69,u JAARGANG DINSDAG 3 APRIL 1928 No. 20877 0FFIC1EELE KENNISGEVING STADSNIEUWS. Het voornaamste nieuws van heden. LEIDSCH DAGBLAD DAGBLAD VOOR LEIOEN EN OMSTREKEN. PRIJS DER ADVERTENTIEN: 80 Ct» per regel voor advertentien uit Leiden en plaatsen waar agentschappen san ons Blad gevestigd zi]n Voor alle andere advertentiên 35 Cts per regel Kleine AdvertentiPn uitsluitend bij vooruitbetaling Woensdag? en Zaterdags 60 Cts. bij een maximum aantal woorden van 30 Incasso volgens postrecbt Voor eventueels opzending van brieven 10 Cts porto te betalen. Bewijsnummer 5 Cis Bureau Noordeindspleln Telefoonnummers voor Directie en Administratie 2500 Redactie 1507. Postchèque- on Girodienst No. 57055 Postbus No. 54 PRIJS DEZER COURANT» Voor Leiden per 8 maanden 2.85. per week Mll70.18 Bulten Leiden, waar agenten gevestigd ti)n, per week „0.18 Franco per post 2.35 portokosten. Olt nummer bestaat uit DRIE Bladen EERSTE BLAD. DRANKWET. Burgemeester en Wethouders van Leiden brengen ter openbare kennis, dat A. N. Reyersbergen, te Leiden, een verzoek heeft ingediend ter bekoming van verlof voor 'den verkoop van alcoholhoudenden drank, anderen dan sterken drank, voor gebrnik ter plaatse van verkoop in het perceel Breestraat 53. A. VAN DE SANDE BAKFIUYZEN, Burgemeester. VAN STRIJEN. Secretaris. Leiden, 3 April 1928. 6526 HET JAARLIJKSCHE BEZOEK DER DOMINION TEACHERS. Om 9.52 uur rolde de electrische trein, die hel gezelschap Dominion Teachers naar onze stad bracht, langs het tweede perron voor. Een oogenblik later stonden de teachers waaronder ditmaal zeer vele dames, op het Etation, waar de gasten door jhr. mr. dr. De Gjjselaar, prof. Vogel, dr. Kramers, de heeren Kok en Fabri, Galestin en Veijgh en door mej. De Vries werden verwelkomd. Terstond werd de wandeling de stad in begonnen en om kwart over tien arriveerde het gezelschap aan het Museum „De Laken hal", dat onder leiding van de directie, met veel aandacht werd bezichtigd. Tot kwart over elf bleef het gezelschap in „De Laken hal" en daarna ging het naar De Burcht. Om precies twaalf uur ontving burgemees ter mr. Van de Sande Bakhuysen, het gezelschap in de kamer van B. en W. ten stadhuize. Ook de gemeente-secretaris, mr. dr. C. E. van Strtjen, was daar ter ont vangst aanwezig. Met een korte geestige toespraak richtte de burgemeester zich tot zijn gasten. Hij zeide, dat ook te Leiden men de ontwikke ling van de Engelsche Dominions volgt en gprak er zijn vreugde over uit, dat de onder wijzers in de vacantde, die zjj nemen gedu rende hun verblijf in Europa, steeds ook een bezoek aan Holland en in het bijzonder aan Leiden brengen. In het bijzonder ver heugde spr. zich over de aanwezigheid van teachers uit Ceylon. De burgemeester her innerde er aan, dat dit eiland, anderhalve eeuw geleden, aan Nederland had toebe hoord. Nadat de burgemeester nog gewezen had op de omstandigheid, dat Leiden niet om het aantal, doch wel om den roem van haar stadgenooten van groote beteekenis is en is geweest, vertelde hij vau de e lichting der Hoogeschool in 1574 en van de mannen als Boerhaave en Lorentz, van wie men mag aannemen, dat zij over de geheele wereld bekend zijn. Na nog te hebben gesproken van andere groote Leid9che Meesters, die van de schil dersschool als Rembrandt, Jan Steen en Gerard Dou. besloot de burgemeester met te wijzen op den voortreffelijken leider die de teachers hadden in den persoon van jhr. De Gijselaar en riep zijn gasten tenslotte een hartelijk welkom toe. Door een der leden van het gezelschap werd de burgemeester met een kort woord beantwoord en bedankt voor de gastvrijheid. Nadat men het Stadhuis had bezichtigd werd in „In den Vergulden Turk" de lunch gebruikt en om kwart voor twee werd een auto-rondrit gemaakt. Een uur later be'zic-htigde men het Rijn- landhuis op de Breestraat en via de Pieters kerk en het Jan Pesijnshofje toog men naar de Academie waar het gezelschap om half vijf werd ontvangen door den Senaat. Om ft uur 18 vertrokken de onderwijzer» en onderwijzeressen die begeleid werden door den Engelschen predikant uit Den Haag Rev. Few naar de Residentie Zij ver klaarden zich zeer voldaan over hun be zoek aan onzr stad en over de gulle ont vangst hun hier bereid. DE VOORLICHTING VAN HET NEDERL. VOLK INZAKE HET HUIDIGE MILITAIRE VRAAGSTUK. Op uitnoodiging van de afd. Leiden van het Comité tegen eenzijdige ontwapening heeft gisteravond in het Nulsgebouw gespro ken kolonel P. J. Munnikrede, waaraan wij het volgende ontleenen: Na een kort inleidend woord geeft spr. een overzicht van de verschillende opvat tingen, die omtTenl het wezen van den oor log hebben bestaan en nog steeds bestaan. Die opvattingen loopen geweldig uiteen, maar toch kan men zeggen, dat die opvat ting steeds de overhand heeft behouden, welke den oorlog beschouwde als de groot ste geesel, den vrede als het hoogste geluk voor de menschheid. Als dat niet zoo ware, dan zou het be roemde woord: Wie den vrede wil, bereide zich ten oorlog niet te verklaren zijn. Het is te betreuren dat het middel, aan geprezen om den vrede te bewaren, on deugdelijk is gebleken, want het heeft aan leiding gegeven tot een wedloop in bewa pening, waarvan de gevolgen uit de geschie denis maar al te zeer bekend zijn. Ook de politiek van het evenwicht, waar aan niet alle logica kan worden ontzegd, heeft een oorlog niet kunnen tegenhouden, omdat men ook daarbij zijn heil zocht in het oude recept: een sterke bewapening. Men kan zelfs verder gaan en zeggen, dat de politiek van het evenwicht van den wal in den sloot heeft gevoerd want aan haar is het toe te schrijven, dat in 1914 een ramp over de wereld is gebracht van een omvang en een verschrikking, zooals de wereldgeschiedenis nog niet heeft gekend. De les. die de geschiedenis geeft, moet than? wel klaar voor oogen staan. Wil men dus vrede, dan moet met het verleden worden gebroken en onder dit bre ken met het verleden verstaat spr. het ver- leenen van loyalen steun aan de volken bondsgedachte Het zal spr. niet verwonderen alls er ook hier personen zijn, die het naïef noemen om nog aan de verwezenlijking van die ge dachte te gelooven, die er slechts een mede lijdende glimlach of een spottend woord voor over hebben. Spr. geeft gaarne toe, dat wal tot heden te Geneve is bereikt nog geen aanleiding geeft tot uitbundige vreugde maar spr. noemt het van zijn kant naief om te ver wachten. dat het verwezenlijken van een dachle, die een geweldigen omkeer in de bestaande wereldorde beteekent, in een ommezien kan worden tot stand gebracht. Spr. zou den spotiers willen vragen: Weet gij iets beters, dat in de huidige om standigheden zou kunnen worden aan vaard? In dit veTband herinnert spr. aan een woord van prof. Einstein, dat luidt: „Als „een instrument mag de Volkenbond nog „zwak en incompleet zijn maar het is nog „steeds het eenige belangrijke instrument „voor den vrede, dat wij bezitten. En of schoon wij niet spaarzaam zijn in onze „critiek op den Bond. wij zouden niet ge rechtvaardigd zijn als wij weigerden er „mede samen te werken". Spr. 6taat op het standpunt, dat de zaak van den vrede op het oogenblik het best wordt gediend door loyalen steun aan de Volkenbondsgedachte en daaruit volgt van zelf dat z. i. nationale ontwapening moet worden verworpen. Hij noemt die onlo gisch en immoreel, terwijl zij allerminst zal bijdragen tot hel scheppen van een sfeer van onderling vertrouwen en solidariteit onder de volkeren, die terecht de basis is genoemd waarop de Volkenbond moet rus ten. Bovendien lêidt nationale ontwapening tot een toestand van weerloosheid, waarin een gevaar schuilt voor de omliggende sta- Foto W. Bleuzé, Lelden. De nieuwe kliniek van prof. dr. P. Th. L. Kan, de kliniek voor Neus-, Keel- en Oorheelkunde, die dezer dagen in gebriik genomen is. In dit gebouw wordt in de toekomst ook de afd. Huid- en Geslachtsziekten (prof. dr. J. W. van der Valk) geve stigd. ten. die daardoor worden gedwongen uitge breider maatregelen voor hunne veiligheid te nemen dan waarmede anders wellicht zou kunnen worden volstaan. i.SUt I van den anderen Daardoor wordt een algemeene vermin dering van de bewapening tegengehouden, terwijl de Volkenbond die juist tracht te be reiken. Afgescheiden van deze principieele be zwaren. die door 9pr. worden toegelicht, ziet hij iD nationale ontwapening ook een gevaar voor Nedprland Dit gevaar spruit voort uit de thans nog gebrekkige organi satie van den Volkenbond en uit den toe stand die door het verdrag van Versailles aan den Rijn is geschapen. De leemtgn van den tegenwoordigen Volkenbond zijn oorzaak, dat het aspect van het militaire vraagstuk iD Nederland, vergeleken bij dat van vóór den wereld oorlog. nog niet zoo heel veel veranderd i9 m a. w de doelinstelling van de Neder- landsche weermacht is than9 nog vrij wel dezelfde al9 vóór 1914. Vóór 1914 werd ontwapening voor Neder land gevaarlijk geacht. Is dit nu plotseling niet meer het geval? Wat het verdrag van Versailles betreft, dit maakt het gevaar niet denkbeeldig, dat een weerloos Nederland, als gevolg van zijne geografische ligging, in een nieuw ge wapend conflict in West-Europa wordt be trokken. Dat te betwisten kunnen alleen zij. die de lessen van de krijgsgeschiedenis niet ken nen of niet willen verstaan, die de realiteit niet willen zien en die geen kennis hebben genomen van de beschouwingen, die tegen woordig door buitenlandsche mililaire des kundigen aan de ontwikkeling der gebeur tenissen worden gewijd. Spr geeft hiervan een overzicht en ver duidelijkt dit met behulp van lichtbeelden. Komende tot de vraag hoe he' Nederland- sche volk nu ten aanzien van jet tegen woordige militaire vraagstuk wordt voorge licht, moet spr. tot zijn leedwezen beken nen, dat die voorlichting z. i. niet is vrij te pleiten van stelselloosheid, ondeskundigheid en ziekelijkheid. Mei het woord Volkenbond op de lippen wordt er rustig propaganda gemaakt voor absolute ontwapening. Klemmende motie ven hoort men niet en dat kan ook niet want nog nooit is weerloosheid een be trouwbaar schild gebleken. De zonderlingste denkbeelden worden verspreid omtrent het tempo, waarin de ver mindering van de bewapening zal tot stand komen en den omvang, dien deze bij ons zal kunnen verkrijgen. In plaats van de groote massa voor te houden dat de vermindering van de bewa pening zich niet anders dan geleidelijk kan voltrekken, wordt zij ongeduldig gemaakt; in plaats van er op te wijzen, dat in Europa Nederland met Denemarken thans behooren tol de staten, waar de druk van den mili tairen dienstplicht het geringst is. zelfs zóó gering, dat er ook door personen, die vol strekt niet van militalristische neigingen kunnen worden verdacht aan getwijfeld wordt of de bezuinigingen op de weermacht niet reeds te ver zijn gegaan, wordt de ver wachting gewekt, dat ieder jaar wel een stuk van de weermacht kan worden afge knipt. Wanhopige pogingen worden aangewend om aan de hand van de gebeurtenissen in België in 1914 aan te toonen, dat bewape ning voor Nederland nutteloos is. Verzwe gen wordt wat men niet kan gebruiken, de rest wordt uit het verband gerukt. Deze tactiek is doorzichtig en het kost spr. moeite hier alleen aan ondeskundigheid te denken. Aanvallen op den dienstplicht blijven evenmin achterwege. Het woord „dienst plicht" komt velen niet meer over de lip pen, het wordt meer en meer mode om van „dienstdwang" ja erger, van „verouderd slavenjuk" te praten En daaraan maken zich schuldig intellectueelen die óf in ge breke blijven om aan te geven wat er in de tegenwoordige omstandigheden in plaats van den dienstplicht moet komen óf voor stellen doen, die duidelijk aantoonen dat zij op het gebied van legerorganisatie vol slagen leek zijn. 't Is verheffend! Het ergste maakt men het echter, waar men tol in den treure herhaalt, dat ons leger toch nooit iets zal kunnen uitrichten en reeds bij voorbaat tot den ondergang is gedoemd. Spr vraagt waar die machteloosheid van ons leger is gebleken? Kan iemand hem dat zeggen? Het ware te wenschen. dat het voortdu rend knagen aan het moreel van ons volk eens ophield. Spr. haalt nog meer staaltjes aan. die alle mef elkaar bewijzen, dal in Nederland op een stelstellooze, ontzenuwende manier voor den vrede wordt gewerkt, die met het groote beginsel van den Volkenbond in strijd is. Als dat zoo doorgaat, dan vreest spr dat hier een geslacht opgroeit, fel belust op de zegeningen van den vrede maar niet bereid er een offer voor te brengen. Wegens verhindering van prof. Blok, leidde ds Groot Enzerink den spreker in en dankte hem aan het slot voor zijn rede. De groote Nutszaal was matig bezet. INSTITUUT v. ARB.-ONTWIKKELING. Gisteravond sprak in het Volksgebouw voor de plaatselijke afdeeling van dit Insti- tuut de heer Paul Kies te Naarden over; Burgerlijk en rood militairisme en anti-mi. litairisme. De vergadering was goed be zocht. Na opening door den voorzitter, die mededeelde dat deze vergadering was be legd naar aanleiding van een schrijven van eenige leden, die na de pacifistische rede van professor Heering ook gaarne eens het standpunt wilden leeren kennen van iemand die niet onder aJle omstandigheden weer loosheid wil, begon de heer Kies zijn be toog. Spreker wees er op, dat het leger in de geschiedenis steeds tweeërlei taak had te vervullen: een politioneele handhaving van orde en gezag en een naar buiten als oorlogsmacht. Vóór 1789 werd in West- Europa enkel van huurlegers gebruik ge maakt. Napoleon voerde het militie-leger in, ook in ons land. Tegen de verwachting van velen en in weerwil van krachtigen tegenstand is na den Franschen tijd het militie-leger gebleven. Sympathiek is het. nooit geworden. Thorbecke heeft het be streden en waar de grondwetsherziening van 1848 diens werk was, behoeft het niet te verwonderen, dat'Buys in zijn meester werk ,,De Grondwet" van die herziening zegt. dat ze een sterk anti-militairi?tische geest ademt. Onder invloed van de opkomende arbei dersbeweging wordt in het laatst van de vorige eeuw meer aandadit aan het leger geschonken. Bij de staking in 1903 kon de regeering het gebruiken voor haar doel einden. Nu zou dit, naar sprekers oordeel, minder gemakkelijk gaan. In een eventueele socialistische maat schappij zal enkel een politie-leger moge- BINNENLAND. Het bezoek der Dominion Teachers aan Leiden. (Stadsnieuws lste Blad). Overleden ia te Leiden het hoofd der Gerei. School de heer S. Gaasterland. (Laatste Berichten lste Blad). Geen appèl van het O. M. bij de Haaoacha Rechtbank in de strafzaak tegen de Indo nesiërs. (Laatste Berichten lste Blad). Vergadering van de „Rijkscommissie Werkverruiming". (Binnenland 2de Blad). Prins Hendrik te Genève aangekomen, (Binnenland. 2de Blad). Minister Waszink over hei toelating», examen voor H. B. Scholen. (Kerk en School 2de Blad). i 'iïVi BUITENLAND. De conferentie ie Koningsbergen iusschen Polen en Lithanen is gesloten. (Buitenland, lste Blad). De arbeidsconflicten in Dnitschland. (Bui tenland lste Blad). Groote branden. (Buitenland en Tel. lste Blad) De strijd in China tnsschen Noord ra Znid hervat (Buitenland lste Blad). lijk zijn, daar socialisme en oorlogvoeren elkaar uitsluiten. Spreker stond tenslotte stil bij de vraag, die op het a,s. Congres van de 8.D.A.P. uitvoerig zal worden besproken ml. welke houding de arbeidersklasse heeft in te no men bij een eventueele mobilisatie. De heer Kies betoogde, dat het de taak der arbei ders zal moeten zijn deze met alle midde len, desnoods ook met geweld, te verbui- derern In zijn slotwoord wekte hij op tot eenheid in de vakbeweging. Hoe sterker en meer eenswillend de arbeidersklasse is, hoe krach tiger ook de weerstand tegen mobilisatie kan zijn. Van de gelegenheid tot gedachten wisse ling werd gebruik gemaakt door de heerem Knuttel, Eikerbout en Oostveen. De heer Kies antwoordde uitvoerig, waar op de voorzitter onder dankzegging aan spreker, debaters en aanwezigen de verga dering sloot. ACADEMISCHE EXAMENS. Geslaagd is voor het oandidaatsexamen wis- en natuurkunde (letter C) de heer A. de Sitter (Leiden). De afdeeling Leiden van het Leger des Heils bereidt een hier te houden tent campagne voor, die grootsch zal worden opgezet en waarvoor tal van hoofdofficieren uit andere plaatsen of uit het buitenland Foto W. Bleuzé Jr. Het eerste bezoek van de Engelsche Dominion Teachers aan ona „De Lakenhal". Daar fotografeerden wij het gezej gold hedenmorgen het- Stedelijk Museum iap voor het binnengaan.

Leidsch Dagblad | 1928 | | pagina 1