SipM DE AALSMEERSCHE BLOEMENTEN TOONSTELLING 69a(e Jaargang LEIOSCH DAGBLAD, Woensdag 18 April 1928 Tweede Blad No. 20888 GISTEREN bracht de Brits„he minister van Builenlandsche Zaken, Sir Austen Chamberlain, met zijn familie een bezoek aan de bollenstreek. VAN DE AALSMEERSCHE BLOEMEN-TEN- TOONSTELLING. Clivia, ingezonden door K. Visser, welke een eereprjjs en zilveren beker behaalde. VAN DE AALSMEERSCHE BLOEMENTENTOONSTELLING. Een bloem met bloemen. „JOHN O LONDON winnaar van de Plate Greenham bij de rennen te Newbury in Engeland, neemt de leiding. PROP. I. FRANCO is met ingang van IS Mei benoemd tot Direoteur van „Werkspoor" te Amsterdam, als opvolger van wijlen dea heer Muyaken. DE FRANSCHE VLIEGERS COSTES (rechts) EN LE BRIX (links), na aankomst van hun tocht van 57.000 kilometer op het vliegveld ie Bourget te Parijs. PROFESSOR JUNKERS, de constructeur van het vliegtuig „Bremen", dat voor het eerst den Oceaan van Oost naar West is overgestoken. V »-f, w '7 ■t' HET NOORDPOOLLUCHTSCHIP „ITALIA" VAN GENERAAL NOBILB werd na zijn landing te Stolp in Pommeren in een loods ondergebracht EEN VERHAAL IN GEUREN EN KLEUREN VAN ROZENPRACHT EN SERINGENWEELDE. OP NAAR AALSMEER Et ia in onze vaderlandsche dagblad- en vakpers en ook in dit B.al met veel ophef gewag gemaakt van de Aalsmeorsche bloe mententoonstelling, welke gisteren officieel geopend is. Maar wie in de komende dagen tot en met Zaterdag een bezoek brengt aan dit Khuterende bluemenlestyn, zal ons onmiddel lijk moeten toegeven, dat onze voorstellingen m geen enkel opzioht overdreven geweest tjjn. We zijn er ons van bewust groote ver pachtingen te hebben gewekt, maar we turnen de volle verantwoordelijkheid op onze tcuuuders in de vaste overtuiging, dal zelfs de stoutste verwachtingen door de werkelijk heid verre zul.en worden overtrotfen. 't Is eigenlijk moeilijk „werkelijkheid" te noe men, deze onvergelijkelijk schoone bloemen weelde, 't is meer een sprookje uit hei heerlijke Bloemeniand, waarin F.ora zelve mei eindeloos geduld en onmetelijk» liefde de plooitjes schikte in de feestkleedjj barer hctoonstt kinderen. De Aalsmeorsche kweekers hebben hier eet stuk schoone poëzie gewrocht, dat door weergave in pruza slechts van zijn schoon heid zou vernezen. Men moet hel zelf zien om te knnnen oordeelen en dan wjj twijfelen ar niet hhn zaï men diepe bewondering koesteren voor al die nijvere werkers, die dit har- mouieuse geheel tot stand brachten. „Op naar Aalsmeer!" zij dezer dagen het Parool van iederen natuurliefhebber, hetzij leek ol vakman. Wie aan die roepstem geen gehoor verleent, «"et zichzelf te kort. „u*"1 *0 'had* het woord aas onzen "kkundigen modewerker; Aalsmeer, voorbeen een visschersdorp van beteekenis, dooh de laatste jaren gemetamor- phoseerd in een der grootsio tuinbouwcentra van ons land, is in feesttooi. De opening van 't nienwe veilingsgebouw der Centrale Aalsmeersche Veilings-vereen, doen de kweekers vergezeld gaan van een bloemendemonstratie, waaruit de energie, de werklust en vooral de buitengewoon groote vakkennis zeer duidelijk op den voorgrond treden. Aalsmeer laat hier op meer dan loifelijke wijze zien, wat er zoo gezamenlijk ter veiling kan worden gebraoht, allee 1ste klas producten, die hun atzet vinden niet alleen in ons eigen land, maar ook verre daar buiten. Bekijken we nu hier de verbazend groote bceveeiheden Seringen, Rozen, Hydrangea's, Cyclamen, Primula's, Azalea's, enz. enz. en bedenken we daarbij, bat op dit zeilde oogenblik een even groote hoeveelheid op weg is naar de Vijijaarlijksche Fioralia's te Gent, in België, dan kunnen we niet anders zeggen, dan dat deze demonstratie'* den Aalsmeerders duizenden guldens kost, een reclame, waar wij, buitenstaanders, stem verbaasd bij staan en die toch ten slotte In bet voordeel der Aalsmeersche cultures zal uitkomen. Uverweldigend was de indruk, dien we kregen, toen we bij den hoofdingang on middellijk geplaatst stonden tegenover een oollectieve inzending, waarin duizenden smet- tuus witte Seringen-takken waren verwerkt in reuzen vaasbouquetten. Ed wat komen die eveneens duizenden helderroode Had.ey-rozen hierbij schitterend uit, tronw terzijde ge staan door haar roze zoster Ophelia. Als een koninklijke majesteit steekt hier boven uit een buitengewoon stuk bloemwerk van van rose Prunustakken, terwijl het geheel onderbroken wordt door heerlijk riekende, op tropische vlinders gelijkende Sweet Pea's „Lathyrus odoratus". Ter rechterzijde van deze inzending vinden we van de lirma D. Spaargaren pracht Cineraria's, Reseda's en Sneeuwballen, terwijl de linkerzijde ge flankeerd wordt door een keuroollectie Be gonia Gloire de Lorraine en éénjarige Cy clamen met niet minder dan 75 bloemen, van den heer D. Baardse. Ook diens nieuwe Begonia hybr. zijn vaD zeer veel beteekenis. Van hieruit heeft men een mooi perspectief op een inzending Hydrangea's in verschil lende kleuren van denzelfden inzender. BloemschermeD van meer dan 50 c.M. doorsnede wareD bier niet zeldzaam, terwijl de achtergrond van vuurroode Azalea Heze en witte Seringen indrukwekkend is. Hiertegenover trof ons bijzonder een vijf tal kerngezonde Clivia's met glanzend groene bladeren en niet minder dan 1020 bloei- wijzen, terwijl diverse palmen en warme-ka3- planten hier een fraai geheel vermen. Wij gaan weer rechtsaf, waar ieders aan dacht gevraagd wordt voor eeo paar blad- cactussen mei meer dan 100 open bloemen en knoppen. Er is kweekerskunst noodig om het zoover te brengen. Baby-rozen, stam- seringen, witte Hydrangea's en donkerblauwe Cineraria's vormen hier een prachtvolle combinatie. We kenden de finna W. Topsvoort als eerste klas Dahlia-kweekers, doch dat ze ook mooie bladcactussen kweeken, agsn we nn eerst. Een uitgebreid sortiment in de meest uiteenloopende kleuren toonde dit. Een prachtvolle sering is de „Prof. Hngo de Vries", het is een nieuwe mauve-kieurige aanwinst van den heer K. Keessen; ze munt nit door buitengewoon groote nagels en zwaren tros. In een der vele zijpaadjes trekt een rote- tuin van de tirma K. J. Baarse veel publiek, deze demonstreert op uitnemende wgze hoe een dergelijke tuin er in 't voorjaar kan uitzien. Verder gaande, staan we weer voor een inzending, die beheerscht wordt door af gesneden Ukken van Prunus serrulata hisa- kura, de dubbele rose kere; met diverse Malostakken en lelietjes der dalen vormde dit een fraai geheel Steeds doorwandelende komt men langs een paar groepjes, waarin witte lelies, Orchideeën en Lathyrus den hoofdtoon voe ren. Het gedeelte van het Veilinggebouw, waar de prpducten per schuit worden aangevoerd, was als in een toovertuin herschapen. De kleurenpracht is hier overweldigend, de com binaties uitmuntend gekozen. De oevers zijn omzoomd met Lelietjes, Geraniums, Sparren, Dracaena's, Hydrangea's en meerdere bloeien de gewassen, terwijl eenige springende fon teinen een bijzonder oachet aan het geheel geven. Ter weerszijden van een mooien, broeden wandelweg ligt een reusachtige border, waarin we afwisselend aantroffen vakken met Primula obcoDica, Coleussen, Sneeuw ballen, Cineraria's, Hydrangea's, enz. en waaraan het teere Venushaar „Adiantum" met de rose-roode blaadjes een fraai effect geeft. Hoofdgroepen werden hier gevormd door Azalea pontica, A. Chinensis, A. Japonica, en Rhododendron Pink Pearl zeer zeker een rose paart in du geslacht, terwij] we hier als combinatie aantroffen prachtvolle Gouden regens, Baby roosjes en Lathyrus. De achtergrond van dit gedeelte is als een woud van hoogopgaande bloeiende se ringen. Een dar vele nevenzalen is geheel in beslag genomen door eeo zeer waardevolle inzending heesters van de kweekerjj „Terra Nova". Niet minder dan 150 verschillende soorten zijn hier vertegenwoordigd, waarvan diverse Prunus- en Malus-verscheidenheden, Acacia's, Andromeda's, Magnolia's, Skimmia's en vel» andere in bruidstooi staan en waarin vooral de winterharde Azalea Arendsii op den voorgrond treedt. De mooie bladkleuren in de Japansche Acers vonden hier uitstekend comhiLai.c-materiaal in de blauwre sparr.-n, de gouden en blauwe regen en in de Japansche dwergcouiieertjee. hieruit loopt een tuaschengang, waar langs men gebruik gemaakt had voor een border Caicus met intens helder oranje- roode goudgeel gerande bladeren, afgewerkt met bloeiende Aronskelken, Heliotropen op stam en Pelargoninms. Deze gang staat in verbinding met een driela kleine kamertjes, waarin verschil lende bloemwerken waren ondergebracht. Hier werden onze reukorganen gestreeld door de heerlijke geur der AmerUcaansche Anjers en de zoete, bedwelmende parfum der witte Lelies; hier bloeit de schitterend mcoie Clematis Jaokmannii volop, zjjn de mooiste rozen in hun beste hoedanigheden tentoongesteld en trekt de fijne dadelpalm Puoenix Roebellinii ieders bewondering. Hier toont men ons, hoe bijzonder goed de Sweet Pea's, met hun teere, zachte kleuren te verwerken zjjn in drijlschalen en hfer ziet men. hoe tal van wanne-kas-planten met nun opvallend bonte bladeren als decoratief materiaa uitmuntend voldoen. Achter de veilingsaldeeiing heeft de Plan- tenzieklenknndige Dienst, te Wageningen, een wetenschappelgken stand in een der zij zalen, waarbij een neer uitgebreide verza meling voor het onderwijs ter bestrijding van plantenziekten en een schematische voor stelling hoe deze ziekten te bestrijden, is ingericht. Ook wordt door dezen dienst een onderzoek ingesteld voor een gezondheid» certificaat voor den uitvoer naar het buiten- land Dat deze dienst meer doet, dan menig een weet, toonen de volgende cijfers: ia 1921 werden 72579 kisten bloembollen ge keurd, tegen 302677 in 1927, in 1921 69068 balen aardappelen, tegen 6335859 balen in 1927. De K.L.M. vestigt de aandacht op het verband tusschen luchtvervoer en bloemen en fruitteelt, en denkt zich Aalsmeer als een centraal uitgangspunt. Opvallend mooi is de inzending seringen- verscheidenheden van de firma P. Buis Zonen die uit pl.m. 40 soorten bestaat. We zager er bij met nagels van 3 en 4 c.M. wijdte. Leeuwenbekken van bijzondere grootte en diverse kleuren zijn er bij dozijnen, terwijl de Mimosa's, Genista's, kroon- en pyraoude- vormige Azalea's bij hunderdtallen een heer lijke geur verspreiden. Naast de bloemenkiosk, waarin tal van jongedames zich bezig hielden met de ver vaardiging van oorsages, zagen we nog een kerncollectie Amarylussen van donkerpnrper- cood tot bijna wit, Erika's en Aronskelken. Buiten het gebouw vindt men twee groote inzendingen vormboomen, èn van de kweekerij „Terra Nova" in van de firma Hilverda Co., alsmede eenige vakjes met bloeiende

Leidsch Dagblad | 1928 | | pagina 5