69*te JAARGANG WOENSDAG 11 APRIL 1928 No. 20882 Officieele Kennisgevingen. STADSNIEUWS. Burgerlijke Stand v. Lelden. BINNENLAND. Het voornaamste nieuws van heden. LEIDSCH DAGBLAD DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN. PRIJS DER ADVERTENTIEN SO Cta, per regel voor advertentiên uit LeideD en plaateen waar agentschappen ran ons Blad gevestigd zijn. Voor alle andere advertentiên 35 Cis. per regel. Kleine Advertentiên uitsluitend bij vooruitbetaling Woensdags en Zaterdags 50 Cts. bij een maximum aantal woorden van 30. Incasso volgens postrechl Voor evenlueele opzending van brieven 10 Cts porto te betalen Bewijsnummer 5 Cis. Bureau Noordeindsplein Telefoonnummers voor Directie en Administratie 2500 Redactie 1507. Postchèque- en Girodienst No. 57055 Postbus No. 54 PRIJS DEZER COURANT: Voor Leiden per 3 maanden 2.35, per week ƒ0.18 Buitsn Leiden, waar agenten gevestigd zijn, per week „018 Franco per post 2.35 portokosten. Dit nummer bestaat uit 0RIE Bladen EERSTE BLAD. HINDERWET. Burgemeester en Wethouders van Leiden brengen ter algemeene kennis, dat door hen de belissing op het verzoek van de N.V. Ne- derlandsche Petroleum Maatschappij „Pur- fina", om vergunning tot het oprichten van een ondergrondsche bewaarplaats voor ben zine, met bovengrondsche aitapinrichting in cn op het perceel Hooge Rijndijk Nis. 42- 42a, kadastraal bekend gemeente Leiden, Sectie M. Nis. 3592 en 3701, is verdaagd. Leiden, 11 April 1928. A. VAN DE SANDE BAKHUIJZEN. Burgemeester. VAN STRIJEN, Secretaris. Burgemeester en Wethouders van Leiden brengen ter openbare kennis, dal zij ten aanzien van den verkoop van artikelen op de 12, 13 14 en 15 dezer te houden pop- pententoonstelling in de kleine zaal van de Stadsgehoorzaal onthefling hebben ver leend van het sluitingsuuur voor winkels. Leiden, 11 April 1928. A. VAN DE SANDE BAKHUYZEN, Burgemeester. VAN STRIJEN, Secretaris. CENTRAAL GENOOTSCHAP VOOR KINDERHERSTELLINGS- EN VAC ANTIE KOLONIES (AFD. LEIDEN). Gislernamiddag hield de afd. Leiden van bovengenoemd Genootschap in de kinder kliniek aan den Rijnsburgerweg een be stuursvergadering, gevolgd door een alge meene ledenvergadering welke geleid wer den door den voorzitter, prof. dr. E. Gorter, die daarbij een kort openingswoord sprak, waarin hij na een welkom tot de aamvezi- gen er op wees dat het afgeloopen ver- eenigingsjaar redenen tot tevredenheid gaf en dat het bestuur ook met goed vertrou wen het nieuwe jaar is ingegaan. Van de ingekomen stukken noemen wij hier een schrijven van Burg. en Wethou ders, inhoudende, dat de subsidie door den Raad is verhoogd en van f. 0.50 per dag en per kind is gebracht op f. 0.75, tot een maximum bedrag van f. 600. Het jaarverslag, dat wij hieronder af drukken werd uitgebracht door de secre taresse zuster J. W. van Ingen Schenau en onder dankzegging ongewijzigd vastgesteld. Vervolgens werd de rekening van den penningmeester goedgekeurd en deze ge- déchargeerd van zijn beheer. In de plaats van zuster G. Draayer die wegens huwelijk had bedankt en aan wie de voorzitter dank bracht voor hetgeen zij sinds vele jaren in het belang der afdee- ling deed, werd benoemd zuster H. van Ommeren. Tenslotte werd besloten in Mei of Juni een collecte of vlaggetjesdag te houden. Het jaarverslag over 1927 luidt: In de samenstelling van het bestuur van het Centraal Genootschap voor Kinderher- stellings- en Vacantiekolonies, afd. Leiden, kwam geen verandering. Op 31 December 1926 bedroeg het aan tal leden 167. Op een aanvrage voor subsidie aan de gemeente Leiden werd wederom gunstig beschikt, onder dezelfde voorwaarde als een jaar te voren, n.m.l. f. 0.50 cent per dag en per kind tot een maximum van f 450. Er werden 26 kinderen uitgezonden met te samen 933 verpleegdagen. De kinderen werden in de navolgende koloniehuizen verpleegd. Van 24 Maart tot en met 29 Maart 5 kinderen in het koloniehuis te Heelsum „Huize Heelsum". Van 14 April tot en met 17 Mei 8 kinde deren in het koloniehuis „Kerdijk" to Eg- mond aan Zee. Van 15 Juli tot en met 17 Augustus 6 kinderen in het koloniehuis „Rivierhuis" de Steeg. Van 10 November tol en met 20 Decem ber 7 kinderen in het koloniehuis „Kerdijk" te Egmond aan Zee. Al deze uitgezonden kinderen kwamen in goede conditie terug, opgewekt en fleurig en vol van wat zij in de koloniehuizen had den gedaan en genoten. Vooral de laatste groep kinderen waren vol geweest over den winterpret van sneeuwballen gooien en sleedje rijden, duin op en af. Een jongen beweerde zelf het was precies of we in Zwitserland waren, zooals je het wel eens op plaatjes ziet afgebeeld. De verzorging der kinderen liet dan ook niets te wenschen over. De gewichtstoe name schommelde tusschen 0,5 K.G. en 3,5 K.G. De verkoop van vlaggetjes bracht het af geloopen jaar niet bijzonder veel op. Een tooneel voorstel ling gegeven door „Litteris Sacrum" in November was een groot succes en bracht na aftrek der onkos ten f. 725 op. Een woord van dank is hier zeker op zijn plaats voor het tooneelgezel- schap, voor de mooie opvoering van .„Va dertje Langbeen". Dat een goed stuk geko zen was, blijkt wel uit het feit dat ook H. K. Hoogheid Prinses Juliana ons met Hare tegenwoordigheid vereerde. Ook een woord van warmen dank aan de jonge dames welke voor kaartverkoop enz. zooveel werk hebben verricht; zeer zeker komt het opgebrachte geld, aan kin deren ten goede, die anders niet uitge stuurd zouden zijn, een goed en dankbaar werk. Gemeente subsidie over 1926 bedroeg f. 405; bijdrage van ouders f. 109.75; jaar- lijksche bijdrage van leden f 357.50; op brengst straatcollecte f. 199.44; uilgaven verplegingsonkosten f. 1190.60, LEIDSCHE BOUWVEREENIGING. In de hedenmiddag gehouden algemeene vergadering van aandeelhouders der Leid- sche Bouwvereeniging in het Nutsgebouw werd n3 goedkeuring van de balans en winst en verliesrekening het dividend over 1927 vastgestela op 5 pet. (vorig jaar ook 5 pet.) Uil het jaarverslag van den secretaris, dr. C. J. A. van Iterson, bleek, dat alle woningen geregeld verhuurd waren. Hoewel de huren zeer matig gesteld zijn, is de financieele toestand zeer gunstig, zoodat een belangrijk bedrag kon worden gereserveerd voor het bouwen van een nieuw woning complex. Tot commissaris-voorz. werd herbenoemd mr. Egbert de Vries, alhier. KINDERMATINéE. Ned. Ver. van Huisvrouwen, afd. Leiden. Het jonge volkje heeft zich gistermiddag in de Kleine Stadszaal, waar wij mej. Jacoba M. van de Velde, uit Den Haag, haar Sprookjes-Marionetten-theater vertoon de, uitstekend geamuseerd. Wat een prachtig spel wordt er in dit marionetten-theater vertoond en hoe weet mej. Van de Velde haar poppen leven in te blazen. En wat hadden al haar figuren mooie en heldere en verschillende stemmen! Wij hebben van de vertooning zoowel voor als na de pauze want er was natuurlijk, net als in de groote-menschen-schouwburg, eer. echte pauze met Ranja en rietjes, enz. oprecht genoten van de geboden kunst. En het jonge volkje, dat de zaal geheel vulde, heeft het bleek niet alleen uit het applaus, maar vooral uit het medeleven en de aandacht tijdens de voorstelling zich zeker ook opperbest geamuseerd. En dap per zijn tusschen de verschillende acten medegezongen de liedjes, die op de piano werden gespeeld en die de meeste kleuters natuurlijk „van school" kenden. Dat zingen klonk vroolijk en blij als de zang van kin deren, die vrij zijn en met vacantie en het was aardig dit ongeschoolde gemengde Kin derkoor te hooren. Voor de moeders, die in de oogen van baar kinderen hebben kunnen lezen, hoe zeer deze zich amuseerden en hoe ze mee leefden met de angst van den dwerg Durfal en met de nieuwsgierigheid van de twee houthakkerskinderen, die de woning van Helpgraag wilden ontdekken, zullen het gis teren niet minder genotvolle uren geweest zrjn dan voor do kleinen. En zq zullen het bestuur van de afd. Leiden der Ned. Ver. van Huisvrouwen erkentelijk zjjn voor het aardig initiatief. Bij Kon. besluit is dr. H. T. Colen- brander. hoogleeraar aan de Rijksuniversiteit alhier, buiten bezwaar van 's Rijks schatkist, benoemd tot gedelegeerde van de NederL Regeering bij het Vie internationaal congres var. historische wetenschappen, dat van 14 tot en met 18 Augustus 1928 te Oslo zal bijeenkomen. Op 18 April hoopt de heer T. van de Visch den dag te herdenken, waarop hij een kwart eeuw geleden bij de Nederland- sche Spoorwegen, waarbij hij thans als ploegbaas bij de afd. W. en W. verbonden is, in dienst trad. Naar vrij vernemen, zal de heer P. M. Enscrinck, commies bij de Directe Belas tingen hier ter stede, met ingang van 1 Mei a.s. den dienst met pensioen verlaten. Het ligt in zijn voornemen daarna hier ter plaatse een adviesbureau voor belasting zaken op te richten. Het Mailschip „Insulinde" van den Rett. Lloyd zal Donderdagmorgen om tien uur aan de Lloydkade te Rotterdam arri- veeren. Den 20sten April hoopt onze oud- stadgenoot, de heer W. van Steenbergen, den dag te herdenken, waarop hij voor 50 jaar als graveur in dienst trad bij de firma J. M. van Kempen Zn., te Voorschoten. Door de indertijd noodig geworden reorgani satie op de Zilverfabriek werd de heer Van Steenbergen overgeplaatst naar het filiaal der firma- in de Hoofdsteeg te Rotterdam, alwaar hij de volgende week zjjn jubileum hoopt te vieren. De Commissaris van Politie brengt in herinnering de Verordening, regelende hec toezicht op in Leiden vertoevende Vreem delingen, waarbij is bepaald, dat ieder, die een vreemdeling (geen Nederlanders) in zijn inrichting, huis of woning opneemt, binnen 24 uur verplicht is daarvan kennis te geven aan genoemden Commissaris van Politie (bureau Vreemdelingendienst Zonneveldstraat alhier, geopend van 912 uur, van 24 uur en van 79 uur). Door aangifte aan het bureau van de Be volking en den Raad van Arbeid vervalt bovengenoemde verplichting niet. Verzuim is strafbaar gesteld. Deze bepaling geldt niet alleen voor dienst personeel, doch ook voor logé's, enz. De heer H. W. alhier heeft aangifte gedaan, dat uit zjjn auto, die op den Oude Singel stond, ontvreemd zijn: een plaid, een motorjekker en een gleufhoed, Ten huize van A. B„ wonende aan de Brandewijnpoort, is uit een muntmeter f. 10 gelicht. Ten huize van J. K., wonende op de Einnenvestgracht, is gistermorgen ingebro ken. Door middel van een valschen sleutel heeft men zich toegang tot de woning ver schaft en f.25 ontvreemd. GEBOREN: Marinus, Z. v. J. de Groot en M. C. Zand vliet. Antonia Treesiea, D. v. W. Rijn bergen en E. Dirkzwager. Catha. Hendra Maria, D. v. A. J. Hoffmann en E. M. v- d. Meel. Winsje, D. v. M. v. der Heijden en M. de Bruin. Johannes, Z. v. B. Hout- hoff en C. J. v. d. Toorn. Jannetje Christa. Dorotka., D. v. A. Schouten en M. C. Nijnens. Adriana Francina, D. v. C. A. Westdorp en M. v. d. Blom. Anna Geertrui da, D. v. A. Verhoeven en M. Ar- noldus. Jacobus, Z. v. J. Singeling en G. v. der Nat. Cornelia Susanna, D. v. A. v. den Besg en S. C. W. Tegelaar. Clazina Catharina, D. v. D. Braat cn S. M. L. v. d. Hoek. Jannetje, D. v. W. F. Uiterdijk en E. Robbers. Hanna Mccha. Thera., D. v. A. P. G. Timp en J. M. Bik. Suzanna, D. v. A. van Kampen en E. Stikkelorum. Aries Gerrit, Z. v. C. J. Schaaps en K. J. Huizing. Adra. Maria Thera., D. v. A. C. van Paridon en H. M. van Eeden. Johannes Karei, Z. v. P. van Polanen en G. Vijlbrief. Geertruida, D. v. H. G. v. d Hoeven en C. J. Platschone. Dirk, Z. v. D. Groeneveld en P. v. d. Boo- gaart. Abraham Jacobus, Z. v. J. W. Kret en S C. Bleijie. Willem Johannes, Z. v. W. Nieboer en C. Selier. Adrianus Antonius, Z. v. F. A. Grimbergen en E. C. Schoenmaker. Bereda. Roeloffa. Maria, D. v. H. Teske en B. R. M. Velthuis. Wilhelmus Wouterus, Z. v. J. W. v. Leeu wen en W. E. Meijer. Susanna Maria, D. v. A. C M. v. Beukering en A. C. M. Hartwijk. Maria, D. v. I. van Tongeren en W. Schouten. Adrianus Johannes, Z. v. A. van Leeuwen en A. Dissevelt. Apo- lonia, D. v. J. Hillebrand en M. J. Ouwer- kerk. Bernardus, Z. v. J. J. A. Schelle- kens en J. Zaatkamp. Johanna, D. v. R. Zandvliet en A. M. J. van Wijk. Ca rolina, D. v. B. van Vierzen en M. Grijper. Gerarda Clazina, D. v. W. v. d. Veer en K. Hoppenbrouwer. Martin Maria Aga tha, D. v. G. G. Groenewegen en M. Ha ver. Jacoba Catharina, D. v. P. F. van Musscher en G. Crispijn. Jacoba Wilhel- mina, D. v. J. Dirksen en W. de Jong. GEHUWD: Th. M. v. d. Velde. jm. en C. P. M. Lek, jd G. P. v. d. IJssel. jm. en J. M. v. Zijp. jd. II. T. A. Hudepohl. jm. en H.-M. Brusche jd. L. Verhoeven, jm. en E. M. Vorst, wede. II. P. Pannekoek. jm. en M. Sieval, jd. P. IL Huizinjra. jm. en G. A. Bekke. jd. K. A. K. Bredewold. jm. en J. J. Kloos, jd. .1. C. Dorrepaal, jm. en A. v. Noort, jd. C. A. de Boer. jm. en'G. Koet, jd. OVERLEDEN: S. Gaaslerland. man 52 j. W. C. v. HensbeTgenv. Donselaar, wede. 84 j. B. v. d. Zeeuw. dr. 76 j. C. D. v. Padden burg. zn. 86 j. G. Vroedsteyn. zn. 11 mnd. E. E. Carlonde Wit. vr. 65 j. J. v. d. Pompe zn. 17 j. C. v. d. Brander—v. Spengen, wede 83 j. A. M. J. Laman Trip geb. Vaillant. wede. 79 j. G. Lotsy, dr. 23 j. C. Kreeft, zn. 20 j. G. van Jaarsveld, man 66 j. J. P. J. Scholten, wede. 81 j. J. Noorda. man 72 j. GEVESTIGD: B. W. J. Berend9. Lir iestraal 32 W. A van den Berg. P. Wilhelminastr. 49. G. M. J. van de Buusse, dienstbode, Mei- doornstraat 15. H. E. Dersjant, verpleeg ster, Diaconessenhuis. J. C. Doedens, bewaarder hypotheken en kadaster, Rijns burgerweg 112. D. C. van Dijk, dienst bode, Kraaierstraat 1. J. E. Eekhof, dienstbode, Botermarkt 26/27. J Eichin- ger, Bilitonstraat 15 G. J. B. Engel- kamp, dienstbode, Stationsweg 11/13. M. C. Dirkzwager, huishoudster, Zeger- steeg 25. O. Fürbach, stoffeerder, Bili tonstraat 15. G. J. de Greef, Rijnsbur gerweg 83 G. W. van Goozen, Hansen straat 53. D. P. C. de Gunst, controleur le kl. P. T T., Stadhouderslaan 32. J. Th. M. Gussenhoven en fam., Oude Rijn 2. J. Hamcrnik, elcctricien, Bilitonstraat 15. E. Ileijns, verpleegster, Witte Singel 7. F. van der Horst en fam., kleermaker, Roodborstslraat 17. E. de Jong, dienst bode, Zoelerwoudscheweg 13. A. A. van Kesteren, winkelbediende, Hoogstraat 1/2. M. E. Klinge, dienstbode, Prinsenstraat 79. P C. van der Klis, machine-zetter, Nieuwe Rijn 74. J. A. Lammere en fam., winkelbediende, Kastanjekade 10. H J. G. Lugthart, verpleegster, Academisch Ziekenhuis. C. R. Merkus, luit. ter zee, Steenstraat 24. L. A. den Ouden, amblr. Rijnland, Oude Singel 188a. A. M. van Osselen en fam., Kemperstraat 1. E. van de Pol en fam. .huisknecht, Plantsoen 65. M. II. Pufkus, Beestenmarkt 46. A. Reedijk, verpleegster, Acad. Ziekenhuis. J M. Roest, dienstbode. Hooigracht 4. M. L. Schilperoort. verpleegster, Acad. Zie kenhuis. L. Schlicker, Heerengracht 8a. G. Spadon. granietwerker, de Gcneslet- straat 70. C. J. van der Steen, Rijnsbur gerweg 191. J. van Striën, onderwijzer, Botermarkt 25. J. W. I. M. Swane. Bree- straat 77. H. P. M. van Tongeren, W. Ro zenstraat 53. J. J. van Tongeren, koop man, Barbarasteeg 1. Mr. P. A. van Too- renburg, secretaris van den Armenraad, Oude Singel 68. M. M. Tölh. Steenstraat 12 J Verkade, dienstbode, Haarlemmer straat 23. L. van Vli^l en fam., los werk man. aan boord. G. Volland. Haagweg 47. E. M Walbeehm, Witle Rozenstraat 54. C. H. Witteman, Stadhouderslaan 23. N. L. Winkel, Stationsweg 35a. VERTROKKEN: J. Ober, Amersfoort, Miereveldslr 5. M. v. d. Eist, Den Haag, Fahrenheitstr. 662. J. M. H. Bergen Henegouwen, den Haag, Rhododendrumslr. 86. C. v. Roggen, Hil versum, Badhuislaan 12. H Hofman, Zandvoort, Haltestr 47. G. v d. Broek- de Vrij, Amsterdam, Marinewerfwoning 5. N. Hensen, Antwerpen, L. Beeldeken- straat 970. A. C. de Raaf, Eindhoven, Versantvoortstr. 17. W. J. Otlen, Den Haag, de Carpcntierstraat 167. D. J. Wol hof f, Heemstede, La ndzfch liaan 4. J. II. Verhoeve, Oegstgeest, Duinzichtslr 10. J. Dillen, Den Haag, Vaillantlaan 482. A. Loef, den Haag. W. v. Outshoomstr. 8. Th. v. Rooijen, Leiderdorp, Dienstwo ning 27, Spoorbaan G. v Kooten, Ooster beek, Leeuwenstr. 33. W. P. Thomas, Mr. Cornelis, N.-O -Indië. J. Borrcman, Leiderdorp. L. Rijndijk 15. M M. Swil- lens, Rotterdam, Asterstr. 43. S. B. van Loon. Holten, Dijkershoek 't Oldersheim W. Scheper, Haarlem. Leidschestr. 20e rood A. M. Fasel, den Haag. Deimnnstr. 217. Pleij geb. v. d Voorden. Weltevreden, N.-O.-Indië. W. Kremer. Amsterdam, Emmastr. 28. M. P. v. Dijk, den Haag, Gerard Doustr 146. HET VERDRAG MET BELGIË. Geen nieuwe Nederlandsche voorstellen Alleen monde- linge uiteenzetting van ons standpunt. Op de vragen van den heer De Savornin Lohman, betreffende mededeelingen van den Belgischen Minister van Buitenland- sche Zaken in den Senaat in zake nieuwe voorstellen aan België, heeft minister Bec- laerts van Blokland geantwoord, dat het voor de hand ligt, dat het standpunt der Regeering tegenover de Belgische kwestie na de verwerping van het verdrag van 3 April 1925, aan welk standpunt bij ver schillende gelegenheden volle openbaarheid is gegeven, ook ter kennis van de Belgi sche regeering is gebracht Dit is monde ling geschied; schriftelijke verklaringen zijn niet afgelegd. Bij zijn in den Senaat gehouden redevoe. ringen op 21 en 23 Februari 1.1., kan de Belgische Minister van Buitenlandsche Za ken niet dan op bedoelde mededeelingen het oog hebben gehad. DE ZOMERTIJD. Waarom niet gelijktijdig inge voerd met België, Frankrijk en Engeland? Het lid der Eerste Kamer, de heer Polak heeft aan den Minister van Binnenland- sche Zaken en Landbouw, onder betuiging van ziin erkentelijkheid voor 's ministers antwoord op de vragen teD opzichte van 4 het tijdstip van aanvang van den zomertijd BINNENLAND. Onze verhouding tot België; het ministe rieel antwoord op de vragen van den heer De Savornin Lohman. (Binnenland, le Blad) Waarom geen invoering van den Zomertijd tegelijk met het buitenland? (Binnenland, le Blad). Verschenen is het voorloopig verslag over de bepalingen betreffende de gemachtigden in kantongerechtszaken. (Binnenland, le Blad). Te Amsterdam is een bejaarde vrouw door een vrachtauto aangereden en gedood. (Geli mengd, 3e Blad). BUITENLAND. Nog eenige mededeelingen over het op treden tegen de communisten in Japan. (Buitenl. le Blad). Slachtoffers van auto-ongevallen met Paschen en van branden. (Buitenl. le Blad). Dooden en gewonden bij een spoorweg ongeval in Polen. (Tel. le Blad). hier te lande, de volgende suppletoire vra-s gen gesteld I. Welke bijzondere eigenschappen, eigenaardigheden of belangen heeft de Ne derlandsche landbouw, die dezen onder scheiden van den landbouw in België, Frankrijk en Engeland, zoodat hier te lande onmogelijk zou zijn, wat ginds mogelijk blijkt te wezen 1 II. Is het aantal spoorwegverbindingen met Duitschland inderdaad belangrijk groo. ter dan dat met België, Frankrijk en En geland 1 Wil Zijn Excellentie daaromtrent cijfers geven 1 III. Is het aantal spoorwegverbindingen van Nederland met Duitschland grooter dan dat van België en van Frankrijk met dat land 1 IV. Zoo neen, waarom kan dan in België en Frankrijk de zomertijd ongeveer een maand vroeger aanvangen dan hier to lande V. Waarom kan hier te lande de zomer dienst niet aanvangen tegelijk met den aan vang van den zomertijd in België en Frank rijk, zoodat omwerking van de winterdienst- regeling onnoodig wordt 1 GEMACHTIGDE IN KANTONGERECHTS. ZAKEN. Het voorloopig verslag der vaste commissie. Verschenen is het Voorloopig Verslag der vaste commissie voor privaat- en strafrecht over het ontwerp, houdende bepalingen be treffende den gemachtigde in kantonge rechtszaken. Met de Regeering was de commissie in haar geheel van oordeel, dat er aanleiding bestaat een regeling te treffen, welke het mogelijk maakt, dat in kantongerechtspro cedures het salaris en de voorschotten van. den gemachtigde van een der partijen ten laste van de verliezende partij worden ge bracht. Enkele leden waren echter van oor deel, dat behoort te worden bepaald, dat salaris en voorschotten van den gemach tigde niet ten laste van de verliezende partij kunnen worden gebracht, tenzij :n bijzondere gevallen de kantonrechter om in het vonnis te vermelden redenen anders be slist. De meerderheid der commissie even wel achtte de voorgestelde regeling juist. Evenmin heerschte eenstemmigheid ten aanzien van de vraag of het juist is het bedrag der te liquideeren kosten door den kantonrechter zonder eenig ander richt snoer dan eigen opvatting te doen vaststel len, dan wel of de voorkeur moet worden gegeven aan berekening van deze kosten naar een vast tarief. Gaven sommige leden de voorkeur aan het vaststellen van zulk een tarief, de meerderheid wilde de bereke ning der kosten geheel aan den kanton rechter zien overgelaten, daar de aard der werkzaamheden van den gemachtigde in do verschillende gevallen zeer uiteenloopt. De commissie zou in het Wetboek van Burgerlijke Rechtsvordering een bepaling willen zien opgenomen, krachtens welke ook reiskosten van den gedaagde ten laste kunnen worden gebracht van den eischer, die in de kosten wordt verwezen. De in het voorgesteld art. 99a opgenomen regeling ter bestrijding van verkeerde prak- t ijken op het gebied der zaakwaarneming, zou naar het oordeel van de meerderheid

Leidsch Dagblad | 1928 | | pagina 1