WIJ ONTVINGEN Wed. P. de Wilde Zonets AGENDA. Dameskousen Sportkousen Kinderkousen Kousenredder voorkQTt en houdt het ladderen tenen SPORT. BUITENLAND. SCHUURPOEDER KON-ZEEPFABRIEKEN DE DUIF Donderdag. Stadszaal (foyer): Ver. Ned. Fabrikaat. Filmvoorstelling der Billiton-Maatschappij. 8 u. 15 nam. Stadszaal: De Vereenigde Zangers. Wrjkgebouw Levendaal: Huisvljjt-tentoon- Btelling met bazaar. Halfacht tot halfelf nam. Vrijdag. Schouwburg: 18e jaarl. Uilvoering Em- tégees. Wjjkgebouw Levendaal: Huisvljjt-tentoon- ttelling njet bazaar. HaLfacht tot halfelf nam. Voorschoten (Ambaehtsteekenschool) Tentoonstelling 1 uur nam.te 8 uur film voorstelling in Geb. v. Chr. Belangen. 1 De avend-' nacht-, en Zondagdienst der apotheken wordt van Dinsdag 10 April tot en met Zondag 16 April waargenomen door dc apotheek- van den heer W. Pelle, Kort Rapenburg 12t telefoon 591. RECLAME. EEN GR00TE SORTEERING in wol, zijde, katoen enz. voor jongens en meisjes. 156 in wol, katoen en Macco. 45 en GO cent per tnbe. MANUFACTURENHANDEL Breestraat 93 - Telefoon 1031 mr. J. Kosters, raadsheer in den Hoogen Raad der Nederlandenprof. mr. G. van Vollenhoven,- hoogleeraar aan de Rijksuni- yertsileit te Leiden. Aan mr. dr. F. A. C. Graaf v. Lynden v. Spndenburg is op zijn verzoek, in verband met zijn benoeming tot vice-president van den Raad van State, eervol ontslag ver leend als lid van dc Commissie, onder dank betuiging voor de door hem als zoodanig bewezen diensten. DE OORLOGSBEGROOT1NG. Memorie van Antwoord aan de Eerste Kamer. Sympa thie voor het plan Posthnma- Boele. Irj de Memorie van Antwoord over hoofd stuk Vin (dep. van Oorlog) der Slaatsbe- grooting voor 1928 verklaart de minister o.jii. dat,1 aangezien het tot de vredesorga nisatie behoorende beroepspersoneel niet door reserve of dienstplichtig personeel is \ervangen, van een te ver doorgevoerde vervanging in dit opzicht geen sprake kan zijn. De regeering Is van oordeel, dat zoolang de internationale gemeenschap niet gegrond vest is op een behoorlijke rechtsbasis, ons land een voldoend sterke weermacht zal moeien blijven onderhouden om in voorko mend geval de veiligheid van den Staat naar vermogen te waarborgen. Hel nut van deze weermacht berust inderdaad in hoofd zaak op haar preventieve werking. In aansluiting bij hetgeen in de Mem. van Antwoord nopens de algemeene beschou wingen is opgemerkt, hoopt de minister, dal het standpunt van de S.D.A.P. in zake moblisatie zich zoodanig zal ontwikkeden, dat het niet noodjg zal zijn, bijzondere maatregelen te treffen om in oorlogstijd de organen van de verdediging des Rijks re gelmatig te doen werken. Rekening houdende met factoren van mi litairen en financieelen aard, worden de ge talsterkte en de materieel voorziening der genietroepen zoo hoog mogelijk opgevoerd. In dit verband wordt medegedeeld, dat. na een verhooging in 1923 van het voor de genietroepen bestemde lichtingsdeel met 10 pet., dit contingent voor de lichting 1928 andermaal is verhoogd met 20 pet Gaarne verklaart de minister dat hij aan het vraagstuk, aangeduid als het plan Post- huma-Boele, zijn volle aandacht blijft schenken. Wat de chemische en bacterio logische strijdmiddelen betreft, men rust zich hier te lande alleen toe met passieve chemische strijdmiddelen. Het is zeer bezwaarlijk een overzicht te .geven van de fabrieken, welke al zijn het geen wapenfabrieken aan de vervaar diging van oorlogsmateriaal kunnen mede werken. daar in den tegen woord igen tijd vrijwel de geheele techniek in de oorlog voering wordt betrokken. Het is niet doen lijk. al die fabrieken hier np te noemen Dc minister stelt grooten pi ijs op een nau we samenwerking tusschen het bedrijf der artillerie-inrichtingen en de particulire nij verheid. Met voldoening heeft de minister kun nen vaststellen, dat de urgentie van maat regelen. strekkende tot het op economische wijze voorbereiden van de verdediging in den ruimslen zin des woords van het land. vrijwel algemeen wordt erkeud. Rchter wordt niet bedoeld, de geheele be volking. mannen zoowel als vrouwen in dienst der eigenlijke oorlogvoering te stel len. Aan hen die niet tot de militaire ma^ht hehooren, zullen alleen industrieele- of eco nomische werkzaamheden kunnen worden opgedragen. De minister geeft het gevraagde overzicht aan de wetgeving van andere landen be treffende gewetensbezwaarden legen het vervullen van militairen dienst. MINISTER KAN NAAR DRENTE. Het vorig jaar is opgericht de Groen van Prinsterer-Vereeniging, gevestigd te Klazie- naveen. gemeente Emmen. Deve vereeni- ging stelt zich ten doel het verstrekken van grond, zoo noodig met woning en bedrijfs kapitaal, aan arbeiders, woonachtig in den Zuid-Oosthoek van Drenthe. Deze Vereeniging wordt krachtig ge-, steund door de Regeering. Morgen zal te Klazienaveen om 2. uur de naamsteenlegging plaats hebben in de beide eerste door de Vereeniging gestichte wo ningen. De minister van Binnenlandsche Zaken en Landbouw, mr. J. B. Kan, heeft zich bereid verklaard, deze steenlegging uit te voeren. In den voormiddag zal de minister, van Assen uit, onder leiding van den Commis saris der Koningin in de provincie Drente, een bezoek brengen aan een nieuw terrein dat de N.V. Het Landschap Drenthe voor ontginning op het oog heeft. De heer Meyer de Vries, Rijksinspecteur voor de Werkverschaffing in Algemeenen Dienst, zal den minister vergezellen. DE A. V. R. O. EN DE VRIJE LUISTERVINKEN. Actie tegen „een regime van willekenr en wetteloosheid". In de statuten der Algem. Vereen. Radio Omroep (A.V.R.O.) is bepaald, dat slechts leden zijn wie zich schriftelijk bij het se cretariaat der vereeniging als lid hebben aangemeld.'Echter is nu blijkens mededee- ling in de Radiobode bepaald, dat alle luisteraars, die sedert 1 Dec. 1927 een bij drage hebben gezonden aan den A.N.R.O. of den A.V.R.O. en alle leden van de N.O V. voor zoover zij niet binnen 14 dagen van een tegengestelde bedoeling blijk geven, als leden worden aangemerkt en dus o.a. mogen deelnemen aan de door het voorloopig be stuur uitgeschreven verkiezingen van afdee- lingsbesturen. Donderdag heeft de Vereeniging De Vrije Luistervink thans bij deurwaardersexpïoit geprotesteerd bij den voorzitter der A.V.R O. den heer E. P. Westerveld, bewerende, dat het besluit in strijd is met de statuten en dus rechtsongeldig. De verkiezingen aldus de Vrije Luis tervink zijn uitgeschreven op grond van een huishoudelijk reglement, maar er is nog geen algemeene vergadering geweest om dat huishoudelijk reglement vast te stellen, wel een vergadering van een negen perso nen bestaand voorloopig bestuur dezer uit 49.000 contribuanten bestaande vereeniging. Gesommeerd om een en ander te herroe pen, zou de voorzitter der A.V.R.O. het voor men te kennen gegeven hebben de gewraak te verkiezingen van afdeel ingsbpsturen nog eenigen tijd op te schorten en een verga dering te beleggen ter besproking van sta tuten en huishoudelijk reglement. Daaruit zou volgens de Vrije Luistervink blijken, dat het voorloopig bestuur van de A.V.R.O. niet bereid is statuten en huish. reglement te onderwerpen aan de beslissing der algemeene vergadering (wat de statu ten voorschrijven), terwijl zij verder be weert, dat ook in strijd is met de statuten het beleggen eener algem. vergadering op vertoon van lidmaatschapskaart N.O.V. of luisterdiploma A.N.R.O. Het bestuur van de Vrije Luistervink roept daarom alle luisteraars op tot georga niseerd verweer „tegen een regime van wil lekeur en wetteloosheid, dat de grootste ge varen voor de ontwikkeling van den onpo- litieken omroep in zich bevat." OPBRENGST VAN DE RADIOVERBINDING MET NED.-INDIË. De opbrengst van het radioverkeer Ne derlandNed.-Indië (rechtstreeks en via Amerika) beweegt zich nog steeds in stij genden lijn. Over het eerst kwartaal van 1928 beliep het aan Nederland toekomende aandeel rond f. 371.700 tegen rond f 248.000 over het eerste kwartaal van 1927. Te Den Haag is overleden de heer P. Plantenga, langen tijd Nederlandsch consul te Davos, oprichter van het Ned. Sanato rium aldaar. Hij is ruim zestig jaar gewor den. Naar het Amstcidamsche Effectenblad verneemt zal a.s. Maandag de heer A. F. Philips, directeur der N.V Philips' Gloei lampenfabrieken naar de Vereenigde Staten vertrekken. De' heer Philips zal vergezeld zijn van zijn secretaris, de heer mr. H. F. van Walsem. Verder zullen de reis mee maken één der onderdirecteuren, de heer ir. P. F S. Olten. directeur der laboratoria, de heer dr. G. Ilolst, chef van de Patenten- ofdeeling en de heer ir. E. Hijmans. Het is aan te nemen, dat alleen belang rijke onderhandelingen de aanleiding kun nen zijn tot deze reis. welke zes weken zal duren, voegt het blad hieraan toe. De gewone audiëntie van den mini ster van Onderwijs; K. en W. zal op Maan dag 16 April niet plaats hebben. VOETBAL. HET DEENSCHE ELFTAL. Voor den wedstrijd tegen Holland. Hel Deensche elftaldat op 22 April a.s. tegen Holland uitkomt, is als volgt samenge steld zegt de ..Tel.": S. Jensen, doel. F. Tarp en P Chrislensen. achter. T.nurscu P J sen B Hahn midden TI Hansen. M Rnhde. P. Joergensen. K. Uldall. voor De vijlde voorhoed.speler moei nog gekozen worden Reserve? zijn P Grree A. Joergensen, S. Hansen en E. Nilesson, WIELRENNEN. ZESDAAGSCHE TE PARIJS. Te Parijs is een Zesdaagsche begonnen. Na 41 uren waren afgelegd 1001 k.m. 750 m. BlanchonnetLouet leiden met 55 pun ten. Op een ronde volgen: MarcillacTaudet 74 pnt.; 3. Van Kempen-Raynaud. 73 pnt.; 4. Chour—Fabre, 59 pnt.; 5. Degraeve Aerts 50 pnt.; 6. WambstLacquehaye, 28 pnt.; 7. gebroeders Vandenhove, 14; op twee ronden: 8. Tonani—Boucheron, 110 pnt.; 9. HürtgenRausch, 71 pnt.; 10. Cugnot— Brunier, 62 pnt.; 11. TonaniMouton, 49 pnt., 12. BaronRoyer, 46 pnt.; 13. Marcot Blanc. 41 pnt.; 14. MacnamaraWinter, 26 pnt.; 15. LetourneurBroccardo, 21 pnt. SCHAKEN. DE MATCH EUWE—BOGOLJUBOW. Onze landgenoot dr. Enwe wint de derde partij. Te Amsterdam is gialeren de derde partij gespeeld tusschen Euwe en Bogoljubow. De Rus begon weder met 1. dl, maar ditmaal speelde Euwe niet de orthodoxo variant, doch koos de Indische verdediging. Bij den 9en zet ontwikkelde hij zijn ko ningin naar a5 en aan de positie van deze koningin heelt Bogoljubow blijkbaar niet voldoende aandacht gewijd, anders had hij bij den 13en zet niel Tal—di gespeeld. Trouwens als hij het derde deeltje van de Practische Schaaklessen van Den Herlog had gekend van welk studieboek dr. Euwe den ïaatsten druk heelt bewerkt, zou hij dien bok niel gescholen hebben. Nu ver loor hij de qualileit en voor dat materieel nadeel kreeg hij geen enkele compensalie (na 14Dh5 dreigt Zwart een officier le winnen, immers Wil kan hel paard op f3, dat tweemaal is aangevallen, niet voor een tweeden keer dekken en daarom kiest hij van twee kwaden het minste en geeft de qualileit). Euwe had op dit oogenblik feitelijk al een gewonnen parlij. Wel trachtle Bogoljubow nog eenig tegenwicht le krijgen en van zijn twee raadsheeren le protileeren, maar het baatle hem niets, zegl het „Vad." Bij den 25en zet bood Euwe zijn b-pion aan, doch indien Bogoljubow dezen geno men had, zou na ruil van Wit's laatste kasteel de zwarte a-pion spoedig de beslis sing gebracht hebben. Thans kreeg Zwart, na verbreking van Wit's pionnenketen op den koningsvleugel, Iwee verbonden vrij pionnen op den damevleugel, waarvan de opmarsch niel kon worden gestuit, daar de wilte koning niet te hulp kon snellen. Bij den 37en zet gaf Wit de hopelooze partij op. Er is dezen keer bijzonder snel gespeeld. Reeds na ruim 2lh uur was de parlij ge ëindigd. d w. z. in ieis meer dan de helft van den speeltijd, welke voor 40 zetten gesteld is. Ziehier het verloop: Wit Bogoljubow; Zwart: Euwe. 1. d2—d-i, Pg8—16. 2. Pgl—13, g7—g6. 3. c2—et, Lf8—g7. 4. Pbl— c3, 0—0. 5. g'2—g3, d7d5 6. ctxd5. PI6.xd5. 7. Lil— g2, c7c5. 8. 00, Pd5xc3. 9. b2x-3, Pb8c6. 10 e2e3, DdS—aó. 11. Dil— b3, Ta8b8. 12. Lel—62, LcS—g4. 13. Tal—dlc5xd4. 14. c3xd4, Da5—h5. 15 Pf3—h4, Lg4xdl16. Tflxdl, Pc6—a5. 17. Db3bl, Pa5—c4. 18. Ld2—b4, Lg7—16. 19. Lg2—f3, Dh5b5. 20. a2—at, Db5xa4. 21. Lf3—d5, Da4b5. 22. Lb-i—c5, Dh5xbl. 23. Tdlxbl, b7—b6. 24 Lc5xe7, Lf6xe7. 25. Ld5x c-f, b6b5, Lc4d5, Le7xh4. 27. g3xh4, b5b4. 28 e3—e4, Tf8c8. 29. h4h5. a7—a5. 30. Kgl—fl, a5a4. 31. Kfl—e2, bl—b3. 32. h5xg6, h7xg6. 33. Ke2—d3, b3—b2. 31. Kd3—d2, Tb8—bi. 35 Kd2d3, Tc8—cl. 36. Ld5— a2, a4a3. Wit geefl het op. DE ALGEMEENE TOESTAND. De besprekingen in Italië. De besprekingen in Italië blijven de algemeene aandacht vragen en lokken ve:e commentaren uit. Van diverse zijden toont men zich ongerust, vooral in Zuid-Slavië en Frankrijk. Blijkens te Parijs binnengekomen berich ten worden de geruchten bevestigd, dat bij de besprekingen tusscheo Mussolini en den Turkschen minister van buitenlandscae zaken een nieuw handelsverdrag en een vriendschap8- en non-agressiepaot ter spra ke is gebracht. Bij dit verdrag worden do Turksche grenzen met inbegrip van haar overgebleven Europeesch bezit gewaar borgd. Voorts had het onderhoud betrek king op het oostelijk gedeelte van de Mid- dellandsche Zee. Turkije zou bereid zijn Italië's suprematie op het Oostelijk ge deelte van de Middellandsche zee te erken nen Turkije wil daarentegen de vrije hand hebben in het Oostelijk gedeelte van de Egeïsche Zee en de Zwarte Zee. Men ge looft niet, dat Griekenland zich zonder meer bij dit pact zal aansluiten. Naar ver nomen wordt, voert Griekenland afzonder lijke onderhandelingen met Italië en Tur kije over een non-agressiepact. In strijd met de eerste berichten blijkt thans, dat Parker Gilbert toch een ontmoe ting heeft gehad te Rome met Koehler cn Volpi, den Duitschen en Italiaanschen mi nister van financiën. DUITSCHLAND. De Centrum-rijkslijst Uit sluiting in Saksen Commu nist bevrijd. Hel partijbestuur van het Centrum lieef! in het gebouw van den Pruisischen Land dag vergaderd ter vaststelling van de Cen trumslijsten voor de Rijksdagverkiezingen Marx krijgt de eerste plaat9 op de rijkslijst dr. Wirth de tweede Stegerwald de derde. Pracliscli staat Wirth één daar Marx wel op eigen lijst gekozen zal worden. Heden beciul de uitsluiting in de Saksische metaalindustrie. Hierbij zijn 160170.OOO arbeiders betrokken. Gistermorgen is de gearresteerde commu nist Otlo Braun op brutale wijze bevrijd. Uit het gebouw van het gerechtshof te Berlijn-Mohabit. Ongeveer om 9 uur werd Braun naar het kabinet van den rechter van instructie gebracht, daar zijn verloofde hein wenschte le spreken. Behalve Braun en deze dame bevonden zich nog twee be ambten in het vertrek. Plotseling verschenen zes of zeven jonge lieden in het kabinet. Op de vraag van een dep beambten wat zij wenschtcn, trok elk der jongelieden een revolver. Zij sommeer den de beambten hun handen omhoog te houden, en wierpen hen tegen den grond. Voor de beambten gelegenheid hadden om hulp le roepen waren de indringers reeds verdwenen en met hen Otto Braun en de dame. Onmiddellijk renden nu ook de beambten het vertrek uit en lieten de alarmklok luiden Alle toegangen van het gebouw werden ge«- sloten, maar het was reeds te laat. Braun en zijn bevrijders waren reeds ontkomen. Slechts een der jongelieden kon nog worden gevat Men heeft nog geen enkel spoor d*r ge- vluchten gevonden. FRANKRIJK. Russische nota's. Weer strijd in Marokko. De „Matin" meldt en reeds is dit officieel bevestigd, dat er op het Departement van Buitenlandsche Zaken twee nota's von de Russische regeering zijn ingekomen. In de eerste wordt de opval'ing bestreden als zou de Bank van Frankrijk het recht hebben beslag te leggen op het sovjet goud. Berthelot heeft m zijn antwoord aan Dagoleski de Fransche opvatting gehand haafd. In de tweede nota spreekt de sovjet- regeering haar verwondering uit over het afbreken van de onderhandelingen betref fende de Russische schuld, die aan de kan selarijen waren opgedragen na de ontbin ding van de bijzondere missie. De „Mafin" meent, dat de beide nota's beoogen de communistische verkiezings propaganda aan te wakkeren. In Marokko treden weer diverse benden op, die door de Fransche troepen hardnek kig worden bestreden. VEREENIGDE STATEN. Be verkiezing te Chicago. De uitslagen van 2/3 van Illinois wijzen •uit dat de partij van burgemeester Thomp son bij de primaire verkiezingen in Illinois een verpletterende nederlaag geleden heeft. Men verwacht dat Emmerson een meerder heid van 400.000 stemmen zal hebben op zijn tegenstander Small. JAPAN. Nota aan sovjet-Rusland. De Russische ambassadeur te Tokio is door minister-president Tanaka ontvangen. Tanaka gaf als zijn meening te kennen, dat de relaties van de Japansche communisten met Moskou door het onderzoek der politie bewezen zijn. Daarmede heeft de sovjel- regeering gehandeld in strijd met paragraaf 4 van het Russisch-Japansche verdrag, be treffende de niet-inmenging in de binnen landsche aangelegenheden van de verdrag sluitende partijen. Het Japansche kabinet heeft reeds een nota goedgekeurd, die door den Japanschen ambassadeur aan den Russischen Volks commissaris voor buitenlandsche zaken te Moskou zal worden overhandigd. De nota is op zeer zakelijken toon gesteld, doch verlangt van de sovjet-regeering het on middellijk 9lop zetten van den steun aan de communistische beweging in Japan door Rusland. Tanaka heeft een verklaring gepubli ceerd, waarin hij de „zeer ernstige gebeur tenis" diep betreurt. Hij waarschuwt de natie op haar hoede te zijn tegen misdadige buitenlandsche ideeën en leeringen en vraagt den kapitalisten en den adel al het mogelijke te doen om arbeid en kapitaal tot elkaar le brengen en de sociale samen werking te bevorderen. Medegedeeld wordt nog. dat de Japansche communistische organisatie, die onder leiding étond van een ambtenaar van de Communistische Internationale, Sen Kala- jana, een communistische omwenteling op Korea wilde verwekken, om Korea van Japan af te scheiden. Het ministerie van binnenlandsche zaken heeft zes Russen, onder wie eenige jour nalisten. die een zekere rol hebben gespeeld in de Japansche communistische organisa tie, uit Japan gewezen. Verder is de Rus sische onderdaan Soeratof, die de com munistische Internationale in Japan ver tegenwoordigt. gearresteerd. In het Japansche parlement heeft de leider der arbeiderefractie verklaard, dat zij met de communisten niets te doen wenscht le hebben en trouw blijft aan de regeering. BUITENLANDSCH GEMENGD. DE DUITSCHE O CE A AN VLIEGERS VERTROKKEN. Hedenmorgen om 5.29 uur zijn de Duit- sche Oceaanvliegers te Baldonnel, op Ier land, opgestegen voor een vlucht over den Oceaan. Gisteren waren goede weerberich ten ingekomen en nu is deze nieuwe waag- vlucht begonnen. Zullen deze waaghalzen den tocht vol brengen of zullen ook zij het aantal der omgekomenen nog vergrooten UIT DE VLIEGWERELD. De Fransche vliegers Costee en Lebrix zijn thans te Karachi gearriveerd via Jodh- pur. Vrijdag worden zij te Parijs verwacht. Nadat mevrouw Bailey op haar verzoek aan den gouverneur van Kenya, om haur een legervliegtuig ter beschikking te stel len, afwijzend antwoord ontvangen had, heeft de Aero-club te Johannesburg haar RECLAME. FABRIKANTEN V DUIF-VET 1P0QMEEL IEEPP0EDER. DUIF-TOILETZEEP, DUIFZEEP «•SF.*,:.-- .lx...'- 71C9 getelegrafeerd of de club een klein vlieg tuig naar Tobora mocht zenden, welks be stuurder dan als gast van mevrouw Bailey verder met. haar naar Kaapstad zou trek ken. ERNSTIGE TREINRAMP TE PARUS. 16 dooden, 30 zwaar gewonden. Op 300 M. afstand van het Gare du Nord te Parijs heeft een hevige botsing tusschen twee treinen plaats gehad. Het ongeluk heeft plaats gehad op de Marcadet- brug, juist op dezelfde plaats, waar reeds vroeger een ramp is gebeurd. De botsing geschiedde tusschen een locaai- trcin en een sneltrein naar Boulogne. Het terrein bood een versehrikkelijken aanblik. Onder de overblijfselen der geheel ver splinterde wagens weerklonk het gekerm der gekwetsten. Het van alle Parijsche spoor wegstations gerequireerde personeel verleen de in samenwerking met een brandweer- brigade assistentie bjj het bergen der slacht offers. Le prefect van de Parijsche politie begaf zich in gezelschap van een aantal hoofd ambtenaren der spoorwegen naar de plaats des onheils. Vele treinen hadden geruimen tjjd vertraging, daar de toegang naar het station nog niet geheel vrijgemaakt kon worden. Het aantal slachtoffers moet 16 bedragen, terwijl er een 30 zwaar gewonden zijn. Vjif zwaar gewonden bezweken tijdens het trans port, vier in de operatiezaal, doch zijn reeds meegeteld bij het aantal slachtoffers. De machinist van den sneltrein, die Op den locaaltrein geloopen is, werd in hech tenis genomen, onder beschuldiging van on- wilie-keurigen doodslag en toebrengen v3n verwondingen. Hij erkende door onveilig sein gereden te zijn, dat hij beweert voor dat van een naburige lijn te hebben aan gezien. Een Hollander, teruggekeerd te Amster dam, vertelde nog het volgende: De talrjjke Hollanders, die met den snel trein van 1.35 huiswaarts wilden keeren, verwonderden zich reeds waarom de anders zoo punctueel vertrekkenden trein reeds 10 minuten te laat was, doch de dienstdoende beambte wilde geenerlei uitleg geven. Op het perron hee'rschte de gewone drukte en niets wees op een buitengewone gebeur tenis. De3 te ontzettender was daarom het tafereel, dat zich enkele minuten, nadat de trein het perron verlaten had, aan onze oogen vertoonde. Op het spoor vlak naast onzen trein, enkele honderden meters buiten de kap, waren twee treinen naar wij later vernamen de sneltrein naar Boulogne en een boemeltrein uit Creil op elkaar gereden. De schok moet wel zeer hevig geweest zijn, want de twee locomotieven waren ontspoord en van beide treinen waren verscheiden wagons totaal versplin terd. Vooral de boemeltrein was één groote wrakhoop, wat waarschijnlijk aan de minder solide constructie zijner wagons geweten moet worden. Geen ruit was heel gebleven en enkele wagons W3ren als kartonnen doozen in elkaar geschoven. Toen wij er langs reden ongeveer 20 minuten na de ramp waren de treinen reeds geheel ontruimd. Wel werd tusschen de wrak stukken door talrijke brandweerlieden nog gezocht naar gewonden. De ontroering in den Hollandschen trein was groot; op het terrein van de ramp en vooral op de lucht bruggen, die de baan ter plaatse overspan nen, was de belangstelling overweldigend. Men verkeerde in onzekerheid omtrent den omvang der ramp; wat betreft het aantal dooden en gewonden deden de wildste ge ruchten de ronde. Do waarheid hoorden wjj pas later. Wat de materieels schade be treft, te oordeelen naar de ruïnes, welke zich enkele meters naast onzen trein ver toonden, moet zij zeer groot zijn. Met koorts achtige haast werd gewerkt om de be lendende banen vrij t® maken. De vertraging van den Hollandschen trein, door het onge luk veroorzaakt, was niet aanzienlijk en bedroeg, zooals gezegd, slechts 10 minuten. NOG EENIGE SPOORWEGONGEVALLEN. Een goederentrein zou tusschen Wey- wertz en Sourbrodt in België ontspoord zijn. Vijftien wagens en de locomotief zou den daarbij uit de rails geloopen zijn. Er zouden vier dooden zijn, terwijl de schade aanzienlijk is. Een reizigerstrein en een goederentrein zijn bij EmpaJme in den Staat Sonora in Mexico, op enkel spoor tegen elkaar ge botst. De twee machinisten en twee stokers werden gedood. Drie andere treinbeambten werden zwaar gewond, doch tot nog toe heeft men niet vernomen, dat er ernstig gewonden onder de reizigers zouden zijn. S—1

Leidsch Dagblad | 1928 | | pagina 2