69at* JAARGANG MAANDAG 2 APRIL 1928 No. 20876 Officieele Kennisgevingen. STADSNIEUWS. Het voornaamste nieuws van hetlen. MUZIEK. LEIDSCH DAGBLAD 0AG9LAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN. PRIJS DER ADVERTENTIEN: 80 Cts. per regel voor advertentién uit Leiden en plaatsen waar agentschappen van ons Blad gevestigd zijn Voor alle andere advertentién 35 Cts. per regel Kleine Advertentién uitsluitend bij vooruitbetaling Woensdags en Zaterdags 50 Cts. bij een maximum aantal woorden van 30. Incasso volgens postrecht Voor eventueele opzending van brieven 10 Cts porto te betalen. Bewijsnummer 6 Cts Bureau Noordelndspleln Telefoonnummers voor Directie en Administratie 2500 Redactie 1507. Postchèque- on Girodienst No. 57055 Postbus No. 54 PRIJS DEZER COURANT.! Voor Leiden per 8 maanden 2.35. per week 70.18 Buiten Leiden, waar agenten gevestigd zijn, per week „0.18 Franco per post 2.35 portokosten. Dit nummer bestaat uit VIER Bladen EERSTE BLAD. HINDERWET. Burgemeester en Wethouders van Leiden brengen ter algemeefle kennis.dat door hen vergunning is verleend aan de N.V Leidsche Manufacturenhandel van Vroom en Drees- mann en rechtverkrijgenden tot het oprich ten van een ondergrondsche bewaarplaats voor benzine met bovengrondsche aftapin richting in het perceel Langehrug No. 10a, kadastraal bekend Gemeente Lelden, Sectie G. No. 1531. 6H1 A. VAN DE SA.N'DE BAKHTJYZEN, Burgemeester. Leiden, S April 1928. GRONDBELASTING. De Burgemeester der gemeente Leiden, pntvangen hebbende den slaat No. 75, uit komsten aanwijzende der meting en schat ting van gebouwde en ongebouwde eigen dommen. bedoeld hij de artikelen 15 en 23 der wet van den 26en Mei 1870 (Staatsblad No 82) betrekkelijk de Grondbelasiing. Brengt ter kennis van belanghebbenden, iflat die staat gedurende 30 dagen ter Secre tarie dezer gemeente ter inzage is nederge- legd. 8443 A. VAN DE SANDF BAKHUYZEN, Burgemeester. VAN STRT.IEN, Secretaris. I Leiden, 2 April 1928. ZILVEREN JUBILEUM VAN DEN HEER D. VAN DER SCHEE. Te zijnen huize heeft gisteren de heer X) van der Schee den dag herdacht waarop hij vóór vijf-en-twintig jaar bij de Neder- landsche Posterijen in dienst trad. De heer Van der Schee die thans de functie van hoofdbesteller bekleed en die zoowel bij zijn superieuren als bij zijn ondergeschik ten algemeen bemind en geacht i9 om zijn ijver en nauwgezette plichtsvervulling, maar bovenal om zijn humaan karakter, is o.a. voorzitter van de Post-Harmonie en secretaris-penningmeester van het Jubileum fonds. 's Middags hebben tientallen post-ambte- naren en beambten den jubilaris in zijn woning aan het Kooipark 14 opgezocht en hem gelukgewenscht Op grootsche wijze is dit jubileum gevierd De directeur van het Postkantoor de heer Kluit kwam persoon lijk zijn gelukwenschen aanbieden en na mens het jubileumfonds werd de heer Van der Schee een eiken rookfauteuii vereerd Nog vele andere geschenken had de heer Van der Srhee in ontvangst te nemen en natuurlijk heeft men hem ook goed in de bloemetjes gezet Om kwart over acht gisteravond bracht de Post-Harmonie haar voorzitter een sere nade Toen de musici voor de woning van den jubilaris aangekomen waren, heeft de oud voorzitter de heer Metselaar den heer Van der Schee toegesproken en na een half uurtjp marcheerde de Post Harmonie weer terug naar het repptitie-lokaal, vanwaar men ock vertrokken was. Zoo werd de viering van dit jubileum, op gulle wijze een hartelijke manifestatie van de gevoelens, die men algemeen jegens hem koestert D. 1. NOEST. By zyn afscheid als custos van het Ana tomisch Laboratorium. Zaterdag 31 Maart 1928 den dag, waarop de wet liet toe riep. Tot hiertoe en niet verder hebben de deuren van het Anatomisch Laboratorium der Leidsche Universiteit zich achter hem gesloten. Achter den „custos"; den „amanu ensis" van het „Anatomisch Kabinet" zoo als het vroeger heette; achter D. J. Noest, die j.l Zaterdag, na een diensttijd van bijna ïea en dertig jaren, zijn taak heeft neer gelegd En toen wjj hem Zaterdagmorgen nog even ontmoetten in de onmiddellijke nabijheid van hei nieuwe terrein van het Leidsche Zieken huis en toen wij hem vroegen of het vandaag werkelijk de laatste dag was van zijn ar beid.... ja,.... toen stokte z'n stem even en met moeite kwam 't er uit; „Ja, van daag.,.. voor 't laatst! Er gaat zoovéél in mii öm Wy hebben hem kannen begrijpen; we hebben hem de hand gedrukt en gezegd: Nog tal van jaren rust. NoestI Je hebt ze verdiend. Ten volle verdiend!... Wéten wj), niet-medisch-wetenscbappe- lijke menseden, eigenlijk wel wat het Wil zeggen: Bijkans veertig jaren „custos" te zijn van een Anatomisch Laboratorium; van een Anatomisch Kabinet; van om het eens èrg luguber uit te drukken: een „snijkamer" 7 Neen, wij, outsiders, weiten dit nietl We behoeven dit tot in bijzonderheden ook niet te weten. Wij nemen genoegen met de ver zekering, dat óók een „custos" van een Anatomisch laboratorium werkzaam is in dienst der menschheid. Wie het wél weten, en wie wèl iets zouden kunnen vertellen van het moeilijke, „deprimeerende werk, verbonden aan de'taak van zulk een amanuensis.... dat zou, in de eerste plaats hier kunnen zijn: wijlen prof. Zaayer, onder wiens bewind in de negentiger jaren de nu afgetreden custos zijn werk aanvaardde. Van datzelfde moeilijke, de primeerende werk zuilen nu nog kunnen ge tuigen de hoogleeraren Langelaan, Boeke, Zaayer Jr., en Barge,... deze laatste vooral, die zijn rechterhand noode ziet heengaan!.... Wie wèl iets heeft begrepen van den moeilijken arbeid, verbonden aan het cos tos- ambt van het Leidsche Anatomische La boratorium, was de Nederlandsche Regeering, die, nu eenige jaren geleden. Noest heeft geridderd. En naast de Regeering staat ongetwijfeld het Curatorium der Leidsche Hoogeschool; staan tal van medische hoogleeraren in ons land; staan duizenden doctoren en artsen in Nederland, die op den dag van heden zeggen: Noest, de nu aangebroken tijd van rust is wèl-verdiend. Want het schijnbaar nederig ambt van custos aan een Anatomisch Laboratorium is géén sinecure!... En al degenen, die min of meer van nabij iets weten van den door dezen stillen wer ker verichten arbeid gedurende bijna veer tig jaren, zullen er den wensch aan toe voegen, dat aan D. J. Noest, den nn af getreden custos van het Leidsche Anatomisch Kabinet, nog vele jaren van die welverdiende rust mogen zijn toegedacht. De custos van het gebouw, de heer D. J. Noest, die den 65-jarigen leeftijd bereikte, ging met pensioen, na gedurende 35 jaren de anatomie te hebben gediend. Het volle dig personeel van het Laboratrium, de direc teur, de prosectoren, assistenten, amanuen ses en bedienden hadden zich te half- twaalf in de groote studiezaal verzameld en ook de president-curator jhr. mr. dr. N. C de Gijselaar en de secretaris van cura toren mr [denburg waren aanwezig. Toen de scheidende cuslos met zijn echt- genoole waren binnengekomen, nam de hoogleeraar-directeur prof. dr. J. A. J. Barge het woord. Hij wenschte d*n heer Noest allereerst geluk met z'n geboortedag en stond daarna uitvoerig stil bij hetgeen deze 65ste geboortedag voor den heer Noest beteekende. Had hij en terecht naar dezen dag verlangd Nu hij eenmaal is aangekomen, viel het scheiden hem toch zwaar. Dat mocht evenwel geen reden zijn om somber te wezen Integendeel deze dag behoorde voor alles te zijn een dag van dankbaar heid. Er was reden tot dankbaarheid voor Noest zelf, die mocht terugzien op een lang leven van werkzaamheid, waarin hij voor zich en z'n familie iets had bereikt, waar voor hl] niemand, althans geen mensch be hoefde te danken, en bovendien nog een mooie tijd voor zich had om van de ver diende rust te genieten. Maar er was ook reden tot dankbaarheid voor anderen, voor allen, die op eenigerlei wijze met Noest hadden gewerkt. Prof Barge dankte Noest uitvoerig uit naam van zijn voorgangers, de proff Zaayer. Lanv- laan en Boeke. uit naam van de lectoren, assistenten en uil naam van het geheele personeel, waarhij hij vooral wees op den goeden geest, die onder het personeel steeds had geneerscht, niet in liet üiinst doordat het hoofd van het personeel, Noest, zooveel daartoe had bijgedragen. Toen de directeur had uitgesproken, nam jhr. De Gijselaar het woord en dankte Noest namens het College van Curatoren voor al hetgeen hij voor de anatomie en daardoor voor de Universiteit had gedaan. Hij over handigde hem ten slotte een schrijven, waarin de Curatoren hem den zeer bijzon- deren dank overbrengen van den Minister van Onderwijs. Kunsten en Wetenschappen. Hierna bleef men nog eenigen tijd onge dwongen bijeen en toen kwam het oogen- blik van scheiden. UITVOERING LEIDSCHE DILETTANTENCLUB. Voor een talrijk publiek de zaal van ITJnion was vrijwel geheel gevuld heeft Zaterdagavond de Tooneelvereeniging „Leidsche Dilettantenclub'' een welgeslaag de uitvoering gegeven. De voorzitter, de heer Joh. W. Harting, heette in zijn openingswoord allen hartelijk welkom en begroette inzonderheid de afge vaardigden van de Postharmonie, het too- neelgezelschap P. C. en L.. de Leidsche Ac- cordeonvereeniging en de tooneelclub „U. D. I." uit Den Haag. Met genoegen consta teerde spr, dat de belangstelling voor het werk der vereeniging onverflauwd was, hoe wel de opkomst grooter had kunnen zijn De Post-leden, die hun muzikale mede werking wilden verleenen, dankte spr. voor dit aanbod, dat ongetwijfeld het succes van den avond zal vergrooten. De heer Harting deelde vervolgens mede, dat het bestuur nu reeds bezig is plannen te beramen voor de viering van het 50-jarig beslaan der vereeniging in 1931, en hij deed een beroep op de aanwezigen om toe te treden als lid of donateur ten einde deze feesten zoo goed mogelijk te doen slagen. Hij wees er daarbij op, dat de leden niet alleen de uitvoeringen kunnen bijwonen, doch dat zij tevens in de gelegenheid wor den gesteld zelf de tooneelspeelkunsl te be oefenen, hetgeen de welsprekendheid bevor dert en vrijmoedigheid en zelfbewustheid aankweekt Spr. besloot met allen een ge noeglijken avond toe te wenschen. Nadat „The Havana-band" eenige vroo- lijke muzieknummertjes ten beste had gege ven. was het woord aan de L. D C., welke opvoyrde het amusante blijspel in 4 bedrij ven „Gebroeders Kalkoen" van Ger. Nielen. De vereeniging beschikt over verschillen de goede krachten en heeft daardoor aan dit stuk een alleszins loffelijke uitvoering doen wedervaren. Vooral de damesrollen waren uitstekend bezet, terwij! van de heeren den gebroeders Kalkoen alle eer toekomt. Het publiek heeft van zijn instemming met dankbaar en langdurig applaus doen Wijken en het daverend gelach, dat her haaldelijk bij open doek door de zaal scha terde, was daarvan eveneens het bewijs. Na dit blijspel voerden de Post-leden H. Lina en Van der Broek met veel succes eenige duetten voor twee waldhoorns uit, terwijl ook de kwartelnummers van de ge broeders Oudshoorn (2 pistons), P. v. Wijk (tuba) en Nieboer (allhoom) zeer in den smaak vielen. Ten slotte werd nog opgevoerd „Mietje's verloving", waarom hartelijk gelachen is. Een bal onder leiding van den heer C. J. van der Wilk besloot dezen gezelligen avond TOONEELVER. „KUNST NAAR GAVE" Zaterdagavond gaf bovengenoemde too neelvereeniging in het Volksgebouw een zeer goed geslaagden feestavond, ter gele genheid van haar 3-jarig bestaan Bij het binnentreden ontvingen de heeren ieder een bon voor 9igaren en de dames een bon voor een zakje bonbons. Het muzikale trio Schramp bracht de stemming er dadelijk in Om kwart over acht opende de voorzitter, de heer D. v d. Weijden de bijeenkomst en wen9chle allen aanwezigen een genoegelijken avond. Na deze woorden trad de heer J. Kroone uil Den Haag naar voren. Op het tooneel stond, verscholen tusschen het groen een banier, welke na een speechje van genoem den heer wordt onthuld en door den voor zitter in ontvangst werd genomen nierbij zong een dameskoor, een door den heer G. Mulder vervaardigde en door hem inge studeerd „Banierlied" dat onberispelijk werd gezongen. Het was voor den heer Mui der een groote voldoening na afloop hiervan een daverend applaus in ontvangst te mogen nemen. De voorzifter dankte allen, die er aan* hadden medegewerkt om op dit derde jaarfeest een vaandel aan te bieden en spoorde de leden aan om trouw aan deze banier te beloonen. Ook aan den beer Mul der werd dank gebracht voor de vele dien sten welke hij de vereeniging heeft be wezen en spr. bood hem een klein souve nir aan. Hierna werd den voorzitter door de damesleden een lauwertak voor het vaandel en door de heerenleden een bloem- luk aangeboden Zichtbaar aangedaan dankte de voojziiUn vuur deze hulde Ook de penningmeester mocht in een bloemen hulde deelen De heer Holswilder humo rist. trad met eenige ernstige en luimige vburdiacuicn op; Vorder werd de avond go- j vuld met duelten, kleine tooneelstukjes, enz. Een zeer gezellig bal, onder leiding van den heer J. v. d. Plas, hield zeer velen bij een. Om plm. 5 uur sloot de voorzitter de gezellige bijeenkomst en gingen allen, zeer voldaan huiswaarts met de overtuiging dat het 3e jaarfeest van „K. N. G." zeer goed geslaagd was en zeker lang in herinnering zal blijven. FEESTAVOND LEIDSCHE KORFBAL CLUB S. D. O. In de Graanbeurs hield de Leidsche Korf bal Club „Samenspel doet Overwinnen" op Zaterdagavond j.l. haar jaarlijkschen feest avond voor haar leden en donateurs. Toen S. D. O 's voorzitter, de heer A. P. van der Kamp, te ruim acht uur de bijeen komst opende'was de zaal behoorlijk bezet In eenvoudige, welgekozen woorden heette de S D. O.-praeses den aanwezigen welkom terwijl voorts de werkzaamheden der feest commissie met eenige waardeerende woor den werden gememoreerd. Reeds onmiddellijk was de goede stemming aanwezig, welke stemming zou worden ver hoogd toen omstreeks elf uur nog tal van bezoekers arriveerden. Echter hadden de laatkomers ongelijk, want het werk op het tooneel van het duo La Ranche uit Rotter dam was zeer de moeite waard. Het zou te ver voeren hier over alle nummers waar in het duo optrad, in den breede uit te wijden,, genoeg zij te vermelden dat Nora Ia Ranche den bezoekers herhaaldelijk heeft doen schudden van het lachen, vooral wan neer zij op haar omzwervingen door de zaal oude kennissen meende te ontmoeten. Nadat het programma was afgewerkt, konden de aanwezigen hun geluk beproeven in een tombola, welke door S. D. O. was ge organiseerd dank zij de vrijgevigheid van verschillende firma's zoowel in als buiten Leiden. Toen ook deze verloting achter den rug was, ving het bal aan, dat dank zij de leiding van den heer A. Gerritsen de feest vierenden tot den vroegen morgen bijeen hield. UIITBREIDING BROCKWAY BUS DIENST HAARLEM—LEIDEN. Met het oog op het zomerseizoen en ten gerieve der diverse gemeenten langs de lijn, heeft de H B. B. M. aangevraagd om haar doorgaanden dienst Haarlem—Leiden zoo danig uit te breiden, dat zonder onderbre king elke 30 min. een Brockway-bus ver trekt vanuit Haarlem van 6.30 uur v.m. tot 10 uur n.m. en vanuit Leiden van 7.30 uur v.m.11.80 uur nam. Hierdoor wordt binnenkort geheel tege moet gekomen aan het than9 heerschende bezwaar, dat op sommige vroege en late uren slechts éénmaal per uur reisgelegen heid bestaat. HET JAARBOEKJE DER NED. HERV. GEM. Bij de drukkerij Jansen, Aalmarkt, is ver schenen het jaarboekje 1928 der Ned. Herv. Gemeente alhier. Voor dezen derden jaargang, waarvoor ds. Joh. W. Groot Enzerink een korte inlei ding schreef, werd het formaat eenigszins gewijzigd, terwijl de verschillende gegevens zich bepalen tol de gemeente Leiden, daar de dorpsgemeenten geacht worden te weinig belang te hebben bij hetgeen in Leiden ge beurt. Aan den wensch om meer lectuur is te gemoet gekomen: mr. Verburgt geelt een beschrijving van het hofje Meermansburg, ds. Riemens schrijft over de Pieterskerk, prof. dr. D. Plooy over ds. Goedhard, enz. Ds. Locher verstrekte vele officieele gege vens betreffende het gemeentelijk leven, zooals samenstelling der kerkelijke colleges, wijkverdeeling en wijkvereenigingen, in richtingen voor onderwijs, de zending, de hofjes der Ned. Herv. Diaconie, enz. Almetal een handig boekske. dat voor hen die eens het een of ander op kerkelijk ter rein willen naslaan, een goede gids zal zijn. RECTIFICATIE. De dames H. E. Lambers, Amsterdam, E. A. Rink, 's-Hertogenbosch, L. Schirm, 's-Gravenhage, en de heeren W. C. U. Evers, Schiedam en T. Poljewijd, Amster dam, zijn niet geslaagd voor het apothe- kers-assistenl-examen, doch zijn bevorderd tot apotheker. Zaleidagavond heeft de Christelijk Studeerenden Geheel-Onthouders Bond een propaganda-avond gehouden in de grooie Nutszaal. Steenschuur alhier Aan de voorbereiding was veel zorg be steed. Om acht uur opende de oud-voorzit ter van de aid. Leiden, de heer Henk Bin nendijk. de vergadering en werd door de aanwezigen staande hel Bondslied gezongen De heeren Bouhuis (viool) en Thomas (piano) liet zich daarna hooren Zij hebben den heelen avond voor mooie muziek ge zorgd Daarna declameerde Jan v d Hucht. 'lie evenals de beide musici, veel «iv aad Karei Hoekendiik bi. H een piup.- spuech, waarin hij de geheel-onthouding uiteenzette volgens het standpunt van de C. S. G O B Daarna pauze Na de pauze werd opgevoerd 't bekende „Feest" van Herman Heyermans. Dit ge- BINNENLAND. De opening en eerste veiling van de Leidsche Groentenveilingvereeniging „Da Eendracht". (Laatste Berichten le Blad). De jaarvergadering van den Vrijhoidsbond te Utrecht (Binnenland, 2e Blad). Installatie van de commissie tol ondersoek raar de nadeelen van het cadeaustelsel. (Einnenland 2e Blad). Uit da strafgevangenis te Scbeveningen zijn twee bernchte inbrekers ontsnapt. (Gemengd, 2e Blad). Ernstig ongeval te Gouda. (Gemengd. 2a Blad). BUITENLAND. Briand antwoordt Kellogg inzake het bniten de wet stellen van den oorlog. (Bul. tenland, le Blad). Overleden is de Zwitsersche staatsman Gnstaai Ador. (Buitenl. le Blad). De Duitsche Rijksdag is ontbonden (Buitenl. le Blad). Een nieuw vllegplan van den Dnltsc Lohse voor een tocht vanr Enropa n. Amerika. (Buitenl. le Blad). Ernstige aardbeving in Tnrkiie. (Buitent en Tel. le Blad). beurde werkelijk op verdienstelijke wijze. Vooral de heer Karei Schenkel, die vijf rol len voor zijn rekening had verdient ,'eeH pluimpje. Na het tooneeMuk werd dt/ Bak- marsch gezongen en daarop sloot de heer Henk Binnendijk de vergadering met gebed. Om even over tienen ging de vergade ring uiteen. De zaal was goed bezet. Ontvangen is bij den ontvanger der directe belastingen alhier 2e kantoor f 20 45 wegens over 1924/1925 te weinig betaalde Rijksinkomstenbelasting enz. Bij de Leidsche Spaarbank Is in de vo rige maand (Maart) ingelegd f. 392.693 18 en terugbetaald f. 442.927.32 351 nieuwe inleggers zijn ingeschreven en 76 boekjes werden geheel uitbetaald. Het tegoed der 16.637 inleggers, inclusief 305 deelnemers aan den Afhaaldienst, be droeg einde Maart f. 6 840.152.74. In 913 posten is in deze maand door den Afhaaldienst f. 1.758.ontvangen. In de Stedelijke Werkinrichting waren opgenomen: Datum: Volw. pers. Kinderen. Totaal 26 Maart 27 28 29 30 31 44 43 43 41 45 43 45 44 44 45 46 44 R.-K. ORATORIUM-VEREENIGING. H. Schütz. Matthaeus-Paasion. Met den term „madrigaalstijl" duidt men de muzikale schrijfwijze der middeleeuwen aan, die zich kenmerkt door meerstemmig heid op den grondslag van gelijkwaardigheid van elke stem, die doorloopend imiteerend optreedt, de zoogenaamde polyphonie. Om streeks 1600 spreekt men in Italië van een nieuwe stijl-nchting, die de bovenstem tot de dommeerende ol melodievoerende maakt en de meerstemmigheid verschuift naar het ge bied der harmonie, de zoogenaamde mono-i die. De opkomende Itakaansche opera met haar onontbeerlijken solonzang 19 de drijft veer geweest van deze stijlwisseling. Monte verdi was het middelpunt der toenmalige muzikale belangstelling en tot zijn op den voorgrond tredende volgelingen behoort Gio vanni Gabriele te Venetië (gestorven 1612). Eenige jaren vóór zijn dood nam deze onder zijn leerlingen op den Zuid-Duitscher Hein-, rich Schütz (geb. 1585), kunstenaar van bui tengewone beteekenis, die spoedig overtuigd voorstander van de nieuwe richting werd. Toen zijn leermeester stierf ging Schütz naar zijn vaderland terug en importeerde den nieuwen Itajiaanschen stijl in Duitschland. Niet in al zijn werken even zuiver. Zijn lilhurgisrhe muziek bleef voor een deel nog aan h«t oude systeem verknocht (o.a zijn Matthaeus Passion) Het rond honderd jaar later geboren genie Johann Sebastiaan I3nch heeft Schütz pioniersarbeid vervolgd en tot volkomenheid gebracht. Dut Schülz een in

Leidsch Dagblad | 1928 | | pagina 1