698t® Jargang LEIDSCH DAGBLAD, Maandag 2 April 1928 Tweede Blad No. 20876 BINNENLAND. ONZE GEZANT TE BRUSSEL. met een program, waarbij onze beginselen worden geëerbiedigd. Spr. achtte nu het oogenblik echter nog niet gekomen om over een samenwerking van bepaalde partijen te spreken. Eerst wanneer de verkiezingen zullen zijn afge- loopen kan men de verhouding tusschen de verschillende partijen overzien en beoor- deelcn. Vervolgens kwam spr. tot het vraagstuk der ontwapening. Als het tot een algemeene internationale ontwapening kan komen, zullen wij dat toejuichen, zoo zeide mr. Fock. Maar afge scheiden van verplichtingen, welke het lid maatschap van den Volkenbond ons oplegt, zoolang onze buren bewapend zijn, moet Nederland zijn weermacht handhaven, om schending van zijn neutraliteit te beletten. Spr. criliseerde de houding van vrijzin nig- en sociaal-democraten, die met hun leuze der eenzijdige ontwapening het volk op een dwaalspoor brengen. Men wekt ver wachtingen waarvan niets kan komen. Een politieke partij behoort zich daarvan te ont houden- Tot den toestand in Ned.-Indië komend, zeide spr. dat men strenge, maar tevens verstandige maatregelen tegen het commu nisme moest nemen. Men bevordere de de centralisatie van bestuur en de medezeg genschap der ingezetenen, voor zooveel de intellectueele en economische ontwikkeling dit toelaat. Spr. wekte ten slotte de aanwezigen op, krachtig propaganda te maken voor de liberale beginselen. Na de rede van den voorzifter deelde mr. G. H. Boon mede, dat op initiatief van den lieer B. J. Bastiaan enkele vrienden van wijlen mr. Dresselhuys den heer Van Mee geren, kunstschilder te Den Haag, hadden uitgenoodigd lot het schilderen van een por tret van den overleden partijleider, waar aan belangloos werd voldaan. Mr. Boon zeide voorts, dat de heer Van Meegeren voor de schenking dien vorm had gevonden dat het schilderij aan spr. voor den Vrijheidsbond zou worden overgedra gen met de bedoeling het te plaatsen in het Thorbeckohuis, dat over enkele maanden in Den Hang zal worden geopend. Mr. Fock dankte beide heerert en uitte don wensch. dat de geest van Dresselhuys allen zou mogen doordringen. Hierop werd het schilderij onthuld, waar bij ieder opstond als een stille hulde aan den grooten partijleider. Mr. Pippel, algemeen secretaris, bracht nu het jaarverslag uit. waarin werd gecon stateerd dat de laatste verkiezingen een gunstig beeld voor den Bond hebben opge leverd. Een vijftal nieuwe afdeelingen ko_n worden opgericht dank zij het ijverig wer- ken van den heer Groenewoud Ook kwam een nieuw archief tot stand waarin mate- j rieel op elk gebied ten dienste der propa- i ganda te vinden zal zijn. Mr. D. FOCK. De voorzitter, mr. D. Fock besprak in zijn openingsrede den politieken toestand. Wij leven op het oogenblik, aldus spr., onder een kabinet, dat zichzelf den titel heeft gegeven van „intermezzo-kabinet". Het is een zonderlinge toestand, dat wij geregeerd worden door een ministerie, dat zichzelf abnormaal gevoelt en waarvan het hoofddoel is uit te kijken naar een vervan ger, die beter bij den parlementairen toe stand past Is het ook niet ietwat eigenaar dig. dat het ministerie, zoodra een onder werp van politieke beleekenis maar wordt aangeroerd, afwijzend antwoord en uitroept: „Zwijg daarover. Wij zijn ..intermezzo" en mogen daarover niet spreken?" De vraag is hoe men weder tot een par- lempntair ministerie zal komen. Als men mij vraagt, aldus spr., welke partijen wij liberalen, zouden willen zien samenwerken, stel ik voorop, dat wij niet verlangen aan eenige samenwerking deel te nemen en dat dan ook niet zoeken Maar wij mogen ons niet onttrekken, indien onze medewerking wordt gevraagd, op een wijze, In het verslag werden de overleden parlij- genooten D. W. Stork uit Hengelo en ds. Th. .T. Siemelink uit Den Haag, die jaren lang voorzitter was van den kieskring Mid delburg, herdacht Ten slotte werd herinnerd aan de oprich ting van een voorloopig comité, dat zal trachten een zend-vergunning te verkrijgen voor een liberalen radio-omroep. Nadat het jaarverslag was goedgekeurd werden praeadviezen uitgebracht over de werkloosheidsbestrijding; het eerste door dr. I. H. J. Vos, het tweede namens prof. Bordewijk, die ongesteld was. Do voorzitter bracht vervolgens het voorstel van het H. B. in bespreking om het hoofdbestuur, uitgenomen de voorzitter en •secretaris, inplaats van uit ten hoogste 12, uit 14 leden te doen bestaan. Ten slotte be sloot de vergadering, dat hoogstens 15 leden in het bestuur zitting zullen mogen heb ben. Het voorstel van het H.B. om den naam van de partij: „Vrijheidsbond", de Liberale Staatspartij, te veranderen in die van „Do Liberale Staatspartij de Vrijheidsbond", werd hierop in een huishoudelijke bijeen komst behandeld. In de gisteren voortgezette vergadering werd besloten een verzoek te richten tot de Kamerfractie, dat zij een voorstel zou in dienen tot afschaffing der zakelijke belas ting op het bedrijf. Aangenomen werd een voorstel--Den Haag, de bestaande organisa tie van jong-vrijzinnigen krachtiger dan tot nu toe te steunen. Een telegram van hulde werd op initiatief van mr. Harm Smeenge gezonden aan den leider der lste Kamer fractie mr. Rink. De heer H. Groenewout bood een vaandel aan ter herinnering aan mr. Dresselhuys. Op dit vaandel prijkt het portret van een groot man, die zonder twij fel een liberaal was. n.l. van Thorbecke. De voorzitter mr. Fock, aanvaardde het vaan del met de woorden, ten deele ontleend aan mr. Dresselhuys' levensspreuk: ..Houdt de lampen brandend, houdt 't vaandel hoog!" Tot slot zijn tot nieuwe leden van het Hoofdbestuur gekozen: H. P. Gelderman (171 st.), mr C. H. Guépin (115 st.V Ed. Schürmann (133 st.). DE OPENING VAN HET KRELAGE-HUIS. Na de groote redevoeringen hebben Za terdag fc Haarlem bij de opening van het eigen huis der Algem. Ver. van Bloembol lencultuur nog verschillende afgevaardig den het woord gevoerd. De heer A. H. baron van Hardenbroek van Ammerstol, te Heemstede; sprak na mens de K. v. K. en F. van Haarlem e. o. en wees op de goede verstandhouding en het nauw verhand tusschen de Alg. Ver. voor Bloembollencultuur en de Kamer v. Koop handel; de heer H. T. s'Jacob, onder-voor zitter van de Kon. Ned. Maatsch. voor Tuinbouw en Plankunde. memoreerde wat wijlen I H. Krelage doctijds voor de Maat schappij heeft gedaan. De sympathie, die Een foto tijdens de redevoering van Min Kan. bij de opening van het Krelage-gebouw. HET ROEI-SEIZOEN BREEKT AAN. Met feestelijk heid worden de nieuw gebouwde vaartuigen, welke straks aan wedstrijden zullen deenemén, in Engeland te water gelaten. DE JAARVERGADERING VAN DEN VRIJHEIDSBOND. Beschouwingen van mr. Fock over den politieken toestand. De naam van den Bond veranderd. Zaterdag en Zondag is in het Jaarbeurs gebouw te Utrecht de algemeene vergade- mg van den Vrijheidsbond gehouden. dank zij de goede samenwerking tusschen beide lichamen bij de totstandkoming van het Krelage-fonds is ontslaan, bestaat nog heden. Mr. A. H J Menus. voorzitter van hel scheidsgerecht voor den hloembollenhandel, dankte voor de toewijding en belangstelling van het hoofdbestuur der Alg. Ver., waaraan het te danken is. dat het jonge lichaam, destijds geboren onder den vorm van een scheidsgerecht, zich heeft kunnen ontwik kelen tot een krachtig organisme in de vereeniging. Spr. beloofde duurzame trouw t aau da Atg. Ver. ea constateert Diet gxMsfa Hieronder: Zaterdagmor gen werd te Den Haag het stoffelijk overschot van wijlen Graaf Mar tens Ferrao, in leven Portugeesch gezant, met grooten luister ter aarde besteld. De kist wordt uit de Kerk van den H. Jacobus gedragen. Als slippendragers fungeer den Exc. Jhr. Beelaerts van Blokland, de Fran- sche gezant, de Zweei- sche cn de Roemeensche gezant. EERG-INSTORTING TE SANTOS. Te Santos, op 500 K.M. van Rio de Janeiro, had een berg storting plaats. Verscheidene huizen werden bedolven. Een foto van het opruimingswerk. :*9.UPTE VAN IIET ENSCHEDE TE STICHTEN RIJKSMUSEUM \Y ENTHE. Het kunstwerk is ongeveer 1 M. in het vierkant en ver vaardigd door den heer F. Weremeus Buning te Hengelo. Onze nieuwe gezant te Brussel jhr. Van Nispen tot Senenaer heeft Vrijdag en Za terdag in audiëntie ontvangen de besturen van de Hollandsche Club, de Nederland- sche Vereeoiging Limburpia en bet dage- lijksch bestuur van de afdeeling Brussel van het Algemeen Nederlandsch Verbond. Met allen onderhield zijne Excellentie zich op minzame en hartelijke wijze. Zaterdagmiddag bracht hij een bezoek aan de tentoonstelling van Nederlandsehe en Indische producten in het Holland Huis, waar de gezant en mevrouw van Nispen I tot Sevenaer door de heeren B. Veldhuis em Louis Wolter, piesident en secretaris van den raad van beheer werden rondgeleid. De gezant drukte zijn voldoening uit over de inrichting van het Holland-Huis en zei den indruk mee te zullen dragen, dat deze in stelling van groot nut is voor de economi sche expansie van Nederland in het buiten land. Vandaag heeft de gezant de correspon- denten van de groote Nederlandsche bladen J te Brussel ontvangen. JHR. VAN NISPEN TOT SEVENAER.

Leidsch Dagblad | 1928 | | pagina 5