FELLE UITSLAANDE BRAND 69*" JAARGANG ZATERDDAG 14 APRIL 1928 No 20885 OFFICIEELE KENNISGEVING STADSNIEUWS. Het voornaamste nieuws van heden. LEIDSCH DAGBLAD tnG9LA0 VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN. PRIJS DER ADVERTENTIEN 80 Ct». per regel eoor edvertentien uil Leiden en plaatsen waar agentschappen van ons Blad gevestigd zijn Voor alle andere advertentiën 35 Cts per regel Kleine Advertentiën uitsluitend bil vooruitbetaling Woensdag? en Zaterdags 50 Cta. bij een maximum aantal woorden van 30 Incasso volgens postrecht Voor eventueele opzending van brieven 10 Cts porto te betalen Bewijsnummer 5 Cts Bureau Noordeindsplein Telefoonnummers voor Directie en Administratis 2500 Redactie 1507. Postchèque- en Girodienst No. 57055 Postbus No. 54 PRIJS DEZER COURANT: Voor Leiden per 3 maanden 2 35. per week .10 18 Buiten Leiden, waar agenten gevestigd zijn, per week 0 18 Franco per post 2.35 portokosten. Dit nummor bestaat uit VIER Bladen EERSTE BLAD. HINDERWET. Burgemeester en Wethouders van Leiden; Gezien het verzoek van: a. P. de Ru, om vergunning tot het oprichten van een brood- en koekbakkerij in hel perceel Hooigracht No. 53, kadastraal bekend Gemeente Leiden, Sectie I. No. 2191 b. de N. V. Nederlandsche Rotogravure Maatschappij, om vergunning tot het uit breiden van de drukkerij van boekwerken, platen en tijdschriften in het perceel Galge water No. 22, kadastraal bekend Gemeente Leiden, Sectie F. Nis. 1269, 20 en 24 ged. Gelet op de artt. 6 en 7 der Hinderwet; Geven kennis aan het publiek, (lat ge- I noemde verzoeken met de bijlagen op de Secretarie dezer gemeente ter visie gelegd I zijn; alsmede, dat op Zaterdag, den 28en April e.k., de3 voormiddags te half elf uren op het Raadhuis, gelegenheid zal worden gegeven om bezwaren tegen deze verzoeken in te brengen, terwij! zij er de aandacht op vestigen, dat niet tot beroep gerechtigd zijn zij, die niet overeenkomstig art. 7 der Hinderwet voor het gemeentebestuur of een zijner leden zijn verschenen, teneinde hunne bezwaren mondeling toe te lichten. A. VAN DE SANDE BAKHUYZEN, Burgemeester. VAN STRIJEN, Secretaris. Leiden, 14 April 1928. 7392 REGELING DER ARBEIDSVOORWAARDEN VAN HET PERSONEEL DER TAXr« OP HET STATIONSPLEIN. Door het bestuur van de Nederlandsche Unie van Chauffeurs en overig Automobiel- personeel, aangesloten bij den Centralen Bond van Transportarbeiders, gevestigd te Rotterdam werd een adres aan den Leid- schen gemeenteraad gezonden waarin het de aandacht van den Raad verzoekt voor liet volgende: Te Leiden stationneeren verschillende autobussen, zoowel van communale als van intercommunale autobusdiensten. De be trokken ondernemingen hebben tot het in nemen van standplaatsen binnen het ge bied der gemeente Leiden, een vergunning van het gemeentebestuur bekomen, aan welke vergunning een aantal voorwaarden werden verbonden. Adressant is van meening, dat het in het belang van de veiligheid van het verkeer, de regelmatigheid en verzekerdheid van het vervoer en mede in dat van het betrok ken personeel zou zijn. indien de reeds gel dende vergunningsvoorwaarden werden aangevuld met eenige. betreffende: a. de loonen van het autobuspersoneel b. de verdere arbeidsvoorwaarden van bedoeld personeel. Het adresseerend bestuur verzoekt in verband daarmede den Raad hei daarheen te leiden dat in de voorwaarden tot het verleenen van vergunningen voor het in nemen van standplaatsen met autobussen binnen de gemeente Leiden, bepalingen worden opgenomen, waarbij wordt vastge steld, da' de loonen en verdere arbeids voorwaarden subsidiair alleen de dienst en rusttijden van het betrokken autobus- personeel. de goedkeuring behoeven van R en W der gemeente en na overleg met de vakorganisalie(s) van het personeel worden geregeld. HET POSTKANTOOR OP ZONDAG. Vanaf 22 dezer zal het Postkantoor al hier op Zon en feestdagen in plaats van 11 3012 30 voor het publiek zijn open gesteld van 8 309.30. in welk uur der halve dan eveneens correspondentie kan worden afgehaald. LOCAAL RIJKSTELEFOONNET LEIDEN. Opgaaf van nieuwe aansluitingen in de maand Maart 1928. No 1569. Dr. H. Boschma, Julianalaan 12 Oegstg^est. No 13Ö5: G. B van Hoek. Rijnsburger- weg. bouw Acad. Ziekenhuis. No. 206: P. J. Hueber en Schrijvers, Nieuwe Rijn 32. No. 1408: H. A. v. Ingen Schenau, Dorp straat 109. Leiderdorp. No. 1439. J. Jansen. Nieuwsleeg 29. No 1603 D. de Roode. Sieboldstraat 14. 1479 C. Versluys, Leidsche Straat weg 10 Oegstgeest. No. 1597 Washei'fabriek .de Bij", Ende- geesterstraatweg 15, Oegstgeest De brandladder te laat - Veel vuur en weinig water! - De brandkraan in de Oegstgeesterlaan niet bruikbaar voor de motorspuit? Foto W. Bleuzé, Leiden. - >0 Onxe foto toont ds fraaie perceelen Oegstgeesterlaan 22 ïi» 20. waarvan de bovenhuizen vannacht door den hevigen brand, vooral aan de achterzijde, zwaar gehavend zijn. Het huis rechts op de foto is No. 22 waar op den zolder de brand uitbrak. Om kwart over elf gisteravond werden de bewoners van de Oegstgeesterlaan gewekt door het alarm ..brand". Het perceel no. 22 waarvan het boven huis bewoond is door den heer H. L. van Tol stond in brand. De heer Van T. had iets hooren vallen op zolder en had geknetter ge hoord. en toen hij wa9 gaan kijken bleek hem dat er onder het dak een felle brand woedde die snel om zich heen greep. Terstond werd de brandweer en politie gewaarschuwd en spoedig was de politie aanwezig en tastte het vuur met één slang op de waterleiding aan. Eerst omstreeks twaalf uur gaf de *roott» motorspuit die zeer terecht doorgezonden was naar Posthof het eerste punt waar men water kon krijgen met twee stralen die door de Mariënpoelstraat geleid werden water. Zoo tastte men het vuur van de ach terzijde aan. Reeds spoedig liet het zioh aanzien, dat er een felle vuurhaard in het huis woedde en daar er krachtige wind in de richting van de belendende perceelen woei. bestond er gegronde vrees voor uitbreiding van den brand. De aangrenzend*1 perceelen werden in allerijl ontruimd en vele buurlbewoners en anderen maakten zich bij dit overhaast werk zeeT verdienstelijk. Infusschpn was groot alarm gemaakt en verscheen ook de kleine motorspuit op het terrein van den brand. Het was evenwel reeds kwart over twaalf eer deze water gaf. Men had getracht water te krijgen uit een droge' sloot aan hpt eind van de Oegstgeesterlaan. maar het bleek dat daaruit niets te pompen vid. werd de spuit naar den Rijnsburgerweg gedirigeerd om het leidingwater ondpr verhoogden «trtik te brengen Zoo bestreed men omstr. half een het hardnekkig laaiende vuur met twee stralen aan de voor- en twee aan de achter zijde der huizen. Op dat uur was het vuur nog rrijwej on beteugeld en de vrees dat ook het derde huis van de rij Oegstgeesterlaan 18 in gevaar geraak!e was volkomen gewettigd. Om twaalf uur veertig commandeerde de heer Verhoog dat de Magirusladder gehaald moest worden die op de groote spuit nabij Posthof nog steeds en veel te lang buiten dienst had gestaan. Twaalf minuten later voerde men de eerste straal langs de ladder omhoog en beklommen brandweeüe- den met groote lampen het dak om gaten te hakken in 't.hout waartusschen de vlam men aan alle zijden lekten. Eerst omstreeks half twee kon men met eenig vertrouwen aannemen dat de brand zijn grootsten omvang had bereikt De blus- sching verliep verder geregpld en men was den toestand meester. Ieder deed zijn werk en zoo kon omstreeks drie uur met twee stralen op de groote spuit worden volstaan. Tegen vijf uur kon de brandweer eindelijk inrukken. Et© belangstelling voor den brand van de zijde van het publiek was groot. En aan kritiek op het werken van de brandweer ontbrak het niet. Men stak zijn misnoegen over het lang uitblijven van de brandweer niet ondér stoelen of banken en schimpte soms wel wat onbillijk. Het heeft inderdaad lang geduurd eer de brandweer verscheen en vooral eer zij vol- i doende water gaf Het was bovendien een j door vele autoriteiten die wij spraken 'er kende fout. dat eerst om 12 uur 40. ander half uur na het uitbreken van don brand dus. de ladder ter assistentie werd gehaald, zooals het ook niet had mogen gebeuren dat de kleine molorspuit eerst een kwartier lang lang« de droge sloot aan het eind van de Oegstgeesterlaan nutteloos heeft slaan tobben Hel Brandweer-commando behoort te weten waarheen zij pen spuit moet diri- geeren om in den korst mogel ijken t ij d water te kunnen geven De afzetting was door de politie die ook vele manschappen die 's nachts vrij waren had gerequireerd goed geregeld, zoowel de Mariënpoelstraat als de Oegstgeesterlaan waren voor het publiek afgezet. Alle tram- en autoverkeer op den Rijns- burgerweg, die vol lag met slangen was versperd en de laatste trams van Noord- wijk Katwijk en Oegstgeest moes'pn in het gezicht van de haven, op honderd meter van de remise den ganschen nacht blijven staan. Op het terrein van den brand merkten wij o a op. weihouder Aug. L. Reimeringer en den gemeente-secretaris mr dr. C. E van Slrijen den wnd. commissaris van po litie den heer Balfoorf. den chef der re cherche den heer Wijers en de inspecteur?- van politie de heeren De Boek en Van der Wal en eenige gemeenteraadsleden. Gaarne maken wij melding van het kor daat optreden van den honfdfitter der Duinwaterleidingmaafschappij Lancel die de brandweer kranig heeft geassisteerd. De schade van den brand, die zoowel wat de huizen betreft als de inboedel der bewoners ge heel door verzekering is gedekt is zeer aanzienlijk. Het bovenhuis van perceel 22 brandde geheel, dat van perceel 20 voor een belang rijk deel uit. terwijl de dakkap en de zol- dpr van perceel Oegstgeesterlaan 18 deer lijk gehavend zijn. De benedenhuizen van alle drie huizen leden begrijpelijkerwijs groote waterschade De oorzaak van den brand is niet met zekerheid te bepalen De heer Van Tol heeft 's avonds omstreeks 7 uur met een brandenden luci fer op zolder naar epn schaaf gezocht Mo gelijk heeft hij deze achteloos weggewor pen en is daardoor de brand ontstaan Ze ker is het evenwel niet dal dit de oorzaak van den brand is. ANTI-REV. KIESVEREENIGING. In de gisteravond in „Prediker", wegens ontstentenis van den heer Kuyper, onder leiding van den heer Goslinga gehouden vergadering der Anti-Revolutionaire Kies- vereeniging „Nederland en Oranje" alhier, werd de heer T. S Goslinga herkozen als bestuurslid; in de vacature J. van derSteen werd gekozen de heer A. J. Schoneveld, in de vacature Mazurel, de heer Wildschut. Vastgesteld werd vervolgens het Rapport betreffende de candidaatstelling voor de Tweede Kamer. LEIDSCHE BESTUURDERSBOND. In de gisteravond gehouden jaarvergade ring van den L. B. is besloten, ingevolge advies van het bestuur niet over te gaan tot de oprichting van een Bond van losse arbeiders. De jaarverslagen van den secretaris en van den penningmeester werden goedge keurd en het bestuur werd in zijn geheel herkozen. In de vacature ontstaan wegens bedanken van den heer Teske, werd de heer J. Vredeveldt gekozen. De heer J. Schneider bedankte de bij den L. B. aangesloten bonden voor de hulde ge bracht aan de Muziekvereeniging „Nieuw Leven" bij haar 10-jarig bestaan. Na een bespreking van de 1 Mei-actie werd de vergadering door den voorz. den heer H. J. Baart, gesloten. UITVOERING EMTéGéËS. In den Leidschen Schouwburg, die ons ditmaal minder goed bezet wilde voorkomen dan andere jaren, gaf gisteravond de H.B.S.- vereeniging „Emtégéës" haar jaarlyksche uitvoering. Nadat het olubstrgkje den Emtégées- mancb op erbarmelijke wijze ten ge'noore had gebracht, welk door de aanwezigen staanao werd aangehoord, sprak de voor zitter, de heer J. Ebbink, een kort openings woord, waarin hg in het bijzonder de leden van de commissie van toezicht en de af gevaardigden der zusterverenigingen be groette op deze 18de uitvoering. Spr. meende te mogen constateeren, dat het afgeloopen jaar in vele opzichten gunstig vc-or de vereeniging is geweest, al leidden enkele onderafdeelingen met name de muziek- en schermafdeelingen en de debating- society dan ook een min of meer kwijnend beslaan. Niettemin mag de vereeniging zich in een toenemend ledental verheugen en het af geloopen winterseizoen getuigde dan ook van een opgewekt verenigingsleven. Allereerst was daarna het woord aan de meisjes- en jongensgymnasten, die onder lei ding van den heer De Jager op alleszins ioDelrjke wijze vrije oefeningen» op de plaats en aan de brug uitvoerden. Vooral onder de brugturners schuilden eenige goede krachten. Eei drietal leden der scherraafdeeling trok daarna een partijtje op sabel tegen den oefenmeester, den heer Gijsberti Hodan- pijl, waarbij de jongelui, ondanks hun kranig verweer, alle drie het onderspil dolven. De heer G. H. trok vervolgens nog een exhi- bition-partij, eveneens op sabel, tegen den fieer De Jager. Feiden heeren werd door den voorzitter mer eenige toepasselijke woorden een stof felijk bewijs van erkentelijkheid overhandigd. De muziekafdeeling werd op waardige wjjze vertegenwoordigd door een nummer voor dames koor, en een duet, die beide terezht veei succes oogstten. Aan mej. M. Schijfsma werd nit dankbaar heid voor baar gedurende vele jaren ver leende medewerking een bloemstuk aange beden. De rijkst bloeiende loot van den Emlé- gc es-stam is nog steeds de aideeling tooneel, die het bekende Engeische blijspel „In den mist', van J. H. Damley, opvoerde, korte lings hier ook door de li.-K. Studenten- tooneelvereeniging „A.G.A.B." ten tccnoele gebracht. In het begin dreigde de mist om zoo te zeggen in bet water te vallen, toen de dominé niet opkwam, en de regisseur niets beters wist te doen dan het scherm te laten zakken. In allerijl was de dominé opgezocht en Lol hel spel opnieuw beginnen Onnoodig te zeggen, dat hg bij zgn ver schijning met luid gejubel werd ontvangen. Maar daarna ging alles als van een eien dakje, er werd zeer vlot en ook heel goed gespeeld, zoodat de opvoering een groot succes werd. De bezoekers hebben zich voortreffelijk geamuseerd bg al de kostelijke mystificaties, waaraan dit stuk zoo rjjk is en door hartelijk applaus van hun instemming blijk gegeven. De regie was bij den heer H. G. Frentzen in goede handen; de bloemenhulde en het biekwerk, hem aangeboden, was alleszins verdiend. Ook de dames-tooneelisten werden in de bloemetjes gezet. DE BIOSCOPEN. Het Casino-theater komt deze week met een goed, tevens afwisselend programma Wanneer het Hollandsch Nieuws van bet witte doek is verdwenen, komen Charle9 BINNENLAND. Felle nitslaande brand In de Oegstgeester* laan te Leiden. (Stadsnieuws, le Blad). De begrooting voor financiën; memorie van antwoord aan de Eerste Kamer. (Bin nenland. 2e Blad). Opgericht is een Prot. Chr. Reclasseermgs- vereeniging. (Binnenland, 2e Blad). De „Krakatan" werkt weer. (Uit Ned. Oost-Indië. 2e Blad). De malversaties te Meppel; steeds nieuwe ontdekkingen. (Gemengd, 2e Blad). Hillegom krijgt een eigen veilingsgebonw. (Uit de Omstreken, 2e Blad). BUITENLAND. De Bremen heelt den tocht over den Oceaan volbracht, doch heeft een noodlan ding moeten maken op het Greenly-eiland in de St. Lawrence-baai. (2e Blad en Tel., le Blad). Amerika heeft de nitnoodigingen voor een vredesverdrag verzonden. (Buitenl., le Blad). De hoofddader van den aanslag in ItaliS gearresteerd? (Buitenl., le Blad). Angnste Ganvain over de Dnitsch-Fransche betrekkingen aan den vooravond van de verkiezingen. (3e Blad). Ray en Betty BIythe, het voorprogramma, vullen, met hun film „De Dolende Ridder", Waarom deze film echter zoo'n titel heeft, is ons niet duidelijk; enfin, dit doet er weinig toe, de film is er niet minder door. De jonge Charles Ray, de als verschoppen ling in een bar aanlandt, en zich ken-* merkt als een begaafd musicus trekt spoe« dig de aandacht van een meisje. Na eeni- gen lijd zijn zij elkaar genegen, en wat was voor beiden beter daneen huwe lijk? Maar op welke manier, met welke moed en welke gevaren hij haar verdient verklappen wij niet. Een goed gespeelde film. Tarzan's terugkomst, is een film vol spanning en sensatie. Jammer dat de film in T begin te veel uit elkaar loopt, door dat er een te groot aantal honfdvertolkers in voorkomt. Wij zien hier Tarzan. de sterke mensch die in de wildernis terecht komt en daar z'n vrienden heeft. Met deze vrienden leeuwen en tijgers zien wij hem eenige malen in een spannend ge vecht, De laatste keer.voor een meisje. Met is reeds gezegd, het is een film vol spanning en sensatie, doch van zeer goed gehalte De hoofd vertolkers vooral op 't eind der film. weten hun rol op juiste wijze te vervullen. Speciaal komen in deze film eenige schitterende natuuropnamen voor. Hel Luxor-theater brengt de laatste film van Rudolph Valentino, den twee jaar ge leden op jeugdigen leeftijd overleden popu- lairen filmacleur, en het was te voorzien dat er groote belangstelling voor zou zijn. Werd Valentino niet algemeen „de lieve ling der vrouwen" genoemd? Toch hebben wij van hem betere werken gezien dan dat van deze week. dal den titel van ..De Zwarte Adelaar draagt Wladimir Pon hm ski is de jonge Russische garde luitenant, die in ongenade valt wanneer hij niet van de liefdebetuigingen der Czarina gediend blijkt te zijn. en dan tevens als deserteur wordt beschouwd, wanneer hij zonder verlof naar zijn geboorteplaats terugkeert omdat daar zijn vader van zijn rijke hoeve is verjaagd en daarna vermoord door een 9churkaehti- gen doch schatrijken en machtigen grond eigenaar uit de omgeving. Wladimir wil zich wreken en de vogelvrijverklaarde vindt steun bij tallooze mannen, die met hem de vrijbuiterstrnep „De Zwartp Adelaar" stich- en. Tof zoover is dezp film in hoogp mate interessant, maar de groote verwachtingen van den toeschouwer zakken gpleidelük als hij waarneemt dat pen liefdesgeschiede nis de wraak'ust van den Zwarten Adelaar tempert en tenslotte gchcpl doet verdwijnen. Wladimir wordt eindelijk gevangen ge nomen en zal tpr dood veroordeeld worden, doch het is de Czarina, die dan een vnlsch paspoort voor hem tpekent en hem zoo doende nog weet te redden Beantwoordt het slot van dit werk dan niet geheel aan den opzet dezp film hezit toch inderdaad vpIp uitstekende kwaliteiten- Zij wordt schitterend gespeeld, is prachtig

Leidsch Dagblad | 1928 | | pagina 1