20% ZWAARDER 6EWICHÏ ZWITSERSCHE 10 ets REEPEN ElSCHTdusO^ZEIOcts reepen,want ze zijn 2cts per stuk meer waard. VERHAGEN'sMILKOen RUMCO EEN VEELBEWOGEN NACHT. 69s,e Jaargang LEIOSCH DAGBLAD, Donderdag 5 April 1928 Derde Blad Na. 20879 GEMENGD NIEUWS. FAILLISSEMENTEN. SPREEKCEL. FEUILLETON. RECLAME. «456 26 HEBBEN DE M 'O LLAM O SCH - N.V.HOLIANOSCM 2WITSEPSCHE CHQCOLADE-FABR DE AVONTUREN VAN DE „SCHUTTEVAER". In rwaren storm door Het Kanaal De boot heeit haat superioriteit bewezen zegt de heer Schntteraer. Zooals wij reeds kort meldden, ts de -Schutlevaer" met eeringe averij te Margate binuëngeloopen, nadat het bootje onderweg door raw weder overvallen was. Omtrent het verloop van de reis deelt de heer Schuttevaer nog het volgende mee: Donderdagmiddag 22 Maart, om 12 uur, vertrokken wij uit Gravesend. De wind was Zuid-West en er woei een stevige bries. De boot arriveerde Vrijdagmiddag te hall drie te Margate, vanwaar wij Zaterdagnacht om 12 uur weder het ruime 3op kozen met een Oostelijken wind. Maandagmorgein daarop kwamen wij in heit zicht van Beachv Head, wa3r wij ankerden. De wind was nu wear Zuid-West, zoodat de „Schuttevaer" mosst afwachten, daar tij at wind tegen waren. Den dng daarop woed er den geheelen dag een Ito ache koelte uit Z.Z.W. tot Z.W., met hoegen zeegang en af en toe zware regen buien. Woensdag was het weer beter, maar nog steeds was de wind Zuid-West. 's Middags om 3 uur, toen de eb inviel, hadden wij gedacht te kunnen vertrekken, maar de wind stak weer op en kapitein Smit vond het beter een tij te wachten. Donderdagmorgen 29 Maart, in de vroegte, zonden wij met het ingaan van de eb het anker lichten, maar weer liep het tegen. De wind was nog altijd Zuid-West en groeide aan tot een stijve koelte en om 10 nur tot een storm. Met bot oog op de hooge deining werden maatregelen genomen om bg een eventueel breken van de ankertros een goed heenkomen te zoeken. Het wa3 echter niet mogelijk bij de hooge zeeën het anker weder aan boord te krijgen. Deskundigen sullen begrijpen wat het wil zeggen om bg een stcrir. in het Engelsche Kanaal in een klein zeilscheepje een anker met tros te moeten binnenhalen. Tegen 12 uur verergerde de storm nog en het werd levensgevaarlijk om aan dek te komen, laat staan om op het torpedo-voordek van de „Sohuttevaer" zon der lier of spil een tros met anker aan boorQ te krijgen. Wij moesten trachten weer open zee te bereiken. Er zat niets anders op dan afwaohten de dingen, die kernen zouden. De zeeën werden hoe langer hoe wilder en hooger, het buiswater van de „krullers" vloog over de boot. Maar wij zaten veilig in de „Schuttevaer", hoewel in groote span ning. Plotseling hoorden wij een harden slag en tegelijk riepen wij uit: „De tros is gebroken I" Allen zagen In, dat de situatie thans gevaarlijk was en dat direct handelen ge boden was. Direct gooiden wg een luik open, terwijl de boot dwarszee viel en een paar rare capriolen maakte. Vliegensvlug onze eenige kans op behoud was 'de zeilen te hijschen verzorgde de een de fok, do ander hert zeil, terwijl kapitein Smit hc'. vastgesjorde roer losmaakte. En meteen schoot de „Schuttevaer" als een pijl mt den boog van deze voor haar zeer gevaar lijke plek De zeilen stonden wel niet direct vierkant op, maar het duurde toch niet lant of wij vlogen met twee reven in het grootzeil en de stagfok in storm en regen vooruit. Met bet toenemen van den storm groeiden de hooge golven aan tot ware bergen van water, waartegen wij opkeken, maar niet één van deze geweldige watermassa's viel op ons ranke tootje. Wel werden wij door ons werk aan dek doornat van het buis- vt ter, maar op die manier „blijft men onder de pekel", hetwelk geen kwaad kan. In razende vaart stoof de „Schuttevaer" voort, zonder kans op een veilige ankerplaats; im mers tros en anker waren verloren. Het rear werd nog slechter en de regen was RECLAME. DB ALTIJD GEWILDE BONBONS! 1610 zóc dicht, dat wjj betwijfelen of men ons te Dungeness, welke plaats wij op korten alï*- 'passeerden, heeft kunnen zien. Toen de avond inviel, hebben wij het grootzeil laten zakken en goed vastgesjord. Trouwens, de boot voer op de enkele stagfok in de kokende zee nop snel genoeg. Omstreeks 7 dl kregen wij vuren in 't zicht en wjj meenden, dat dit Folkestone moest zjjn. Voor de fok afzakkende, hebben wjj getracht hier binnen te loopen, maar heiaas bleek, dat de storm en de hooge zeeën ons deden af drijven en naar dan hoogen, rotsachtigon wai stuwden. begrepen, dat onze eenige kans om de boot en daarmee ons leven te r.-LIan was het grootzeil er weer bij te halen. Maar dat was, in een woeste zee en terwijl de boot op de rotsachtige kust aanstormde, gemakkelijker gezegd dan gedaan. Maar het gejukte, zij het met geweldige inspanning. De kans om de haven te bereiken was nu verkeken en er bleef on3 niets anders over dan vóór den wind om in de wilde branding qo boot overstag te zeilen. Ook hierin slaag den wjj, maar nu kwam er weer een nieuwe emotie. Zware grondzeeën bestookten ons op eon vreeselijke manier. Kruithof, die op dat moment in de cockpit zat, kreeg de vollo laag en ook de anderen proefden meer dan hun lief was van het zoute water. Tot overmaat van ramp nam een dier rollers mijn zeemuts mede. Maar het voornaamste was, dat de „Schuttevaer" zich als een vogei uit den lagen wal verwijderde, dwars door grondzeeën en branding heen. Het scheen somwijlen, of de boot onder water door vloog. Na een uurtje waren wij dan ook weer zoo ver uit de kust, dat wij konden pro be eren het grootzeil te strijken. Dit gelukte en het werd goed vastgesjord, Hor gelukkig wij ons gevoelden weder in de open zee te zijn, is moeilijk te beschrijven. Waarheen wij voeren interesseerde ons op dat oogenblik niet. Verschillende stoomsche- p. i passeerden ons; soms waren zij op de ruggen der hooge golven te zien. De „Schutte/aer" snelde steeds voort Kruithof hield de boot steeds voor den wind en wij gingen het onbekende tegemoet Te zie- was er niets, alleen soms op den top van een hooge golf de lichten van een pas- secrend schip, dat zich stampend voort bewoog. Ja, iets was er toch te zien, achter ons de telkens op ons aanstormende enorme watermassa's, welke onophoudelijk hoog bovens ons vaartuigje uitstaken en trachtten het te vernietigen. Tegen middernacht loste ik stuurman Kruithof af. Wij waren allen doornat; met zulk wear is er geen tijd om droge kleeren aan te trekken. Hoelang ik aan het roer heb gestaan, weet ik niet. Tegen den morgen hebben wjj het gnotzeil weer bjjgeheschen om uit de holle zee onder de kust te komen. Later op den dag knapte het weer wat op en konden wij om beurten droge kleeren aantrekken. Wij hebben vervolgens de baai van Margate opgezocht en zijn hier veilig binnen gekomen, gezond en wel De „Schuttevaer" heeft met deze kracht proef wei haar superioriteit bewezen boven de gewone in gebruik zijnde reddingsbooten. Immers geen enkele open boot zou deze r6is hebben kunnen doorstaan. Afgeschei den nog van het feit, dat de zeeën haar zeker de baas zouden zijn geworden, zou den de inzittenden zeker ook van koude en ellende omgekomen zijn, terwijl wjj in de „Schuttevaer" een pan boonensoep klaar maakten, welke volgens kapitein Smit lekker smaakte. Getracht zal worden den verloren tros en het anker weder terug te krijgen; de plaats, waar zij moeten liggen, is bekend, alaof lezen wij in de „Msbde.". Zoodra de boot gereed is, wordt de reis vervolgd. Jammer, dat noodzakelijke werkzaamheden ons thans vasthouden, want de wind is nu weer Oostelijk. Laten wij hopen, dat het zoo blijft 1 VERDRONKEN. Gistermiddag de 4-jarige L. Schaap man, wonende aan boord van het schip Binnenvaart 28, in de 2de Katendrechtsche haven te Rotterdam, te water gevallen en verdronken. Het lijkje is nog niet opgevischt ONDER EEN VRACHTAUTO GERAAKT. Een 19-jarig meisje gedood. Gistermiddag is een 19-jarig meisje in de Sarphalistraat te Amsterdam bij de Muiderpoort door een wielrijder aangereden. Juist op het oogenblik, dat het meisje door de aanrijding op straat viel, kwam een met zand beladen auto aanrijden, waarvan een der wielen over het slachtoffer heen ging. Het meisje is naar het Onze Lieve Vrouwen- gasthuis vervoerd, waar zij bij aankomst overleden bleek la zijn. ONGEVAL BIJ DEN SLUISBOUW TE UMUIDEN. Een stuk hout, dat op het terrein van den nieuwen sluisbouw te IJmuiden van een aanzienlijke hoogte naar beneden stortte, kwam op den rug van den arbei der Van G. terecht, waardoor deze zoo ern stig gekwetst werd. dat onmiddellijk ver voer per auto naar het St. Antonius-zieken- huis tó Velsen noodzakelijk bleek. INBRAAK TE BERKHOUT. Iu den nacht van Dinsdag op Woensaag ia, naar V. D. meldt, een inbraak gepleegd te Berkhout in de boerderij van den heer Koster, vermoedelijk door twee personen, die met een motorfiets of auto zijn geko men. Zij hebben zich toegang verschaft door het uitsnijden van een ruit, waarna zij uit de slaapkamer, grenzende aan de huiska mer, verschillende gouden en zilveren voor werpen en juweelen, o.a. een drietal col liers hebben gestolen. De echtgenoote van den bewoner, mevr. KosterClay is raads lid van de gemeente Berkhout. Verschillen de raadsstukken lagen des morgens over den boomgaard verspreid. De politie heeft oen uitgebreid onderzoek ingesteld met een politiehond, doch tot heden zonder resul taat. Vingerafdrukken zijn niet geconsta teerd, waardoor vermoed wordt, dat be- roepsinbrekers aan het werk zijn geweest. BRANDEN. Gistermorgen te 4 uur ontdekte de politie te Vlaardingen brand in een pand aan de Waalstraat No. 2 en 4, waarin gevestigd is bet electrotechnisch bureau van C. P., ter wijl de voorkant van het perceel wordt be woond door de familie v P. De bewoners waren reeds een paar dagen afwezig. Met de motorbrandspuit en den politie-slangen- wagen werd het vuur aangetast. Het boven-' gedeelte waarin gevestigd waren de maga-- zijnen alsmede de woning, brandde geheel uit, terwijl de daarnaast gelegen fabriek van den heer P. belangrijke waterschade opliep. Om 6 uur was men den brand mees ter. Verzekering dekt de schade. Gisternacht ontstond brand in de machi- neloods, behoorende bij de scheepswerf van den heer G. Vos te Groningen. De loods brandde geheel af. De materieele schade is gTOot. Loods zoowel als machines zijii ver zekerd op Beurspolis. Te Zwartemeer is de woning van P. Snippé en eigenaar A. v. d. Sluis te Enca een prooi der vlammen geworden. Alles verbrandde. Verzekering dekt de schade. GESTRAFTE GIERIGHEID. Een juffrouw uit Achthoven had een gebruikte postzegel opnieuw gebruikt, ze had aan dat ding geknoeid en geknipt en geplakt, en tenslotte zat ie er op. Het zegeltje van twee centen zat op een visite kaartje. Toen op de fiets en in Utrecht 't drukwerkje gepost. Als ze het dan mer ken, dan vinden ze mjj niet en ik heb twee centen uitgespaard. Als het visite kaartje ten minste terecht komt en de post het niet merkt! En het visitekaartje kwam terecht in handen van do rechtbank en de julixouw heeft zich te Utrecht wegens deze daad van gierigheid moeten verantwoorden. De eisch was een tegenvaller. Want haar financieele toestand was volstrekt niet on gunstig. En de wet eisoht tegen een feit, al3 hier is begaan, maximaal een gevangenis straf van 3 jaar of 1300 boete, aldus de officier, wiens eisch luidde f. 80. En nu is hert vonnis geveld en dit luidt ook f.80 boete. f. 80 boete.om twee centen te be sparen 1 l i AANVARING. Op den IJssel te Deventer heeft een aan varing plaats gehad tusschen een stoom boot en een zeilischip, waarbij een 5-jarig zoontje van schipper V. ernstig werd ver wond. Het kind werd naar het ziekenhuis gebracht, waar de geneesheer hersenschud ding constateerde. Het zeilschip en ook de aanvarende stoom boot kregen averij. IN EEN SCHOORSTEEN GEVALLEN. Bij werkzaamheden aan een fabrieks schoorsteen der firma Hennekam te Roo sendaal is gisteren de 30-jarige ongehuwde werkman H., uit Brussel, door den 40 meter hoogen schoorsteen naar beneden gevallen. De ongelukkige werd zwaar gewond naar het gasthuis vervoerd, waar hij spoedig aan de gevolgen overleed. EEN TACHTIGJARIGE VROUW ONDER DE TRAM. Te Bellingwolde is gisteren de 80-jarige weduwe B. Boelman door de stoomtram aan gereden en gedood. EEN LANGE SOLDAAT. Bij de gehouden keuring voor de militie te Sittard was een jongeman, die de meer dan gewone lengte had van 1.98 M. Volgens den voorzitter van den keurings- raad is dit tot nog toe de langste, die voor den raad is geweest. De elegante jonge dame bood een chèqne aan. „In orde," zei de bankbediende, nadat hjj het papiertje had bekeken, „hebt a eom3 iets bfc u om te bewjjzen, dat het bent, aan wie ik hert geld kan uitbetalen?" Blozend stotterde de jonge dame: „IV heb een moedervlek op mjjn voet, als dat soms kan dienen.....". Uitgesproken: J. A. Rotteveelvan der Lans, openbare koopvrouw, Stompwijkerweg 232, Slomp- wijk. R.-C. mr. H. W. E.v Klomp, Cur. mr. G. W. Bannier, Den Haag, Parkstraat 77. P. Bosch Jr., fotograaf, Lisse, Heerenwcg 199. R.-C. mr. H. Haga, Cur. mr. J. H. J. Simons, Haarlem. Opgeheven wegens gebrek aan actief: 3 April: G. J. M. Fangman, Roelofarenda- veen. 3 April: G. van Hameren. Nieuwe-Wete ring. Een lezer zendt ons de volgende ver zuchting: EEN BUITENGEWOON GROOTE ERGERNIS VOOR HET LEIDSCHE PUBLIEK. Een ergernis, die geuit wordt in tallooze verzuchtingen en klachten, doch die daarna weer wordt verzwegen en met manmoedigheid gedragen. Een toestand, onduldbaar voor den lankmoedigen, in lange rijen wachtenden en zich toch verbijtenden lijdenden Leidenaar. Waardoor hij, die vroeg "komt, toch laat is en vliegensvlug rennem en hollen moet..— Dal is het feit, dat aan het station zelfs op de drukste uren van den dag van de vele loketten, die er voor behooren te dienen^ de reizigers aan treinkaartjes te helpen, steeds maar één voor dat doel openstaat. RECLAME. (ONE WONDERFUL NIGHT). Uit het Engelsch van LOUIS TRACY. Vertaald door J. M. 6) U zult mij wel een vreemd meisje vinden, begon ze, maar ik verschil toch niet zooveel van andere meisjes van mijn leeftijd en voor zoover ik dat doe is het een gevolg van de ellende die ik ondervonden heb. De eenige man op de wereld, die mijn geluk zou moeten verzekeren, is mijn ver volger geworden Ik ben vanavond hier, om dat ik van mijn vader ben weggeloopen en ik heb alles gedaan wat de wet toeslaat om maar te kunnen trouwen natuurlijk onder condities die ik zelf heb opgesteld om te ontkomen aan een afschuwelijk hu welijk waartoe hij me dwingen wil. Ze wachtte evenze zag een nadenken den frons op Curtis' voorhoofd. U herkent mijn naam nu zeker? riep ze uit. Hebt u er iets over in de couran ten gelezen? U bent dus lady Hermione Grandison? Ja. De dochter van den Earl of Valletort? Ja. En ongeveer drie maanden geleden werd u als vermist gerapporteerd uit uw departementen in de Rue de Rivoli op den avond vóór u zoudt trouwen met een of anderen Hongaarschen prins? Ja; met Graaf Ladislas Vassilan. Dus u kwam hier met Monsieur Jean de Courtois? Ik nam hem mee hierheen; Ik betaalde hem voor zijn diensten. Ik was van plan hem als schijn-echtgenoot te huwen om veilig te zijn achter zijn naam zoolang het noodig was. Hij was mijn muziek-leeraar in Parijs. Hoe wist uw vader, dat u in Londen was? Graaf Yassilan ontdekte mijn vlucht natuurlijk en reisde met de eerste gelegen heid naar Kaapstad om zich vaü de hulp van mijn vader te verzekeren. Ik denk, dat het voor de mannen, die hij daarvoor aan genomen had, gemakkelijk genoeg was"bm mij op het spoor te komen. Maar waarom deed u dat voorgeno men huwelijk met den muziekleeraar niet onder een aangenomen naam? Monsieur de Courtois verzekerde mij, dat daardoor het huwelijk ongeldig zou zijn. Hij had het mi9, zei Curtis droog U zou u aan een strafbaar feit hebben schuldig gemaakt, maar u zoudt absoluut wettig getrouwd zijn als u het bij voorbeeld onder den naam Jane Smith had gedaan. Ik geloof, dat u zich verast. Monsieur de Courtois heeft overal geïnformeerd. Hebt u de plechtigheid niet wel een beetje op het allerlaatste nippertje gesteld? Het zou aJ twee dagen geleden ge beurd zijn. maar de oorspronkelijke huwe lijksvergunning werd gestolen en we heb ben de grootste moeite gehad om een „spe cial lieente" le krijgen. Dus het is cigen'flk puur toeval, dat uw vader en Graaf Vassilan niet tijdig hier zijn om het huwelijk te beletten dat wil zeggen, als zij het kunnen beletten. Hij dacht een oogenblik na en vroeg toen op eens: Waar zou de plechtigheid hebben plaats gehad? Ik weet het niet. Ik heb alles aan monsieur de Courtois overgelaten. Curtis kon een opkomend wantrouwen tegen de bedoelingen van den Franschman niet van zich afzetten. Hij voelde ineens de neiging om de huwelijksvergunning nog eens nauwkeurig te bestudeeren en ontdek te aaD de achterzijde de woorden: „Afge geven als duplikaal Deze vergunning is niet geldig als van de gewone vergunning gebruik is gemaakt." Het meisje boog zich ook over het papier en Curtis kwam plotseling tot de conclusie dat een zoo dichte nabijheid van een aan trekkelijke jonge dame tot de edele vreug den van het leven behoorde! Na een kleine pauze hernam Curtis: rk houd er niet van om voor inquisiteur te spelen. Lady Hermione, maar hebt u er bezwaar tegen om mij te vertellen, waarom u u zoo heftig verzet tegen een huwelijk met Graaf Vassilan? Absoluut niet. In de eerste plaats voel ik er op het oogenblik heelemaa! niets voor om te trouwen écht le trouwen dan en in de tweede plaats is Graaf Vassilan een slecht mensch; zijn uiterlijk verraadt hel direc( en zijn reputatie is ook verre van gunsig en ten derde omdat mijn vader alleen ziin eigen belangen op het oog heeft. De ongelukkige geschiedenis van mijn fa milie is zoo algemeen bekend, dat ik er gerust openhartig met u over kan praten: de verhouding tusschen mijn ouders was helaas heel slecht en toen mijn moeder stierf, heeft zij al haar geld aan mij na gelaten, heelemaa! onder mijn eigen be heer. Ik was toen pas zeventien, maar ik slaagde er toch in het vast te houden de hemel mag weten hoe en deze vree selijke Hongaar aast er op, om zijn troon terug te winnen, zegt hij, maar ik geloof er niets van. De man is eenvoudig een beest 1 Curtis keek naar haar handen, die zij wrong in verontwaardiging. Wat een aar dige kleine handen waren het! Hij ontdekte opeens, dat een handkus niet onder alle omstandigheden een dwaze vertooning isl En morgen zal hij hier zijn, ging ze wanhopig voort. En als hij en mijn vader me vindpn, wat moet ik dan beginnen? Ik sterf liever dan dat ik met dien vreeselijken graaf trouw, maar ik zou hot ook vreeselijk vinden om de hoofdrol te spelen in een fa milietwist, waar de kranten aan zouden smullen. Op mijn afkeer daarvan speculeert mijn vader dat weet ik. Ik zie nog naaréén uitweg om aan ze te ontko men De wanhoop van het meisje bracht Cur tis buiten zichzelf. Hij liet alle voorzichtig heid varen. De eerste reden die u opgaf, was voor- zoover het u persoonlijk betreft, de meest overtuigende, Lady Hermione, zei hij met een hovenmenschelijke inspanning om kalm te blijven. U zei, dat u er heelemaal niets voor voelde om te trouwen. Zoo is het ook. Er is toch maar één middel om uit do ellende le komen. U moet met mij trouwen vanavond nog. Het gezicht van het meisje straalde, of schoon haar oogen vol tranen stonden. Meent u het werkelijk? Ik meen het Dan geloof ik niet meer, dat de tijd van de ridders voorbij isl Ik geloof inderdaad, dat hij juist be* gonnen is, zei Curtis veelbeteekenend Maar waarom zoudt u zoo vriendelijk en edelmoedig zijn voor een meisje, dat tt nauwelijks een half uur kent? Ik zie na^ tuurlijk heel goed, dat u een gentleman bent.... en ofschoon ik geld in overvloed heb, kan ik u niet schadeloos 9tellen, zoo als ik monsieur de Courtois deed. Neen, dat zal niet gaan, zei hij grim mig. U kent de voorwaarden U weet, dal het niet meer dan een schijnhuwelijk is, om mij tegen Graaf Vassilan te bescher men? Ik ken de voorwaarden en vereenig mij er volkomen mee. Maar toch, Mr. Curtis, voel ik me be zwaard om dit offer van u te vragen, om dat ik u er niets voor kan teruggeven Al bent u waarschijnlijk een welgesteld man..„ er zijn toch uitgaven aan verbonden en het zal u vooral een heeleboel tijd kosten. Ik heb mezelf juist twaalf maanden vacantie gegeven van spoorwegen-aanleg gen in China. Tk zie niet in hoe ik die va cantie beter zou kunnen doorbrengen dan als uw echtgenoot! Dat wil zeggen net „doen alsof". Ieder man is in zijn hart een kind en kinderen zijn dol op ,,doen-al9of"l Maar zelfs als ik in mijn nood uw aanbod aanneem, hoe is een huwelijk tus schen ons vanavond nog mogelijk? (Wordt vervolgd) i

Leidsch Dagblad | 1928 | | pagina 9