigen. Een grappenmaker heeft eens erkend, dat de Amerikaan een genie is in het aanboren van nieuwe geldbronnen, maar dat zijn ver stand evenwel niet toereikend is, want lig geeft het onmiddellijk wederom uit aan da vrcow. En dat is een grappige waarheid. Zjjn vrouw vertegenwoordigt voor de buitenwereld zjjn maatschappelijke welvaart. Zij is zjjn pronkstuk. Haar comfort vertegenwoordigt in de oogen van zgn vrienden zijn geldelijke en maatschappelijke positie. Zg moet mooi zijn en vooral „pretty", hetgeen de vol maaktste uitdrukking is van het Amerikaan sche schoonheidsideaal. Aldus behoort zij dan ook tot den inventaris van den succes rijken zakenman, net zoo goed als de opera- loge, het lidmaatschap van de golfclub en het winterseizoen in Florida. De verheer lijking van-de Amerikaansche jonge vrouw, Glorifying the American girl, zooals een gesiepen schouwburg-bestuurder in Now- ïork dat getypeerd heeft, is een onder werp, dat zoowel de ervaren reclame man als de jonge journalist met voorliefde behandelt. Het doet er niet toe of een jonge Amerikaansche het toonbeeld van oppervlakkigheid is; indien zij beantwoordt aan het ideaal van een preity girl, dan heeft zij haar plaats in het gezelschap en de maatschappij veroverd. In dezen platonischen Girl-cultus steekt veel, dat een Europeesche vrouw met recht als een beleediging op- 1 valten zou, maar het wgst toch ook op een groote behoefte van het Amerikaan sche volk aan schoonheid, al moge het dan nog op zulk een oppervlakkige excentrische wgze tot uiting komen. Elke Amerikaansche spant zich in om dat ideaal- te bereiken en daarin wordt zjj geholpen door een leger van zaakkundigen ea schoonheidswinkelieren met behulp van de ganscbe cosmetiekleer. De uitgaven daar voor behooren tot de belangrijkste poston van het land. Ongetwijfeld zal dit op het komende geslacht een zeer grooten invloed uitoefenen en voorzeker niet in ongunstigen an, want, al mag deze gansche cultus op een ongezonde schoonheidsbasis gebouwd zjjn en de drijfveeren niet steeds van zuiveren aard zgn, in physieken zin zal het volk zeker sterker en scnooner zjjn. In ongeveer denzellden zin werd, ais ik me niet vergis, het beslaan der huidige, slanke Engelscae (bianke huid en ovaai gezien tj in de aristo- cratische ki-ingen verk-aard als een gevoig var een m de vorige eeuw in die kringen heerscnende manie voor de Raphaeiitische schoonheidsidealen. Untici, die alles met een boos oog be schouwen, hebben durven zeggen, dat de Amerikaansche vrouw wel verplicht is om zien met allerlei kleuren, met rouge en poeder opvahend te maken, omdat zg met mannen verkeert, wier zinnen in het mecha nische beroepsleven afgestompt zjjn. Daarom zou zjj steeds met kunstdicht moeten te werk gaan. Dat is grove overdrijving, want men mag niet den natuurlijken aanieg voor verfraaiingen in de vrouw voorbg zien, Uen moet echter toegeven, dat op deze wgze.... „tc be pretty" een maniertje wordt, dat geen uitdrukking voor de ionengke parsoon- igkheid meer is een techniek, welke iedereen zich eigen kan maken. Van karakte ristiek kan onder zulke omstandigheden natuurlijk moeilijk gesproken worden. Jaar lijks wordt dan ook de Amerikaansche Venus Miss America genaamd op de strand- prouicnaden van Atlantic City en Miami uitgekozen. De eenige standaard voor deze keuze bestaat in nauwkeurig voorgeschreven maai* en gewichtsbeginselen. Aldus staat het ook met het uitzoeken van de mooiste Ameri kaansche rug en schouders, welke nog niet lang geleden ergens in Caiifornië plaats had. Ook hier doet zich weder de wet van een massa-civilisatie gelden. Ook de vrouw beteekent niet meer, ondanks al haar zorgen, de verpersoonlijking van het strikt indivi- dueele. Zij wordt gedwongen een bepaald, nationaal verbreid type te aanvaarden en na te apen. De pers, de openbare opinie, de bioscopen dicteeren het aldus. Zoo kan bijna elke Amerikaansche met denzelfden maatstaf gemeten worden. En men moet werkeijjk in staat zijn om valsche van echte paarlen te onderscheiden om het verschil te zien in een Bowery-prinses (Bowery is de New-Yorksche Jordaan) en de Jonge Dame, die een heerenhuis op Long Islsud bezit. Het maatschappe.ijk onderscheid komt bijna niet tot uitdrukking in het gezicht, noch in de houding, noch in de koude zelfbewustheid der doorsnee-Amerikaansche. Ik ontmoette eens, vlak voor de afvaart, een Hollander, die het gansche land voor zaken afgereisd had. Ik vroeg hem, waarom hg zoo spoedig het land weer verliet, daar hij toch goede zaken gemaakt had. „Ik kan geen dag langer in Amerika blijven," was zjjn overdreven, maar toch typische klacht, „want ik ontmoet overal een en dezelfde manifestatie van één en dezelfde vrouw i Ze zijn allemaal precies gelijk, uiter lijk en innerlijk 1" Men late zich echter niet al te zeer hierdoor afschrikken. Onze landsman had waarschijnlijk wel zeer weinig geluk gehad, want de uitzonderingen ontmoet men ook Het is waar, dat men natuurlijk op veel schijn-elegantie en geld-elegantie en droevige kleurenkennis stoot. Het schijnt alsof bet eenmaal erkende schoonheidsideaal zulk een hypnotische macht uitoefent, dat de vrouwe lijke immigrant, ofschoon zjj een gansch andere nationaliteit of ras toebehoort, on middellijk na kennismaking de „pretty-girl- type" begint na te apen. De negerin schminkt zich omdat de blanke het doet, de Italiaansche, omdat zjj het blonde schoonheidsideaal als Amerikaanse!) erkent; hot Duitsche dorpsmeisje, pas ge land, probeert met alle hulpmiddelen de sporen van haar blozende, gezonde wangen te verwijderen. En de angst voor spjjzen, die vethoudend zgn, grenst aan het bijgeloof. De echte girl wil bever sterven van honger dan een pond meer wegen. Aldus uitgerust neemt de Amerikaansche in het spel der geslachten de leiding in handen. De mannen 41° bet pubhek, dat op de galerijen zit, tol betalen moet en in de handen klappen. De vrouwen voeren hot hoogste woord in het gezelschap. Gewoomgk weten de mannen ook weinig af van wat buiten hun vak of zaken gebeurt. De echt- gecoote van den beroemden man wordt ge- photografeerd, terwijl de groote daden van den echtgenoot aan de wereld door de radio bekend gemaakt worden. In elk schouw burgstuk is de vrouw het symbool der reine deugden, in elke novelle is zjj de goede geest, die het mannelgk-booze loutert In vijf van de tien Amerikaansche filmen aeelt do vrouw oorvijgen uit aan de mannen, die allen met dezelfde jongensachtige uit drukking de pijn wegwrjjven. Als danseres is haar mannelijke partner niets meer dan assistent en als er in China straatgevechten plaats hebben, dan zjjn het de verdrukte Amerikaansche vrouwen, die de frontpagina der kranten in beslag nemen. Een ongeloof lijke vereering valt der Amerikaanscne ten deel, hetgeen er natuurlijk niet weinig toe bijdraagt om haar bewustzijn en haar trots te vermeerderen. En zg kent de sterkte van haar sociale positie, zoodat zjj niet nalaat daarvan de vruchten te plukken. Het geval van Charlie Chaplin, wiens mil-ioeneo- vermogen in beslag werd genomen op aan klacht van zjjn vrouw, ofschoon de gereclits- procedure nog niet aangevangen was, is een frappant voorbeeld. De gevallen, waarin millionaire en rijkaards 'een vermogen uit betalen aan jonge vrouwen, voor ean al te lichtelijk gegeven huwelijksbelofte, zgn legio. Zoo heeft zich ontwikkeld de vrouwe lijke goudzoeker, die het Amerikaansche volk typeert met den glorierijken naam: golddigger gouddelver! Dat is de schuld van de gansche Ameri kaansche, maatschappelijke structuur. NEIL VAN AKEN. ZUIGELINGENZORG. Zoowel de tijd, weike aan de geboorte van den mensch voorafgaat als die, welke er op volgt, vorml een periode, waarom trent men overal tal van ingewortelde volks gebruiken vindt. Hoe deze onlstaan zijn, is niet altijd na te gaan; dat de eerstbedoelde volksgebruiken gevaarlijk en nadeelig zijn, staal vast. Maar eerst wanneer men poogt, verbetering aan te brengen, blijkt hoe sterk de bevolking aan die van oudsher bestaande gebruiken is gehecht. De arts zoo goed als de vroedvrouw schiet in vele gevallen Ie kort in kracht om aan duidelijke misbruiken een einde te kunnen maken. Een soms vermakelijk, maar meestal droevig verhaal zou te geven zijn van den strijd, welke ge voerd wordt door arts en vroedvrouw aan de eene zijde en moeder, schoonmoeder, buurvrouwên en baker in het andere kamp. En evenals in den grooten oorlog wordt dan heftig met camouflage gewerkt. Zoolang de dokier er is, wordt gezwegen; tegen den lijd dat hij komt, wordt alles terechtgelegd zooals hi] hel hebben wil, maar nauwelijks is hij vertrokken, of het commando wordt overgenomen door de baker, die met haar veeljarige ervaring vanuit de hoogte neei- ziet op al die meuwerwetsche fratsen van zoo'n jongen dokter, die pas komt kijken. En hel was tot voor eenige tientallen jaren, ja misschien is hel hier en daar nog zoo, om wanhopig te worden in het lamslaande gevoel, dat men alleen niet op kon tegen al dien openlijken maar vooral stillen te genstand en verlangde naar hulp, welke niet te krijgen was. Thans is het dikwijls beter gesteld. Een groot deel der bevolking heeft zelf leeren in zien, dat de fundamenteele grondslagen der gezondheidsleer ook voor de jonge moeder en voor den zuigeling gelden. Hij vertrouwt den arts of vroedvrouw, die bijstand ver teenen en vervangt de ouderwetsche baker door een geschoolde verpleegster of al thans door een hulpkracht, die opleiding bij een bakercursus heeft genoten. En me nige jonge vrouw stelt ach van te voren door raadpleging vod haren arts en het lezen van goede handleidingen zelf op de hoogte van de eischen der kraam- en kin derkamer. De invloed door grootere algemeene ont wikkeling, door onderwijs in gezondheids leer, mag geenszins onderschat worden Maar veel moet er nog gebeuren, voordat deze gunstige uitzonderingen tot gemeen goed zijn geworden. Er wordt gezondigd in hooge en in lage kringen en de vrouw uit „de wereld", die nalaat zelf haar kind te voeden om te kunnen uitgaan en aan de eischen der society te voldoen is zeker niet minder schuldig dan de vrouw uit het volk, die het nalaat uit onkunde en werke lijk meent dat pap met spek voor haar kind nuttiger is dan de heerlijke moedermelk. Ten einde na te gaan en te begrijpen, welke nadeelige invloeden kunnen bijdra gen tot zoo treurige toestanden als ik in mijn vorigen brief over kindersterfte be schreef, zal het goed zijn, eerst in alge meene trekken de eischen te bespreken waaraan bij de verzorging van den zuige ling behoort te worden voldaan en eigen lijk moesten wij de moeder in die bespre king betrekken, omdat het van zoo groot voordeel is, als de moeder spoedig weer ge heel hersteld en krachtig is om zelf voor haar kind te kunnen zorgen. Om niet al te uitvoerig te worden, zal ik dit punt thans niet uitvoerig bespreken maar er toch even op terug komen, wanneer wij straks de te nemen maatregelen opnoemen. Wat het kind betreft, zoo gelden in het algemeen dezelfde hygiënische maatregelen als voor volwassenen. Slechts in enkele opzichten moet nog nauwkeuriger op een en ander worden gelet. Zorg voor goede lucht, voor reinheid en behoorlijke huid- cultuur, voor doelmatige voeding, voor de geschikte temperatuur, voor gepaste afwis seling van rust en beweging en hel afweren van allerlei schadelijke invloeden, ziedaar in weinig woorden hel gansche program, waarvan de onderdeelen nog eens afzon derlijk besproken worden, vooral om Ie wijzen op de fouten, welke daarbij zoo dik wijls worden gemaakt De stofwisseling van het jonge kind is onvergelijkbaar grooter dan van den vol wassene. Het hart slaat veel sneller, alle weefsels moeten snel groeien en nog nieuwe gevormd worden, immers in be trekkelijk korten tijd zien wij hel lichaams gewicht verdubbelen. Terwijl bij den vol wassene alleen het evenwicht bewaard rroet worden, en de afvalproducten door nieuw aangevoerd materiaal vervangen worden, en het zelfs ongewenscht is, dat te veel weefsel, met name vet, nieuw ge vormd wordt, moet bij het kind juist groei der weefsels, toeneming in gewicht plaats hebber. Wij weten, dat bij de stofwisseling verbranding plaats heeft; voor die verbran ding is zuurstof noodig, welke zuurstof met de inademingslucht naar binnen gebracht wordt; het spreekt dus van zelf, dat het kind voortdurend over ruimen toevoer van versche lucht moet beschikken. Daar komt niets van terecht, als het kind bij de moe der in een bedstede, heizij naast haar, heizij in een in de hedsfede getimmerde krib ligt, zoo toegestopt onder vele dekens, dat van (linke luchtbeweging in den om trek van mond en neus van het kind geen sprake kan zijn. Een flinke ventilatie van het gehcele vertrek, waarin ook de wieg deelt, is noodzakelijk, al behoeft het nu ook weer niet erg te tochlen. De huid eischt uit den aard der zaak buitengewone zorg, omdat het kind dat „zindelijk" ter wereld komt, nog geboren moet worden. Alleen door flink op te pas sen. kan voorkomen worden, dal de teere huid afwijkingen gaat vertoonen, aan de onderdeelen door het te lang te laten lig gen zonder verdrogen, terwijl ook de huid van het behaarde hoofd zeer vatbaar is voor het krijgen van uitslag. Die huidaan doeningen zijn op zich zelf wel niet zoo gevaarlijk, maar zij storen het kind in zijn rust, die noodig is om de krachtige stofwis seling, welke hel best gedurende den slaap tot stand komt, tot zijn rechl te doen ko men. Behalve uit een oogpunt van rein heid, is de doelmatige behandeling van de huid met water als een uitstekend har dingsmiddel te beschouwen, dal. goed toe gepast, er zeker toe meewerkt, dat het kind minder vatbaar wordt voor allerlei, voor namelijk kouvatlings-ziekten. Ik sprak van de voor verbranding noo- dige zuurstof. Zuurstof is alleen van nut indien er ook brandstof is. De voeding levert de brandstof en is daarom van het grootste belang. Als alles was zooals het behoorde, zouden we over voeding weinig te zeggen hebben. Immers heeft moeder natuur op zoo wonderdadige wijze er voor gezorgd, dat het kind dadelijk na de ge boorte zijn voedsel gereed vindt. De moe derborst levert precies wat het noodig heeft, zoodat elk ander voedsel daarbij verre len achter slaat Helaas blijkt de onvolkomen heid van den mensch ook hieruit, dat niet elke moeder in staat is. deze kostbare voe ding te leveren. Niet alle moeders, maar toch verreweg de meesten gelukkig nog wel. Hel is treurig maar waar. dat in de meeste gevallen, dat de moeder in dit opzicht in gebreke blijft, de schuld niet ligt in natuur lijk onvermogen, maar in onwil, onkunde, gebrek aan doorzettingsvermogen. Wanneer de moeder inderdaad niet kan. dan heeft zij te berusten en moet de kunst te hulp geroepen worden. Maar dit mag nooit ge beuren, Voordat met deskundige voorlich ting en medewerking al het mogelijke is beproefd om de natuurlijke functie in gang te brengen en in stand te houden. Over de voeding is nog zooveel te zeggen, dat ik dit onderwerp in mijn volgenden brief verder zal behandelen. H. A. S. HET GEBRUIK TAN TAFELGEREI. De vork. Verschillende geschiedschrijvers schrijven het uilvinden der vork loe aan een Byzan- tijnsche prinses, die in het jaar 1095 te Venetië in het huwelijk trad met den zoon van een doge. Bij den huwelijksmaaltijd werd de bruide gom verrast, toen hij zag, dat de bruid zich bij hel eten niet van de punt van haar mes bediende, zooals men in die dagen gewend was te doen, maar van een klein gouden vorkje dat twee landen had. Opgetogen over dit nultige en sierlijke voorwerp, liet hij het onmiddellijk voor alle leden van zijn familie namaken en het ge bruik verspreidde zich in Italië als luxe- voorwerp bij lieden van aanzien. In Frankrijk treffen wij als curiositeit elf vorken bij den inventaris van Karei V aan en Hendrik III is de eerste geweest, die zilveren vorken maker. liet. Een geschrift uit die dagen vermeldt, dat de Koning en zijn gevolg besloten het vleesch niet langer met de handen naar den mond te brengen, doch dit met een zilveren vork le doen. al ging het dan ook yoora! in het begin wat moei lijker. Langzamerhand werd het gebruik van vorken echter algemeen en werden ze met drie, later zelfs met vier tanden ge maakt, Het mes. Het mes maakte oorspronkelijk uitge zonderd aan den discb der voorname lieden geen deel uit van het tafelgerei. Zij. did het gebruikten, brachten het in een scheeda mee. ZONDER EENIGEN BIJSMAAK 2C73 Irez-vous en France ou en Belgique eet étê? Prenez d'abord quelgues lecons de conversation fran- taisel 7665 Lecons particulières: f. 1.75 1 heure. Lecons collectives: f. 1.25 I heure. Vieewijkstraat 3 - Leiden De verkoop van de per- S!6nn-, and nab'i De K<>oi in 6 aangekondigd op 20 11 27 Apri] e.k., is voorloopig UITGEST.ELO Notaris COEBERGH. 7682 Leidsche Tooneel vereen. „JACOB CATS" Eere-Voorzitter: Mr. A. v. d. SANDE BAKHUYZEN. op ZONDAG 22 APRIL in den FOYER der Stadsgehoorzaal 's av. 8 nnr, onder leiding van den heer S. P. Wielinga. Inlrkaarten aan te vragen bij de H.H. J. GEYTEN- BEEK, Breestr 79 en S. P. WIFT.TNGA, Nieuwe Rijn 28, terwijl tafels gratis gereserveerd kunnen worden op Zondag 2I uur in de Vestibule der Gehoorzaal. 7654 REIZIGER IN BAKKERSWAREN gevraagd, hoofdzakelijk voor de Zaanstreek, Zuidelijk Noord- Holland en Noordelijk Zuid-Holland Goede referentiën, in ver band tevens met het vak, zijn noodig; bekendheid bij ainemers strekt tol aanbeveling. Brieven Bureau van dit Blad onder No. 7624. Zaterdagmorgen 8 nnr verkoop van een GROOTE PARTIJ (voorwaardelijk goedgekeurd, en een vet kali ook voorwaardelijk goedgekeurd). RUNDERLAPPEN vanaf33 cent per pond H. P. VAN WEEREN t Co, 7687 Telef. no. 1674 en 2311. De nieowste eo beste Romans, Joonens- eD Meisjesboeken verkrijgbaar Leesgeld 71'» ct. per week eo per deel NIEUW STEEG 17 5340 Met f. 2500.te Leiden ZAAK TER OVERNAME GEVRAAGD onversch welke branche, mits burgerbestaan 14 dagen overtuiging vereischte. Uitv. br. m. kooppr. enz. onder lelt. M. aan Adv -Bur. A. DE LA MAR Azn., Schiekade 185 Rotterdam, 7608 eiken dag vóór het eten - gaat U nóg beter sma ken, naarmate Uw smaak zich aan dezen geu- rigen, zachten en tóch pittïgen wijn gewend heeft. Laat ook in Uw gezin Ouds het dagelijksch apé- ritief zijn. Per Llterflevdi PI. 2.30 Per 1/2 Llterflesch FL 1.20 Het etiket werd reeds 40 maal nagemaakt. Let daarom op den Volendammer. 7629 5— Van de 4 bekroningen behaald op den GEVAERT- 55 SS wedstrijd zijn de 3 eersten verkregen met Camera's ÜE en producten uit ons magazijn. SS De kleine filmcamera speelde hierin een groote roL Eü ZEGT HET U IETS? zijn de beste resultaten le bereiken. Wij leveren U §3 lijdelijk een prima toestel met dubbel anastigmaat 4,5 5 voor f. 30. H FOTO- EN PROJECTIEHANDEL „LUX" 5 E J- VAN DER ZANDEN - BREESTRAAT :;illilll!lllllllllllllllllllllllHllllllillll[|||||||llll|[|||lliHii;l Sigaren in alle prijzen, le kwaliteit. Sigarenwinkeliers tegen fabrieksprijs Steenstr. 43, Tel. 1843. Voorradig: Aida, Karei I, Victor Hugo, Austerd. Bank, 8raziliaant|es, Ritmeester. Due George, Mille Fieurs, Ned. Munt, Horma, enz. 7681 Nette 7614 gevraagd. Bli EESTUAAT 128. •4SÖ» kt» 7676 Kapperij TKGELA1R, Oude Singel 4. In de inrichting ..Endegeest" te Oegstgeest kunnen geplaatst worden 7680 op een aanvangssalaris van f 305 tot 365 gulden, met kost, inwoning en bewassching enz Zich aan te melden bij het Hoold der Huishouding. Wed. M. VAN DER BENT in de Schapensteeg, Tel. 729. Zij „beadverteert" vandaag een mooi partijtje „Plenren", uitstekend onderhonden, eenig afval onder de schil (niet noemenswaard) en volgens haar heoordee''nq van onbe rispelijke kwaliteit. 7650 Gevraagd: een aankomend bekend met rijwiel- en aufo- reparatiën. Adr.B DE VOGEL Hazerswoude, Dorp. 7632 Qroole keoa kwaliteiten óoli'ede afwerking -£aqe prijzen. ALS s iedere VOETSTAP eene MAKTKLINti ls. OIKECT baart Pódlcnre specialist Breeetr. 173, I el. 1320 LKIUIiN. 7164 Inrichting dag geopend v. 10 aar v.m. tor 7 aar a.m. 8-5 J

Leidsch Dagblad | 1928 | | pagina 11