69ste JAARGANG DONDERDAG 12 APRIL 1928 No. 20883 STADSNIEUWS. Het voornaamste nieuws van heden. BINNENLAND. LEIDSCH PRIJS DER ADVERTENTIEN 30 Cts. per r^gel voor advertentién uit LeideD en plaatsen waar agentschappen vaD ons Blad gevestigd zijn Voor alle andere advertentiën 35 Ct9. per regel Kleine Advertentiën uitsluitend bij vooruitbetaling Woensdags en Zaterdags 50 Cts. bij een maximum aantal woorden van 30. Incasso volgens postrecht Voor eventueele opzending van brieven 10 Cts porto te betalen. Bewijsnummer 5 Cts. Bureau Noordeindsplein Telefoonnummers voor Directie en Administratie 2500 Redactie 1507. Postchèque- en Girodienst No. 57055 Postbus No. 54 PRIJS DEZER COURANT: Voor Leiden per 3 maanden f 2.35. per weekƒ0 18 Buiten Leiden, waar agenten gevestigd zijn, per week „018 Franco per post 2.35 portokosten. Oit nummer bestaat uit DRIE Bladen EERSTE BLAD. KONINGIN EMMA BEZOEKT HET MUSEUM VAN OUDHEDEN. Om precies half elf hedenmorgen, heeft H. M. Koningin Emma die per auto uit Den Haag kwam, een bezoek gebracht aan 's Rijks Museum van Oudheden. II. M. die vergezeld was door de leden van Haar gevolg de freules Van de Poll en Schimmelpenninck en de kamerheer jhr. Van Tet9 werd aan den ingang van het Museum aan het Rapenburg verwelkomd door den directeur dr. J. H. Holwerda, die de Koningin-Moeder gedurende ruim ander half uur heeft rondgeleid door de Neder- landsche afdeeling, door de aid. Oud- Europa en door de Grieksche en Romein- sche zalen. Hoogstvoldaan over hetgeen H. M. had gezien vertrok Koningin Emma' om even over twaalf uur per auto naar de Resi dentie. CHR. BOND VAN VOEDINGS- EN GENOT MIDDELEN. VAKGROEP BAKKERS. Viering 20-jariq bestaan. In Prediker waarvan de groote zaal gis teravond goed bezet was met leden en echt- genooten van leden van bovengenoemden bond heeft men gisteren het twintig-jarig hstaan van de afd. Leiden op feestelijke wijze gevierd. Tegen acht uur opende de he'er C. van Venetiën met gebed, waarna hij Ps. 1-18 voorlas. Daarop richtte de heer Venetiën zich tot de aanwezigen die hij welkom heette. In het bijzonder verwelkomde spr. de vertegen woordigers van het Hoodbestuur en de afge vaardigden van den Leidschen Chr. Bestu ren Bond. Spr. herinnerde aan de moeite die het 20 jaar geleden gekost heeft om de bak kersgezellen georganiseerd te krijgen en hij sprak er zijn vreugde over uit, dat nog zoo veel oprichters aanwezig waren. Spr. her dacht met eerbied ds. Rudolph en gaf daarop het woord aan den hoofdbestuurder Kanne- gieter tot het uitspreken van de feestrede. De' heer Ivannegieter vergeleek den toe stand in het vak bij dien van 20 jaar gele den en constateerde 'dat men God dankbaar mag zijn voor hetgeen is ebreikt. Het ver heugt ons aldus spr., dat nu twintig jaar geleden te Leiden gezellen werden gevonden die zich om des beginsels wille Chr. organi seerden. Thans is er nog meer centralisatie noodig, want al is het slavenleven voorbij en al komt den pioniers van onze* beweging hulde toe voor hun arbeid, wii moeten ons paraat houden ook in de toekomst, aldus de heer Kannegieler. Spr. huldigde daarop den man die niet er naar streeft om zich te laten bewierooken. de heer Van Venetiën. En de heer Kannegieler sprak de hoop uit dat God hem rog lange jaren de kracht moge geven om de afd. te blijven leiden en hem nog lang sparen mogei ook voor zijn gezin. Spr. ging vervolgens na hoe over de ge- heele linie overleg is bereikt en meer dan dat zelfs. Hij wees op den invloed van de Chr. Vakbeweging op de wet van minister Aal- bc-rse. Een invloed die zelfs door den Moderne Bond wordt erkend. Voortgaande wees spr. op de veranderde eischen in het vak. de opleiding, het aanvangsuur enz. en hij legde er de nadruk op dat de beginselen van de Chr. georganiseerden steeds van over wegende beteekenis moeten blijven. Wij wil len geen klassenstrijd omdat deze in strijd is met ons beginsel. Het einde zal zijn aldus spr. dat wij tegenover de communistische idee komen te staan. Nog eens wijzende op wat is bereikt waarschuwde spr. er tenslotte voor niet overmoedig te worden en spr. be sloot met een aanhaling van Guido Gezelles woord He* leven is geen vrede alhier Geen wapenstilstand vragen. Het leven is de krijgsbanier. Tot in Gods handen dragen. De heer Jansen, secretaris van de afd. huldigde daarop de heer Van Venetiën en hood hem namens bestuur en leden van de afd. een prachtigen rookstoel aan. Geroerd dankte de heer Venetiën voor het cadeau. Nog sprak de voorzitter van het Hoofd bestuur. die zeide aan dc wieg te hebben geslaan van dii kind van den bond, de afd. Leiden, een kind dat met groote moeite de kinderziekten had doorgemaakt, maar dat gwïragen door het gebed toch gelukkig flink was opgegroeid. Spr. bood den heer Van Venetiën namens het H. B. 'n fraai Goudsch wandbord aan. Nadat ook nog de heer Sle'gtenhorst namens den Chr. Besturen Bond de afd. Leiden had gelukgewenst-ht. zorgde de Chr. Reci- h'erclub U. V K. voor de vroolijkheid die tof laat in den avond in Prediker ter gelegpnheid dit jubileumfeest duurde. Met uilzonde ring van de eerste voordracht, „De ontdek king van de zoen" die ietwat gewaagd en beslist minder gelukkig gekozen was, heeft men het optreden van U. V. K. op hoogen prijs gesteld en hartelijk om de voordrachten gelachen. POPPENTENTOONSTELLING IN DE KLEINE STADSZAAL. Om vier gistermiddag heeft mevrouw Schölvinck met een kort woord waarin zij onze burgemeestersvrouw^, mevr. Van de Sande BakhuijzenGericke, de aanwezige raadsleden, geestelijken, helpsters en hel pers welkom heette, alleen, die door haar hun arbeid of door stoffelijke offervaardig heid hadden meegeholpen aan den opbouw van de tentoonstelling bedankt. In het bijzonder bracht spr. hulde aan mevr. TepeMolkenboer, voor haar ont zaglijken arbeid aan het ontwerp en uit voeren van den Leidschen Hout Daarna verzocht mevr. Schölvinck, mevr. Van de Sande BakhuijzenGericke den Leidschen Hout en de tentoonstelling te willen ope nen, waaraan deze gaarne gevolg gaf. Mej. Molkenboer heeft de genoodigden bij de opening daarna nog van haar zang doen genieten en de tentoonstelling was hiermede geopend. FEESTAVOND „DE TREKVOGELS." Ter gelegenheid van haar 2-jarig bestaan hield de'H.B.S.-Vereen. ,,De Trekvogels" gisteren een feestavond met bal in de groote zaal der Stadsgehoorzaal, die zeer druk be zocht was. Om kwart over acht opende de voorzit ter, de heer F. Julte, den avond en heette den directeur der Gem. H.B.S. dr. J. C. Schalkwijk, alsmede de Commissie van Ad vies en de Besturen der Zustervereenigin- gen welkom. Tevens bracht hij een woord van dank aan den directeur voor de mede werking gedurende het geheele jaar onder vonden. Verder bedankte hij den heer J. Tulleners die de administratieve leiding van de athletiek-wedstrijden op Dinsdag j.l. en van den avond op zich had genomen en eenige leden die zich verdienstelijk hadden gemaakt, benevens de gynmastiek- en Ath- letiek-vereeniging „Nieuw-Brunhilde" en „Donar", die voor dezen avond ook hun me dewerking zouden verleenen. Vervolgens werd overgegaan tot de uit- deeling der prijzen behaald op de Athletiek- wedstrijden waarna een comité, bestaande uit 5 dames-leden, bij monde van de presi dente, mej. R. de Bink, de vereeniging een clubvlag aanbood, voor welke de leden gel den bijeen hadden gebracht De voorzitter bedankte zoowel het comité als de leden voor dit schitterende geschenk. Nadat de directeur nog een woord van waardeering uitgesproken had, gaven eeni ge leden van „Donar" onder leiding van den heer Koopmans een reeks keurige oefe ningen aan de brug ten beste, en vervol gens werd er een tooneelstukje opgevoerd: ..De Oom uit Amerika" dat geheel door de leden was ingestudeerd en verzorgd, en waarom flink werd gelachen. Nadat de heer Koopmans met verschillen^ leden van „Nieuw-Brunhulde" eenige standen en oefe ningen had gedaan werd een kwartiertje gepauzeerd. Hierna vertoonden de Donar- leden nog een paar schitterende toeren aan het hoogrek, en was dc uilvoerjng afge- Joopen. Om bij elven werd overgegaan tot het bal onder leiding van de ..Would Be's. dat, hoewel het in het begin eeninszins vol was, ook zeer geslaagd mag hecten. GEREF. U.L.O.-KOPSCHOOL HOOGL. KERKGRACHT. Gisteren hebben de leerlingen der Cferef. Ulo-kopschool (hoofd de heer W. G. Alders- hoff Jr.) een vacantie-uitstapje gemaakt onder leiding van het hoofd der school en den heer W. ten Kate. Voor een dergelijk reisje gedurende de vacantie bleek onder de leerlingen veel animo te bestaan. Besche nen door een heerlijk lentezonnetje, dat zich door de morgennevels had weten heen te dringen, trok men naar het station en alles beloofde een prachtigen dag, ondanks de natte stemming van het laatste weerbericht De trein bracht de jongelui naar het station Noordwijkerhout, van waar uit men te voet zou trekken de duinen door naar Noordwijk of Katwijk, al naar dat „het zonnetje van ons scheiden ging of niet. Genoten werd er in de dennen van Noordwijkerhout, van de prachtig bloeiende narcisvelden, zoowel als van een sloot vol kikvorschen, die daar uit de heele buurt schenen samengekomen te zijn voor de generale repetitie van het con cert van den komenden zomer. Zoo nader den de eerste duinen en in wedloop en met gejuich, vergelen alle moeheid, werd het eerste hooge duin genomen. Dat was een prachtplaats voor een pic-nic, de wandeling had grage monden gemaakt en rugzak en tasch werden voor meer dan de helft lich ter. Hierna kon ieder zijn hart ophalen aan wat hij 't liefste wilde. De jongens trokken op verkenning uit en ieder op zijn manier vertelde daarna van zijn ervaringen of lief zijn gevangen hagedis zien. Anderen kon den ook hier nog niet scheiden van hun ge i liefden voetbal. De meisjes zochten en von den een „buutpaal" en één der heeren werd al gauw aangewezen voor het in dit terrein moeilijke zoeken van de weggekropen leer lingen. Zoo vloog de tijd voorbij en moest er weer opgebroken worden en ging het dwars de duinen door naar zee. Daar was het even een tegenvaller. Over de zee hing een dichte nevel, zoodat de voorbijvarende schepen telkens den misthoren lieten hoo- ren Maar de zon werd winnares en de mist verdween, zoodat bij menigeen de lust tot „pootjebaden" opkwam. Hier werd ook ge- ruimen tijd vertoefd en daarna ging het op Noordwijk aan. Toen men zich daar in een lunchroom zat te goed te doen begonnen er regendroppels te vallen en daardoor ging het van hier per tram dankbaar en voldaan huistoe. HUISVLIJTTENTOONSTELLING EN BAZAAR DER C. J. V. „DIENT DEN HEER". Ter voorbereiding van haar gouden jubi leum, in October a.s., heeft de Chr. Jonge lingsver. „Dient den Heer" in het Wijkge- bouw aan het Levendaal een huisvlijtten- toonstelling annex bazaar georganiseerd, welke gisteravond op eenigszins plechtige wijze is geopend. De voorzitter, de heer J. M. G. Hakkert, begroette in zijn welkomstwoord in het bij zonder den eere-voorzitter, tevens voorzit ter der Chr. Wijkvereeniging Levendaal, ds. Punselie en zette vervolgens het doel dezer tentoonstelling en "bazaar uiteen. Dit doel is volgens spr. drieledig: ten eerste werd de organisatie ondernomen uit mate- rieele overwegingen in verband met het a.s. gouden jubileum; in de tweede plaats leek het het bestuur dienstig om in dezen tijd van straatslijperij de leden binnenshuis eens nuttig werk te verschaffep en ten derde werd juist een huisvlijttentobnstelling geor ganiseerd om de ontwikkelende werking van een dergelijke expositie voor de leden. Met genoegen constateerde spr., dat ten aanzien van het in de tweede plaats ge noemde oogmerk de tentoonstelling reeds bij voorbaat goed geslaagd mag heeten, daar van de circa 70 leden niet minder dan 50 werk inzonden, terwijl ook diverse huisge- nooten nog voorwerpen inzonden. Dank bracht spr. de firma's Jansen, Van der Wilk en De Vries en Stevens, welke geheel belangeloos de zaalversiering ver zorgden alsmede aan de schenkers van voorwerpen, welke ten verkoop zullen wor den aangeboden. Spr. eindigde met den wensch uit te spreken, dat d° leden met genoegen en dankbaarheid op hun arbeid zullen mogen terugzien en de tentoonstel ling rijke vruchten voor de kas zal mogen afwerpen. Ds. Punselie, hierna het woord verkrij gende, zeide met groote blijdschap de uit- noodiging om deze tentoonstelling te willen openen, te hebben aangenomen, omdat het hier geldt een actie van de Jongelingsveree- niging, welke recht heeft op waardeering van de zijde der ouderen. Daar de toekomst aan de jeugd behoort, acht spr. het werk dezer vereeniging een zeer belangrijk onder deel van den wijkarbeid. In de tweede plaats voldeed spr. gaarne aan het verzoek van hel bestuur, <<mdat spr. sympathiseert met het middel, hetwelk het bestuur aanwendt oin tot het doel te geraken. In het woord „huisvlijt" ziet spr. een be grip van rust, welke in den modernen tijd van uithuizigheid, ijdele vermaken en snel heid vaak maar al te moeilijk te vinden is. En ten slotte ziet spr in den ijverigen en langdurigen arbeid der jongeren het bewijs, dat ook in hen het besef leeft iets te moeien doen voor het heilige doel der vereeniging. waarvan zij gezamenlijk een onderdeel vormen. In ieder voorwerp, aldus spr., hier geëx poseerd, klopt een hart van liefde en uit alle tezamen stijgt een veelstemmig gebed tot God. dat Hij dit werk moge zegenen. Ds. Punselie eindigde met den wensch, dat de leden voldoening zullen vinden "in het welslagen der tentoonstelling en dat zij ertoe zullen hebben bijgedragen, dat de naam der vereeniging weer eens met eere in de stad genoemd zal worden, opdat wan neer straks bij het 50-jarig bestaan der vereeniging een beroep zal worden gedaan op veler medewerking, men in breeden kring metterdaad zal toonen sympathiek te staan tegenover ..Dient den lieer". Nadat ds. Punselie in het gebed den Hemelschen zegen over deze onderneming had afgesmeekt, werd gezamenlijk de ten toonstelling bezichtigd. De zaal maakt door de kleurige versie ring al direct een prettigen indruk en wan neer men dan de verschillende stands eens nader beziet, komt men tot de overtuiging, dat „Dient den Heer" onder h^te leden vele kunstenaars op het gebied der huisvlijt telt. Men vindt er een keurige afdeeling hout snijwerk, vele fraaie en nuttige handwer ken, grootendeels vervaardigd door de le den der Jongedochtersvereeniging, ge bruiksvoorwerpen, heel goede, teekeningen en etsen, een tweetal prachtige lampen, een compleet ingebouwd radio-toestel, een inge nieus saamgestelde stoommachine, waarvan alle onderdeelen zelf bewerkt en vervaar digd werden, een complete smidse in minia tuur, kopervoorwerpente veel om allemaal op te noemen. En uit alles, ook uit de voorwerpen van eenvoudiger constructie, spreekt de ernstige wil der jeugdige huisvlijtbeoefenaren om naar beste krachten bij te dragen tot heil der vereeniging. Moge de ijver der leden beloond worden met een bezoek van allen, die welgezind staan tegenover het werk der Chr. Wijk vereeniging in het algemeen en dat van de Jongelingsvereeniging in het bijzonder. Natuurlijk ontbreken ook de gewone attracties als sjoelbak, grabbelton, etc. niet op het appèl, terwijl ook voor den inwen- digen mensch is gezorgd door de opstelling van een fruiikraam. Rest nog te vermelden, dat de tentoon- slelling en bazaar beden- en morgenavond van halfaclit tot halfelf geopend is. DE LAATSTE VIER LEIDSCHE NOODWONINGEN VERBRAND. Hedenvoormiddag zijn de laatste vier nood woningen op een terrein aan het eind van de Schelpenkade door de brandweer ver brand. Zooals men weet, werden in den oorlogstijd zestien houten noodwoningen op dit terrein door de gemeente gebouwd, ten einde tegemoet te komen aan het steeds sterker nijpende woninggebrek. De kosten bedroegen circa f. 20.000 en de woningen, geheel van hout gemaakt met tnsschenwanden van kalksteen, zagen er, hoe eenvoudig ook, goed uit, en waren vrij geriefelijk ingericht Uiteraard waren ?ij bestemd voor daklooze gezinnen. De wijze van bewoning liet in de meeste gevallen zeer veel te wenschen over. Wanneer er een fatsoenlek gezin noodgedwongen in terecht kwam, trachtte het zoo spoedig mogelijk in een andere omgeving weer een betere woning te ver krijgen en zoo werd het gehalte der be woners gestadig minder en leden de wo ningen steeds meer. De meeste moesten onbewoonbaar verklaard worden en, eenmaal ontruimd, was er van een nieuwe bewoning geen sprake. Afbreken en het hout voor andere doeleinden te gebruiken ging niet, omdat het hout met wandluizen was ge ïnfecteerd in die mate, dat van desinfectie geen sprake kon zijn. Successievelijk werden zes blokken, ieder van twee huisjes, ver brand en hedenmorgen werden de laatste vier onder vuur genomen, nadat eerst de muren der nabij staande woningen met zeilen werden afgedekt en nat gehouden. Inmiddels waren de te verbranden wonin gen met petroleum gedrenkt en daarna in brand gestoken. De houten gebouwen brandden hard en hoog sloegen de knetterende vlammen op. Behalve de brandweer met de groote motorspuit was er een vrij sterke politie macht aanwezig, onder leiding van den inspecteur, den heer Wijk. De Commandant en den Ondercomman'dant der Brandweer, de heeren Verhoov en Van Lith leidden de werkzaamheden, terwijl de hoofdopzichter van gemeentewerken de heer Verhoog en de opzichter De Goederen aanwezig waren. De' belangstelling van de zijde van het publiek was buitengewoon groot. De om standigheid dat de scholenvacanlie hadden werkte er toe mede dat de schooljeugd zeer sterk vertegenwoordigd was. Te negen uur werden de voorbereidende werkzaamheden begonnen en te 12 uur waren er slechls uilgebluschte puinhoopen over. Op het terrein zullen nu nieuwe woningen worden gebouwd van beter ge halte en wel door de Nieuwe Leidsche Bouw BINNENLAND. Bezoek van H. M. de Koningin-Moeder aan het Mnsenm van Oudheden te Leiden. (Stadsnieuws, le Blad). De Memorie van Antwoord aan de Eerste Kamei betreffende de Oorlogsbegrooting. (Binnenland, le Blad). De vereeniging „De Vrije Luistervink" contra het bestuur van den A. V. R. O. (Binnenland, le Blad). Vergadering van de groep veilingvereeni- gingen nit den Ned. Tuinbonwraad. (Laud en Tuinbouw, 3e Blad). Noodlanding van een K. L. M.-vHegtnig bij Nigtevegt. (Gemengd 3e Blad). Enwe won de derde schaakpartij tegen Bogoljubow. (Sport, le Blad). BUITENLAND. De Dnitsche Oceaanvliegers zijn heden morgen vertrokken. (Buitenl. en Tel. le BI.) Japansche nota aan sovjet-Rusland. (BuL tenland, le Blad). Ernstige treinramp te Parijs, 16 dooden, vele gewonden. (Buitenl. le Blad). vereeniging „Ons Eigendom". Moge cr op deze woningen meer zegen rusten! Prof. dr J. II. Zaayer, hoogleeraar in de heelkunde, is gisteravond naar Berlijn vertrokken, ter bijwoning van het Duitsche chinirgencongres. dat van 1014 April al daar gehouden wordt. Prof. Zaayer houdt vandaag op dit congres een voordracht. Geslaagd zijn te Amsterdam voor het examen handenarbeid (karton en klei) onze vroegere stadgenoolen, de dames J. Brouwer en G. M. G. Swart. In den foyer van de Stadszaal werd gistermiddag opnieuw een poppenkast-ver tooning gegeven. Ook ditmaal was de zaal geheel gevuld met kleuters van 412 jaar, die onver holen uiting gegeven hebben van het genot dat de opvoering van het bekende sprookje „Appelsteeltje" hun verschafte. En terecht, want ook de ouderen, die uil den aard der zaak meer critisch tegenover een dergelijke voorstelling staan, moeten toegeven, dat er in deze „nieuw-paedagogische poppenkast- vertooning heel veel te loven viel. Maar dat het tegenwoordige jonge ge slacht toch ook nog wel behagen kan schep pen in vermaken, waarmede hun ouders zich in hun prille jeugd kostelijk amu seerden, bewees het succes, dat de opvoe ring van de lotgevallen van Pierlala oogstte. Dat waren weer eens dezelfde avonturen, als we vroeger in de poppenkast van Jan lvlaassen beleefden. De beide Haagsche heeren, die dez ver tooning organiseerden, kunnen er verzekerd van zijn, dat zij er vele jeugdige sladge- nootjes een zeer genoeglijken middag mee hebben bereid. Naar uit het jaarverslag der Haagsche Volksuniversiteit blijkt, wordt in samen werking met enkele Leidsche belangstel lenden getracht tot de oprichting van een afdeeling alhier le komen. In de gisteravond gehouden vergade ring van aandeelhouders der N.V. Brood fabriek de Zeeuw werd het dividend vast gesteld op 6 pet. (v. j. 3 pet.). De periodiek aftredende commissaris, de heer Z. J. de Rooy te Nieuwveen werd her kozen. De electrisrh gedreven Pannenfabriek met terreinen van de H.H. Gebr. v. Sille- voldt te Valkenburg is bij publieke veiling voor do 9om van f. 39.625 verkocht aan de N.V. Wernink's Kalkfabrieken alhier. In het Rijn- en Schiekanaal is giste ren een westlander die door v. B werd voortbewogen, gezonken. V. d. B. wilde zich vastgrijpen aan een motorboot, hetgeen hem niet gelukte. De Westlander maakte water en zonk even nadat v. d. B. zich in veilig- j heid had gebracht. Gisteren is mej. J. R. van de tram ge vallen, doordat zij afstapte voordat deze stilstond. Haar bril drong haar daardoor in de neus en in de lip. Mej. J. R. moest ter plaatse verbonden worden en vervolgens naar het ziekenhuis ter verdere behandeling worden overgebracht. Gistermiddag is een onbekend geble ven persoon, doordat hij voor een auto moest uitwijken op den Nieuwe Rijn achter de boomen met z'n rijwiel terecht gekomen en niet meer meester over zijn stuur te water gereden. De man wist zichzelf te redden. DE BLOEMENTENTOONSTELLING TE AALSMEER. Naar wij vernemen zal Sir Austin Cham berlain en Mevrouw onder meer in gezel schap van den Amerikaanschen Gezant op Dinsdag 17 April de Groote Aalsmeersche Bloemententoonstelling bezoeken. VOLKENRECHTELIJKE VRAAGSTUKKEN. De Commissie van Advies. Het Departement van Builenlandsrhe Za ken deelt mede. dat tot leden van de Com missie van advies voor volkenrwhlrlijke vraagstukken zijn bpnoemd- mr WC. Beucker Andreae, administrateur aan het Deparlement van Builenlandsrhe Zaken, prof. jhr mr. W. J. M. van Evsingu. hong- leeraar aan de Rijksuniversiteit te I.eidpn; prof. mr. Ph Kleintjes, hoogleeraar aan de gemeentelijke universiteit te Amsterdam; DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN.

Leidsch Dagblad | 1928 | | pagina 1